'ruppers oogt superieur l&RETE WAITZ GEEFT MARATHONLES IOC wil strengere aanpak atleten na gebruik doping hoe Waarom Els Vader in een jurk door Helsinki wil lopen n Lal MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 >wee zestienjarigen e,h damesmarathon ELSINKI Het is een bekend gegeven, it in Aziatische landen een meisje vroeg Iwassen is. Het is echter de vraag of en een zestienjarige mag wagen aan het ontuur van de marathon over 42 kilo- eter en 195 meter. In Noord-Korea heeft en daar kennelijk geen problemen mee. ider de 63 deelneemsters aan de mara- bn, die over een loodzwaar parkoers j 2 »rden geleid, bevonden zich twee e, jordkoreaansen, die volgens de Neder- fdse jeugdindeling nog B- en A-junioren uden zijn: de zestienjarige Kim Myong ik (geboren op 4 januari 1967) en de iets dere Son Yong Hi (20 september 1966). 1 iden liepen de marathon uit. Hi werd ftigste in 2.59,10 en Suk finishte als 51e laatste in 3.12,41. HELSINKI Het Internationale Olym pische Comité (IOC) heeft de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) gevraagd strengere straffen op te leggen aan atleten, die de dopingvoorschriften overtreden. IAAF-secretaris John Holt deed die mededeling na een bijeenkomst tussen de besturen van de IAAF en het IOC in Helsinki. Het IOC had er moeite mee dat er door de IAAF vaak strenge straffen werden uitgesproken, maar dat de zondaar traditioneel kan rekenen op een vermindering van straf. Holt zei te vens, dat de IAAF hoopt met ingang van volgend jaar dopingstests verplicht te stel len bij verbeteringen van wereldrecords. Voorzitter Primo Nebiolo van de IAAF had eerder gezegd dat het probleem van de dopingcontroles nog steeds groot was. Hij benadrukte dat er over de gehele we reld nog slechts elf laboratoria waren, waar dopingcontroles op afdoende wijze konden worden uitgevoerd. „Als we echt ernst met de dopingcontroles willen ma ken moeten er meer laboratoria komen", aldus Nebiolo. Hij benadrukte dat er een complete dopingcontrole gehouden zal worden in Helsinki. twijk. (Van onze verslaggever) ILSINKI De bijdrage in sprintster Els Vader het wereldkampioen- iap atletiek bleef be- rkt tot iets meer dan 23 onden oftewel twee- lal 100 meter. De uwse werd namelijk al de kwartfinale van de •rte sprint geëlimineerd, idat ze in de ochtend en via haar tijd van ,58 sec. nog wel de se- had overleefd. Tegen- er de uitschakeling van de ader stond de suprema- van Rob Druppers, die de 800 meter liep zoals ij wilde en en passant k de overwinning mee- ikte, hoewel dat met de ^ïige concurrent, Joaquim jruz, in de buurt niet pns een vereiste was. 'ekenend was dat Druppers, ia een trage openingsronde in 53.09, nog uitkwam op i.12 en het zich bovendien in permitteren om de laatste meter in te houden. Blijk- lar vond hij de race ook nau- relijks de moeite waard, want inder een woord te zeggen rdween de Utrechter, in het zeischap van persoonlijk ■ainer Jon Wellerdieck, naar iet atletendorp. Is Vader is pas van een long- andoening genezen, heeft aardoor een gebrek aan con- tie en ziet af van de 200 me- r. Haar aanwezigheid in Hel- nki betekent daarom vanaf ?den een extra vakantie, die leen afgewisseld wordt door ;at trainingen. Dat werpt na- uurlijk wel de vraag op of Els 'ader, die na vorig jaar aan- nkelijk te zijn aangewezen r de EK in Athene vanwe- vormcrisis buiten de loeg werd gehouden, terecht loor Helsinki is aangewezen, eigerde ze op die vraag te gaan. waarschijnlijk om it ze zelf ook wel twijfelt. Els 'ader werd begin van de vori- maand getroffen door een irusziekte, die haar longen intastte. Twee weken later irvatte ze de training, maar in vorm test in het Westduitse [hede, waar ze op 11,72 sec. leef steken, gaf aan dat ze het iet een tijd in de buurt van |aar nationale record (11,25) 'el zou kunnen vergeten. Die ■ees werd in Helsinki be- 'aarheid, want ze moest in de irie niet alleen het Ameri- lanse paradepaardje Evelyn shford, maar ook de Russi- he Romanova voorrang ver- nen, zodat uiteindelijk de ge- aakte serietijden moesten orden bekeken of Vader ook middags zou mogen aantre- ;n. Dat ging nog net, maar in kwartfinale sneuvelde ze lemloos, ook al vanwege een !en erre van vlekkeloze start, wat ader: „Ik had die Russin Na- iova moeten pakken, maar 'voelde wel dat er niet meer zat. Ik zit na mijn ziekte gendog in de opbouw en kom ge- zoon kracht te kort om sterk i kunnen finishen". Voor de tercejogde orde: Vader verbeterde ch in de kwartfinale met veehonderste van een secon- ten opzichte van de serie, laar kwam precies een kwart iconde te kort om zich te walificeren. bh HELSINKI De KNAU zal zijn elf vertegenwoordigers bij de WK atletiek niet langer verplichten om de door de bondssponsor beschikbaar ge stelde vrijetijdskleding te dra gen. Carla Beurskens, Els Va der, Rudi Verriet en Rob Druppers maakten vorige week bezwaar tegen de ge dragscode van de atletiekunie, waarin was voorgeschreven dat tijdens de reis naar en het verblijf in Helsinki uitsluitend kleding van Adidas gedragen zou mogen worden, terwijl ge noemd kwartet onder contract staat bij Nike, de andere gi gant op het gebied van sport artikelen. Deze firma zette zijn atleten aan tot meer pressie en het had er even alle schijn van dat de atleten op instigatie van hun sponsor een kort geding tegen de bond zouden aan spannen om te weten te ko men of zij er inderdaad toe verplicht konden worden om ook buiten de baan de ge wraakte kleding te moeten dragen. Uiteindelijk wendde de KNAU het conflict voorlopig af door niet op alle door de sponsor verlangde strepen te gaan staan, maar de hele affai re tont weer eens aan dat de commercie een dergelijk eve nement als het WK oppakt om zoveel mogelijk publiciteit te halen. Waarschijnlijk zullen alle betrokkenen na afloop van dit kampioenschap de strijdbijl wel weer begraven, maar niet nadat de atleten de kans hebben gelopen de dupe te worden van dit gekrakeel. Niet voor niets ontweek Rob Druppers gistermiddag de pers vlak na afloop van de series 800 meter. Niet alleen omdat hij zich in alle rust wil concen treren op de halve finale, maar wellicht ook om niet lan ger geconfronteerd te worden met de sponsorperikelen. Druppers is van het kwartet met meest gewilde object, ook al omdat zijn naam op de loon lijst voorkomt van de concur rerende firma. Jos Hermens, die de belangen van dit bedrijf over de gehele wereld behar tigt, sprak er zijn teleurstelling over uit dat Druppers niet met iets meer passie de belangen van zijn werkgever had behar tigt. „Wij hebben die jongen als junior opgepikt en flink in hem geïnvesteerd. Hij rijdt een dure auto op onze kosten en vangt het zes- of zevenvoudige zoni l/tfc [ELSINKI Grete Paitz komt de eer toe het mge afstandslopen voor james populair te hebben emaakt. Niet alleen :hitterde de Noorse on- 1 erwijzeres in een vijftal j; larathons, maar boven- ien is ze beter dan wie ok in staat te verklaren, 'aarom een vrouw nau welijks voor mannelijke \>llega's behoeft onder te oen als het om deze tak sport gaat. Weliswaar het prestatieniveau dus- inig dat de herentop aar nog niet van wakker gt, maar gezien de korte itörie van de damesma- - athon wekt dat ook geen 1(j levreemding. let was geen wonder dat de londe Scandinavische beslag "(de op de eerste wereldtitel, LI! üfan die er op de 42 kilometer en 195 meter te vergeven was. Vorig jaar nam de Europese Atletiek Associatie de mara thon aarzelend op het pro gramma voor Athene op, maar toen startten dames en heren in één race. Ditmaal stonden de dames in het brandpunt van de belangstelling, omdat coryfeeën als De Castella en Nijboer pas volgende week van start gaan. Toch ervaarde Waitz het lopen temidden van sexegenoten eerder als nadeel dan als voor deel. Alle aandacht was op haar gericht, ook al had de Portugese Rosa Mota vorig jaar de Europese titel voor zich opgeëist. De Noorse loopster ontbrak door een blessure in Athene en dat heeft de con currentie geweten. Zij liet niets over aan het toeval en verbeterde op 17 april dit jaar in Londen haar persoonlijk re cord tot 2.25.29. Die tijd is ech ter nog niet voldoende voor een (officieus) wereldrecord, want dat staat sinds 18 april op naam van Joan Benoit, die voor deze afstand slechts 2.22.42 nodig had. Deze Ameri kaanse liep op 5 juni niet de door de nationale bond vereis te kwalificatierace en kwam derhalve niet in Helsinki aan het vertrek, waarvoor 62 da mes zich hadden opgegeven. Zij geeft, net als haar manne lijke evenknie Alberto Salazar de voorkeur aan de Olympi sche Spelen in Los Angeles. Supertalent Grete Waitz verfoeit dergelij ke lange voorbereidingsperio des. Ze deelt haar programma van maand tot maand in en bekijkt of ze in de gewenste vorm verkeert. Voor Helsinki nam ze de tijd, trainde veel vuldig in de bossen rondom Oslo, ondermeer in het gezel schap van Robert de Castella, winnaar van de Rotterdamse marathon en de grootste favo riet voor de wereldtitel bij de heren. Waitz, die de Australiër als een supertalent ziet, werd van meetaf aan gedwongen de race te bepalen en dat zinde haar allerminst. Vandaar dat de eerste vijf kilometer zeer traag verliepen en daar nau welijks verbetering in optrad toen eerst de Ierse Carey May en later haar landgenote Regi- na Joyce zich aan de kop nes telden. „Ik voelde er niets voor om het tempo te bepalen. Ik zag die anderen voortdu rend op me letten, maar ik wilde niet het risico nemen dat ik me ondanks alle voor bereidingen in het zware par cours zou vergissen. Boven dien speelde de warmte me parten". Na 31 kilometer vond de Noorse de tijd rijp om toe te slaan. Op dat moment ijlde Re- gina Joyce nog wel voor het* veld uit, maar haar voor sprong van meer dan een hal ve minuut was toen al tot lut tele seconden geslonken. Waitz demarreerde en kreeg alleen de Amerikaanse Julie Brown, die later uit zou vallen, en de Russische Raisa Smekh- nova mee. De tweevoudige wereldkampioene cross dulde echter geen tegenstand. Smekhnova spartelde nog wel tegen, maar zou zich nader hand alleen bepalen tot het verdedigen van haar persoon lijke record, hetgeen haar ook zou gelukken. Dat Waitz er stevig aan trok, bewezen de tussentijden. Had Regina Joyce nog 18 min en 26 sec nodig om de afstand tussen de 25ste en 30ste km te over bruggen, Waitz dook daar ver volgens meer dan anderhalve minuut onder (16.54) om er in het volgende deel nog eens een halve minuut van af te knabbelen (16.22). Geen won der dat het verschil bij de eindstreep tussen goud en zil ver precies drie minuten droeg en dat eremetaal ging naar de 22-jarige Marianne Dickerson, die met de bekende Ameri kaanse flair op honderd meter van de eindstreep de totaal uitgeputte Smekhnova voorbij snelde, en dat in haar derde marathon binnen een jaar tijd. Blessure Aan een persoonlijk record kwam de Nederlandse Carla Beurskens niet toe. Met 2.39.25 moest ze daar liefst vijf minu ten op toegeven, maar Beurs kens verkeerde als gevolg van een maandenlang durende blessure nu eenmaal niet in de conditie, die een topklassering, zoals de vijfde positie van Athene, mogelijk moest ma ken. Een fikse inzinking in de laatste vier kilometer kostte haar echter ook voorlopig een ticket voor Los Angeles. De KNAU had onlangs na sa menspraak met het IOC be paald. dat marathonlopers niet langer in onzekerheid hoeven te verkeren of zij tot de beste vijftien ter wereld zouden be horen. Beurskens, die pas hal verwege de race uit de kop groep moest lossen, moet zich nog aan een nieuwe vormtest onderwerpen. Omdat ze - door steken in de zij geplaagd - zo wel de Duitse Lövenich als de Finse Fartainen voorrang moest verlenen en zeventien de werd. De eerste vijftien plaatsten zich automatisch voor Los Angeles. Maar de goedlachse Limburgse toonde na afloop geen spoor van teleurstelling. Integen deel, onder het motto „het hindert niet hoe ik over de eindstreep kom, als ik daar maar sta", voltooide ze de laat ste slopende kilometers. „Ik heb ook driemaal moeten stop pen omdat het echt niet meer ging. Achteraf heb ik me na mijn blessure toch te weinig rust gegund", stelde ze vervol gens vast. „Het parcours lag me met al die steile hellingen niet zo goed en dat zou ook best wel eens de y»orzaak van die inzinking in dë slotfase ge weest kunnen zijn". HES LAGRAND Els Vader: shirt en broek van de KNAU-sponsor. schoenen van haar privè-sponsor. van wat hij zou verdienen als die andere firma bij hem had aangeklopt Manipulaties Hermens verweet de KNAU „manipulaties" en „vrijetijds- beroving" en dat zijn woorden die zulke controverses een ex tra dimensie geven. Natuurlijk moest het contract, dat de KNA U in 1981 voor een perio de van drie jaar met de spon sor afsloot, vroeg of laat tot een uitbarsting leiden. De bond maakte de fout een ver bintenis aan te gaan, waarin een clausule was opgenomen die vermeldde dat een bedrag van 40.000 gulden zou moeten worden betaald wanneer er door de andere partij een overtreding zou worden gesig naleerd. Hoewel de betrokkene bij het ondertekenen van het contract nadrukkelijk verklaarde, dat de overeenkomst niet of nau welijks gevolgen zou hebben voor atleten die bij andere sponsors voor een vergoeding in aanmerking kwamen, leer de de praktijk anders. Vorig jaar, tijdens de Europese kam pioenschappen in Athene, raakten enige bestuursleden het spoor volledig bijster, na dat ze discuswerpster Ria Stal man in het tenue van haar sponsor op de baan in actie hadden gezien, en om dergelij ke taferelen te vermijden had de KNAU zijn WK-gangers een soort gedragscode voor Helsinki voorgelegd. Onrust Bij het vertrek op Schiphol wilde secretaris Bart Kappen- burg sprintster Els Vader zelfs de toegang tot het 'vliegtuig ontzeggen, wanneer zij niet onmiddellijk een ander tenue zou aantrekken. De onrust nam met de aanwezigheid van Jos Hermens in het atleten- dorp in Helsinki alleen maar toe, zodat de KNAU zich ge roepen voelde om een soepeler standpunt in te nemen, tenein de niet als hoofdschuldige van deze commerciële oorlog te worden gebrandmerkt. Drup pers c.s. mogen dus in Helsinki als „normale" Nederlandse staatsburgers rondstappen, maar weer niet als ze bij pers conferenties, tv-interviews of ontvangsten op de ambassade acte de présence moeten ge ven. Dan kraaien de drie stre pen weer victorie. Els Vader had trouwens geen ongelijk met haar bewering dat de KNAU en de sponsor haar toch moeilijk zouden kunnen verbieden om in een jurk door de straten van Hel sinki te flaneren. „Ik heb me bij het besluit van de KNAU neergelegd, maar onder pro test. Logisch toch, je wordt het hele jaar door een eigen spon sor gesteund en tijdens het hoogtepunt van het jaar moet je de kleding van de concur rent dragen'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9