Importstop Nigeria treft Nederlandse zuivel hard £cid6e(Sotvtant Dollar duikt weer onder de drie gulden Winst Unilever naar half miljard NIEUW KREDIET VOOR ARGENTINIË Falklandoorlog: zand erover TAPIJT Sovjet-Unie verspeelt graan door gebrek aan opslagruimte ECUNUMlt; AMSTERDAM Aan de sterke stijging van de Amerikaanse dollarkoers lijkt een voorlopig einde te zijn gekomen. Gisteren daalde de Amerikaanse munt zelfs sterk op de internationale wisselmark ten. In Nederland is de notering weer beneden de drie gulden gekomen. Reden voor de daling is een groot aanbod van dollars, nu de mening dat de rentetarieven in de VS niet meer zullen stijgen de overhand begint te krijgen. De afgelopen week leidde het vermoeden dat de Amerikaanse rentetarieven alleen nog maar zouden stijgen tot recordhoogten van de dollar ten opzichte van diverse Westeuropese munteenhe den. In de jongste verslagweek is de geldomloop veel minder sterk toegenomen dan men had voorzien en naar verwach ting zal de Federal Reserve Board vrijdag een verminde ring bekendmaken. Dat verruimt de kredietmarkt en drukt derhalve de rente. In Amsterdam werd de notering gisteren vastgesteld op 2,995 gulden tegen 3,0335 maandag en 3,054 vrijdag. De goudprijs is weer aan het stijgen, en wel van 418,125 tot 422,625 dollar per ounce (31,1 gram) in Londen. Het ver loop van de goudprijzen is meestal tegengesteld aan dat van de dollar, maar tevens van invloed is het toenemen van de politieke spanningen, vooral door de aanwezigheid van Franse troepen in Tsjaad. ROTTERDAM Het gaat weer goed met het internationale le- vensmiddelênconcern Unilever. In het tweede kwartaal van dit jaar steeg de winst ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 8 procent van 465 min tot ƒ500 min. Het eerste kwartaal was er nog sprake van een aanmerkelijke winstdaling. Per saldo komt de winst het eerste halfjaar met 822 raln 3 procent lager In Europa waren in het tweede kwartaal de resultaten over de gehele linie hoger, vooral bij eetbare vetten, overige levensmid delen en dranken en bij de wasmiddelen. Bij diepvriesprodukten was het resultaat echter lager. Ook in Noord-Amerika werd goe de vooruitgang geboekt, zo blijkt uit het kwartaalbericht. De winst van UAC International was evenwel belangrijk lager. Deze dochtermaatschappij opereert vooral in Nigeria, dat zwaar door de dalende olieprijzen is getroffen. Tinproducenten in organisatie KOEALA LOEMPOER Vijf grote tinproduktielanden hebben gisteren een nieuwe organisatie in het leven geroepen om hun belan gen te behartigen en de prijzen te stabiliseren. De vereniging van tin produktielanden (ATPC) omvat Maleisie, Indonesië, Thailand, Zaire en Bolivia. Zij nemen ruim negen tig procent van de wereldproduktie van tin voor hun rekening. Naar verwachting zal Australië binnen kort ook toetreden. De prijzen van tin zijn de afgelopen jaren sterk ge daald door de teruggelopen vraag. Momenteel is er zelfs een overschot van 100.000 ton. Fellowship wellicht toch naar marine VS SCHIPHOL Er is een gerede kans dat Fok ker alsnog een aantal Fellowships kan leveren aan de Amerikaanse marine. Binnenkort komt een team specialisten uit de VS het toestel van Fokker in Amsterdam onder de loupe nemen. Er zullen ook testvluchten worden uitgevoerd, zo maakte een woordvoerder van Fokker van morgen bekend. De Amerikaanse marine had Fokker op het oog voor de levering van tank vliegtuigen voor gebruik op vliegdekschepen. De Fellowship viel echter bij de eerste beproe vingen door de mand, onder meer wegens ge brek aan wendbaarheid. Fokker heeft nu een aantal aanpassingen verricht. Bovendien heeft premier Lubbers grote druk op de Amerikaan se bewindslieden uitgeoefend. De Fellowship- leverantie wordt beschouwd als contraprestatie voor Nederlandse orders bij de Amerikaanse wapenindustrie. VS: geen extra geld voor armste landen TOKIO De Verenigde Staten kunnen niet langer beloven dat er meer geld be schikbaar komt voor de Wereldbank. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van financiën, Timothy MacNamar, gisteren in Tokio verklaard. De Wereldbank, die op gunstige voorwaarden leningen ver strekt aan de armste landen, zit zelf op zwart zaad nu de VS zijn bijdrage over meerdere jaren heeft uitgesmeerd. Vol gens MacNamar is er weinig kans dat het Amerikaanse Congres alsnog toestemming geeft om meer geld beschikbaar te stellen, terwijl er op de binnenlandse uitgaven moet worden bezuinigd. De Wereldbank heeft voor de komende drie jaar 16 mil jard dollar nodig. De VS willen niet meer dan 750 min dollar per jaar bijdragen. DEVENTER De Neder landse zuivelexportbedrij- ven en alle toeleveran ciers kampen met grote problemen door het ge brek aan deviezen in de olieproducerende (OPEC) landen. De export van ge condenseerde melk in blik staat onder druk en is in Nigeria zelfs volledig geblokkeerd. Het concern Thomassen en Drijver- Verblifa, producent van blik, heeft daarom een werktijdverkorting moe ten aanvragen voor de 850 medewerkers van de pro- duktiefabriek in Deven- ter-Zuid. ,,Het is een algemeen pro bleem van de OPEC-landen iet een tekort aan dol- ten", aldus directeur A. van Leent, directeur van de zuivelfabriek Coberco te Deventer. Dit bedrijf expor teert honderden miljoenen blikjes gecondenseerde melk naar tientallen landen over de hele wereld. Het gebrek aan deviezen in de OPEC-landen wordt veroorzaakt door de ge daalde olieprijzen en de afne mende olie-export. De problemen concentreren zich momenteel op Nigeria, het OPEC-lid dat zich het af gelopen jaar fel verzette tegen verlagingen van de olieprijzen. Het tekort aan deviezen leidde in maart van dit jaar zelfs tot een importstop in dit land. Voor Coberco, dat per jaar honderden miljoenen blikjes gecondenseerde naar Nigeria exporteert, een fikse tegenval ler. „Maar", zegt Van Leent, „wij hebben dit wegvallen van deze markt intern kunnen op vangen door andere produkten te maken. Dat is het voordeel van de zuivel, dat je van de melk ook andere dingen kunt produceren". Dat voordeel heeft Thomassen en Drijver niet. Reden waar om nu voor de produktiefa- briek in Deventer werktijd verkorting moest worden aan gevraagd. Zonder werktijdver korting zouden de voorraden te sterk oplopen. „In deze fa briek is 65 procent van de blikjesproduktie bestemd voor de zuivel. De rest is voor ande re produkten, zoals dieren- voer, vlees en conserven. Wij hopen dat in Nigeria de pro blemen na de jongste verkie zingen snel worden opgelost", aldus een woordvoerder van T. en D. Van Leent van Coberco meent, dat een oplossing nog enkele maanden kan duren. „Men zal in Nigeria enorm grote kortlopende leningen moeten zien om te zetten in langlopende leningen. Daarbij lijkt mij devaluatie van de Ni- geriaanse munt ook een on vermijdelijke zaak. Pas dan zal het land van buitenlandse banken weer normaal krediet kunnen krijgen. Maar voor onze export naar Nigeria weer op gang is duurt nog wel even", aldus Van Leent. Volgens Van Leent treffen de problemen in Nigeria niet al leen het Coberco-concern en de toeleverancier Thomassen Drijf op, drijf af Na het roll-on, roll- off schip (rij op, rij af), is er nu ook het float-on, float-off vervoer, ofwel drijf op. drijf af. De Ne derlandse rederij Wijsmuller heeft een schip laten bouwen dat in zijn geheel kan zinken en zo op volle zee complete booreilanden aan boord kan nemen. Het booreiland wordt eenvoudig boven het dek ge dreven. waarna het schip omhoog komt. Het schip, genaamd Mighty servant" vertoont dit kunstje komend weekeinde voor het eerst voor de kust van Singa pore. goud en zilver De goud- en zilverprijzen van middag vastgesteld (tussen haakjes de vorige prijs). verkoop (42.950 verkoop). Zilver onbewerkt: 1165-1235 (1140-1210). bewerkt: 1300 ver koop (1270 verkoop). buitenlands geld BUENOS AIRES/WASHING TON De Argentijnse cen trale bank heeft de sancties te gen Britse ondernemingen op geheven, om bij het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) een nieuwe lening af te kun nen sluiten. De sancties waren ingesteld ten tijde van de Fal klandoorlog. Gisteren heeft Argentinië in New York de overeenkomst voor een lening van anderhalf miljard dollar ondertekend, waarvan Engelse banken naar verwachting een- tiende deel op tafel zullen brengen. Er zijn in totaal tegen de drie honderd banken bij de over eenkomst betrokken en het zal nog een dag of tien duren voordat alle partijen hun handtekening onder de over eenkomst hebben gezet.De le ning, waarvan de komende drie jaar niets hoeft te worden afgelost, maakt deel uit van een aantal herfinancieringsre gelingen voor vijf a zes miljard dollar van een totaal van veer tig miljard dollar die Argenti nië dit jaar moet terugbetalen. In New York wordt verwacht dat ook de Britse banken die van plan waren aan het kre diet bij te dragen, maar van premier Margaret Thatcher te horen hebben gekregen dat de regering dat niet zo leuk vindt, hun toezegging gestand zullen doen nu de Argentijnse sancties tegen Britse bedrijven zijn opgeheven. SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Hi/Mf atvmrmmnoiifï Smdt wnntirmii f/i Sioonifi tmtm uw lil pijp.lmUHile mn mm m tht dut onto- Us cm dtf opdt wocilt birm.it Xj nsluurtleminten bcómttn,üic«n ilotrt intom ói Iml m ión pup )f M mild "r ADVERTENTIE HEEFT U NU NODIG? Bel voor vert. bezoek: 02240-15319 dhr. Pesch in-verkoper RESTANTPARTIJEN overproduktie, faillissementspartijen ALLE BEKENDE MERKEN o.a. Bergoss. Desso, Intertest, Louis de Poortere, B.A.C. 40 tot 70% korting met 5 jaar fabrieksgarantie PROFITEER NU Opstekert je voor vissers DEN HAAG Eli' Neder landse kustvissers krijgen dit jaar een „opstekertje" van totaal ruim 4,7 miljoen gulden. De Europese com missie heeft dit bedrag uit getrokken voor steun aan de vissers en een paling- kwekerij op Texel. De steun is bedoeld als fi nanciering voor de verbouw of vernieuwing van vissers schepen en komt uit het Eu ropees oriëntatie- en garan tiefonds voor de landbouw, zo is gisteren bekend ge maakt. MOSKOU Een flink deel van de graanoogst van de Sov jet-Unie zal dit jaar verloren gaan doordat er onvoldoende opslagruimte is. Dit heeft het Russische regeringsdagblad Izwestia gisteren gemeld in een bericht vanuit twee van de belangrijkste graangebie- den, de republiek Basjkir en de streek rond de stad Oren- burg. Volgens de krant worden er in de twee gebieden grote hoe veelheden graan opgeslagen in de open lucht. In één geval is de oogst bij gebrek aan beter in een sportstadion gestort. Aangezien er onvoldoende dekkleden zijn om het graan tegen vocht te beschermen zal een deel onvermijdelijk we grotten. „De oogst is goed, maar waar moeten we hem laten luidt de algemene klacht. Volgens een raming van het Ameri kaanse ministerie van land bouw zal de Sovjet-Unie dit jaar omstreeks 200 miljoen ton graan produceren, de grootste hoeveelheid van de afgelopen vijf jaar. Volgens de Izwestia is het gebrek aan opslagruimte niet beperkt tot Basjkir en Orenburg, maar doet het pro bleem zich in het hele fand De krant verwijt de regionale autoriteiten dat er te weinig graanelevators zijn gebouwd. De regering heeft een jaar ge leden gelast de routes voor het transport van de oogst te ver korten en de verwerkingscen tra dichter bij boerderijen en spoorlijnen te bouwen, maar helaas moet nu worden vastge steld dat dat niet overal is ge beurd, zo zegt de krant. MARKTEN rBODEGRAVEN 16 voer 39 par1i|en. BI) matige hande prl)s genoteerd van 6,00-8,80 p< aubergines 110-170; bleekselderij 140; courgettes 14-340; courgettes geel 124; frankenthaler 630-890; gol den Champion 630-850; komkommers krom 23-24; kouseband 350; meloe nen net 280-350; meloenen oog 80- 270; meloenen suiker 140-460; papri ka rood 140-240; paprika groen 180- 260;: paprika geel 390-680; paprika paars 260-530; paprika wit 190-270; patisson 15; postelein 34-57; prei 120; prlnsessenbonen 60-80; pruimen 280-290; radijs 23-38; rettich la 12-13; snijbonen 240-290; 320-710; venkel 290-305; vleestomaten 490-740. Pakhoed weer vast op aarzelende markt AMSTERDAM De markt kon gisteren haar draai niet helemaal vinden en het leek daarom ook onzeker, of de al gemene ANP-CBS-index een nieuw record zou kunnen be reiken. Sommige fondsen van de index waren wel hoger, maar andere brokkelden wat af. Per saldo' was de markt licht verdeeld, waarbij Pak hoed het weer goed deed. Opnieuw werden de aandelen voor Duitse rekening uit de markt genomen, waarbij de prijs gaandeweg steeg tot 66, wat een verbetering voor Pak hoed betekende van 2,50. Bij de bankaandelen steeg ABN nog 4 tot 402 en Amro, die ex 1,50 dividend werd ver handeld. bleef per saldo on veranderd op 65,30. NMB was 1 hoger op 165,80. De hypotheekbanken noteerden iets hoger en de verzekeraars waren prijshoudend, evenals de staatsfondsen. Van de internationale aande len was Unilever vrijwel on veranderd op 205,30. Akzo, die maandagmiddag tot een nieuw hoogtepunt van 78 was opgelopen, moest iets af staan op f 77,20. Kon. Olie daalde onder invooed van de zwakkere dollar met 2,40 tot f 145 en ook KLM moest te rug met 1 tot 157. Elders bestond redelijke belangstel ling voor Océ-van der Grin ten, die 2,80 duurder werd op 207. Heineken was frac- tioneel lager op 132,80. De lokale markt gedroeg zich weer heel rustig. Vast lag Bor- sumij-Wehry met een vooruit gang van 6 op 202. CSM en Caland wonnen elk 1,50 op f 104,50 en 37,50, terwijl Naarden 1,30 duurder werd RSV steeg 65 cent •n de obligaties RSV 2 tot 15. Aan de andere Kant lag Kiene flauw in de markt met een verlies van 12 op 270. Rohte en Jis- koot verloor 6 op 68. Voor Internatio-Muller kwam het ditmaal wel tot handel op een peil van 22,60 of 2,30 lager, ontkenningen van het bestuur over een naderend debacle ten spijt. Van Wijk en Heringa moest 3 laten liggen op 77. op tot 5,20 e

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8