roept vragen o Rol Gruijters als ABP- onderzoeker FNV wil ww-uitkering tot 65 jaar 2 jaarlang gratis service-beurten! MüHet Motorhuis Optimist yjigaidMij ia&i Lourdes Ambtenaren zullen desnoods de samenleving ontwrichten Ccidóc 6omcuitH Uitgave Westerpers. behorende tot Sijlholl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank;Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25. jaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. lAcwniimmpr;! flfifl Vrijdag 12 augustus 1983,74e jaargang no. 22652 „Het debuut", Nederlandse speelfilm met Marina de Graaf en Gerard Cox op Ned. II om 23.50 uur. Om 20.35 uur twee de deel „Oppenheimer". Ned. I om 20.28 uur tv-spel „De nachttocht" en 22.00 uur Fran se film „La provinciale". Duitsland 1 om 20.15 uur film „Take her, she's mine". HET WEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 13 graden, middagtem- peratuur 18 graden celcius. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordwesten wind. Zon op: 6.19 uur, zon onder. 21.09 uur. Scheveningen hoog water: 6.58 en 19.31 uur, laag- water: 3.03 en 15.04 uur. ADVERTENTIE [Ml Het Motorhuis Gezonde baby voor ten dode opgeschreven vrouw LONDEN De uit Australië afkomstige en in Londen wonende verpleegster, Sheryl Skirton (35), die behandeling tegen leverkan ker had geweigerd omdat dat het leven zou kosten aan de baby waarvan ze in verwach ting was, is deze week aan boord van een vliegtuig bevallen van een zoon. Mevrouw Skirton die enkele weken geleden van doktoren in Londen te horen kreeg dat ze nog tussen de drie en zes maanden te le ven had als ze niet werd behandeld, was sa men met haar man op weg naar haar geboor teland Australië. Daar wilde zij haar laatste maanden bij haar ouders doorbrengen. De doktoren van mevrouw Skirton hopen dat ze nu alsnog kunnen beginnen met de behande ling. De baby maakt het naar omstandighe den goed. DEN HAAG Bij het optreden van burge meester Gruijters van Lelystad als onderzoe ker in de affaire-ABP kunnen vraagtekens ge plaatst worden. Dit heeft het Tweede-Ka merlid Van der Burg (CDA) gisteravond des gevraagd verklaard. Volgens de christen-de mocraat is er reden het rapport-Gruijters, dat minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) giste ren ter vertrouwelijke inzage gaf aan de Twee de Kamer, „met enige reserves" te bekijken. Van der Burg baseert zijn mening voor een deel op een publicatie in deze krant over een geheime zakelijke overeenkomst tussen Gruij ters en de directie van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat Gruijters en de ABP-top buiten me deweten van de Centrale Beleggingsraad de financie ring van het stadskantoor in Lelystad hebben geregeld. Op die manier zou Gruijters er als burgemeester in ge slaagd zijn een prestige-ob ject van 85 miljoen in zijn gemeente te realiseren. Van der Burg wijst ook op een uitspraak van voorzitter Wieringa van de Raad van Toezicht van het ABP. Deze zegt de indruk te hebben dat Gruijters zijn onderzoek heeft „afgeraffeld" toen er ook iets niet helemaal in orde bleek te zijn met een belegging van het ABP in een jachthaven te Lelystad. Wieringa was tot gisteren één van de heel weinige mensen, die het rapport- Gruijters kende. Minister Rietkerk, die ook gisteren weigerde het rapport te pu bliceren, verklaarde giste ren bij herhaling dat Gruij ters er niet in was geslaagd klaarheid te brengen in de door hem onderzochte za ken. Van der Burg zegt zich van het begin af aan te hebben verwonderd over het feit dat de minister aan Gruij ters heeft gevraagd een on derzoek in te stellen. „Waarom niet iemand an ders, met meer deskundig heid?". Ook vraagt Van der Burg zich af waarom Gruij ters vorig jaar lid van de Centrale Beleggingsraad van het ABP is geworden. Gruijters is de enige niet- bankier in dit gezelschap. Van der Burg wijst erop dat die benoeming tot stand kwam onder het tweede ka binet-Van Agt, toen de PvdA'er Van Thijn minister van binnenlandse zaken was. Pagina 7: Middenkader ABP bracht zaak aan het rollen Ede betaalt afkickreis verslaafden foor wee dagen voor a^' omst van paus bomaanslag len Vernielt deel rtan kruisweg 51 )URDES Twee dagen 'or het bezoek van paus pannes Paulus II aan de ijiidfranse Maria-bede- artplaats Lourdes (zon en maandag), heeft n zware explosie daar nnacht een deel van de uisweg vernield. On- nks de aanslag gaat het zoek van de paus aan turdes gewoon door. j'-'er springlading was aange- acht in de eerste kruisweg- tie, die Jezus voorstelt als wordt voorgeleid aan Pon- Pilatus. Brokstukken van t meer dan 700 kilo wegen bronzen beeld werden hon- fden meters weggeslingerd, kruiswegstatie stond min- dan 400 meter van het Iscopale chalet, waar paus hannes Paulus het komend ekeinde zal logeren. In het igramma van de paus was ;n bezoek aan de kruisweg genomen. Maar onderweg ar zijn onderkomen, zou hij 1 vlak langs de plaats van explosie zijn gekomen., hdat de bom rond half drie nnacht ontplofte, hebben h geen persoonlijke onge- cken voorgedaan. Als de [m overdag was ontploft, Van het beeld van Pontius Pilatus rest alleen nog een deel van de sokkel. zouden er waarschijnlijk veel slachtoffers zijn gevallen. Vanmorgen had nog niemand zich voor de explosie verant woordelijk gesteld. Volgens de politie is de aanslag het werk van specialisten. Voor de Franse veiligheids diensten vormt het feit dat twee dagen voor de komst van de paus een bom is ontploft, een klap in het gezicht. Niet minder dan 3.600 politieman nen zijn op de been gebracht om de veiligheid van de paus te garanderen. De minister van binnenlandse zaken, Def- ferre, zou zelf naar de bevaart- plaats komen, om de bescher ming gedurende het korte pauselijke bezoek te coördine ren. ijke collectie „krottenkoning" onder de hamer [STERDAM Bij het ilinghuis Christie's in Am- irdam komt op 7 septem- een collectie meubelen andere zaken onder de mer, waarmee de Rotter- mse onroerend-goedhan- laar, ook wel „krottenko- ng" Fennis zijn enorm gro- huis had willen inrichten, waarde van de collectie is naar schatting 1,5 miljoen gulden. De veiling wordt ge houden in opdracht van de belastingdienst. Fennis is er volgens de gemeente Rotter dam met een miljoenen schuld aan de fiscus vandoor en is voor het laatst gesigna leerd in Chili. Behalve Ne derlandse, Franse en Ita liaanse meubelen worden er schilderijen van onder ande re Jacob de Wit, zilver en grote vazen uit Japan en China geveild. Eén van de belangrijkste stukken is een zilveren tafel-plateau uit 1838 van gigantische afme tingen, gemaakt in St. Pe tersburg. Pagina 7: FNV wil groei in uitkering Tien doden tijdens protestdag in Chili Zeker tien doden, onder wie drie kinderen, ruim honderd gewonden en vele honderden arrestaties vormen de trieste balans van de vierde nationale dag van protest, die gisteren in Chili werd gehou den tegen het militaire regime-Pinochet. Volgens journalisten en diplomaten in Chili was in vergelij king met de vorige dagen van protest het verzet vanuit de bevolking massaler en het optreden van leger en politie veel harder. Zo vielen zeker zeven doden toen het leger na het ingaan van de avondklok het vuur opende op demonstranten die barricaden opwierpen en in brand staken. Op de foto: een soldaat richt zijn geweer op de daken van de omringende gebouwen, terwijl leden van de oproerpolitie aangehouden demonstranten fouilleren. EDE Met de stemmen van burgemeester M.K. van Dijke en wethouder D.H. Keuning (PvdA) tegen, heeft het college van B en W in Ede besloten 9.000,- beschikbaar te stellen voor een afkickreis van vijf drugsverslaafden. Het gaat om een kanoreis van vier weken in Frankrijk, onder auspiciën van de Stichting Sociaal-Me disch Consultatiebureau voor Alchol- en Drugsverslaafden in Arnhem. Het bedrag was nog over op de post die Ede voor drugsbestrijding en pre ventie op de begroting heeft. ABVA/KABO-STRATEGIE TEGEN KABINETSPLANNEN: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Als de overheid volhardt in haar plannen de ambtenaren onevenredig zwaar te pakken, moeten keiharde acties worden onderno men, die de samenleving ontwrichten. Dit zegt het dagelijks be stuur van de FNV-ambte- narenorganisatie Abva- /Kabo in een strategieno ta, die overigens nog door de bondsraad moet wor den goedgekeurd. „De ka binetsplannen nemen zo'n afschrikwekkende vorm en omvang aan, dat ons verzet van evenredige duur en grootte moet zijn". Gehoopt wordt op steun van de hele vakcentrale FNV. De ambtenarenbonden gaan eerst overleg voeren met de minis ter van binnenlandse zaken. Biedt dat overleg geen per spectief, dan zal naar „zachte" actiemiddelen worden gegre pen: Actievergaderingen, kan tine-bijeenkomsten, stiptheid sacties, verlengde lunchpauzes, protestdemonstraties, demon stratieve ledenvergaderingen. Wordt het overleg afgebroken omdat er geen akkoord valt te bereiken, dan zal eerst nog ar bitrage worden nagestreefd. Maar als ook dat niets ople vert, dan komen er harde ac ties „waarbij moet worden aangetekend, dat die alleen zin hebben als ze leiden tot een verregaande maatschappelijke ontwrichting". Genoemd wor den stakingen, werkonderbre kingen, bedrijfsbezettingen, langzaam-aan-acties, eigen machtig verkorten van de werkweek gelijk aan voorge nomen kortingen op salaris- Wil men echt de samenleving ontwrichten, zo wordt gesteld, dan moeten de actievoerders niet alleen uit mensen van de reiniging en de PTT bestaan, maar dan zal ook in vitale de len van de departementen, bij nutsbedrijven en in de gezond heidszorg op grote schaal actie moeten worden gevoerd. En daarbij zal men zich door niets mogen weerhouden, ook niet door het parlement als dat nieuwe wetten aanneemt of als het kabinet zelfstandig te gen acties zou willen gaan op treden. Abva/Kabo acht bur gerlijke ongehoorzaamheid dan toelaatbaar. Alleen de rechter zou eventueel een ein de aan acties kunnen maken. 150 gebruikte auto's van alle merkeir- whmm inklusief materiaal- en arbeidskosten, vondellaan 80, Lelden iel. 071-769313. Kostbare fokduiven gestolen HORST Bij een duivenhou- der uit het Noordlimburgse Horst zijn 22 kostbare fokdui ven gestolen, die een waarde van ongeveer 150.000 gulden vertegenwoordigen. De dief stal werd is gistermorgen ont dekt. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. Om het dui venhok te bereiken moest een deur aan de achterkant van de woning worden geforceerd. - (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het bestuur van de vakcentrale FNV wil de drie huidige tijdelijke werkloosheidsuitkeringen vervangen door één type, dat doorloopt tot het 65ste jaar van een werkloze. De FNV wil ook komen tot een gelijkberechtiging van mannen en vrouwen in de so ciale zekerheid. En zij wil de aow-premie vervangen door een opslag op de loon- en in komstenbelasting om een rechtvaardiger lastenverdeling te bereiken. Voor de wijziging van het stel sel van sociale zekerheid heeft het federatiebestuur wel meer geld over in de vorm van ho gere premies en belastingen, maar als de last te zwaar zou worden, kan ook worden ge dacht aan herschikking van de middelen binnen het stelsel. Het FN V-bestuur zegt dit in een discussienota over herzie ning van een stelsel van socia le zekerheid, die op een the madag op 25 oktober aan de orde komt. Nu reeds is duide lijk geworden, dat enkele aan gesloten bonden de conceptie niet zullen accepteren, met name de Industriebond niet, hoofdzakelijk vanwege de kos ten en de daarmee verband houdende vermindering van de bestedingsmogelijkheden. De samenstellers van de nota wijzen er nadrukkelijk op, dat hun uitgangspunt voor de stel selwijziging niet is, een mee werken aan de bezuinigings- golf van het kabinet. Zij willen bezuinigingen bereiken door ervoor te zorgen, dat steeds minder mensen een uitkering nodig hebben. Postcode/Plaats In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «5*£cidóc2ouiant a hi Ljjenbaarden t (!ze drie heren lij- n zich niet in het inst te storen aan duizenden bijen rond hun amsappel krioe- i. Integendeel: ze zeer verheugd i^et hun speciale )ardgroei. Het was tijdens een Ame- aanse imkers-bij inkomst in Orono e .teren om begon- zo veel mogelijk sre werksters n de kin de kluis- en. Hoe langer i baard, des te oter te eer. Bonn koopt opnieuw gevangen in de DDR vrij HAMBURG De Westduitse regering en de DDR zijn het in „moeizame geheime onderhandelingen" eens geworden over de komst naar het Westen van 350 mensen, die in Oost-Duitsland gevangen zitten. Dit meldden gisteren Westduitse kranten. Voor elke gevangene zou de Bondsrepubliek de DDR zo'n 60.000 gulden betalen of industrieprodukten en aard olie tot dit bedrag. In Bonn wilde een regerings woordvoerder het bericht bevestigen noch ontken nen. TJ \T De Leidse Courant wil ik best fjl I |\J 14 dagen proberen. 1 1 Gratis en geheel vrijblijvend Met het lezen van de Leidse Courant blijven we op de hoogte van de toestand én om die enigszins te kunnen beoordelen. We blijven optimist met velen. Aldus abonnee M.C. Koop-Groenewegen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1