VS niet onder indruk van gebaar Andropov „Alicia" richt enorme schade aan ABP voorlopig onder toezicht geplaatst 2 iaar lang gratis service-beurten! MHet Motorhuis BON Zesling in Belgie Cabinet: ;een bon- aaatregel rubbers '<l vil geringe (tijging ;asprijs „Amsterdam" akkoord over fusie tandheelkunde Fietser breekt bekken DAG VAN DE HAAT Weet-je-weetje wS^CeidócCouoant Uitgave Wes'erpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredadeur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes 10,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur lel. 071-122248. Losse nummers 10.80. Vrijdag 19 augustus 1983,74e jaargang no. 226S8 HET WEER Perioden met zon en een klei ne kans op onweer. Minimum temperatuur 16, middagtempe- ratuur 26 graden. Matige zuid oostelijke wind. Zon op 06.31, onder 20.55. Schev. hoog water 1.41 en 14.21. Laag water 9.39 en 23.05. grande bouffe. Ned. II om 20.10 uur Herinneringen aan Elvis Presley. Duitsland 1 om 20.15 uur film Lili. Duitsland 2 om 22.50 uur Le Chat met Si- mone Signoret en Jean Gabin. In het Belgische Blankenberge Is gisteren een zesling vijf jongens en een meisje ge boren. De kinderen, die in ge wicht variëren van 1.300 tot 1.540 gram, verkeren evenals hun moeder In uitstekende ge zondheid, hoewel zij zes weken te vroeg en door middel van de keizersnede werden gebo ren. Op de foto links Lode (bo ven) en Arne (onder). Op de middelste foto de moeder, me vrouw Hove Galdeye, die door de burgemeester van Blanken- berge gefeliciteerd wordt en daaronder Tom en Veerle. Op de foto rechts Jelle (boven) en Bruno (onder). Geld voor het oprapen OAKLAND Opgewonden mensen hebben zich gisteren gestort op zakken wisselgeld, die tijdens het spitsuur in Oakland (Californië) uit een gepantser de auto voor geldtransport waren ge vallen. Mensen sprongen uit passerende stadsbussen, lieten hun auto midden op straat staan en renden uit kantoren om een graantje te kunnen meepikken. De geldauto was gestopt voor een rood licht en de achterdeur was openge sprongen. De chauffeur merkte niets en trok bij groen licht op. Een 28-jarige kantoorbediende, Willie Greenwood, die een éérlijke vinder bleek te zijn, bracht een zak munten uit de auto naar een bank en kreeg daar een „Dank V zeer" plus bloemen. Hoeveel geld de transportfirma is kwijtgeraakt is niet bekendgemaakt. Irene van der Laan steekt Kanaal beide richtingen over DOVER Irene van der Laan is vanmorgen ,18 uur en 15 minuten nadat zij in Dover te water was gegaan, weer op het strand van deze Engelse kustplaats gestapt. In beide richtingen is zij Het Kanaal overgestoken. De 22-jarige Vlaardingse binnenhuis-architecte leverde met haar tijd de beste prestatie voor dames in de dubbele oversteek van Het Ka naal. Zij verbeterde het record van de Cana dese Cythia Nicols, die op 15 augustus van het vorig jaar een tijd van 18 uur en 55 minuten maakte, met 40 minuten. Irene van der Laan was donderdagmorgen om 9.00 uur uit Dover vertrokken. Zij arriveerde acht uur en tien minuten later in Calais. Na een rustpauze van tien minuten ging zij opnieuw het water in, waarna zij na tien uur en vijf minuten in Do ver weer voet aan land zette. Irene van der Laan |(Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Premier Lub- is het niet eens met CDA- irzitter Bukman dat een inmaatregel het overwegen ird zou zijn. Bukman ver- rt deze week in een ge- met de Rotterdamse int Het Vrije Volk, dat het binet desnoods maar in de nen moet ingrijpen om een chtvaardige verdeling van inkomensoffers in 1984 mo- lijk te maken. emier Lubbers reageert des- raagd afwijzend op Buk- voorstel. „Natuurlijk iberen we rekening te hou- met de wensen van de eede Kamer over de inko- isoffers, zoals die zijn neer- igd in een motie van De (CDA) en NIjpels D). Een loonmaatregel jt ons echter ondoelmatig, rel uit een oogpunt van be- rsing van de arbeidskosten om inkomenspolitieke re en", aldus de premier. Hij 82jaakt slechts één kleine uit- 8lbndering: de ziektewet. Zoals Stekend wil het kabinet een ide maken aan de opbouw n vakantiedagen na een be- alde periode van ziekte. Om af te dwingen zal wel wet- lijk worden ingegrepen in de lerhandelingsvrijheid. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG De gasprijs zal 1984 omhoog gaan. Die ver ging zal echter „zo beperkt (gelijk gehouden worden", lus premier Lubbers na af- >p van de ministerraad, et jaarlijkse overleg over de ïsprijs tussen producent Gas- lie en de distributeurs (de isbedrijven in de Vegin) is istgelopen. De Gasunie wil it de gasprijs op 1 januari ijgt met vier cent per kubie- meter, inclusief btw., ge en de koppeling aan de huis- andolie. De Vegin wijst elke srhoging af en wil ook af van koppeling, u Gasunie en Vegin geen rereenstemming hebben be- ikt zal de minister van Eco- imische Zaken in overleg et hen proberen een gasprijs ist te stellen. Parallel aan het 'erleg tussen Vegin en Gasu- e vindt overleg plaats tussen conomische Zaken en Finan- én over de gasprijs, omdat ie van invloed is op de rijks- tgroting. „Minister Van Aar- enne komt nog met een voor- el. Dat moet in het kader in het dekkingsplan nog be- indeld worden. Hoe hoog de ïsprijs wordt weet ik nog et. Van Aardene zal de ver- iging zo beperkt mogelijk rnden", aldus Lubbers. SOVJET-UNIE ZIET AF VAN EERSTE GEBRUIK ANTI- SATELLIETWAPENS WASHINGTON /MOS KOU De Amerikaanse regering is niet erg onder de indruk van de door de Sovjetrussische president Joeri Andropov aange- kondige stop op het moge lijk gebruik van satelliet- bestrijdingswapens in de ruimte. In officiële Ame rikaanse kringen wordt het als „een nieuwe pro- pagandamanoeuvre" be stempeld. Niettemin ver klaarde een woordvoerder dat de VS bereid zijn over elk serieus voorstel te on derhandelen. Het Witte Huis en het ministe rie van buitenlandse zaken hadden al verwacht dat het Kremlin zou profiteren van het bezoek van negen Ameri kaanse senatoren, allen beho rend tot de Democratische Partij en bekend als tegenstan ders van de politiek van presi dent Reagan, door een vredesi nitiatief te lanceren. Andropov verklaarde in een gesprek met de senatoren dat de Sovjet- Unie zich eenzijdig verbindt niet als eerste de reeds be staande Russische anti-satel lietwapens te lanceren. Hij riep de Verenigde Staten op gezamenlijk deze wapens af te schaffen. Het officiële persbureau TASS meldde dat Andropov gezegd had: „De Sovjet-Unie aan vaardt de verplichting niet als eerste de anti-satellietwapens, van welk type ook, in de ruimte te gebruiken. Zij stelt een eenzijdige stop voor op dergelijke lanceringen voor de totale periode waarin de ande re landen, met inbegrip van de Verenigde Staten, zich zullen onthouden van het stationeren in de ruimte van ieder type anti-satellietwapens." Wester se militaire experts in Moskou stelden dat de Sovjet-Unie als superieur beschouwd wordt op het gebied van deze wapens en dat het voorstel komt op een ogenblik dat de Verenigde Staten op het punt staan een anti-satellietwapen te beproe ven dat vanuit een in de stra tosfeer opererend gevechts vliegtuig gelanceerd wordt. De Amerikaanse staat Texas maakt de balans op van de verwoestingen die de orkaan „Alicia" daar gisteren heeft aangericht. Naar nu bekend is, zijn zeker zes mensen om het leven gekomen en loopt de schade in de honder den miljoenen dollars. Gistermorgen bereikte de orkaan, waarin windsnelheden werden gemeten van meer dan 200 kilometer per uur, de kust van Texas. In Galveston, dat een stuk in zee ligt, zochten duizenden inwoners, die door het hoge water niet meer naar het vasteland konden, hun toevlucht in schuilplaatsen, waar men gelaten wachtte tot de storm geluwd was (foto rechts Toen men na enkele uren weer naar buiten kon, bleken de verwoestingen enorm: bomen ontworteld, huizen vernield of beschadigd, verbindingen ver broken (foto boven). Maar niet alleen aan de kust, ook verder landinwaarts richtte „Alicia" veel schade aan. In Galveston en Houston werden 65 mensen aangehouden die het uitgaans verbod overtraden en ondanks de orkaan bezig waren winkels te plunderen. „Alicia" is inmiddels over het land weggetrokken en in kracht afgenomen. Intussen wacht men aan de kust van Texas in angstige spanning op de vol gende orkaan van het gisteren zo rampzalig begonnen orkaan-seizoen. >EN HAAG Het in op- iraak geraakte Alge- ïeen Burgerlijk Pensi- enfonds mag voorlopig een enkele onroerend- oed transactie meer doen ander toestemming van vee nog aan te wijzen le en van de Raad van toe- cht. ot nu toe bestond er al- controle achteraf, ir een Beleggingsraad. Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) liet na het overleg weten niet te willen spreken van het „onder curatele stellen" van het ABP. Rietkerk, ABP-topman Van der Dussen en voorzitter Wie- ringa van de Raad van toe zicht van ABP hebben een ak koord bereikt over de nieuwe controle. De afspraak zal in elk geval blijven bestaan tot dat twee onderzoeken zijn af gerond. Het gaat daarbij om een on derzoek van de rijksrecherche naar mogelijke onregelmatig heden gepleegd door het ABP en een nog te starten onder zoek onder leiding van de oud burgemeester van Amsterdam, Polak, naar de interne organi satie bij het ABP. Als het ABP over een bepaal de transactie met de leden van de Raad van toezicht geen overeenstemming kan berei ken, zal de transactie ter be oordeling voorgelegd worden aan de hele Raad van toezicht. Is er daarna nog geen akkoord dan zal de minister moeten be slissen. De Fiscale Opsporingsdienst heeft de boeken van de twee Haagse autobedrijven waar W. Meijer, de vermeende chan teur in de ABP-affaire, direc teur van is, onderzocht. Meijer liet twee onroerend goed transacties over de autobedrij ven lopen, die daar nog 120.000 van wijzer blijken te zijn geworden. De rest van de ABP-winst op de transacties, 360.000, zijnde „bemiddelingskosten", is over gemaakt naar een niet met name genoemde BV in Zeist. De autobedrijven zeggen ove rigens forse schade te lijden door de negatieve publiciteit rond Meijer. Hun aandeelhou ders hebben Meijer onlangs als directeur voorlopig geschorst. AMSTERDAM De colleges van bestuur van de Universiteit van Am sterdam en de Vrije Universiteit hebben overeenstemming bereikt over samenwerking tussen beide instellingen op het gebied van de tandheel kunde. In het kader van de bezuinigingen op het wetenschappelijk onder wijs van 25,7 miljoen gulden heeft minister Deetman (Onderwijs en We tenschapen) die fusie voorgeschreven. De bedoeling is dat met ingang van het studiejaar 1984-1985 beide tandheelkundige subfaculteiten beginnen met een gemeenschappelijk onderwijsprogramma voor 120 eerstejaars stu denten per jaar. De tandheelkundige faculteit van de Rijsuniversiteit van Utrecht zou dan moeten verdwijnen. De plannen van de minister zijn overigens nog niet definitief. LEIDEN Een 47-jarige man uit Breukelen is gistermiddag met een gebroken bekken naar het AZL gebracht, nadat hij met zijn racefiets op de Voorschoten weg ten val was gekomen. De man wilde een andere fietser inhalen. Op dat moment stuurde de 81-jarige bestuurder van de andere fiets naar links, omdat hij een ken nis zag lopen. De man uit Breukelen probeerde de be jaarde fietser te ontwijken en kwam ten val. De 81-jarige Voorschotenaar werd niet ge wond. BANGKOK De Cam bodjaanse regering heeft de twintigste mei uitgeroe pen tot nationale dag van de haat jegens dé Rode Khmers, zo heeft het na tionale Cambodjaanse persbureau bekend ge maakt. Op die dag een reden voor juist deze dag werd niet gegeven zul len de duistere jaren wor den herdacht waarin de Rode Khmers in Cambodja aan de macht waren en honderdduizenden, moge lijk miljoenen slachtoffers maakten. Een andere be langrijk thema van de na tionale dag zal zijn de aan houdende waakzaamheid tegen Chinese plannen om via de Rode Khmer Cam bodja opnieuw te over heersen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. INTORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Politie cellen voldoen niet aan eisen DEN HAAG Een groot aantal politie cellen in Zuid-Hol land en Zeeland voldoet niet aan de normen. Zelfs bij een aantal politie bureaus in aanbouw blijken de geldende minimum-maten voor de cellen niet in acht te zijn geno men. De staat van de cellen in het Rotterdamse hoofd bureau is zelfs der mate slecht, dat overwogen wordt de ontheffing van de minimum-eisen, die in het verleden is verleend, in te trekken. Dit staat in het jaarverslag van de procureur-gene raal bij het ge rechtshof te Den Haag. Op verzoek van de minister van justitie heeft de rijksrecherche een onderzoek ingesteld naar de toestand in het ressort Den Haag. Een woord voerder van de Rot terdamse politie verklaarde gister avond dat de cellen al meer dan twintig jaar verouderd zijn. ADVERTENTIE 150 gebruikte auto's van alle merkerr mmmmmmmm inklusief materiaal- en arbeidskosten, mmmmmmmmm vondellaan 80, Lelden, iel. 071-769313. Hoe wij dat allemaal weten? Uit de Leidse Courant natuurlijk! Aldus abonnee I. Wasch-Heystek. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar: xiuiant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1