Oostindië- vaarder geeft schat prijs lildji Jlll( Duizenden herdenken bom op Hiroshima ^Presidenten van rechtbank vrezen l een nóg grotere werkachterstand Bomaanslag in Baalbek eist tientallen doden Amerikanen krijgen speciale Buschauffeurs Zeeland blijven gratis rijden ra Oppositie eist vertrek Pinochet „HET LIJKT WEL EEN JONGENSDROOM' WAT IS JANTJE LEKKER BRUIN OP EEN DIXONS PRIMAFOTO BINNENLAND CatdoeSouAO/nl MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 PAGINA S LBritse- pranse kweek- eactor" ^^^ONDEN Frank rijk en Groot-Brittan- fjië zullen binnenkort te ho^en verdrag tekenen romnvoor de bouw van een i van fcnelle kweekreactor avo4n Engeland. Het pro- ei onLcl zal bijna 9 miljoen ten, siulden gaan kosten. veel spit meldde gisteren en istiet Britse blad de wortgunday Times. Het nnen blad noemde geen bron voor het ver baal. De reactor zou een vermogen krijgen van 1.200 megawatt. Verkiezingen Nigeria rustig verlopen LAGOS De verkiezingen, die afgelo pen zaterdag in Nigeria zijn gehouden, zijn rustig verlopen. Autoriteiten en poli tici waren gisteren opgelucht over het vreedzame verloop van de „test voor de democratie", waarvan president Shagari eerder gesproken heeft. Terwijl tijdens de campagne 41 doden vie len en er geruchten de ronde deden dat de verkiezingen gemanipuleerd zouden wor den, is er tot nu toe geen enkel teken dat wijst op buitensporige gewelddadigheden. Wel deden zich zaterdag enkele inciden ten voor, waarbij 58 mensen werden gear resteerd. De organisatie van de verkiezin gen liet te wensen over. In alle 19 deelsta ten was gebrek aan stemformulieren. Chinese piloot mag naar Taiwan SEOEL De Chinese piloot die giste ren met zijn MlG-gevechtsvliegtuig naar Zuid-Korea vluchtte heeft toestem ming gekregen naar Taiwan te gaan, waar hem politiek asiel zal worden ver leend. Zuid-Korea zal met China over leg plegen over de teruggave van het vliegtuig. De komst van de Chinese piloot naar Zuid-Korea veroorzaakte grote paniek in Seoel, waar aanvankelijk een Noord- koreaanse luchtaanval werd veronder steld toen het toestel door de luchtver dediging werd gesignaleerd. In een aan tal steden werd luchtalarm gegeven. V redesactivisten verstoren Amerikaanse luchtmachtshow RAMSTEIN In het Westduitse plaatsje Ramstein is gisteren een grote demonstratie van de Amerikaanse luchtmacht gehouden. Rond deze show hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan, waarbij meer dan 160 mensen zijn aangehouden. Activisten van de Westduitse vredesbeweging protes teerden tegen het militaire karakter van de show. Tevens ageerden zij tegen de plaat sing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in het najaar. Een ander incident deed zich voor bij een officiersverblijf op de Amerikaanse lucht machtbasis Hahn in de buurt van Koblenz. Daar ontploften in de nacht van zaterdag op zondag twee bommen. De bommen richtten een schade aan van ruim 220.000 gulden. Arrestaties na brandstichtingen in Amsterdam-Oost AMSTERDAM Met de arres tatie van zeven jongelui uit Am sterdam-Oost dit weekeinde denkt de hoofdstedelijke recher che een eind te hebben gemaakt, aan een reeks brandstichtingen in dat stadsdeel. De verdachten, in de leeftijd van 16 tot 21 jaar, hebben volgens een politie woordvoerder de brandstichtin gen bekend. Er werd hierbij voor vier tot vijf miljoen gulden schade aangericht. De jongelui verklaarden dat het allemaal voor de lol en de gein was ge daan, aldus de politiewoordvoer der. j SANTIAGO De leider [van de Chileense christen democraten, Gabriel Val ues, heeft zaterdag het af treden geëist van de presi dent, generaal Augusto Pinochet. Valdes zei dat hij een alliantie van vijf bolitieke partijen aan het pormen is, die voor de ko llende anderhalf jaar als nterim-regering moet op treden totdat vrije verkie zingen zijn gehouden. 'orige week eisten ook vak- ondsleider Seguel en oud-se- lator Levandero het aftreden •an de generaal, die tien jaar 'leden de macht greep, twel Valdes als Seguel en jvandero zijn onlangs we- 'ens hun kritiek op de militai- jre machthebbers en hun steun aan de zogenoemde dagen van si nationaal protest gearresteerd na een paar dagen weer vrijgelaten. Voor komende .tranc' donderdag staat de vierde dag en, hi van nationaal protest op het programma. iT Enkele van de 2000 gouden dukaten die uit het VOC- schip ,,'t Vliegent Hert" werden opgedoken. DEN HAAG „Een prachtige vondst". Zo om schrijft directeur drs. H. Jacobi van het Haagse Rijkspenningenkabinet de kist met 2000 gouden du katen die uit het in 1735 vergane VOC-schip ,,'t Vliegent Hert" is opge diept. De dukaten, die momenteel bij het pennin genkabinet worden on derzocht, zijn puntgaaf. Volgens een eerste schat ting vertegenwoordigen de munten een waarde van twee miljoen gulden. De gouden dukaten werden in 1729 in Holland geslagen en waren bestemd voor kooplie den en ambtenaren in Batavia. Volgens de heer Jacobi zijn de munten nog ongebruikt en niet door het zeewater aange tast. De dukaten waren in een houten turfkist in twee zakken ingepakt. Tussen de zakken zaten stukken turf om bescha diging te voorkomen. De kwa liteit van de circa 5000 Mexi caanse realen die tevens in het schip werden aangetroffen is minder. Deze munten zijn wel door het zeewater aangetast. Volgens de heer Jacobi is de waarde van deze stukken dan ook gering. Het Brits^Nederlandse duik team onder leiding van wrak- kenspecialist Rex Cowan uit London mag 90 procent van de schat houden. Het team duikt al drie jaar naar het schip, dat drie februari 1735 kort na de afvaart vijftien kilometer te westen van Vlissingen met man en muis verging. Er wa ren 255 bemanningsleden aan boord. Het „Vliegent Hert" was nog geen vijf jaar tevoren in Middelburg gebouwd. Uit historische documenten blijkt, dat het schip drie kisten met gouden dukaten bij zich had. Het team had de afgelopen twee jaar al 600 gouden duka ten naar boven gebracht, die verspreid lagen in het wrak. Van die vondst mocht het team 75 procent houden, de rest ging naar het Rijk. Omdat de duikoperatie met vrij hoge kosten gepaard gaat, werden nieuwe afspraken gemaakt. Ook volgend jaar, als de speur tocht naar de derde dukaten- kist begint, mag het duikteam 90 procent van de schat zelf houden. Volgens één van de duikers heeft het zo lang geduurd voor de schat „boven water" kwam, omdat de kist tussen stapels turf was opgeslagen. Boven dien zou het zicht in de vaar geul Deurloo, waar het wrak werd ontdekt, erg slecht zijn. „Je kunt op die diepte niet verder zien dan twintig centi meter. Het zoeken moet op de tast gebeuren", aldus de dui ker. Wrakkenspecialist Co- wan: „We hadden niet ver wacht dat we een complete kist zouden vinden. Dat is op zichzelf al een fenomenale vondst. Het lijkt wel een jon gensdroom". Bij het duiken werden strenge veiligheidsnormen in acht ge nomen, omdat op de bodem van de Noordzee ter plaatse verschillende visnetten liggen waarin de duikers verstrikt kunnen raken. Bovendien is er een vrij sterke stroming. Cowan heeft de afgelopen ja ren al een kwart miljoen gul den in de duikoperatie geïn vesteerd. De duikoperatie staat onder toezicht van het Rijksmuseum in Amsterdam en het Stedelijk museum in Vlissingen. De Dienst der Domeinen draagt zorg voor wat er met het Ne derlandse deel van de vondst gaat gebeuren. Daarvan zal naar verwachting een deel op de markt worden gebracht. In het Stedelijk museum te Vlis singen is tot 11 september een expositie van de diverse uit de Oostindiëvaarder opgediepte voorwerpen ingericht. Behalve munten zijn er allerlei ge bruiksvoorwerpen van de be manningsleden en gave flessen wijn te zien. HIROSHIMA Duizenden mensen over de hele we reld hebben zaterdag herdacht dat het 38 jaar geleden is dat de eerste atoombom werd gegooid, op de Japanse stad Hiroshima. Als gevolg van die atoomaanval zijn in Hiroshima bijna 100.000 mensen om het leven geko men. Er waren (onder andere in New York) gebedsbijeenkomsten, „die-ins", fakkeloptochten en demonstraties bij militaire bases. In Hiroshima woonden 50.000 mensen de herdenking bij in het vredespark. Zij namen een minuut stilte in acht bij het luiden van de vredesbel ter herdenking van het moment dat een Ame rikaanse B 29 bommenwerper op 6 augustus 1945 de bom op de stad neerliet. Voor het vierde achtereenvolgende jaar is zaterdag in Tilburg een stiltetocht gehouden om de bombardementen op Hiroshima en Nagasaki te herdenken. De tocht was georganiseerd door het comité „Nooit weer Hiroshima en Nagasaki". Na afloop werden bloemen gelegd en werd een minuut stilte in acht genomen bij de vredesboom die vorig jaar was geplant. De vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gis teren voorgesteld, dat president Reagan van de Verenigde Sta ten en president Andropov van de Sovjet-Unie elkaar in novem ber in Hiroshima ontmoeten. „Reagan komt in november naar Japan. Andropov zou hem daar kunnen opzoeken en Hiroshima lijkt mij een bij uitstek geschikt conferentieoord". „In Hiroshima zijn 100.000 mensen direct of indirect door een atoombom gedood", aldus de Nobelprijswinnaar voor de vrede in 1971, „en nu zitten we met atoombommen waarvan de ver nietigingskracht vele malen groter is als de bom van Hiroshi ma". Premier Nakasone van Japan en burgemeester Araki van Hiroshima hebben zich zaterdag voor vernietiging van kernwa pens en beëindiging van de wapenwedloop uitgesproken. In de Verenigde Staten is een tot nu toe geheim gehouden film openbaar gemaakt met beelden van de verwoesting van Nagasa ki (9 augustus 1945). De film, opgenomen door een Amerikaanse militair, toont de volledig verwoeste stad en de slachtoffers van de tweede atoombom Een Japanse vrouw bidt hier bij de Motoyasu rivier voor een gebombardeerd gebouw dat symbool is voor verwoestingen die in 1945 in Hiroshima zijn aangericht. d^pOOR BEZUINIGINGSPLANNEN rte j DEN HAAG De presidenten van de rechtbanken Rebben in een brief aan minister Korthals Altes van istitie hun ernstige bezorgheid geuit over zijn bezuini gingsplannen ten aanzien van de rechterlijke macht. rechtbankpresidenten vinden het onverantwoord dat het intal rechters niet wordt uitgebreid of zelfs wordt terugge dacht. „Hierdoor zal de al bestaande achterstand in het werk tog verder toenemen", menen de rechtbankpresidenten. )e president van de rechtbank in Den Bosch, mr. M.P.J.A. Cre- lers, die de brief in zijn functie van voorzitter van de vergade ring van rechtbankpresidenten heeft geschreven, heeft dit zater dag meegedeeld. Volgens Cremers is er bij de rechtbanken al sprake van onder bezetting, doordat de uitbreiding, waar de rechtbanken volgens leidende normen aanspraak op kunnen maken, al enige tijd is litgebleven. „Door .een gebrek aan geschikte kandidaten", meent Cremers. De plannen van Korthals Altes hebben onder meer betrekking op een wijziging van deze normen, waarbij het aantal rechters niet zal worden uitgebreid en, zo wordt gevreesd, verder zal te ruglopen. Daar staat tegenover dat de werkdruk bij de rechtban ken jaarlijks met 5% toeneemt, aldus Cremers. De effecten van deregulering (vereenvoudiging van wetgeving, zaken laten behandelen door één rechter), waar de minister ook aan denkt, zullen pas op langere termijn merkbaar zijn, aldus Cremers. „En de eerste jaren moeten wij toch ook verder kun- g< ui D BEIROET Op het drukke marktplein van de Oostlibanese stad Baalbek is gistermiddag een auto bom ontploft, waarbij ze ker 33 personen gedood zijn. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 130. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door het "Front voor de Bverijding van Libanon van alle buitenlanders". Dit front heeft de afgelo pen jaren al diverse bloe dige aanslagen gepleegd De ravage na de bomaanslag op het marktplein in Baalbek was enorm. Geshockeerde en keert zich tegen de Sy- inwoners van de Oostlibanese stad zoeken hier samen met reddingsploegen naar overlevenden en slachtoffers. rische en Palestijnse aan wezigheid in Libanon. Direct na de aanslag van giste ren ontstond grote paniek en verwarring in Baalbek. De ex plosie, die werd veroorzaakt door een springstoflading van ongeveer honderd kilo, veran derde de drukke groenten- markt in een rokende massa van puin en brandende auto's. Telefoonverbindingen met de hoofdstad Beiroet werden ver broken. Via luidsprekers werd de bewoners verzocht bloed af te staan voor de gewonden. Baalbek heeft ongeveer 25.000 inwoners en wordt vrijwel ge heel beheerst door de Syriërs. Alleen het centrum van de historische stad staat onder controle van sji'itische strij ders, die samenwerken met ongeveer driehonderd Iraanse revolutionaire gardisten, die vorig jaar aankwamen. De bomaanslag is de bloedigste in een reeks van explosies, die vrijdag begon met het ontplof fen een autobom voor een moskee in de Noordlibanese kuststad Tripoli. Daarbij kwa men negentien personen om. In een christelijke wijk van Beiroet werd vrijdagavond een 17-jarig meisje gedood bij het exploderen van een autobom in de kelder van een gebouw. Zaterdag verloren drie christe nen het leven toen een auto bom ontplofte het bergdorp Arbaniyeh, ten oosten van Beiroet. Op de ontploffing in Beiroet na deden alle aansla gen zich voor in gebieden, die door de Syriërs worden gecon troleerd. (Van onze correspondent Marc de Koninck) WASHINGTON Het staat nu vrijwel vast, dat de Amerikanen er jaar lijks een extra vrije dag bij krijgen: ds. Martin Luther King-dag. Nadat het Huis van Afgevaardigden vori ge week met overgrote meerderheid voor invoe ring van een M.L. King- -holiday had gestemd, heeft Reagan volgens Wit te Huisbronnen nu zijn verzet tegen het idee op gegeven en zal hij er bin nenkort officieel zijn goedkeuring aan geven. De vrije dag zal elk jaar vallen op de derde maandag van ja nuari. Zulks om de geboorte dag (15 januari 1929) te her denken van ds. King, de Ame- en Abraham Lincoln geen rikaanse negerleider, die in nationale feestdag bestaat en door een sluipschutter dat „het einde zoek zou zijn, werd doodgeschoten. als we in dit land met zo'n ge- In diverse uitspraken tegen mixte bevolking ter ere van King-holiday heeft president alle minderheden een nationa- Reagan in voorbije maanden le feestdag in het leven zouden onder meer verklaard, dat de moeten roepen". Zwarten ma- Amerikaanse economie zich ken 12 procent uit van de het produktieverlies van een Amerikaanse bevolking. extra vrije dag niet kan In het Amerikaanse parie oorloven, dat zelfs ter ere van ment, ook binnen Reagans ei- Amerika's belangrijkste presi- gen Republikeinse partij, is vo denten George Washington rige week vol verontwaardi ging gesproken over de klaar blijkelijke ongevoeligheid van de president voor wat ds. Kings geweldloze strijd voor gelijke burgerrechten voor de hele Amerikaanse samenle ving heeft betekend. Dat Reagan nu toch akkoord wil gaan met de vrije ds. King-dag past volgens politieke waarne mers in Washington in diens herverkiezingsstrategie, waar in de president vooral wil pro beren populariteit te winnen onder minderheidsgroepen en vrouwen. Reagan moet vóór 1 november aanstaande beslis sen of hij bij de presidentsver kiezingen van november vol gend jaar weer kandidaat zal zijn. Vrij algemeen wordt ver wacht dat hij een tweede ambtstermijn zal ambiëren. Zelf heeft het 72- jarige Ame rikaanse staatshoofd verklaard pas op ..het laatst mogelijke moment" een definitief besluit te willen nemen. VS-vliegtuigen patrouilleren boven Tsjaad WASHINGTON/KAIRO De Amerikaanse regering heb ben twee radartoestellen van het type Awacs naar Afrika gestuurd om de gevechten in Tsjaad te observeren. Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen zullen bescherming bieden aan de Awacs-toestellen. Dit heeft het State Department zaterdag bekend gemaakt. State Department sloot niet uit dat de Awacs-toestellen af en toe het luchtruim van Tsjaad zullen binnendringen. Hij be nadrukte dat de 12 begeleiden de F-15 gevechtsvliegtuigen een verdedigende taak heb ben. De Amerikaanse regering gen in Libië. Egypte heeft bewijzen dat Li bische troepen direct de op standelingen onder leiding van de voormalige Tsjadische president Oueddei steunen. Dit heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Has- vliegtuigen na overleg te heb ben gevoerd met Frankrijk en België. Dit land behartigt in Een hoge functionaris van het Tripoli de Amerikaanse belan- besloot tot het sturen van de san Aly, dit weekeinde laten weten. Hij zei verder dat Egypte de Tsjadische regering ,met al het mogelijke" steunt tegen de opstandelingen. ADVERTENTIE PRIMAFOTO'S BEHOREN TOT DE BESTE IN NEDERLAND 'BUITENHEER VANAF 49 CENT EN DAN OOK NOG: O Niet goed - geld terug 0 Gratis waardezegels voor kado's Kwaliteit met kleurgarantie O Echte service en vakkundig advies Gezellige winkels vól foto-voordeel T/M 27 AUG.: POSTER 30 x 45 VOOR EEN TIENTJE - VRAAG N AAR DE WAARDEBON EN BETAAL NOG MAAR VIJF GULDEN. Dixon^p ZIERIKZEE Het streekvervoer in delen van Zeeland is nog steeds gratis. De Vervoersbond FNV heeft het ultimatum van de directie van Zuid-West-Nederland (ZWN) dat vanmorgen afliep, naast zich neergelegd. Vanmorgen gingen de circa 150 FNV- chaffeurs op de lijnen Voorne-Putten en Rozenburg gewoon aan het werk, maar kaartjes worden niet afgestempeld. Volgens directeur Deist van de ZWN is een advocaat ingescha keld om te bekijken welke gerechtelijke stappen kunnen wor den ondernomen om de actie zo snel mogelijk te beëindigen. Volgens Deïst doet de FNV niet aan „eerlijk spel" en is de actie onrechtmatig. De actie „Gratis vervoer", die vrijdag na een sta king van een week begon, kost de ZWN duizenden guldens. De FNV is voorlopig niet van plan te stoppen met de actie. „We gaan gaan gewoon door, want we vinden onze actie een gerecht vaardigd middel", zo zei bestuurder Dick Ketting. De bond ziet een eventueel kort geding dan ook met vertrouwen tegemoet. De acties zijn begonnen uit protest tegen de proef met bustaxi's in Zeeuws-Vlaanderen. Vele tienduizenden mensen hebben zaterdag in Utrecht op uitbundige wijze „Antilliaans Carnaval" gevierd. Hier één van de deelneemsters. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5