Ue Schade door zure regen in Duitse bossen veel groter dan gedacht HABRE ZOCHT VERGEEFS CONTACT MET LIBIËRS Protest tegen tv-reclame voor oorlogsspel Nieuwe machthebber Guatemala krijgt voordeel van de twijfel nerikanen lpen rbie tsnappen CIA-CHEF CASEY MOET AAN LEUGENDETECTOR Armeniërs beraamden aanslag op paus Snelrecht in Gdansk China nodigt ex-spion uit ^TENLAND CcidóeSoutcwt WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 bauri 17-8 145,00 153,50 93,00 166,50 27,80 65,00 58,60 49.90 311,00 304,00 207.20 99,70 115.10 Slot- 16-08 235,00b 35,90 217.00 100,00 850,00 115,30 75,50 95,00* 186,00 77,50 46,00 56.10 61.00 87.00 153.00 22,10 ngen ïili AGO In de arme idahuel in de Chi- hoofdstad Santiago teren opnieuw beto- gehouden tegen het Pinochet. Demon die anti-rege- uzen riepen en een brand staken, wer- »or de politie opge- 'udahuel is een van jken waar vorige jij de vierde natio- otestdag doden vie- een treffen tussen en demonstranten. Indonesië dreigt met offensief op Oost-Timor ders op Oost-Timor geen gebruil maken van het Indonesische amnes tie-aanbod, dan zal de regering in Jakarta de verzetsbeweging een be slissende slag toebrengen. Dit heeft de opperbevelhebber van het leger, generaal Moerdani, verklaard. De bevrijdingsbeweging Fretilin kwam in 1975 in opstand om de voormalige Portugese kolonie Oost-Timor tot een onafhankelijke staat te maken. Indonesië stuurde toen zogenoemde .vrijwilligers' om een eind aan het verzet te maken. Na een strijd die aan ongeveer 100.000 mensen het le ven kostte, lijfde Indonesië in 1976 het gebied in. Jongen in VS gestorven aan builenpest ALBUQUERQUE In Albuquerque in de Ameri kaanse staat Nieuw-Mexi- co is een jongen van 13 jaar aan builenpest gestor ven. Het is de derde per soon die sedert het begin van dit jaar in de VS aan deze ziekte is overleden. Er zijn dit jaar al 24 geval len van pest in het noor den van Nieuw-Mexico ge constateerd. Het is de erg ste epidemie van pest se dert 1975, toen er 16 geval len werden vastgesteld. Dubbelganger De Britse politieman Bill Bird Is, zoals wij gisteren al meldden, door het Va- ticaan benoemd tot „offi ciële dubbelganger van de paus" in Noordwest- Engeland. Hij mag zijn ui terlijke gelijkenis met de paus benutten, om geld bijeen te brengen voor goede doelen. Op de foto links agent Bill Bird, zoals hij dagelijks zijn ronde doet door Liverpool. Rechts Bill Bird zoals hij zijn opwachting maakt bij festiviteiten voor een goed doel. Doden en brand door bliksem in Frankrijk PARIJS Bij zware onweersbuien in het zuiden van Frankrijk zijn gisteren twee mensen omgekomen. Een brand weerman kwam om het leven toen de bliksem in de telefoonkabel sloeg, ter wijl hij stond te telefoneren. In een dorpje in Zuidwest-Frankrijk sloeg de bliksem eveneens in op een telefoon verbinding, waardoor een 16-jarig meisje, dat net de hoorn had opgeno men, aan een hartstilstand overleed. Degene die haar belde, een jongen uit hetzelfde dorp, sloeg tegen de grond terwijl zijn toestel in brand raakte. Bij Martigues (Zuidoost-Frankrijk) ging na blikseminslag een naftadepot in vlammen op. Het blussen duurde vele uren. ort erkent hamende fout HINGTON Agen- an een Amerikaanse me dienst hebben na weede Wereldoorlog uitse oorlogsmisdadi- laus Barbie tegen de ;e justitie beschermd m geholpen naar Bo te vluchten. Dat is de usie van een om- ijk rapport van het ikaanse ministerie justitie, dat gisteren vrijgegeven. pport is de eerste offi- rkenning door de VS, »r ambtenaren het mo- hebben gemaakt dat - t zich 33 jaar lang (van ot 1983) aan zijn berech- )i!oo wegens oorlogsmisdaden onttrekken. Het Ameri- i3ioo ministerie van' buiten zaken heeft de Franse sade in Washington rer een „spijtbetuiging" ien. (69), in de oorlog hoofd Gestapo in het Franse werd begin dit jaar door aan Frankrijk uitgele- Daar zal hij nu alsnog e rechter komen, is het Amerikaanse rap- esloot de contraspionage- van het Amerikaanse CIC, die na de oorlog in and werkzaam was, Bar- informant te gebruiken. >nd op de salarislijst van Toen hij door Frank- in oorlogsmisdaden werd ildigd, hielp de CIC hem lolivia uit te wijken, as, zo staat verder in het t, op zijn zachts gezegd ibegrijpelijke en bescha- beoordelingsfout om k te maken van de dien-- Van een man, die het van de Gestapo in een p stad was geweest, t.io verzamelde voor de '.90 Ikaanse contraspionage- j'™ inlichtingen over Roe- i>o b van Duitse komaf en jjet doen en laten van de iche en Franse spionage- ien in de Amerikaanse Ingszone in Duitsland. !90 t is de opmerking in het •4° tt dat tussen 1965 en lij het Amerikaanse leger fel eens werd geopperd f te „reactiveren" voor .so iionagenet in Zuid-Ame- Ioq be CIA toonde hiervoor !90 I geen belangstelling. !20 i val Afghaans et op Kaboel oo jW DELHI Afghaanse jo Blastrijders hebben het ben weekeinde urenlan- Invallen uitgevoerd op in de hoofdstad Kaboel. so kookten een door Russen - ld fort, het nationale ra- lion en een blok apparte- io jn voor hoge functiona- oo j met mortiervuur en 60 [en. Het was de grootste van het verzet op de ""lltad sinds drie jaar. Ver wordt dat er veel slacht- zijn gevallen, maar offi- daarover niets bekend. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN - Natuurbescher mers en boseigenaren in West-Duitsland zijn ver bijsterd over het tempo waarin de wouden in het land sterven. Registreerde het ministerie van land bouw in Bonn vorig jaar nog acht procent zieke bo men, uit een recent on derzoek blijkt dat een kwart van de Duitse bos sen geruïneerd is. Verontrustend is ook dat de zure regen niet alleen plaatse lijk slachtoffers maakt. Ster vende bomen worden in het hele land aangetroffen, zij het dat sommige regionen ernsti ger zijn getroffen dan andere. Vooral de bossen in Zuid- -Duitsland hebben het zwaar te verduren. Op sommige plaatsen, zoals in het Beierse Woud, staat vrijwel geen ge zonde boom meer. De directie van het park heeft de moed opgegeven dat het majestueuze bosgebied gered kan worden. „Dit woud gaat dood. Daar helpt geen moedertje lief aan", zegt directeur Hans Bibelrie- ther van het park. „Ook het Zwarte Woud is er ernstig a§n toe. Alle dennen zijn dood. Bo ven de 500 meter-grens ster ven er ook alle sparren". Zelfs in gebieden waar ander half, twee jaar geleden nog geen vuiltje aan de lucht leek, rukt de boomdood nu snel op. In het aan Nederland grenzen de Noordrijnland-Westfalen verslechtert de situatie snel. „Als de vervuiling niet ver mindert zijn de bossen in het Sauerland in drie jaar dood", voorspelt het Bosbeheer in Munster. En ook in Nederland veroorzaakt de zure regen steeds meer schade. De Duitse minister van bin nenlandse zaken Zimmerman heeft weliswaar een aantal maatregelen genomen om de strijd aan te binden met de zure regen, maar die worden door veel deskundigen als vol strekt onvoldoende van de hand gewezen. De nieuwe normen van Zimmermann voor de krachtcentrales, die met hun uitstoot van zwavel dioxide voor een belangrijk deel verantwoordelijk zijn voor de zure regen en daar mee voor het woud-sterven, zijn volgens de natuurbescher mers nog veel te hoog. Vanwe ge de talrijke uitzonderingsge vallen en overgangsregelingen zal de nieuwe verordening bo vendien pas in de jaren '90 volledig van kracht zijn. De normen zouden technisch wel lager kunnen, maar dat vergt zeer grote investeringen. Daar wil Zimmermann nog niet aan. Vervolg van de voorpagina N'DJAMENA Presi dent Hissene Habré van Tsjaad heeft gisteren ge zegd dat zijn regering con tacten heeft gehad met Libië om te proberen een vreedzame oplossing te bereiken voor de oorlog in zijn land. „Alle pogin gen het Tjadische pro bleem vreedzaam te rege len, zijn evenwel stukge lopen op Libië's vastbeslo tenheid een oplossing te verhinderen", aldus Ha bré. Habré gaf geen bijzonderhe den over de contacten. Vol gens Habré die Oueddei be schouwt als een marionet van Khadaffi, kan er alleen met Khadaffi worden onderhan deld. Habré zei verder dat vre de in zijn land onmogelijk is zolang Libië het noordelijk deel van Tsjaad bezet houdt. Volgens Habré streeft Khadaf fi naar de inlijving van heel Tsjaad om een Islamitische unie tussen de twee landen op te richten. Habré riep Frank rijk en andere bondgenoten op tot het verlenen van meer mi litaire steun. Hij vindt dat Pa rijs verder zou moeten gaan in steunverlening. Volgens een opiniepeiling van de Franse krant Quotidien de Paris zou 53 procent van de Fransen af kerig zijn van directe militaire interventie. De Franse militai ren hebben gisteren twee nieuwe posities ingenomen aan het front waar overigens al drie dagen niet wordt ge vochten. Het betrekken van de nieuwe posities door de Franse strijdmacht maakt op nieuw duidelijk dat de Fran sen een nieuwe opmars van de opstandelingen willen verhin deren. Een vertegenwoordiger van président Mitterrand heeft overigens dezer dagen een ontmoeting gehad met de Libi sche leider Khadaffi. Zowel Frankrijk als Libië willen een direct gewapend conflict voor komen. Libië levert Frankrijk olie, in ruil daarvoor levert Parijs de Libiërs wapens. Het brein achter de oorlog in Tsjaad, de Libische lei der Khadaffi, begon giste ren een tweedaags bezoek aan het buurland Tunesië, waar hij met militaire eer werd ontvangen. Hij zou de banden met Tunesië nauwer willen aanhalen. Khaddafi ontmoette giste ren ook een afvaardiging van dissidente Palestijnen die het niet eens zijn met de Palestijnse leider Ara fat. Tegelijkertijd maakte een in Londen verschij nend Arabisch weekblad bekend dat Khaddafi vorig jaar een aanslag beraamde op een conferentie van Arabische ministers in Tu nis die de terugtocht van de PLO uit Libanon be spraken. Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 september In voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 345,8901 BC Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes CHAMPAIGN Het Amerikaanse nationale verbond tegen ge weld op de televisie wil dat een reclamefilmpje uit de handel wordt genomen waarin een levensecht oorlogsspel voor volwas senen wordt aangeprezen. Het gaat om het „overlevingsspel", waarin volwassenen elkaar in een bos besluipen en proberen de „vijand" uit te schakelen met verfkogels uit 68 mm-geweren. Het overlevingsspel kan al op een aantal plaatsen in de Verenig de Staten gespeeld worden en zou tegen het eind vap het jaar op zo'n tweehonderd particuliere terreinen in de Verenigde Saten en Canada geïntroduceerd moeten zijn. De firma die het spel op de markt brengt wil ook in West-Europa en Australië „overle- vingsparken" inrichten. De voorzitter van het verbond tegen geweld op de televisie, de psychiater Thomas Radecki, vindt de commerciële reclame voor het spel en de verspreiding ervan „uiterst gevaarlijk". Het spel legitimeert paramilitaire groepen en activiteiten voor de door snee-Amerikaan", aldus Radecki. Het verbond heeft twaalf na tionaal erkende deskundigen gevraagd naar hun mening over het spel en zij zijn unaniem van mening dat het gevaarlijk is. Zij zeggen dat de spelers een verhoogd machtsgevoel hebben en het spel ertoe kan leiden dat mensen gemakkelijker een geweer op pakken, anderen als vijand aanzien en hen doden. TENHEER GUATEMALA-STAD Uiteindelijk vond kenne lijk zelfs God dat het tijd was voor een machtswis seling in Guatemala. Al thans, dat was de berus tende conclusie van de ou derlingen van de Kerk van het Goddelijk Woord nadat hun beschermeling, generaal Efrain Rios Montt, vorige week in een staatsgreep ten val was gebracht door generaal Oscar Humberto Mejia Victores. De Kerk van het Goddelijk Woord, een fundamentalisti sche" protestantse sekte die zijn thuisbasis heeft in Californië, gaf toe dat het afgelopen was met haar invloed op de gang van zaken in Guatemala. De sekte erkende het nieuwe re gime, omdat volgens haar in terpretatie van de bijbelse leer alle macht is ontleend aan het gezag van God. Dus was het aan Hem om te besluiten wie Guatemala moet regeren. Generaal Mejia Victores heeft onmiddellijk na zijn machtso vername de regering gezui verd van alle sporen die her inneren aan Rios Montt. Dit geldt met name voor de vele adviseurs van de Kerk van het Goddelijk Woord, die de tradi tioneel ingestelde officieren ja renlang hebben geïrriteerd met hun adviezen die rijkelijk waren gelardeerd met bijbelci taten. Geen terrein werd door deze adviseurs ongemoeid ge laten. Of het nu ging over de oorlog tegen de linkse guerril la's of over de economie, ze be moeiden zich overal mee. De intensieve advertentiecam pagne van het regime-Montt tegen corruptie in het ambte narenapparaat is door Victores stopgezet. De nieuwe macht hebber heeft verder laten we ten dat hij niet door zal gaan met de zondagse preken op te levisie. Zij voorganger pleegde de inwoners Van Guatemala te onderrichten in de deugden van het niet drinken. Ook on derwerpen als vrouwenmis handeling en overspel kwa men in deze preken veelvuldig aan de orde. Aanvankelijk wa ren de preken nog een bron van amusement, maar ze be gonnen toch al snel gênant te worden voor het officieren corps en de middenklasse. Vandaar dat die over het ver trek van Montt geen traan hebben gelaten. Met de komst van Victores zal het militaire regime in Guate mala er ongetwijfeld stukken saaier uit gaan zien, vooral als men afgaat op de zwijgzame stijl die generaal Mejia Victo res al heeft tentoongespreid. Maar pas over enige tijd zal blijken of er werkelijke een koerswijziging optreedt, of dat de staatsgreep gewoon de zo veelste ronde is in de militaire stoelendans. De eerste beloften heeft hij in ieder geval gehouden. De spe ciale militaire rechtbanken die vermeende guerrilla's voor het vuurpeloton konden brengen, zijn opgeh^en. De staat van beleg is ten einde, hoewel- niet helemaal duidelijk is in hoe verre dit betekent dat Guate mala nu een rechtsstaat wordt in de betekenis die elders aan dit woord wordt gehecht. Ver der heeft de generaal laten blijken dat hij binnenkort een ontmoeting zal organiseren met de politieke partijen om te praten over een vervroeging van de verkiezingen. De rooms-katholieke kerk, die woedend was over de bedrei ging die generaal Montt en zijn protestantse gevolg vorm den voor het traditionele gezag van de kerk, heeft de machts wisseling goedgekeurd en ge neraal Victores aardig wat speelruimte gegeven voor het geval hij daar behoefte aan heeft. Mocht Victores echter een terugkeer overwegen naar de traditionele vormen van onderdrukking, dan kan hi^ rekenen op verzet van de kerk. Sinds 1978 zijn in Guate mala minstens twaalf katholie ke priesters vermoord wegens vermeende sympathie voor ra dicale ideeën. Hoewel de eerste berichten na de staatsgreep luidden dat ge neraal Victores zou zijn dan zijn voorganger, geven zijn eerste daden aanleiding tot een heel voorzichtig optimis me. Het nieuwe regime geniet in eigen land op het moment een behoorlijke dosis goodwill en krijgt internationaal waar schijnlijk actieve steun van de regering-Reagan. Maar hoe breekbaar die good will is, is nu reeds onder streept door politieke leiders die vrezen dat generaal Mejia Victores net als zijn vele voor gangers de smaak van de macht snel te pakken krijgt en het schitterende paleis nooit meer uit vrije wil zal verlaten. „Hij zal voor het eind van het iaar een verkiezingsdatum be kend moeten maken. Anders wordt het gewoon een kwestie van wachten op de volgende staatsgreep", aldus de leider van de christen-democratische partij, Vinicio Cerezo. De politieke partijen zijn te vens bang dat als het nieuwe regime niet snel verkiezingen uitschrijft, de linkse guerrilla's kans krijgen zich weer te or ganiseren. Het verzet heeft eind vorig jaar een zware ne derlaag geleden tijdens een militaire actie in de noordelij ke hooglanden. Allemaal redenen waarin de gematigde politici zoals de christen-democratische leider Cerezo aanleiding zien om te betwijfelen, of de staatsgreep van vorige week meer politie ke stabiliteit zal brengen. Gua temala is al sinds 30 jaar een poel van onrust. In 1954 werd de laatste democratisch geko zen president Jacobo Arbenz ten val gebracht in een door de Verenigde Staten gesteunde staatsgreep. PAUL ELLMAN Copyright The Guardian WASHINGTON De Ameri- Ook de stafchef van het Witte cumenten van oud-president naar konden komen. De FBI kaanse federale politie, FBI, Huis, James Baker, moet daar- Carter tijdens de verkiezings- zou president Reagan over wil dat William Casey, chef aan geloven. De FBI onder- campagne van 1980 in handen deze zaak inmiddels al een van de inlichtingendienst CIA, zoekt op bevel van president van zijn Republikeinse tegen- verklaring aan de leugende- zich aan een verhoor met een Reagan hoe vertrouwelijke do- standers en latere overwin- tector hebben afgenomen leugendetector onderwerpt. LOURDES De burgemees ter van Lourdes heeft gister avond bekend gemaakt dat le den van het Armeense gehei me leger voor de bevrijding van Armenië vorige week hebben gedreigd met een aan slag op het leven van paus Jo hannes Paulus II. Burgemees ter Francois Abadie verklaar de dat het dreigement was ge uit in een telefoontje aan zijn bureau en een tweede tele foontje aan de secretarie van het regionale bestuur. De ter roristen dreigden met een aan slag „in de stijl van Orly", al dus Abadie, verwijzend naar de aanslag van 15 juli op de balie van de Turkse lucht vaartmaatschappij op de Parij- se luchthaven waarbij zeven doden en 56 gewonden vielen. Abadie zei dat president Fran cois Mitterrand die de paus af gelopen zondag welkom heet te, minister van binnenlandse zaken Gaston Defferre naar Lourdes had gestuurd om toe zicht te houden op de bewa king. WARSCHAU De Poolse au toriteiten zullen in het district Gdansk streng de hand hou den aan het verbod op illegale bijeenkomsten en vergaderin gen. Met ingang van vandaag zal voor een periode van een maand snelrecht worden toe gepast op overtreders van het verbod. De minister van bin nenlandse zaken, generaal Czeslaw Kiszcak, heeft tot deze maatregelen besloten na de demonstraties van het afge lopen weekeinde. De maatre gelen gelden ook voor een ie der die kerkgebouwen ter be schikking stelt voor bijeen komsten die niets met gods dienst te maken hebben. PEKING John Downey, een voormalige CIA-agent die van 1952 tot 1973 in China ge vangen zat, is door de regering in Peking uitgenodigd voor een bezoek aan China. Dow ney werd in het voorjaar van 1952 met zijn spionage-vlieg- tuig U-2 tijdens een missie bo ven China neergeschoten. De Amerikaanse regering heeft ingestemd met het bezoek van Downey en zijn gezin, dat wordt gezien als een „symbool van verbetering van de Chi nees-Amerikaanse betrekkin gen". ADVERTENTIE Gek op lekker zachte gomballen? Op deze aanbieding raak je I voorlopig niet uitgekauwd. En je mond valt open A Q als je de prijs J jjQ hoort: 500 gram Geldig t/m 24 augustus 1983.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9