Bruincapsule lijkt onschadelijk Khadaffy: „Geen enkele rol voor Frankrijk in Tsjaad" inister komt 'streekvervoer niet tegemoet [kwaliteit na-oorlogse huizen vaak erbarmelijk Oorlogsbodem VS houdt Russisch vrachtschip aan E3innenland ft Willemsbrug liet rechtop 33 Rust op Sri Lanka zou zijn teruggekeerd Chirurgen schrikken soms omdat organen meekleuren mensje'. £cidóc@omattt WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 'rotest RIEMELS PARIJS De Libische leider Khadaffy geeft maar zelden interviews aan de westerse pers. Eerder deze maand sprak hij echter met de Midden-Oostenspecialist van het Franse dagblad Le Monde, Eric Rouleau. In dit gesprek benadrukt Khadaffy dat hij geen enkele rol voor Frank rijk erkent in Tsjaad of in enig ander deel van het Afrikaanse conti nent. „Afrika is voor de Afrikanen net als Europa voor de Europeanen is". Met name militaire hulp aan Tsjaad achtte Khadaffy on toelaatbaar. Toen Eric Rou leau tegenwierp dat Khadaf fy zelf toch ook militaire hulp gaf aan de andere partij, zei de Libische leider dat dat niet waar was. Maar zelfs al hielp ik Goekoeni Oueddei, zo liet hij erop volgen, dan hielp ik slechts de legitieme regering van Tsjaad. De Libische leider deed in het vraaggesprek een „ont hulling'' over de reden waar om hij in 1981 zijn troepen uit de Tsjadische hoofdstad N'Djamena had teruggetrok ken. Hij had dat gedaan op verzoek van Oueddei. die van de Franse minister Cheysson had gehoord dat Libië zijn regering ten val wilde brengen. Cheysson had dat weer vernomen van de toenmalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, Alexander Haig. Hisse- ne Habre die Goukouni in de daaropvolgende burgeroorlog heeft verdreven, is volgens Khadaffy een Amerikaanse marionet die de Amerikanen militaire bases in Tsjaad heeft beloofd. Over de landen die Habre momenteel helpen, laat Ga- daffi zich zeer laatdunkend uit. met name over president Moboetoe van Zaire die slechts „een dienaar" is van Washington en Tel Aviv. Ga- daffi zegt voorstander te zijn van een vreedzame oplossing, zonder bemoeienis van bui tenaf. Hij zegt Oueddei en Habre te hebben uitgenodigd voor een open dialoog, maar Habre zou dat hebben afge wezen. Op de vraag waarom Kha daffy nu een alliantie over weegt met de Sovjet-Unie, terwijl hij het Kremlin in het verleden altijd van overheer- singsdrang heeft beschuldigd, antwoordde de Libische pre sident dat de oorzaak daar van moet worden gezocht in de toenemende dreigingen van het imperialisme. „Als de omstandigheden dat zou den eisen, zou ik niet aarze len een vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie te sluiten. Maar we zouden ook tegen de Russen in het geweer ko men als ze zich zouden gaan gedragen als de Amerika nen". Khadaffy beëindigde zijn pleidooi met de opmer king dat „Libië zich nu als de hoeder beschouwt van de Arabisch-Russische vriend schap op alle gebieden, poli tiek, militair en ideologisch". Er bestonden weliswaar ver schillen tussen zijn Groene Boekje en een socialistische samenleving, maar het zijn „naast elkaar lopende sporen die beide naar vooruitgang leiden, hetgeen niet het geval is met het kapitalisme". Khadaffy zei verder dat zijn recente bezoeken aan koning Fahd van Saoedi-Arabië en koning Hassan van Marokko beide leiders die hij in het recente verleden scherp heeft bekritiseerd de een heid van de Arabische natie aantoonden. „Zowel de con servatieve en radicale rege ringen hebben het recht om ruzie te maken en het dan weer bij te leggen; het zijn fa milie-aangelegenheden". Oudste waterput van Nederland opgegraven KOLHORN Bij de op graving van een nederzet ting uit de steentijd in het Noordhollandse Kolhorn (gem. Barsingerhorn, West-Friesland) hebben archeologen van het Biolo- gisch-Archeologisch Insti tuut in Groningen de res ten van een circa 4500 jaar oude waterput gevonden. Daarmee blijkt deze wijze van drinkwatervoorzie ning in Nederland ten minste duizend jaar ouder te zijn dan tot nu toe werd aangenomen, aldus een medewerker van dit Gro ningse instituut. ADVERTENTIE Nederlanders vast wegens goudsmokkel in West-Duitsland DEN HAAG In de Westduitse deelstaat Neder- -Saksen zijn vorige week drie inwoners van Hoog- ezand aangehouden op verdenking van gouds mokkel. De drie zouden in totaal 500 kilo goud. ter waarde van ruim 17 miljoen, aan banken en andere financiële instellingen in de Westduitse grensplaats Leer hebben verkocht, zonder btw (bijna 2.5 miljoen gulden) af te dragen. Dat meldt het Westduitse persbureau DPA op gezag van de douane in Hannover, de hoofdstad van de deel staat. De drie inwoners van Hoogezand kochten het goud in Luxemburg. In dat land hoeft over goud geen btw te worden betaald. Het edelmetaal werd steeds in een personenauto via België en Ne derland naar West-Duitsland gebracht. Arrestatie na Tilburgse moord TILBURG De politie in Tilburg heeft een 24-jarige inwoner van die stad aan gehouden. die ervan wordt verdacht vrijdag de 25-jarige J. de Graaff-Schelle- kens, medewerkster van een kantoor boekhandel. om het leven te hebben ge bracht. De aanhouding is maandagavond verricht. De politie wil „in het belang van het onderzoek" geen nadere mede delingen doen. Het slachtoffer, dat van daag in haar woonplaats Goirle is begra ven, werd vorige week vrijdagochtend kort na negen uur door een collega dood aangetroffen tussen de boekenrekken. Sectie wees uit, dat de vrouw is overle den als gevolg van steek- en snijwonden in de hals. Belgiqjjj HAAG Wie een hchteifU^nCaPSU^e s^kt, hoeft lichte*331" even *n de zon te zit" Luce-ln om een gebruinde ie ont-uid te krijgen. Een aan- Vijfti-ekkelijke belofte voor zamel mand die slecht weer en toch hruin van je Neikantie thuis wil komen, [oewel de stof in de cap- le op zich niet gevaar- is, moet met eventule jverschijnselen rekening lorden gehouden. Onder n blijkt het gebruik n de bruinpil nogal wat verontruste reacties te hebben opgeleverd. Volgens Helen van Vught van Pharma Import uit Haarlem, de importeur van de bruinpil, is het dan ook raadzaam bij een bezoek aan een arts van het gebruik van de bruinpil te vertellen. „Er zijn chirurgen die flink geschrokken zijn toen zij tijdens de operatie be merkten dat de patiënt inwen dig helemaal rood was", aldus Van Vught, die er aan toe voegt dat men hetzelfde effect krijgt wanneer men een enor- )TTERDAM De oude Willemsbrug Rotterdam wordt gesloopt. Het plan om n deel van de brug aan de Nieuwe Maas thtop te zetten, gaat niet door. De Stich- ig Willemstoren is tot de conclusie geko- en dat het plan financieel niet haalbaar I ïlgens de stichting is de begroting van jf miljoen gulden voor het rechtopzetten i opknappen van een 90 meter lang ugdeel door tegenvallers al opgelopen s gistet zes miljoen gulden. De banken zagen luidneiarop geen heil meer in de financiering. Denkende medicijndoos Had ik die pil nu al in genomen, of nog niet? Door vergeetachtigheid neemt tweederde van de patiënten zijn medi cijnen niet correct in, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Deze „den kende" medicijndoos moet daar wat aan gaan doen. Zodra de deksel van het doosje wordt gelicht geeft een digitaal klokje uur, dag en week aan. Deze ge gevens worden vastge houden totdat het dek seltje opnieuw wordt verwijderd. 7 a Politie vermoedt: roof motief moord op NCRV-regisseur AMSTERDAM De Amsterdamse politie denkt dat roof het motief is voor de moord op de 43-jarige regisseur Chris van Duuren van de NCRV-televisierubriek Hier en Nu. Van Duuren, vader van drie kinderen, werd maandag avond in de woning van zijn zwager aan de Vosiusstraat te Amsterdam dood gevonden. Hij was met messteken om het leven gebracht. Van Duuren paste op de woning van zijn zwager, die op vakantie was. De politie vermoedt, dat het slachtoffer be kenden heeft binnengelaten, omdat er geen aanwijzingen van inbraak zijn. Wel worden verschillende spullen zoals sierraden en apparatuur vermist. Volgens de NCRV onderscheidde Van Duuren, die in Loosdrecht woonde, zich vooral in zijn „humane" reporta ges. Zo ontving hij in 1980 de Loerakkerprijs voor zijn do cumentaire „een kind uit duizenden", het verhaal over de adoptie van een zwaar gehandicapt kindje uit Kenya door een Nederlands echtpaar. aeobus (Van onze parlementaire redactie) •EN HAAG Minister mit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is niet van lan onder druk van sta- jingen in het streekver- per, het experiment in r|eeuws-Vlaanderen te gaken waarbij het ver loer op een onrendabele juslijn wordt overgeno men door taxibusjes. Ook M ziet het er naar uit, dat |e stakingen in Zeeuws- flaanderen en een deel ^an Zuid-Holland een ündelijk vervolg krijgen 1)tdat het experiment de- jnitief van de baan is. fandaag ligt het streek- iervoer in heel Zuid-West Nederland in elk geval |og plat. De stakende bus- chaufeurs demonstreer den vanmiddag in Zierik- zee. „De stakingen zijn voorbarig", aldus de woordvoerder van minister Smit-Kroes. „Het ex periment gaat zes maanden duren, daarna wordt er geëva lueerd. Dan moeten de zaken afgewogen worden. Er wordt niet over de rug van de streek vervoerders bezuinigd". De woordvoerder wees erop. dat er in de huidige economische situatie getracht moet worden te bezuinigen op het openbaar vervoer zonder dat de kwali teit daarvan wordt aangetast. Daarbij 'wordt ook rekening gehouden met de werkgele genheid in het streekvervoer, aldus de woordvoerder. Als het experiment in Zeeuws- Vlaanderen een succes zou worden, wordt het elders in Deze mensen wachten vergeefs bij een bushalte in Spijkenisse. Door een staking van de chauffeurs rijden er in heel Zuid-West Nederland geen bussen. het land ook toegepast in soortgelijke gevallen. De woordvoerder van de mi nister merkte op, dat het streekvervoer met de stakings acties wel eens in de eigen vingers zou kunnen snijden. Ook werd opgemerkt, dat een door de Vervoersbond FNV aangedragen alternatief, inzet van de buurtbus, geen alterna tief is omdat buurtbussen al leen rijden in gebieden waar daarvoor geen openbaar ver voer was. ceren en vertellen wat de la ding was. Dat hebben bemanningsleden van het schip, dat inmiddels in Nicaragua ligt aangemeerd, gisteren verklaard. „We zei den dat we de Alexander Oel- janov waren, op weg naar Co- rinto in Nicaragua en dat onze lading bestond uit algemene koopwaar". In de Verenigde Staten heeft president Reagan zich optimis tisch uitgelaten over de moge lijkheid van een oplossing van de crisis in Midden-Amerika. vandaag zal hij een gesprek hebben met zijn speciale afge zant voor Midden-Amerika, Richard Stone, die de afgelo pen week in Latijns-Amerika diverse gesprekken heeft ge voerd met de regering van Ni caragua en El Salvador en met het Salvadoranse verzet COLOMBO Hoewel zich hier en daar nog incidenten voor doen, lijkt de rust op Sri Lanka weer te zijn teruggekeerd. Dit is een woordvoerder van de Srilankese regering bekend gemaakt. Zijn informatie is niet van onafhankelijke zijde bevestigd, omdat de autoriteiten de pers censureren. Op Sri Lanka zijn gisteren achttien leidende figuren van de drie sinds zondag verboden marxistische partijen gearresteerd. On der de arrestanten bevinden zich drie leiders van de op Moskou georiënteerde Communistische Partij. De leiders van de andere twee partijen zijn ondergedoken. Volgens de regering van Sri Lanka zit een buitenlandse mogendheid achter de rassenonlus- ten. Maar tot nu toe is hiervoor geen bewijs geleverd. iiiiuiiLiiimmiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Maak een mooie kans op één van de Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 september in g g voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 345,8901 BC Leeuwarden, met twee Ij XU 1 h J platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen 5 U mag zo vaak meedoen ais u wilt. Vergeet uw ^=33#:!j I naam en adres niet. [jl.—gPftÉBEj Prijzen: 25 gratis lange woonweekends in een jfil luxe bungalow. Een deskundige jury beloont de JËdMH origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum een paar apart met fftsooniijk bericht. héél weinig calorietjes me hoeveelheid worteltjes zou eten. De bruincapsule wordt ge maakt bij de Franse firma La- boratoire Applitharn en is in een aantal landen, waaronder Nederland, bij de drogisten verkrijgbaar onder de naam Orobronz. De capsule is in de plaats gekomen van een vroe gere bruinpil die bij veel men sen misselijkheid en hoofdpijn veroorzaakte. De kleuring van de huid is een gevolg van de stof canthaxan- tine, een afgeleide van caro- teen dat in worteltjes zit. Eén van de risco's die men bij het gebruik van een bruinpil loopt is dat men oranje-geel in plaats van bruin wordt. Een niet ingelichte arts zal in zo'n geval direct aan geelzucht denken. Het is daarom volgens Van Vught zaak de dosering nauw lettend in de gaten houden door te kijken naar de hand palmen en de voetzolen. De oranje-gele in plaats van de gewenste diepbruine kleur wijst volgens haar op een overdosis. Zij adviseert in zo'n geval een week te stoppen en daarna met een aanmerkelijk lagere dosering verder te gaan. WONINGBOUWCORPORATIES SPREKEN VAN RAMP staan haaks op het beleid van staatssecretaris Brokx, die voor het opknappen van na oorlogse woningen relatief weinig geld heeft uitgetrok ken. Voor woningen die niet ouder zijn dan 25 jaar is zelfs helemaal geen geld beschik baar. Toch blijkt de bouwtech nische toestand van jonge wo ningen vaak zo slecht, dat snelle renovatie geboden is om sloop te verhinderen. De wo ningbouwcorporaties spreken zelf van een „ramp", omdat men voor deze woningen op geen cent overheidsgeld hoeft te rekenen. Volgens één van de onderzoe kers, ir. Lijbers, is men er tot nu toe te veel vanuit gegaan dat de ouderdom van de wo ningen bepalend is voor de kwaliteit ervan. Vandaar dat in het stadsvernieuwingsbeleid de nadruk werd gelegd op de vooroorlogse woningbouw. De problemen blijken echter ook bij nieuwe woningbouwprojec ten te liggen. De onderzoekers hebben op ei gen initiatief een telefonische enquête onder een honderdtal woningbouwcorporaties ge houden met een gezamelijk woningbestand van 150.000 woningen. Daaruit zijn veron trustende resultaten naar vo ren gekomen. Veel woning bouwcorporaties zitten met de handen in het haar, omdat er geen geld is voor het noodza kelijk onderhoud aan de voor raad nieuwere woningen. Met name woningen die in de pe riode tussen 1965 en 1975 zijn gebouwd, blijken vaak in er barmelijke staat te verkeren. Vooral in de flatbouw is het goed mis. Volgens ir. Lijbers heeft het toepassen van nieu we constructiematerialen in dak- en gevelconstructies een slechte invloed gehad op de kwaliteit. Volledig doorgeroes te bouten van golfplaatcon structies, de inwerking van vocht en zuren op nieuwe ma terialen zijn enkele boosdoe ners. De zaak is nog verergerd omdat het noodzakelijke on derhoud achterwege is geble ven. MANAGUA Het Russische vrachtschip Oeljanov, waar van president Reagan ver klaarde dat het wapens voor Nicaragua vervoerde, is eind vorige week aangehouden door een Amerikaanse torpe dojager. Het Russische schip moest zich per radio identifi- ru 6EN \*casmj? fHWW ÊENTU6ENI ND G&/A*RU)j van na-oorlogse wonin gen. Die is namelijk veel slechter dan tot nog toe werd aangenomen. Steeds vaker komt het voor dat betrekkelijk nieuwe wo ningen in aanmerking moeten komen voor sloop, omdat het opknappen te veel geld gaat kosten. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministe rie door het RIW, het in stituut voor Volkshuisves- tingsonderzoek van de TH in Delft. De resultaten van het rapport i Amerikaan politiemannen (Iepen een de- honstrante weg jij de wapenop slagplaats Sene- in de staat |ew York. Giste- protesteer- daar zo'n eduizend - (rouwen tegen _je stationering (an Amerikaanse ~fcketten voor de hiddellange af- West- iuropa. Nadat inkele demon stranten erin wa len geslaagd om iver het hekwerk lan het wapen- epot te klim- n, trad de po- i op en ver- ichtte een aantal Arrestaties. U)EN HAAG Het minis- van Volkshuisves- )ng, Ruimtelijke Orde- ting en Milieu is bepaald at erg gelukkig met de uitaten van een onder- k naar de kwaliteit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7