6oma/ntB Tijdelijke banendoor studieverlof bij Onderwijs loutlozingen in de Rijn zijn illegaal In de Finale BON Rechercheteam rolt netwerk koppelbazen op Twee Nederlanders dood bij overval op hotel in Avignon Weer voldoende campingplaatsen inkse >fficieren ï%rijpen macht in Opper- Volta W1 FRANSE RECHTBANK GEEFT TIEN NEDERLANDSE INSTANTIES GELIJK laven) Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Inw nummers f 080 Vrijdag 5 augustus 1983, 74e jaargang no. 22646 Speelfilm „De huwelijksdag" van Claude Goretta op Ned. I om 22.35 uur. Op Ned. II om 19.45 uur KRO- zomeravondshow met imitaties van artiesten en om 22.50 uur nachtfilm „Hogeschool der on derwereld". Op België 1 om 20.15 uur Franse speelfilm „De kleine bader". Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Tempera tuur ongeveer 21 graden. Mati ge noordwestelijke wind. Zon op: 06.08; onder: 21.22; hoog water Schev.: 1.02 en 13.54; laag w.: 9.10 en 21.50. 3 4 neopr< ichthav lettine Vriesekoop 67.5 97.5 70. 52.0 35.i 26.0 45.01 3eugeo vordt prof 0IAZERSWOUDE °l- Tafeltennisster Jettine Vriesekoop zordt prof. In een rief aan het be tuur van de NTTB eeft de juridisch dviseur van Vrie- :koop, mr.Janssen an Raay uit Rot- erdam, de beslis ing van de speel- ter toegelicht. Bet- ne Vriesekoop /ordt hiermee de erste Nederlandse tafeltennisprof. In Zweden, West- Duitsland, Joegosla vië en Frankrijk komt dit al vaker voor. De Europees kampioene hoopt dat op deze manier haar maatschappe lijke positie beter is gewaarborgd. Vrie sekoop mist door deze stap de Olym pische Spelen van 1988 in het Zuidko- reaanse Seoel. De 23-jarige Hazers- woudse kan nu ech ter wel voor alle andere grote toer nooien inschrijven. Hoe de NTTB over deze zaak denkt is nog niet bekend. In een eerder overleg, begin dit jaar, zou het bestuur niet thuis hebben gege- AVIGNON Bij een overval op het hotel „Sofitel-La Ba lance" in het Zuidfranse Avignon zijn vannacht vier gasten en drie personeelsleden om het leven gekomen onder wie twee Nederlanders: de receptioniste en de portier. De na men van de slachtoffers waren bij het sluiten van deze edi tie nog niet bekend. Twee overvallers drongen vannacht het hotel binnen en eisten, terwijl zij enkele personeelsleden in gijzeling hielden, dat de kluizen van het hotel en van de gasten werden geopend. Toen zij bezig waren de kluis jes te legen werden zij door waarschijnlijk gasten verrast, waar na de fatale schietpartij volgde. De overvallers gingen er vervolgens vandoor. Korte tijd later kon de politie een van de daders aanhouden, de ander is nog voortvluchtig. Leeg huis vol benzine TILBURG Een inwoner van Tilburg heeft in de strijd tegen de alsmaar duurder wor dende bezine bijna honderd li ter gehamsterd in dertien plas tic zakken en een jerrycan. Terwijl hij op vakantie was verspreidde de bezine vanuit het lege huis een dermate ster ke lucht, dat de bewoners van de straat alarm sloegen. De po litie, die daarna samen met de brandweer van Tilburg een in val in het huis deed, vond de benzine in de douche. Het ge vaar voor een explosie was daarmee geweken. DEN HAAG De vakantiedrukte in Neder land is over het hoogtepunt heen. Aldus giste ren het Nationaal Bureau voor Toerisme giste ren gemeld. Het bureau peilt wekelijks de drukte op kampeerterreinen, in de bungalow- sector en in de hotelsector. In het hele land, uitgezonderd een aantal badplaatsen in Noord-Holland en Zeeland, is met ingang van komend weekeinde aanmerkelijk meer plaats beschikbaar op de kampeerterreinen dan de afgelopen twee weken, aldus het NBT. Ook in de bungalowsector is meer plaats beschikbaar met uitzondering van de provincies Friesland en Drente. In hotels en pensions blijven een aantal badplaatsen weer niet meegere kend, voldoende kamers beschikbaar. Diplomaten op een droogje BONN Als de ambassade van de Centraalafrikaanse Repu bliek in Bonn niet snel haar re kening aan het waterleidingbe drijf voldoet, zal deze de hoofd kraan dicht draaien en komen de diplomaten op een droogje te zitten. Het waterleidingbedrijf is al maanden bezig de rekening van 1.000 mark geïnd te krij gen. In juli werd de watertoe voer al een keer afgesloten, maar door ingrijpen van het Duitse ministerie van buiten landse zaken werd de hoofd kraan toch weer open gedraaid. De rekening is evenwel nog steeds niet betaald. DEETMAN DIENT PLAN IN BIJ KABINET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) heeft in het kabinet een plan ingediend om werknemers en ambtenaren het recht te geven op educatief verlof. Gedurende dit ver lof zou men een groot deel van het loon mogen behouden. De arbeids plaatsen die tijdens het verlof vrij komen zouden ingenomen moeten worden door werklozen met behoud van hun uitkering. Afhankelijk van de belangstelling voor het studie verlof kan dit plan voor 50.000 werklozen tijdelijk werk opleveren. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs bevestigt dat het plan is inge diend, maar door tijdgebrek nog niet is besproken. Dit zal nu na de zomervakan tie gebeuren. Naar verluidt zal de doorvoering van het plan 1 tot 1,5 miljard gulden gaan kosten. Waar dit geld vandaan moet komen is nog onzeker. Deetman heeft het plan als coör dinerend minister voor volwassenenedu catie bij het kabinet ingebracht. Verwacht wordt dat in het kabinet de no dige bezwaren tegen het plan bestaan. Met name vanuit de ministeries van financiën en economische zaken wordt tegen de kosten van het plan aangekeken. Vanuit het ministerie van sociale zaken bestaan bedenkingen tegen de opzet van Deetman om werklozen met behoud van een uitke ring te laten werken op de plaats van de genen die met educatief verlof gaan. jEAGADOEGOE jinkse officieren hebben loor .middel van een taatsgreep de macht in 'pper-Volta overgeno- ien. De nieuwe macht- tebber, Thomas Sankara lie in mei als premier was "gezet, staat bekend om ijn sympathie voor het wind in Libië. De staatsgreep begon gister avond laat. De staatsradio van Opper-Volta zond enkele uren later een communiqué uit, waarin werd verklaard dat de „nationale revolutionaire raad in naam van het volk van Op per-Volta de macht had over genomen en de situatie onder controle heeft". Aan „kamera den-militairen" werd ge vraagd alle verzet te staken en zich bij de „overwinnende re volutie" aan te sluiten. Tot in de ochtend werd er in de hoofdstad van Opper-Volta, Oeagadoegoe, geschoten. Voor al in de wijken rond het de presidentieel paleis en de Amerikaanse ambassade zou hevig zijn gevochten. Draaierig' 99 AMSTERDAM De draaien de wieken van windmolens kunnen voor omwonenden ernstige problemen opleveren, omdat er dan lichtflikkeringen onstaan van een bepaalde fre quentie. Mensen kunnen zich draaierig gaan voelen, zich niet goed meer orienteren en in zeer ernstige gevallen kun nen zelfs epilepsie-achtige aanvallen optreden. Dit is één van de conclusies van een on derzoek van de Interfacultaire Vakgroep Milieukunde van de Universiteit van Amsterdam. Volgens dat onderzoek veroor zaken draaiende molenwieken bij zonneschijn een hinderlijke schaduw, die te vergelijken is met lichtflikkeringen, waar voor in Nederland tussen de 1,5 en 2,5 miljoen mensen ge voelig zijn. ■1:: H'.aW fcj5? om IVj Gebroederlijk Gebroederlijk zij aan zij: "1 PK naast enkele honder den PK's. Dit was een on derdeel van het jaarlijkse brandweer-/politiefeest dat gisteren op in Den Haag op het Malieveld werd gehouden. Gadege slagen door tienduizend belangstellenden gingen politie en brandweer nu eens zelf demonstreren. Maar dan met hoogwer kers, honden, autospuiten, paarden en jeeps. - s» si>\ -•,11 ADVERTENTIE [Ml Het Motorhuis vondellaan80. Lelden Tel 071-76931! Nieuw korps moet discipline van Sovjet-politie herstellen MOSKOU De politieke lei ding van de Sovjet-Unie heeft de oprichting gelast van een nieuw korps politieke commis sarissen binnen het ministerie van binnenlandse zaken, in een poging de geüniformeerde politie van het land een strikte discipline op te leggen. De beslissing werd genomen, lijkt de nieuwe minister van binnenlandse zaken, generaal Vitali Fedortsjoek, de vrije hand te geven in de moderni sering van het politie-appa- raat, aldus schrijft de Was hington Post. DUIZENDEN BOUWVAKKERS AAN DE SLAG IN DUITSLAND RENKUM De politie van de grensgemeenten Ren- kum heeft een omvangrijk koppelbazen-netwerk opge rold, waarbij enkele duizenden Nederlandse bouwvak kers betrokken zijn. De vanuit Arnhem opererende or ganisatie heeft de fiscus en uitkerende instanties voor vele tientallen miljoenen guldens opgelicht, zo maakte de politie gisteren bekend. De twee hoofdverdachten staan dinsdag terecht voor de rechtbank in Arnhem. Een team van achttien rechercheurs had twee jaar nodig om de fraudezaak volledig boven water te krijgen. Naarmate het on derzoek vorderde werd steeds duidelijker hoe listig en omvang rijk de uitleen van werkloze Nederlandse bouwvakkers aan Duitse aannemers was georganiseerd. De koppelbazen, die ope reerden vanuit Arnhem, bedongen daarbij lonen die tot 35 pro cent onder het legale uurloon lagen. Er zijn al veertig gevallen bekend van bouwvakkers die deze bron van inkomsten voor hun uitkeringsinstantie verzwegen. Volgens een politiewoordvoerder hadden Nederlandse koppel bazen vrijwel het gehele grensoverschrijdende bouwvak-ver- keer met Duitsland in handen. Het was voor de politie zeer moeilijk een vinger achter de fraudezaak te krijgen, omdat de firma in Arnhem nagenoeg geen administratie voerde. „De be langrijkste administrateur was de papiervernietiger", zo een re chercheur. Voor het grondig aanpakken van het „zwartwerk" in Duitsland, kan de Renkumse politie rekenen op de samenwerking van de Duitse autoriteiten. Die zijn volgens de Renkumse politie inmid dels gestart met een grondige bestrijding van koppelbazenfrau- de, onder meer op basis van de gegevens die het onderzoek van het Nederlandse fraudeteam heeft opgeleverd. Bij die bestrijding zal zeer intensief worden samengewerkt met Nederlandse op sporingsdiensten. (Van onze parlementaire redactie) !>EN HAAG De admi- istratieve rechtbank in taatsburg heeft een ver- Unning, die de Franse talimijnen hadden om tot 1991 zout te lozen in de Rijn, vernietigd. Ook een eerder afgegeven vergun ning die van 1980 tot 1982 liep, werd nietig ver klaard. De rechtbank on dersteunde daarmee het bezwaarschrift dat door tien Nederlandse instan- j ties waaronder het hoogheemraadschap Delf land was ingediend, omdat de lozingen schade lijke gevolgen hebben voor het drinkwater. Met de uitspraak zijn alle lo zingen sinds 1980 in feite illegaal geworden. Professor d'Oliviera, voorzitter van de Stichting Reinwater (één van de eisers) toonde zich zeer verheugd over de uit spraak. „De Franse rechter heeft de beginselen, geschre ven en ongeschreven, van het internationale volkenrecht er kend. Die gelden ook voor Frankrijk. Dit is een belangrij ke versterking van het milieu recht, het is een precedent dat ook in andere gevallen te ge bruiken is". De kalimijnen, een staatsbe drijf met 6000 werknemers, heeft de lozingen (130 kilo zout per seconde) nog niet ge stopt. De tien Nederlandse in stanties verwachten echter, dat dat wel snel zal gebeuren. Anders denkt men dat te be reiken via een kort geding, aan te spannen in ons land of in Frankrijk. Volgens d'Oli viera zal ook de Nederlandse overheid benaderd worden om politieke druk op de Franse overheid uit te oefenen. Ook kan gedacht worden aan een proces voor het Internationale Hof van Justitie. Blunder van jury LONDENTony Riches, de eigenaar van een amusementscen trum in de Engelse badplaats Dawlish, kon het bijna niet gelo ven toen hij vernam dat hij de tweede prijs had gekregen in een stedelijk concours voor de mooiste bloemenversiering. „Dat is sterk, want alle bloemen en planten in mijn zaak zijn van plas tic". De voorzitter van de kennelijk niet uit deskundigen be staande jury die de prijzen had toegekend zei, met het schaam rood op de kaken, dat „ergens een vergissing was begaan". De Leidse Courant lees ik al jaren en ik heb dat steeds ervaren als een goede informatiebron, waar je van op aankon! Ook de artikelen in de Finale konden wat mij betreft de voorpagina hale..! Aldus abonnee E. v.d. Ende. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. eS^CcidócSoutant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1