Itl Lkkoord over humanisering rergoedingensys teem HSV: Happels Sport Verein Kessler: Het mooie is dat ik met mensen omga Toptrainers R '0, ^2! PORT CeidaeSotitanl DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 Het :est, w liteim elijke gepn egen. veral igelen het veranciers temationals Jtoord met oefenduel [ST De zes Nederlandse die spelers leveren aan het. lerlands voetbalelftal, zijn ak- ird met een oefenwedstrijd ir het duel met Spanje op 16 gehoi rember, wanneer die EK-kwa- i catiewedstrijd nog van belang zijn. Bondscoach Kees Rijvers gisteren gesproken met tegenwoordigers van Ajax, 'e^enoord, PSV, Haarlem, PEC olie en FC Groningen. De >s stelden als voorwaarde, dat oefenduel alleen plaats heeft eerder van IJsland en Ierland jewonnen en dat het duel in wordt gehouden. Wielrenners geschorst wegens koersen in Zuid-Afrika SYDNEY De Australische bond van beroepswielren ners heeft twee coureurs voor een jaar geschorst, om dat zij hebben deelgenomen aan wedstrijden in Zuid-A frika. Het zijn Murray Hall en Neil Wythe. De beslissing is genomen onder druk van de Internationale Wieier Unie (UCI). Als gevolg van de apartheidspolitiek is Zuid-Afrika uit deze over koepelende organisatie ge stoten. Sheene met vriendin in film LONDEN Barry Sheene, tweevoudig wereldkampioen motorracen, heeft de hoofdrol gekregen in de film „Space Ri ders". De 32-jarige Engelse coureur staat over twee weken al voor de camera. De Britse rolprent gaat over drie motor coureurs, die in samenwerking met een Japanse fabriek de wereldtitel trachten te verove ren. In de film is ook voor Sheenes vriendin, het topmo del Stephanie McLean, een plaats ingeruimd. Loek Willemstein stopt definitief DEN HAAG Niet geheel onverwacht heeft Loek Willemstein (31) besloten met volleybal te stoppen.' De speler van Starlift Voor burg, die al diverse malen had laten doorschemeren te willen stoppen, had de laat ste jaren in toenemende mate last van zijn knieën. Meerdere keren werd hij geopereerd. Willemstein, die tachtig keer uitkwam voor het Nederlands team, zegt niet langer de noodza kelijke motivatie voor het topvolleybal te kunnen op brengen. zeel n» speelt ngels ibliek pzicht fronin ST De vergadering be- len b d voetbal is gisteravond na n vier uur akkoord gegaan een de voorstellen van het 'at ai iebestuur tot reglements- l Gro 'l?ingen' die humanisering hou ^et vergoedingensysteem bij deou^en **et bestuur kan nu de elf staatssecretaris Van der makt öden van WVC en de exter- rnan «geldgevers gaan met voor- iddenven d'e de door de over- ?el je gewenste versoepeling >r de het transfersysteem lei een De vraag blijft, of Den warei'S de gedachten van de enlwaarmee de spelers pas ?reld uren heen en weer gepraat permi °°rc* gingen, voldoende uten 1 dt om de overheidssteun en toe het betaalde voetbal te ^eten dhaven. j^,sP veelal armlastige clubs be- alde en de subsidie van Den I^l0€t ig, maar willen niet iedere 1 fhankelijkheid prijsgeven. spelers willen verdergaan- •n Jei voorstellen over de huma- :ers*e iring om een grotere vrij- ïn.1S. d te bezitten. Daarom laai- ^al- 1 het vuur in de gesprekken ig op, aangeblazen door de i sstarrige spelersgroep die i icipes belijdt. Die groep e dt dat het sectiebestuur met mort humaniseringsvoorstellen 'n in< Ver 6enoe6 gaat- is (jevoorzitter Van der Louw de bij herhaling dat demo- _^_jtie vraagt om compromis- Hij herinnerde eraan dat stromingen in de clubs ge- d hebben tot een midden- IkOg en smeekte als het ware -^^4 begrip bij de spelers. Hij leg hen enige bereidheid tot henwerking te tonen. Dat IX^Yoep werd tenslotte gehono- Xird. Van Gaal, als woord- ferder van de spelers, wilde en (ivoorstellen van het oude gen, ftuur Vilé, dat wegens ten wpnmachtig optreden op 25 airier door de c^uhs werd weg- Voorzitter André van der Louw dreigt even met aftreden tijdens de vergadering van de sectie betaalde voetbal van de KNVB. gestuurd, handhaven. Die voorstellen gaan op bepaalde punten verder dan die van het huidige bestuur. Maar de clubs stelden zich vierkant op tegen de suggesties door de spelers groep gedaan in de vorm van een amendement. De actieve voetballers echter kunnen de door de clubs gewenste regle mentswijzigingen tegenhou den, omdat ze meer dan een kwart van de stemmen hebben en een meerderheid van drie kwart voor een dergelijke wij ziging nodig is. Aftreden Voorzitter Van der Louw dreigde in zijn hartstochtelijk beroep op de spelers zelfs on verholen met aftreden. Hij zei zich wel te willen inzetten voor de belangen van de spe lers, maar zich niet door hen als loopjongen te willen laten gebruiken. Van der Louw, die toezegde in de vergadering te rug te komen als Den Haag het „niet aanvaardbaar" over deze voorstellen zou uitspre ken, werd vurig ondersteund door voorzitter Ger Vermeu len van Heracles. „Indien wij geen steun van de overheid meer zouden hebben, bestaat Heracles volgend jaar niet meer. Wij zijn niet de enige club in die situatie. Spelers en trainers brengen dus hun ei gen werkgelegenheid in ge vaar en ook de gezondheid van het hele betaalde voetbal". V ere veningsf onds Ook bij de discussies over het vereveningsfonds wilde de vergadering meegaan met het verlangen van het bestuur om de band met overheid en ex terne geldgevers niet te ver breken. Niettemin bleven sec tiebestuur en vergadering op het standpunt staan dat ver evend moet worden over de inkomsten over de recette van nationale wedstrijden. Dat oude uitgangspunt was eerder onaanvaardbaar voor de geldgevers, die het gezond- makingsproces met hun finan ciële steun alleen willen voort zetten als er gelijk geschakeld zou worden op basis van af dracht van een percentage van de totale inkomsten. Het sec tiebestuur vindt, dat verlangen onredelijk, omdat ieder ander systeem omwegen kent, waar door niet controleerbare cir cuits zouden kunnen ontstaan. Bovendien was de eis van de geldgevers dat de „rijken" uit hun middelen geld naar de „armen" zouden doen stromen en Zeist vindt dat Den Haag zich niet in een gedetailleerde uitvoering daarvan moet stor ten. Zou de verevening, op de wijze die het betaalde voetbal wil, voor Den Haag niet te verteren zijn, dan krijgt het sectiebestuur de vrijheid te on derhandelen over een andere methode. Het betaalde voetbal zou daarbij eventueel bereid zijn voor één jaar in te gaan op de voorwaarden van het bud getbewakingsinstituut (BBI), dat overheid en geldgevers ad viseert. i def- Oranje klopt Foresters HAAG Jong Oranje [t gisteren op het veld van een uitstekende prestatie C-pverd door de cricketwed- Ajjd tegen de Free Foresters finnen. Jong Oranje, eerst bat, zette een totaal neer 197 runs voor het verlies zes wickets in 55 overs, nker was Teun Jansen Schoonhoven van Rood 'it, die 56 runs maakte. De |Ése bezoekers verloren in laatste over hun laatste »t met nog vijf runs te Free Foresters was 192 ut, waarvan Holmes 83. Ise kaarten jjj Feyenoord _*ERDAM In 'Rotter- zijn valse seizoenkaarten Feyenoord in omloop ge- :ht De politie heeft inmid- zeven Rotterdammers 'ehouden, die een toe- ïbewijs voor het gehele 2n op zak hadden. De rJers van de valse kaarten rklaarden deze voor een be- van 250 gulden in diverse ,uo„.ca-gelegenheden te heb- stranji gekocht. Directeur Frits Kimpe van stadion De ^nnJ'P heeft alle suppoosten op- De kicht gegeven bij de eerste iswedstrijd van Feyenoord, en Helmond Sport, strenge ftroles toe te passen. i volle D! te te is voor lindigt kamtöSENAAR Twee rennen en ïn draverijen staan morgenmid- op het programma van de Wasse- se baan Duindigt. De eerste start m 14.00 uur. Onze tips voor deze ting luiden: lORSTPRIJS: Wonder Attack, em Junior en Wisty Fortuna. JRDHEYPRIJS: Wino Weber, yann Belwin en Vekkel Swoll. FHOEKPRIJS: White Power. ™ram S en Wil van de Lente. ISKAPRIJS: Gadina, Espressivio •os Jameos. INHORSTPRIJS: Valeri Borzov. G en Wicky Sypesteyn. CERSHAGENPRIJS: Unita Os- tard, Urani Westfrisia en Uropi- ICOUVERPRIJS: Rexfort Bry- Go Go en Master Royal. I IKEHOUTPRIJS: Serge Buiten- Teetje Ossewaard en Tydi Flo- ;VLIETPRIJS: Utahbon, Tin- i Vedette Berkum. !KERSHAGENPRIJS(tweede af- ng): Udo Tonka, Ukas Way en Steven Lubbers nieuwe aanvoerder cricketteam DEN HAAG Steven Lub bers is de nieuwe aanvoerder van de Nederlandse cricket- ploeg, die zaterdag in Den Haag de Free Foresters ont moet. De speler van Quick vervangt Dick Abed, die niet meer in Oranje terugkeert. De landenwedstrijd is één van de vier duels, die de Foresters tij dens hun traditionele toernee door Nederland afwerken. De Engelse formatie ontmoette vandaag het Nederlands B-el ftal op het terrein van de Ko ninklijke UD in Deventer. Morgen en donderdag wordt in Enschede (terrein PW) in een tweedaagse ontmoeting gespeeld tegen de Flamingo's. Zaterdag wordt de toernee op het terrein van Quick afgeslo ten. De Free Foresters bren gen al bijna zestig jaar met re- Steven Lubbers gelmaat een bezoek aan Ne derland. De opstelling van het Neder lands team: Steven Lubbers (Quick), René Schoonheim (VOC), Kees van der Assem (HCC), Ron Elferink (VOC), Peter Entrop (HCC), Marc van Heyningen (HCC), Robert Liffman (VOC), Roland Lefeb- vre (VOC), Diederik Visee (HBS), Huib Visee (HBS) en Rob van Weelde (VOC). Sportwereld NIJMEGEN De 22-jarige Michel Mommertz is de nieu we middenvelder van NEC. Mommertz, die eerder voor Roda JC en de laatste jaren in Hong Kong, tekende een con tract van een jaar. BREMEN Rudi Völler van Werder Bremen is door de Westduitse voetbaljournalisten gekozen tot speler van het sei zoen 1982-1983. In Oost-Duits- land viel de 94-voudige inter national Joachim Streich die eer ten deel. LOS ANGELES Martina Navratilova heeft het 150.000 dollartoernooi van Los Ange les gewonnen. De Amerikaan se versloeg in de eindstrijd in minder dan een uur haar land genote Chris Evert-Lloyd met 6-1 6-3. ROTTERDAM Leen Staub zal de rest van het seizoen als coach van Neptunus fungeren. De Rotterdamse honkbalclub besloot de Amerikaan Tim Schmidt met onmiddellijke in gang te ontslaan. WOERDEN Jan Posthuma heeft bedankt om studierede nen bedankt voor de selectie van het Nederlands volleybal team. De 20-jarige buitenaan valler van Animo uit Fries land doet derhalve niet mee aan het EK, volgende maand in Oost-Duitsland. DEN HAAG Vijf Neder landse ruiters nemen deel aan het toernooi om het Europees kampioenschap military, dat van donderdag tot en met zon dag in Frauenfeld (Zwi) wordt gehouden. Het zijn Eddy Stib- be en Henk Krüger, Angela -Rohof, Martin Lips en Simon de Jonge. LUIK De Nederlandse schaakmeester Hans Bohm heeft het internationale open toernooi van Luik gewonnen met de score van 7,5 punten uit negen partijen. Böhm moest de eerste plaats delen met de Zweedse meester Ren- man en de Belg Winants. HILVERSUM De Hilver- sumse autocoureur Hendrik ten Cate rijdt het komend sei zoen in de formule-3. De 26-ja- rige Ten Cate, één van de na tionale toprijders in de formu le-Ford, gaat in een bolide van Van Amersfoort Racing uit Laren (NH) aan de Europese titelstrijd deelnemen. KAMPEN Theo Smit heeft zijn vierde overwinning van dit seizoen geboekt. Eerder won de rappe spurter de pro fessionele wielerkoersen in Wierden, Ulvenhout en Wad- dinxveen. Tweede werd Peter Winnen en derde Adri van der Poel. Voorlopig geen nieuwe voorzitter bij UEFA ZURICH De Europese voet balbond (UEFA) zal pas over een jaar een nieuwe voorzitter krijgen. Overeenkomstig de statuten neemt de eerste vice- -president, de Fransman Jac ques Georges, de werkzaamhe den van de bij een verkeerson geval omgekomen Artemio Franchi waar. Winst regionale jeugd VUC DEN HAAG In een oefen- wedstrijd heeft een jeugdige selectie van Laakkwartier gis teravond met 4-0 verloren van het regionale jeugdelftal van VUC. Na een ruststand van 0- 0 scoorden Joop Heijmans (2x), Corné van Doorn en Harold Wieser. Boelsma bedankt voor sprintploeg NOOTDORP Schaatsenrij der Menno Boelsma heeft be dankt voor de selectie van de Nederlandse sprintkernploeg. Zijn plaats in de keurgroep van trainer Gauke Nijholt wordt ingenomen door Ron Ket. Door een heupblessure heeft Boelsma een trainings achterstand opgelopen. ^sportuitslagen VOETBAL Hek sen berg (3e klasse )-MW 1-3; Ge leen (3e klasse>-Fortuna Slttard 3-11; Olympla"28-PEC Zwolle 1-8. Achttiende speeldag Denemarken: Lyngby-Brondby 1-2, OB Odense- Ikast 5-1, Koldlng-Aarhus 1-1, Hvldo- vre-Kopenhagen 2-3, Hemlng-Esb- Jerg O-O, B93 Kopenhagen-Naestved 1-1, Brendshej-Vejle BK 1-1, Frem Kopenhagen-Kege 2-2. Stand: 1. OB Odense 26 punten; 2.Lyngby 23; 3/4. Brendby en Koge 21. ZEILEN Open NK Contenderkleeee bi) Mo dern blik (zeede race): 1. Robin Fos ter Taylor (GBr), 2. Michael Gower (GBr), 3. Jan van Wiggen (Ned), 4. Cors Meijer (Ned), 5. Peter Kurtz (WDI). Eindstand: 1. Cors Meljers (Ned) 13,7 punten; 2. Jan van Wiggen (Ned.) 24,7; 3. Peter Kurtz (WDI); 4. Maarten Hermans (Ned), 5. Bernard Blot (Fra) 39,7. Eerste race Gold Cup Finn)ollen In Milwaukee (VSt): 1. Blaszka (Pol); 2. Bergmann (Bra); 3. Ryszlk (Pol); 4. Bridge (GBr); 5. Mare Neeleman (Ned); 30 SJaak Haakman (Ned). DEN HAAG Nederland kan zich erop beroemen, dat toptrainers hier de basis heb ben gelegd voor een schitterende loopbaan. Dat zij in de meeste gevallen buiten de landsgrenzen hun wijsheden etaleren is te betreuren. Anderzijds zijn hun verlangens veelal de Nederlandse mogelijkheden te bo ven gegaan. Hadden zij in Nederland succes, daarbuiten zijn zij ook geslaagd. Ernst Hap- pel (Hamburger SV) is hiervan een uitste kend voorbeeld. Georg Kessler (FC Brugge) mag zich ook daartoe rekenen, ook al is zijn erelijst wel iets minder imponerend als die van Happel. HAMBURG Toen Ernst Happel in 1981 het roer bij de Hamburger Sport Verein overnam van de Joegoslaaf Branko Zebec was zijn faam hem reeds vooruit gesneld. Europa Cup met Feyenoord, „Vize-Weltmeister" met het Nederlands elftal, successen met FC Brugge en Standard Luik, kortom een erelijst die ook op de Duitsers indruk maakte. Enig voorbehoud werd nog wel gemaakt. Hap pel had nog geen Bundesliga club onder zijn hoede gehad en HSV zou zoiets als een laatste examen worden. Na twee seizoenen in de Noord- duitse miljoenenstad is van reserve ten opzichte van de Oostenrijker geen sprake meer. Ernst Happel wordt door spelers, clubleiding en de pers de hemel ingeprezen. Ook manager Günther Net- zer, geen man van onbezon nen uitspraken, doet volop mee aan de legendevorming rond de trainer. De afkorting HSV staat te genwoordig voor „Happels Sport Verein". Een gevolg van twee nationale kampi oenschappen en het winnen van de Europese beker voor landskampioenen. Zwijg zaamheid en pittige training lijkt de ondergang van Rinus Michels bij FC Köln te wor den, met bijna dezelfde me thodes heeft Happel HSV en Hamburg aan zijn voeten ge kregen. Op het trainingscomplex „Am Ochsenzoll" in het aan de noordelijke stadsgrens ge legen Norderstedt blikt hij nog terug op zijn eerste sei zoen bij wat inmiddels is her doopt Happels Sport Verein. „Het jaar daarvoor was op het nippertje het kampioen schap naar Bayern München gegaan. Ik kreeg daardoor met meer problemen in men taal opzicht dan op het voet- baltechnisch vlak te maken. Tegen het einde van het sei zoen zag je dat ook op het speelveld. Alles was prima verlopen tot dat wij in de be slissende fase waren beland. Toen gingen de meest simpe le zaken verkeerd". Tijdie Het oeleid van manager Günter Netzer is er nu op ge richt voor belangrijke spe lers, die onvermijdelijk eens ophouden te voetballen tijdig Ernst Happel bij zijn sterren van HSV. waardige vervangers aan te trekken zonder boven de fi nanciële draagkracht van de vereniging uit te gaan. Hap pel: „Een wat redelijke speler is tegenwoordig nauwelijks te betalen. Steken ze net boven het gemiddelde uit kom je vrij snel op een miljoen te zitten. Ik ben van mening dat dit type voetballers ook door de club zelf kunnen worden gekweekt. Het is niet verantwoord daar grote be dragen voor uit te trekken. Of ik daar als trainer proble men mee heb niet de besten te kunnen aantrekken? Hele maal niet. Ik ben realist. Ik speel met het elftal dat de club zich kan veroorloven". Desondanks roert de club zich vrij redelijk op de trans fermarkt hoewel de transac ties na Kevin Keegan en Franz Beckenbauer minder spectaculair zijn geworden. „Twee jaar geleden kwam de Deen Lars Bastrup er bij, een naar verhouding goedkope speler die inmiddels in Dene marken is teruggekeerd maar veel belangrijke doelpunten voor Happel en de HSV heeft gescoord. Het afgelopen sei zoen kwam een andere Deen Alan Hansen niet uit de verf maar de voor 635.000 mark van Fortuna Köln gekochte Wolfgang Rolf was een vol treffer. Happel: „Je weet dat het een begaafde speler is maar dat hij zich zo zou ont wikkelen kun je niet peilen". Gevormd Ernst Happel heeft meer per soonlijkheden gevormd in Hamburg. Toen hij kwam was er een tweestrijd aan de gang tussen de keepers Jür- gen Koïtka en Uli Stein. Hij hakte de knoop door en gaf het vertrouwen aan Stein die nu inmiddels tot internatio nal is geavanceerd. Jürgen Groh, een simpele waterdra ger afkomstig van FC Kai- serslautern, drong ook door tot de selectie van Jupp Der- wall. Een van de beste spelers van HSV is zonder twijfel Wolf gang Felix Magath. Happel: „Felix is een geweldige voet baller zoals een Wim van Ha- negem er een was. Bij HSV speelt hij de rol die hem het beste ligt. Hij is een spelma ker maar is geen overheer sende persoonlijkheid. Daar ligt zijn grens. In het Duitse elftal werd dat wel van hem verwacht. Maar je moet spe lers geen dingen trachten te laten doen die ze niet kun nen". Hoewel de aan- en verkopen binnen de perken blijven zijn er het komende seizoen toch rigoureuze veranderingen doorgevoerd. Horst Hrubesch heeft na vijf jaar Hamburg vaarwel gezegd. Moeten zeg gen, omdat het de wens van de technische leiding, dus Ernst Happel, was. Ondanks dat Hrubesch een instituut in Hamburg was heeft hij het toch aangedurfd. Happel: „Dat was logisch. Spelers hebben de neiging ouder te worden, zo ook Horst Hru besch. Profvoetbal bedrijven is en zaak van afstoten en toevoegen van spelers. De toevoeging hebben wij gekre gen in de vorm van Dieter Schatzschneider. Die con stante wisseling van materi aal lukt bij HSV vlekkeloos omdat de organisatie perfect is. Anders was ik hier trou wens ook niet gebleven". Schatzschneider krijgt naast zich Wolfram Wuttke die voor 950.000 mark van Schal- ke '04 is gekocht en eigenlijk de enige dure aankoop van afgelopen zomer is. Wuttke staat ondanks zijn 21 jaar be kend als een moeilijke jongen maar Happel ligt er niet wakker van. De kracht van HSV is tege lijk het zwakke punt van het elftal geworden. Ook Happel heeft daaraan maar tijdelijk iets kunnen veranderen. De arrogante houding van enke le sterren, zoals Manfred Kaltz, .ten opzichte van me dia en publiek heeft de ploeg niet populair gemaakt. Een andere reden is zonder twij fel dat het publiek verzadigd is geraakt aan successen. On danks het kampioenschap van afgelopen seizoen zakte het toeschouwersgemiddelde van ruim 34.000 naar 29.310. „Het winnen wordt nog onze ondergang", zei Netzer eens in een zwaarmoedige bui. Ernst Happel heeft echter aan de opdracht van de club voldaan door een bijna niet te kloppen team te smeden, calamiteiten zoals de verlo ren UEFA Cup finale tegen Göteborg uitgezonderd. BRUGGE Die avond heeft Georg Kessler eigenlijk wei nig tijd. Voor de spelersgroep van FC Brugge is op het laat ste moment een bezoek aan een bioscoop ingelast. De spe lersgroep zal zich een kwar tier later inderdaad in bewe ging zetten. Evenwel zonder Kessler, die een van zijn as sistenten een compliment maakt - omdat deze op de toegangskaarten een groeps korting van 25 pet. heeft af gedwongen - en het ene be schikbare kwartier tot 75 mi nuten rekt. Na 23 jaar als trainer actief te zijn geweest, blijkt Sir Georg nog niets van zijn ambitie kwijt te zijn. Ook het twee weken eerder tijdens een training plotseling optreden de zuurstofgebrek, waardoor hij enkele dagen in het zie kenhuis belandde, heeft hem niet van zijn grote wens kun nen afbrengen over zeven jaar zijn 30-jarig jubileum als trainer in het topvoetbal te kunnen vieren. „Dan heb ik mijn plafond bereikt. Daar heb ik dan voor geleefd. Maar of het lukt heb je niet zelf in de hand. Ik heb maar voor één ding angst, mijn ge zondheid. Nee, van dat voor val van laatst ben ik niet echt geschrokken. Het blijkt meer een gevolg van de hitte te zijn geweest' Zodat het er alle schijn van heeft dat de toch al imposan te carrière van de zeer zelf bewuste Georg Kessler, die tot dusver de voetbalbonden van West-Duitsland en Ne derland en Hertha, BSC, An- derlecht, Wacker Innsbrück, AZ'67 en nu dus Club Brugge als haltes kende, zijn eindbe stemming nog niet gevonden heeft. „Het mooie van dit vak vind ik, dat ik met mensen omga. Ik ben geen man voor de fa briek en omdat het bloed nu eenmaal kruipt waar het niet gaan kan, ben ik als het ware naar de voetballerij toegekro- tachtigjarige moeder in Sit tard woont, was een dood Georg Kessler: „Manier van leiding geven moet van Je afstralen". eenvoudige mijnwerker in Limburg. Vanuit - dat gezin zou ik het in geen enkele tak van de maatschappij zover gebracht hebben als nu, dank zij de voetballerij". Plichtsbesef „Ik heb altijd geprobeerd met het allergrootste plichtsbesef en verantwoordelijkheidsge voel alle werkzaamheden van het eerste elftal uit te voeren", gaat hij verder. „Geen uur en geen dag wa ren me te veel, ik was bereid met mezelf tot het uiterste te gaan, waardoor anderen be reid bleken dat ook te doen. Leiding geven is niets anders dan het voorbeeld geven. Die natuurlijke manier van lei ding geven heb je of je hebt hem niet. Het moet van je af stralen, in je manier van lo pen of praten, het is een kwestie van aangeboren ta lent. Ik een Streber? In dit land heeft dat woord zo'n negatie ve klank. Ik zeg ja, als je be doelt of ik mijn leven doelen heb gesteld, anders zou ik maar een doelloos bestaan leiden. Als men zich met meer discipline gedraagt, schept dat meer vrijheid voor de mens. Als iedereen maar doet wat hij zelf wil, wordt het een Janboel". Hetgeen Kessler bij zijn hui dige werkgever lijkt te on derstrepen. Vorig jaar nog op puinhopen vertoevend, het geen onder meer ten koste ging van trainers als Spitz Kohn en Rik Coppens, her vond Brugge onder supervi sie van Kessler het afgelopen voetbaljaar weer iets van de glans die de vereniging ken merkte ten tijde van het regi me van Ernst Happel, die Club tussen 1976 en 1978 driemaal op rij de Belgische titel bezorgde en in twee Eu ropese, beide tegen Liverpool verloren, bekerfinales lood ste. Perfectie Georg Kessler werd steeds geroemd om zijn correcte op treden en zijn naar perfectie neigende organisatievermo gen. Hetgeen dan vaak in verband werd gebracht met zijn - Westduitse - nationali teit. De vijftigjarige oefen- meester is niet erg gelukkig met dat etiket „Een en ander heeft in elk geval niets met welk volk dan ook te maken. Enerzijds ben ik Duitser, die nationaliteit heb ik bij mijn geboorte meegekregen. Sinds mijn achtste ben ik in Neder land opgegroeid en hier heb ik ook mijn meeste jaren van mijn trainersloopbaan be leefd. Met dat stempel ben ik het helemaal niet eens, om dat ik zelf weet dat ik alles geleerd heb vanuit de voet ballerij". AZ'67, dat in 1981 onder lei ding van Georg Kessler uit groeide tot een superieure landskampioen en maar juist naast UEFA Cup greep. Hoe lang lijkt het al weer gele den, dat mensen als Kees Kist, Ronald Spel bos. Jan Pe ters, Hugo Hovenkamp, John Metgod en Kristen Nygaard, her en der verspreid over Europa inmiddels, voetbal demonstreerden waarbij de insiders hun vingers aflikten» maar dat nooit de algehele erkenning afdwong bij Jan Publiek? Kessler moet enkele malen slikken bij die herin nering. „Voor de eerste fina lewedstrijd, uit tegen Ipswich Town, had ik al het gevoel alsof mijn ploeg zich aan het voorbereiden was voor een duel tegen een of ander scheermesjeselftal. Er was vooraf totaal geen spanning en we kregen met 3-0 klop. Domweg omdat we ons niet volwassen gedroegen. Na die wedstrijd heb ik veel kritiek op mijn dak gekregen van de pers. omdat ik taktische blunders zou hebben begaan. Quatsch. Er was gewoon drie dagen daarvoor aan vooraf gegaan dat we in het stadion van Feyenoord voor het eerst landskampioen werden. En AZ was toen nog niet rijp om te kunnen zeggen: we wor den kampioen, maar stappen dan direct in het vliegtuig naar Engeland en dat feest vieren we later wel eens. Ik ben er zeker van dat dat bii een derde of vierde titel wel gebeurd zou zijn. Nu speel den we in de return in Am sterdam Ipswich Town in een prima wedstrijd helemaal weg, maar het was te laat". In prestatief opzicht zegt Kessler echter, aan die Alk- maarse periode de beste her inneringen te bewaren. „AZ had maar één nadeel, dat het niet in Rotterdam voetbalde. Gegarandeerd dat er dan elke wedstrijd 45.000 mensen naar de Kuip waren getrok ken".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11