CDU wil niet afzien van Pershing-II-raketten Praagse lente voltooid verleden tijd Politie is de tel van maffiamoorden kwijt Toekomst van Tamils blijft erg onzeker Parijs wil diplomatieke oplossing voor Tsjaad Nazomer-vakantie op Texel LONDEN l afSIJTHOFFPERS BUITENLAND Ceidóc Somant VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 PAGINJ Felle aanval Poolse pers op Walesa WARSCHAU Vier dagen voor het aflopen van het ultimatum van de verboden Poolse vakbond Soli dariteit, die eist dat voor maandag een dialoog op gang moet zijn ge komen met het bewind in War schau, hebben de autoriteiten in Polen een campagne ingezet tegen Lech Walesa. In dagbladen en via de televisie werd de leider van de verboden vakorganisatie fel bekri tiseerd. Het partijblad Trybuna Ludu noemde Walesa „de Yankee van Gdansk", omdat hij zich heeft uitgesproken voor het handhaven van de Amerikaanse economische sancties tegen Polen. Wraakactie met vrachtwagen Een vrachtwagenchauffeur Is gisteren uit wraak de bar van een motel in een afge legen dorp in Midden-Australië binnen gereden, omdat men hem geen borrel wilde schenken. Vijf mensen werden hierbij gedood en dertig gewond. De chauffeur nam na zijn daad de vlucht, maar kon korte tijd later worden aange houden. De verzorging van de slachtoffers werd bemoeilijkt omdat het dorp maar een verpleegster heeft en de dichtstbijzijnde dokter uren rijden weg woont. De bar van het motel was tjokvol bezoekers toen de wraakzuchtige chauffeur zijn enorme vrachtwagencombinatie dwars door een muur naar binnen reed (foto). Plan voor bestrijding van olievlek in Golf BAHREIN Saoedi-Arabië, Koe weit en Bahrein zijn het eens ge worden over een plan voor het op ruimen van de immense olievlek in de Perzische Golf. Het plan gaat zo'n 30 miljoen gulden kosten. Verwacht wordt dat ook de andere Golf-staten er spoedig mee in zul len stemmen. Iran en Irak, die met elkaar in oorlog zijn, doen naar alle waarschijnlijkheid niet mee met de schoonmaakactie. In maart bombardeerde Irak twee Iraanse oliebronnen. De honderdduizen den liters olie die sindsdien in de golf stromen zorgen voor de groot ste milieuramp uit de geschiedenis. delijk gemaakt. Doelend op zijn eigen regering zei Dregger deze week: „Ik waarschuw er BONN De christen-de- voor de Amerikanen onder mocraten in het Duitse druk te zetten om verkeerde parlement willen geen af stand doen van de Pers hing-II-raketten. De toe spelingen van de christen- -democratische kanselier Kohl en de liberale minis ter van Buitenlandse Za ken Genscher, dat zij be reid zijn een overeen komst in Genève te accep teren die inhoudt dat de Bondsrepubliek alleen kruisraketten plaatst, worden door de fractie van de hand gewezen. uitgesloten geacht. In het gun- Sovjet-Unie nog geenszins te doen, zoals het afzien van de Pershing-II". Volgens Dreggers christen-de mocraten is de Pershing-II, die door Moskou bijzonder ge vreesd wordt, van essentieel belang voor de veiligheid van de Bondsrepubliek. Zij vinden dat daarom onverkort moet worden vastgehouden aan de oorspronkelijke inhoud van het Navo-dubbelbesluit uit 1979, waaronder 108 Pershing- II-raketten, die allen in de Bondsrepubliek komen. Volgens Dregger kan alleen van de Pershings, evenals trouwens van de kruisraket ten, worden afgezien als de Russen al hun SS 20-raketten ontmantelen. Dat wordt echter stigste geval zullen de Russen in de laatste ronde van de on derhandelingen, die volgende maand begint, aanbieden een deel van hun SS 20-raketten op te ruimen. In dat geval zou het Westen minder plaatsen dan de geplande 464 kruisra ketten en de 108 Pershing-II. De weigering van de CDU is ingegeven door het feit dat volgens de CDU het War- schau-pact een massaal mili tair overwicht heeft over de NAVO. De CDU publiceerde hierover gisteren nieuwe cij fers, die volgens haar met gro te zorgvuldigheid aan de hand van objectieve criteria zijn op gesteld. Fractievoorzitter Dregger zei dat ook wanneer er bij de onderhandelingen in Genève een evenwicht wordt bereikt er als gevolg van het militaire overwicht van de evenwicht in de totale bewa pening zal zijn bereikt. Uit de door Dregger gepubliceerde cijfers blijkt bijvoorbeeld dat de verhouding tussen de kern- raketten voor de middellange afstand in Europa op het ogen blik 599 voor het oostelijk blok bedraagt tegenover nul voor het westen. Deze wapens heb ben een bereik van duizend tot 5500 kilometer. De verhou ding voor dezelfde wapens met een korter bereik van 150 tot 1000 kilometer bedraagt ruim 3 op 1 in het voordeel van het oosten, voor gevechts vliegtuigen ruim 2 op 1, voor met chemische oorlogsvoering opgeleide en uitgeruste troe pen meer dan 20 op 1 en voor tanks ruim 3 op 1, alles in het voordeel van het Warschau pact. VIJFTIEN JAAR NA RUSSISCHE INVAL WENEN Na vijftien tijleider Dubcek, die met her- jaar „normalisering" zijn vormingen kwam, slijt zijn da- de dvnamisrhe dapen van Sen in anonimiteit sinds hij in ae aynamiscne aagen van 1969 alg partijleider werd afge_ politiek experimenteren zet Dissidenten en diplomaten ten tijde van de „Praagse uit westerse landen in Praag lente" in Tsjechoslowakije zeggen dat de meeste vrijwel vergeten. Sovjet- -troepen maakten, met ^er1d-^n ondersteuning van eenhe- 1J 1J- - n den uit andere lidstaten van het Warschau-pact, de politiek geïnteres- er slechts belang hebben zo goed mogelijk te leven. Dit is in Tsjechoslowakije niet al te moeilijk. De politieke beper- met geweld een eind aan kingen zijn drukkend, dit experiment door een de levensstandaard is betrek invasie in de nacht van 20 op 21 augustus 1968. De vijftiende verjaardag van de inval zal dit weekeinde stemmen met materiële waarschijnlijk ongemerkt zieningen. Tezelfdertijd wordt kelijk hoog, gezien de traditio nele welvaart van het land. Het regeringsbeleid is er op gericht de mensen tevreden te voorbijgaan. De in ongenade gevallen par- Fabriek in Sovjet- Unie moet „rommel" maken MOSKOU Een Russische fabriek moet op last van het ministerie in Moskou goedko pe gordijnstof maken, die zo slecht is dat niemand er een meter van koopt. Dat schrijft de directie van de fabriek in een brief, die gisteren is gepu bliceerd in de Pravda. In de brief wordt een ongebruikelijk scherpe aanval gedaan op het systeem van de centrale plan ning, dat in de Sovjet-Unie ge hanteerd wordt. Dit systeem wordt door de directie ge noemd als voornaamste oor zaak van de slechte moraal en de geringe efficiëntie in de Russische industrie. Eerder deze week noemde partijleider Andropov drankmisbruik en verzuim als de voornaamste oorzaak hiervan. Het stuk in de Pravda maakt deel uit van huidige campagne om de structuur van de Russische economie te wijzigen. IEDERE WOENSDAG GRATIS EN EEN COMPLETE AGENDA. elke zweem van oppositie de kiem gesmoord. Het doel van deze politiek is elke herin nering uit te wissen aan Dub- cek's kortstondige poging een systeem te scheppen van „soci alisme met een menselijk ge zicht". Rude Pravo, het com munistische partijorgaan, ver dedigde deze week de invasie als „een daad van internatio nalistische hulp en solidari teit". De door het Kremlin ge regisseerde inval behoedde het land voor een rechtse machts overname en een poging Tsje choslowakije los te weken uit het Sovjet-blok, aldus het blad. Komend weekeinde worden politieversterkingen achter de hand gehouden om zo nodig op te treden. Behalve bloedige botsingen bij de eerste verjaar dag in 1969 is sindsdien de 21e augustus zonder incidenten verlopen. Men verwacht niet veel van een oproep van de mensenrechtenbeweging Charta 77, die een brief heeft gestuurd aan het parlement met het verzoek om terugtrek king van de Sovjet-troepen die nog steeds in Tsjechoslowakije staan. In 1968 werd tussen Moskou en Praag afgesproken dat ze „tijdelijk zouden blij ven". Publieke apathie is in de plaats gekomen van de opwin ding uit de periode van her vormingen, toen mensen van buiten het communistische ka der actief van hun belangstel ling voor de politiek blijk ga- Een van de factoren voor het ontstaan van de Praagse lente was het opzij schuiven van de conservatieve partijleider An- tonin Novotny in het begin van dat jaar. Zijn opvolger Alexander Dubcek was erop bedacht een eind te maken aan de willekeurige en eigen machtige methoden die het communistische bewind jaren lang hadden gekenmerkt. Veel nieuwe kopstukken rond Dub cek, die zich geconfronteerd zagen met een sinds het begin van de jaren '60 stagnerende economie, waren ontvankelijk voor de ideeën van hervor- mingsgezinden om de dyna miek weer vlottend te krijgen. Plannen om de economie te decentraliseren en de rol van de markt te vergroten, hadden direct politiek en maatschap pelijke gevolgen. Een open ge- dachtenwisseling binnen de partij schokte de conservatie ven en de Sovjet-Unie. Dubcek geloofde dat Moskou zou instemmen met zijn pogin gen een communistisch be wind te baseren op instem ming door de bevolking. Maar Moskou kwam in verzet naar mate de Praagse lente aan hield. De Sovjet-leiders waren bang dat de liberale geest die over de Tsjechoslowaken vaar dig was geworden, zou over slaan naar andere staten in Oost-Europa. In mei deelde Dubcek mee dat in september een speciaal par tijcongres zou worden gehou den. Talrijke functionarissen van de oude stempel zouden dan plaats moeten maken voor hervormingsgezinden en dat het proces van vernieuwing zou worden bezegeld. De inva sie op 21 augustus door de bondgenoten in het Warschau pact met uitzondering van Roemenië verraste heel Dubcek en zijn aanhangers volkomen. Het was te laat om effectief verzet te organiseren. Praag stemde er in toe dat in het land Sovjet-militairen werden gestationeerd. De meeste hervormingen uit het Dubcek-tijdperk werden onge daan gemaakt en in april 1969 moest de verpersoonlijking van de Praagse lente plaats maken voor Gustav Husak, die ook nu nog partijleider is. De hervormingsgezinden ver dwenen uit het openbare le ven en een half miljoen men sen werden geschrapt als lid van de communistische partij. Nu, vijftien jaar later, is Tsje choslowakije één van de trouwste bondgenoten van de Sovjet-Unie. Tsjechoslowakije is één van de meest stagneren de samenlevingen in Oost-Eu ropa. Er zijn geen echte teke nen van oppositie behoudens de kleine groep Charta-aan hangers. Voor de meeste Tsje choslowaken is een weekend huisje buiten de stad hoe bescheiden van afmeting en inrichting ook belangrijker dan politieke betrokkenheid. Veel mensen die nu op fluweel zitten, zagen in 1968 hun posi ties bedreigd. Volgens dissi denten hebben zij er alle be lang bij hun eigen machtsposi tie te behouden. RUITENHEER „Singapore heeft intelligente kinderen nodig" SINGAPORE In Singa- pore is grote beroering ont staan over een uitspraak van premier Lee Kuan Yew, die heeft gezegd dat als de intelligentia van zijn land niet snel voor een na geslacht zorgt, Singapore over een tijd zal worden geregeerd door de middel matigheid. Volgens een woordvoerder heeft de pre mier niet bedoeld dat de niet-gestudeerden alleen maar „idiote kinderen" kunnen voortbrengen. „Maar een begaafd kind dat geboren wordt in een gezin dat geen onderwijs heeft genoten, heeft nu eenmaal geen enkele kans van slagen. Omdat echtpa ren uit de lagere kringen doorgaans zeven of meer kinderen hebben en zij met een hoog cultureel niveau maar een of twee, moet ge tracht worden het even wicht te herstellen". Huiswaarts Omgeven door agenten en op de voet gevolgd door zijn ouders is de 16-jarige Andrei Berezj- kov, de zoon van de eerste-secre- taris van de Ru- sissche ambas sade in Was hington, gisteren naar huis ver trokken (foto). Andrei kwam vo rige week in het nieuws, toen de New York Times een brief afdruk te die van hem afkomstig zou zijn en waarin stond dat hij zijn land haatte en in de VS wilde blij ven. De Ameri kaanse regering weigerde daarop Andrei te laten vertrekken. Eerst wilde men hem spreken om te zien, of hij werd gedwon gen naar huis te rug te keren. Zo ver is het niet gekomen. Giste ren verklaarde Andrei dat hij niets van de brief wist: „Wat ik zeggen wil, is dat ik naar huis wil en niet hier blijven. Dat is het belangrijkste wat ik wilde zeg gen". PARIJS Terwijl het die reeds in het Afrikaan- conflict in Tsjaad onver- se land zijn, blijft Parijs minderd verder escaleert naar een diplomatieke op- Frankrijk gaat nu ook lossing van het probleem Jaguar- en Mirage-vlieg- zoeken, tuigen sturen ter onder steuning van de naar schatting tweeduizend man militaire adviseurs Profiteer nil van extra lage prijzen. 3-, 5- en 8-daagse hotelvakanties bijvoorbeeld halfpension al vanaf resp. f 97,-, f185,- en f 317,- incl. bootven/oer etc. Extra reducties op arrangementen voor 60+ •Bungalows en appartementen honderden guldens korting op de seizoenprijzen. Sportieve vakanties, b.v. 3 dagen fietsen vanaf f126,- Campingaanbiedingen bijvoorbeeld één week 2 personen plus tent/caravan al vanaf f 43,- Inlichtingen en boekingen: Volledige prijsinformatie over de nazomer-vakanties vindt u I in de Texel-Vakantie-Reisgids. Bel 'm gratis in de bus. VW Texel, Postbus 3,1790 AA Den Burg. I Tel. 02220-4741 atie in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. President Mitterrand heeft zich geprikkeld getoond over de aanhoudende Amerikaanse druk om rechtstreeks in het conflict in te grijpen. Volgens Le Monde is de president van oordéel dat de zaken veel min der ingewikkeld zouden zijn als Amerika niet zoveel ge wicht in de schaal geworpen had. Mitterrand heeft blijk baar een aantal brieven van president Reagan ontvangen waarin deze druk op hem pro beert uit te oefenen. Parijs ziet dit als een poging van Ameri ka om het gehele conflict aan te grijpen om met kolonel Khadaffi van Libië af te reke nen en hem ten val te brengen maar Frankrijk voelt er niets voor zich daardoor te laten ge bruiken omdat het „generlei vijandschap jegens het Libi sche staatshoofd koestert". Pa rijs blijft derhalve zoeken naar een diplomatieke oplossing. Het heeft de speciale adviseur van de president voor Afri kaanse aangelegenheden naar president Habré van Tsjaad gezonden en Mitterrand heeft een persoonlijke vriend, de ad vocaat Roland Dumas, naar kolonel Khadaffi in Tripoli ge stuurd om de mogelijkheden van een vreedzaam bijleggen van het conflict te bestuderen. Het was dit keer in maf- ten te wachten niet. Zodoende Staten. Volgens de laatste ge gevens zal de balans doorslaan de bende van de familie geen ontbreekt ®lk spoor van de da- Greco, dezelfde die twee een Hpr* r-K,, fia-stad Palermo moord met, maar moord onder het scheer mes. De 33-jarige Giacomo Maisseri liet zich gister morgen op het gebruike lijke tijdstip bij de kapper in de wijk scheren. De de* tel eigenlijk" een ders. De politie heeft deze moord bij de kapper, overigens klassiek in de Amerikaanse en Ita liaanse gangsterfilms, als de 151ste of wellicht de 152ste maffia-moord van 1983 moe- registreren. Men barbier had hem net inge zeept, toen twee gemas kerde lieden binnenkwa- Maisseri doodscho- beetje kwijt. Giacomo Maisseri had nog geen strafblad, maar bij de po litie was bekend dat hij ten en, even snel als se CL gekomen waren, verdwenen. Toen de politie arriveerde, had niemand iets gezien. De kap- nehandel met de Verenigde zelf. ken geleden rechter Chinnici en zijn escorte met een auto bom ombracht. Wat de moord op rechter Chinnici betreft; in Palermo lijkt het nu niet meer te gaan om de opsporing van de da ders, maar om de opsporing van de lekken in het paleis van justitie, waardoor de plaatselijke pers alle geheimen van het onderzoek op straat heeft kunnen brengen. Die ge heimen wijzen op de familie weer Deze maffia-familie strijdt al Greco als dader, maar ook op maffia-invloed in het in justitie van Palermo ECONOMIE SRI LANKA ZWAA# GEHAVEND DOOR ONLUSTEN A me COLOMBO „Dit land heeft zijn voeten kapotgescf" ten", zei een ervaren westerse hulpverlener begin dij week in Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. Del woners van Sri Lanka zijn het zonder uitzondering J hem eens. Verschil van mening bestaat alleen nog oi de vraag wie de trekker heeft overgehaald en waart) De financiële schade van de recente pogrom tegen de Tai|ST] minderheid is nog steeds niet officieel bekend, maar de eccjj h is zwaar getroffen. Het begrotingstekort dat aanvankeLD€ geraamd op 1,4 miljard rupees 6180 miljoen gulden) zall j gevolg van de onlusten waarschijnlijk bijna twee keer zo hr uitvallen. 1 Stl Een sector die zwaar getroffen is, is het toerisme. Deze ma} tw zijn er nog maar 1.000 toeristen gearriveerd tegen 33.000 injstor zelfde maand van het jaar daarvoor. Een andere tak van inq trie waar de schade groot is, is de textiel- en kledingindustU.D De export in deze sector zal dit jaar waarschijnlijk dertig prod jnE minder zijn dan andere jaren en als gevolg van vernielde fabjL f; ken zit minstens 14.000 man zonder werk. De kleine middj^ i stand is gedecimeerd. Ongeveer 2.522 winkels en kantoren i volledig vernield waardoor nog eens minstens 11.000 man r® werk is beroofd. P 1 Bij de benadering van de problemen heeft de regering zichM5*" dusver van goede wil getoond. De Tamil-vluchtelingen die li3*- heil hebben gezocht in het noorden en oosten van het eila|nde worden door de autoriteiten redelijk goed behandeld. Gevlud de ambtenaren bijvoorbeeld krijgen op verzoek een voorschotfipai hun salaris toegestuurd en de regering lijkt oprecht te willen jzijn de gevluchte Tamils terugkomen naar de hoofdstad. Maar dit alles staat in fel contrast met de aanpak van zelf. De houding van de bejaarde president Junius Jayewardk heeft bij velen vragen opgeroepen over zijn bereidheid t tieke oplossing te vinden voor de problemen op het eiland. Er is minstens een onderzoekscommissie voor nodig om de wen van geruchten te ontwarren over wat er in die laatste van juli precies is gebeurd en wie de schuldigen zijn. Op het ij ment kan men kiezen uit een aantal theorieën, variërend i destabilisatie door de KGB tot manipulatie door de CIA. Boedhistische monniken, op macht beluste legerofficieren P fascistische ministers kan men de schuld geven zonder al te risico in het ongelijk te worden gesteld door spijkerharde be\f Het enige dat duidelijk lijkt, is dat het geweld tot op hoogte georganiseerd was. Het was een operatie, die met chii gische precisie werd uitgevoerd en was gericht tegen de Tai minderheid. Ze werd uitgevoerd met medeweten van min« enkele sectoren van de veilgheidstroepen die, zelfs toen dat delijk was, geen enkele keer door hun superieuren of presii Jayewardene tot de orde zijn geroepen. Sri Lanka's veiligheidstroepen vallen onder directe verantwi delijkeheid van de veiligheidsraad. Die staat onder voorzitl schap van president Jayewardene. Sinds zijn verkiezing in 1 heeft Jayewardene zich steeds bereid getoond de grieven van! Tamils te erkennen en er iets aan te doen. Maar in de radiottqp spraak die hij hield tijdens de onlusten, veroordeelde hij het iö weid niet. In plaats daarvan zei hij dat de Singhalese meerd*laS( heid had gehandeld in reactie op „terroristisch geweld". HienFIc zou men kunnen opmaken dat hij zijn beleid van ver heeft laten varen. Bij gebrek aan een goede opvolger hoop voor vrede en wederopbouw voor een groot gedeell hem en zijn kabinet. Misschien dat buitenlandse druk hem op het pad van verzoening kan brengen, Ne Massale kinderarbeid in Indiase luciferfabrieken In GENEVE In lucifersfabrieken in het district van Ramanat puram, in de Indiase staat Tamil Nadu, bevindt zich de groot concentratie van werkende kinderen ter wereld, aldus eer port van de Internationale Commissie van Juristen (CIJ). gens deze studie zijn 45.000 van de 100.000 werknemers lucifersfabrieken in dit district jonger dan 15 jaar. De kindei die met bussen en vrachtwagens uit dorpen rond RamanathaJ^ ram worden aangevoerd, werken van 's ochtends vrbeg tot 's_Lt 5 vonds, maar verdienen erg weinig. In het rapport vraagt de f*1 de Verenigde Naties een onderzoek in te stellen en wordt de gering van India verzocht maatregelen te nemen. ADVERTENTIE Met uw krant naar bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardia- wereldstad heeft een overvloed a handhaven zich in aantrekkelijk n Het verblijf aldaar is Queens Hotel, aiding van een Nederli ijf van de Engelse Koninklijke f; ZATERDAG bracht aan Windsor Castle, wefk ve r plm. 5.- kunt bezichtigen. Voorts krijgt u'gelegenl 3 City ti len, terwijl gemaakt. t de bekende markt Petticoat Lane bezocht. het f De trip i wereldstad en kost ZONDAG v rugrels aanvangt. aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid met deze f 260.- per persoon. Toeslag eenpersoonskamer 50,-. Reisverzekering 6.- p.p. 5.- kos- In de prijs zijn begrepen: - de tAjsrels heen en terug - overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calals kamer met douche en toilet óp basis van halfpension (- 2x logies, ontbijt Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maa t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze veslioinoen Soulstr, 71. Oen Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 JPilflfik 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 ntT!/W (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10