Ludieke protestactie m de Nieuwe Rijn ShÜ mi Johan Reekers verrassende leider in Bloemenmarathon m 4 Bloemencorso weer succesvol verlopen üeidócQowiant MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 Botulisme De gevreesde zomerziekte botulisme maakt ook dit jaar zijn slachtoffers. In hele land zijn honderden dode vogels uit het water gehaald. Niet alleen door de over heid wordt geprobeerd de ziekte te beteugelen en de kadavers op te ruimen, ook particulieren proberen hun steentje bij te dragen. Eén van hen, de Leidenaar Christiaan de Waard, vindt dat er in Leiden te weinig wordt gedaan aan de opvang van zieke dieren. De dode vogels worden wel opgeruimd de reinigingsdienst zorgt daarvoor maar er zou te weinig gedaan wor den om dieren te helpen, die nog een kans heben. Voor de bestrijding van botulisme is De Waard op zoek naar een buitenboordmotor en een stukje grond dat ge bruikt kan worden voor opvang van zieke vogels. Christiaan De Waard is telefonisch bereikbaar onder nummer 071-172876. Zijl wijk Stichting De Zijlwijk, voor buurt- en clubhuiswerk, heeft het programma voor het seizoen 83/84 rond. Het program ma bestaat uit de onderdelen badminton, creativiteit, jazz- gymnastiek, zaalvoetbal, yoga en volleybal. Tevens zijn de openingstijden van de peuterspeelzaal aan het Regenboog pad bekend. Voor inlichtingen kan men stichting De Zijl- wijk bellen: 211138, 212535 of 212066. Lezing Het Diepgangcentrum heeft een serie lezingen op het programma staan, die van 19 oktober tot en met 21 maart volgend jaar in het „Bruggehoofd" aan de Steen- schuur 11 worden gehouden. De serie bestaat uit vijl lezingen. Daarbij wordt ingegaan op schijnbare tegen strijdigheden in het leven. Nadere inlichtingen over de cursus deelname kost 55 gulden zijn verkrijgbaar bij het Diepgangcentrum, telefoonnummer 01714-2032. yjJientallen vogels iij brand gestikt JIDEN Bij een brand in een die- i -ïjnwinkel aan het Diamantplein zijn in I* I nacht van vrijdag op zaterdag 53 vo- jls door verstikking om het leven ge- jmen. De achterpui van de winkel lan va0ndde 6eheel uit- De dierenwinkel en lidere winkels in het winkelcentrum da§ °f»pen veel rookschade op. Er deden wan|jn geen persoonlijke ongelukken verstoor. De politie sluit niet uit dat de rand is aangestoken, maar de precieze >rzaak van de brand is nog onduide- |k. De Dierenhulpdienst is behulp- geweest bij het redden van een fetal andere vogels. De dieren werden een arrestantenauto van de politie -den. tot is hetf Spookauto op Lammenschansweg LEIDEN Een merkwaardig gezicht moet dat in de nacht van vrijdag op zaterdag geweest zijn op de hoek van de Lammenschans weg en de Zeemanlaan. Daar reed een auto zonder be stuurder heel langzaam rondjes om een vlucht heuvel. De auto was aan de rechterkant kant beschadigd waarbij het voorwiel was ontzet en het stuur klem kwam te zitten. De auto was de zelfde nacht met nog twee andere auto's bij een garage aan de Kennedylaan gestolen. Vermoe delijk hebben de dieven een aanrijding gehad en de auto met draaiende motor op de Lam- menschansweg achtergelaten. Een voorbijgan ger zette de motor van de auto af en waar schuwde de politie. De tweede gestolen auto werd zaterdag tegen een boom aan de Roose- veltstraat teruggevonden. De derde auto is, evenenals de daders, nog spoorloos. Leidenaar rijdt in op voetgangers LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 19-jarige Leidenaar aangehouden wegens poging tot dood slag en zware mishandeling. De man had twee maal met zijn auto op een groepje voetgangers ingereden. Zijn auto is in be slaggenomen. De Leidenaar had met nog een 19-jarige Leidenaar voor een café aan de Langebrug ruzie gehad met een groepje andere jon geren, waarbij enkele rake klappen vielen. Het tweetal stapte in een auto en ging op weg naar een ziekenhuis om zich aan de lichte verwondingen te laten behandelen. Op de hoek van de Papegracht en de Breestraat kwamen ze het groepje weer tegen. De Leidenaar reed met flinke snelheid op het groepje in. Nie mand raakte gewond, maar wel werd een geparkeerde auto ge ramd. Op de Turfmarkt reden de twee 19-jarige Leidenaars nog maals op het groepje wandelaars in. Daar raakten één persoon licht gewond. De twee wegpiraten reden door, maar konden la ter op de Rijnsburgerweg worden aangehouden. Flat uitgebrand LEIDEN Een appertement op de achtste verdieping van het flatgebouw De Statenhof aan de Bachstraat is van nacht volledig uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond om vier uur door onbekende oorzaak, waarschijnlijk in de slaapkamer. De brandweer was de brand binnen twintig minuten meester. Aangrenzende appartementen liepen rook- en waterschade op. De bewoner van de uitgebrande flat was zaterdagmorgen op vakantie ge gaan. Buren hadden zondag al een brandlucht geroken, maar niets kun nen ontdekken. Het is nog niet bekend hoe groot de schade aan de flat is. t lee ARAGEHOUDERS WATERSKIËND ej)OOR DE GRACHTEN ei* 9 an| I tef ^'jeffiïDEN De bezoekers e sai^n de weekmarkt wer- het Nlen zaterdagmiddag rond Ie klok van één uur opge- thrikt door het gebrul ewe&an een buitenboordmo- rr ®ven later schoot van- er kruêgen een acht^elle motorboot tevoor- =n te'hijn waarachter twee eenriërs door de gracht aperwierden. Onder de Ko- kan^nbrug door tot vóór V waar na een fraai Ce°!t]tgevoerde wending de frugtocht weer werd weezknvaard. Het ging om fn ludieke protestactie ,duj?in enkele Leidse garage- door]0U<^ers' hiermee hun ;rboi|fgrÜzen over het Leidse ?rlanferkeersbeleid kenbaar lilden maken. Onder het „Blij dat ik nog glij" ™'Jsliaakte men er gelijk een peristische attractie van eel f- tot algemene hilariteit van de marktbezoekers. Gevraagd naar het „waarom" van deze actie vertellen de Leidse garagehouders Aad Berg, Ton van Berge Henegou wen en Reinier van der Horst dat ze het nu langzamer hand te dol vinden worden wat de gemeente Leiden alle maal met het verkeer uithaalt. „De ene keer is die straat afge sloten, de volgende dag weer een ander. Dan hier weer een richtingverkeer, dan daar weer palen en ga zo maar door". „We krijgen er wat van", zo lucht Aad Berg zijn gemoed. De druppel die voor de actievoerende garagehou ders de emmer deed overlopen blijkt echter vooral te zijn de vele wegafsluitingen die in de bouwvakvakantie in de Leidse binnenstad plaatsvonden. „Het is toch te gek" zegt Reinier van der Horst. „Gelijktijdig zijn het Kort Rapenburg, de Zijlsingel en het Noordeinde afgesloten terwijl ook nog eens op de Breestraat éénrichting- verkeer is ingesteld. Geen mens snapt er meer wat van". Stunten In een „werkbespreking" in het garagebedrijf Van Berge Henegouwen aan de Hoge Woerd kwam men tot de slot som dat de het Leidse gemeen tebestuur en de inwoners met de neus op de onhoudbare si tuatie moest worden gedrukt. Besloten werd om dit te doen in de vorm van een ludieke protestactie die zaterdagmid dag gestalte kreeg in het op waterski's door de grachten stunten. „Op de wegen is niet meer te rijden en daarom laten we ons maar door het water glijden", zo lichtte Aad Berg de actie toe. Men vond Arthur Mostert bekende Leidse formule I piloot bij speedboot races in de OZ-klasse be reid om de speedboot te bestu ren in een op het eerste ge zicht erg gevaarlijk aandoende De waterskiërs op de Nieuwe Rijn. stuntactie. Omdat zowel de be stuurder van de boot als de beide skiërs Berg en Van der Horst zeer getraind zijn, ver liep alles echter zeer beheerst. Met als vertrekpunt de achter zijde van het garagebedrijf.van Van Berge Henegouwen scheerden de skiërs door de Oude Rijn, tussen de pijlers onder de bruggen door, langs de diverse bootjes en keerden weer heel op de thuisbasis te rug. De politie hield zich op de achtergrond. Bij deze actie blijft het echter niet, vertelt Van Berge Hene gouwen. „Wij beraden ons op verdere stappen, maar willen deze acties duidelijk in een wat grappige sfeer houden. In ieder geval willen wij zo snel mogelijk een gesprek hebben met de verantwoordelijke wet houder over dit erg negatief overkomende verkeersbeleid". I RIJNSBURG/HULSBERG Johan Reekers uit Ensche de is na de proloog en de eer ste etappe de verrassende lei der in de tweede internatio nale Bloemenmarathon. Van 1 onbetwist leiderschap in deze etappe-wedstrijd voor rol- i stoelatleten is echter geen sprake; Reekers wordt op slechts één seconde gevolgd door Eddie Pieterse uit Maas sluis. Leidenaar André Moe dig heeft zijn favorietenrol (nog) niet kunnen waar ma ken. De rolstoelatleet, die gis teren ten val kwam, staat op de zesde plaats in het alge meen klassement. De bloemenmarathon begon zaterdag met een proloog over drie kilometer in Rijns burg. Op het gezellige, 500 meter lange parcours langs de Vliet werden twee series en een finale gereden. De 21 rolstoelatleten streden in deze twee series om een plaats in de finale. In die eindstrijd was plaats voor de tien snelste deelnemers. Deze tien streden om de gele en de groene trui. Tijden waren niet belangrijk meer in de eindstrijd. De winnaar kreeg de gele trui, de tweede de groene. Enkele rolstoelatleten tijdens de proloog in Rijnsburg. RIEMELS HM...LEKKEft- STEftK. tccn- ^^rJ- 00 OÖ 9 -Z-lit, De eerste serie werd gewon nen door Eddie Pieterse uit Maassluis. Hij legde de zes rondes af in acht minuten en twee seconden. De winnaar werd op vijf seconden ge volgd door de Leidenaar An dré Moedig en Jos van der Dohk uit Nieuwegein, die 18 seconden op Pieterse moest toegeven. De tweede serie leverde min der snelle tijden op. Han Bij- lard kwam als eerste over de meet; de Zwollenaar vol bracht de drieduizend meter in acht minuten en tien se conden. Johan Reekers uit Enschede werd in een tijd van 8.18 tweede, Wim Cappe- tijn uit Breda kwam met een flinke achterstand als derde binnen. Zijn tijd was 8.54. Deze zes genoemde rolstoe latleten en Seine Weessies (Nieuwegein), Wim de Ronde (Le Zoelmond), Huub Nelisse (Vlaardingen) en Cees Keus (Den Haag) waren de tien snelste renners en plaatsen zich voor de finale. Johan Reekers ging zeer snel van start, zijn negen tegenstan ders moesten het antwoord op deze flitsende demarrage voorlopig schuldig blijven. Reekers reed twee rondes al leen aan kop, Moedig, Pieter se en Nelisse volgden op rui me afstand. In de derde ronde moest Ree kers de tol voor het hoge tempo betalen, zijn achter volgers kwamen steeds dich terbij en in de vierde ronde werd de koploper terugge pakt door Nelisse en Pieterse. Dit tweetal ging er vandoor, Moedig volgde op een tiental meters en Reekers moest vol ledig afhaken. In de zesde en laatste ronde plaatste Pieter se de beslissende demarrage, passeerde als eerste de eind streep en mocht even later de eerste gele trui aantrekken. Hij werd daarbij geholpen door ronde-miss Jolanda Grimbergen (jeugdschaats- kampioen van Nederland) uit Rijnsburg. Nelisse volgde op tien seconden en veroverde de groene trui. Moedig werd met een achterstand van der tien seconden derde. Eerste etappe Gisteren vertrokken de deel nemers voor de 35 kilometer lange etappe Aken-Hulsberg. Deze eerste etappe gold van wege het heuvelachtige ka rakter van het parcours als een van de zwaarste van de marathon. De Duitser Hein- rich Koeberle maakte een zware valpartij. Hij werd echter opgelapt door de ron de-dokter en was in staat de wedstrijd uit te rijden. Martin van Diemen kon het tempo absoluut niet bijbenen. Van Diemen is de valide voorzitter van gehandicap ten-sportvereniging De Sleu tels uit Leiden en hij wilde zich dit jaar wel eens meten met atleten die gedwongen in een rolstoel zitten. De wed strijdleiding overweegt om Martin van Diemen, die gis teren lopend over de eind streep kwam, uit de strijd te nemen. De etappe voerde de renners door onder meer Vaals, Wijl- re en Valkenburg. In de aan komstplaats Hulsberg verza melden de rolstoelatleten zich voor de 'echte' wedstrijd om de gele en groene trui. Op een parcours in die plaats moesten 5 rondes van 900 meter worden gereden. Na de start vormde zich een kopgroepje van drie man; Reekers, Pieterse en Nelisse. Nelisse moest afhaken, zodat de strijd moest worden beslist tussen Reekers en gele-trui- drager Pieterse. Pieterse bleef voortdurend aan kop. maar vlak voor de meet trok Reekers de sprint aan en klopte Pieterse met een banddikte. Pieterse was zijn gele trui kwijt aan Reekers, als pleister op de wonde mocht hij nu het groene tri cot aantrekken. André Moedig werd kansloos door een valpartij, waarbij hij enkele schrammen opliep. De Leidenaar verloor ruim twee minuten op de winnaar en eindigde als zesde. Ook Henk Baggen werd met pech ge confronteerd, in de tweede ronde reed hij lek. In precies 53 seconden werd zijn rol stoel van een nieuw wiel voorzien. Vanmiddag is de karavaan vertrokken voor de tweede etappe van Berg naar Weert. De renners moeten ook nu weer 35 kilometer afleggen. Om de punten wordt op een parcours in Weert gestreden. Uitslagen 1. Eddie Pieterse 3 kilometer in 7.52; 2. Huub Nelisse op 10 secon den; 3. André Moedig op 13; 4. Jo han Reekers op 22; 5. Han Bijlard op 23; 6. Jos van de Donk op 24; 7. Wim Cappetijn op 47; 8. Seine Weessies op 52; 9. Wim de Ronde op 1.08; 10. Cees Keus op 1.28. Aken-Hulsberg (tevens algemeen klassement) 1. Johah Reekers (Beek, Enschede) 16 min.56 sec.42; 2. Eddie Pieterse (LIAM, Maassluis) 16.57.42; 3. Huub Nelisse (Flora, Vlaardingen) 17.45.07; 4. Jos van de Donk (Beek, Nieuwegein) 18.26.55; 5. Han Bijlard (LIAM, Zwolle) 18.49.06; 6. André Moedig (Bondsspaarbank, Leiden) 19.08.09; 7. Wim Cappetijn (Beek, Breda); 8. Seine Weessies (Bonds spaarbank, Nieuwegein) 20.56.76. 9. Johan Klein (Zuivelbureau, Duits land) 21.11.08; 10. Cees Keus (Flora, Den Haag) 21.31.99; 11. Wim de Ronde (Bondsspaarbank, Le Zoel mond) 21.32.83; 12. Heinrich Koe berle (Zuivelbureau, Duitsland) 23.12.10; 13. Jan van de Berg (Bondsspaarbank, Barneveld) 23.13.72; 14. Ben Westerhof (LIAM. Hengelo) 23.18.49; 15. F. Lozeman (LIAM. Hengelo) 23.34.14; 16. P van Akervleken (Beek, Weert) 24.42.17; 17. Cees van Zaal (LIAM, Ter Aar) 25.21.53; 18. Rolf Zeyer (Zuivelbureau, Duitsland) 25.4093; 19. W. van de Bosch (Flora, Hille- gom) 27.13.29; 20. Henk Baggen (Flora. Sittard) 29.11.96. Ploegenklassement 1. Beek 51 punten; 2. LIAM 43; 3. Bondsspaarbank 38; 4. Flora 32; 5. Zuivelbureau 22. LEIDEN/RIJNSBURG- /NOORDWIJK Bloemen- dorp Rijnsburg heeft zich met het 37e Bloemencorso weer op overtuigende wijze aan de Leidse regio gepresenteerd. De twaalf fraaie praalwagens en de tientallen schitterend met bloemen versierde personen wagens lieten afgelopen zater dag weer eens zien, waartoe de Rijnsburgse kwekers en arran geurs in staat zijn. Kortom, bloemenvakwerk waar tradi tiegetrouw en terecht tiendui zenden toeschouwers in Rijns- burg, Leiden en Noordwijk op afkwamen. Hoeveel toeschouwers een cor so bekijken, wordt nooit hele maal duidelijk. Het blijft altijd bij het maken van ruwe schat tingen. Feit is wel, dat de be langstelling hier en daar enigs zins tegenviel. Vooral in Lei den was dat merkbaar, op de Hooigracht stond maar weinig publiek. Daar tegenover staat, dat het in de Haarlemmer straat zwart van de mensen zag. De wat tegenvallende be langstelling wordt naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door de vakantie. Sportief Vorig jaar stond het corso in het teken van spelletjes. Op de verschillende praalwagens werden toen allerlei spelletjes uitgebeeld. Dit jaar was geko zen voor het motto 'Bloemen bij elk (sport)festijn' en dus werden allerlei sporten met bloemen en attributen in beeld gebracht. Achtereenvolgens passeerden de praalwagens voetbal, watersport, racket- sport, racesport, hippische sport, atletiek, wielrennen, schieten/darts, gewichtheffen en wintersport de revue. Er was ook plaats ingeruimd voor het thema Olympiade en sporttrofeeën. Tevens reden vijfentwintig fraai versierde personenwa gens in de bonte stoet mee. Deze wagens waren opgetuigd met de meest prachtige bloem stukken. Opvallend detail was het feit, dat er erg veel groen ten in deze bloemstukken wa ren verwerkt. Zo waren kom kommers, paprika's, prei en rabarber tussen de bloemen te zien. De twee oldtimers van Kees Mulder stalen de show. Tot het rijdend materieel be hoorden ook een authentieke postkoets en een echte stoom machine. Vooral dit laatste voertuig was, als het zijn stoomfluit liet horen, een re gelrecht succes bij het jeugdige publiek. Werkelijk alles in de optocht was versierd met bloemen. Zo hadden motoragenten een klein bloemstukje op de baga gedrager, waren de politiewa gens voorzien van een bloem stuk en waren zelfs de paar den niet vergeten. Deze edele viervoeters droegen een kleine corsage achter de oren, zodat er zeer feestelijke politiepaar- den te zien waren. De optocht werd nauwelijks door pech geplaagd. Op de Hooigracht in Leiden liepen twee voertuigen een lekke band op, maar die problemen werden razendsnel verholpen. De Leidse politie spreekt dan ook van een zeer soepel verlo pend corso. Zaterdagavond en gisteren kwamen nog eens duizenden mensen naar Noordwijk om de praalwagens te bekijken. De wagens stonden opgesteld op de Koningin Wilhelminabou- levard en trokken, mede dankzij het voortreffelijke weer, veel belangstelling. De racesport-praalwagen op de Leidse Steenstraat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3