Nederlandse vrouwen met tyfus terug van vakantie-eiland Kos Prikacties hauffeurs in hele land Meeste bosbranden worden moedwillig aangestoken Benzine en diesel weer duurder Onderwijsbonden: geen extra vrije middag Verdachte ontvoering mevrouw Van der Valk gisteren vrijgelaten INfNENLAND fieidaeGou/tmil DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 3INAI cassatie tegen vonnis liet-joodverklaringen EN HAAG De Haagse officier van justitie me- ouw mr. Couzijn is niet van plan zich neer te leg- It bij de onlangs door de Haagse rechtbank uitge- roken vrijspraak inzake het afgeven van niet-jood yie r(rklaringen door de reisorganisatie Holland Inter- vil m<ti°na' en het Nederlands Centrum voor Handels vordering (NCH). Naar mevrouw mr. Couzijn gis- :n meedeelde zal het Openbaar Ministerie cassa- eroep instellen bij de Hoge Raad. Volgens de itbank is niet gebleken dat de twee organisaties bezondigden aan rassendiscriminatie door visu- nvraagformulieren voor Saoedi-Arabië te ver- tkken en door te sturen. Op de formulieren wordt :s zijnp*agd naar de godsdienst van de aanvrager. De omscty£e Raad heeft tot dusverre nog geen uitspraak ge en dPn over de nieuwe anti-discriminatiewetgeving. Vrouwen moeten meer kunnen leren GRONINGEN „Vrouwen in onze wereld moeten meer in de gelegenheid gesteld wor den onderwijs te volgen. Onderwijs mag geen recht voor de mannen alleen zijn. Het is noodzakelijk dat de mannen hun dochters in de gelegenheid stellen om te studeren. Alleen dan kan het aantal analfabeten on der vrouwen in deze wereld worden terug gebracht". Woorden van professor Fumi Ta- kano uit Japan, presidente van de Interna tional Federatie van Academische vrouwen (IFUW). tijdens de 21e conferentie van deze organisatie in Groningen. Mevrouw Takano opende deze tot en met 11 augustus durende conferentie gisteravond. Zij zei dat het doel van een universiteit is leiders op te leiden. „Wij hebben leiders nodig in deze wereld. Met name ook vrouwelijke leiders", aldus mevrouw Takano. Mevrouw Takano (rechts) praat voor het begin van de con ferentie met één van de ongeveer 800 deelneemsters. ROTTERDAM Een aantal oliemaatschappijen en de vrije pomphouders verhoogden met ingang van vandaag de benzineprijzen weer met één cent per li ter. Diesel wordt twee cent per liter duurder. Rond het afgelopen weekeinde ontstond enige verwarring, toen een aantal maatschappijen een prijsverhoging van één cent en anderen een prijsverhoging van twee cent doorvoerden. Met de verhoging van vandaag zijn de benzineprijzen bij de verschillende maat schappijen en bij de vrije pomphouders weer nage noeg gelijk. De prijsverhogingen worden volgens de maatschappijen veroorzaakt door de sterk gestegen koers van de Amerikaanse dollar. Betalingsregeling achterstallige belasting soepeler DEN HAAG Staatssecretaris Ko ning (Financiën) heeft de directeu ren der rijksbelastingen opgedragen een soepeler beleid te voeren bij het toekennen van betalingsregelingen met belastingbetalers. Dit blijkt uit een brief van de staatssecretaris aan de Kamer. Uit de brief blijkt dat niet alleen een reeks aanslagen, waar door betrokkene in betalingsproble men komt. maatstaf hoeft te zijn voor het treffen van een betalingsre geling. De bewindsman acht ook in gevallen van niet ernstige betalings moeilijkheden. een betalingsregeling soms geboden. - dere naam bureau ïtrumpartij HAAG De Centrum- |tij zal de naam van zijn we- ichappelijk bureau veran- !en. Het was vernoemd naar Itheoloog prof. G. van der luw. de oud-minister van Berwijs die in 1950 overleed. zoons en een naar hem ftoemde stichting in Amster- dreigden met de rechter Ide Centrumpartij nog lan de naam van Van der fcuw zou gebruiken. linister biedt reuses aan fcN HAAG Minister Van e rdenne (Economische Za- p) heeft de Kamercommis- oor Milieu zijn igeboden voor het niet toe- iden van een rapport, dat |l aan de pers en maatschap- ijke organisaties was ge- urd. Het ging om een con- it-rapport over sanering i de wettelijke regels op het ^aar^ied van Ruimtelijke Orde- en Milieu. De commissie zich in een brief aan de iister beklaagd over het rmaaf'rVa'' ?ste 1 ch ALKMAAR De infec tieziekte tyfus die begin juli op het Griekse vakan tie-eiland Kos uitbak, is naar Nederland „overge waaid". Bij het Medisch Centrum in Alkmaar zijn twee Nederlandse vrou wen opgenomen, van wie er één zeker met het virus besmet is. Bij de ander be staat bet sterke vermoe den daartoe. Het ministe rie van wvc heeft 70 Ne derlanders aangeschre ven, van wie bekend is dat ze in hetzelfde vlieg tuig als de twee vrouwen de terugreis hebben ge maakt, of in hetzelfde ho tel (Ramira Beach) logeer den. De vrouw die zeker tyfus heeft werd vrijdag opgeno men. Toen zij vertelde de reis met een vriendin te hebben gemaakt, werd deze de dag erop ook opgenomen. Inmid dels is bij 19 gasten van het Ramira Beach hotel twaalf Engelsen, vijf Finnen en twee Zweden de ziekte geconsta teerd. De zeventig door het ministe rie aangeschreven Nederlan ders wordt gevraagd extra te letten op verschijnselen als hoofdpijn, koorts en diarree: symptomen van de ziekte. „In geval u twijfelt, neem dan contact op met de huisarts", zo adviseert wvc. Het Griekse vakantie-eiland Kos heeft inmiddels weinig te lijden van de geruchtmakende typhus-explosie. De hotels zijn behoorlijk volgeboekt. Volgens het ministerie is de kans van besmetting ook vrij gering, zo lang de normale hygiënische maatregelen in acht worden genomen. Typhus wordt voor al veroorzaakt door besmetting via voedsel en water. De woordvoerder van het Me disch Centrum Alkmaar zei dat de behandeling van de ziekte bij de twee vrouwen volledig in de hand is en dat er geen enkele reden tot onge rustheid bestaat. Bejaarde overlijdt na gevecht met inbrekers EIBERGEN De 81-jarige boer J. Berentsen uit Eibergen is gisteren overleden na een korte schermutseling met vier inbrekers. Drie vrouwen en een man drongen de boerderij van het slachtoffer en zijn broer in de buurtschap Holter- hoek binnen. Toen de vier daar door de broers werden betrapt ontstond een kort ge vecht. Daarbij kwam de 81-ja- rige ten val en overleed ter plaatse. Het viertal ging er in een auto vandoor maar kon door de politie in Doetinchem worden aangehouden. De 84-jarige broer bleef bij de worsteling ongedeerd. De poli tie in Eibergen vermoedt dat de vier in de Achterhoek vele inbraken gepleegd hebben. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. zo«r^ et pa Holl ■uikej doet ealita estell ik". [ERIKZEE De stakingsactie bij het streekvervoer iiid-West-Nederland in het gebied Voorne-Putten en bzenburg wordt voortgezet totdat het taxi-experiment de onrendabele buslijnen in Zeeuws-Vlaanderen is jëindigd. de rest van het vervoersgebied van Zuid-West-Nederland dt het openbaar vervoer vandaag weer, al zullen nog wel ver- Ssingsacties worden uitgevoerd. De cao-groepsraad van de )rvoersbond FNV. waarin vertegenwoordigers zitting hebben BBBn alle streekvervoersbedrijven in Nederland, bereidt de ko- Hgende weken prikacties voor in het hele land. Tussen de 150 en ^Ho buschauffeurs van het streekvervoersbedrijf Zuid-West-Ne- rland en afgevaardigden van andere streekvervoersbedrijven Imen deel aan de protestdemonstratie die de Vervoersbond •IV gisteren in Zierikzee had georganiseerd. Ruim 150 buschauffeurs demonstreerden gisteren voor het gebouw van het streekvervoer Zuid-West-Neder land "in Zierikzee. 'OOR NEDERLANDSE NATUUR WAS 1976RAMPJAAR ËN HAAG Nederland een van de bosarmste pden ter wereld. Gigan- (che bos- en heidebran- fn zoals nu in Italië, [ankrijk en Joegoslavië peden en honderddui- inden hectaren natuur in lp verzengende hitte |figzaam maar zeker ver- ideren in kale doodse akten, zullen ons be iaard blijven. Maar juist tidat we zo stiefmoeder- k met natuurschoon zijn jdeeld, is elke bos-, hei- f- of duinbrand er een te tel. bewel elke vergelijking met ple dus mank gaat, heeft ook ederland een rampjaar' ge- toen er 668 branden werden gemeld en 2.500 hectare na tuurgebied verloren ging. De schade aan verloren hout en eigendommen bedroeg toen ruim drie miljoen gulden. Statistische gegevens, maar ze vertellen maar een stukje van het verhaal. Brand in de na tuur is een ramp in de natuur, zegt het Bedrijfsschap voor de Bosbouw en de Houtteelt. De statistieken vertellen niet hoe veel duizenden dieren de vuurdood stierven. Een ver brand bos ruikt naar dood en verderf; verschroeid vlees. Natuur die aan brand verloren is gegaan, herstelt zich niet binnen de periode van een mensenleven en wordt soms nooit meer de oude. Eerst na honderd jaar is er weer iets dat op een bos begint te lijken. Het is duidelijk dat branden worden aangestoken. Door de drijfsschap is het niet waar schijnlijk dat er ook maar één van de 668 branden van 1976 door bliksem is veroorzaakt. Vulkanische uitbarstingen kunnen ook branden veroor zaken. Voor Nederland uitge sloten. Moedwillig tnd wat betreft bos- en hei- natuur zelf bijvoorbeeld, bij tbranden. Dat was in 1976 blikseminslag. Volgens het be- Blijft dus de mens over. Statis tieken wijzen uit. dat het me rendeel van natuurbranden moedwillig wordt aangesto ken. De Italiaanse politie is er van overtuigd, dat 99 procent van de alles verwoestende branden daar is aangestoken. Misdadig gedrag dus. Nu zal het in Nederland niet zo vaak voorkomen dat, zoals in Italië, grondeigenaren hun bezit in de fik steken om in aanmer king te komen voor een scha de-uitkering. Vaak is onacht zaamheid de oorzaak, zichtig omgaan met vuur in de natuur. Het resultaat is in elk geval hetzelfde. Het bedrijfsschap wijst erop, dat een onachtzaam wegge worpen sigaret reeds een na tuurramp kan veroorzaken. Een boseigenaar kan een rook verbod instellen, maar de kans dat de overtreder gegrepen wordt is klein. Het komt er dus op neer, dat de mens zelf verstandig moet zijn, bewust van het gevaar. Wie het roken niet kan laten, moet, zo zegt het bedrijfsschap, in elk geval niet tijdens het wandelen ro ken, maar als de „nood" hoog is even gaan zitten. De peuk daarna zorgvuldig begraven; niet tussen de planten want dat betekent zeker brand, maar in het zand. Trap de peuk uit en bedek hem met een flink laagje zand. Duidelijk moet echter intussen zijn, dat het bedrijfsschap voor alles de stelregel huldigt: vuur hoort niet in de natuur. Kin deren vinden het leuk vuurtje te stoken; de kinderen die in de ouders van kinderen ste ken, ook. Maar vuurtje stoken in de natuur is vragen om brand. Niet minder misdadig dan opzettelijk brand veroor zaken. Het bedrijfsschap wijst ook op het gevaar van barbecue sto ken, primussen, gastoestellen, pijproken en dat soort zaken. Laat ook geen flessen of glas scherven achter in de natuur. Ze kunnen als brandglas wer ken. En denk niet dat als het maar nat is er geen brandge vaar is. Na een lange zonnige periode en een droge wind is Het beste is natuurlijk, dat ie- de natuur het meest vatbaar dereen doordrongen raakt van voor vuur, maar nat hout de slogan: de natuur en dat tenslotte op, dat men niet te gemakkelijk moet denken zelf een brandje te kunnen blus sen. De praktijk leert dat een brand, groter dan men met een jas kan bedekken, niet zelf te blussen is. Er rest maar één goede raad: zo snel mogelijk de brandweer waarschuwen. Niet denken dat een ander dat wel zal doen. Dat kan die ander ook van u denken. Probeer wel de plaats zo duidelijk mo gelijk te bepalen. Bijvoorbeeld aan de hand van een wandel- kaart. Staatsbosbeheer heeft wandelkaarten waarop ook het nummer staat dat in geval van brand moet worden ge draaid. Het Bedrijfsschap voor de Bos bouw en de Houtteelt wijst er HAN HEEZIUS RIEMELS Druk weekeinde in bollenstreek DEN HAAG De verkeerspolitie en de ANWB verwachten voor het weekeinde over het algemeen geen overstelpende ver keersdrukte. Alleen in de bollenstreek en op de wegen rond Rotterdam moet met wat extra drukte rekening worden gehou den. Daarvoor zorgen het bloemencorso te Rijnsburg op zaterdag en een internationaal voetbaltoernooi van Feijenoord in Rotter dam. Dit weekeinde lopen de vakanties af van het onderwijsper soneel in het zuiden van het land. Duitsers uit de regio's Ham burg en Bochum en Denen die in Nederland hun vakanties doorbrachten zullen eveneens in dit weekeinde naar huis moe ten, maar ook daardoor worden geen verkeersproblemen ver wacht. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, en volgens prognoses van het KNMI blijft het zonnig en worden de tempe raturen hoger, zullen dagrecreanten naar bos, hei en kust moge lijk voor pieken op zaterdagmorgen en op zondag in de namid- ME-helmen terug naar fabriek DEN HAAG Alle 8000 hel- men van de Mobiele Eenheid zijn of worden voor vervan ging teruggestuurd naar de Duitse fabrikant. Het neer- klapbare, kunststoffen vizier van de helmen is te kwetsbaar, zo hebben proeven uitgewe zen. De nieuwe vizieren moe ten het ook zonder ventilatie stellen. De kosten van de hele operatie schat het ministerie op 120.000 gulden. De fabri kant zou bereid zijn de kosten Een brand heeft in de afgelopen nacht het gehele complex van houthandel Jongevos in Amsterdam in de as gelegd. Een loods, een vrachtauto, het kantoor en de gehele hout voorraad |p zijn in de vlammen opgegaan. Ook de spoorbaan die langs het complex loopt en aanliggende percelen hebben schade opgelopen, aldus de politie. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Ook de omvang van de schade is nog niet duidelijk. ZWOLLE Het alternatieve plan van de vereniging van schoolhoofden in het protestant-christelijk kleuter- lager en buitengewoon Onderwijs op vrijdagmiddag alle scholen te sluiten en de leerkrachten voor die vrije middag een evenredig deel 10% van hun salaris in te laten leveren is niet met gejuich ontvangen. De onderwijsbonden zetten er grote vraagtekens bij. „Het probleem van een vrije vrijdagmiddag is dat het aantal les uren tot onder het wettelijk vastgestelde minimum daalt. Dat minimum moet je dan eerst terugbrengen in de wet. In het plan van de bonden krijgen de leerlingen op de dag dat hun onder wijzer vrij is, wel gewoon les, maar dan van een ander", aldus H. van Rhijn van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie, de grootste onderwijsvakbond in ons land. De Protestant-Christelijke Onderwijsvakorganisatie PCO vreest vooral weerstanden in de onderwijswereld en bij de ouders. „Het zou wat anders zijn-als we in brede kring in de maatschap pij minder lang gingen werken", meent H.Bokshoorn. Woordvoerder Bakker van de ongeveer 500 leden tellende schoolhoofdenvereniging denkt ondanks de kritiek dat het wél een haalbare kaart is. „Een vrije middag erbij is dan wel een aanslag op het leerprogramma, maar in het plan van de vakbon den komt er een keer per week een vreemde voor de klas. Dat is ook een oneffenheidje, het zorgt voor onrust. De kracht van ons plan is juist dat er nieuwe vaste leerkrachten bij kunnen komen". DEN BOSCH De 30-jarige Amsterdammer Ronnie O., die zaterdag in zijn woonplaats in verband met de ontvoering van de 51-jarige mevrouw Van der Valk was aangehouden, is gisteren vrijgelaten. O. was in Den Bosch verhoord over zijn aandeel in de ontvoe ring. maar daarbij kwam volgens de politie onvoldoende belas tend materiaal aan het licht om hem nog langer vast te kunnen houden. De recherche verdenkt O. ervan dat hij contacten onderhield met de eerder in België aangehouden Italiaanse verdachten G. R. en C. Volgens de politie bestaat de mogelijkheid dat O. de ontvoerders bij de voorbereiding heeft geholpen. Mevrouw Van der Valk werd 17 december vorig jaar vrijgelaten uit een flat in Brussel, nadat 12 miljoen gulden losgeld was betaald. O. is door de Amsterdamse politie eerder verhoord in verband met de ontvoering van de Amsterdamse miljonair Maup Caran- sa. Os aandeel in de ontvoering van Caransa kon echter nooit worden aangetoond. Hoewel er veel overeenkomsten zijn wil de Amsterdamse recherche beide ontvoeringszaken niet openlijk met elkaar in verband brengen. De verdachten G. R. en C. staan donderdag 11 en vrijdagmiddag 12 augustus terecht voor de rechtbank in Den Bosch. Tevens worden dan G.T. uit het Westduitse Konstanz en de Italiaan F. C.-B. gehoord. Woning leeggehaald LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Willemstraat zijn in de nacht van dinsdag op woensdag honderd elpees, tien videobanden, een videorecorder en wat klein geld gestolen. Men kwam de woning binnen via de voordeur. Politie zoekt getuigen LEIDEN De politie is op zoek naar getuigen van een ongeluk dat gistermorgen om negen uur op de Valkbrug plaats had. Een 61-jarige man reed op zijn bromfiets naast een vrachtauto. Op de smalle brug raakte de bromfietser in het nauw en hij kwam ten val. De man liep een paar schaafwonden en enkele kneuzingen op. De vrachtauto reed door, mogelijk omdat de bestuuder niets van het ongeluk heeft gemerkt. Het telefoonnummer van de po litie is 149961. Inbraak bij bedrijf LEIDEN Bij een bedrijf aan het Levendaal zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij een inbraak een cassetterecorder,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7