„Rijnsburgs corso bekend om experimen tenmaar ik hou van het roman tische Illegale jachthavens moeten verdwijnen Voor kleine kinnes. ST Êcidóe Sou*a/nt fkrenda Wolthaus wint Zilveren Penseel I HOOFDARRANGEUR HERMAN VAN DEN BERG: Ül-IDEN/REGIO CckLcSouoant DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 PAGINA S - tIJNSBURG „Het tijnsburgs bloemencorso taat bekend om zijn ex- lerimenten en het fraaie lloemenwerk. De andere örso's, die van de Bol- enstreek en van Aals peer, zijn veel traditio neler en massaler, maar 'an het Rijnsburgs staan ooral de versierde luxe vagens bekend bij de -akman. Zelf hou ik neer van een romantisch orso, het gaat per slot *an rekening om de ljP -floemen maar de nieuwe [eneratie legt meer de ladruk op het onder werp". Dit vertelt bloe- •nenman in hart en nie- ;i'en Herman van den terg, hoofdarrangeur jan dit corso, die elk jaar ijp elast is met de supervi- -\§^ie over het bloemen- 'yerk van alle wagens. fx S aterdag gaat het bloemrijke 'f^fï'isitiekaartje van Rijnsburg de 37ste keer van start, llfp^it keer onder het motto bij elk (sport)fes- Duizenden bloemen in soorten en kleuren Vorden dit jaar weer ver- "erkt in de twaalf praalwa- f|f|ll 'ens. 25 versierde personen- ij;,.;. iuto's en twee bijzondere bij- Iragen en natuurlijk het be- X* jodigde politie-, geluids- en jiuziekmaterieel. Om de bui tenstaander een idee te ge ren: op één praalwagen wor- |en tussen de 5.000 en 6.000 loemen verwerkt. Het laten ijden van dit geheel kost de ichting Bloemencorso ijnsburg dan ook zo'n twee pomposities lierman van den Berg, toofdarrangeur en ook leraar Jan de lagere tuinbouwschool lij de Flora, regelt alles voor Jet corso, voor zover het de |oemen betreft. Hij is de |ian die de aankoop van de |oemen regelt, in de gaten Joudt of de composities wel doppen en die allerlei pro- glemen op het laatste nipper- Je moet oplossen. Hij werkt ;u al weer voor de achtste :eer mee aan het corso als lOofdarrangeur, terwijl hij in Dtaal al bijna dertig jaar bij iet Rijnsburgse bloemencor- De route van het corso is als volgt: Rijnsburg: Floralaan (13.00 uur), Rijnsburgerweg, Graaf Floris- laan, Oude Vlietweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraat, Joh. Poststraat, Brouwerstraat, Burg. Meyboomstraat, Steph. van Rossumstraat, P. van Saxenstraat, Kanaal straat, Burg. Meyboomstraat, Hyacintenstraat, Burg. Hermansstraat, Anemonemstraat, Tulpenstraat, Kat- wijkerweg, Rapenburg, Korte Vaart, Hofstraat, Oegst- geesterweg. Oegstgeest: Floralaan (13.45 uur), Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg, Leidse Buurt, Geversstraat, Leidsestraat, Rijnsburger weg. Leiden: Rijnsburgerweg (14.45 uur), Stationsplein, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Korevaarstraat, Breestraat, Prinsessekade, Turfmarkt, Lammermarkt, Korte Mare, Warmonderbrug, Haarlemmertrekvaart, Floris Versterlaan, Groenoordhallen. Noord wijk: Schiestraat (19.00 uur), Gooweg, H. Geestweg, Zee straat, Molenstraat, St. Jeroenweg, Boerenburgerweg, Van der Mortelstraat, Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duinstraat, Picképlein, De Grent, Palaceplein, Kon. Wilhelminaboulevard. so is betrokken. Tevens ver leent hij vaak zijn medewer king aan het tot stand bren gen van bloemententoonstel lingen in binnen- en buiten land. Onlangs fungeerde hij nog als hoofdarrangeur bij de Zomerflora/Liliade in War mond. „Ik zoek de arrangeurs voor de praalwagens. Ik ken de mensen, ken de wagens en zie gewoon „dat is nu een mooie wagen voor die of die". Je weet gewoon dat de een liever met dit en de an der liever met dat materiaal werkt. Dan krijgen die ar rangeurs de tekening van de praalwagen en kunnen ze een lijst opstellen van welke bloemen en hoeveel ze er willen gebruiken. Ik ga die lijsten corrigeren. Sommige arrangeurs zijn bijvoorbeeld te bescheiden en vragen te weinig bloemen, .andere kie zen niet de juiste verhouding tussen de soorten bloemen. Als iemand bijvoorbeeld 700 witte anjers en 150 bossen witte tros-chrysanten besteld, is dat fout. Die troschryanten zijn dan veel te zwaar en er moet een beter evenwicht tussen die bloemen worden gekozen. Dan heb je ook nog arrangeurs die bijvoorbeeld rustig 8.000 rozen vragen, terwijl 1.500 ook voldoende zijn", geeft Van den Berg als voorbeeld van zijn werk. Lijst „Bfet is mijn taak dus om te zorgen dat we niet voor een vermogen aan bloemen over houden. Ik stel dan de lijst samen met alle verschillende soorten bloemen die voor alle wagens nodig zijn en die gaat naar Hans van de Kwaak die ze centraal inkoopt. Op de maandag voor het corso wor den de sterke bloemen al ge kocht, die gaan dan donder dag net mooi open; andere bloemen moeten weer een dag van tevoren binnen zijn, zodat ze zich vol kunnen zui gen met water en niet op de wagens de oasis (het steek- schuim) leegzuigen. Op woensdag is dan 95 procent van alle bloemen al gekocht en die avond kun je zien of er genoeg is. Donderdagmid- Katwijk en Den Haag Het Rijnsburgs Bloemen corso keert na zaterdag nog twee keer onder de ogen van het publiek te rug. Op 13 augustus rijdt het onder de naam „Flo ra's Bloemenpracht aan zee" twee keer door Kat wijk vanaf twee uur en vanaf negen uur 's avonds met verlichting. Weer een week later, op 20 augustus, trekt het corso naar Den Haag on der de naam „Haags Bloemencorso". Daarna is het over en gaat de Stichting Bloemencorso weer over tot de orde van de dag: het beden ken van een nieuw the ma voor 1984. Actie voor rolstoelbus tijdens Corso-show RIJNSBURG OEGST GEEST Tijdens de Cor so-show vrijdag in de vei ling Flora aan de Laan van Verhof in Rijnsburg wordt de actie voor een rolstoelbus voor twee ver pleeghuizen voortgezet. De actie wordt gevoerd voor de verpleeghuizen Wijckersloot in Oegstgeest en St. Elisabeth Gasthuis hof in Leiden. De Corso- show is vrijdagavond open van zes tot elf uur en za terdagmorgen van negen tot twaalf uur 's avonds. De toegang kost vier gul den per persoon. Kinde ren tot 14 jaar en bejaar denpas-houders betalen een rijksdaalder. Temidden van de opgemaakte praalwagens zal de bezoekers een bijdrage worden gevraagd voor deze rolstoelbus. Bijna de helft van de bewoners van Wijckersloot komt uit Noord- wijk, Katwijk en Rijnsburg. Er zullen loten worden verkocht en er worden allerhande za ken te koop aangeboden zoals aanstekers, buttons, tasjes, bal- points en stickers. Ook worden broodjes met garnalen ver kocht. De garnalen zijn gepeld door de bewoners van Wijc kersloot. De tuinbouwschool zal onder leiding van hoofdar rangeur Herman van den Berg speciaal gemaakte bloemstuk- jes verkopen. Voor de aanschaf van de rol stoelbus is nog 10.000 gulden nodig. De bus zal in principe voor drie doelen beschikbaar zijn: voor het vervoer van be woners naar en van korte va kanties, voor eendags-uitstap- jes en voor vervoer naar fami lie en kennissen. De bewoners van de verpleeghuizen gaan sinds een jaar of drie in groe pen van 40 tot 50 personen jaarlijks een week met vakan tie. Door de rolstoelbus kun nen de kosten voor die week van 750 gulden naar 500 gul den per persoon worden terug geschroefd. Voor vervoer met deze speciale bus zullen de be woners in de omgeving van de stad de openbaar vervoerprijs moeten betalen en voor verder gelegen familie-bestemmingen 30 cent per kilometer. ad- dag zetten de arrangeurs de wagens dan „in de mos", zo als wij dat noemen. Mos ge bruiken we al jaren niet meer, dat is te duur, en het is nu dat groene steekschuim, oasis. Die avond beginnen ze dan de bloemen erop te ste ken en dat gaat de hele nacht door", vertelt Van den Berg over de voorbereidingen. De laatste hand Zijn taak is pas duidelijk zichtbaar als dit werk een maal gebeurt. Hij moet in de gaten houden of de vlakver deling van de bloemen op de wagens goed is. Of er geen gaten in zitten dan wel of er stukken juist te vol met bloe men zijn gezet. Tevens moet er op gelet worden of de de plaats van de kleuren vol gens de regelen van de kunst is gekozen. Als Van den Berg daarover vertelt, komt zijn leraarschap om de hoek kij ken: „De laatste jaren zie je ook veel meer takjes, groene bladeren en dergelijke in het corso verwerkt. Dat is ook beter, dan krijg je meer evenwicht en rust in je ont werp. Bij een bloemstuk is de logische verhouding ook 30 procent bijmateriaal en 70 procent bloemen". Herman Van den Berg: „Het gaat erom evenwicht te krijgen in kleurencombinaties en vlakverdelingen". Van den Berg is wel eens voor gekke dingen komen te staan tijdens de voorbereidin gen voor het corso. Zo één, twee, drie weet hij niet iets te noemen, maar de ervaring heeft hem geleerd onver wachte tegenvallers te voor komen. „Ik hou bijvoorbeeld ook in de gaten of er wel vol doende bloemen in reserve zijn. Dat moeten makkelijke bloemen zijn, die geen bijzon dere voorzorgen nodig heb ben. Maar het kan wel eens voorkomen dat bij die reser ve-bloemen net niet de kleur zit, die je nodig hebt. Sommi ge wagens blijken na het op steken een kleur-accent voor de warmte nodig te hebben. In dat geval proberen wij te ruilen met de bloemen van een andere praalwagen of proberen nog snel wat bloe men te kopen. Er is altijd wel een oplossing, al is het maar in de vorm van bloemen die al voor de veiling van de vol gende dag zijn aangevoerd. Dat is hetzelfde met de in koop van te voren. Dan wil je een bepaalde bloemsoort en die is net niet aanwezig. Kan gebeuren. Dan proberen we met andere soorten het zelfde effect te krijgen. Dat op het nippertje werken, dat groeit met de jaren, dat leer je spelenderwijs". Leerlingen Overigens is Van den Berg er trots op dat dit jaar ook leer lingen van hem aan het corso meewerken. „De leerlingen van de tuinbouwschool ma ken dit jaar zelf onder lei ding van collega Wout den Daas uit Zaandam ook een praalwagen. Die met de zeil- sporten. Ze doen dat al een paar jaar en gooien met hun werk tijdens het corso steeds hoge ogen. Bovendien mogen dit jaar voor het eerst ook leerlingen van het Kort Mid delbaar Beroepsonderwijs meewerken. Zij worden als hulp ingeschakeld bij het op maken van de luxe wagens. Op deze manier doen alle leerlingen de nodige ervaring op. Dat is nodig. Veel bloe misten klagen er over dat leerlingen zo weinig prak tijk-ervaring hebben." De leerlingen van de bloembind- cursussen zijn er ook weer bij. Onder leiding van Jetty Veldhuis maken zij weer een praalwagen op en Van den Berg vertelt met trots dat deze groep al drie jaar ach tereen een prijs in het corso heeft behaald. „De wagen van het corsocomité wordt door mevrouw Ank van Eg- mond opgemaakt. In totaal werken er zo'n honderd per sonen aan de wagens". ASTRID SCHOORDIJK PROVINCIE WUST BEZWAREN AF zijn verleend zullen op den duur komen te vervallen. Volgens de provincie zijn er bij de legale jachthavens nog voldoende ligplaatsen vrij om het verdwijnen van de illegale haventjes te compenseren. De watersporters die gebruik ma ken van een illegale ligplaats doen dat overigens in de regel omdat zij de officiële ligplaat sen te duur vinden. De heren Van der Geest, Van Egmond en Vergeer dienen voor eind september hun steigers en meerpalen te verwijderen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. nige| on Sybrands aan zet. WARMOND Het pro vinciaal bestuur maakt ernst met de aanpak van de illegale ligplaatsen in de Hofleede, de Zandsloot en de Ringsloot van de Hemmeerpolder. De be zwaren van drie War- mondse exploitanten van illegale jachthaventjes in de genoemde vaarwegen zijn door Gedeputeerde Staten van tafel geveegd. De provincie gaat er nog' steeds van uit dat wild groei in de illegale lig plaatsen moet worden aangepakt in verband met de ontsiering van het landschap en de aantas ting van het milieu. De drie Warmonders hebben geen ontheffing voor de lig plaatsen die zij aan hun land hebben gecreëerd door middel van meerpalen en steigers. Deze situatie bestaat al tien tot vijftien jaar. De indieners van de bezwaren beroepen zich daarom op een gewoonterecht. Bovendien vinden zij hun aan- leggelegenheden niet storend of ontsierend. Ijnsburg De 19-ja- ge Arenda Wolthaus is h orfnnares geworden van Zilveren Penseel. Een areiPS ^aar ^esc^^" aiHfar êesteld wordt door 2 (jl Bondsspaarbank voor ran t Rijnsburg Oranje Expo- 2 (Wie. an J 2 directeur van de Bonds- jaarbank, de heer J. B. van teuwen reikte de prijs uit In de zus van de winnares, omdat Arenda met vakantie was. Arenda Wolthaus ontving de Zilveren Penseel voor haar bijdrage aquarellen en pastels op de jaarlijkse Rijnsburg Oranje Expositie. De tweede prijs ging naar Tineke Roosen voor haar bijdrage wandkle den en de derde prijs naar me vrouw v.d. Wissel voor haar serie olieverven. De jury gaf twee eervolle vermeldingen. Mevrouw Ravensbergen werd voor haar bijdrage volksschil derkunst beloond, terwijl de heer C. van Iterson een derge-. lijke vermelding kreeg voor zijn ecoline fantasieën. De lekenjury kende een eerste prijs toe aan Mea Wiesmeijer voor haar boetseerwerk en een eervolle vermelding aan me vrouw C. Brussee voor haar kantkloswerk. De expositie van deze kunst werken, waar maar liefst dit jaar 21 amateurs aan meedoen is de gehele feestweek geo pend en de hal is opgesierd met fraaie bloemstukken van Herman v.d. Berg. Gisteravond werd er door 84 kinderen in het Oegstgeester- kanaal gevist in het kader van de Rijnsburgse Oranjefeesten. Marco Berkemeier ving 13 vis sen en werd hiermee winnaar. René Guit ving er 12 en Arend van Ees 9. In het Waterbos werd er gevolleybald om de Bleichrodt Trofee. Het Wester park was te vochtig. De ge meenteraad werd eerste, de to neelvereniging Het Centrum tweede, de Rijkspolitie derde en de Oranjevereniging vier de. De voorzitter van de Oran jevereniging de heer Cor de Mooij reikte de prijzen uit. In het raadhuis werd er gedamd. Ton Sijbrands zag zich ge plaatst voor 39 partijen. Hij speelde drie remises tegen Jaap Zwaan, Piet van Egmond en Rinus Kromhout. In de Voorhof kwamen maar liefst 140 klaverjassers bij elkaar, terwijl er in het Denkhuis ge schaakt werd. Vandaag wordt in Frederiksoord de wieler ronde verreden. De provincie maakt momen teel een inventarisatie van alle werken in het watergebied van de gemeenten Warmond en Alkemade. Voor zover er voor deze werken, zoals stei gers en meerpalen geen ont heffing is verleend zal de eige naren worden gelast ze te ver wijderen. Aanleggelegenheden langs planologisch goedge keurde campings en caravan- terreinen worden buiten be schouwing gelaten. De onthef fingen die ingevolge de Plas- senverordening Zuid-Holland

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5