Strenge veiligheidsmaatregelen in Lourdes domper op enthousiasme bij bezoek van paus b 5 Aartsbisschop San Salvador meldt moord op burgers kerk werelt brieven lezers >weer ACHTERGROND £eidóeSouui/nt MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 PAG1 ÜEÏr Weinig publiek was er ter verwelkoming op de luchthaven van Tarbes, toen Johannes Paulus II daar aankwam om als eerste paus een bezoek te brengen aan Lourdes. Voor zijn keuze tot paus had hij Lourdes twee maal bezocht: in 1964 en 1975. Oorspronkelijk had hij zijn pelgrimstocht als paus in 1980 willen on dernemen, hetgeen toen onmogelijk was als ge volg van de op hem ge pleegde aanslag. De ge ringe publieke belang stelling was een gevolg van het feit, dat de vei ligheidsdienst nagenoeg alle toegangswegen tot de luchthaven herme tisch afgegrendeld had. De nervositeit van de po litie was meer dan merk baar, zo meldt onze cor respondent. In verband met de aanslag van vrijdag op een kruisweg statie waren twintig perso nen aangehouden. Van hen werden twee jonge Franse vrouwen uit Parijs en Tou louse en een jonge Corsicaan vastgehouden. De andere ze ventien' verdachten werden vrijgelaten. Zij behoren allen tot een anarchistische bewe ging. De paus werd op de luchtha ven verwelkomend door pre sident Mitterrand. Hij kuste niet de grond, dit om het pri vé karakter van zijn reis te benadrukken. Nadat de paus en de president per helikop ter naar de prefectuur van Tarbes gevlogen waren, had den zij een privé-onderhoud van 55 minuten, waarbij naar verluidt de internationale problemen, de Poolse kwestie en de sitatie in Midden-Ame- rika ter sprake gekomen zijn. De relaties tussen de kerk en de Franse staat, met name het probleem van het bijzon der onderwijs zijn blijkbaar vermeden, vooral omdat de paus zich niet in Franse aan gelegenheden heeft willen mengen. Naar grot Twee uur na zijn aankomst op de luchthaven werd de paus verwelkomd door de burgemeester van Lourdes, die hem de gouden medaille van de stad aanbood. Vervol gens begaf de Heilige Vader zich naar de grot van Massa- bielles,. en wel in een met ko gelvrij glas uitgeruste witte Landrover, waarop zeven lijfwachten plaatsgenomen hadden. Er waren zeer uitge breide veiligheidsmaatrege len genomen, die een zware domper legden op het en thousiasme van het publiek. Niet minder dan zesendertig- honderd politiemannen wa ren ter bescherming van de paus aanwezig. De maatregelen leken niet ten onrechte. In de nacht van zaterdag op zondag werd in het nabije Toulouse het bu reau van het katholieke blad „La Croix du Midi" in brand gestoken. Ook werd een reli gieuze instituut beschoten. Leden van de Baskische on afhankelijkheidsbeweging, onder wie een aantal vluch telingen uit Spaans Basken land zijn geïnterneerd. Zij worden tot morgen elders vastgehouden. Voor de grot bad de paus en kele minuten, ontstak de tra ditionele kaars en dronk een glas van het water uit de bron. Later was er een plech tigheid op een zeshoekig groot podium, waar ook van ochtend ter gelegenheid van het feest van Maria ten He melopneming een pontificale mis werd gecelebreerd. De bisschop van Lourdes heette de paus daar officieel wel kom namens de kerk van Frankrijk. Tienduizenden pelgrims, bij wie tal van Italianen, Ieren, Duitsers, Spanjaarden en Bel gen en twee- tot driehonderd Polen, voorzien van vlaggen van de vakbond Solidariteit, juichten de paus toe. Men schat, dat er in totaal bijna een kwart miljoen pelgrims aanwezig was. In de late avond nam de paus deel aan de traditionele fakkeloptocht rond de grot. Bij zijn scherpe veroordeling van de godsdienstvervolging in vele landen (zie ook voor pagina) zei de paus, dat gods dienstige discriminatie vaak wordt bedreven ondanks het feit, dat de betrokken landen godsdienstvrijheid en vrij heid van geweten waarbor gen zowel in hun nationale wetgeving als in door hen ondertekende internationale verdragen. Kerkelijke waar nemers ter plaatse zeiden, dat deze woorden liiken te slaan op de omstandigheid, dat lan den in Oost-Europa, waar de in Polen geboren paus graag meer godsdienstvrijheid zou zien, hun handtekening heb ben gezet onder de Akkoor den van Helsinki. Gebed Behalve voor hen die om hun opvattingen worden ver volgd drong de paus er bij de pelgrims op aan te bidden voor allen die te lijden heb ben van „politiek of ander terrorisme, dat de onschuldi- gen zonder aanzien des per- soons treft". De paus ver klaarde, dat hij bad voor „de slachtoffers van haatgevoe lens, van verschillende soor ten onderdrukking, van on gerechtigheden in al hun hoedanigheden, voor ont voerden, voor mensen die onrechtmatig zijn opgesloten, die gemarteld en veroordeeld worden zonder een gewaar borgde rechtsgang". De ongebruikelijke verwij zing naar ontvoerde perso nen leek te slaan op Emanue- la Orlandi, de 15-jarige doch ter van een medewerker van het Vaticaan die bijna twee maanden geleden werd ont voerd. Haar ontvoerders heb ben de vrijlating geëist van de Turk Mehmet Ali Agca die levenslang uitzit voor een mislukte aanslag op de paus op het St. Pietersplein in Rome in 1981. Onder hen naar wie de paus verwees als personen die aan godsdienstige vervolging blootstaan, zijn bisschoppen, priesters, kloosterlingen en ouders wier kinderen geen godsdienstonderwijs mogen hebbën. Kort voor zijn ver trek uit Rome gistermiddag had hij gezegd, dat „hem naar Lourdes de bitterheid en angst zullen volgen om de smartelijke toestanden in vele delen van de wereld". Hij herinnerde daarbij aan de „niet eindigende tragedie van Libanon" en de .jongste treurige gebeurtenissen in Chili". SAN SALVADOR In de periode van 29 juli tot en met 11 augustus zijn in El Salva dor 44 burgers vermoord, zo heeft aartsbisschop Arturo Rivera y Damas van San Sal vador gisteren in een preek medegedeeld. Hij schreef twee van de moorden toe aan de guerrillabeweging en de overige aan de zogenaamde „eskaders des doods" en le den van de burgerlijke ver dediging. Mgr. Rivera y Damas zei, dat er in de genoemde periode voorts 76 militairen en 86 guerrillastrijders waren ge sneuveld. Alleen in de afge lopen week waren al 29 per sonen aangehouden. De aartsbisschop eiste, dat de strijdkrachten „eens en voor al een eind maken aan de on derdrukking in de steden en op het platteland". Ook pleit te hij voor stopzetting van de „blinde bombardementen" waardoor niet de guerrilla strijders, maar „eerder weer loze burgers, vooral vrouwen, bejaarden en kinderen omko men". Korte metten Meer dan 82 procent van de inwoners van Frankrijk noemt zich katholiek. Dat blijkt uit een onderzoek, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het Franse dagblad „Le Matin". Van de ondervraagden zegt 35 pro cent praktizerend katholiek te zijn en noemt 67 procent zich een voorstander van ge huwde priesters. Voorts blijkt uit het onderzoek, dat 58 pro cent van de ondervraagden voor de toelating van vrou wen tot het priesterambt is en dat meer dan de helft ge looft in de verrijzenis van Christus (58 procent), de he mel (56 procent) en wonde ren (55 procent). •Meer dan zeshonderd indi aanse boeren uit het Ketchie- -volk in Guatemala zijn de afgelopen weken uit hun woongebied verdreven door het leger. Naar het christelijk comité van Verapaz bericht hebben de soldaten de men sen tot in de bergen achter volgd en daar gevangen ge nomen. Het comité bericht verder, dat in de rivier Polo chic de lijken zijn gevonden van dertig geboeide mensen. Op een brug over de rivier heeft het leger zeventien boeren doodgeschoten. Het comité roept de openbare mening op, te protesteren te gen de uitroeiing van de Ket- chie-Indianen in de provin cies Alta Verapaz, Baja Vera paz en Izabal. Het herinnert er aan, dat in 1978 reeds hon- .derd boeren zijn vermoord bij „de slachting van Pan- zos", in dezelfde streek als waarin nu de nieuwe moor den zijn begaan. oo err inach lad< de hc laan. Solidariteit nieuwe stijl waarborgt rust in Sao Paulo De Braziliaanse i striestad Sao Paulo, ruim tien miljoen in ners, zou „al meer twaalf keer in brand gestoken" als volkswijken geen niei vormen van solidari op gang waren gekon Dit verzekerde kardii Paulo Evaristo Arns congres van sociolo in Sao Paulo. De niei vormen van solidari die door de kerkel basisgemeenschappen worden gestimule bestaan uit het organ ren van kleine groe gezinnen, die andere zinnen „adopteren" van voedsel voorzien.! Volgens kardinaal Arnsf-IDE ven in de krottenwijken rwaa Sao Paulo 1,2 miljoen pekjne nen onder erbarmelijke standigheden, „waar n j vaak vandaag niet eet en Ir weet of men morgen Jchte krijgt". Voorzichtige sclisch tingen van de werklooslf afdi in Sao Paulo komen uitLnjn twintig tot vijfentwintig i cent. In Brazilië bestaat f werkloosheidsuitkering. T Het ergste leed wordt nu fiOB- gens de kardinaal ondenfc om gen door groepen van vijfi zinnen met gezinshool die nog werken, die twea zinnen voeden waarvan] mand meer werkt. „Het is hier van onderaf aan nieuwe samenleving aan opbouwen", aldus kardij Arns.Hij riep de soeioloTTu** op meer naar het volk? luisteren om vervolgens c|r" crete voorstellen aan de rei ring, de kerk en het pafe w ment te doen. hij h ft ee besla n me u is «■*1 bij 1 [en t :e k T St; lid, -f* I co n en Karbonade met gesmoorde courgette of pompoen en aardappelen mokka vla met noga Voor twee personen is no dig: twee niet te grote schouderkarbonaden, 30 g margarine, ui, 1 grote rijpe tomaat, tijm; 1 flinke courgette of stuk pompoen, 10 g margarine, 1 teentje knoflook, zout, ket jap, basilicum of peterse lie; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g maïze na, 30 g suiker, 2 theelepels oploskoffie 1 volle lepel suiker. Bak de karbonaden bruin in hete margarine. Temper het vuur en bak nog even de ge snipperde ui mee. Voeg ver volgens zo veel water toe dat het erge bruisen vermindert. Stoof de karbonaden met de gepelde en kleingesneden to maat en tijm mals in ongeveer een uur. Schil de courgette of pompoen, snijd haar in de lengte door en verwijder grove pitten. Ver deel de groente in blokjes. Fruit het gehalveerde teentje knoflook een paar minuten in de margarine en schep de stukken dan uit de pan. Leg de courgette of pompoen in het vet, sluit de pan en smoor de groente gaar in circa tien minuten. Voeg vervolgens naar smaak zout en ketjap toe en schep er veel fijngeknipte basilicum of peterselie door. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en wei nig koude melk. Schenk bij dit papje eerst wat hete melk en doe' het dan al roerende in de pan. Laat de vla even koken. Voeg van het vuur de overige melk toe en de oploskoffie en koel de vla af. Laat de lepel suiker in een kleine, droge braadpan smelten en licht bruin worden. Laat de kara mel in een beboterde bakvorm dun uitlopen en koud worden. Klop de karamel in een doekje in kleine stukjes (dit heet dan noga). Schep de noga kort voor de maaltijd door de vla. JEANNE Onduidelijkheid (3) Van een reactie van een lezer op mijn ingezonden stuk vraagt de selectieve veront waardiging t.a.v. drs. W. J. de Bruijn en zijn vragenstelling (wéét briefschrijver niet...) om een reactie. Ik denk dat ik door mijn daad werkelijke hulp aan vreemde lingen van praktisch zo'n 20- tal nationaliteiten in zowel za kelijke als privé-affaires bo ven iedere verdenking sta t.a.v. discriminatie en racisme. Enig onderzoek bij b.v. de ex- dir. van „De Poort" of bij het G.A.B. Den Haag of bij cult, minderheden kan dat gemak kelijk aantonen. Ik denk zelfs meer positiefs voor minderhe den te hebben gedaan dan alle zich op de borst rammende co mités of Initiatiefgroepen bij elkaar (overigens in 25 jaar tijd). Wéét de briefschrijver niet dat... deze comités veelal ver antwoordelijk zijn voor het verstoren van vergaderingen, bijeenkomsten, het bekladden van muren met leuzen, het be smeuren van huizen, het in gooien van ruiten en het mo lesteren van personen op een wijze echte Nazi's waardig? Dat Sem Presser al jaren gele den schreef dat de toekomstige fascisten zich zouden hullen in het kleed van anti-fascisten? Dat W. J. de Bruijn éérst een gewaardeerd en niet becriti- seerd lid was van de PvdA en zelfs gemeenteraadslid te Am sterdam als ik goed ben geïn formeerd. Waar was toen het initiatief van briefschrijver? Dat de Centrumpartij niet ver antwoordelijk kan worden ge steld voor daden van leden van de Nationale Centrum Partij te Amsterdam, waarvan de oprichter, daar hij niet ach ter de daad van deze personen stond noch in het voornemen gekend was. de partij direct ontbond. Dat Janmaat terecht bezwaar heeft gemaakt tegen naturali saties van vreemdelingen met het een en ander (drugssmok kel, overval, aanranding e.d.) op hun kerfstok. Dat heeft niets met racisme te maken. Wel met bescherming van de rechtsgeldig in Nederland wo nenden. Criminelen van eigen bodem hebben we al genoeg. Hoe komen anders de gevan genissen zo overvol? W. J. Scheelings, DEN HAAG. Bisdom Rotterdam (6) Ik zou Commandeur F.H.J. Mooren willen aanraden eens kennis te nemen van de bro chure van Jean Madiran, „De zin van de geschiedenis". Uit de grootse uiteenzetting van Madiran zou hij méér kunnen 'f! lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. leren dan uit al het geschrijf van Lex Brico. De keuze van een bisschop is in Rome aller eerst gebaseerd op bepaalde deugden van de kandidaat: ne derigheid, voorzichtigheid, vroomheid en heiligheid. Deze deugden komen beslist niet tot uiting bij de 30.000 religieuzen, die menen op een onheuse wij ze tegen de paus en mrg. Si- monis te keer te moeten gaan. Rome handelt niet louter ra tioneel, doch moet steeds bo vennatuurlijk werkzaam zijn. W.J. Arntz, WASSENAAR Bisdom Rotterdam (7) Bij het lezen van de beschou wing van de heer Mooren, die na twee weken reageert op een ingezonden stuk van de deken van Leiden, vraagt een christenmens zich werkelijk af wat er aan de hand is in het bisdom Rotterdam. Een paus wordt kwalijk genomen dat hij, wanneer er plaatsen vrij komen, met zorg zijn mede werkers kiest. De kandidaten lijst met namen is het grootste euvel. Het opmaken van een profielschets zou zeker een be tere oplossing zijn. Mensen blijven mensen en dus feilbaar en kwetsbaar. De onwaardige vertoning op de televisie, na de benoeming van de opvolger van de (aarts)bisschop van Utrecht, waarbij op onchriste lijke wijze door een vertrek kend hoogwaardigheidsbekle der werd gereageerd tegen over zijn aangewezen opvol ger, is kenschetsend. Beleid op hoog niveau is dikwijls op laag niveau niet te volgen of te be grijpen, hoe graag we dat ook willen. Dat functionarissen, die bekend staan als hoogvlie gers, veelal meer moeten pres teren als lichamelijke capaci teiten toestaan, is een bestaand principe. Zij lenen zich daar ook voor en worden daarom ook extra gewaardeerd. Het is voorts in genen dele zorgwek kend, dat een paus gebruik maakt van meer informatie, dan de normale bronnen. Op basis van alle betrouwbare in formatie zal hij beter zijn keu ze en beslissing kunnen bepa- P.S.J. van de Ven, ZOETER- MEER Bisdom Rotterdam (8) Zonder mij in aanzien des per- soons of in bekendheid te kun nen meten met een voornaam Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote of met persoonlijkheden als een Rex Brico, een Peter Heblleth- waite en anderen, waag ik het toch als eenvoudig rooms-ka- tholiek enige opmerkingen in te brengen tegen het betoog van genoemde commandeur in deze krant. Voor de rooms-ka- tholiek geldt nog steeds het oude woord, dat hij/zij katho liek is, die „onder het opperge zag van Rome de ware leer van Christus belijdt". Over deze ware leer waakt het Ma- gisterium. Tot vandaag toe kennen alle zuidelijke landen een ordening van de samenle ving vanaf de top naar bene den, terwijl het noorden een orde voorstaat vanaf de basis naar de top. In de rooms-ka- tholieke kerk ligt dit eerste beginsel verankerd in het Woord des Heren: „Gij zijt Pe trus en op deze rots zal ik mijn kerk bouwen".... „Ik zal je de sleutels geven van het hemels koninkrijk; wat je op aarde verbindend verklaart, zal ook in de hemel verbonden zijn en wat je op aarde onverbindend verklaart, zal ook in de hemel onverbindend verklaard zijn" (Matt. 16, 18-19). De rooms-ka- tholieke kerk is derhalve vol gens Gods wil vanaf een één hoofdige top, bekleed met de „plenitudo potestatis", hiërar chisch naar beneden toe geor dend en de paus bezit de macht en het recht - de colle- gialiteitsgedachte ten spijt - bij benoemingen van (resideren de) bisschoppen van hem ge dane voordrachten af te wij ken. De „plenitudo potestatis" overstijgt zelfs de Codex. Met het woord „vernieuwing" (aggiornamento) bedoelde paus Johannes XXIII nieuwe glans te geven aan de rooms-katho- lieke geloofsleer. Onder de druk van concilievaders uit noordelijke streken, waar de natuurlijke geaardheid van de mens door het „gevoel" wordt beheerst, werd dit doctrinaire standpunt van het concilie deels gewijzigd, deels over spoeld door wezensvreemde elementen, die meestal wor den samengevat in het woord „pastoraal". Gevoelvolle bewo genheid met de noden van de mens deed in de Heer naast een Verlosser ook een Bevrij der zien van deze noden (ar moede, oorlog, schending van mensenrechten, nieuwe maat schappij) en deed alles bezien vanuit het standpunt van het „mede-"(mede-lijden, mede dogen. mede-verantwoorde lijkheid, mede-mens), wat leid de tot de collegialiteitsopvat- tingen, tot inspraak vanaf de basis, tot invoering van het be grip Godsvolk. Deze aan de rooms-katholieke kerk wezensvreemde elemen ten, waarvan de gevolgen tij dens het concilie niet zijn overzien, vonden in noordelij ke landen - waaronder Neder land - veel bijval. Wat op grond van de geaardheid tij dens de betreurenswaardige splitsing in de kerk ten tijde van de Hervorming geschied de, herhaalt zich nu vandaag binnen de rooms-katholieke kerk: een scheiding van gees ten. De een paus-getrouw en de ander niet; de een pro-Ro meins en de ander anti-Ro meins; de een voorstander van een „plenitudo potestatis" en ordening vanaf de top en de ander tegen deze „plenitudo potestatis" en voor inspraak vanaf de basis. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Bisdom Rotterdam (9) Natuurlijk zou het een organi satorisch juiste zaak zijn, als de voordracht met de namen van eventuele bisschopskandida ten, door het Kapittel objectief juist werd opgesteld. Zonder te willen polariseren durf ik, ge zien de ervaringen in het ver leden, deze objectiviteit in twijfel te trekken. Zoals steeds bij benoemingen van hoog waardigheidsbekleders, zijn het veelal priester en religieu ze groeperingen die het voor beeld geven van kerkelijke ongehoorzaamheid. Het zijn toch juist deze mensen, die door middel van hun wijdin gen) en -gelofte(n) eeuwige trouw hebben beloofd aan de kerk? Als nu een lijst naar Rome wordt gestuurd met kandidaten, die mogelijk meer humane- dan rechtzinnige kerkleerstellige kwaliteiten in zich dragen (hoewel het een, het andere niet behoeft uit te sluiten) is het wel vrij duide lijk dat een Paus die de zorg draagt over een wereldkerk - die ook als R.K. kerk herken baar moet blijven, niet direkt vasthoudt aan zo'n voordracht. De heer Mooren schrijft in een beschouwing in deze krant over de „onbekende" informa tiebron, waar de Paus méér waarde aan schijnt te hechten, dan de officiële kanalen. Dat heeft niets te maken met klok jes gelijk- of terugzetten maar wel met het „zuivere" beeld van wat Rooms Katholiek be tekent. Het principiële - en het - „sacramentele" - van ons ge loof, wordt met allerlei andere argumenten weggepraat. Daarom zou de Paus wel eens meer waarde kunnen hechten aan die „onbekende informa tiebron". Ik deel met de heer Mooren de zorg over de toe stand van de R.K. kerk in Ne derland, en ik ben het er mee eens dat alléén met meer ge bed en meer Gods vertrouwen, Hij ons de leider(s) zal geven, die ons toekomen. Ik heb dus wel goede verwachtingen over de goede afloop, echter zonder adhesie betuiging aan het Ka pittel. J. Biesjot, LEIDERDORP. Bisdom Rotterdam (10) Verliest een kapittel aan ima go door afwijkend beleid van de Paus van Rome? Dat is de vraag, die naar voren komt, wanneer men de oproep leest van de heer F.H.J. Mooren ad- haesie te betuigen met de voordracht van het kapittel tot benoeming van een bisschop in Rotterdam. Zeker, het ka pittel heeft het recht van voor dracht, de paus heeft evenwel het recht - ook buiten die voordracht om - de bisschop te benoemen. Uit de opstelling van de heer Mooren maak ik op dat hij meer bezorgd is voor het imago van het kapittel dan voor de eenheid van de kerk en de zuiverheid van de Leer. Geloven is aannemen op „ge zag" en wie dit gezag tracht aan te tasten of ondermijnt is geen rechtgeaard christen, noch rechtgelovig. De paus zal de keuze maken die zijns in ziens noodzakelijk is in het be lang van zijn kerk. Die ver antwoordelijkheid zal hem doen afzien van het slaafs op volgen van aanbevelingen. Óf deze nu van een hoog be stuurscollege dan wel uit de lagen van het gewone volk voortkomen, moet hem onver schillig blijven. P.J.H. Herzberg, DEN HAAG. Bisdom Rotterdam (11) Er was eens een zusterklooster in een klein dorpje in de Vere nigde Staten. In de refter rook het al enige tijd naar gas. Nu waren er twee gasfitters in het dorp. De ene was een slecht vakman, maar hij was prakti zerend katholiek. De ander was een bekwaam vakman, maar was wat „eigentijdser" katholiek. Moeder Overste liet de fundamentele katholiek ko men om het euvel van de gas leiding in de refter te laten re pareren. Nadat hij zijn werk had gedaan was de gaslucht in de eetzaal niet verdwenen. De zusters verzochten Moeder Overste om de tweede gasfit ter te laten komen om de oude leiding te vervangen. Moeder Overste weigerde vanwege de geloofsopvattingen van de tweede gasfitter. Bij het gewe tensonderzoek gedurende het avondgebed echter kwam Moeder Overste tot de conclu sie dat ze de gezondheid van de zusters niet kon opofferen aan haar eigen mening om trent de mogelijkheid om de gasleiding te laten repareren door een volgens haar minder orthodoxe gasfitter. Ze liet de „atheïst" het euvel van de gasleiding verhelpen en de zusters genoten daarna van hun avondmaal in een gezon de atmosfeer. Er was eens een bisdom in een klein land. Daar ging het met de Kerk niet zo goed. Steeds meer gelovigen „ontsnapten" aan de kerkelijke leiding. Er waren twee candidaatbis- schoppen die het bisdom weer gezond zouden kunnen ma ken. De ene was een gelovig man die steunde op de eccle- siologische en theologische in zichten die in de Kerk al sinds eeuwen in zwang waren. De ander had, sedert Vaticanum II. meer eigentijdse opvattin gen over „gaudium et spes" in de moderne Kerk en Samenle ving. De paus stelde de eerst genoemde priester aan tot bis schop. De bisschop zag geen kans om de kwijnende Kerk weer tot een levende gemeen schap te maken. Toen vroegen de gelovigen aan de paus om als bisschop een priester te wijden, van wie ze reeds bij ondervinding wisten dat die een zeer geschikte leider was. De paus wilde daar echter niet van horen omdat hij meende dat alleen zijn eigen candidaat precies zou handelen volgens de inzichten van Rome. (Wat nu volgt in het verhaal is nog niet gebeurd, maar zal hopelijk gebeuren). Óndanks zijn oorspronkelijke bezwaren luisterde de paus naar de gelovigen van het kwijnende bisdom en stelde als bisschop een priester aan die door de gelovigen van harte aanvaard werd. Na enige tijd werd het bisdom een van de bloeiendste plaatselijke kerken van de universele Kerk. Ja, ja, beste lezers van Brie ven, ik weet het, de vergelij king gaat mank. Maar als ik het mag zeggen, zonder dat er gelovigen zullen zijn die hier heiligschennis vermoeden de parabel van de „onnutte knechten" (Luc. 17,7-10) gaat, letterlijk opgevat, ook een beetje mank als die knechten in een moderne fabriek wer ken. J. F. J. Jansen, Leidschendam. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Perioden p fkri; met zon ft" jzelfc DE BILT Morgen F P meer bewolking en de kani® een bui neemt toe. DeP.? hierop lijkt het grootst irierf zuiden en in het noordelew het land. In het zuiden, <j'n daar in de loop van de da *e pelwolken ontstaan, dier op de dag een regen o weersbui kunnen productei In het noorden hangt dl wolking samen met een (kunt dat de scheiding vormt Bn of warme lucht in het zuidig rn koele lucht in het noordejger front behoort bij een lagejt zoi gebied, dat over het noj» ge van Noorwegen naar hefrzet ten trekt. De tempeipstw daalt in de nacht tot onginin: 14 graden en hij varieert en i dagmiddag van 21 gradielle het noordwesten tot 25 gi. Mi in het zuidoosten van het igen De wind waait matig, 1> g' vier, uit het zuidwesten. Ikan uken rek! MARKTEN (vil lig i! I 154 3P- I VEEMARKT LEIDEN LEIDEN - 15/08 Aanvoer: lotaé waaronder 953 slachtrunderen Prijzen in gulden per kg: stlere 8,50-9,40, 2e kwal. 8.20-8,50. vaal,c' kwal. 8,00-9.05. 2e kwal. 7.10-7.90. efO< 1e kwal. 8.00-9,00, 2e kwal. 7,20-7.9* kwal. 6.75-7.10. worstkoelen 5,75-6, billen extra kwal. 9.75-14.00. Prijzen in gulden per stuk: schapen 1 lammeren 195-245. 11 Overzicht: (resp. handel en prijzenjjM V runderen redelijk - matig - lager; en lammeren redelijk redelijk - lag Inlrr Mn, )jtu Dordtsche petr Elsevter-NDU Hel nek en Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens KLM, KLM (ree) Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. Oce v. Grinten v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Rodamco 47,00 134,50 132,00 378,00 134,50 42,20 161,50 128.80 115.60 94,20 35.50 159.80 I Tp- 308.50 134.20 301,00 189.50 203.50 96.60 35.80 114.00

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2