^Zelfbouwers" willen na bouwvak vakantie aan de slag Jubilerende Katwijkse Reddings brigade geeft unieke demonstratie Zfakkeltocht op Wassenaars Lltrand voor wereldvrede Tesselschade-Arbeid Adelt houdt bazaar in De Baak [N ZOETERWOUDS BLANKAARTPARK: Artiesten en politici voetballen voor gehandicapte kind in Katwijk HNieuw programma ^Scholingscommissie ^Bloembollenstreek lEGIO QeidóaQowiMit WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 ^^^ASSENAAR De Raad en Kerken in Wassenaar leeft gehoor gegeven aan de proep van de Wereldraad van erken, momenteel bijeen in 'aneouver (Canada) om vrij- naan-ag 5 augustus een vredes- of ,erei,'>kkeltoChten te organiseren naarp alle stranden ter wereld. 5 augustus wordt herdacht tttijnat de eerste atoombom werd gebruikt en wel op Hiroshima. J"«-|elangstellenden kunnen zich in e"m half acht verzamelen in de 1 ^"lorpskerk tegenover Duinrell. Daar wordt de liturgie doorge nomen en om ongeveer acht uur vertrekt men wandelend richting strand. Om negen uur wordt op het strand een gebedsliturgie ge vierd. Rond elf uur wordt de tocht ontbonden. Voorgangers zijn drs. J E. van Veen van de hervormde kerk en drs. J.J. ter Laak van de r.k. kerk. Bei den zijn in hun werk zeer be trokken bij vredesvraagstuk ken. De Wereldraad van Kerken heeft de oproep gedaan aan al len die zich aangesproken voe len door het evangelie en de wereldvrede bedreigd zien, zich te verenigen en een smeekgebed te houden voor die wereldvrede. De tocht en de bijeenkomst hebben geen demonstratief karakter, noch tegen Oost noch tegen West. Het uiteindelijk resultaat van de tocht moet een vredesvuur langs alle kustgebieden over de gehele bewoonde (oecume nische) wereld zijn. NOORDWIJK De af delingen Haarlem en Rotterdam van de Alge mene Nederlandse Vrou wenvereniging Tessel schade-Arbeid Adelt hou den donderdag 11 augus tus in hotel „De Baak" aan de Koningin Astrid Boulevard te Noord wijk een verkoopdag van handwerken. Deze bazaar is van 10 tot 14 uur voor iedereen toegankelijk. •De vereniging heeft tot doel het bevorderen van de zelf standigheid van vrouwen van alle gezindten door het thuis maken van en later verkopen van handenarbeid, het geven van aanvullende bijdragen in studiekosten van jonge vrou wen en uitkeringen aan oude ren die niet meer tot hand werken in staat zijn. De ver- koopdag is een van de midde len die dat werk mogelijk moeten maken. In „De Baak" zal een grote verscheidenheid aan handgemaakte artikelen te koop zijn. zoals modieuze en stijlvolle baby- en kinder kleding. theemutsen en tafel kleden, beschilderd glas- en houtwerk, kleedjes, kleren hangers en nog veel andere praktische artikelen. ef J IOETERWOUDE Naar fee/t rerwachting zal na de ^n"K)uwvakvakantie begon- ran/-ien bunnen worden met Fan-Ie bouw van een aantal veelt voningen in het kader dels- -an het zogenaamde „zelf- rt^e' iouw-project" in het Zoe- un^ erwoudse Blankaartpark. )e administratieve voor- lereidingen zijn inmiddels rrijwel afgerond. Overi- |ens zijn er nog steeds ka- ende\e\s in het plan beschik- ™nd jaar voor inwoners van Tefst S°eterwoude, want van de 18 kavels zijn er inmiddels II verkocht terwijl voor wee kavels door het plaatselijke bouwbedrijf Bosman een claim is ge- stf/- om aldaar twee „energie-vriendelijke" aa/Z woningen te bouwen. vrdt et „zelf bouwproject" heeft eel wat voeten in de aarde jehad. Aanvankelijk rij veel animo voor de kavels naar nadat er nogal wat voor- „De Kaarden aan de uitvoering een berden gesteld slonk de be- eert angstelling van de Zoeter- i en ^oudenaren als sneeuw voor laar 'e zon- Van zelfbouw kon na- Sas. kiel ijk niet of nauwelijks spra- uur Ire zijn, want er zou intensief korden gecontroleerd op Iwartwerkers en/of zoals liurgemeester Houdijk dat Doemde beunhazen. Het Itwam er uiteindelijk op neer |at vrienden en kennissen van sen-ïen toekomstige bewoner van nde l^n van woningen, die als „m. .vriendendienst" assistentie 1ge. louden verlenen, de kans lie- 1 id- 'en bestempeld te worden als Vier van de vijf zelfbouwers, die het onderspit moesten delven. rM .beunhaas". Daardoor bleef er 'eitelijk niets anders over dan de bouw te kiten uitvoeren door een aannemer. Voor zo ver thans bekend zal op één uitzondering na de bouw ook daadwerkelijk geschieden door aannemers. De eerste vijf serieuze kandi daten voor een woning in het den - Blankaartpark hebben een „flink robbertje" moeten vech ten met het gemeentebestuur alvorens zij zonder overi gens het gelijk aan hun kant te krijgen de plannen in een stroomversnelling brachten. De vijf kandidaten haden na melijk uitgewerkte plannen om op een perceel grond langs de Dr. Kortmannstraat zeven woningen te bouwen op kavels van elk 200 m2. Van die zeven kavels hadden er feitelijk al vijf een eigenaar en die groep zou zelf trachten twee andere kandidaten te vinden voor de overige woningen. Van het ge meentebestuur vernam de groep toen evenwel dat een kandidaat-bouwer twee van die zeven bewste kavels wilde hebben. De plannen om in één bouwstroom zeven woningen te realiseren werden niet al leen doorkruist, maar tevens bleek het type woning dat de andere kandidaat wilde bou wen. sterk af te wijken van de andere vijf. De zelfbouwers waren over die gang van za ken erg teleurgesteld en lieten dat enkele maanden geleden aan het einde van de gemeen teraadsvergadering ook duide lijk merken. Zij verweten het gemeentebestuur een „twee sporenbeleid". Gesprek De zaken werden nog eens op een rijtje gezet en er volgde een gesprek met de zelfbou wers en het gemeentebestuur. Al vrij snel werd toen duide lijk dat de zelfbouwers achter het net zouden vissen. Bij die beslissing hebben de vijf de heren Faas, Van den Berg, Kort, Van Veen en Kortekaas zich toen neergelegd. De heer Van den Berg: „Er bleek niets meer aan te doen. Nou dan heeft het ook geen zin meer om de zaak nog langer voor te vechten. We moeten nu trachten in goede harmonie met alle partijen de woningen te bouwen. Eén van de men sen die door deze gang van za ken moest afhaken voor één van de zeven woningen heeft inmiddels al een andere wo ning in Zoeterwoude gekocht en hij zal dus niet wakker lig gen van de hele affaire". De woningen die komen te liggen aan de Hoogstraat met aan de achterzijde uitzicht op de Dr. Kortmannstraat zul len bestaan uit het type bega ne grond met schuine kap en een goothoogte van rond de tweeéneenhalve meter. Van alle „zelfbouwers" zal alleen de heer Faas een belangrijk deel van het werk aan de wo ning zelf uitvoeren. KATWIJK De steun aan het gehandicapte kind staat centraal bij de voetbalwedstrijd die zaterdag middag wordt gespeeld tussen een elftal artiesten en een elftal politici. De opbrengst van het gebeu ren, dat wordt georganiseerd door de Stichting Evenementen Katwijk, wordt verdeeld tussen het Rijnlands Zeehospitium en een regeringsproject in Kenia waar Nederlandse artsen werken aan de re alisering van een nieuw ziekenhuis. Het is voor de Stichting Evenementen Katwijk de eerste en vermoedelijk ook laatste activiteit die onder deze naam wordt gebracht. Initiatiefnemer T. van Duijn kondigde gis teren tijdens een persconferentie aan dat de stichting vol gend jaar onder een andere naam wil gaan opereren. „Ik denk bijvoorbeeld aan Stichting Evenementen Promotie, Nederland omdat we toch wat grootschaliger willen gaan werken." Voor Van Duijn is het organiseren van liefdadig heidswedstrijden niet nieuw. Zo was hij vorig jaar bijvoor beeld ook betrokken bij een wedstrijd in Leiden waarvoor onder andere Danny Kaye was aangetrokken. Show Hoewel de wedstrijd tussen de artiesten en de politici de hoofdmoot vormt, is de organisatie van mening dat het pu bliek zich zaterdagmiddag op het sportpark Nieuw Zuid al ruim voor de aanvang van dit duel zal kunnen amuseren. Het programma begint om twee uur met een show van het muziekkorps DVS, gevolgd door een wedstrijd tussen Quick Boys en het dit jaar in de Europacup uitkomende NEC. Hierna volgt een optreden van André Hazes en Scott Fitzgerald die zowel afzonderlijk als als duo een aantal nummers zullen brengen. André Hazes is ook de aanvoerder van het artiestenteam en als zodanig was hij gisteravond ook aanwezig tijdens de persconferentie die in een café aan het Bosplein werd ge houden. „Het is mijn enige vrije dag in augustus en het be tekent voor mij dan ook wel wat om aan dit gebeuren mee te doen. We moeten proberen er iets moois van te maken." Hazes zei ervan overtuigd te zijn dat de opbrengst van het gebeuren goed zal worden besteed. „Ik sta erop, en dat is ook toegezegd, dat wij de accountantsrapporten kunnen in zien en als het even mogelijk is, wil ik het geld persoonlijk aan de brede instellingen overdragen." Ook de heer Van Duijn benadrukte nog eens dat de financiële afwikkeling van dit evenement met de grootste zorg zal worden om ringd. „Er komt een rapport van een registeraccountant en we geven volledige opening van zaken." Sponsors Zowel de artiesten als de politici verlenen belangeloos hun medewerking aan dit gebeuren. De kosten die uit dit pro gramma voortvloeien worden verder gedekt door twee grote sponsors zodat de toegangsgelden direkt voor het goede doel kunnen worden aangewend. Daarnaast zullen ook de shirts van de betrokken spelers bij opbod worden verkocht. Zo is op het shirt van André Hazes al een bod van 300 gulden uitgebracht. Klinkende namen in het artiestenteam zijn naast André Hazes onder anderen Nico Haak, Willem van Hanegem, Gerard Cox, Rudi Koopmans, Bram Biesterveld en de Leidse Shorts. Bij de politici zijn onder anderen de staatsse cretarissen A. Ploeg en J. P. van der Reijden en vijf ka merleden van de partij. STREEK De Scholingscommissie Bloembollen streek, waarin alle organisaties die zich met enigerlei vorm van scholing in de bloembollenteelt bezighouden tijn vertegenwoordigd, heeft voor het aanstaande sei- toen weer het programma vastgesteld. Gezien de snelle ontwikkelingen die zich in het bollenvak voordoen, is bijscholing een noodzaak om bij de tijd te kunnen blij den. Er zijn cursussen op teeltgebied en op het techni sche vlak. JZo wordt er onder meer een cursus hyacinthenteelt gegeven, die 33 avonden duurt. Daarbij zal ook aandacht wórden-besteed aan de bollenteelt ten behoeve van de broeierij en de geelziekbestrij- ping. De NTS in Rijnsburg organiseert ook vier bloementeelt- Jcursussen. Daarbij wordt niet alleen aandacht besteed aan de proeierij van de tulp, hyacinth en narcis, maar ook aan de bui- ;enbloementeelt. Een andere teelttechnische cursus in het ziek- toeken, het selecteren van zieke en gezonde bloemen of bollen. Maast de theorie zal in deze kursus ook de praktijk er aan te pas tomen. Verder zal tijdens vier lesbijeenkomsten aandacht wor den besteed aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Deze cur sus start pas in januari en omvat twee avonden en twee midda gen. Dok technische cursussen worden door de Scholingscommissie op het programma genomen, zoals de cursus booglassen voor be ginners. Met deze cursus beoogt men de beginner vertrouwd te -maken met het lassen en dat wordt dan vervolmaakt door het afleggen van een eindexamen. Ook een cursus motorengebruik staat op het programma. Zowel de theorie als de praktijk komen aan bod en er zal aandacht worden besteed aan zowel benzine- Jals dieselmotoren. Dan zijn er ook nog ekonomische cursussen, waarvan het volgen een grote noodzaak is voor een goede bedrijfsvoering. In dit pakket bevindt zich onder andere de cursus Algemene Vorming Toekomstige Ondernemers (AVTO), waarvoor men om deel te kunnen nemen wel moet beschikken over het diploma lagere tuinbouwschool als basis. Verder zijn er een cursus boekhouden en een cursus economische vorming agrarische vrouwen (EVAV). Tot slot is er nog de cursus Blauwzuurgas, die in sa menwerking met de Arbeidsinspektie wordt georganiseerd. Voor het aanmelden als deelnemer aan één of meerdere cursus sen, of voor nadere informaties kan men zich wenden tot het Consulentschap voor de Tuinbouw, Postbus 19, 2160 AA Lisse (telefoon 02521-19104). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een beeld van de vorig jaar gehouden reddingsdemonstratie. KATWIJK Om het zestig-jarig bestaan van de Katwijkse Reddings brigade te vieren, is er zaterdag vanaf tien uur voor de boulevard een grote reddingsdemon stratie. Hieraan doen de jubilerende vereniging, de Koninklijke Lucht macht en de Koninklijke Marine mee. De Marine is vertegenwoordigd door de boot Hr. Ms. Van Kinsbergen. Met name dankzij de zeer nauwe banden met het vlieg veld Valkenburg is de Katwijkse Reddingsbri gade er in geslaagd om de jubileumdemonstratie op dit voor ons land unieke peil te brengen. Het Marine Vliegkamp heeft door de aanwezig heid van het Opsporings- en Reddingsdienst Coör dinatiecentrum veelvul dig contact met de krijgs machtdelen uit de om ringende landen die op verzoek van Valkenburg graag bereid waren om aan de demonstratie deel te nemen. Door die deelname zijn er voor de Katwijkse kust zeld zame „vogels" te zien. Zoals de Amerikaanse „Super Jolly Green Giant", een reuze he licopter van ruim dertig me ter. een Belgische en een Duitse Sea-King helicopter en een Alouette III SAR-he- licopter van de vaderlandse luchtmacht. De Koninklijke Marine is. aanwezig met een Lynx-helicopter en een Orion terwijl aan boord van het schip van de wacht ook een helicopter aanwezig zal Het programma van de red dingsdemonstratie start om tien uur in de morgen en loopt continu door tot vijf uur in de middag. De aan dacht voor de demonstratie van de bevolking in Katwijk en omliggende plaatsen als Noordwijk, Wassenaar en Scheveningen zal rond half twaalf worden getrokken met het passeren van het be trokken vliegend materieel. Het Orion-vliegtuig zal, ge volgd door de formatie heli copters. langs de kust vliegen en pamfletten afwerpen. Eén van de helicopters, de Lynx van het vliegveld De Kooy, landt hierna op het terrein waar de static-show wordt schuin tegenover de Oude Kerk waar een show wordt gehouden. Parachutisten De demonstratie vanaf het strand wordt in de middagu ren ingeleid door een aantal parachutisten die vanuit een helicopter boven het terrein afspringen. De laatste para chutist van het korps mari niers die op het strand lanat, biedt één van de aanwezigen bloemen aan waarmee de start van een grote serie de monstraties. verzorgd door de KRB. officieel van start gaat. Om vier uur begint het pro gramma van de Koninklijke Marine met de komst van een Orion. Dit vliegtuig zal boven zee de plaats marke ren waar dertig „drenkelin gen" van de reddingsbrigade in het water liggen. De viif deelnemende helicopters zul len door de Orion naar het rampgebied worden gediri geerd waar zij. nauw samen werkend met de beide boten van de KNZHRM en kleiner materieel van de brigade, hulp verlenen. Via verschil lende hijsmethoden worden de „slachtoffers" uit het wa ter. vanuit rubberbootjes en vanaf de schepen opgepikt en op het strand gezet Tijdens deze demonstratie toont de Amerikaanse „Super Jolly Green Giant" iets van zijn stuwkracht door vanaf 150 meter hoogte een rubberboot je het strand op te blazen. Na afloop van dezew groot scheepse redding verzorgt ie dere helicopter afzonderlijk nog een korte vliegshow waarmee de demonstratie wordt afgesloten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5