Krakers Wedclesteeg krijgen huurcontract Stichting activiteiten erklozen in de maak Laatste loodjes in Bloemenmara thon Overlast open riool Veense Kerkweg gaat verdwijnen WUPO GEEFT TOE NA JAREN ONDERHANDELEN "EIDEN/REGIO Ccidoe Qowiant ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 l^I Jsse krijgt —Wereldwinkel ISSE Lisse krijgt vanaf vol- tnde maand een Wereldwinkel, in ke twee weken is het verkoop- St int van de ideële organisatie te nden bij winkelcentrum Blok- uis. Officieel wordt gestart met n n kraam op de jaarmarkt bij de dehjrddraverijen in Lisse. Bij de We- ldwinlcel is koffie, thee, boeken kunst uit de Derde Wereld te iop. Om de kraam te bemannen doojn er nog vrijwilligers nodig. Te- nee fonisck aanmelden hiervoor is ;elijk bij Ron van 't Pad, 75), of Rietje Schreuder (10175). sch der 'PulSf Zeg het met bloemen Bloemen, groente en fruit vormen het middelpunt op de tentoon stelling van tuinvereniging „Ons Buiten". De tentoonstelling werd gisteravond geopend, nadat gis termiddag de keurmeesters hun werk al hadden gedaan. De resul taten van de werkzaamheden van de leden van de vereniging zijn te zien in het gebouw van „Ons Bui ten" achter het terrein van de voetbalclub Rodenburg bij de Marnixstraat in Leiden. De ten toonstelling kan vanmiddag nog tot zes uur worden bekeken en morgen van tien tot vijf uur. De bron van alle ellende, de waterzui- verinsinstal- latie aan de Kekrweg eblt hebEIDEN Toen maan- i filpgochtend 25 november bekend werd, dat 12 Daats van de WUPO waren it ispkraakt, keek vrijwel emand in Leiden daar in op. Ten aanzien van Hoee luxe split-level wonin- :n, toen goed voor een inwabopprijs variërend van :7.000 tot 261.000 gulden, as het niet zozeer de aag óf maar wanneer ze speïkraakt zouden worden, ok de WUPO was daar voorbereid. Een jaar xder was de projectont- ikkelaar immers naar de ïmeente gestapt met de aag voor de flats ont- iffing te verkrijgen van in Leiden geldende oonruimteregels om ver- )op te vergemakkelij- De WUPO zei over •n pamflet te beschik- waarin de Leidse •aakbeweging acties bij it complex aankondigde, t}.* et pamflet zou door een plettende employee van in bewakingsdienst zijn vonden. De herkomst vaa£n het pamflet is nim- er duidelijk geworden, rechtszaak, aange- jj'^iannen door de kraakbe- eging, bracht daarin ook :en duidelijkheid, maar geloofwaardigheid van WUPO was wel in het ding. iV'a een maand voorbereiding werden m het weekend van 21 en 22 november 1981 12 luxe flats in het 74 appar tementen omvattende Galgewater-Weddesteeg complex gekraakt. In totaal 36 krakers betrokken de panden van de Westland Utrecht Project Ontwikkelingsmaatschappij (WUPO). Volgens de krakers stonden de panden al meer dan negen maanden leeg. De WUPO bestreed dit en vroeg de politie de appartementen te ontruimen. In het zogenaamde driehoeksoverleg (burgemeester-officier van justitie-commissaris van politie) werd besloten niet op de eis van de WUPO in te gaan daar niet duidelijk gemaakt kon worden hoe lang precies de panden al leeg stonden. De WUPO moest haar recht maar bij de rechter gaan ha len. Dat is echter nooit gebeurd. De WUPO spande nim mer een kort geding aan maar besloot met de krakers te gaan praten. En dat leidde ertoe, dat beide partijen het eens werden over een huurcontract hetgeen de WUPO inmiddels naar de krakers heeft verzonden en dat con tract wordt maandag ondertekend. Van kraker tot huur der, het succesverhaal van een bekeken kraakactie. ddellijk na de kraakactie i/ruiming van de woningen, ik op andere fronten tracht- de projectontwikkelaar de r shakers tegen te werken. Op •rzoek van de WUPO besloot dt Energiebedrijf Rijnland Oiit(BR) de gekraakte flats geen en elektriciteit te verstrek- De op het moment van de ie aangesloten waterleiding d enkele dagen later afge- en. In de gemeenteraad i4ierd gemord over loyaliteit in het EBR aan de project- itwikkelaar. De volksge- heid zou in het geding Begin november besloten krakers, wellicht door de gedwongen, tot actie over gaan. Geschminkt (blauw de kou) bezetten zij een elte van het hoofdkantoor de WUPO in Amsterdam bleven daar zitten, totdat directie zich bereid toonde onderhandelen. Hier werd basis voor een huurcontract ;d. Op voorwaarde dat de :ers er aan mee zouden ken „de kraaksituatie in vorm over te laten zouden gas, water en rs fktriciteit worden aangeslo- Iphein. Hetgeen nog voor de B%stdagen gebeurde, lelijk] ''mojmpathie in déul is één van de mensen die paf het eerste uur bij de "jaakactie betrokken was. Hij j'oo.Pont nog steeds in één van ijwillilgekraakte woningen aan de idesteeg. Waarom de PO zo snel geneigd bleek zijn om met de krakers te gaan onderhandelen „Ik denk dat de WUPO besefte dat ze wel met ons in zee moest gaan daar van hoger hand geen enkele sympathie te verwachten viel. Een ont ruiming leek uitgesloten en de WUPO wilde waarschijnlijk geen al te slechte naam in Lei den krijgen". De onderhandelingen over de inhoud van het huurcontract, hoofdzakelijk gevoerd door de advocaten van beide partijen, verliepen aanvankelijk moei zaam. Waar de krakers een aanbod deden om per apparte ment, 450 gulden per maand kale huur te betalen, eiste de WUPO 1200 gulden. Daar zou dan nog eens 100 gulden servi cekosten en zo'n 250 gulden aan energielasten bijkomen. De woonlasten zouden volgens de eis van de WUPO dan ook 1500 gulden bedragen terwijl de krakers 800 gulden al een heel bedrag vonden. Paul: „Wij gingen uit van een be drag dat jongeren voor wonen kunnen betalen, de WUPO re lateerde de huur aan het geïn vesteerde kapitaal. De krakers hielden er rekening mee dat de woningen met meerdere mensen bewoond zouden wor den en dat de hoogte van de huur nog binnen de grenzen van de huursubsidie zou moe ten liggen. Zij hadden zich voorgenomen in de onderhan delingen niet verder te gaan dan 600 gulden kale huur. Bei de partijen zouden het uitein delijk eens worden over 650 gulden kale huur. „We waren toch wel zo serieus geïnteres seerd dat we over die vijftig Verbazing Daarmee konden de onder handelingen echter nog niet worden afgesloten. Over een aantal randvoorwaarden zou tot amper drie weken geleden onenigheid blijven bestaan. Zo was de WUPO het niet eens met de eis van de krakers dat het huurcontract pas in zou gaan op het moment dat het achterstallig onderhoud ver richt zou zijn. „Er waren nog al wat lekkages en de verwar ming en het afzuigsysteem functioneerden niet zoals het hoorde", aldus Paul. Afgespro ken is dat getracht zal worden de gebreken voor 1 oktober te herstellen. Vanaf dat moment zal dan ook huur betaald moe ten worden. Een ander me ningsverschil ging over de ser vicekosten. De krakers zeiden de portieken zelf schoon te willen houden, als hen de 100 gulden servicekosten bespaard zouden blijven. Ook hier is de WUPO uiteindelijk mee ak koord gegaan. Paul: „Tot onze verbazing hoorden we drie weken geleden dat de zaak vrijwel rond was. Terwijl de onderhandelingen zo langzaam gingen dat we eigenlijk al aan namen dat de WUPO niet meer geïnteresseerd was. We hadden vanaf februari niets meer van hen gehoord". De twaalf flats werden aan vankelijk met 36 bewoners ge deeld. Daar is door de jaren heen wat verschuiving in ge Zo maakte de krakers in 1981 duidelijk dat ze het niet eens waren met de langdurige leegstand van de panden aan de Weddesteeg. komen omdat niet iedereen kon aarden in de woningen die bij bewoning door drie mensen maar weinig privacy bieden. Een groot deel van de overige flats heeft de WUPO inmid dels aan de man weten te brengen. Een gedeelte ervan is verhuurd, onder meer aan stu denten, en moeten wel de door de WUPO gevraagde 'volle mep' opbrengen. Voor sommi ge flats, de grootste, bedraagt dit bedrag 1200 gulden kale huur per maand. De koopprijs voor de in de folder als luxe- terraswoningen omschreven flats werd vorig jaar verlaagd en ook hiervan hebben men sen geprofiteerd. Dit alles heeft er toe geleid dat er van de 74 flats nog maar vijf leeg staan, zo deelt een woordvoer der van de WUPO mee. „De studenten vormen eigen lijk een soort kraakwacht", meent Paul. „Zij wonen hier maar tijdelijk en de WUPO is zich er heel goed van bewust dat na de voltooiing van het Rembrandtpark deze wonin gen best aantrekkelijk zullen zijn". De legale aanwezigheid van de krakers vind hij verge lijkbaar met die van de stu denten. „De WUPO speelt er op in dat wij hier niet langer dan een jaar of vier wonen En een volgende huurder zal beslist niet op dezelfde voor waarden als wij hier kunnen wonen". Bescheiden Met de overige bewoners heb ben de krakers overigens slechts een bescheiden contact. Met de huurders wordt al he lemaal niet omgegaan, er be slaat slechts een enkel contact met de in een bewonersvereni ging verenigde eigenaars. Zo nu en dan ontstaat er enige ir ritatie tussen de twee groepen, bijvoorbeeld over de acties van de krakers bij de opening van de Rembrandtbrug. Paul: „De contacten verlopen moeizaam, maar zijn niet slecht te noe men. Het is wel begrijpelijk, het leefpatroon van de mensen hier is nu eenmaal wat anders dan van hen die aan het Gal gewater wonen". Paul noemt het feit dat zij als krakers een huurcontract krij gen aangeboden „in zekere zin een overwinning voor de kraakbeweging". „We zullen er moeite voor doen deze pan den voor jongeren te behou den daar er in Leiden voor deze prijs nauwelijks verge lijkbare ruimte is te krijgen. Prima dus, maar ik heb er wel een bittere nasmaak aan over gehouden. Sinds onze kraakac tie en de overeenstemming over de te betalen huur is de economische situatie nog slechter geworden. In feite is deze woonruimte nog te duur betaald, voor iemand met een uitkering van 800 gulden in de maand blijft er nauwelijks iets over". Hij wijst er op dat jon geren die zelf een werksituatie willen creëren, zoals bijvoor beeld de deelnemers aan het Clos-project waar hij zelf deel van uit maakt daar nauwelijks geld voor overhou den. „Dan kom je voor de moeilijke keus te staan: wonen of werken. 'T is niet zo dat krakers niet voor hun woning willen betalen, we zouden de huur echter graag wat meer in overeenstemming willen zien met het inkomen". GERT VISSER „DE STANK IS HIER SOMS NIET TE HARDEN ROELOFARENDSVEEN De gemeente Alkemade gaat wat doen aan de stank- en geluidsoverlast die een kleine open rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Roe- lofarendsveense Kerkweg al jaren veroorzaakt. De pompinstallatie staat op een paar meter afstand van een zestal bejaardenwoningen en een blok eengezins huizen. Deze woningen lozen op de overlast bezorgen de installatie. Volgens de afdeling Openbare Werken in Alkemade kan de stinkende machine worden weg gehaald. Het bejaardenhuis en de andere woningen in de buurt krijgen dan een aansluiting op de nieuw aan gelegde riolering aan het Noord- en Zuideinde. Wan neer het werk wordt uitgevoerd, is nog niet bekend. Gedacht wordt aan een periode van één tot twee jaar. Een aantal bewoners van bejaardenhuis Arendshorst aan de Kerkweg in Roelofarendsveen heeft al enkele malen geklaagd over de overlast. „Heerlijk", zegt mevrouw Klein, bewoonster van het bejaardenhuis op het nieuws dat de gemeente iets aan de overlast gaat doen. „Al tien jaar geleden werd mij gezegd dat de stank en herrie binnen vijf jaar zouden zijn verdwenen. Daar is steeds niets van gekomen. De stank is hier op warme dagen echt niet te harden. Een raam open zetten aan de kant van het gemaal hoef je niet te proberen". In totaal wonen er zes bejaarde echtparen op een afstand van niet meer dan vijf meter van het gemaal. Aan de andere kant staat een rij woningen waarvan de meeste bewoners ook niet erg gecharmeerd zijn van deze riolering. Een bewoonster: „Het hele blok huizen heeft er last van. De ene dag wat meer dan de an der. De stank is erg doordringend. Ook al heb je de deuren en ramen dicht, dan trekt die lucht nog door de ontluchtingspijp het huis in". De heer M. Wesselman is ook één van de bejaarden die er vlakbij woont. Hij en zijn vrouw hebben de twijfelachtige eer het rioleringsapparaat recht achter het huis te hebben. Töch is de heer Wesselman al een lange tijd gewend aan de lucht. „Ik ben niet zo klagerig", zegt hij. „Je moet uiteraard nooit je raam openzetten aan de achterkant van het huis, maar verder valt het wel mëe". Om aan de nodige ventilatie te komen, zet hij de voordeur van het huis dan maar open. Zeurderij Volgens mevrouw Klein zijn de klachten over de stank „heus geen zeurderij". „Je wordt er soms echt ziek van. Ik kan alleen mijn huis ventileren door een raampje van de douche open te zeten". De geluidsoverlast valt volgens haar de laatste tijd wel mee. „In het verleden was dat echt heel erg. Dan lag je te beven in bed als het apparaat aansloeg. De laatste tijd gaat het iets ge ruislozer. Maar misschien komt dat omdat je er aan went". In de raadscommissievergadering van Openbare Werken heeft de voormalige CDA-fractievoorzitter P. van der Meer zich altijd sterk gemaakt voor een oplossing van dit probleem. Al eerder zijn er door zijn toedoen maatregelen genomen om de overlast wat te verminderen. Zo werd er een net over de pompinstallatie gelegd om te voorkomen dat de vlokken vanuit de open riole ring bij de bejaarden naar binnen konden vliegen. Ook zijn deze netten bedoeld om het lelijke apparaat aan het blote oog te ont trekken. Alleen aan de geur, de belangrijkste klacht van omwo nenden, was nog steeds niets gedaan. ÊIDERDORP De ge- Jeentelijke werkgroep activiteiten voor werklo- n" moet worden omge- in een stichting. Tot ize conclusie is de werk- "loep na een jaar proef- waaien gekomen. De erkgroep bestaat uit ichts twee personen, VD-fractievoorzitter in gemeenteraad me- |ouw C. Huigen-van Bo en gemeente-ambte- B. Mul. Vanuit de fad is al enige malen op ibreiding van de werk- joep aangedrongen. De ferkgroep vindt echter niet kan worden vol kan met een simpele uit leiding, maar dat de jprkgroep een duidelijker .ptus moet hebben. en werkgelegenheid in snel tempo toeneemt. In de maand juli beroeg de geregistreerde werkloosheid voor Leiderdorp 689 (467 mannen en 222 vrou wen). Dit cijfer komt overeeen met 10 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking. Drie jaar geleden bedroeg dit nog 4,1 procent. De werkgroep streeft naar een status waarin men volledig on afhankelijk kan functioneren en die ook voor derden duide lijk is. De gedachte aan de in stelling van een functionele raadscommissie, een zoge naamde artikel 61-commissie op basis van de gemeentewet, heeft men laten varen. De be sluitvorming zou dan te veel tijd vragen en de politieke in vloed te groot, zo stelt men. Ook zou de integriteit van de gemeente in gevaar kunnen komen omdat Leiderdorp op een gegeven moment zelf be langhebbende kan zijn, bij voorbeeld bij het stimuleren van vrijwilligerswerk. Stichting Na uitvoerig overleg met de federatieve vereniging van projecten en initiatieven van en voor mensen zonder baan in Zuid-Holland Vrijbaan lijkt een stichting het meest voor de hand te liggen. Een particu liere stichting wordt verkozen boven een gemeentelijke. De provincie zou waarschijnlijk toch al geen toestemming ge ven voor een gemeentelijke stichting. In het bestuur zullen waarschijnlijk zitting nemen: mevrouw mr. Mollee-Van der Velden (oud-lid van het colle ge voor bijstand en de commis sie maatschappelijk welzijn), mevrouw F.G.J. Verdooren- Berebak, de heer G.G.E. van Haersma Buma (oud VVD- raadslid), de heer G.H.T. Bak (voorzitter Stichting Ruiter- vereniging Liethorp) en de heer P. Rodenburg. De werkgroep heeft zich voor namelijk beziggehouden met het stimuleren van vrijwilli gerswerk. In september werd gestart met een vrijwilligers- vacaturemap. Van de 45 aan gemelde projecten werden er 38 in de vacaturemap opgeno men. Inmiddels hebben 12 werklozen door middel van de map een zinvolle tijdsbeste ding kunnen vinden. Verder wordt gewerkt aan een buurt busproject voor bejaarden be mand door vrijwilligers. Bij de werkgroep zelf is de behoefte ontstaan aan uitbreiding van de activiteiten, omdat het werk nu te beperkt en te een zijdig zou zijn. Gedacht wordt aan het promoten van vrijwil ligerswerk, het opzetten van nieuwe projecten zoals een in formatiebureau, het bevorde ren van alternatieve werkge legenheid en hulp bij het op zetten van een eigen bedrijfje. De voorstellen van de werk groep worden op 18 augustus in de raadscommissie sport en welzijn besproken. Gouden trouw in Sassenheim SASSENHEIM Johanna van der Mey en Gerrit van der Weyden zijn woensdag 17 augustus een halve eeuw ge trouwd. Dit gouden huwelijks feest wordt woensdagavond gevierd met een receptie in Het Oude Koningshuys van vijf tot zes uur. In 1933 werd het paar op het raadhuis van Rijnsburg in de echt verbonden. De geboren en getogen Rijnsburgers wo nen alweer geruime tijd in Sassenheim aan de Coneordia- straat. Johanna werkte na haar schooljaren als dienst meisje, in werkhuizen en was ook geregeld op de bollenvel den te vinden. De bruidegom werkte voor het huwelijk bij zijn vader op een zeilschip. Na de trouwerij nam het echtpaar intrek op een motorschuit, waarmee onder andere bouw materialen werden vervoerd. Vanwege de concurrentie van het vrachtvervoer met vracht wagens en de opkomende cri sistijd werd gestopt met de vaart en vestigde het paar zich in Sassenheim. Na de oorlog ging Gerrit werken bij de zandzuigerij in de bollenvel den. Na nog een aantal jaren bij Wesseling als schipper te hebben gevaren, was zijn laat ste baan bij Vihamy in de ex peditie. Bruid (74) en bruide gom (75) zijn beiden goed ge zond en hebben vier zoons, één dochter en tien kleinkin- DEN HAAG/LEIDEN De Bloemenmarathon na dert zijn ontknoping. Gis teren reden de twintig deelnemers aan de rol stoelwedstrijd in de zesde etappe ruim 40 kilometer van Maassluis naar Den Haag, maar van een al te grote vermoeidheid is nog steeds geen sprake. De vele kilometers eisen wel hun tol maar getraind als de atleten zijn, werd het ook gisteren weer een spektakel. Vooral de Duitser Rolf Zeyer deed gisteren van zich spre ken. Donderdag kon hij door de warmte het tempo niet bij houden, maar op weg naar Den Haag kon niemand hém volgen. In Hoek van Holland ging hij er vandoor en hij be reikte een maximale voor sprong van 8 minuten en 13 seconden. Toen de residentie in zicht kwam, was hij weer door het peloton ingelopen. Het parcours waar de chro nometers pas echt gaan lopen was dit keer uitgezet bij de winkels aan de Appelstraat en de Vlierboomstraat. Daar moesten vijftien ronden van 300 meter worden afgelegd. Omdat het parcours zo kort was, werd er in drie series ge reden. De sterkste uit het klas sement startten tegelijk in de laatste serie en zij boden het enthousiaste publiek topsport. De eerste ronden bleef de groep bij elkaar, al werd er wel met de regelmaat van de klok gedemareerd. Leidenaar André Moedig moest lossen. Uiteindelijk bleek Eddie Pie- terse in de eindsprint de sterk ste. In het klassement van de tussensprints om de Bege leidingsbeker greep Jos van de Donk de meeste punten. Vandaag wordt de laatste etap pe gereden. Vanmorgen werd gestart in de Vlierboomstraat in Den Haag en de route loopt via Wassenaar, Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg naar het eindpunt Oegstgeest. 16 min. o sec.; 2 Huub Nelisse (Flora, Vlaardingen) 16.01; 3 Johan Reekers (Beek, Enschede) 16.01; 4. Jos van de Donk (Beek. Nieuwegein) 16.04; 5. Han Bijlard (LIAM, Zwolle) 16.18; 7. André Moedig (Bondsspaarbank, Lei den) 16.59; 18 Cees van Zaal (LIAM, Ter Aar) 22.00; 20 W. van de Bosch (Flora. Hillegom) 27.12. Algemeen klassement 1. Johan Reekers (Beek, Enschede) 1 uur 57 min. 56 sec.; 2. Eddie Pieterse (LIAM, Maassluis) 1.58.15; 3. Huub Nelisse (Flora. Vlaardingen) 1.59.32; 4 Jos van de Donk (Beek, Nieuwe gein) 2.00.26; 5. Han Bijlard (LIAM, Zwolle) 2.02.12; 6 André Moedig (Bondsspaarbank, Leiden) 2 04 07; 7. Seine Weessies (Bondsspaarbank. Nieuwegein) 2.15.35; 8 Wilbert Cap- petijn (Beek, Breda) 2 16.43; 9. Wim de Ronde (Bondsspaarbank, Le Zoel- mond) 2.20.25; 10. Cees Keus (Flora. Den Haag) 1.24.32; 17. Cees van Zaal (LIAM, Ter Aar) 2.59.29; 19 W. van de Bosch (Flora, Hillegom) 3.25.19. Puntenklassement 1 Nelisse 63; 2. Pieterse 61; 3. Ree kers 57; 4. Van de Donk. 49; 5. Bijlard 44; 6. Moedig 37. Ploegenklassement 1. Beek 337, 2. LIAM 304; 3. Bonds spaarbank 278; 4. Flora 262; 5. Zui- velbureau 150. Begeleidingsbeker 1. Bijlard 14, 2 Reekers 8; 3 Van de Donk 8;. 4. Nelisse 7; 5. Moedig 4.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3