Spencer op weg naar tite Profronden voor Raas en Kuiper Arnoux slaat vurige aanval Piquet Nederlandse zeiltriomf op WK-Vaurien in Bres SPORTTRIBUNE Rob Simon sterkste jeugdtennisser Nilsson ongenaakbaar in zandf estival Zitplaatsen voor het leven bij FC Groningen MAANDAG 8 AUGUSTU 9 De Cesaris rijdt agent omver HOCKENHEIM De Italiaan Andrea de Ce saris moest een boete van 15.000 DM (16.500 gulden) betalen, om te mogen deelnemen aan de Grote Prijs van West-Duitsland op Hoc- kenheim. De 24-jarige Italiaan kreeg deze boete, omdat hij bij de ingang van het ren nerskwartier een politieman had aangereden. De agent kon na behandeling het ziekenhuis verlaten, maar het parket van de rechtbank vond de overtreding zo ernstig, dat De Cesaris werd bestraft. De Italiaan moet ook nog eens 1000 DM (1100 gulden) boete betalen aan de sportcommissie van de FISA. De Westduitser Manfred Winkelhock kreeg wegens het be dreigen van een agent die hem aanhield bij het binnenrijden van het rennerskwartier, een boete van 8000 DM (8800 gulden). Fietscross-professional Clint Miller gaat hier op kop vóór Greg Hill. Amerikaan Miller wint WK fietscross SLAGHAREN Clint Miller (Vst) heeft gisteren in Slagharen zijn Amerikaanse landgenoot Greg Hill onttroond als wereldkampioen fiets cross bij de profs. Hill, die jaarlijks een paar ton ver dient met deze sport, was net als zijn sponsor niet ontevreden over de tweede plaats. Het zou voor hem geen nadelige gevolgen hebben, meende de Amerikaan. Bij de amateurs van 24 jaar en ouder won de Nederlander Jos Vincent uit Helmond. Twaalf jeugdtitels gingen naar Nederlandse deelnemertjes. De drie wedstrijdagen trokken 30.000 toeschouwers. Hennie Kroeze mist finale WK speedway RYBNIK Hennie Kroeze is er za terdag in de Poolse plaats Rybnik niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finale van de wereldtitelstrijd speedway. Hij werd zevende en al leen de eerste vijf deelnemers kwali ficeerden zich. Kroeze bracht twee van de twintig manches op zijn naam. Hij moest nog een extra rit rij den tegen de Westduitser Karl Maier om uit te maken wie als zesde zou eindigen en zich reserve mocht noe men voor de finale. Kroeze verloor die race. De Pool Zenon Plech zege vierde, voor de Westduitser Egon Mueller en de Tsjechoslowaak Jiri Stancl. Mikkola wint rally van Argentinië BUENOS AIRES De Fin Hannu Mikkola heeft zaterdag de autoral- lye van Argentinië gewonnen. Hij had een voorsprong van ongeveer twee minuten op zijn teamgenoot Stig Blomqvist uit Zweden. Derde werd de Frangaise Michele Mou- ton, die net als Mikkola en Blomq vist met een Audi Quattro reed. In het klassement voor de wereldtitel is Mikkola nu de Westduitser Wal ter Roehrl tot op twee punten ge naderd. Stand wereldtitel coureurs: 1 Walter Roerhl (Wdl) 87 punten. 2. Hannu Mikkola 85, 3 Markku Alen (Fm) 68, 4. Stig Blomq vist (Zwe) 54. Ro lijk Sportprijsvragn'ar DEN HAAG De taten van prijsvrager. M dit weekeinde zijn: Lotto 31: 1-7-16-20. Reserve: 23. Deelnt 447.573. Inleg: 2.422.381,00. Pri drag: f. 1.217.795,00. spel: 388882 Westduitse 14-15-31-32-45-47. R, 11. Spiel '77: 256402#,^ Belgische 10-15-25-30-32-34. mend: 38. Supertrio: 14-5-6 ring: f. 345,30. Omi 111 086,00. i. e KORTENHOEF Jan Raas heeft zaterdagmiddag voor ongeveer 35.000 toeschouwers de 28e editie van het klassieke profcriterium in Kortenhoef gewonnen. De Zeeuwse wielerprof ontsnapte ruim drie kilometer voor de eindstreep uit een kopgroepje van vijf man. Achter hem sprintte Phil Anderson naar de tweede plaats. Sean Kelly werd derde. Tourwinnaar Laurent Fignon ging als veertiende over de finish. Bert Oosterbosch heeft besloten deel te nemen aan de strijd om de wereldtitel achtervolging voor de profs bij de wereldkampi oenschappen wielrennen op de baan, die van 23to en met 28 au gustus in Zurich worden gehouden. De renner uit Oudenbosch besloot het wegkampioenschap te laten vallen omdat hij daar, het parcours in ogenschouw genomen, geen perspectief in ziet. Oosterbosch was in 1979 wereldkampioen achtervolging bij de beroepsrenners. Bert Oosterbosch won zaterdagavond twee van de drie onderde len bij wedstrijden voor profs in Voorthui'zen. Alleen vocht hij zich naar de zege in een afvalrace, met Peter Winnen won hij een koppelkoers. De klassementswedstrijd leverde de eerste prijs op voor Adri van der Poel. Hennie Kuiper heeft gisteren de profronde van Heerhugowa- aard gewonnen. Theo Smit moest genoegen nemen met een tweede plaaats voor Steven Rooks. Voor Hennie Kuiper was het zijn tweede overwinning in een Nederlaands criterium van dit jaar. De 31-jarige Tsjechoslowaak Ludek Kubias heeft de wielerronde van Hessen voor amateurs gewonnen. Hij had een voorsprong van twee seconden op de Zwitser Heinz Luternauer. De West duitser Mike Kluge won de derde en laatste etappe over een af stand van 142 kilometer van Marburg naar Wiesbaden. Henk van Weers werd vierde met vier seconden achterstand op de winnaar. De Maaslander Teun van Vliet werd zaterdag in de tweede etap pe zesde. Hij bevond zich in een kopgroep van 23 man, van wie de achttienjarige West Duitser Udo Jaulus de sprint won. Bij een criterium in Zegge werd de Poeldijker René Koppert tweede achter Huub Kools uit Baarle Nassau. De winnaar reed de 100 km in twee uur, vijftien minuten en 37 seconden. MAASTRICHT Rob Si mon uit Rijen heeft giste ren in Maastricht verras send de Nederlandse jeugdtennistitel bij de jon gens tot achttien jaar ver overd. Hij versloeg in de halve eindstrijd Hagenaar Robert-Jan Bierens met 6- 1, 6-2 en overwon vervol gens favoriet Mare Koe vermans uit Bergschen- hoek met 0-6, 6-4, 6-4. Ook bij de meisjes tot en met achttien jaar was de titel niet aan de latere winnares, Digna Ketelaar uit Haarlem, toege dacht. Zij was als tweede ge plaatst en won in de finale van de als eerste geplaatste Simone Schilder uit Beverwijk met 7-6 6-3. In de categorie tot en met veertien jaar won bij de meis jes Mariëtte Verbruggen van Gabi Coorengel met 6-1 6-2. Bij de jongens versloeg Hen drik Jan Davids „Hagenaar" Richard Krajicek (12) met 6-4, 6-4. Buitenland De Amerikaan Jimmy Arias heeft gisteren het internatio nale tennistoernooi van India napolis gewonnen. Hij ver sloeg in de finale Andres Go mez uit Ecuador met 6-4 2-6 6-4. Bij de dames won de Hon gaarse Andrea Temesvari door een zege op de Amerikaanse Zina Garrison: 6-2 6-2. Yannick Nohah werd in de eerste ronde van het invitatie- toernooi van Newport Beach in de Amerikaanse staat Cali- fornië uitgeschakeld. De Ame rikaan Tim Mayotte versperde de Fransman, die twee maan den niet aan toernooien had deelgenomen, de weg naar de tweede ronde: 3-6, 6-3, 7-6. ZANDVOORT De Zweedse rallycrosser Rolf Nilsson toonde zich gisteren tijdens het Zandvoortse zandfestival ongenaakbaar in de rallycrosswedstrijden om het open Nederlands kampioen schap. Nilsson, ranglijstaanvoerder in de titelstrijd, bleef in de finale van de formule-l-klasse op het met zand bestrooide auto circuit de Oostenrijker Bentza en nationaal kampioen Piet Dam voor. In de formule 2 was de winst voor de Nederlander Jan Smid. GRONINGEN Bij de succesvolle eredivisieclub FC Gronin gen zijn binnenkort zeer waarschijnlijk zitplaatsen voor het le ven te verkrijgen. De noordelijke voetbalclub heeft plannen de toeschouwerscapaciteit uit te breiden, maar voorlopig is daar te vens een bedrag van rond de vier miljoen gulden voor nodig. FC Groningen probeert nu zitplaatsen voor de duur van 25 jaar te verkopen, die voor de ereloge 2.360,00 en voor de gewone loge 1.770 moeten gaan opbrengen. Indien 2.000 kaarten kunnen worden verkocht, kan FC Groningen overgaan tot de uitbrei ding met 4.700 zitplaatsen. Een sponsor biedt de kandidaat-ko pers tevens de mogelijkheid in termijnen te betalen. ADVERTENTIE Plaatskaarten- verkoop via bespreekburo Haagsche Courant/ Dagblad Het Binnenhof Spui hk. Spuistraat Den Haag Speciaal voor paspoorthouders SIJTHOFF PERS TRIBUNE S VAK H Plaatskaarten van f 100.- voor 60.- met zicht op spektakulaire pitsstops, het rechte eind en de Tarzan- bocht. Duinterrein: kaarten van 45.- voor 30.-. ANDERSTORP Fred die Spencer heeft zijn laatste kans op de wereld titel in de 500 cc-klasse te baat genomen. Op de vliegveldbaan van An- derstorp won de Ameri kaan de Grote Prijs van Zweden, de voorlaatste GP van de WK-cyclus. Op het bochtige circuit bleek de handelbaarheid van Spencers Honda van meer waarde dan de hogere topsnelheid van de Yama ha van Roberts. Kenny Roberts zal op 4 septem ber in Immola (Ita) moe ten winnen, terwijl Spen cer niet hoger dan als vierde mag eindigen, wil Roberts zijn vijf punten achterstand wegwerken en wereldkampioen wor den. Voor de Nederlanders Boet van Duimen en Jack Middel burg was hoegenaamd geen rol weggelegd in Zweden. Boet van Duimen reed op een hem toegezegde fabrieks-Suzuki, die echter niet vergelijkbaar is met die van kopman Randy Mamola. Van Duimen, die normaal goed uit de voeten kan op Anderstorp, kreeg hal verwege de race te maken met een glijdende voorband en ein digde op één ronde achter stand als twaalfde. Jack Mid delburg vertrok niet in Zwe den. Een val in de training le verde de Westlander een ge kneusde hand en een dikke enkel op. Middelburg kon niet op het geblesseerde been staan en zegde af voor de race. Wel een Nederlandse hoofdrol was er, zoals gebruikelijk dit seizoen, in de zijspanklasse. De Zwitser Rolf Biland wenste na zijn nederlagen in West-Duits- land en Engeland af te reke nen met het tegenstribbelen van de Drentse combinatie. Bi- land bewees zijn kwaliteiten op het stuurcircuit van An derstorp en Streuer kon zijn snelle .machine niet in het spoor van de Zwitser houden, die met Kurt Waltisperg hij zijn vierde wereldkampioen schap sinds 1978, veroverde. Biland wenst bij voldoende fi nanciële middelen nog altijd de overstap naar de racerij op vier wielen te maken. Voor Egbert Streuer en Ber nard Schnieders, die met nog één GP-race te rijden nauwe lijks van het WK-zilver zijn te houden, zal een dergelijke transfer mogelijkheden inhou den om na Jan de Vries en Henk van Kessel (begin jaren zeventig) Nederland weer eens aan een wereldkampioenschap in de motorracerij te helpen. Kenny Roberts (nr. 4) zal de leiding in de Grote Prijs van Zweden uiteindelijk toch moeten afstaan aan Freddie Spencer. Jobe wereldkampioen FRAUENFELD De Belg Georges Jobe heeft na twee jaar de hegemonie in de 250cc-motocross weer in han den. Na zijn wereldtitel in 1980 moest Jobe de jaren daar op voorrang verlenen aan de Brit Hudson en de Amerikaan Laporte. Dit seizoen reed de Belgische coureur vanaf de eerste Grand-Prix op zijn nieuwe wereldtitel af. Giste ren in de Grote Prijs van Zwitserland mocht Jobe zich al laten huldigen als de nieu we kampioen. De wedstrijden in Zweden en Finland zijn niet meer van belang voor de rang schikking van de bovenste plaats. Jobe veroverde het we reldkampioenschap door in Frauenfeld als tweede en vier de te eindigen. Voor Kees van der Ven zijn laatste twee wedstrijden nog wel van belang. De Neder lands kampioen, die vierde en zesde werd, kan in die twee proeven zijn plaats in de top- -drie van het WK-klassement nog heroveren. De Zweedse motocrosser Ha- kan Carlqvist heeft in de we reldtitelstrijd 500cc zijn voor sprong op de Belg Malherbe met zes punten vergroot. Carlqvist won op de Citadel van Namen de thuiswedstrijd van Malherbe om de Grote Prijs van Belgie met een vijfde en een eerste plaats. De Nederlandse coureurs in Namen, Rond, Verwaayen, Karsmakers en Seppenwoolde, reden zich niet in de punten voor wereldkampioenschap. Rond kwam in de eerste man che als beste Nederlander (twaalfde) binnen; in de twee de manche viel hij uit. Sep penwoolde, bezig aan zijn te rugkeer in de Grand-Prixwed- strijden, kwalificeerde zich knap voor de wedstrijd, maar haakte na driekwart van de eerste manche af. August Muller en Cor van der Bijl zijn na gisteren de nieuwe leiders in de nationale titel strijd zijspancross. HOCKENHEIM René Arnoux heeft gisteren be wezen, dat de formule- -1-wagens van de Italiaan se renwagenconstructeur Enzo Ferrari zich bijzon der thuis voelen op het circuit van Hockenheim. Arnoux won met de tur bo-aangedreven Ferrari de Grote Prijs van West- -Duitsland. De zege was een kopie van vorig jaar, toen ook een Frans/Itali aanse combinatie (Tam- bay/Ferrari) de Westduit se Grand-Prix opeiste. Ar noux leidde vrijwel de ge hele wedstrijd. Na de start verdrong hij zijn stalge- noot Tambay al vlot van de kop en slechts de ge bruikelijke stop voor ban den wisselen en brandstof bijvullen deed even een andere coureur op de eer ste plaats verschijnen: Nelson Piquet. Toen de Braziliaan de pitstraat even later inreed voor dezelf de handelingen als Arnoux was de koppositie weer voor de Franse Ferrari-rijder. Even leek het nog spannend te wor den, toen Arnoux in de slotfa se wat meer economische be ginselen aan zijn spectaculaire rijstijl toevoegde. Nelson Pi quet verkleinde de kloof tot vijf seconden. De wereldkam-. pioen van 1981 vroeg van zijn door een BM W-turbomotor aangedreven Brabham het ui terste in de achtervolging op de Fransman, maar Arnoux, gewaarschuwd uit de pitlaan, ijlde weer vlot bij de Brazili aan weg. De poging van Piquet om Ar noux te achterhalen kwam hem drie ronden voor het eind duur te staan. De turbo-com pressor van zijn wagen vatte vlam, Piquet reed zijn bran dende fakkel over het circuit en bemerkte pas erg laat, dat het verstandig was zijn wagen te parkeren en deze bliksems nel te verlaten. De Braziliaan doofde eigenhandig de von ken, die zijn brandvrije pak begonnen aan te vreten. Voor Piquet kende zijn optreden in Hockenheim, net als vorig jaar toen hij door de Chileen Sala- zar van de baan werd gereden, weinig vreugdevols. Het geluk was wel met de Fransman Alain Prost. Prost, de aanvoerder van de WK-ranglijst, had in Hocken heim te kampen met een on willige wagen en zakte in de slotfase naar de zesde plaats. Het uitvallen van Piquet en van Prosts stalgenoot Cheever deed de kleine Franse rijder toch weer oprukken naar de vierde positie. Tegen alle ver wachtingen in liep Prost toch weer uit op zijn voornaamste concurrenten Piquet en Tam bay. De laatste vertrok van de beste uitgangspositie, maar door een defecte ontsteking moest hij al na tien ronden van de kant. De winnaar van vorig jaar was behoorlijk te leurgesteld. Riccardo Patrese boekte een „wereldrecord" bij de band en brandstofstop. Binnen de tien seconden (9,75) was Patre se weer op weg. De Ferrari-team^enoten René Arnoux (vooraan) en Patrick Tambay in actie op Hockenheim. Snobeck nadert Lammers HOCKENHEIM De landse autocoureur Jan I mers blijft leider in de Eur se bekercompetitie in dr nault 5-turboklasse. Lair' eindigde gisteren in Hoi heim als vierde. De Frani Dany Snobeck, vorige wel winnaar in Francorcha was in West-Duitsland' nieuw sneller dan de cot rentie en staat nu op zesl ten achterstand van de 9 voorter. Snobeck moet I Lammers ook nog zijn lafl noot Joel Gouhier, de bfl winnaar van vorig jaar," zich dulden. Gouhier we Hockenheim tweede, derde. Lammers verdiend I het Zuidduitse circuit één I extra door in de race de ste ronde te rijden. Cor Euser is in de Europ telstrijd in de formule 2000 zijn tweede plaats i tussenstand kwijtgeraakt, ser eindigde in Hoeken als tweede, maar moet de naar van de Westduitse de Brit Mike Taylor, nu zich dulden. Taylors lai;r noot, Russell Spence, bee] door de derde positie o Hockenheimring zijn kof r tie in het EK-klassement. de Nederlanders impond H naast Euser vooral Fred 1 nd De Heerhugowaarder reecig j-jj de laatste startplaats plaats vijf aan de finish. BREST De Nederland se zeilers Van Eek en Vis ser hebben in het week einde de wereldtitel be haald in de Vaurien-klas- se. Er was trouwens een Nederlandse heerschappij. Tweede werd het duo Schuurmans/Duetz, vier de het koppel Pragt en vijfde de combinatie Se- gaar-Sepers. De titelstrijd, die op de Atlantische Oceaan voor Brest werd gehouden, ging over zes regatta's van acht zeemij len. Bij Eastbourne veroverde de Engelse zeiler Wood de we reldtitel in de internationale Mothklasse. Angell en Cotrill, eveneens Engelsen, eindigden als tweede en derde. De Ne derlander Aarts klasser werd 32e, De Graaff 37e en Drost en De Adel deelden de 44e plaats. Van den Berg Achtvoudig wëreldkampioen Stephan van den Berg heeft bijna ten overvloede zijn kan didatuur onderstreept voor het eerste Olympische goud bij het plankzeilen. Van den Berg is er tijdens de voor-Olympische regatta bij Long Beach, die hij net als vorig jaar won, ook achter gekomen dat de Ita liaan Klaus Maran de hoofd prijs van dat Olympische de buutnummer wel had willen meenemen naar zijn thuisha ven in Zuid-Tirol. Maran, die onlangs in Finland voor Van den Berg al de Europese titel in de Olympische Windglider- -klasse wegkaapte, werd slechts met de grootste moeite van de winst in Long Beach gehouden. Willy van Bladel bevestigde zijn internationale kwaliteit in de Olympische catamaran-ca tegorie, de Tornado's. Van Bla del voelt zich thuis op het wa ter van Long Beach en eindig de net als in 1982 als derde. Met Van Bladel, Van den Berg en Onno Tellier (vijfde in Windglider) voldeden nog vier Nederlandse equipes aan de Olympische limiet: een klasse ring bij de eerste acht landen. In de Finn-klasse eindigde de Enkhuizer Sjaak Haakman als zesde zeiler. Haakman ging Mark Neeleman, normaal te sterk voor de Noordhollander, twee plaatsen voor. In de 470-klasse won de Medemblik- ker John Stavenuiter, met fokkemaat Guido Alkemade, de laatste race. Stavenuiter haalde met zijn achtste plaats (zevende land) in het eindklas sement de NOC-limiet, net als de Rotterdammer Van Gent (tiende). In de categorieën Star en Soling voldeden Binkhorst, Douze en Staartjes niet aan de eisen. Douze en Binkhorst krijgen bij de wereldtitelstrijd van de Star-boten in Marina de Rey (VSt) een herkansing. Sneekweek De Hollandse zeilers hebben de serie overwinningen uit de Kaagweek in de Holland- -Friesland wedstrijd voortge zet op het Snekermeer. Op de eerste dag van de team-wed strijd, op het „vreemde" Friese water, werden de Hollanders weer winnaar, vooral omdat Martin Heineke zijn 'Dertien Ongelukken' als eerste over de finish bracht en Peter Frech als derde binnen kwam. raakte overigens in de g Regenboogwedstrijd zijn plaats kwijt na een prote verspeelde daardoor zijn riante puntenvoorsp De zondag kon, door het wel ontbreken van wind, welijks een zeildag worde noemd. Bij windkracht twee, probeerden de plan Iers door te 'pompen' wa tra wind te maken. De 1 strijdleiding ging er niet i akkoord en verklaarde wedstrijden van de surfer geldig. In de Europe-1 werden ook negen zeiler dwiskwalificeerd wegen! reglementair gedrag. RO: rug 185 .ante ind

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10