ebrek aan ruimte verhindert itart van schillenproject inderboerderijnagenoeg compleet Pleidooi voor verlaging van woonlasten in Noordwijkerhout Ondernemers moeten toch baatbelasting gaan betalen WIELERSUCCES VOOR MARTIEN SCHALKERS STERWANDELTOCHT NA OPENING GEMEENTEHUIS Vrachtauto in brand ?LAN VOOR VRUWILLIGERSCENTRALE SAMEN MET KERKEN jlL^CilN Stuidóc. Qowvant WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 PAGINA S llton-school in Leidschendam ISCHENDAM In de nieuwe woonwijk 't Lien in Leid- idam zal naar een ontwerp van het plaatselijke architecten- iau Van Vliet-Herpertz een openbare Dalton-basisschool den gebouwd die volgend jaar oktober in gebruik zal wor- genomen. Het gemeentebestuur heeft met deze school, naast gewone lagere onderwijs, bewust voor een andere vorm van erwijs in Leidschendam gekozen. Het Dalton-onderwijs gaat Heuv van vier beginselen, namelijk differentiatie in de leerstof, sa- werd werking, zelfstandigheid en keuzevrijheid. De wijze van les- gaat niet volgens een „systeem" maar is meer een manier dlera omgaan met elkaar waarbij ieder individu zich op eigen wij- *Pe tyan ontplooien. Tot de ingebruikname van het nieuwe ge- m w krijgen de kinderen van 4 tot 12 jaar (kleuter- en lageron- guld wijs) ies jn het schoolgebouw Prinsenhof 15. Donderdag 25 avojjUstus om tien uur kunnen kinderen, ouders en belangstellen- kennis maken met de school en het team onderwijzers, iny van Engelenhoven voor de kleuters en Han de Bruin r het lager onderwijs. Verder informatie wordt verstrekt r de afdeling onderwijs op het gemeentehuis, tel. 209350 06) of de heer De Bruin, tel. 079-212074. I ugust Hardloopwedstrijden nieuw sportcentrum LISSE Het nieuwe sport- en gezondheidscentrum Ed van Tilborg aan de Westerdreef 121 in Lisse opent zaterdag 3 september de deuren. Ter gelegenheid van de opening wor den door het sportcentrum twee hardloopwedstrijden geor ganiseerd. Om twaalf uur begint de stratenloop over 6,5 kilometer en om kwart voor een de trimloop over 3,5 of 6,5 kilometer. Start en finish bij het sportcentrum. Daarna, van twee tot vijf uur houdt Ed van Tilborg open huis. Het nieuwe sport centrum biedt mogelijkheden voor badminton, fitness-oefe ningen, aerobic dancing, jazzballet, klassiek ballet, condi tietraining, sportmassage en kleutergymnastiek en ook is een crèche aanwezig. Opgave kan vanaf heden bij het sportcentrum, tel. 02521- 12270, privé 02521-17388. KATWIJK Op de Hoor- neslaan is gistermorgen om streeks tien uur een vracht auto in brand geraakt. Voor dat de brandweer ter plekke was, had de chauffeur de brand al onder controle, maar aan de motor van de auto is flinke schade aange richt. De oorzaak van de brand is een gesprongen olie leiding. Het verkeer werd tij delijk omgeleid. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Kelderdieven aangehouden ALPHEN AAN DE RIJN De Alphense politie heeft gisteren twee inwo ners van 25 en 23 jaar aan gehouden. Het tweetal heeft bekend in de afgelo pen weken in acht kelder- boxen te hebben ingebro ken. De aanhouding was een ge volg van een verkeerscon trole. Het tweetal reed in een auto zonder rijbewijs. Eenmaal op het politiebu reau bekenden zij de inbra ken. rang\ 'RDWIJK Gebrek ruimte, dat is het >tste probleem van 't intje, de Noordwijkse iting voor mensen Ier baan. Na tweeën- lalf jaar plannen ma- onderhandelen ;ft 't Steuntje eindelijk stemming voor een iject, maar dat kan >rlopig niet van start &n. Al in december pre- «eerde de stichting aan gemeentebestuur een e nota met mogelijke ijecten voor werklozen, „goedkoopste" daar- x heeft eind juni het gekregen van het ordwijkse gemeentebe- ur met zelfs de toezeg- ig dat het eerste jaar bij n exploitatie-tekort, de Vpeente maximaal 5.000 flden zal bijleggen. start van het schillen- en k papier-project hangt ech- Inog af van een geschikt perkomen ervoor; de schil- I moeten opgeslagen kunnen trden en er moet een admi- tratie kunnen worden bijge- uden. De gemeente heeft de :hting vrijkomende loodsen de dienst gemeentewer- aan de Losplaatsweg aan- >den, maar dat ziet 't intje niet zitten. „Die ruim- >u hoogstens voor een half beschikbaar zijn, en het open loodsen zonder gas, Iter en electriciteit, zonder jitair en zonder een ruimte jr de administratie. We zou- dat voor die korte tijd zelf anr °P moeten knappen. Bo- kdien, als je een nieuw pro- ji start, moet je dat wel goed rfjn' het kans van slagen ral K^en" 8emeente zegt ech- J geen geld voordat zeker is I het project slaagt. Wij heb in die 2,5 ïaar nog geen tent?5 6ehad ons te manifeste- ,1. Pas als we met een project 'aien, kunnen we het wan- iwen tegen ons weghalen. 'f Steuntje wil werklozen organiseren NOORDWIJK 't Steuntje wil graag allerlei werklozen- projecten in de streek gaan bundelen. In contact met elkaar treden, ervaringen uitwisselen en eventueel elkaar bijstaan in de aanschaf van materiaal zijn zo de voordelen daarvan. Eén van de belangrijkste redenen is echter dat de werklozen in de streek zich dan bundelen, organiseren. Op die manier hopen zij een vertegenwoordiger te krijgen in het Regionaal Platform dat over alle werklozen-projecten oordeelt. „In dat Platform zitten allerlei vertegenwoordigers van ge meenten, werkgevers, vakbonden en zo, maar degenen waarom het gaat, de werklozen, zijn er niet in vertegen woordigd. Het gaat er zonder werklozen over werklozen is de argumentatie achter het streven naar samenwerking. Verder hoopt men elkaar te kunnen bijstaan. „Stel bijvoor beeld dat wij een reserve-busje willen hebben voor ons schillenproject voor het geval dat de paard en wagen tijde lijk uitvallen en één of twee andere projecten in de streek willen ook zo iets, dan kunnen we bijvoorbeeld gezamenlijk zoiets aanschaffen Wij hebben overigens wel geld gereserveerd om ruimte te hu ren en zijn dus op zoek", aldus het dagelijks bestuur van 't Steuntje dat bestaat uit Jan Meijer, Willem Duyndam en Gerard Franse. Het belangrijkste is dus een opslagruimte voor de schillen. Als die ruimte er is, zou eind van dit jaar al kunnen worden begonnen met het ophalen van het afval. Volgens 't Steuntje geeft het niet waar die ruimte komt. „Het mag best buiten het dorp zijn, in een oude bol lenschuur of iets dergelijks. We kunnen met die schillen namelijk toch niet in de be bouwde kom gaan zitten, want je hebt een hinderwet-vergun ning nodig en die krijg je niet voor zoiets in het centrum", 't Steuntje wil om te beginnen een ruimtte van ongeveer 120 vierkante meter voor de op slag en een klein kantoor. „Later zou dat uitgebreid kun nen worden als we bijvoor beeld het project ook vergro ten tot een milieuproject. Je kan zoveel spullen hergebrui ken. Daar heb je geen notie van. Plastic kan bijvoorbeeld worden omgesmolten en daar kunnen weidepalen van wor den gemaakt. In tegenstelling tot houten paaltjes, gaan die dingen jaren mee. Je kan ook denken aan het halen van zil ver uit fotomateriaal en het opknappen van oude meube len en andere gebruiksartike len. Je kan dan een winkeltje in tweedehands spullen begin nen. Als je al dat soort zaken ophaalt, bespaar je de gemeen te ook een hoop geld, want al dat afval hoeft niet te worden weggebracht naar de VAM", zo spiegelt Jan Meyer de toe komst. In de eerste opzet denkt 't Steuntje ongeveer tien werklo zen bezig te kunnen houden met het schillen/oud papier- project en de administratie. De schillen zouden in eerste in stantie in drie wijken worden opgehaald: Boerenburg, de Grashoek en de dorpskern. Zes veehouders zijn al bena derd met de vraag of zij de schillen willen afnemen en die hebben allemaal positief gere ageerd op het verzoek. „Nu blijkt echter dat we niet eens zoveel op kunnen halen. We zouden hoogstens één boer kunnen helpen, want een koe eet gemiddeld 20 kilo schillen per dag. Maar als het goed draait, kan het worden uitge breid. De schillen willen we met een (gehuurd) paard en wagen ophalen. De schillen- Het ophalen van schillen moet een vertrouwd beeld worden in Noordwijk. boer moet een vertrouwd beeld worden in het dorp. Er is echter een investering no dig. We hebben officieus al 27.000 gulden van het Konin gin Julianafonds toegezegd ge kregen". Een onderzoek heeft uitgewezen dat ongeveer de helft van het huisafval bestaat uit groente, fruit, schillen en tuinafval. Dat betekent in Noordwijk per jaar 5500 ton afval van dit soort, 't Steuntje denkt daarvan 156 ton per jaar te kunnen ophalen en te ver kopen aan de veehouders voor een dubbeltje per kilo. Verder wordt verwacht dat er 120 ton oud papier wordt opgehaald. Dit alles bij elkaar zou per jaar de stichting 18.000 gulden kunnen opleveren. Sinds januari heeft 't Steuntje contact met de Noordwijkse kerken over de oprichting van een vrijwilligerscentrale. „Zij wilden contact met werklozen en dat lukt niet zo in de kerk. Toen hebben ze ons benaderd en wij vinden een vrijwilli gerscentrale ook een goede in stelling om werklozen zinvol bezig te laten zijn. Wij hebben de gemeente erbij gehaald, die ook al lang het plan voor zo iets had. De gemeente is blij met het initiatief van particu lieren omdat zij gebrek aan mankracht heeft. Morgen zul len wij met de kerken en wet houder Bedijn een gesprek hébben over de opzet van een vrijwilligerscentrale", aldus de bestuursleden van 't Steuntje. Overigens is het niet zo dat de stichting en gemeente gelij kluidend over de opzet van de centrale denken. „De gemeen te wil dat zo effectief mogelijk laten draaien en dat zou neer komen op bijvoorbeeld een va caturebank voor vrijwilligers die bij de sociale dienst wordt gezet. Wij willen dat bureautje met vacatures ook, maar daar naast een vaste ruimte waarin werklozen elkaar kunnen ont moeten. Er zijn voor hen zo weinig andere mogelijkheden, alleen de kroeg en als iedereen zijn werkbriefje komt inleve ren. Bovendien willen wij ook vrijwilligers bemiddelen naar de instellingen toe. Zorgen dat er duidelijke afspraken zijn en dat het werk getoetst wordt door het Regionaal Platform, om te kijken of het niet con currerend is ten opzichte van bestaande betaalde banen. Wij willen dus een aparte ruimte, maar ook hier geldt: die is er niet. De kerken zijn wel be reid voor de vrijwilligerescen- trale een deel van hun ge meenschapsruimte af te staan, maar daar kun je weer niet met het schillenproject te recht." ASTRID SCHOORDIJK PENING 19 AUGUSTUS VARMOND De nieu- kinderboerderij De iCloosterhof nabij de Varmondse Kloosterwei binnen een paar maan den uitgegroeid tot een vrijwel volledig uitgerus- voorziening. De die- enhokken zijn klaar en het bestuur van de Vere nging Kinderboerderij leeft de meeste hokken jlUunnen vullen met de jewenste dieren. Daar- loor kan de boerderij nu ifficieel worden geo- f^Jiend, hetgeen gaat ge- speuren op 19 augustus. p* )oor bestuur en vrijwilli- |d;ers is in de afgelopen tijd H ïard gewerkt om de kin- fH lerboerderij gestalte te ge- 'en. Daarbij is er van alle f' canten medewerking ver- J eend. Via de gemeente kon ten subsidie worden ver- tregen van de Stichting Ei- [en woning Bezit. De grond verd beschikbaar gesteld loor het bejaardenoord Ma- iënhaven. Daarnaast twam er hulp van de War- nondse bedrijven en de finderboerderij van de ^eidse Merenwijk. let aantal dieren is, in ver- )and met de afmetingen '0 'an de grond in de stal, be- terkt gehouden. Niettemin ijn de meeste boerderijdie- en toch vertegenwoordigd in enkele ook in verschil- er.de rassen. Zo zijn er vijf schapen van wel drie ver schillende rassen. Daardoor is het mogelijk de kinderen onderscheid te leren maken tussen bijvoorbeeld, een Drents heideschaap en een Fries melkschaap. De gei ten, kippen en konijnen zijn eveneens in verschillende variëteiten aanwezig. Toezicht Een ezel en een kalf verte genwoordigen de grotere boerderijdieren omdat er geen ruimte en gras genoeg is voor een paard en een koe. Tijdens de vakantiewer ken is echter wel gebleken dat de kinderen juist aan die gewone dieren erg veel plezier beleven en er ook zonder constant toezicht De kinderen vermaken zich kostelijk op de Kloosterhof. goed mee omgaan. Er is ge kozen voor openstelling van het terrein zonder op pas omdat een betaalde kracht te duur is en toe zicht door vrijwilligers op langere termijn niet continu te regelen is. Hele kleine kinderen dienen onder be geleiding naar de kinder boerderij te komen en gro tere kinderen leren op deze manier enige verantwoor delijkheid tegenover de die ren te dragen. Wel lopen er enkele malen per dag be stuursleden op het terrein om te zien of alles goed ver loopt. Vrijdag 19 augustus om zeven uur wordt de Kloosterhof feestelijk ge opend en daarbij is onder meer een draaiorgel aan wezig en vindt er een op treden plaats van het Warmondse Jeugdcircus Atleta. Van tevoren kun nen alle kinderen mee doen aan een tekenwed strijd. De tekeningen moeten de kinderboerde rij tot onderwerp hebben en voor 13 augustus inge leverd worden op één van de volgende adres sen in Warmond: Kloos terwei 120 of 128 en Ganzenwei 326. Na de opening zal de Klooster hof dagelijks open zijn van negen tot vijf uur. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NOORDWIJKERHOUT Om de financiën voor 1984 in de hand te houden, gaat de gemeente Noordwijker hout uit van de gedachte dat er op verschillende posten een gezond evenwicht moeten worden aangebracht. Men wil proberen de kosten in overeenstemming te brengen met de opbrengsten. Dit betekent in de prak tijk dat een aantal tarieven omhoog gaan. Subsidies aan verenigingen blijven voorlopig nog even buiten schot. Alle raadscommissies waren gisteravond bijeengekomen om de ontwerpbegroting voor 1984 te bespreken en de voorgestelde be zuinigingen onder de loep te nemen. „Een gezond evenwicht aanbrengen" was het uitgangspunt van B en W geweest bij het opstellen daarvan. Het bouwtoezicht kost bijvoorbeeld meer dan er aan' bouwleges binnenkomt. Deze bouwleges worden daarom met 10 procent verhoogd om zo een beter dekkingspercentage te krijgen, legde wethouder Heemskerk uit. Ook op de reinigings rechten wordt het principe van het gezonde evenwicht toege past: 5 procent verhoging betekent 24.500,meer. Daardoor zullen de inwoners 75 procent gaan betalen van wat de reiniging de gemeente kost. De subsidies van verenigingen zullen niet worden teruggeschroefd om het gezinsbudget (voorlopig nog) te sparen. Maar de leden van de verschillende commissies vonden dat je dan beter de verhoging met 5 procent van de onroerend- goedbelasting wat kon matigen, want die tast het gezinsbudget ook aan. Vooral mevrouw Hof-van Putten (PvdA) en mevrouw Hulspas-Jordaan (D'66) vonden dat de woonlasten zo laag moge lijk gehouden moeten worden. Zij kregen in dit streven steun van de andere partijen. Verder vinden de progressieven dat het sociaal-cultureel werk gehandhaafd moet blijven en dat arbeids plaatsen alleen mogen vervallen als er echt nergens anders meer bezuinigd kan worden. Wat betreft de arbeidsplaats voor de bi bliotheek die zou komen te vervallen (besparing 26.000,lij ken ze ook steun te krijgen van andere commissieleden. Het geld voor deze arbeidsplaats wil men dan o.a. uit het wegen fonds halen. In plaats van 50.000,moet dan 65.000,be zuinigd worden op die post. Dit ontlokte wethouder Heemskerk de opmerking dat hij het nog wel zal meemaken dat er helemaal geen wegenfonds meer zal zijn. Hiermee doelde hij op het feit dat dit fonds al meer als reddende bezuinigingsengel op moest treden. „Maar als er een wegdek slecht bijligt, moet dat wel ge maakt worden", waarschuwde hij. OVS-VOORZITTER VAN LEYEN TELEURGESTELD SASSENHEIM De Sassenheimse ondernemers zullen toch baatbelasting moeten gaan betalen als bijdrage in de kosten van aanleg van het winkelerf in de Hoofdstraat. De ondernemers hadden tot 15 augustus de tijd om door middel van een directe bijdrage in de kosten, deze belasting onnodig te maken. De On dernemers Vereniging Sassenheim is er evenwel niet in ge slaagd alle ondernemers op één lijn te krijgen. Daardoor kon de bankgarantie van 140.000 gulden die de gemeente Sassenheim voor 15 augustus verlangde niet worden gegeven. Voorzitter N. van Leyen van de Ondernemers Vereniging Sas senheim is erg teleurgesteld over de gang van zaken. „In feite zijn het mensen van buitenaf geweest die de zaak de das om hebben gedaan. De Sassenheimse ondernemers waren best be reid om te betalen, met name degenen die hun zaak ook in ei gendom hebben. Een aantal winkeliers huurt echter en de pan den zijn in dat geval eigendom van beleggers die geen zin heb ben om geld in het winkelerf te steken. Die zeggen: "Wat er straks met die belasting gebeurt zien We dan wel weer". Negen tig procent wilde wel meewerken, maar dat is in dit geval niet genoeg", aldus de heer Van Leyen. Gemeente De voorzitter van de OVS is ook niet erg te spreken over de houding van de gemeente. „Tijdens <3e onderhandelingen heeft de gemeente steeds laten doorschemeren dat het mogelijk zou zijn om alleen aan de winkeliers die nu niet willen meewerken baatbelasting op te leggen. Daarmee zou je dan gelijk die beleg gers kunnen aanpakken. Maar dat blijkt nu ineens niet mogelijk te zijn. De gemeente heeft zich erg hard opgesteld. Die 240.000 gulden moesten er precies komen, of het was baatbelasting voor iedereen", aldus Van Leyen. De ondernemers zullen door deze gang van zaken aanzienlijk duurder uit zijn. De eigen bedrage was begroot op 240.000 gul den, De baatbelasting die straks zal worden geheven zal op een totaal van 375.000 gulden gaan uitkomen. De aanleg van het winkelerf gaat bijna anderhalf miljoen gulden kosten. Het rijk betaalt daarvan de helft, de gemeente draagt een half miljoen gulden bij. De werkzaamheden aan het winkelerf zijn met het aflopen van de bouwvakantie weer begonnen. De Leidse firma De Bolster zal naar wordt verwacht op 15 november het erf ge reed hebben. LISSE De Lissese wielren ner Martien Schalkers heeft onlangs de „Omloop van de Mijnstreek" in Limburg ge wonnen. De „Omloop van de Mijnstreek" is een driedaagse wielergebeurtenis, waarvoor dit jaar ongeveer 140 renners aan de start verschenen. Uit eindelijk reden 50 renners de hele ronde uit. In de proloog eindigde Mar tien als 18e. 's Middags was>er een wedstrijd over 100 kilome ter die werd beslist door een kopgroep van drie renners, doch vlak voor de finish wist Martien zich aan het peloton te onttrekken en hij eindigde als vierde. Dat alles was na die eerste dag goed voor een klas sering op de veertiende plaats in het algemeen klassement. De volgende dag stond een ploegentijdrit op het program ma en dus kon er geen indivi dueel klassement worden ge reden. 's Middags was er ech ter ook weer een rit waar per soonlijke eer te behalen viel en dit keer was de te over bruggen afstand 165 kilometer. Martien eindigde op die dag als 9e en er werd een flink stuk opgeschoven in het alge meen klassement, waar hij na die tweede dag als zevende stond genoteerd. Op de derde (finale)dag, werd een rit van 199 kilometer lengte gereden en Martien Schalkers kreeg het voor elkaar om, samen met Jan van Wijk, te ontsnap pen. Men had gelijk het nakij ken naar dit duo, waarvan Van Wijk uiteindelijk als eer ste finishte, maar Martien de eerste plaats in het algemeen klassement veroverde. LISSE Naar aanleiding van de opening vsn het nieu we gemeentehuis in Lisse 14 september wordt zaterdag 17 september de Sterwandel tocht gehouden. De organisa tie is in handen van de wan delsportvereniging DJO uit Lisse. De wandeltocht gaat door en rond Lisse, met het nieuwe gemeentehuis als middelpunt van de wande ling. Er kunnen drie afstanden worden gelopen. Ook deelne mers buiten Lisse zijn wel kom. Deelname is gratis. Men kan vier, acht of twaalf kilometer lopen. Na afloop krijgen de wandelaars een herinnering. De inschrijffor mulieren kunnen worden in geleverd bij mevrouw Van Klaveren aan de Achterweg, het postkantoor aan de Nas- saustraat, de Hemavestiging in Blokhuis en de P.V.- markt in winkelcentrum De Poelmarkt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5