J Altior wint bij RK A V LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT Rob Baan: niet naar verleden kijken, maar naar toekomst Johan Cruijff: Ik wil nog wat doe] voor het voetbal" Joost van Leeuwen in grote vorm DE REDDERS K.N.L.T.B. SPORT EeidaeSoutmit VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 PAGIN DEN HAAG In onze reeks artikelen over de nu pal voor de deur staande voetbalcompetitie vandaag aandacht voor twee personen, die bij hun werkgevers worden gezien als de laatste strohalm, de redders van clubs die er finan cieel niet al te rooskleurig voorstaan. Johan Cruijff moet Feyenoord aan zodanig succes zien te helpen, dat de toe schouwers de Rotterdamse Kuip weer vullen en de rood witte club een financiële basis verschaffen om weer jaren vooruit te kunnen. Een divisie lager wil FC Den Haag na jaren van kommer en kwel aan een meer plezierige toe komst te gaan werken. Rob Baan, die bij FC VVV al heeft bewezen iets van de grond af te kunnen opbouwen, is de man, op wie FC Deh Haag zijn hoop heeft gevestigd. DEN HAAG Rob Baan is een druk bezet man ge worden. Behalve hoofd trainer van FC Den Haag, fungeert hij ook als oefen- meester van de hoogste jeugd van ADO. Een van de belangrijkste uitvloei sels van de samenwer king. Op dinsdag, donder dag en vrijdag maakt hij urén, 's morgens om half negen verlaat hij zijn huis in Leusden en komt er 's avonds terug. Desondanks maakt Rob Baan geen vermoeide indruk, maar beent hij kwiek door het Zuiderpark. „De taken zijn goed verdeeld", meent hij. Baan doelt op de hem ter be schikking staande trainers en medewerkers. „Heerlijk toch, als je zonder problemen op een avond jeugdelftallen kón over laten aan Lex Schoenmaker en Cees Tempelaar, als ik met het eerste elftal ergens speel. Er is ook hier een situatie aan het groeien, dat trainers zo in eikaars baantje kunnen over stappen". SC Cambuur, zondag in het Zuiderpark FC Den Haags eerste tegenstander voor de competitie, heeft hij zelf niet recentelijk in actie gezien. Het nieuwe bestuurslid Roel Timmer, zelf oud-betaald voetballer (ADO en Holland Sport) en oud-trainer (Blauw Zwart) heeft rapporten ge maakt, waaruit voor Baan al voldoende is gebleken. Alweer een voorbeeld, waaruit blijkt, dat Baan ondanks grote ver antwoordelijkheden rustig iets kan delegeren. In het Zuiderpark is trouwens in de afgelopen maand weer het gevoel ontstaan dat de club het vroeger in zekere mate was. Baan kende die situatie, een heel wat meer glorierijke dan waarin de club momenteel verkeert. Hij werkte immers van van 1966 tot FC VVV hem in 1972 weglokte, bij ADO. Stijl „Toen waren ploegen herken baar aan hun stijl", zegt Baan. Neem Feyenoord, daar droe gen sommige jongens een ta melijk lange broek, trokken de pijpen ervan recht. Zoals Coen Moulijn dus. ADO was her kenbaar aan het spelen op bui tenspel, de trucks van Mick Clavan, de manier van voet ballen van Lex Rijnvis". Als het aan Baan ligt komt die herkenbaarheid weer terug. De voetbalschool voor de jeugd van FC Den Haag en ADO, een uitvloeisel van de samenwerking die bestaat tus sen de eerste-dvisieclub en de amateur-eersteklasser, krijgt nu een beetje gestalte. De jeugd van ADO betrekt hij soms al bij de trainingen van Rob Baan en een voor zich zelf sprekende tekst. FC Den Haag. Daartoe was de afgelopen tijd volop gelegen heid vanwege de schoolvakan ties. De trainer zegt in een veel be tere situatie terecht te zijn ge komen dan in 1972 bij FC VVV. „Ik was er aanvankelijk behalve traier bijna van alles. Ik ging over contracten, wed strijden, spelers aan- en verko pen". De geleidelijke vooruit gang aldaar leidde tot mee doen aan de nacompetitie en promotie naar de eredivisie. Daarna werd Baan bonds coach. Eenmaal bij een inter land in Groningen tegen Cy prus zat hij als zelfstandig bondcoach op de bank (3-0). Die zekerheid van de KNVB, die Rob Baan heeft opgegeven voor toch in zekere mate onze kerheid bij FC Den Haag, dat hem al tweemaal aanzocht, de den vele collega-trainers mee warig met het hoofd schudden. „Waar begint hij aan, bij zo'n club met die supporters, die rellen, die afgebrande tribune. Baan: „Ik kijk niet naar het verleden. Ik zie, dat in Den Haag ontzettend veel talent rondloopt. Dat is de laatste ja ren naar Sparta, Feyenoord en zelfs naar Ajax gegaan. Dat moet maar eens behouden blij ven. Er is hier know how. Kortom, ik vind, dat hier mo gelijkheden zijn om in drie jaar met FC Den Haag te pro moveren". Daarmee bedoelt Rob Baan niet, dat een bevordering in de voor de deur staande competi tie maar moet worden verge ten. „Integendeel, wat het spe lersmateriaal betreft, zeg ik dat de mogelijkheden aanwe zig zijn in de eerste divisie een woordje mee te spreken". Er volgt een analyse van de vrij wel geheel gesmeerd gelopen voorbereidingsperiode. Voor het trainingskamp in Zuid- Limburg een rustige aanpak, daarna was het hard werken geblazen. Dagelijks twee, drie trainingen en wedstrijden. Toch heeft Rob Baan zich even afgevraagd, waaraan hij was begonnen. Na de eerste oefenwedstrijd tegen Heerlen. „Toen ging er ook alles fout wat er fout kon gaan. Een paar dagen daarna kwam een zeer goede wedstrijd tegen Fortuna Sittard". De na een seizoen ADO teruggekeerde en door Baan inmiddels tot laatste man en aanvoerde benoemde Cees Tempelaar verwoordde toen de mogelijke oorzaak van de opmerkelijke en snelle re vival: „Baan heeft de gave dusdanig met je te praten, dat je na verloop van tijd gaat in zien hoe je moet voetballen, wanneer de bal moet worden afgegeven, waar je naar toe moet lopen. Alleen de wijze waarop hij praat met spelers, gaat de club gegarandeerd zo'n vijf punten extra opleveren". Iets langer Baan verder: „De voorberei ding is goed verlopen. Ik had graag nog wat wedstrijdjes in het buitenland gehad. Het was goed geweest ook geconfron teerd te worden met een ander land, vreemd stadion en een onbekende tegenstander. Ik had het trainingskamp, een uitstekende gelegenheid de spelers te leren kennen, wel iets langer te laten duren. Die goede resultaten, die ene na de andere overwinning op eredivisieclubs brachten een optimisme, waarover ik wat verontrust werd. Daarom was ik blij met de ontwikkelingen tegen AZ. Dan zie je toch snel irritatie ontstaan, dat er een echte grote leider ontbreekt. Eigenlijk zit ik er dan op te wachten, dat het publiek boos wordt. Daar had het wat de eerste helft betreft recht toe. Nee, dat het publiek met zit kussens gaat gooien en snel weggaat, omdat Ajax tegen AS Roma kansloos achterstaat, vind ik niet terecht. Dan zou men zich rekenschap moeten geven van het feit, dat die on ervaren jeugd van Ajax wel tegenover spelers als Falcao, Toninho Cerezo en Conti staan. Ik zie de reactie van het publiek overigens als het afre ageren op het bestuursbeleid. Zo eenvoudig ligt het. Een be stuur zit vaak met de moeilijk heid, dat het zelden of nooit kan vertellen waarom bepaal de besluiten zijn genomen, om dat het discretie moet garan deren". Baan kondigt aan ooit zijn plaats in de dug out over te ge ven aan een zijner assistenten. „Ik zou eigenlijk het liefst op het dak van de tribune willen gaan zitten. Dan kan ik alles goed overzien. In die dug out zit je in feite tegen slechts be nen aan te kijken. Neem En geland, daar zie je de manager in vele gevallen toch ook hoog in de tribune plaats nemen? Ik ben nu nog in een fase, waarin ik gaarne bij de jongens blijf, maar ja.... FRANS LEERMAKERS ROTTERDAM In Nederland gaat Johan Cruijff door voor het prototype van een geld wolf. Geen wonder, als er iets te melden viel over zijn doen en laten buiten de regelmatige twee keer 45 minuten, dan trof in 99 van de 100 gevallen centen. voel. Zoiets vertel je lieve broodjes t gebakken. Je en dat heb je goed mogelijk te doen. dollars en daar is dé gemiddel- Dat heb ik ook bij Ajax ge- de Nederlander niet van ge- daan. Anderhalf jaar geleden diend. Het ging ten koste van heb ik ook al uitgelegd wal Cruijffs uitstralingseffect als mijn redenen Cruijff vertaalde zijn voetbal- over capaciteiten in keiharde munt nooit, en dat is hem minder in dank worden afgenomen. Hij vulde zijn zak- werkt ergens ken met guldens, peseta' mens, al bleef men, waar hij ook tegen de bal trapte, in drommen de grasmat Nederland te gaan voetbal len. Ik wilde nog wat voor hel Nederlandse voetbal doen over Cruijff dat geldt nu nog. De feiten lie- het Nederland- achteruit gehold. De Nederlandse clubs komen de Euro- linS van het Publiek staan op e m.r o i.c nuj £jaar kun je wat aan jjQgp met aantrekkelijk voetbal. Na tionaal is dat met Ajax gelukt. Maar natuurlijk werd er weer geschreven dat het alleen maar met geld te maken zou hebben en het is nu niet an- liwae over ^ers. ^ijn overgang naar Fey- laten, hoe be- enoorcj wordt ook in dat licht men. Als praat hoor je steevast: Een fantastische voetballer, maar.... Over één van Johans voorgan- gers, Abe Lenstra, zul je nooit de eërëte ronden met enige restrictie horen pa Cup niet d het spreken, omdat de Fries ge- de prestaties en de belangstïl- roemd werd om zijn be?^«'- - denheid. Ooit stuurde Abe" een blanco cheque een Italiaanse club ongesing- tionald neerd terug en dat spreekt Ne derlanders kennelijk meei Hoe harder men moord er brand schreeuwde Cruijffs doen ter hij ging voetballen. Daarbij schuwde de ras-Amsterdam mer niet met schokeffecten te werken, daarvan zijn er voor beelden te over. Vooral als Cruijff zichzelf voor de sche nen getrapt voelde. Dat deed in het laatste geval Ajax. ZIJN Ajax, waar hij an derhalf seizoen geleden als de verloren zoon werd binnen ge haald. Amsterdam drukte Cruijff aan de boezem, alsof er nooit problemen geweest wa ren, maar schoof hem een paar maanden geleden gefrustreerd aan de kant, zoals men een paar oude schoenen in de vuil niszak gooit. Cruijff zou te veel wedstrijden gemist heb ben door blessures. Een visie van het Ajax-bestuur, die door trainer Ad de Mos met klem wordt tegen gesproken. Cruijff igpf heeft inmiddels in eigen stijl f geattaqueerd. Lucratieve aan- eer biedingen van buitenlandse clubs liet hij schieten. Ajax kon hij maar op een manier te grazen nemen: Feyenoord. Nadrukkelijk in de selectie van Feyenoord is hij heel nadrukkelijk aan wezig. Het haar nog altijd even sluik, de helblauwe ogen schieten steeds flitsend van het ene naar het andere object, de plooien in zijn gelaat lijken diepér gegroefd dan ooit tevo ren. Johan Cruijff staat op scherp. Cruijff wil zich in zijn waarschijnlijk laatste seizoen in Rotterdam manifesteren ten koste van Ajax. Zoiets zul je hem niet hardop horen zeg gen, maar aan de hand van wat uitspraken valt dat niet moeilijk te concluderen. „Het geval met Ajax is voor mij af gesloten. Naar buiten zal ik nooit vertellen wat ik daar- bekeken. Ik laat dat maar zo, om van het gezeur af te zijn". Voor niks „Ik speel bij Feyenoord in fei te voor niks. Ik heb ook geen enkel garantiebedrag. Ik sta ook niet op de begroting. Ik ga pas verdienen als de club winst maakt. Er zullen weinig mensen zijn die dat ten opzich te van hun werkgqver kunnen zeggen. Veel mensen denken nog dat Ajax en Feyenoord rij ke clubs zijn. Nou, dat kunnen ze echt wel vergeten. Feye noord heeft een groot stadion, maar dat heeft met de bank niets te maken. Feyenoord staat eerder in het rood. Ik heb als taak gesteld daar ver andering in te brengen. Het ligt in feite heel simpel. Rot terdam is ondanks alles voet- balminded en ik kan voetbal len. Als ik er in slaag om de schuld van Feyenoord te hal veren, dan ben ik tevreden en zelf verdien ik dan ook goed. Het zal voor beide partijen een goede zaak zijn dat er na tien jaar weer eens winst wordt ge maakt in de Kuip". Dat is mooi gezegd, maar Jo han Cruijff ziet ook heus wel de haken en ogen die er kle ven aan de Nederlandse men taliteit. „Het is echt moeilijk enthousiast te maken, waardering voor echte pi ties is er wel en men soms ook achter gaan Maar dat gebeurt niet 4 I vaak. In het belang van dfcJ drijfstak waar het niet I gaat zou dat wel moetent -*■ beuren. Men beseft ook welijks hoeveel mensen de sport leven. Daarom i je het positief benaderen, rc wegen lopen parallel. In algemeen is het oordee vaak negatief. Je kunt zeg deze fles is nog halfvol, d de positieve benadering, daar tegenover staat dan leeg, terwijl het dezelfde k, is. Elke voetbalwedstrijd t/ zijn goede, mooie momei Zoek die dan alsjeblieft 0| Op niveau „Feyenoord lag op zijn &we'. maar met het imago dat ikLi-er kan de club iets doen. We len er met zijn allen aan F ken om Feyenoord teru 'del brengen op niveau. Neel ben geen Feyenoorder, m 1 werknemer van Feyenoor* T< heb mezelf in Rotterdam^ taak gesteld. Natuurlijk z ook mogelijkheden voor zelf. Maar in dit geval gj°rd als ik goed ben voor m$t. V dan ben ik nog beter voor ine ander. Ik hou van het nekruj| LVE i mijn spel ei prof. Ik zie in Rotterdam mogelijkheden, wel van schoten tot Rotterdam, vraag is nu: waar blijven steken? Vooruit denken ii voetballerij ben ik al lang geten. Normaal gesprokei dit heus mij'n laatste jaar het voetbal is echter maal fluitend". Geen papieren ell< Johan Cruijff: „Scherp zijn op het hele gebeuren". lit n nen nnij Hei r h linj luw 'ijed plannen. Vóór de weds |eso worden er geen prijzen ui 1 li. deeld. De basis om wat te iale reiken is en blijft keihard ken. Je moet een goede tie hebben en scherp zijn het hele gebeuren. Toch f ik vaak het idee, dat de r denken: hij doet het 4artv ]lt or d floot Nu nog in het veld, laterr(j» trainer vanuit de dug-out? lrT A „Ik kan in Nederland trainer worden, want ik P* geen papieren. Het trektl— ook niet om trainer te wor| dat is mij te beperkt. Manl@( spreekt me meer aan, m misschien blijkt, als ik het jaar gedaan heb, dat dat niets is. Er zal om het Ne< landse voetbal weer hoge te brengen heel veel ve derd moeten worden. Dat momenteel niet snel gem Ajax lijkt op de goede v| maar volgens mij is dat r schijn. Het was een paar geleden goed opgezet, r dat wordt nu weer afgebrok Je kunt alleen met 100 pr< resultaat tevreden zijn. mijn maatstaven komt niet verder dan 30, 40 proci Ik tel dan alles bij elkaar de hele opleiding en het ei produkt". BOB OFFE ieke LEIDEN In de onver minderd voortdurende oe fencampagne was Altior gisteravond succesvol bij RKAV. In Aalsmeer werd een 2-3 zege geboekt. SJZ kwam een 3-3 deling overeen met SEV uit Leidschendam, terwijl Ze venhoven er lustig op los schoot, tegen Aarlander- veen: 8-0. Altior ging de rust in met een 0-1 voorsprong, na een treffer van Marcel Kampman. RKAV .kwam daarna echter terug tot 2-1, alvorens Aad Egbers en Kees Baader de 2-3 zege veilig stelden. Tot driemaal toe kwam het technisch betere SJZ op voorsprong tegen SEV, maar de iets sneller combine rende Leidschendammers trokken de stand steeds weer gelijk. Voor de ploeg uit'Zoe- terwoude scoorden achtereen volgens Ko Noordman, Ronald Vermond en Peter Retel. Ze venhoven was bijzonder op dreef tegen afdelingsclub Aar- landerveen. Na een 2-0 rust stand werd de eindscore uitge breid tot 8-0. Harrie Splinter bracht het tot drie treffers, René Bon scoorde tweemaal en Bert de Boer, Harrie de Boer en Cock Helder schoten allen éénmaal raak. De Sleutels boekte de eerste overwinning na twee nederla gen. Bij de Stompwijkse Boys zorgden Henk van der Leede en Rob Zonneveld na de pauze voor de 0-2 winst. Bernardus leidde na één helft met 0-1 tegen ESTO door een doelpunt van Luuk de Jong. De betere conditie van de ploeg uit Bodegraven draaide de zaak daarna om: 3-1. Ook Alphia zag een voorsprong verloren gaan tegen Floreant, dat daarmee een geflatteerde 1-2 zege op het conto bij kon schrijven. Paul Niekerk was de koppende doelpuntenma ker. ZLC kende een goede eerste helft, maar moest uit eindelijk een 2-2 deling toe staan aan Zwammerdam. De Leidse treffers kwamen van Cock Weerlee en Fred Pleij- ter. Stijlvol afscheid Rijswijks speedway RIJSWIJK Op het Prinses Irene Sportpark neemt de speedway-sport dit weekeinde in stijl (voorlopig) afscheid van Rijswijk. Morgenavond kan men gratis naar de trainingen kijken, de volgende middag zijn er koppelwedstrijden en is er de individuele strijd om de Gouden Windmolen. Bekende bands produceren Country and Western muziek terwijl (topcoureurs uit Nederland (Kroeze, Koppe, Steman, Stroes), Amerika, Engeland, Australië en West-Duitsland tegen elkaar in het strijdperk treden. Maandagavond is er opnieuw speedway, maar dan voor het Nederlands kampi oenschap. Als primeur komen ook zijspan-combinaties in ac tie, onder wie de nationale kampioenen grasbaanraces uit 1981 en 1982. LEIDEN Marcel van Rijn wacht een beslis singsduel met Jos Koe mans voor een plaats in het finaleweekeinde van het Leidse Courant cir cuit. Van Rijn kwam er tijdens het toernooi van Leidse Hout tegen Freek van der Capellen niet aan te pas, maakte te veel fou ten en verloor dan ook met 6-3, 6-3. Henny Feh- ling kwalificeerde zich wel voor het Masters-toer- nooi. De Unicum-speelster greep de noodzakelijke overwinning te gen Juiëtte Grimbergen al ging dat vooral in de tweede set moeizaam: 6-3, 7-5. Bub van der Zee verloor van Waldo Jansen, maar had alle kansen op de winst. In de eer ste set gaf hij echter een 1-4 voorsprong uit handen en een verspeelde hij ook nog eens een voordelige marge van 6-3 in de tiebreak. Ook in het tweede gedeelte nam Van der Zee een riante voorsprong, maar slaagde er opnieuw niet in ook de beslissende punten te pakken: 7-6, 7-5. Van der Zee's teamgenoot Joost van Leeuwen gaf Bob van Overbeeke geen kans. Van Overbeeke, net van va kantie terug, stak niet in een beste vorm, maar „ik moet toegeven, dat Joost geweldig stond te spelen". Bij de dames in B bereikte Ma rijke Guyt de volgende ronde ning op Ingid Voskuil. Nancy Toole kwam bij de laatste vier door Marijke Gutshoorn te kloppen (6-2, 6-1) en Tine Langeveld deed hetzelfde met 6-1, 6-2 winst op Margot van Overloop. In de C-klasse stootte Marco Visser, die eerder deze week Omdat Marcel van Rijn in de kwartfinale van het toernooi van Leidse Hout bleef ste ken, moet hij een kwalifikatiewedstrijd spelen tegen Jos Koemans voor een plaats bij het Masters-toernooi. Michael van der Berg be dwong door naar de kwartfi nales. De OLTC'er zette Hans Hinnen met 6-4, 6-2 aan de kant. Pieter Parlevliet kwam bij de laatste acht door Maar ten Buis te kloppen (6-3, 6-1). ADVERTENTIE De keus van de Ook Dick Zaadnoordijk (winst op Accensi), Lodewijk Kallen berg (winst op Adrian Pesse- mier) en René Cardinaal, die Hans Lacourt de baas bleef be reikten de kwarteindstrijd zonder in de problemen te ko men. Bij de dames moest Bri-, gitte van der Maarel slechts viermaal gameverlies incasse ren tegen Pascale Jongmans. Hetty Bosch had het aanmer kelijk zwaarder tegen Doris Knott. De winnares van het toernooi van De Rijnkanters bleek in de derde set over de langste adem te beschikken: 6- 2, 4-6, 6-0. Tini van Velzen zag Winneke den Otter bij 3-0 in de tweede set opgeven. Hoofd pijn belette de Noordwijkse nog drie games te spelen Dames Voorburg winnen op Sicilië GIARRATANA De volley baldames van Starlift Voor burg hebben een oefenduel op Sicilië tegen Aurora Giarrata- na met 3-1 gewonnen. /Sportprogramm ■Neptunu: UVV-Pir Honkbal Hoofdklasse: Quick A-N< Tijgers-Haarlem N. Sparta-The H Eerste klasse A: RoHaFo Sparks, Wassenaar-RCH. B: heim-Thamen, Gambro Twins niers, Feyenoord-Odiz Frogs, Spartaan-OVVO. Softbal Hoofdklasse: Bloemendaal-We n' kwartier. Kinheim-HHC. Terra jene gels-HCAW. Tennis Eredivisie, afdeling 1: Metsela RW-Manege, Pellikaan Voetbal Eredivisie: PEC Zwolle-Haargl Helmond Sport-Fortuna S. II-FC Groningen. Eerste divisie £DI Cricket Hoofdklasse: Quick H-Rood Kon. UD-ACC, Exeelsior-BloenïL'. daal, HCC-VOC, HBS-VRA. n Honkbal Hoofdklasse: Neptunus-Quick Haarlem-Amstel Tijgers, Pir; UW, The Herons-Sparta, ADO Wassenaar. B: Twins, Thamen-Kinheim, OVVi Spartaan, Odiz Frogs-Feyenoord. Softbal Hoofdklasse: DSS-EDO. E klasse A: UW-HeUoo. Birds- nen, SheU-DSC '74. B: Storks-Pfcht tes, Gambro Twins-Ducks. berg-Popeye GS 2. PSV, FC Den Bosch-Roda JC. divisie: Vitesse-NEC. RBC-N Telstar-SC Wageningen, FC 1 Haag-SC Cambuur, FC Twente 1 be

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12