liJijft op de kleintjes letten. duwe jaar rond-irissen komen er aan Bloemenmarathon nu internationale wielerrace 1^14.98 1.59 iekwekers schrikken van uitbreiding areaal ROLSTOELA TLETEN RIJDEN ZATERDAG PROLOOG S 5.98 LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 RIJNSBURG OEGSTGEEST De tweede Bloemenmara thon, de Tour de France voor rolstoelatleten zal dit jaar in grote lijnen op dezelfde ma nier verlopen als de eerste die in 1982 werd gehouden. Ook dit keer een proloog in Rijnsburg die op zaterdag 6 augustus wordt gehouden, de eerste etappe vanuit Aken op 7 augustus waarna het via Hulsberg, Berg, Weert, Zeelst, Oirschot, Waalwijk, Alphen, Zoetermeer, Maas sluis en Den Haag naar de eindstreep in Oegstgeest gaat. In totaal wordt er 276 kilo meter afgelegd met een ge middelde snelheid van 10 ki lometer per uur. De Bloemenmarathon is snel vol wassen geworden. De eerste editie van deze rolstoelrace was een groot succes, maar de voorberei ding was toen wat kort en veel za ken moesten op het laatste mo ment nog worden geregeld. Dat is deze keer anders. In het professio nele „toerboek" van de Stichting Organisatie Gehandicaptensport staan de etappes van minuut tot minuut aangegeven. De deelne mers worden door artsen begeleid. Grote afwezige dit jaar is de win naar van vorig jaar, Henk Mak- kense, die toen vrijwel alles won. Hij moet vanwege blessures aart de handen verstek laten gaan. Daar staat tegenover dat er nu acht Ne derlandse deelnemers meer zijn dan vorig jaar en bovendien doen er ook vier Duitse rolstoelatleten mee, gesponsord door het Neder landse Zuivelbureau in Aken zo dat de Bloemenmarathon nu echt internationaal is geworden. Topsport „Er is hier sprake van echte top sport", stelt de voorzitter van het bestuur van de Stichting Organisa tie Gehandicaptensport, mr. A.J. van Caubergh in het voorwoord van het begeleidende boek. „Denk maar eens terug en vooruit aan de zware eerste etappe van Aken naar de Hulsberg over de heuvels van Zuid-Limburg. Maar niet alleen met die „koninginne- rit", doch met het volbrengen van de volledige achtdaagse inspan ning is een misschien wel grensverleggende prestatie ge leverd. waarmee is bewezen, dat ook invalide sportmensen heel wat mans zijn en daardoor terecht be wondering hebben opgeroepen van allen die hiervan hetzij als toeschouwer langs de route, hetzij via de media hebben kennisgeno men." aldus de heer Van Cau bergh in het draaiboek van de ma rathon. Dertien gemeenten in Nederland verlenen hun steun aan het evene ment. Daarnaast is de marathon vooral mogelijk gemaakt door de financiële ondersteuning van tien tallen sponsors. In totaal verschij nen er 25 deelnemers aan de start van deze achtdaagse op rolstoel- wielen. Onder hen de Leidenaars M. van Diemen en A Moedig. Verder zijn uit de regio de heren C. J. van Zaal uit Ter Aar en J. van Buuren uit Alphen aan den Rijn present. Organisator/coördi nator van de bloemenmarathon is Wim van Duivenbode. Hij zal te vens als wedstrijdleider optreden daarbij geassisteerd door de heren J. in 't Veld, L. van Vliet, C. Kou- wenhoven en Z. L. van Zwan. al len lid van de technische commis sie. De marathon wordt verreden onder de reglementen samenge steld door genoemde commissie van de Stichting Organisatie Ge handicaptensport. Programma In Rijnsburg wordt de proloog (in dit geval een soort ploegentijdrit) zaterdag gereden op een 500 meter lang parcours dat is uitgezet tussen de Vliet Zuidzijde en Noordzijde (ongeveer 500 meter). Na het voor stellen van de deelnemers gaat om kwart voor tien de eerste serie over zes ronden van start, om tien over tien gevolgd door de tweede serie en om kwart voor elf door de finale. De prijzen worden om half twaalf uitgereikt. Rond een uur zullen de deelnemers kunnen ge nieten van het Rijnsburgs bloe mencorso. Later op de dag ver trekt het deelnemersveld per aan gepaste bus naar Heerlen Een week later, op zaterdag 13 au gustus wordt om kwart voor tien in Den Haag aan de Vlierboom straat gestart voor de laatste etap pe. De deelnemers gaan dan rich ting Wassenaar en worden om vijf voor half een in Katwijk ver wacht. Van daar uit gaat het naar Noordwijk waar de karavaan rond half twee zal passeren. Vervolgens gaat het via Rijnsburg (vijf voor half drie) naar de finishplaats Oegstgeest, die omstreeks kwart voor drie zal worden bereikt Al vorens te finishen moeten er eerst vijf rondes rond het winkelcen trum Lange Voort worden afge legd. Om half vier worden de prij zen uitgereikt in kunstcentrum Lange Voort. Behalve de algehele winnaar in zijn gele trui worden dan ook de winnaar van het pun tenklassement in de groene trui en de beste ploeg gehuldigd. a'n halve metei: rtmunder ion bier, Jessen Tissue keukenrollen, wit, 2 laags tissue, 1 CCk pak 2 rol 1S9 l.Ov? Satevlees 500 gram 3A8 798 kilo !3«> Rundervinken, lOOgram ü.i Eetburger, 100 gram X&3 89 ldlO !3.! •2^ Halve kip, Ul 500gram ms <J>Hele Cïl kip, buÉsmert r De artikelen in deze advertentie kunt u in alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat. Reclameprijzen gelden van donderdag 4 t/m zaterdag 6 augustus a.s. Zolang de voorraad ram het bloem - i het Instituut rling van Tuin- was even dui- E;ll probeer via we typen Hol- !«e winnen die, gwood en de d geschikt zijn. wdi-cultuur. En mi helderblau- iauwe kleuren, et wit. het geel r Jawelzo'n o em zwart-op- ost nauwelijks 'na uitvoeren is ITVT-veredelaar da kan er over j kreeg de taak t irissen, te gaan van het prilste er aan proble- jbirek. Na een in en kunstgre- tbbels zijn ver- Jllrjkt er op dat 11doorbraak tot (fon. te beginnen: hand dat men de mutanten <ed'er zou gaan die kruisingen. ls dlati de enige rnen voor de uur kan lezen en men. zouden haast als vanzelt voor een deel ook ingebouwd zijn in de nakomelingen. De theorie klonk heel aanne melijk, maar klopte niet. Wat was nu het geval? Het kruisen van Wedgwood met andere Hollandse irissen wilde hele maal niet lukken. Nu stond vast dat Wedgwood, die in 1921 werd gewonnen, was ontstaan na een kruising waarbij ook Iris tingitana was gebruikt. Die laatste iris is in heems in Marokko, maar het gaat niet om één type maar om vele: licht- en donkerblau we. vroeg- en laatbloeiende, soorten met lange en met een korte stengel enz. Welke type was in de twintiger jaren nu gebruikt bij de creatie van Wedgwood9 Vroeger hield men daar geen stamboek van bij en daarom mag men er vandaag nog naar raden welk type van Iris tingitane als va der of moeder diende. Het liefst zou men de vroegst bloeiende typen nemen, maar die zijn uitgerekend allemaal lichtblauw van kleur en daar heeft de bloemenhandel het niet op begrepen. Die heeft liever helder- of donkerblau we irissen. Bovendien bleken de vroegste bloeiers ook het meest gevoelig voor virus en daar is men in het bollenvak ook bijzonder huiverig voor. Eikelboom bij de door hem gewonnen Bij het onderzoek bleek dat de Tingitana's die gelijk met Wedgwood bloeien meestal 42 chromosomen hebben, maar dit type bleek niet kruishaar met de bestaande Hollandse irissen en zelfs niet met ande re Tingitana's. De andere Tin gitana's bleken als bestuiver goed kruishaar met Hollandse irissen, maar soms wilden de kruisingen niet lukken. Kwamen uit die wél geslaag de kruisingen nu ook zaailin gen voort die even vroeg bloeiden als Wedgwood of Ideal? Wim Eikelboom: was het maar waar! De vroegheid van Wedgwood is er nooit uit gekomen. We hebben honder den zaailingen in bloei gehad, maar niet één die Wedgwood qua vroegheid kon benaderen. Het had geen enkele zin om op die weg te blijven voort gaan. Misschien zou er een mogelijkheid zijn als men ging doorkruisen met reeds verkregen zaailingen. Maar die bezitten, net als Wedg wood, 31 chromosomen en zijn volkomen steriel. Dat geldt trouwens ook voor alle cultivars uit het bestaande as sortiment zoals Wedgwood, Prof-Blaauw, Ideal, Blue Ma gie en Hildegarda, die alle maal nauw met Iris Tingitana zijn verwant". Wim Eikelboom: „We moes ten ons gaan richten op het doorbreken van de steriliteit en daarvoor moest het aantal chromosomen worden ver dubbeld. Dan zouden planten ontstaan die wel zaad geven. Dat doel is uiteindelijk be reikt nadat men bollen had behandeld met colchicine. Een paardemiddel dat aan vele bollen het leven kostte. Maar het had succes. Men kreeg planten die als twee druppels water geleken op Ideal, de mutant uit Wedg wood. Na telling van het aantal chromosomen bleken de plan ten inderdaad van 31 naar 62 chromosomen te zijn gegaan. De steriliteit was doorbroken en dat betekende een uiterst belangrijke stap vooruit. Het uiteindelijke doel blijft de verdubbelde Hollandse iriss te kruisen met verdubbelde Iris tingitana. Daaruit kan men aanwinsten verkrijgen met een dubbel aantal chro mosomen. En daarmee kan men direct, dus zonder colchi- cine-behandeling, verder gaan kruisen. Kort en goed: het ziet er naar uit dat het IVT een belangrijke door braak tot stand heeft ge bracht. En daar kan het bloembollenvak binnen af zienbare tijd de vruchten van gaan plukken. üetiekwekers stug meer! En die- uitkomsten k cfie een dezer persen rolde, rood: zwart-op- nu 1626 ha ergelljking met van 1982 bete- sprong voor- ?t minder dan it lijkt een beet- het goede Te- leliebloemkwe- weken een ebben verloren. n weer een te planten wel Je stopt per rung voor een tpitaal in de lelies dus en in e zeventiger ja- leliemarkt met ioor de funda- bleek dat het 100 ha lag. Nu moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd dat des tijds de situatie heel anders lag. Toen was de leliebloeme nexport nog maar nét in de lift gestapt en was de oranje cultivar Enchantment een soort dat een veel te domine rende positie innam. Dat is wel anders, al blijft Enchant ment ook vandaag nog een heel belangrijke cultivar Nu staat er 330 ha van opgeplant en dat betekent in vergelij king met 1982 een teruggang van 20 bunder Nummer twee op de lelieranglijst is de sterke gele Connecticut King met 240 ha. Ook hier een lichte te ruggang in vergelijking met vorig jaar toen er 232 ha van werd geregistreerd VERRASSEND Ronduit verrassend is de groei van de gele Yellow Blaze, een echte broodgever met een zeer grote produktie. De op pervlakte van deze lelie ging van 41 naar 77 ha. Een andere gele. n 1. Sunray. vertoonde een krimp: het areaal ging van 47 naar 35 ha. Daarente gen ging het areaal van de gele Medaillon weer over de kop: van 7 naar 15 ha. En ook de gele Orchid Beauty, niet groot van bloem maar rijk- bloeiend. vloog omhoog: van 1 naar 6 ha. De warmgele Ami go. ook niet groot van stuk maar wel een bruikbare lelie, zat eveneens in de lift en ging van 5 naar 7 ha. WITTE LELIES De witte Sterling Star mag dan een paar minder goede eigenschappen hebben - ge voelig voor bladverbranding en in de grote maten snel de neiging vertonen om dubbel- neuzen te maken - er is in dit type niet veel beters. En zo kan het gebeuren dat het areaal van 23 naar 26 ha. ging. Een andere witte is de betrekkelijk nieuwe Bianca. die grote bloemen produceert, maar helaas niet volmaakt is. Men moet erg forse bollen ne men anders is het aantal bloe men per tak te gering en ver der is de trekduur aan de lan ge kant. Het areaal bleef rond 1 ha schommelen. Weer een andere witte is Juliana, maar hiertegen zeggen bollen- én bloemkwekers: ..Juliana be dankt!" Ze willen 'm niet meer. Gevolg: de oppervlakte loopt terug Dit jaar van ruim 2 naar 1.3 ha Dan gaal het met de roomkleurige Mont Blanc beter. Het areaal steeg van 12 naar 15 ha. In het rose genre is het aan bod althans van de Aziatische lelies met opstaande bloemen - heel beperkt. Erg mooi is Rosita. maar jammer genoeg blijkt deze cultivar nogal ge voelig voor knopverdroging. Toch ging het areaal van 0,7 naar bijna 2 ha. JAPANSE HEGEMONIE VOORBIJ Voor witte kelklelies. die in het Westland bij vele tiendui zenden in bloei worden ge trokken. was men tot voor kort uitsluitend op Japanse le veranciers aangewezen. Het is Nederlandse veredelaars nu gelukt om Longiflorums te winnen die ook in het kille klimaat goed willen groeien White Europe is er één van en hoewel deze lelie niet in de statistiek is opgenomen, is het een publiek geheim dat het grootste deel van het areaal van deze lelie in Belgie wordt geteeld door een Nederlandse kweker en dat een Westland- se bloembollenhandelaar er forse hoeveelheden van om zet. De witte Longiflorum Flevo is uit het niets nu met anderhalve hectare naar vo ren gekomen, maar Mount Everest en Jean Paul komen er met ieder 1 ha al vrij dicht achteraan. Van Thiale blijkt driekwart bunder te staan. SPECIOSUMS De oppervlakte van de Spe- ciosums vertoont nog altijd een dalende lijn en daar is de lange trekduur uiteraard niet vreemd aan. De belangrijkste cultivar van dit type is Uchi- da met bijna 40 ha. In verge lijking met vorig jaar bete kent dat een krimp van 4 ha. Ook de oppervlakte van Ri- brum nr. 10 en van Grand Commander liep terug. De oppervlakte van de betrekke lijk nieuwe Orientals zit in de lift. Van de gewilde Stargazer. die opstaande bloemen heeft, is de oppervlakte inmiddels al van 10 op 17 gekomen. De fonkelnieuwe Stardrift, waar over we enkele weken gele den uitvoerig berichten, is nu op 5 ha gekomen. Met de snelle vermeerde ringsmethoden waarover men tegenwoordig kan beschik ken. lijkt het een koud kunst je om Stardrift snel tot een groot soort te laten uitgroeien. Al met al: een (te°) forse groei van het areaal Aziatische le lies Een lichtpuntje lijkt het veel grotere assortiment. Want meer kleuren, meer vormen en meer typen zijn voor een vergroting van de afzet onmisbaar! De Leldse rolstoelatleet André Moedig Is eveneens weer van de partij. o puntjes, kadetten, 1 epuntjes of tarwe-1 OQ n ltn, zak 6 stuks nu X.ZJj Stegeman goudsalami, cerve- laat-, of plockworst, 1 OQ per 100 gram 3s nu 1.0*7 Brouwers bier, Doe mee aan 't Brouwers (Y) krat 24 flessen QQO bier letterspel. Haal 't trónefi. a 0.3 liter Lk5ö *7.*7Ö formulier in de winkel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9