1 JCruijff neemt revanche Honkbalteam haalt hos Angeles niet a Ajax onderuit bij strafschoppen Waterpoloteam maakt vermoeide indruk MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 BIELEFELD Pas bij het nemen van strafschoppen viel in het voetbaltoernooi van Bielefeld gisteravond de beslissing ten gunste van gastheer Arminia en ten nadele van Ajax. Na de reglementaire speeltijd en de verlenging was de stand nog steeds gelijk (2-2), waarna de 13.000 toeschouwers zagen dat Ajax de beslissende penalty-serie zwakker (2-3) benutte dan Bielefeld. Voor Ajax misten drie specialisten (Ophof, Schoenaker en Molenaar). De nuchtere Koeman en de steenhard schietende Molby konden niet voorkomen, dat Biele feld door Schnier, Ozaki en Westerwinter de toernooi winst opeiste. In de wedstrijd had Arminia voor de rust de score geopend door Schröder. Molby maakte gelijk. Na rust benutten beide ploegen een strafschop: Koeman voor Ajax en Pagelsdorf voor de thuis club. De strijd om de derde plaats met West Ham United besliste Wa terschei, ook na strafschoppen (4-3), in Belgisch voordeel. Na de regelementaire speeltijd en verlenging was de stand 1-1. Overige duels Ruim 1Ü.000 toeschouwers zagen het Belgische Lokeren het Utrecht-toernooi winnen. Dit gebeurde in een zeer spannende en doelpuntrijke finale tegen de organiserende club. Na 90 mi nuten was de stand 5-5, in de verlenging was Lokeren met 6-5 de gelukkige. Het scoreverloop was Van Vauter 0-1, Van Veen 1-1, Van der Eist 1-2 en 1-3, Adelaar 2-3, Larsen 2-4, Wouters 3- 4 en 4-4, Nijskens 4-5, De Wit 5-5, Nijskens 5-6. Daarentegen was de strijd om de derde plaats tussen Nottingham Forest en het Roemeense nationale elftal een sfeer- en emotieloos gebeu ren. Nottingham won met 2-0 door doelpunten van Birtles. AZ '67 won zijn eigen toernooi door in de finale Volendam met 5-1 te verslaan. Bij de rust was het 2-0 door treffers van Van der Meer en Tiktak uit een strafschop. Na rust zagen de 5000 toe schouwers AZ via doelpunten van Loggie, Van der Poppe en nogmaals Loggie uitlopen naar 5-0, waarna Blanker de Volen- damse eer redde. FC Groningen is in Den Helder winnaar geworden van het der de Maritiemtoernooi. De noordelijke formatie versloeg in de fi nale Haarlem met 2-1. Wiebing hielp FC Groningen aan een voorsprong, die door een treffer van Leysner teniet werd ge daan. De van Sparta aangetrokken Van Tiggelen maakte het winnende doelpunt voor de Groningers. De Helderse selectie werd derde door in de verliezersronde met 2-1 te winnen van SC Cambuur. Bouman gaf de Noordhollandse combinatie een voorsprong, Payne maakte gelijk en Plooij tekende voor de eindstand van 2-1. PSV speelde in een toernooi in Brugge met 2-2 gelijk tegen Bo- russia Dortmund, maar dolf het onderspit in de noodzakelijk ge worden serie strafschoppen. Jurrie Koolhof had in de normale speeltijd voor de Eindhovenaren gescoord. In het kader van de strijd om de Limburg Cup speelden FC VVV en Fortuna Sittard in Venlo tegen elkaar met 2-2 gelijk. Verbeek opende de score via een strafschop. Koevermans en Evers veranderden de Sit- tardse achterstand in een voorsprong. Uiteindelijk zorgde Van Rosmalen voor de eindstand van 2-2. Tini Ruys van de bezoe kers kreeg een gele kaart. In Melissant verloor de nieuwe eredivisieclub DS '79 met 6-5 van een streekelftal. Ongeveer 500 toeschouwers zagen Mole naar (3x), Guldemeester, Van Ast (strafschop) en Smit tegen de Dordtse club scoren. Gerrie Mühren (2x, waarvan eenmaal uit een strafschop), Matena, Braham en Linford doelpuntten voor de profs. Sparta oefende in Breskens tegen de gelijknamige club en won met 2-0. De 1600 toeschouwers zagen Ronald Lengkeek twee maal doelpunten. NAC kon het in Breda niet bolwerken tegen Fortuna Düsseldorf, dat met 2-0 won. Daarentegen had Willem II in Tilburg weinig problemen met het Belgische RWDM, dat via treffers van Wanny van Gils (3x) en Toine Nelemans ten aanschouwe van 2100 bezoekers royaal met 4-0 werd geklopt. Go Ahead Eagles had het Oostenrijkse Grazer AK, waarvan oud-Ajacied en oud-international Barry Hulshoff manager is, op bezoek en won met 2-1. Tweeduizend toeschouwers zagen Eikel kamp en Bosman namens de thuisclub scoren en Koschak voor de bezoekers. Aanwijzing FC Twente heeft in Doetinchem een aanwijzing gekregen, dat een terugkeer naar de eredivisie niet zo maar op superieure wij ze zou kunnen worden verwezenlijkt. Tegen De Graafschap kwam het niet verder dan 3-3. Voor ruim 2200 kijkers nam De Graafschap door Peitsman de leiding, waarna Koopman gelijk maakte. Na rust nam FC Twente via Ashcroft en Roord twee maal een voorsprong. Galgenbeld zorgde ervoor, dat de Doetin- chemmers steeds gelijk kwamen. De laatste keer deed hij dat uit een strafschop. Excelsior won de oefenontmoeting met Xerxes met 5-2. Voor de eredivisieclub scoorden Beukers (2x), Goozen, Wasiman en Ridderhof. De 500 toeschouwers zagen de amateur- hoofdklasser tweemaal iets terugdoen via Klaver. De overige resultaten van in het weekeinde gespeelde oefen wedstrijden van betaalde clubs zijn: Haaksbergen-Heracles 2-3, Quick Boys-NEC 0-5, Leones-Vitesse 1-3 en Achilles '29-Wage- ningen 2-4. ai |)TTERDAM De Kuip nog slechts voor de lift gevuld toen Stan- frd Luik en Hamburger J de finale van het Rot- Jtdam-toernooi afsloten, in zeer matige finale - S;Jet HSV als winnaar door in zege van 3-2 - zorgde aor een anti-climax, van Jit een prima dagje in de Jtterdamse voetbaltem- had moeten worden, irder namelijk had Fey- loord in de verliezers- pde tegen Liverpool tor een zeer aantrekke- duel gezorgd (3-3) en nk zij betere strafschop- in sloten de Rotterdam- Sers het toernooi met een %de plaats af. De grote tan bij Feyenoord was ttmaal trouwens wél Jo an Cruijff. I de opnieuw bijna volle pip, die Feyenoord in drie igen tijd een fors kapitaal op perde, nam Cruijff heel knap jvanche voor de matige pres- ttie van afgelopen vrijdag, oen immers konden hij én fcyenoord niet imponeren; te- En Liverpool bleek de Am- lerdammer tot driehonderd rocent méér in staat. Keer op ieer werd de defensie van Li- erpool in verwarring ge- 'facht na wéér een listige pass -9n Cruijff, die bovendien tel- [ns risico in zijn acties legde, uijff liet vanaf de eerste mi- lut zien uit te zijn op een ;d persoonlijk optreden. Iets ;er naar achter getrokken jn tegen Standard Luik was 'j voor Feyenoord de ontbet- iste leider. Hoogst persoon- jk zorgde hij ook nog met een Intastische solo voor de ope- ingstreffer, waarna hij later og eens de inleidingen op zijn aam schreef voor de reste- inde Rotterdamse doelpun- fraai Cruijff zelf ook eelde, er mag zeker een aan- minpunten bij Feyenoords treden worden geplaatst. ;t was eigenlijk alléén aan hiijff te danken, dat het Rot- rdamse publiek enthousiast raken. Wat zou er immers gebeurd, indien Feye- iord zonder Johan Cruijff had moeten spelen? Een vraag trouwens, die zich de komende competitie ongetwijfeld wel eens daadwerkelijk zal gaan opdringen. In verdedigend opzicht bleek Feyenoord namelijk een gam mel geheel, zoals de gehele ploeg trouwens in collectief opzicht niet uitblonk. Praat trainer Thijs Libregts de laat ste weken zo graag over een nieuwe aanvaller in de Kuip - de naam van Sanches Torres van FC Twente is gevallen, nu Van der Gijp naar Spanje ver trekt - zijn voornaamste zorg - blijkt uit de verrichtingen van dit weekeinde - is momenteel toch de verdediging, die in to taal zes treffers moest incasse ren. Moet chel van de Korput, die even als Gullit met een dijbeenbles sure langs de kant moest blij ven, wel was gehandicapt. De jongeling Henk Duut toonde zich als laatste verdediger voorlopig onbetrouwbaar. Bij zijn terugkomst uit Mexico, waar hij met het UEFA-team voor de wereldtitel mocht strijden, claimde hij brutaal een basisplaats in het Rotter damse keurkorps, maar Thijs Libregts handelde - naar nu blijkt - toch maar goed door Van de Korput uit Italië terug te (laten) halen. Door de komst van Cruijff is ook het speltype van de Rot terdammers, die zich minder nerveus toonden dan tegen Standard Luik, veranderd. Ir* vroegere tijden werd altijd van achteruit voor een rustige op bouw gekozen, door de komst van Cruijff wordt een hoger tempo gespeeld. Dat sommige spelers daar nog aan moeten wennen, is echter duidelijk. Regelmatig werd een goede pass van Cruijf nog niet begre pen. Bovendien .gingen tech nisch beperkte spelers als Troost en Stafleu zich een aan tal keren te buiten door - in navolging van de trouwens niet met een persoonlijke dek king geconfronteerde Cruijff - de bal met de buitenkant van de schoen te spelen. Gesleuteld. Dat soort zaken zal Feyenoord zich in de competitie niet mo gen permitteren. Daarom zal er in de komende weken nog Cruijff gaat voor het eerste doelpunt zorgen. In een onnavolgbare solo glipt hij langs de complete defensie van Liverpool. Alan Kennedy, Alan Hansen en Steve Nicol (vlnr) hebben het nakijken. hevig moeten worden gesleu teld aan de basisformatie. Of daarin ook nog een plaats kan worden ingeruimd voor An- drej Jeliazkov valt nog te be zien. De Bulgaar werd ook te gen de Engelse landskampioen buiten de basis gehouden en het is voorstelbaar dat Cruijff hem liever niet de in de ploeg heeft. Neerlands beste voetbal ler heeft namelijk meer be hoefte aan bewegende spelers, die bereid zijn hard te werken voor de ploeg en hem zelf, dan aan een statisch ogende indivi dualist als Jeliazkov. Feyenoord was trouwens niet de enige ploeg van het toer nooi die toonde nog niet klaar te zijn voor het competitie-ge beuren. Gold dat ook voor Li verpool, de finalisten Standard Luik en HSV deden in dat op zicht niet voor de rest onder. De finale was niet meer dan een slap sluitstuk, waarin zo wel de Belgen als de houder van de Europa Cup I zich ten opzichte van het publiek be paald niet hoffelijk gedroegen met een onaantrekkelijk en tempoloze speelwijze. Daarom was het ook niet vreemd, dat veel toeschouwers amper op het voetbal letten. Meer aandacht was er voor een fanfare uit Hooglander veen, die behalve in de rust ook tijdens de wedstrijd zijn werk deed. Terwijl Standard Luik, met Tahamata toch weer als beste speler, en Hamburger SV zich over het veld bewo gen, zette het huisorkestje con stant populaire Rotterdamse liederen in, die de toeschou wers met luid gezang beant woorden. Het volume nam echter af, naarmate de wed strijd vordere. Veel toeschou wers hadden het allemaal wel gezien. Het was eigenlijk jam mer dat Feyenoord zelf niet het toernooi mocht afsluiten. DENNIS MULKENS Om de derde plaats: Feyenoord - Li verpool 3-3 (2-1). 8. Cruijff 1-0, 16. Lawrenson 1-1, 43. Vermeulen 2-1, 51. Lawrenson 2-2, 52. Houtman (strafschop) 3-2, 70. Dalglish 3-3. Scheidsrechter Van der Laar. Toe schouwers: 52.000. Strafschoppen: Voor Feyenoord schoten Been, Duut, Houtman en Wijnstekers raak. Voor Liverpool: Neal, Nlcholl en Kennedy Feyenoord: Hiele; Troost, Nielsen, Duut, Wijnstekers; Hoekstra, Cruijff, Stafleu (Van Til); Been, Houtman, Vermeulen. Liverpool: Grobbelaar, Neal, Kenne dy, Lawrenson, Hansen, Johnston (Rest); Lee. Souness, Nicholl; Hodg son, Dalglish. Finale: HSV-Standard Luik 3-2 (2-0). 24. Milewski 1-0, 40. Kaltz 2-0, 53. Tahamata (strafschop) 2-1, 74. Ples- sers 2-2, 83. Schatzschneider 3-2. Toe schouwers 52.000. Scheidsrechter: Geurds. HSV: Stein; Kaltz, Vehmeyer, Ja- kobs, Hyronimus; Groh. Schröder, Milewski. Magath; Schatzschneider. Wuttke (Von Heesen). Standard Luik: Preud'homme; Aus- sems; Wintacq, Poell, Jelikic; Van- derSmissen, Keilers, Plessers, Daer- den; Hrubesch (Grundel), Tahamata. fALIË HEROVERT EUROPESE TITEL TEN KOSTE VAN ALLES ^ragifan der Gijp De j^ar Spanje A MALLORCA René der Gijp gaat zijn geluk be- •ven in Spanje. De 22-jarige I-Rotterdammer zal vermoe- ijk vandaag een driejarig itract tekenen bij Real Mal- i, een van de clubs, die vo- seizoen is gepromoveerd de eerste divisie. Het 17 pjisferbedrag voor Van der fiirpoJP1 'aatste^jk voor de Bel- ^9the club Lokeren speelde, zestig miljoen peseta's be- jgen, ongeveer 1,3 miljoen "en. Bovendien zou van der zelf nog eens ruim drie ton idgeld ontvangen. OmX DUISBURG Het Neder landse waterpoloteam is dit weekeinde vierde geworden in het acht-landentoernooi te Duisburg, maar heeft nauwe lijks kunnen overtuigen. De ploeg maakte vaak een ver moeide indruk, hoofdzakelijk omdat er voor de meeste wed strijden eerst nog flink werd getraind om de conditie op peil te brengen voor het Europees kampioenschap, dat eind deze maand in Rome begint. Euro pees kampioen West-Duitsland won het evenement in eigen land, door in de slotwedstrijd de Sovjet Unie, wereld- en Olympisch kampioen, met 8-7 te verslaan. De Westduitsers slaagden er daardoor tevens in niet één punt te verspelen in zeven wedstrijden. In zijn laatste wedstrijd ver sloeg Nederland gisteren met 7-6 (2-3, 0-2, 3-0, 2-1) Australië. De Nederlandse ploeg kwam pas in de derde periode in zijn spel. De achterstand van 5-2 werd toen weggewerkt en in het laatste kwart haalde het team van Denis Pocsik de winst binnen. Voor Nederland scoorden Landeweerd (3x), Blikslager, Janssen, Noorde- graaf en Buunk. Zaterdag speelde Nederland twee wedstrijden. In de eerste werd met 9-7 (2-3, 0-3, 2-2, 3-1) verloren van Joegoslavië, in de twee met 8-7 gewonnen van Spanje. De Joegoslaven zetten de equipe van bonds- trainer Pocsik in de tweede periode op een achterstand van vier treffers, die pas in het laatste speldeel tot een verschil van twee werd ingelo pen. Landeweerd, die zich pas vrijdag bij de selectie had ge voegd, en Van Belkum maak ten ieder twee doelpunten. De overige treffers kwamen op naam van Buunk, van Es en Noordegraaf. De zege op Spanje (7-6) kwam moeizaam tot stand. In de slot fase van de derde periode kon Ton Buunk de stand pas ge lijktrekken: 7-7. Oranje had daarna het geluk dat Spanje geen gebruik wist te maken van een man-meer situatie, waarna Ed van Es anderhalve minuut voor het eindsignaal de stand op 8-7 bracht. De doelpunten kwamen van Lan deweerd 2, Noordegraaf 2, Heiden, Blikslager, Buunk en Van Es. Zesde wereldtitel voor Russische basketbalsters SAO PAULO Voor de zesde keer in de geschiede nis heeft de Sovjet-Unie het wereldkampioenschap bas ketbal voor dames behaald. Zaterdag won de ploeg in de finale in Sao Paulo met 84-82 van de Verenigde Sta ten. Halverwege het duel had de Amerikaanse forma tie nog een aardig uitzicht op het prolongeren van de titel: 40-37. China eindigde in het Braziliaanse toernooi als derde door Zuid-Korea met 71-63 (32-27) te verslaan. lakt. :ken itse ROSSETO De Euro- ise honkbaltitel is weer rug in Italië. De Italia an pakten zaterdag in rosseto de draad weer die twee jaar geleden pond Haarlem door Neder- 1 nd werd doorgeknipt en bijna dertig jaar oude uropese kampioensbeker in elk geval weer tot '85 te pronken op het antoor van de Italiaanse •nd in Rome. )rsp *JS" uit 1954 daterende bokaal as echter niet de voornaam- inzet van het achttiende iropees kampioenschap. De el leverde ook een toegangs- rote !w'js °P voor ^et demonstra" ïtoernooi tijdens de Olympi- ;D he Spelen van volgend jaar Los Angeles. Juist daar had ïderland zo graag had willen aan en zéker zijn coach Jim irde toeckel, die het Dodgers-sta- 't VOETBALCENTRUM Voor al uw sporlkleding Jan Luykenlaan 77. Den Haag. dion kent als zijn broekzak. Maar na winst in de eerste drie wedstrijden in de serie van vijf tegen Nederland (9-5, 14-1 en 3-2), wist de Squadra Azzurra zich zeker van een optreden in dat gigantische stadion, het mekka voor elke zichzelf respecterende honkb- baller. Dan zal echter vergeefs wor den gezocht naar de grote na men uit de ploeg van nu. Italië heeft de Europese kroon hero verd dank zij het inzetten van niet minder dan veertien zoge naamde Oriundi, Italianen die hun opvoeding en honkbalo pleiding hebben genoten in de Verenigde Staten. Deze Ital-A- merikanen zullen echter in Los Angeles niet van de partij zijn. De Italiaanse bond zal, mede op aandringen van het Internationaal Olympisch Co mité, een afvaardiging sturen van pure Italianen. Waar die vandaan moeten worden ge haald, is nog de vraag. Welis waar werd twee jaar geleden gestart met een eigen pro gramma, dat uitmondde in het „Team Italia", maar de kwali teit van deze ploeg lijkt dik onvoldoende om de confronta ties met toplanden als Cuba, de Verenigde Staten, Zuid-Ko rea en Japan succesvol te kun nen beeindigen. Gevreesd moet worden voor een afgang van de Italiaanse ploeg in het Dodgers-stadion en dat is na tuurlijk een bijzonder slechte zaak voor het Europese honk bal. Tegenzet Maar wie dan leeft, wie dan zorgt, moet Bruno Beneck, de grote baas van het Italiaanse honkbal hebben gedacht. Hij en zijn „handlangers" worden gezien als de mensen achter de ellende waarmee de Neder landse ploeg de afgelopen twee weken werd geconfronteerd. Zaterdag kwam hij nog even snel met een tegenzet op de dreigementen die de voorzitter van de Nederlandse bond, Guus van der Heijden, eerder uitsprak. Omdat de Nederlan der Chris Pieters was aange wezen als hoofdscheidsrechter voor het derde treffen, dreigde Beneck, via de Italiaanse och tendbladen, zijn ploeg terug te trekken als er geen ander zou leiden. De technische commis sie van de CEBA gaf daarop een verklaring uit, waarin de benoeming van Pieters werd bekrachtigd. Beneck, die de Europese titel ten koste van alles wilde heroveren, durfde echter niet weg te blijven met zijn ploeg. Toen Pieters in de vierde inning een Italiaanse score ongeldig verklaarde, om dat Rovezzi de thuisplaat niet had aangeraakt, gooiden de toeschouwers flessen en derge lijke op het veld. De vertraag de televisiebeelden wezen la ter uit, dat de in Antwerpen wonenende arbiter wel dege lijk gelijk had. Opvallend Nederland speelde overigens in die laatste echte wedstrijd een puike partij honkbal en dat mocht opvallend worden genoemd na het pak slaag (14-1) van de avond ervoor. De Italianen wonnen echter toch, dank zij een solo-homerun van Roberto Bianchi in de tiende inning. In de eerste helft van die extra slagbeurt had Neder land de kans gehad om de 2-2 stand in eigen voordeel om te buigen. Met één man uit kwam Blac- quiere op het derde honk. Het leek een ideale situatie voor een squeeze-play, een spelletje waarbij zeer veel risico wordt genomen om de loper van drie te laten scoren. Manager Jim Stoeckel is echter geen lief hebber van een dergelijke ac tie. „Ik zou het alleen doen, wanneer er echt geen andere mogelijkheid meer was". Hij gokte derhalve op een goede klap van Hickinson of Bos, maar die kwam niet. Het laatste woord was aan de Italianen. Aan één van de zes Gianmario Costa scoort in de derde en beslissende wedstrijd voor Italië, omdat achtervanger Paul Smit hem ondanks een atletische actie net niet kan uittikken. echte Italianen wel te ver staan. Roberto Bianchi nam de niet eens zo zwakke worp van Ed Kruys, die Jan Hijzelen- doorn in de negende inning was komen vervangen, vol op de knuppel en joeg hem het veld uit. Seconden later ont plofte het Jannella-Stadion van Grosseto en kon Bruno Beneck zijn afgelegen hoekje op het veld, waar hij trillend van de zenuwen de gebeurte nissen had gevolgd, verlaten. Blij als een kind zwaaide hij met de Italiaanse driekleur en nam hij de gescandeerde ova ties van het publiek („grazie Bruno") in ontvangst. Hij had zijn doel bereikt. De manier waarop is hij nu waarschijnlijk alweer vergeten. In de laatste, totaal overbodig geworden wedstrijd van het toernooi waarin de sterkste landen om beurten dreigden weg te lopen, heeft Nederland eindelijk van Italië gewonnen. De score van 14-4, waarvoor niet eens zeven innings be hoefden te worden voltooid, was een heel klein pleistertje op een verschrikkelijk grote wond. Het vierde, eveneens nutteloze duel, hadden de Ita lianen met 8-2 gewonnen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11