Veiling Flora wil ^vinnen uit eigen energie afval UIT Aansluiting Leiderdorp bij kunstuitleen Leiden Hitchcock onder het horror-mes YSTEEM BESPAART 700.000 GULDEN PER JAAR nrichtingsplan Koudenhoorn goed ontvangen Yoorhoutse regisseur wint videoprijs 'agEIDEN CeidócSoiwtmt VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 udt obret rordt tuis Igs c ito's amateurs in gemeentehuis [DERDORP De Leiderdorpse foto- en filmclub Daguerre taat ruim 30 jaar. Leden van deze club exposeren hun werk 15 september in het gemeentehuis van Leiderdorp aan de tendaalder. der Kaaij, die een aantal polaroids exposeert, is sinds cele jaren bezig met kleurfotografie. Haar belangstelling gaat hoofdzaak uit naar kleurstelling en vlakverdeling. Gerard t Beelen houdt zich vooral bezig met met klassieke kleuren- jgrafie, soms met een modern tintje. Van hem is een serie er wildwatervaren te zien. Jules Fincken is pas een paar jaar it met fotografie bezig. Hij begon in zwart-wit, vond dat te lerkt en schakelde over op kleur. Op de expositie zijn van zijn id onder meer foto's van het girokantoor in Den Haag te zien. rard van Beelen en Bert Prins zijn op herhaling met hun co- idukties in kleur, die eerder werden geëxposeerd tijdens de ring van het 30-jarig bestaand De tentoonstelling is elke rkdag open van acht tot vijf uur. Naïeve kunst bij Van Bellen OEGSTGEEST De kunstenares Jannie Kuiper zegt van zich zelf dat ze maar wat doet bij het vervaardigen van haar naïeve kunstwerken. Ondanks deze of misschien juist dankzij deze luchthartige instelling kenmerkt het werk zich door een onge kunstelde, natuurlijke stijl. Dat is tot en met 16 september te zien bij kapsalon Jacques van Bellen aan de Lange Voort 11 in Oegstgeest. De uit het Westfriese Nieuw Niedorp afkomstige kunstenares schildert een idyllische mooie wereld met frisse functionele kleuren en strak omlijnde pijnlijk nauwkeurige figuurtjes. De toeschouwer krijgt het idee op grote hoogte boven het onder werp te zweven. Jannie Kuiper heeft zich als zondagsschilderes al een aardige faam verworven. Werk van haar hangt in het Westfries Museum in Hoorn en is ook bij de verzamelaars van naïeve kunst in binnen- en buitenland bekend. Haar succes is volgens een liefhebber van haar werk te danken aan het feit dat zij de wereld van een gelukkige jeugd schildert. De expositie is van dinsdag tot en met donderdag van negen tot zes uur open, op vrijdag van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds en op zaterdag van negen tot vijf uur. Loonsverhoging wethouders en gedeputeerden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gedeputeerden en wethouders krijgen een aan zienlijke salarisverbetering. Vanaf 1 januari 1984 zullen zij de premies vergoed krijgen die ze betalen voor de Algemene Kin derbijslagwet, de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet en de Algemene Wet Bijzonder Ziektekosten. Samen bedragen deze premies ongeveer 14 procent van het inkomen. De gedeputeerden en wethouders krijgen deze salarisverbete ring na herhaalde klachten over hun financiële positie. Die was voor een PvdA-wethouder in Wageningen zelfs aanleiding om het bijltje er bij neer te gooien. De regeling kost het Rijk ruim 10 miljoen gulden. Dat bedrag zal worden uitgekeerd aan de gemeenten en provincies die de pre mievergoedingen aan hun bestuurders uitbetalen. inter De H rgde herd <kon \ten [JNSBURG Als alles ,aar eezit, wil veiling Flora rer ruim een jaar voor n deel in haar eigen ektriciteits- en warmte- ïhoefte kunnen voor- escejen. Niet alleen zou dat De itn besparing op energie- de i jsten betekenen, maar ny c)k op de afvoer van af- met il van de veiling, omdat tgegaan wordt van ver assing van het veilingaf- il. Op jaarbasis zou dat :n totale besparing van ind de 700.000 gulden gen tinnen opleveren. Zeker Voj- het echter nog niet dat Se v1 P*an °°k worcfr uitge- wVej3erc*- moet n°g verder trad aoronderzoek worden eer, edaan, er moet een proef •adei orden gehouden, er mej loet worden overlegd jjj iet allerlei instanties, lcat bsidies zijn nodig en ook veilingvereniging moet 5g ja zeggen, erigens is dit niet het enige oject op het gebied- van iergiebesparing bij de Flora, de periode 1981-1982 is op -j'e v procent bespaard en ~je A 20 procent op elektriciteit. ■Vergeleken met andere veilin- verbruikt de Flora veel inder energie per vierkante eter. Eenvoudige maatrege- Q In la „Doe de deur achter je rkt r*11schuilen daarachter. Er °drai een automahsch systeem het openen en sluiten deuren, het lichtgebruik >rdt centraal geregeld en er ook een automaat die bij tldoende daglicht van buiten, lorkomt dat de lichtknopjes worden aangezet, echter niet genoeg, ten bij de veiling en heeft men zich over idee gebogen. De tiattingen over.de energiebe- aring zijn veelbelovend. Vol- ns G. den Heijer van de .hnische dienst zou de Flora gunstige geval |et het vergassen van het ei- afval voor 550.000 gulden jaar zelf aan energie kun- opwekken, terwijl het xbruik aan gas en elektrici- schommelt rond de 1,3 liljoen gulden per jaar. Bo ndien bespaart men ook ink op de kosten van het af- dat niet meer weggebracht :ft te worden. G. den Heijer, Flora's technische man, met in zijn hand een briket die in dit geval een brokje geperst hout is. energieprijzen stijgen ook al- leen maar en daarom hebben we gedacht: Kan dat niet goedkoper?. Het is eigenlijk gek dat je een zeer goe brandstof wéggooit, terwijl je enorm veel energie moet ko pen". Dat blijkt dus te kunnen. Het idee werd geboren tijdens een bezoek aan een tentoonstel ling, waar een houtvergas- sings-oven te zien was van het bedrijf E.E.E. uit Oldenzaal. „Wij hebben gevraagd of dat ook met afval kan en zij zagen wel mogelijkheden om papier, ^||e Flora voert per dag bergen karton en afval te Den Heijer. goede Briketten briketten", vertelt val af. Volgens Den Heijei ordt per dag tussen de viei ton afval in Noordwij- :rhout op de trein gezet oiti de VAM te j&St I xgen Ons veilingafval bestaat namelijk uit die bestanddelen en uit afsnijdsels van bloemen- stelen. Die moeten net als het an. „Dat hout voor een vergassingsin- stortkos- stallatie versnipperd worden en in een bepaalde machine geperst tot keiharde brokken, De blokjes geperst materiaal worden briketten genoemd, maar lijken in niets op die van tijdens de oorlog. Het is ook niet de bedoeling dat ze ver brand worden. De installatie vergast ze door in een ketel zonder zuurstof met een vlam metje aan het gloeien te bren gen. Daardoor ontsnapt gas, dat wordt gereinigd en uitein delijk verbruikt in een gasmo tor, die weer een generator of een dynamo laat werken. Be rekend is dat 1 kilo afval, voornamelijk door het plastic, een hoeveelheid gas levert die gelijk staat aan anderhalve ku bieke meter aardgas. Bovendien komt er veel warmte vrij bij dat vergassen. De gasmotor levert ongeveer 30 procent energie en 70 pro cent warmte en die warmte kan weer gebruikt worden voor het op temperatuur hou den van de veiling. Met de in stallatie zou de Flora voor 20 tot 25 procent in de eigen energiebehoefte kunnen voor zien. „Je zit alleen dan zomers met warmte die je niet ge bruikt, want dan is er nauwe lijks verwarming nodig. We kunnen ook met dit systeem niet totaal in de eigen energie behoefte voorzien en daarom denken we nu aan gebruik van de installatie in koudere tijden buiten de zomer. In de zomer wordt dan gewoon energie gekocht van het ener giebedrijf. Het afval kan dan wel gewoon worden verza meld en tot briketten geperst. Die worden dan opgeslagen Kosten De kosten van een dergelijke installatie worden nu geschat op tussen de 1 en 1,3 miljoen gulden. Gerekend wordt op 30 tot 40 procent subsidie en dan zou er voor de Flora zo'n 900.000 gulden overblijven. De kosten van rente en onder houd worden per jaar geschat op 350.000 gulden. Na een be rekening blijkt dan dat de Flo ra er per jaar ongeveer 400.000 gulden aan over zou kunnen houden. Daarvan uitgaande wordt gesteld dat de veiling de investering in een jaar of vijf terug zou kunnen verdienen. Wel is voor de installatie een hinderwetvergunning nodig. „Voor dit soort installatie krijg je die meestal makkelijk, maar we moeten voorzichtig zijn. We zitten in polderland en bo vendien zitten veel van onze leden hier rond de veiling op het land. Als je hinder zou veroorzaken, krijg je dat via die mensen weer terug in het bedrijf. Maar er ontstaat bij, het gesloten systeem geen ver vuiling. Alleen een beetje as in de vergassingsketel blijft over en dat is ongeveer 2 tot 3 pro cent van de gestorte hoeveel heid vuil. En dat bevat, door dat het zo is verhit, geen scha delijke stoffen meer en kan zo bij de VAM worden gestort". Proef Waarschijnlijk gaat het bedrijf E.E.E deze maand een proef doen met het persen en ver gassen van het afval van de veiling Flora. „Wij moeten 2000 kilo afval verzamelen en dat aan het bedrijf leveren. Dan wordt het in een proefin stallatie tot briketten verwerkt en vergast. Op basis van die cijfers kunnen wij een beter beeld krijgen van de kosten en opbrengst dan nu het geval is. Dan kun je zeggen: dit kost het en dat levert het op. Dat duurt ongeveer twee maanden. Dan moet je nog rekenen op een maand tijd om beslissingen te nemen. Daarna moeten subsi dies worden aangevraagd, moet overlegd worden met stellingen als bijvoorbeeld het electriciteisbedrijf en moet prijsopvraag van de installatie worden gedaan, dat betekent dat op zijn vroegst over maanden een bestelling kun nen worden geplaats en dan duurt het nog vier tot maanden voordat het apparaat geleverd kan worden". De cij fers zijn echter tot op heden veelbelovend volgens Den Heijer en bovendien is er ook al contact met bedrijf Fasson in Leiden/Hazerswoude, die het papierafval bij de Flora wil afzetten. ASTRID SCHOORDIJK BARMOND De raads- ommissie openbare wer- en kon zich gisteren vrij- Rl ie\ geheel vinden in de oorstellen ten aanzien fïo an de inrichting van het ecreatiegedeelte van het Weiland Koudenhoorn. Al- f s een de heer Vreeken lond dat het beheersge- mwtje niet harmonieert het landschap. „Te «jtrak en te zakelijk", was ,9 ijn mening. Burgemees- >rker Hendrickx legde uit di at gekozen was voor een itim ebouwtje dat: goed choon te houden, niet ka- ot te krijgen, financieel haalbaar en passend bij jjj iet aantal te verwachten >evini lezoekers zou zijn. Het ge- hoJiouw is doelmatig en be- 'at uitsluitend de noodza kelijke voorzieningen zo- ls: een bergruimte voor ri [ereedschap, een klein ^>9 inderkomen voor het (Mi s'us* lerhoudspersoneel, sani taire voorzieningen en een kiosk. De inrichtingsplannen zijn verder een voortvloeisel uit de eerder door de raad vastgestel de inrichtingsschets. De heer Van Leeuwen vroeg zich af of met name de inzichten met be trekking tot de passantenlig plaatsen inmiddels niet veran derd zijn. In het plan zijn di rect bij de brug over de Leede ongeveer 12 ligplaatsen opge nomen voor passanten. Aan de andere kant van het eiland zijn er nog eens 12. In het be lang van de Warmondse mid denstand pleitte de heer Van Leeuwen voor meer aanleg plaatsen. Andere commissiele den waren het met hem eens en onderzocht zal nu worden of er meer ligplaatsen ge creëerd kunnen worden door de ligplaatsen niet in lengte van de steiger aan te leggen maar zo dat de schepen met de neus naar de wal liggen. Mevrouw Van Bolhuis noemde de speeltoestellen en de trim baan overbodig omdat gras, zand en water voldoende speelmogelijkheden bieden. Bovendien vroeg zij zich af of. juist die speeltoestellen en der gelijke niet ten prooi zullen vallen aan vandalisme. Burge meester Hendrickx vond dat men niet te pessimistisch moest zijn en tenminste diende te proberen het een en ander te plaatsen. Als het krediet goedgekeurd wordt, zou dat betekenen dat in januari 1984 met de grond werkzaamheden kan worden begonnen en dat gegeven baarde de heer D. Warmer dam ernstige zorgen in ver band met het broedseizoen van de weidevogels. Sommige vogels zullen hardnekkig pro beren op hun eigen stekkie te broeden en dat zal het komend voorjaar niet lukken. Hij vroeg zich af of daar geen rekening mee gehouden kan worden. Burgemeester Hendrickx be treurde het eveneens dat de broedende vogels hinder zul len ondervinden, maar zij wees er op dat ook in de toe komst het recreatiedeel van het eiland niet langer geschikt zal zijn voor veel vogels. Zij zullen in dit geval ruimte moeten maken voor de mens. Er is bewust gekozen voor een groot stiltegebied iets verder op het eiland en het is alleen maar te hopen dat de vogels daar hun toevlucht zullen zoe ken. In het voorjaar stoppen met het werk om de vogels rustig te laten broeden, is he laas onmogelijk. Zoeterwouds wielerkampioenschap vanavond van start ZOETERWOUDE Het individuele wielerkampi oenschap gaat vanavond in Zoeterwoude van start. Dit door de KJP georgani seerde wielerfestijn bevat drie onderdelen waarvan de tijdrit over 11,4 kilo meter de eerste krachtme ting voor de renners is. De start is om half zeven nabij Don Bosco en het parkoers dat moeten afleggen bestaat uit Zuidbuurtseweg, Nieuweweg, Weipoortseweg, Weddepad, Broekweg, Gel- derswoudseweg, fietspad langs Palenstein, Geerweg, Zuid buurtseweg. De junioren bijten de spits af gevolgd door de da mes, veteranen en senioren. Voor de best geklasseerden bij iedere categorie zijn punten te verdienen. Naar verwachting komen zo'n 70 renners aan de start. De titel bij de junioren is vacant omdat Wim Oostdam inmiddels is toegetreden tot de Bij de dames kan Anneke de Jong-van der Salm haar derde titel binnen halen terwijl bij de senioren Cock van der Hulst de te kloppen man is. De categorie „veteranen" is nieuw dit jaar. Na de tijdrit van van avond komt de meute zondag ochtend weer in actie voor de sprint over 300 meter op de Dr. Kortmannstraat terwijl het wielerkampioenschap zondag middag vanaf een uur wordt afgesloten met een criterium op het Industrieterrein. Fancy fair van Zuidhof ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse missiegroep Zuidhof bestaat tien jaar en gaat dat jubileum aanstaande zondag vieren met een fancy fair in het muziekcentrum aan de Schenkel weg. Van half elf tot zeven uur kun nen belangstellenden terecht om deel te nemen en om hun geluk te beproeven bij een van de vele attracties. De missiegroep Zuidhof wordt geleid door het echt paar Anna en Frans Lange- laan dat zich intensief bezig houdt met het werk van de missionarissen. Jaarlijks kunnen de missionarissen re kenen op een flink finan cieel steuntje in de rug. Behalve de fancy fair wordt ook nog een kaartavond voor de missie gehouden en wel op vrijdag 26 augustus in buurthuis de Weipoort. In het kader van de jubileum viering is voor de jeugd van de lagere school een kleur- wedstrijd gehouden. De kleurplaten kunnen nog op de fancy fair worden ingele verd. In de loop van volgen de week zal de beoordeling plaatsvinden waarna de prijswinnaars bekend ge maakt zullen worden. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp gaat zich aansluiten bij de ge meenschappelijke regeling kunstuitleen Leiden en omstreken. Leiderdorp had zich aanvankelijk af zijdig gehouden omdat het geen financiële middelen beschikbaar wilde stellen. Wethouder mevrouw Irma Gehner deelde tij dens de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie sport en welzijn mee, dat in overleg met de andere deelnemende gemeenten een oplossing is gevonden om Leiderdorpse ingezete nen ook van de mogelijk heden tot het lenen van kunstvoorwerpen gebruik te laten maken. Overeengekomen is dat Lei derdorp een aantal kunstvoor werpen dat het via de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) heeft ontvangen, schenkt aan de kunstuitleen. Dit ter vervanging van de bij drage van een kwartje per in- Overigens mag het de gemeen te Leiderdorp niets kosten. Dit heeft tot gevolg dat Leiderdor pers meer moeten betalen dan deelnemers uit de andere ge meenten, met uitzonfdering van Voorschoten die de kunst uitleen ook niet subsidieert. De raadscommissie sport en welzijn kon zich met de geko zen opzet verenigen. De deel neming van Leiderdorp waar aan de gemeenteraad nog zijn goedkeuring moet hechten, V rijwilligerswerk De notitie over het vrijwilli gerswerk van de werkgroep „activiteiten voor werklozen" had meer voeten in aarde. Wethouder Gehner kreeg nog al wat kritiek te verwerken dat de commissie te weinig bij de activiteiten van de werk groep is betrokken geweest. Met name het CDA-raadslid N. van Jaarsveld vond dat de commissie buiten spel was ge zet. Hij betreurde het dat de werkgroep (VVD-raadslid me vrouw C. Huigen en ambte naar B. Mul) niet was uitge breid. In dit verband sprak hij van een eenmanszaak. Wet houder Gehner bestreed de opvatting dat de werkgroep een politiek karakter had. „Ik vind dat spijkers op laag water zoeken. Tieken is voor zitter van de activiteitencom missie van Muzenhof. Ik hoor nooit verwijten dat deze com missie een CDA-stempel draagt", aldus mevrouw Ge hner. Het PvdA-raadslid me vrouw M. Holierhoek had aan vankelijk bezwaren tegen de voorgestelde stichting, omdat daarin geen werklozen waren opgenomen. Zij liet zich echter overtuigen door het pleidooi van mevrouw Gehner, dat ac- tievrijwilligers soms vrij vlug weer een baan vinden, waar door de continuïteit in het stichtingsbestuur in het gevaar komt. De omzetting van de ge meentelijke werkgroep in een particuliere stichting kon daardoor de algemene instem ming van de commissie ver werven. Het college van B en W heeft op voorhand een be drag van 20.000.- als bijdrage in de kosten van de stichting in de conceptbegroting voor 1984 opgenomen. VOORHOUT Met zijn pro- duktie „Diamant" heeft de Voorhoutse regisseur Pum Rote een eerste prijs veroverd bij een filmfestival van op drachtfilms. De Stichting Au diovisuele manifestaties, ook wel kortweg SAM genoemd, organiseert" jaarlijks een mani festatie waarbij een jury be staande uit mensen uit het be drijfsleven opdrachtfilms voor Dit filmfestival, dat in Neder land enig in zijn soort is, werd in Oss gehouden. In totaal dongen er veertig deelnemers naar de prijzen. Dit jaar wer den voor het eerst ook videop- rodukties toegelaten en ver toond. Pum Rote regisseerde de produktie Diamant die van achttien ingezonden videopro gramma's als eerste uit de bus kwam. Het juryrapport was zeer lovend over het werk. De winnende film is een informa tief produkt zonder gesproken tekst. Pum Rote heeft sinds ja nuari van dit jaar zijn audiovi sueel bedrijf gevestigd in Voorhout onder de naam Cre- Anthony Perkins, na 22 jaar terug voor nog eens Norman Bates in „Psycho LIDO 2: „Psycho II" (16) met Anthony Perkins en Vera Miles. Regie: Richard Franklin. De pure Hitchcockfanaat zal waarschijnlijk geërgerd z'n videokopie van de oer-Psy- cho nog maar eens afdraaien wanneer hij hoort dat het vervolg-gekke Hollywood zich op de klassieke griezel- thriller rond Norman Bates heeft gestort. Terecht of niet terecht? Ach, de filmindu strie smijt al met vervolgen op films die nog geen jaar oud zijn en zelfs dan gaat het van kwaad tot erger. De eer ste „Halloween" van John Carpenters legt het qua pure horror al af tegen zijn ver volgen. Dan hebben regisseur Franklin en scenarioschrij ver Tom Holland het nog rustig aan gedaan met „Psy cho II". Het had erger ge kund. Aan het slot van de film gaat Hitchcock welis waar stevig onder het hor ror-mes, maar de film ver toont toch een zekere trouw aan het origineel. Gegeven: Norman Bates (An thony Perkins) komt na 22 jaar terug uit de inrichting waar hij door Hitchcock is opgesloten na de moorden in het motel en het landhuis. Hij is genezen van zijn schi- zofrenie, heeft de herinne ring aan zijn moeder ver weg gestopt en begint zoals het hoort met een schone lei. En Perkins blijkt inderdaad best een lieve jongen: Hij geeft de man die van het familie-mo tel inmiddels een onderko men voor druggebruikers heeft gemaakt verontwaar digd z'n congé en is verras send innemend tegen een collegaatje in het restaurant waar hij heel eventjes werkt. Maar ondertussen weet je dat er iets fout moet gaan. Dat gebeurt als er overal briefjes voor Norman liggen geschre ven door de moeder van wel eer, als ogen door muren spieden en Vera Miles (ooit de zuster van de vermoorde Janet Leigh in „Psycho I") alles blijkt te doen om Nor- man Bates weer in het ge sticht te krijgen. Er wordt door de makers he vig gesleuteld om de span ning er in te houden, soms lukt dat best met subtiele middelen maar aan het slot moeten alle remmen los. Dan wordt de thriller bijna pure horror met een hoop bloed en o.a. een mes dat met bijbe horend orthodontisch ge kraak in een mond ver dwijnt. Goed, het is niets ver geleken met hedendaags hor- rorwerk uit „kettingzaag- moordfilms" en zombie-ver halen, maar Hitchcock deed het echt subtieler. Franklin bewijst het zelf nog eens door zijn film te beginnen met (in origineel zwart-wit) de be roemde douche-scène van de meester zelf. En als hij later Hitch nog eens „citeert-met een eigen versie van die sproeiende douche en een vergelijkbare trapscène is dat best leuk, maar het werkt in zijn eigen nadeel. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5