Anonieme steekproef naar zwart geld Minister bereidt ambtenaren voor op forse ingrepen Benzineprijs daalt nog niet Meepraten BON: ij VN gen esluit linister Politie Utrecht treedt op tegen „Golden Ten" HOGERE WINST VOOR PHILIPS Tankauto met mierezuur gestolen Donderdag 18 augustus 1983,74e jaargang no. 22657 TV-TIPS De bus, Turks/Zwitserse film over een pijnlijke confrontatie tussen de Derde Wereld en het riike Westen op Ned. II om 20.08 uur. Ned. I om 20.28 uur samenvatting Geheim com mando. Duitsland 3 om 20.15 uur The buccaneer, speelfilm met Yul Brynner en Charlton Heston. HET WEER In de ochtend plaatselijk mist. Overdag droog en zonnig. Mi nimumtemperatuur 16, mid- dagtemperatuur 27 graden. Matige wind. In het weekend ook vrij warm met een kleine kans op regen of onweer. Zon op 06.29, onder 20.57. Schev. hoog water 13.19. Laag water 8.26 en 21.07. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ;M nister De Koning lNV dient lacht in n onze sociaal-economische redactie) 3N HAAG Het CNV it bij de internationale beidersorganisatie van VN, de ILO, een klacht lienen tegen het besluit minister De Koning iciale Zaken) om zie- ifondsen en bedrijfs- •enigingen aan te wij als trendvolgers. Het fV vindt die aanwijzi- ig een inbreuk op de jheid van vakbeweging collectief onderhande- verbondsraad vindt het be des te onbegrijpelijker, dat de ILO nog in juni van jaar de Nederlandse rege- heeft gewaarschuwd voor unaatregelen, die de vrij- d van onderhandelen on- raven. CNV wil deze kwestie in ober, als een delegatie van VN-organisatie met de Ne- indse regering komt pra- aan de orde stellen. De :bond is „verbaasd en ver waardigd" dat de bewinds- in heeft ingegrepen in. on- landelingsresultaten, nadat vertegenwoordiger de i al had goedgekeurd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken heeft de centrales van bonden van overheidspersoneel giste ren tijdens het periodieke overleg nog eens aangekon digd, dat hij van plan is per 1 januari a.s. fors in te grijpen in de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren en trendvolgers. Zijn plannen zijn: verlaging van de nominale salarissen met 3,5 procent; omzetting van de prijscom pensatie in arbeidstijdverkor ting, doch met slechts een ge deeltelijke herbezetting; intrekking van de huidige wachtgeldregeling en het in troduceren van een regeling op hetzelfde niveau als in het bedrijfsleven geldt; aanpassing van de invalidi- teitsaanspraken. De centrales hebben op deze aankondiging nog terughou dend gereageerd. Zij willen de zaken eerst op papier gezet zien. Rietkerk beloofde officië le voorstellen medio volgende maand, waarschijnlijk dus nog vóór Prinsjesdag. De centrales hebben op hun beurt nog een rekening voor 1983 op tafel gelegd: betalin gen wegens de nacalculatie, een nadere reiskostencompen satie en afrekening van de va kantietoeslag, in totaal circa één procent omvattend. Hier over zal op 7 september nader worden overlegd. Staatssecretaris wil verplichte hondentatoeage VELP Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij acht het wenselijk dat er een algemene plicht tot tatoeage van alle hon den komt. Basis hiervoor kan naar zijn mening wor den gelegd in de op stapel staande Gezondheidswet voor Dieren. Ploeg zei dit vanmiddag bij de opening van het kantoor van de Stichting Registratie Ge zelschapsdieren Nederland in Velp, waarover onze krant gisteren heeft be richt. De staatssecretaris vroeg verder om enige be zinning op het houden van huisdieren: de mens moet ervoor waken dat hij zich niet te eenzijdig op het dier richt en de relaties met zijn medemens ver waarloost. Ons land telt 19 miljoen huisdieren, waar van ruim 3 miljoen katten en honden. Politie-medewerkers halen de speeltafel weg uit de Utrechtse gokclub waar gisteren een inval werd ge daan. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteren een inval ge daan in een gokclub in Utrecht waar het roulette-achtige „Gol den Ten"-spel werd gespeeld. Hoewel dit spel, ook wel vierent wintigen of Derby-roulette genaamd, in verschillende steden in Nederland door justitie wordt toegestaan, heeft het Utrechtse parket besloten tegen dit kansspel op te treden. Bij de inval zijn vijf medewerkers van de club en één speler aangehouden. De speeltafel is in beslag genomen. Pagina 9: Utrechtse justitie noemt Golden Ten „keihard kansspel" Door het asfalt verzwolgen Het was een zeer vreemde gewaarwor ding voor de Amerikaan Arthur La- voie, toen hij gisteren in het stadje Holyoke in de staat Massachu setts plotse ling met zijn auto onder het asfalt verdween. Over een lengte van tientallen meters bleek de grond on der het weg dek vele me ters diep te zijn wegge spoeld. De brandweer slaagde er na enige tijd in de geschrok ken maar on gedeerde La- voie uit zijn auto naar boven te ha len. Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie pagina 16 DEN HAAG Ondanks dat de Amerikaanse dollar de laatste dagen sterk gedaald is, wordt de benzine nog niet goedkoper. Volgens een woordvoerder van Shell kan het nog wel tot na het weekend duren voor de pompprijs aan de waardedaling wordt aangepast. De laatste weken werd de benzine herhaaldelijk duurder door de alsmaar stijgende dollar. De Amerikaanse munt is door een onverwachte daling, die maandag inzette, vandaag echter al een dubbeltje minder waard dan een week geleden en nadert het ni veau van begin augustus. De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt (KK) vindt dat de benzineprijzen onmiddellijk moeten worden verlaagd. Volgens KK kan de benzineprijs met twee a drie cent zakken. Ook wijst KK erop dat de oliemaatschappijen de Nederlandse consument een veel hogere prijs laten betalen, dan de Duitse consument. Buckingham Palace LONDEN Het nieuws dat de Britse koningin Elizabeth tegenwoordig wordt be schermd door een in Israël ge maakt en op een computer aangesloten elektronisch hek rondom Buckingham Palace, heeft vele Britten vanmorgen verrast en anderen geërgerd. Het ruim 5 miljoen gulden kostende hek is neergezet na dat vorig jaar bij de bescher ming van de koniklijke fami lie een reeks tekortkomingen aan het licht kwam, die culmi neerden in het binnendringen van een man in de slaapkamer van de koningin. Een indrin ger verraadt zich nu al, zodra hij het hek aanraakt Het paleis en Soctland Yard zijn niet blij met de onthulling van deze nieuwe veiligheids maatregel. De Britse beveili gingsindustrie is boos omdat het paleis een Israëlisch be drijf heeft ingescakeld, terwijl „zeker drie Britse firma's de order even goed hadden kun nen uitvoeren". Wilt u in de toekomst ook mee kunnen praten, neem dan nu een abonnement op de Leidse Courant. Aldus abonnee J.M. van Deursen. en U MOET uW De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vri jblijvend «S^CcidócGoutci/nt HAAG Het conflict tussen Nederland IJsland over de eigendomsrechten van het i-57l4i|c-schip „Het wapen van Amsterdam" herpt. Een woordvoerder van de IJs- dse regering noemde het gisteren belache- dat Nederland aanspraak wil maken op wrak van de Oostindiëvaarder, die voor zuidkust van IJsland is vergaan. Neder- d meent evenwel recht te hebben op het 1719-1 ik en de rijkdommen die nog aan boord den kunnen zijn. Het ministerie van bui- andse zaken van IJsland heeft laten we- dat het niet zal toegeven. Volgens dat mi- erie zal er ook geen enkele internationale ïtbank te vinden zijn, die een Nederland lis zal toewijzen. irry mflict over wrak DC-schip verscherpt Oude baas Er Is niemand die het te gendeel kan bewijzen, zo dat de wereld de Pakis taan Sayed Abdul Mabood maar moet geloven als hij wijzend op de geboor tedatum in zijn pas poort zegt dat hij 160 jaar oud is. Deze zeer oude baas arriveerde gis teren in Chicago voor een bezoek aan zijn familie in de staat Wisconsin. Gewonde hond belangrijker dan gewonde zwarte vrouw PIETERMARITZBURG Een zwarte Zuidafri- kaanse vrouw die door een politiehond was gebe ten, is pas verpleegd nadat de wonden van de hond door een dierenarts waren verzorgd. De 28- jarige Lena Ngwena werd in haar armen, benen en borst gebeten toen de politie met honden op trad om een clandestiene bar te sluiten. De hond die haar had aangevallen had een snijwond boven het oog opgelopen. „De vrouw werd naar het poli tiebureau meegenomen en daar achtergelaten ter wijl de hond naar een dierenarts' werd gebracht om te worden verzorgd, aldus een Zuidafrikaans persbureau. Hoe lang de vrouw moest wachten voordat er een dokter naar haar kwam kijken werd niet gezegd, maar haar verwondingen waren van dien aard dat zij zes weken in een ziekenhuis moest blijven. De zaak kwam aan het licht tijdens de rechtszaak over het incident. EINDHOVEN Philips heeft in het eer ste halfjaar van 1983 de nettowinst met vier procent zien stijgen van 250 tot 259 min. In het tweede kwartaal steeg de nettowinst van 134 tot 137 min, zo heeft het concern vanmorgen bekendge maakt. De winstcijfers ontwikkelden zich volgens de directie overeenkomstig de verwachting. De omzet van het concern viel evenwel tegen. De omzet steeg met slechts 1 procent tot ruim 20 miljard gul den. Ook in volume gemeten was de om zetgroei 1 procent, hetgeen betekent dat Philips geen hogere prijzen voor ^ijn pro- dukten kon vragen. In het tweede kwar taal was zelfs sprake van een geringe om zetdaling. ZEVENBERGEN De politie is op zoek naar een tankwagen met 22.000 liter miere zuur die in de nacht van dinsdag op woens dag is gestolen van een parkeerplaats in het Brabantse Zevenbergen. Het mierezuur is een schoonmaakmiddel dat voor mensen bij aan raking of inademing zeer schadelijke gevol gen kan hebben. De tankwagen, oplegger en lading zijn zo'n 300.000 waard. Mierezuur (hydrogeencarbonzuur) kan door inademing en inslikken in het lichaam worden opgeno men. De stof werkt bijtend op ogen, huid en ademhalingsorganen. Inademing kan ook longoedeem veroorzaken, met soms dodelijke afloop. Mierezuur wordt vooral in de chemi sche industrie gebruikt. Belastingdienst krijgt geen namen rekeninghouders (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog dit jaar zullen het ministe rie van Financiën en de belastingdienst bij de verschillende banken en financiële instellin gen in Nederland een steekproef houden naar de omvang van het hier aanwezige zwarte geld. Tussen de banken en het ministerie is na maanden onderhande len over de vorm en in houd van deze steek proef thans nagenoeg volledige overeenstem ming bereikt. De steekproef zal volledig anoniem genomen worden. De gegevens die de banken en RPS over hun cliënten verschaffen zullen worden voorzien van een code. Dat zelfde gebeurt met de gege vens van de belastingdienst. Deze gecodeerde gegevens gaan samen naar het Cen traal Bureau voor de Statis tiek voor verwerking. Op die manier is de privacy gewaarborgd en hoeven de cliënten die zwart geld heb ben niet voor strafsancties te vrezen. Het onderzoek is daar immers niet op gericht. Bedoeld is slechts een indi catie te krijgen van de om vang van het zwarte geld dat bij de banken uitstaat en van de mate waarin rente- inkomsten worden verzwe gen. De Tweede Kamer zal in het volgend voorjaar over de resultaten worden geïnformeerd. Afhankelijk daarvan zal het kabinet met voorstellen komen om het zwart geld beter aan te pak ken. West-Duitsland wil Nederlandse aalscholvers UTRECHT De Natuurbe- schermingsraad vindt dat mi nister Braks (Landbouw) een verzoek van de Westduitse deelstaat Nedersaksen om 60 jonge aalscholvers uit ons land naar de Leybucht in Neder saksen te brengen moet hono reren. De deelstaat wil in een" deel van de Leybucht de aal scholvers opnieuw introduce ren. In aangrenzende gebieden zorgen aalscholvers voor over last en door een kolonie in een bepaald gebied uit te zetten, hopen de Westduitsers dat de andere aalscholvers daar ook naar toe gaan. Britten kijken op van hek rond Uitgave Wes'erpere, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro- bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsLaut.betaling), kwartaal f 61,25, jaar I 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1