De computer wordt steeds spraakzamer' Deel Zuid-Holland zonder busvervoer Shell en Akzo grootste pcb-vervuilers Chirurg laat patiënten herstellen in hotelkamer Rabobank Q N rfC I FONETIEKCONGRES IN UTRECHT Wadden vereniging: Een vijfde van bussen „in de fout" Tijdens mijn vakantie past de Rabobank op mijn spulletjes. iINNENLAND £eidóa<2owtant DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 rrontale jotsing frontale botsing loor nog onbekende lorzaak tussen twee lersonenauto's op Ie Aalsmeerderweg lij Rijsenhout (ge- neente Haarlemmer neer) heeft gisteren iet leven gekost van Ie twee bestuurders, ij waren de enige in- Itenden. De slacht- (ers zijn de 53-jari- J. Witte uit Hoofd- orp en de 18-jarige Jochems uit Am- lerdam. De auto van ichems brandde uit. Verdachten moord aangehouden in Frankrijk BREDA Twee mannen die ervan worden ver dacht op 11 januari tijdens een overval in Rijen de 23-jarige Peter van Dongen te hebben doodgescho ten. zijn verleden week in Lyon in Frankrijk door de politie aangehouden. De rechtbank in Breda heeft op 12 juli twee andere mannen, die bij deze zaak betrokken waren, de 26-jarige P. de V. en de 40-jarige K. V., beiden uit het Zeeuwse Axel, we gens uitlokking en afpersing tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld. Op 11 januari werd door een Fransman en een Belg een roofo verval gepleegd op de familie Van Dongen in Rij en. Daarbij werd de zoon doodgeschoten en de moeder ernstig gewond. De V. had via familierela ties gehoord dat in de woning van Van Dongen een kluis zou staan met enkele tonnen zwart geld. De Fransman en de Belg waren door De V. en V. gehuurd om de kraak te zetten. Twee arrestaties na roofoverval met dode Tilburg De gewapende roofoverval op 20 mei in Til burg, waarbij de 59-jarige fabrieksdirecteur W. Bruens om het leven kwam, is opgelost. De Tilburgse politie heeft twee inwoners van Tilburg aangehouden, waarvan één inmiddels een volledige bekentenis heeft afgelegd. Het tweetal is 4 juli aangehouden op basis van ruim 500 getuigenverklaringen. De verdachten zijn de 24-jarige M. de W. en de 28-jarige J. de W. Het tweetal is geen familie van elkaar. De jongste verdachte heeft bekend. Van de gestolen sieraden en geld (900 gulden) is nog niets terug gevonden. Met de aanhoudingen is ook klaarheid gekomen in 14 andere zaken waaraan het tweetal zich heeft schuldig gemaakt, waaronder twee roofovervallen. De buit bestond ook daar hoofdzakelijk uit geld, sieraden en cheques ter waarde van ongeveer 30.000 gulden. Benzineprijs verder gestegen ROTTERDAM Een aantal oliemaatschappijen heeft giste ren de benzineprijzen met twee cent verhoogd. Vrijdag kondigden Shell en de vrije pomphouders een prijsverho ging van één cent aan. Een woordvoerder van Esso liet toen weten, dat deze maat schappij zou volgen. In de loop van vrijdag blijkt een aantal oliemaatschappijen, waaronder Esso, toch tot een verdere ver hoging te hebben besloten, in verband met de stijgende koers van de dollar. Ook die selolie is gisteren één tot twee cent duurder geworden. Vrachtwagen met 20 ton tin verdwenen ARNHEM In Arnhem is gisteren een vrachtwagen met voor een miljoen gul den aan tin spoorloos verdwenen. Vol gens de politie zou de truck met opleg ger, geladen met 20 ton tin, gistermorgen door een chauffeur van een Arnhems transportbedrijf naar Rotterdam worden gereden. Dat is niet gebeurd. Een onbe kende man heeft de wagen rond vijf uur 's morgens opgehaald uit een loods van Billiton in Arnhem, waar de truck van wege de kostbare lading dit weekeinde was geparkeerd. Hij is er spoorloos mee verdwenen. Volgens de politiewoord voerder heeft de onbekende chauffeur zich kennelijk uitgegeven voor een werknemer van het Arnhemse trans portbedrijf. )nderwijsinspectie t vraagtekens pij middenschool EN HAAG De Onderwij- nspectie heeft zich in een ad- ies aan minister Deetman Dnderwijs en Wetenschap- li' en) kritisch uitgelaten over a plannen voor een midden- ihool. iet gaat om een advies over Vvee ministeriële onderwijsno- p's, waarin die plannen glo bal worden uitgewerkt. Op jasis van hun ervaringen met nidden-schoolexperimenten jatten de inspecteurs een groot jraagteken bij het plan om 111e leerlingen tussen de 12 en p jaar drie jaar lang in het ka- er van het voorgezet basison- erwijs (vbao) bij elkaar te ouden. De betere leerlingen dreigen 'olgens de inspecteurs daar- joor in het gedrang te komen. ;üe huidige vwo-leerlingen iebben er recht op in het vbao inthousiast en zinvol bezig te iijn en niet zoet gehouden te vorden", zo wordt in dit ver- |and opgemerkt. De Onderwijsinspectie heeft ierder grote bezwaren tegen je ministeriele voorstellen met ietrekking tot het voortgezet )nderwijs („tweede fase" ge doemd) in de sector havo/vwo. (Critiek uiten de inspecteurs enslotte op de in de beide mi nisteriele nota's geschetste middelen om de kwaliteit van riet gegeven onderwijs te bepa- len en te bewaken. Het geheel biedt „onvoldoende garanties", io menen zij. l UTRECHT Een for nuis, dat uit kan roepen „de melk kookt over" of „het vlees brandt aan" behoort tot de meer lu dieke mogelijkheden, waarmee de fonetiek (de leer van de spraakklank) binnenkort de wereld zal verrijken. Serieuzer zul len het sprekende horlo ge en de sprekende schrijfmachine zijn, die een blinde vertellen hoe laat het is en welke toets hij fout heeft aangesla gen. Helemaal geholpen wordt de lijder aan keel kanker, die zich dank zij een elektronische strot tenhoofd niet alleen ver staanbaar zal kunnen maken, maar die zelfs de nodige klankkleur zal kunnen leggen in zijn kunstmatige stem. Bijna 700 fonetici die verant woordelijk zijn voor deze en dergelijke ontwikkelingen, hebben gisteren in het Utrechtse Jaarbeursgebouw een begin gemaakt met hun tiende Internationale Con gres, dat tot zaterdag zal du ren. Er zijn natuurkundigen en geneeskundigen bij, taal kundigen en psychologen, maar allemaal hebben ze ge meen, dat ze bestuderen hoe spraak tot stand komt en ver staan wordt. Aangezien het congresthema „Spraak in de jaren tachtig" luidt, gaat spe ciale aandacht uit naar vraagstukken als: hoe kan de computer reageren op de menselijke stem? en: hoe la ten we de computer spreken? Deskundig bij uitstek op dit gebied is de Amerikaanse professor J Flanagan, hoofd akoestisch onderzoek bij de telefoonmaatschappij Bell. Van hem gisteren in Utrecht deze uitspraak: „Ty pen en lezen zijn voor de mens moeizamer bezigheden dan spreken en luisteren. Wanneer computers zo zou den worden ingericht dat er gesprekken mee waren te voeren, zou hun nut en ge mak voor de mens toenemen. Anders gezegd: wij moeten proberen de computer mens gericht te maken inplaats van de mens computerge- richt; wij moeten de compu ter een mond geven om re sultaten van rekeningen of informatie uit het geheugen hoorbaar te maken en wij moeten de computer oren ge ven, zodat hij de menselijke stem kan verstaan en er in telligent op kan reageren". Tot op dit moment benadert de vaardigheid van de ma chine om te converseren die van de mens op nog geen stukken na, aldus prof Flana gan. „Maar hun gebrekkige vermogens om te spreken en te luisteren nemen met de dag toe. De techniek is reeds voldoende voortgeschreden om gesproken boodschappen te produceren, getallen te herkennen en eenvoudige ta ken uit te voeren op gespro ken commando's. Ook heb ben de technieken voor spraaksynthese en -herken ning veel in petto als com municatiemiddelen voor ge handicapten, in de vorm van lezende en sprekende machi nes voor blinden en van au tomatische luistermachines ten behoeven van gehoorge- handicapten". PIET SNOEREN —DEN HAAG Shell in iet Rijnmondgebied en \kzo Chemie in Weert en ierkenbosch (Lb.) zijn de jrootse pcb-vervuilers van ^e Europese rivieren. Dit >lijkt uit een onderzoek ran de Nederlandse Vere- tiging tot Behoud van de Vaddenzee. Volgens de 'ereniging is vooral het cb, een uiterst giftige en loeilijk afbreekbare stof, verantwoordelijk voor de Tugloop van het aantal •honden in de Wadden- De uitkomsten van iet onderzoek werden 'anmiddag bekend ge- lakt. >e Vereniging heeft bij in to tal 69 Europese ondernemin gen, gevestigd aan de Maas, 'chelde, Rijn, Eems of Elbe, •atermonsters genomen. Van vintig bedrijven kon worden astgesteld, dat zij geen pcb's jzen. Van 28 bedrijven kon iets met zekerheid gezegd 'orden. Bij 21 onderzochte be- rijven kon worden vastge- teld dat zij pcb's in het water umpen. Acht ondernemin- en, waaronder de drie groot te vervuilers, zijn op Neder- andse bodem gevestigd, ^cb's worden onder meer ge- ruikt als koel- en isolatiemid- el in transformatoren. Vroe- De top-tien pcb-vervui lers in Europa: 1: Shell Chemie, Rijn mond; 2: Akzo Chemie, Herkenbosch; 3: Akzo Chemie, Weert; 4: PWA Papierfabrieken, Mann heim; 5: Dow Chemical, Stade (BRD); 6: Bayer, Antwerpen; 7: Dynamit Nobel, Rheinfelden; 8: Dow Chemical, Terneu- zen; 9: Stortplaats Che misch Afval, Rheinfel den; 10: Boehringer, Hamburg. ger werden deze stoffen ge bruikt in bestrijdingsmiddelen, inkt en lakken. Volgens de Waddenvereniging zijn er goe de alternatieven voor pcb's, die aanmerkelijk minder scha delijk zijn voor het milieu. De Waddenvereniging heeft inmiddels een. klacht inge diend bij het Internationaal Water Tribunaal. Op het tri bunaal, een initiatief van de Europese milieubeweging, zal een onafhankelijke jury een oordeel vellen over alle klach ten die over de kwaliteit van het water worden ingediend. Het oordeel van de jury kan volgens de Waddenvereniging dan weer aanleiding zijn voor verdere acties. Seen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- lags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en iw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dr. A. Molenaar voor hotel Warnsborn in Arnhem. ARNHEM Hotelbedden zijn goedkoper dan zie kenhuisbedden. Gewa pend met die wetenschap stuurt de Arnhemse plas tisch chirurg dr. A. Mole naar een groot deel van zijn patiënten naar het rustiek gelegen hotel Groot Warnsborn als ze bijkomen uit de narcose. Voor ƒ150,- per dag zijn ze zeker van kleurentele visie op de kamer, room- service en een diner met drie gangen. Een extra bed voor de partner staat gereed. Dr. Molenaar rekent het voor- deel even voor: ziektekosten- FRIEMELS TlMCeCDW, PA; Prt"WCfcDT cg 5§ QAT IK CE uxe. mmrikvi^o fvereicemojk nier zo gek. p>e uu GQT*jp\rx cj=jwn. verzekeringen en het zieken fonds betalen voor sommige plastisch chirurgische ingre pen de helft van de kosten. Kost een ziekenhuisbed 350,-, dan betaalt de patiënt f 175,-. In het luxe hotel zijn zé 25,- goedkoper uit. Molenaar zegt, dat jaarlijks zeker driehonderd van de vijfhonderd patiënten, die hij onder het mes krijgt, voor verblijf in het hotelbed in aanmerking komen. Het gaat in principe om gezonde patiën- ten. Mensen, die even een neus laten rechtzetten, flapo ren laten bijsnijden of, en dat is de grootste groep, dames van middelbare leeftijd, die de gezichtshuid wat willen laten aantrekken. Als ze wat zijn bijgekomen van de ingreep, kan het verdere herstel het best in een hotel geschieden, zo redeneert Molenaar. Hij wordt in die mening gesterkt door twee Arnhemse collega's, die in een aantal gevallen hun patiënten ook wijzen op het comfort van een hotel. De zie kenfondsen willen evenwel niet aan dit systeem. De pa tiënten, die door Molenaar worden behandeld en in een ziekenhuisbed terecht komen, betalen mee voor de verple ging van patiënten, die een veel intensievere begeleiding nodig hebben. Volgens bedrijfsdirekteur Jan Thies van het Arnhemse hotel loopt het voortreffelijk. De an dere gasten merken er niets van. Het gaat overigens meest al maar om één of twee pa tiënten tegelijk. „De eerste da gen blijven de patiënten op de kamer. Pas als ze weer wat toonbaar zijn, verschijnen ze ook in de eetzaal". Thies zegt er overigens wel voor te zullen waken, dat zijn 29 kamers tel lende hotel de naam revalida- tiehotel krijgt. In het buiten land zijn al wel revalidatieho- tels, maar daar is Nederland volgens Thies op dit moment nog niet rijp voor. Volgens drs.D.Blanken, secre taris ziekenhuisaangelegenhe den van de Nederlandse Vere niging van Ziekenfondsen uit Zeist, wordt het systeem pas interessant als de totaalkosten van het ziekenhuisapparaat er mee omlaag kunnen. Hij twij felt of het ooit zover zal ko men. Maar dr. Molenaar ziet grote mogelijkheden voor de toekomst. Er zijn talloze ingre pen bij in principe gezonde mensen denkbaar, die herstel in een hotelbed rechtvaardi gen. Molenaar denkt niet al leen aan plastisch chirurgische ingrepen, maar ook aan borst- amputatie en bijvoorbeeld een liesbreuk. De werkgelegen heid, die in ziekenhuizen af neemt, zou in de hotelwereld kunnen toenemen, zo rede- De buschauffeurs tellen de stemmen na de vergadering in Spijkenisse. Met 43 tegen 8 stemmen werd besloten het werk neer te leggen. SPIJKENISSE Chauf feurs van het streekver voer Zuid-West-Neder land (ZWN) hebben van ochtend om vijf uur in Spijkenisse de poorten van de busgarages afgesloten, waardoor ook de staking van het openbaar streek vervoer op Voorne-Putten en Rozenburg een feit is. De actie verliep volgens districtsbestuurder Dilia van der Heem van de Vervoersbond FNV zon der incidenten. Tijdens een vergadering in Spijke nisse, die door de Ver voersbond FNV was be legd, besloten de chauf feurs solidair te zijn met de stakende collega's in Zeeuws-Vlaanderen. De acties, die in elk geval tot en met morgen duren, zijn be doeld als protest tegen invoe ring van een taxi-experiment in Zeeuws-Vlaanderen. Eeen particulier taxi-bedrijf heeft daar een onrendabele ver voerslijn met taxi-bussen bij wijze van proef een half jaar van het streekvervoer overge nomen. De Vervoersbond vreest, dat dit de aanzet zal zijn van de invoering van taxi- -bussen op tachtig onrendabele buslijnen in Nederland. En dat betekent een ernstige aantas ting van de werkgelegenheid bij het streekvervoer, aldus de bond. Ook al zal de staking bij het streekvervoer ZWN nog wor den voortgezet, dan zal de taxiproef toch doorgaan, aldus directeur Deist van ZWN. Het taxi-experiment op de onren dabele streekvervoerslijnen Hulst-Lambswaarde in Zeeuws-Vlaanderen is onder politieke druk van de Tweede Kamer tot stand gekomen. DEN HAAG Bij een lan delijke controle-actie van bussen in de eerste helft van juni is gebleken dat ongeveer twintig procent van de bus sen „in de fout" was. Tussen 2 en 19 juni hielden 122 con troleurs van de Rijksverkeer sinspectie 985 bussen aan; in 188 gevallen maakten zij pro- ces-verbaal op. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De controleurs hielden zowel overdag als 's nachts autobus sen aan. Er werden 706 Ne derlandse bussen gecontro leerd en daarbij moest in 143 gevallen (21,3 procent) pro ces-verbaal worden opge maakt. In 103 gevallen ging het om overtredingen van bepalingen op grond van de Wet Autovervoer Personen. Zo bleken twee Nederlandse bussen geheel zonder ver gunning te rijden. In zes ge vallen was er geen keurings bewijs voor de bus en in ze ven gevallen geen genees kundige verklaring voor de chauffeur. Er werden 40 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen van het rijtijdenbesluit. Vier chauffeurs werden bekeurd omdat ze langer dan vijf uur achtereen achter het stuur zaten. Niemand raakt zijn waar devolle spulletjes graag kwijt Ik dus ook niet. Nu was ik laatst bij de Rabobank om er een aantal vakantiezaken te regelen, zoals een reisverzekering, buitenlands geld, reis- cheques etc. Toen maakten ze me er op attent, dat ik waarde volle zaken bij hen in bewa ring kon geven. Zaken, die mijn vrouw en ik niet graag missen, veilig achter slot en grendel. Prima service,die Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7