Fandi: tropische verrassing van Renze de Vries Louis van Gaal tempert optimisme Haarlem: kwaliteitsverlies compenseren door ervarii «8"sijthoffper| Han Berger: FC Groningen uitbouwen tot prof organisati SPORT £eidóc Commit DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 PAGI1 T DEN HAAG Nederland kent in het nieuwe voetbalseizoen de omvangrijkste vertegenwoordiging in het Europese beker- voetbal. Voor FC Groningen is het zelfs de eerste keer, dat het in dit kader de grenzen over mag. Trainer Han Berger pro beert de hooggespannen verwachtingen terug te brengen tot de juiste proporties. Fandi Ahmad, de tropische verrassing, die voorzitter Renze de Vries uit de rimboe haalde, heeft bij de noordelijke fans zelfs een angstwekkend optimisme losge weekt. Sparta mag het in het UEFA-Cupvoetbal weer gaan proberen, maar verkocht veel spelers om de gaten in de begro ting te dichten. En over het sportieve gevolg daarvan heeft spelbepaler Louis van Gaal zo zijn bedenkingen. Ook Haar lem is een club waar geen rare bokkesprongen worden ge maakt, maar waar elk gaatje in de begroting prompt wordt gedicht. Haarlem speelde vorig jaar UEFA-Cupvoetbal. Een belevenis die zich dit seizoen niet zal herhalen. GRONINGEN De 14e en 28e september zullen voor FC Groningen zullen van histori sche betekenis zijn. Dan speelt de noordelijke formatie voor het eerste UEFA-Cupvoetbal, tegen Atletico Madrid. FC Groningen lijkt inmiddels te zijn opgerukt naar de rijen der beste ploegen in Neder land. Het is al zo ver, dat de club in één adem genoemd wordt met Ajax, Feyenoord en PSV. Voor hoe lang? FC Twente was zelfs eens finalist in de UEFA-Cup, FC Utrecht kon het eveneens niet bolwer ken door financiële perikelen. FC Groningen is er door be hoedzaam beleid in geslaagd de schulden terug te dringen en door de verkoop van Ro nald Koeman (1,6 miljoen gul den) zich vast te bijten in de voetbaleconomie. FC Gronin gen investeerde, zonder de dreiging van schulden uit het oog te verliezen. Adrie van Tiggelen werd aangetrokken voor de verdediging, Harry Schellekens voor de keeper vn NEC ter vervanging van de in ongenade gevallen Jo- han Tukker en Erwin Koe man werd tijdens het afgelo pen seizoen reeds definitief van PSV teruggekocht, waar mee ook al een bedrag van dik zeven ton gemoeid was. Na het contracteren van trai ner Han Berger en de spelers Adrie van Tiggelen en Harry Schellekens zat de onderne mende voorzitter Renze de Vries niet stil. Bovendien zal de „affaire-Schrijvers", de mislukte aankoop van een aansprekende naam in Neder land, nog enigszins hebben doorgewerkt. De Vries had het geluk dat hij werd inge seind over een groot talent, de Singaporees Fandi. Stage De Vries: „Fandi Ahmad („mijn echte naam is alleen Fandi, uitgesproken als Fen- di") was geen onbekende voor het Nederlandse voetbal. De meest getalenteerde voetbal ler van Azie, waarvoor hij in zijn werelddeel doorgaat, liep vorig seizoen in de voorberei ding als eens „stage" bij lands kampioen Ajax. Toch liep het mis bij Ajax, dat wil zeggen, Fandi tekende er geen contract, hoewel met name Johan Cruijff de loft rompet over de schriele Azi aat stak. Fandi: „Ajax bood mij een contract aan voor drie jaar. Ik wilde één jaar, omdat ik niet wist wat me te wach ten stond. Maar dat ik prof moest worden stond voor me vast, in Singapore bestaat geen professioneel voetbal. Op een gegeven moment moest ik kiezen uit Ajax en Indonesië. In Indonesië kon ik een con tract voor één jaar krijgen en dus ging ik naar NIAC Mitra Surabaja". De Vries zag wel wat in Fan di. De Groningse voorzitter zegt over dat prille begin van de kennismaking: „We zijn op het spoor gezet en vervolgens aan het informeren geslagen, ook bij Ajax, bij Wiel Coerver, die het Indonesische voetbal goed kent (en trainer was bij NIAC Mitra voor Fandi daar speelde) gesprekken gevoerd, met Theo Verlangen gespro ken, want die had Fandi ge zien met Ajax tegen Drachten vorig jaar en we kwamen tot de slotsom dat dat wel een speler voor ons zou kunnen zijn". De toch tamelijk sensationele transfer van Fandi naar FC Groningen kwam daarna vrij vlot tot stand. De Vries: „Een week lang heb ik elke dag te lefoongesprekken gevoerd, met een journalist van Else vier, van Bladel, die in Singa pore zit. Bovendien had ik contact met de waarnemend consul van Nederland, de heer De Heer. Ik wilde mini maal tachtig procent zeker heid over de mogelijkheid van een overeenkomst. Ik vlieg niet de hele wereld door voor niks. In de vier dagen die we er waren heb ik mis schien twintig uur slaap ge had, maar de tachtig procent zekerheid had ik en het is ook gelukt". Gevierd Wie is nu die Fandi? In Zuid- Oost Azië is hij een gevierde voetbalster. De bescheiden, uiterst vriendelijke Singapo rees licht zijn doopceel en tracht uit te leggen wat hij verwacht van het voetballen in West-Europa, in die voor hem heel andere wereld. „Mijn naam is Fandi", begint hij, „Ahmad is mijn vaders naam, maar ik wil liever Fan di genoemd worden. Ik ben 21 jaar en begon met voetballen als kleine jongen, met tennis ballen. In een club kwam ik pas toen ik twaalf jaar oud was, in Kakibukit in Singapo re. Daar heb ik gespeeld tot ik vorig seizoen naar Indonesië ging om voor NIAC Mitra te gaan voetballen. Profvoetbal bestaat niet in Singapore. In ternational ben ik sinds 1979, maar hoeveel interlands ik heb gespeeld, weet ik zo uit mijn hoofd niet. Wel heb ik WK-kwalificatie wedstrijden gespeeld in Hongkong en ook pre-Olympische wedstrijden". Fandi's ervaringen in Indone sië waren verschillend. Qua publieke belangstelling ging het wel, maar qua voetbal was het wel eens lastig. Fandi: „Het niveau in Indonesië is niet zo hoog, maar het spel is er veel ruwer, je kunt wel zeggen gemeen. Toen ik bij NIAC Mitra kwam bestond de club voor het derde seizoen. Het eerste waren ze net be gonnen, het tweede werden ze landskampioen. De club werd gesponsord door NIAC (New International Amusement Centre) en Mitra, een bios coopketen, maar sinds de ban van de Indonesische regering op het gokken, werd het min der. In het derde seizoen kocht NIAC Mitra mij om de titel te kunnen verdedigen". „Samen met keeper David Lee, eveneens een speler uit Singapore, voetbalde ik in Su rabaja. Eerst op het midden veld, later meer in de voor hoede. We speelden er in de middaguren, om drie uur. Het was er dan zo'n 32 graden, maar hoewel we licht in het stadion hadden loonde 's avonds spelen zich niet. Er kwam veel minder publiek, en 's middags kwamen ze van heinde en verre. We speelden in een stadion waar 30.000 mensen in konden, en er za ten steevast over de 20.000". Gedwongen Het vertrek van Fandi uit In donesië was min of meer ge dwongen. De regering in Dja karta verbood niet alleen het gokken, maar ook het spelen in de competitie van buiten landse voetballers. „Dat wa ren twee Singaporezen, een Braziliaan en drie Nederlan ders", vertelt Fandi. „Ik moest dus ergens anders naar toe. In Azië is het betaalde voetbal nog niet zo wijd ver spreid. Je hebt het in Indone sië, in Hongkong, semi-profs uit naam van fabrieken in Ja pan en Zuid-Korea". „Ik had naar Hongkong ge kund. Maar het niveau van het voetbal in Azië is niet zo hoog als in Europa, het zou voor mij een goede ervaring zijn eens in Europa te spelen, want er is een wezenlijk ver schil met Azië. Ik ben immers vorig jaar al eens bij Ajax ge weest en daar wilde ik graag naar toe. Maar Ajax had met Olsen en Mölby al genoeg bui tenlanders. Het feit dat De Vries er inder daad in slaagde Fandi te strikken voor een contract van een jaar met een optie vor dezelfde periode, bracht de noordelijke voetbalfans welhaast in extase. De meest hoogdravende teksten werden over de nieuwe aanwinst aan het papier toevertrouwd en Fandi was reeds de absolute superster van FC Groningen, voordat hij één stap op Oos- terparkse bodem had gezet. De Vries: „Wij zjn ervan overtuigd, dat hij zich zal waarmaken". Fandi Ahmad: gecontrac teerd met het oog op Eu ropees voetbal. De vèrwachtingen zijn hoog gespannen. De wijze waarop Fandi is gepresenteerd houdt het levensgrote gevaar in dat de mensen teveel van hem, dus wonderen verwachten. En hoewel Fandi een tech nisch begaafd speler is, is hij natuurlijk geen tovenaar. Hij zegt er zelf van: „Ik weet dat de verwachtingen hoogge spannen zijn en dat is een zware last voor mij. Maar in dezelfde situatie zat ik bij NIAC Mitra ook, want we moesten weer kampioen wor den en dat lukte". Met name het weer is er de oorzaak van dat Fandi een éénjarig contract wenste. Ik ben klein, als alle Aziaten, dat is een nadeel. Ik zal moeten zien of ik er fysiek tegen op gewassen ben. Bovendien heb ik geen enkele ervaring met een winter. Ik kom uit een land waar het altijd warm is". Er zijn ook bepalingen in de overeenkomst gemeld, dat ontbinding ervan mogelijk is, als Fandi heimwee zou krij gen. Fandi kan zo langzamerhand wennen aan de Nederlandse samenleving. Hij is onderge bracht in een Indonesisch ge zin, waarin de taalbarrière (hoewel hij zich prima in het Engels verstaanbaar kan ma ken) geen rol speelt - zowel in Maleisië als in Indonesië wordt immers Maleis gespro ken - waarvan hij opmerkt dat „ze al heel lang in Neder land zijn". FC Groningen op weg naar de top. Renze de Vries gelooft er in. „We hebben Fandi ge contracteerd, mede met het oog op weer Europees voetbal. Kijk eens, ik heb op de televi sie ook iets gezegd van lands kampioen worden, dat is na tuurlijk hoog gegrepen. Maar we werken eraan om de men sen volgend seizoen opnieuw Europees voetbal aan te bie den. Daarvoor zijn vier plaat sen te vergeven. Daar werken we voor". HENK MULDER LEEK „Te lang", verklaar de trainer Han Berger van FC Groningen tijdens het ge sprek, „te lang is hij bij FC Utrecht gebleven". „Op een gegeven moment ben je als trainer toch uitgepraat. Een nieuwe club werkt altijd ver frissend. Ik heb nu het ge voel, alsof ik voor het eerst weer op de barricades sta". Han Berger zwaaide 7 1/2 jaar de technische scepter bij de ploeg uit de Domstad. Een be wogen periode, met behalve sportieve successen, ook de beruchte zwart-geldaffaire, die FC Utrecht bijna de nek omdraaide en waarvoor ook Han Berger zich bij de bur gerrechter moest verantwoor den. „Ik heb heel bewust voor FC Groningen gekozen", laat Berger weten, „omdat ik denk dat het een van de beste clubs is waar je als trainer terecht kunt komen. Er is goed spe lersmateriaal, het type voetbal spreekt mij aan, de publieke belangstelling is fantastisch en de ontwikkeling bij FC Groningen is nog in volle gang. Alles moet nog gebeu ren, op één ding na dan, het bereiken van Europees voet bal. Dat is vorig seizoen al ge realiseerd. Toch bevindt de club zich nog steeds in de spi raal naar boven toe. De nieu we tribune moet straks voor extra-inkomsten gaan zorgen, om er een professionelere or ganisatie van te maken, met meer en ook vroegere trainin gen. Wij zijn druk bezig om voor de spelers een beter voetbalklimaat te scheppen, waarvan wij verwachten dat dat positief in de prestaties doorwerkt. Zet onze situatie maar eens af tegen die van clubs als Ajax, Feyenoord en PSV, ons semi-professionalis- me tegen hun full-proforgani- satie. Een Keukens, die van 's morgens zeven tot 's middags vier met een schilderskwast aan een scheepswand hangt, en dan nog eens moet gaan trainen, en een Gasselich bij voorbeeld, die om half tien opstaat, rustig naar de trai ning gaat en 's middags mooi op tijd weer thuis is. Als je écht wilt concurreren met de Han Berger: reële basis scheppen. toppers moet je een reële basis scheppen. Waarschuwend Han Berger steekt dan ook de waarschuwende vinger in de hoogte als het ongebreidelde optimisme dat „heel" Gronin gen en verre omgeving, Ren ze de Vries voorop, momen teel uitademt, ter sprake komt. „Je moet de realiteit" niet uit het oog verliezen. In principe is voor ons de vierde plaats het uiterst haalbare. Wij zullen moeten proberen om de stapsgewijze opgang door te zetten. Als wij meer punten halen dan vorig jaar, dan zijn wij alweer een stukje verder. Te hoog gespannen verwachtingen is niet reëel. Je moet daar voorzichtig mee zijn. Dat had met de presenta tie van Fandi ook moeten ge beuren. Het publiek had op hem veel rustiger moeten worden voorbereid. Zelf heb ik wat mij betreft Fandi heel neutraal opgesteld. Hij heeft weliswaar fantastische antece denten, maar ik kan toch niet gaan uitroepen dat het een nieuwe Cruijff is, als ik hem nog nooit heb zien spelen? Een vergelijking trekken tus sen FC Groningen en FC Utrecht valt de in Leek sa men met vrouw en twee zoontjes neergestreken oefen- meester niet moeilijk. „Orga nisatorisch is het bij FC Gro ningen beter geregeld. Bij FC Utrecht is het altijd zo ge weest, dat de organisatie geen rd gelijke tred heeft gehotyer met het spelniveau. Het i cat tijd rommelig geweest, w zi door FC Utrecht uiteind :ft op een verschrikkelijke te( nier de rekening gepre ter teerd heeft gekregen. 0U moest in Utrecht overal bs teraan zitten, het regelen een trainingskamp, het elkaar maken van de klec re\ het regelen van velden st oefenwedstrijden, noem n op. Hier, bij FC Gronin heb ik veel minder omki naar bepaalde zaken". Verschil „Qua ploeg is er ook een duidelijk verschil. Als je spelers tegenover elkaar' dan hebben die van FC ningen gemiddeld veel r portunistischer, is Engels riënteerd, het publiek Utrecht wil dat ook, en ij fysiek en mentaal opzicht sterkere ploeg als Gronin Dat moet dus worden b spijkerd". „Ik ben overigens een hebber van een wat ai '.e* speltype dan dat FC Gro '8; gen gewend was. Ik hou pressie voetbal, waarbij de1011' genstander al op de eiF helft wordt aangepakt Fe waarbij onze laatste man vip' vuldig naar het middenler opschuift: achter speel je man tegen man. Voor de i Iers vergt dat wel een schakeling, want dat warei të niet gewend. Geen enlpj ploeg in de hele wereld het zich overigens permijp ren om negentig minuten 1 pressie te spelen. Af en toe je ook gas terug moeten men. Pressie moet je spe|V( gedurende een bepaalde in de wedstrijd. Je moet momenten aanvoelen". Bij FC Utrecht drongen a grote regelmaat eigen jei spelers door tot het eerste ?r tal, bij FC Groningen is j veel minder het geval. I ger: „Toch moet het ookL„ FC Groningen mogelijk dat er meer uit de jeugd d stoot naar het eerste el T Groningen appeleert morn teel enorm onder de jei v daar zul je op moeten ir len. Wat van ver komt is niet altijd beter". fh ROTTERDAM De kenne lijk onvermijdelijke uitver koop wordt zo langzamerhand welhaast traditie. Bij het begin van ieder nieuw voetbalsei zoen vertoont de selektie van Sparta enkele opvallende wij zigingen. En wanneer dan een eerste balans wordt opge maakt, blijken de perspectie ven voor de Rotterdamse ere divisieclub doorgaans beslist niet al te rooskleurig. Het inle veren van kwaliteit brengt weliswaar geld in het laatje, maar op sportief gebied bete kent de leegloop telkens een zorgwekkende aderlating. De Kasteel-club is wel verplicht om zoveel mogelijk transfer inkomsten te vergaren om het hoofd financieel boven water te kunnen houden. Maar of al dus in de toekomst de bezoe kersaantallen (ook geen gerin ge bron van inkomsten) op peil blijven, is gelijktijdig de vraag. Een wezenlijk contrast met stadgenoot- Feyenoord, waar kwaliteit (Johan Cruijff) wordt binnengehaald ten ein de de recettes te doen toene men. Tot meerdere eer en glo rie van de penningmeester. De tribunes op het oude, ge trouwe Kasteel zijn de laatste jaren slechts hoogst zelden re delijk bezet geweest. De arme schatbewaarder hoort niet al te vaak het hem als muziek in de oren klinkende geluid van rinkelende kassa's. Vandaar dat Sparta in de afgelopen transfer-periode opnieuw af scheid van een aantal spelers moest nemen. Jan Formannoy, Douglas George (Vitesse), Gar ry Heale (San José), Geert Meijer (DS '79) en Adrie van Tiggelen (FC Groningen) zochten hun heil elders. Top scorer Wout Holverda is voor alsnog een onzekere factor, voor zijn vervanging zal nog een aantal (transfer-vrije) Britten de revue passeren. Te genover die Exodus staat voor lopig slechts de komst van doelman Bas van Noortwijk van SVV. De neiging om Sparta tot de categorie degradatiekandida ten te veroordelen, is dan ook groot. Ware het niet dat de zelfde club voor aanvang van vorig seizoen in een vrijwel identieke situatie verkeerde. En tenslotte verrassend zelfs Europees voetbal uit het vuur wist te slepen. „We werden kampioen van de semi-profs", lacht Louis van Gaal, de enig overgebleven routinier. Om even later minder vrolijk te vervolgen met: „Maar beide si tuaties zijn toch niet geheel met elkaar te vergelijken. Vo rig seizoen had ik er toch alle vertrouwen in. De spelers, die toen moesten worden ingepast, liepen al minstens drie jaar mee. Maar ditmaal ben ik veel minder optimistisch gestemd. De jongens, die nu de gaten op moeten vullen, komen recht streeks uit de C-selectie. Zijn negentien of twintig jaar. Fy siek komen de meesten nog veel tekort". Ook Louis van Gaal leek lange tijd Sparta te zullen gaan ver laten. De in het Westfriese Avenhorn woonachtige leraar lichamelijke opvoeding (aan de Don Bosco-LTS in Amster dam) stond op het verlanglijs tje van het voor hem nabije AZ '67. De Alkmaarse club schrok evenwel terug voor de vraagprijs van Sparta, dat de routinier hoe dan ook in Rot terdam wilde houden. „De laatste vijf jaar heeft Sparta zich telkens met hand eh tand tegen mijn vertrek verdedigd. Kennelijk ben ik van grote waarde voor deze club. Graag was ik naar AZ '67 gegaan en niet alleen voor de financiële kant van de zaak, want het stadion ligt vijftien minuten rijden van mijn huis. Maar het transfersysteem in Nederland bepaalt nu eenmaal het leven van een profvoetballer. Je kunt niet gaan en staan waar je zelf wilt. Daar ontleent Sparta ook haar bestaansrecht aan. Maar helaas laten ze mij niet vertrekken. Al hoor je mij nu niet meer klagen. Ik heb een nieuw éénjarig contract getekend en daarmee is de kous af. We spelen stomtoeval- lig de eerste thuiswedstrijd te gen AZ '67, maar dat doet me niets". Over zijn positie in het piep jonge elftal heeft Louis van Gaal nog geen absolute zeker heid. Hijzelf speelt het liefst Louis van Gaal: „Graag naar AZ gegaan". als centrale middenvelder, maar de uit Hongkong in ons land teruggekeerde trainer Bert Jacobs zou best wel eens een beroep op zijn organisato rische kwaliteiten kunnen doen in de rol van laatste ver dediger. Leiding geven bete kent veel praten. In het afge lopen weekeinde in de oefen- partij tegen DCV deed Van Gaal dat te veel en tegen de verkeerde, de scheidsrechter. Deze stuurde hem voortijdig naar de kleedkamer. „In eer ste instantie komen Leen van Oosten en René Stevens, die twee jaar geblesseerd is ge weest na een frontale botsing met Piet Schrijvers, voor die positie in aanmerking. Hope lijk is één van die twee er rijp voor. We krijgen dan natuur lijk een wel erg jonge verdedi ging. Indien het niet goed gaat, ben ik misschien de aangewe zen man. Maar ik ambieer de zelfde rol als vorig jaar. Ik heb voor Sparta de meeste waarde als spelbepalende middenvel der. Zo speel ik nu vijf jaar en zo zijn we achtereenvolgens op de zjesde, zevende, dertiende, zesde en vierde plaats geëin digd. Geen slechte reeks. Al kun je in het moderne voetbal natuurlijk ook als libero een opbouwende rol vertolken". Europa Cup Op welke positie dan ook, met Sparta beleeft Louis van Gaal de komende competitie wel een tot nu toe onbekend feno meen: Europa-Cupvoetbal. In het toernooi om de UEFA-Cup ontmoeten de Rotterdammers in de eerste ronde het Noord- ierse Coleraine. Weliswaar is het aanstaande bezoekje aan het woelige Belfast geen toe ristische trekpleister, op spor tief gebied moet Sparta toch als favoriet worden aange merkt. „Ik kan het geen gun stige loting vinden. Je weet het met zo'n onervaren elftal namelijk nooit. De krachtsver schillen zijn tegenwoordig heus zo groot niet meer. We kunnen net zo goed door Cole raine worden uitgeschakeld als door bijvoorbeeld Bayern Mtinchen of Real Madrid". Louis van Gaal vervolgt met: „Bovendien zal Coleraine bij de toeschouwers niet of nau welijks aanspreken. We krij gen hier op Spangen toch al niet zoveel publiek. Hoewel we in elk geval de laatste ja ren toch altijd attractief voet bal hebben gespeeld. Maar deze wijk vergrijst nogal en ook wonen er veel buitenlan ders. Die zullen niet warm lo pen voor Sparta. En de rest van Rotterdam gaat waar schijnlijk liever naar Feye noord kijken. Aldus blijf je in die vicieuze cirkel. Geen re cettes, geen inkomsten, dus moeten de beste spelers wor den verkocht". DICK KIERS Hans van Doorneveld: „Niet zeuren". HAARLEM Haarlem staat bekend als een van de weinige clubs in het Nederlandse be taalde voetbal, waar het be stuur een oerdegelijk beleid voert. Zelden of nooit begeeft het zich op glad ijs via een fi nancieel riskante stunt, maar stuurt wel immer onmiddellijk bij als er ook maar een kier in de begroting wordt bespeurd. Gezond blijven staat bij deze ere-divisieclub hoog in het vaandel geschreven, ook al werd het vertrek van zorgvul dig opgeleide en gekoesterde talenten naar rijkere of niet voor risico's terugdeinsende clubs met lede ogen aangezien. Zo verdween vorige zomer Ruud Gullit naar Feyenoord en deze zomer ging Martin Haar naar AZ '67. Trainer Hans van Doorneveld betreurde het verlies ten zeer ste, maar erover zeuren wenst hij niet te doen. „Ik vind, dat het bestuur toch al veel heeft gedaan om aan mijn wensen te voldoen. Maar als het niet gaat, heb je gewoon pech ge had". De trainer, die bij Haar lem zijn vierde seizoen ingaat, meent, dat de in de afgelopen jaren opgedane ervaringen (kampioenschap eerste divisie en promotie naar de eredivisie, het doorstoten naar de subtop en afgelopen seizoen de twee ronden in het UEFA-Cupvoet bal) het kwaliteitsverlies ruim schoots zullen compenseren. Tegenover het vertrek van Martin Haar, Van Doorne- velds verlengstuk in het veld, stond de komst van John Ver schoor van Telstar. „De me ningen over diens kwaliteiten lopen nogal uiteen. Ik ben er van overtuigd, dat hij een goe de voetballer is en dat'hij zich bij Haarlem als laatste man ook als zodanig zal manifeste ren. Hij is sterk in „één-tegen- één-situaties", zowel verdedi gend als aanvallend. Men moet hem echter niet gaan vergelij ken met Haar". Van Doorneveld is geruime tijd in de slag geweest met een Deense spits, Manniche van Hvidovre, maar diens komst bleef financieel niet haalbaar. „Die Manniche is een „inko mende" spits, groot, goed in de lucht, fysiek sterk". Ook het aantrekken van Karei Bou- wens, die in zijn gedachten rechts op het middenveld had moeten gaan spelen, bleef fi nancieel niet te realiseren. Van Doorneveld laat door schemeren toch geïnteresseerd te zijn gebleven in de bij FC Den Haag nog steeds niet naar zijn mogelijkheden uit de verf gekomen speler. „Zoiets kan gebeuren. Bij Haarlem was dit het geval met Tommy Kristiansen, die ik overigens onverwacht kwijt ben geraakt aan een indoor- soccerteam in Amerika (Cle veland Forces). Het hele plaat je, dat ik voor mijn elftal had, is daardoor nogal veranderd". Een poging Wout Holverda van Sparta te strikken, strand de op financiële gronden. De aanvoerdersband, die Mar tin Haar de laatste jaren droeg, heeft Van Doorneveld niet be stemd voor Piet Huyg, de oud ste van zijn selectie, maar voor Wim Balm, die zich in het af gelopen seizoen sterk manifes teerde. „Wim lijkt mij geschikt voor die functie, omdat hij rustig, intelligent en technisch sterk is, overzicht heeft en uit Haarlem komt. En laat over Huyg geen misverstand be staan. Vorig seizoen heb ik Piet niet om te pesten tegen AA Gent niet opgesteld. Ik be greep heus wel, dat het een klap voor hem was, dat hij na jaren op bescheiden niveau bij Haarlem te hebben gespeeld zo'n hoogtepunt moest missen. Ik had er echter mijn redenen, taktisch en technisch, voor. Maar ruzie, dat heb ik nooit met hem gehad. Edward Met god heeft een minder seizoen achter de rug, maar dat impli ceert niet, dat hij toch geen topkwaliteiten zou bezitten. Net zo goed, dat het onzin is te beweren, dat hij door de aan wezigheid van Jan Jongbloed als mijn assistent diens stijl van keepen is gaan imiteren en daardoor minder sterk was. Ik ben ervan overtuigd, dat Edward een grote is en dat hij komend seizoen wel eens zal kunnen doorbreken. De top bereiken gebeurt meestal via tegenslagen". Van Doorneveld denkt, dat zijn ploeg in zijn totaliteit over een grotere mentale veer kracht beschikt, ook een com pensatie voor de kwaliteit, die Haarlem ontegenzeglijk heeft moeten inleveren. „De ploeg heeft vorig seizoen nog al wat tegenslagen gehad. Lange tijd hadden wij uitzicht op weer UEFA-Cupvoetbal, maar mis ten uiteindelijk de boot. Later hebben wij onze kansen op een plaats in de bekerfinale la ten schieten. Anders hadden wij in plaats van NEC in de strijd om de Europa Cup II ge speeld. Die pech, of dat nu ei gen schuld was of niet, heeft ons mentaal gehard. Iets, waarvan wij de komende tijd wel eens ons voordeel mee kunnen doen". Het begin van de competitie zal wellicht snel duidelijk ma ken hoe Haarlems sportieve toekomst eruit zal zien. Met wedstrijden tegen PEC Zwolle, Volendam, Helmond Sport en Fortuna Sittard heeft de for matie van Hans van Doorne veld een aanloop naar de zwaardere karweien v< noord, FC Groningen, ltul waarin punten moeten wpn behaald. Van DoorneveL seft terdege, dat Haarler ders terecht komt in der- waar de slagen vallen. FRANS LEERMAfcj U kunt kiezen uit: HOTEL TAURUS PARK - een luxe driesterrenhotel in El Arenal, gelegen en comfortabel ingericht, ongeveer 600 meter van het s Het beschikt over diverse gezellige lounges, een grote gezellige een restaurant met keuzemenu's en uitgebreid ontbijt. Er is een kapsa lon en in de tuin een zwembad met een afzonderlijk kinderbad. zonn^'P terras met ligstoelen, tafeltennis, minigolf en twee tennisbanen. De kiel mers zijn met bad. douche, toilet en balkon. ]js De prijs voor dit hotel bedraagt 1299.- per persoon op basis van va» pension en een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamr 1125.-. itr HOTEL FABIOLA, een driesterrenhotel te Port Nous, ongeveer 10 kil van de stad Palma en plm. 150 meter van het strand. Dit hotel beschill over lounges, bar, eetzaal, drie liften, zwembad, tafeltennis- en vollejD! balplaats. In de directe omgeving zijn er mogelijkheden om te teH nissen. Alle kamers met bad. douche, toilet en balkon. Lil De prijs voor dit hotel bedraagt 998.- per persoon op basis van voi pension en een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskam4SS 100.-. Bij de prijs zijn begrepen: - middagvlucht Amsterdam-Palma de Mallorca v.v. luchthavenbelasting] - lunch aan boord - transfer luchthaven hotel v.v. - welkomstpariy bij aankomst in uw hotel Nederlandse reisleiding ter plaatse - verblijf op basis van volpension in uw hotel Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom ƒ6.- poliskosten. bineerde reisverzekering 32.- per persoon 5.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van nr t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraf 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.C Stadhuis). POSTBUS 16050 47* 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-19.08.82 n/A (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 en 13 UUR).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10