Waarschijnlijk toch opzet ij vergiftiging honden Helft van schoolverlaters heeft nog geen werk Vakmanschap herken je zo. :iden £aidóc(3owmii ief gepakt ONDEN KREGEN TE GROTE HOEVEELHEID BINNEN Burgemeester ontvangt jubilerende echtparen aliytar^iR S3 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 ?n in n de Maa imiss doo fract Vlidd )EN Een 26-jarige Leidenaar is vannacht door de politie ehouden nadat hij twee geluidsboxen uit café „In den oude >n poort" aan de Lange Mare had gestolen. Kilitie werd gewaarschuwd door enkele nachtelijke wande- die rond half vier vannacht een man met twee geluids- n onder zijn arm door de Caeciliastraat hadden zien lopen, een surveillancewagen van de politie achter de man aan sloeg deze haastig op de vlucht hetgeen hem echter niet it baten. De beide geluidsboxen had de dader achter een verborgen. Onderzoek wees uit dat de deur van café „In de Maren poort" open stond waaruit de politie afleidde dat de n uit dit etablissement afkomstig waren. Overigens werd uit assa in het café ook nog een bedrag van ruim 100 gulden den doch het is nog niet duidelijk dat dezelfde man hiervoor ntwoordelijk moet worden gesteld. Caravan op nippertje van ondergang gered LEIDEN Een uit Leiden gestolen caravan is zaterdagmiddag op het nippertje van de ondergang gered toen het ding ingezet dreigde te worden bij het onderdeel caravan-racen van het TROS-spelletje „Ter land, ter zee en in de lucht", dat gister avond werd uitgezonden. De caravan, die een waarde van ruim 1000 gulden vertegen woordigde, werd zaterdagochtend in Leiden gestolen. Het ding stond op de hoek van de Herengracht/Oude Rijn en was eigen dom van een 32-jarige inwoner van Nieuwkoop. Zaterdagmid dag vonden in Valkenswaard de televisie-opnamen plaats en een toevallig aanwezige kennis van de Nieuwkoper herkende één van de aanwezige caravans als eigendom van zijn vriend. Onderzoek van de politie van Valkenswaard wees uit dat de man het bij het rechte eind had. Overigens is nog niet duidelijk of de man die met de caravan aan de race mee wilde doen, het ding ook in Leiden had ontvreemd. Jongeren dringen Minerva binnen LEIDEN Tien jongeren hebben vannacht tot twee maal toe getracht studentensociëteit Minerva aan de Breestraat binnen te dringen. Het één en ander ontaardde in een vechtpartij toen de aanwezige studenten de groep trachtte te verwijderen. Rond twee uur vannacht werd een eerste poging ondernomen. De groep was al in het gebouw toen er over en weer klappen vielen. De politie moest er aan te pas komen om de jongeren te verwijderen. Een 21-jarige student uit Leiden had enkele klap pen gekregen en in verband daarmee werd een 21-jarige Voor schotenaar aangehouden. Rond drie uur ondernam dezelfde groep een tweede poging het gebouw binnen te komen. Bij deze gelegenheid werd de eerdergenoemde student met een schroeve- draaier gestoken waardoor hij enkele kleine wondjes aan het ge laat opliep. De politie heeft in verband hiermee een 19-jarige Leidenaar aangehouden die poging tot zware mishandeling ten laste zal worden gelegd. DEN De dienst milieu- Jin van de gemeente Lei- heeft de indruk dat de ei jiftiging van de drie hon- in Leiden Noord opzet is j eest. „Mollengif wordt niet j lorrel- of brokjes vorm ge kt, maar alleen in poeder- Als er toch korrels of cjes gevonden zijn dan be- nt dit, dat het poeder er mee is vermengd. Met 'is bijvoorbeeld", aldus de rl A.A. van den Berg van 'teuzaken, die tevens vast- dat de honden flinke de veelheden van het gif moe- hebben verorberd. issjllengif is echt voor mollen ovoeld. Men kan het gif het b :e gebruiken door een e] m door midden te hakken, jjlatte kantjes in het poeder drukken en de stukjes m in de mollengang neer eggen. Als het korrels wa- i dit niet kunnen. Ver der is het zo dat in mollengif maar vijf procent strychnine zit en dat is het eigenlijke gif. Om een groot dier als een hond te doden heb je een flin ke hoeveelheid strychnine no dig, dus nog veel meer mollen gif. Als de honden alleen aan wat grassprietjes met mollen gif hadden gelikt of zelfs wat van het gif hadden gegeten, dan was dat lang niet genoeg geweest om er aan te sterven. Nee, zo'n dier heeft heel wat gif op, als het eraan sterft", al dus de heer Van den Berg. De heer Van den Berg heeft gistermiddag het grasveld ach ter de Van Hogendorpstraat nauwkeurig onderzocht op eventuele giftige balletjes. Al eerder deden buurtbewoners en politie dit. Om eventueel mollengif in poedervorm, dat misschien toch op het gras veldje terecht is gekomen, on schadelijk te maken, is het grasveld gistermiddag door de brandweer nat gespoten. Hier door zakt het mogelijk aanwe zige poeder de bodem in en daar wordt het na verloop van tijd afgebroken. Verder zijn enkele kapotte vuilniszakken, die aan het ein de van het terreintje zijn ge dumpt, verwijderd en onder zocht. Mogelijke oorzaak van de vergiftiging van de honden zou ook geweest kunnen zijn, dat dit gif met etensresten en dergelijke in één van de vuil niszakken terecht was geko men. De honden zouden die zakken afgestruind kunnen hebben en met de etensresten ook het gif binnen hebben ge kregen. Het feit dat in de maag van de overleden hond, maar ook in enkele andere honden die hebben gebraakt, maar die niet vergiftigd wa ren, kippebotjes zijn aangetrof fen zou in die richting kunnen duiden. De zakken zijn gister middag echter door de ge meentereiniging onderzocht, maar er is niets bijzonders in de li woheer Van den Berg met collega bespreken de situatie met buurtbewoner Beij. aangetroffen. Geen kippebo tjes of resten gif dus. Paniek In de buurt rond het grasveld je heerste gistermorgen nog steeds paniek. Honden worden niet meer op het veldje uitge laten en veel mensen zijn toch ook nog bang voor hun kinde ren en laten ze nog niet op het veldje spelen. De bewoners, maar vooral de eigenaren van de vergiftigde honden, zijn verder boos op de politie. „Vanaf een uur of zes maan dagavond zijn we aan het bel len geweest met de politie, of deze langs wilde komen. Er was grote paniek. Twee hon den dood en een derde bijna, huilende kinderen, geruchten over mensen die mollengif hadden gebruikt enz. We wil den dat de politie het terrein zou onderzoeken en verder zou bekijken wat er waar was van die geruchten. Normaal rijden ze hier drie keer per dag door de straat. Dan heb je ze niet nodig, maar als je ze wel nodig hebt, komen ze niet. We hebben toen uiteindelijk maar gezegd dat we die moge lijke verdachte zouden grijpen en toen stond de politie binnen één minuut op de stoep", aldus een buurtbewoner. Ook over de manier waarop de bewoners werden behan deld bij de recherche zijn ze niet erg te spreken. Mevrouw Zwart, wiens hond ook is ver giftigd: „We gingen aangifte doen bij de recherche. Ja, één zo'n jongeman die het hele verhaal zat uit te typen was wel aardig hoor, niets op aan te merken, maar die ander was gewoon afschuwelijk. Is je hond net dood, zegt die man van: „ach mevrouw, het was maar een hond" en later toen bleek dat ik nog een hond had, zei hij: „Wat moest u eigenlijk met twee honden". Nou, zo'n beestje is van onschatbare waarde voor je. Ik had zo'n dikke strot en ben die kamer uitgelopen. Stelletje idioten". In hoeverre er een relatie is tussen deze hondenvergiftigin gen en die van enkele jaren geleden in de Merenwijk is niet duidelijk. Men hoopt dat het dit keer om iemand gaat die last had van mollen en een beetje kwistig met het spul ter bestrijding van deze diertjes heeft rond gestrooid, zonder te beseffen dat er ook andere beesten van zouden kunnen eten. Echter de grote hoeveel heden die de drie overleden honden moeten hebben veror berd doet anders vermoeden. ^„'briljanten (60 jr.) en drie diamanten (65jr.) echtparen zocht maar sinds de heer Goekoop aan het bewind is, -beamen gistermiddag bij burgemeester C. Goekoop op worden de jubilerende echtparen tezamen op het stad- Lometoek. huis uitgenodigd. Gistermiddag werden zij verhaald op het <t voor enkele jaren was het de gewoonte dat de bur- een oude film over Leiden en een optreden van 'Close inkeneester hen bij een dergelijke gelegenheid thuis be- Encounter' met liedjes uit de twintiger jaren. In de vuilniszakken werd niets bijzonders aangetroffen. Weihom (1) Het Leidse studentenleven begint deze week weer op gang te komen. De nieuwe lichting eerstejaars streek in Leiden neer en dwaalt nu gegroepeerd door de stad. Vaak van ver gekomen zoeken zij hun weg door stegen en langs grachten om Leiden wat beter te leren ken nen. Deze kennismaking onder het motto „El Cid week" is niet alleen voor de studentenverenigingen aanleiding om flink reclame te maken, waarbij wordt gepoogd zoveel mogelijk nieuwe leden binnen de poor ten van de sociëteitsgebouwen te loodsen, ook de Leid se politie probeert op haar manier een beeld te geven van haar dagelijks werk en van de criminaliteit in de Sleutelstad. Welkom (2) In een sober uitgevoerd foldertje, dat de studenten deze week in handen gedrukt krijgen, wordt een en ander na de opwekkende aanhef Welkom in de Sleutelstad dames en heren studenten" uiteen gezet. Na een opsomming over de organisatie van het politiekorps geüniformeerde dienst, parkeerpolitie, kinderpolitie, wijkdienst, verkeersongeval- lendienst, bureau technische controle, justitiële dienst wordt met een rij cijfers de omvang van de criminaliteit in Leiden weergegeven en de dames en heren studenten zo nu en dan waarschuwend toegesproken. Of men er maar rekening mee wil houden dat ook (en soms juist) studenten de dupe kunnen worden. Welkom (3) De politie behandelde in 1982 in totaal 2.872 verkeers ongevallen met 438 gewonden en 5 doden. In dat jaar werden 8.975 parkeerbonnen uitgedeeld en er wordt ge wezen op het gevaar van het wegslepen van een foutge- parkeerde auto. De kosten daarvan kunnen oplopen tot 150 a 200 gulden en daar komt de bekeuring nog eens bij. Voor een gemiddeld studenteninkomen een stevige hap uit de portemonnee. Vorig jaar werden 252 autowrakken van de weg gehaald. „Automobilisten be zuinigen kennelijk (te) veel op hun vervoermiddel", heet het. Hoeveel studenten in een wrak rondreden, wordt niet duidelijk. Er werd 6.022 maal aangifte van een misdrijf gedaan, waarbij vaak studentenhuizen het doelwit waren van insluipingen en inbraken. Mochten er studenten zijn die na lang zoeken eindelijk een redelijke kamer met een redelijke prijs gevonden hebben, in het geval van geschillen kan men bij de po litie terecht Welkom (4) Ook de fiets, het geliefde studentikoze vervoermiddel, komt in het foldertje aan de orde. Jaarlijks verwisselen zo'n 1.400 fietsen op niet rechtmatige wijze van eigenaar en vaak zijn studenten het slachtoffer. Een oude fiets met een goed slot is misschien op lopen na nog het beste. „In Leiden verblijft een niet te onderschatten aantal hard drugverslaafden", stelt de politie en bij de kinder- en ze denpolitie werd in 1982 254 maal aangifte gedaan van „las tigvallen". Verder dient de student in spé er rekening mee te houden, dat een te ver opendraaien van de volumeknop van de stereotoren er toe kan leiden dat de geluidsappara tuur in beslag wordt genomen. Voor de student of studente die het na al deze wat sombere cijfers en politionele waar schuwingen in Leiden niet meer zo ziet zitten, heeft het plaatselijke korps nog een opwekkend slot: „Een goede tijd in Leiden toegewenst en vooral succes met de studie". LEIDEN LISSE AL PHEN Het aantal werkzoekenden in het rayon Leiden is in de maand juli gestegen. De schoolverlaters hebben in deze toename een flink aandeel. Het aantal werk zoekende mannen steeg met 85 naar totaal 7217 en het aantal werkzoekende vrouwen steeg met 98 naar totaal 3510. De mees te schoolverlaters (onge veer 1000) meldden zich reeds in vorige maanden. Enige toename valt nog wel te verwachten. Vol gens het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden zou dit kunnen betekenen dat ongeveer de helft van de schoolverlaters van dit jaar een plaatsje op de ar beidsmarkt heeft gevon den. De belangrijkste werkloos- heidsgroei voltrok zich in de sectoren metaal (+19), bouw (+21), handel (+27), kantoor (+37), onderwijs (+47), verple ging en verzorging (+24). In de grond-, weg- en waterbouw voltrok zich een lichte daling met 13 naar 501. In vergelijking met vorig jaar is de werkloosheid in de maand juli flink gestegen. Vo rig jaar stonden er 5931 werk loze mannen ingeschreven nu zijn het er 7217. Vorig jaar stonden er 2296 vrouwen inge schreven en nu zijn het er 3510. Ook de jeugdwerkloos heid nam met zo'n 900 mensen toe en het aantal schoolverla ters steeg met zo'n 600. Het aantal vakatures dat aan het eind van de maand juli werd geteld bedroeg 137. Dat is 63 meer dan in de maand juni. Gedurende het eerste half jaar van 1983 werden in totaal 905 vakatures gemeld. Het grootste deel daarvan kwam van de bouwwereld (208). De kantoor sector was goed voor 171 vaka tures, handel en verpleging beiden voor 91. De metaalsec tor droeg 87 vakatures bij en de horeca 83. Voor ruim de helft van de vakatures werd het niveau lager beroeps of mavo gevraagd. Een kwart richtte zich op een hoger ni veau en de rest op de onge schoolden. Lisse Het aantal werkzoekende mannen in het rayon Lisse daalde in juli met 55 naar to taal 1877. Ook het aantal werkzoekende vrouwen nam af met 47 naar totaal 1169. Schoolverlaters namen nog wat in aantal toe, maar niet in die mate zoals in vorige maan den het geval was. Er zijn nu 544 schoolverlaters, maar er wordt nog een kleine toename verwacht. De belangrijkste af name van de werkloosheid voltrok zich in de agrarische sector, waar zich vooral sei zoensverschijnselen voorde den. Vorig jaar om deze tijd nam de werkloosheid in dit rayon iets meer af dan nu het geval is. Hiervan konden vooral vrou wen profiteren. Geconstateerd kan worden dat de zwakkere! groepen op de arbeidsmarkt, zoals vrouwen en schoolverla ters, er nu wat minder goed voorstaan in verhouding tot vorig jaar juli. De 60 beschikbare vakatures die aan het eind van de maand konden worden geregistreerd, waren weer afgenomen tot het lage niveau van het begin van dit jaar. De forse vraag naar tuinbouwpersoneel (ruim 200) van vorige maand, is inmid dels volledig weggeëbd. Over de hele linie daalde de vraag naar personeel, met uitzonde ring van horeca en handels- verkeerspersoneel. Alphen De werkloosheid in het district Alphen nam in de maand juli iets toe van 3335 naar 3349. Die stijging komt voor reke-., ning van de werkloze vrou wen, waar een toename van 3 procent naar 1209 viel te con stateren. Het aantal werkloze mannen daalde met 1 procent naar 2140. Opmerkelijk is de afname van het aantal werklo zen in bouw en metaal met respectievelijk 33 en 11. Bij het handels- en winkelpersoneel was er daarentegen een stij ging van de werkloosheid met 16. Het aantal nieuwe inschrijvin gen in de maand juli bedroeg 574 en het aantal uitschrijvin gen 560. Van de 560 uitge- schrevenen hadden 134 perso nen zelf werk gevonden. Ge durende de maand juli werden 70 vacatures door het arbeids bureau geregistreerd, 50 min der dan in de maand juni. Deze vermindering is deels te wijten aan de vakantieperiode. Mannen Vrouwen Alkemade 232 130 Katwijk 770 332 Leiden 4671 2237 Leiderdorp 467 222 Oegstgeest 267 159 Rijnsburg 165 82 Valkenburg 44 32 Voorschoten 386 181 Warmond 87 47 Zoeterwoude 109 76 Overig 19 12 i totaal 7217 3510 Hillegom 447 270 Lisse 360 246 Noord wijk 473 243 Nrdwijkerht 289 184 Sassenheim 194 153 Voorhout 112 72 Overig 2 1 totaal 1877 1169 Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. Vakmanschap is

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3