White Shadow wint Ken Brown heeft laatste woord Derby in recordtijd Hockeyploeg op dreef tegen België Kortsjnoj en Ribli tot winnaars verklaard OPENNK TOONT POPULARITEIT GOLF AAN MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 zijn niet verschenen tegen stander Kasparov in. Arbiter George Koltanowski zette de klok een uur later stil en zei: „Grootmeester Kortsjnoj heeft de partij gewonnen omdat zijn tegenstander niet is opgeko men. Ik verklaar verder dat de tweekamp voorbij is en ge wonnen door Kortsjnoj". Vervolgens kreeg de Zwitserse ex-Rus uit handen van Harold Bogner van de organiserende Western Chessclub een cheque van 7500 dollar, een kwart van het bedrag, dat de winnaar van de tweekamp aan het slot zou hebben mogen incasseren. Florencio Campomanes, voor zitter van de wereldschaak bond en in de ogen van de Sovjet-Unie de grote boosdoe ner, verklaarde in Pasadena dat er tijdens het volgende FI- DE-congres, in 1984 in Manil la, maatregelen zouden wor den genomen om organisato ren van tweekampen beter te beschermen. Campomanes zei verder dat de FIDE zou probe ren volgend jaar gewoon een tweekamp om het wereldkam pioenschap te laten plaatsvin den alsof er niets is gebeurd. „De tijd heelt alle wonden", zei hij simpelweg. ZANDVOORT Op de vierde en laatste dag van het open Nederlandse golfkampioenschap in Zandvoort, waarin de Schot Ken Brown het zui nigst met zijn slagen om sprong, is weer eens ge bleken hoe betrekkelijk het niveau van spelers kan zijn. Alleen de Neder landse amateur Bart Nolte uit Hattem slaagde er een keer in de bal met één lel in een hole te spelen. Waar de eerste beroeps golfer bij zo'n prestatie van een toernooi-sponsor een dure auto cadeau krijgt, restte Nolte slechts het compliment dat hij zo professioneel had gesla gen. Maar ook het omge keerde gebeurde. Toen de Australische profspeler Vaughan Somers (Aus) gisteren op de negende hole de bal iets voorbij de green sloeg en een toe schouwer op de borst raakte, mompelde ie mand: „Wat een ama teur". De getroffen man zocht ongerust naar een EHBO-post. Had Adam vroeger een voorwerp zo hard tegen zijn ribbenkast aangekregen, zou Eva er ongetwijfeld heel anders hebben uitgezien. Hoewel haar uiterlijk ook in dat geval een mysterie zou zijn gebleven. Geheimzinnigheid bestond er ook op de Kennemer golfbaan, doordat een drietal spelers het record-aantal bezoekers (ruim .tienduizend over vier dagen) tot de laatste slag in het onge wisse liet over wie de hoofd prijs van zestigduizend gulden op z'n buitenlandse bankreke ning mocht laten bijschrijven. Tot dat supertrio behoorde in elk geval niet de Nederlandse prof Jan Dorrestein (67e), die met 297 slagen 9 boven par bleef, aangezien viermaal het baangemiddelde van 72 het ge tal 288 oplevert. Ook de jeug digen Siemon van Vliet en Bart Nolte (elk 300) redden het niet, hoewel Van Vliet in een play-off tegen Nolte wel de beste amateur van het toernooi werd. Ook de favoriete West duitser Bernhard Langer (25e met 287 slagen) kon geen hoofdrol spelen op de winderi ge baan, waar de stilte op af stand werd verstoord door treinen, race-auto's en recla mevliegtuigjes. Wie dan wel? Na donderdag en vrijdag had de onbekende Engelsman Glenn Ralph ver rassend de kop van het deel nemersveld genomen met 66 en 65, maar hij moest na een inzinking op zaterdag (74) Vaughan Somers en Ken Brown (Scho) naast zich dul den, ieder met 205 slagen. Na de tiende hole stond Somers kansrijk met 13 onder par, te gen Ralph en Brown (dubbel bogey) op min 10 en de vol gende drie spelers op min 9. Lijdzaam toezien Maar Ken Brown kwam bij de zestiende hole op gelijke hoog te (- 13) met Sommers, terwijl de slecht gestarte Spanjaard José-Maria Canizares dank zij de evenaring van het baanre- cprd (65) al gedoucht op het terras zat met eveneens 13 on der par. Voor hem was het lijdzaam toezien of Brown en Somers hun score zouden ver knoeien of niet. De laatste hole (een par 4) werd door Sommers in vier slagen gehaald. Ken Brown had na twee klappen het balle tje op drie meter van de vlag gemept en als zijn derde slag raak was, zou hij op -14 komen en voorkomen dat hij met So mers en Canizares een play-off moest uitvechten. Dat was hem in Italië al eens overko men en toen had de 26-jarige Schot in de verlenging wel de beroemde Ballesteros (Spa), maar niet LangeA achter zich weten te houden. Tot groot en- housiasme van het opeenge pakte publiek speelde Brown een perfecte put en ver| prompt te juichen over eindzege. Volkomen beheei 1 raapte de man, die 1978 de Ie "og: se open kampioenschapp* ;®r' won en dit jaar alleen in K nia de sterkste was, de bal n' het laatste gaatje. De allerlaa ste klap bleek meer dan e< J daalder waard voor het t h' rust gekomen enfant terrib van de golfsport, die zich zoi der gemopper, straffen schorsingen van een goe< J kant liet zien. >el< Ook positief kan over de pt blieke belangstelling worde gedacht. De aanwezigheid va Ui veel mensen uit vele lag« van de bevolking moge een ii dicatie zijn dat golf, de Rol Royce onder de balsporten, b lnl zig is een wat volkser V\ ntj. Golfje te worden. HERMAN JANSE1 Victor Kortsjnoj start de klok voor zijn partij tegen Kasparov, die echter niet zal komen opdagen. De Amerikaanse scheidsrechter George Koltanovski houdt de partij al voor gezien en heeft Korts jnoj tot winnaar verklaard. PASADENA Viktor Korts jnoj en Zoltan Ribli zijn dit weekeinde tot winnaars ver klaard van de halve finale tweekampen voor het kandi- datenschaaktoernooi, die res pectievelijk in Pasadena tegen Gari Kasparov en in Abu Dhabi tegen Vassili Smyslov hadden moeten spelen. De schaakbond van de Sovjet- Unie boycotte de tweekampen echter en liet Kasparov en Smislov niet vertrekken. In Pasadena had Kortsjnoj voor de eerste partij de witte stuk ken geloot. Hij voerde zijn eer ste zet uit op het afgesproken tijdstip en drukte de klok van De gelukkige Guus Knijnenburg met zijn White Shadow. TIES KRUIZE SCOORT IN 150e INTERLAN De Schot Ken Brown onttroont op de Kennemer golf baan Paul Way (Eng) als open Nederlands kampioen. WASSENAAAR Bijna iedereen had er gister middag op Duindigt vre de mee. Lang bracht het publiek op de stampvolle Wassenaarse baan de handen op elkaar voor White Shadow en Guus Knijnenburg. Na de hul- Sdiging maakte de 53-jari- ge Nootdorper stapvoets achter zijn paard, zijn ererondje. In een koers- recordtijd van 1.19.6 had de merrie van stal Hart- berger het hoofdnummer gewonnen. De eigenaar van het paard, munten- handelaar Hartmans had de Derby zelf maar niet bekeken. De spanning zou hem misschien wel eens te veel te veel ge weest kunnen zijn. Later stond hij zichtbaar te ge nieten via de videobeel den van de buitengewo ne prestatie van zijn merrie. Na de start gebeurde waar voor velen, ook pikeur Knij nenburg, bang waren. White Shadow sprong in de fout. De t Nootdorper kreeg het paard i? weer snel in draf en begon vanuit de achterhoede aan zijn opmars in de 2600 meter lange koers. White Shadow ging als derde de laatste I bocht in, versnelde, nam de koppositie over van Worthy Boy Laren en won uiteinde lijk met een hoofdlengte ver schil voor White Honey. Wil- ma Star met Huub Schoonho ven werd derde voor Wel lborn Dean en Welcome Jac- ky. Uitzonderlijke klasse Met de overwinning verdien de White Shadow voor haar eigenaar bijna 88.000 gulden en bracht zij haar totale win- !som op 190.000 gulden. Nog nimmer heeft een Neder landse driejarige zoveel geld op de drafbanen bij elkaar weten te verdienen. White Shadow is dan ook een paard van uitzonderlijke klasse, waar de Nederlandse fokke rij en in het bijzonder de fok kerij van mevrouw Postma, I waar White Shadow vandaan Ikomt, trots op kunnen zijn. De laatste jaren is de Noot- dorper Guus Knijnenburg een vrij onopvallende figuur in de Nederlandse drafsport i geweest. Hij leerde het vak rJv vroeger op Duindigt bij wij- White Shadow (6) gaat als eerste over de finish. White Honey komt nog dicht bij.. len zijn oom Flip Knijnen burg en mocht voor hem in 1956 aan de start verschijnen in de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt met O. Marijke. Als een van de wei- ninge Nederlandse pikeurs won Guus Knijnenburg toen de Grote Prijs der Lage lan den en de draverij om de Gouden Zweep. Als zelfstan dige trainer won hij alle be langrijke koersen in Neder land. Alleen op een zege in de Derby moest hij tot giste ren wachten. Guus Knijnenburg: „Nog nooit had ik zo'n paard op stal. Het is een moeilijk dier aan de start, maar voor de rest heeft deze merrie veel klasse. In een koers kan je onderweg enkele keren speed aan haar vragen en dat is bij de meeste andere paar den niet het geval. Ik ben al weken met die Derby bezig geweest. Het is gelukkig ach ter de rug. Nu kan ik weer normaal slapen. Het publiek verwachtte van White Sha dow een goede Derby. Men leefde ook vooraf erg met ons "mee. Na het springen in de Derbyproef enkele weken geleden die daardoor de mist inging kreeg ik links en rechts adviezen hoe ik met White Shadow moest rijden. Natuurlijk erg leuk maar je wordt er wel doodziek van. Ik zit lang genoeg in het vak om de taktiek voor zo'n Der by zelf te bepalen. En, het is gelukt. Dit kost je enkele ja ren van je leven". Rustig Het is de bedoeling wat men de komende tijd rustig aan gaat doen met White Sha dow. „De merrie staat nu in een hoge winsom en dan is het moeilijk om voor haar goede koersen te vinden. Wij moeten ons gaan beraden over de vraag in welke koer sen White Shadow aan de start zou moeten komen. Waarschijnlijk zal dat de eerstvolgende keer in een sprinterskoers zijn. Overi gens, we hebben de tijd. De merrie is pas drie jaar", aldus Guus Knijnenburg De 61e Derby was voor het eerst 2600 meter in plaats van 2500 meter. Daardoor krijgt de recordverbetering van de kilometertijd van White Shadow nog meer al lure. Het record stond met 1.20 sinds vorig jaar op naam van Vancouver Cede met Gerard van Eykelenborg. Overigens nam Wina Oost- land met Aad Suykerbuyk vlak na de start de leiding. Tot in de laatste rechte lijn hield de winnaar van de Sweepstakes-hengsten het dapper vol. Echter, tot grote spijt van de supporters, die in twee bussen naar de Wasse naarse baan waren gekomen, liet de hengst het in de eind fase afweten. Evenals voor Wyjan Prinses was de af stand te lang voor hem. Opvallend was, dat er van de dertien paarden maar liefst acht behoorden tot het zwak ke geslacht en dat de eerste twee plaatsen voor merries waren. Zoiets is zeer onge bruikelijk in een Derby. Waarschijnlijk was Huub Schoonhoven met Wilma Star, riet zo gelukkig met zijn derde plaats als Guus Knij nenburg met zijn overwin ning. De derde plaats voor de complete outsider leverde voor eigenaar Cremers het leuke bedrag van bijna 30.000 gulden op. En dat, hoewel de koers voor Schoonhoven en Cremers zo slecht was begon nen. In de draverij voor het supertrio zegevierde Huub Schoonhoven met Torro Ash- ton. De zeven mille vloeiden niet naar hem, omdat hij werd teruggezet naar de ne gende plaats wegens hinde ren. Een erg zware straf. In 'de Derby was Schoonhoven hierdoor waarschijnlijk feller dan ooit en stuurde de op pa pier kansloos geachte Wilma Star naar het derde geld. Ei genaar Cremers kon weer la chen. Supertrio In supertrio 33 van komende zondag op de Wassenaarse baan Duindigt komen zestien volbloeds aan de start. Op pa pier is het een open gebeu ren. Onze favorieten zijn: Wallyfred, Detonation, Gol den Lisle. Onze outsiders: Sa- cha, Duke en Madammeke. ARTHUR VAN RIJSWIJK HAREN Het Nederlandse herenhockeyelftal h zaterdagmiddag op het kunstgrasveld van de hoe club Groningen in Haren, het eerste in het noor van het land, een vrij gemakkelijke zege van 4-0 haald op België, in dezelfde poule ingedeeld als Or tijdens het toernooi om het Europees kampioensc dat 18 augustus in Amstelveen begint. Het team bondscoach Wim van Heumen was beter op dreef veertien dagen geleden in de oefenduels met Jong kistan (0-1 en 0-0). Ties Kruize kon zijn 150e interland in de eerste minuut al luisteren met een doelpunt uit de eerste strafcorner. De v; kwam er echter pas goed in nadat Kruize in de tweede helft strafbal had gemist en Van Heumen enkele wissels toepi Laatste verdediger Van der Have moest zijn plaats afstaan Kruize en Den Hartog maakte zijn entree op het middenvi Jenniskens verdween eveneens en Doyer viel een linie tei van rechterspits naar het middenveld, ten gunste van 1 Grimbergen. Tussen de regenbuien door liep Nederland daarna vlot uit na 4-0. Eerst scoorde Kruize, die de tweede strafbal wel benut Daarna nam Bouwman een kans waar, die Doyer hem bood vlak voor het einde verraste Van 't Hek de Belgische doelm Smissaart, die al vele reddingen had verricht, met een sl boogballetje. Morgen (Tilburg) en donderdag (Amstelvei speelt Nederland de volgende oefeninterlands tegen Frankrij Ook Europees kampioen West-Duitsland, straks in het Wagem stadion de grote concurrent van Nederland, sloot een vriei schappelijke interland met winst af. In Hamburg werd het zat dag tegen Ierland, dat in Amstelveen in de Nederlandse groej ingedeeld, 4-2 na een ruststand van 0-1. Carsten Fischer scoor viermaal uit strafcorners. Opstelling Nederland: Hermans; Van der Have (Den Hartog); Steens, Van i beek, Pierik; Diepeveen, Kruize, Jenniskens (Van Grimbergen); Doyer, Bou man en Van 't Hek. Roderik Bouwman (rechts) omspeelt de Belgische doelman Smi 'n saert en zal Nederland even later op een voorsprong van 3-0. zfJP^ ten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14