Grootste beleggingsfonds van Nederland in opspraak TAFEL Assemblee van Wereldraad duikt week lang in „eigenlijke" werk KU71 CcldocSomotiP kerk wereld Küng: Vaticaan lijkt in veel opzichten op totalitaire staat WAAR WAS HEI OOK WEER ALTIJD MOOI WEER? SOMS BS DE KRANT OM TE BEWAREN. brieven ACHTERGROND SteidóaQowuvnt DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 PAGIN P De tweede week van de assemblee van de We reldraad van Kerken in Vancouver, die nu begon nen is, zal een ander ka rakter hebben dan de eerste. De eerste werd vooral bepaald door de redevoeringen van be kende personen, die hun licht lieten schijnen op thema en sub-thema's van de assemblee. Tijdens de tweede week komen nu de „issues" aan de orde, gespreksonderwer pen waarop de gedele geerden van de lid-ker ken zich hebben voorbe reid. De issues zijn als het ware de uitwerking van de thema's in de eerste week. Bij de gesprekken, die door hun spreiding het, werk wat minder „spectaculair" zullen ma ken, komen alle takken van werk van de wereld raad aan de orde. De deelnemèrs komen zelf wat meer aan het woord. Nu zal duidelijk moeten worden welke onderwer pen men belangrijk vindt voor de komende zeven jaar. In totaal zijn er acht van deze „issues", zoals „Getuigen in een verdeelde wereld", „Stap pen doen naar eenheid". „Op weg naar participatie" (deel neming aan het kerkelijk le ven) en „Strijd voor recht vaardigheid en menselijke waardigheid", acht grondbe grippen van de oecumenische beweging, die hier concrete invulling zullen moeten krij gen in programmapunten. „De functie van de kerk", zo zegt vice-voorzitter van het Centrale Comité en hoofd van de Armeense kerk in Liba non, Karekin II, „verandert in de loop der jaren. Het han delen van de kerk moet daar gelijke tred mee houden. Men kan pas goed over moeilijke, controversiële onderwerpen als eenheid, vrede, gerechtig heid en mensenrechten spre ken als men zich er persoon lijk bij betrokken voelt. Niet papieren verklaringen zijn belangrijk, maar de manier waarop mensen daar mee om gaan. Hier in Vancouver zul len wij onze eigen antwoor den moeten vinden". Dat zal niet gemakkelijk zijn, want het gaat om deze proble men waarover zowel binnen als buiten de kerken verschil lend wordt gedacht. Onder werpen die zowel een kerke lijke als een politieke en soci aal-economische kant hebben. De kerken moeten echter hun stem laten horen, meent Ka rekin, omdat zij vanuit hun morele en geestelijke achter grond een duidelijke bijdrage kunnen leveren. En dus wordt er, als gezegd, gesproken over „getuigen in deze wereld", waarbij ook godsdienstige opvoeding en de verhouding met andere we reldgodsdiensten ter sprake komen. Er wordt gesproken over „stappen naar eenheid", waarbij vooral het rapport van Lima over „doop, avond maal en ambt" ter sprake komt. Omdat in de kerk ie dereen een kans moet krijgen om actief mee te werken, zo wel gehandicapten als jonge ren, zowel vrouwen als oude ren, probeert men wegen te vinden in de groep „deelne ming". Een grotere gelijk waardigheid tussen kerken onderling komen aan de orde evenals de strijd voor gerech tigheid en menselijke waar digheid, inclusief racisme en sexisme. Vooral in deze groep is er inbreng te verwachten vanuit het vredescafé en de vrouwenconferentie. Oecumenische samenwerking moet geleerd worden, dus wil men daar modellen voor ont wikkelen. Overal doorheen zal ongetwijfeld het thema van de laatste groep lopen: het zoeken naar een geloof- waardige vorm van catie ten aanzien van zowel theologie als vrede, cultuur en technologie. Het is wel veel om alles in vijf dagen met een groep van tweehonderd men sen onderverdeeld in klei nere groepen samen te vat ten in tien pagina's tekst. De aanbevelingen van de groe pen die door de assemblee als geheel worden aanvaard, zul len door het nieuw Centrale Comité, waarvan deze week de kandidaten bekend gemaakt zullen worden moeten worden vertaald in programma-suggesties. De Zwitserse theoloog Hans Küng vindt in een gisteren in het Ame rikaanse blad „Newsweek" gepu bliceerd interview het Vaticaan in veel lijken op een totalitaire staat. Volgens hem is er zich rond de persoon van paus Johannes Paulus II een persoonlijkheidscul tus aan het ontwikkelen. „Het Vaticaan is, helaas, in veel gelijk aan tal van totalitaire staten die altijd aan het buitenland vragen om eerbiedi ging van de rechten van de mens maar weigeren ze te geven aan hun eigen mensen", aldus Küng. Volgens hem voelt het Vaticaan niet voor de ondertekening van de Europe se Verklaring over de Mensenrechten, omdat het veel artikelen in zijn kerke lijke recht zou moeten wijzigen „vooral die over democratisch procesrecht". Küng, wie in 1979 het recht werd ont zegd kandidaten voor het priesterschap op te leiden, omdat hij vraagtekens zet te bij de leerstellingen van de pauselij ke onfeilbaarheid en de maagdelijke geboorte van Christus, zei: „Ik blijf vechten voor eerherstel zolang ik leef". Hij zei, dat hij veel mislukte pogingen had ondernomen om tot de paus te worden toegelaten, maar: „In Rome verwacht men overgave voordat men zich in een dialoog begeeft". „De paus", aldus Küng, „ontvangt film sterren. communisten en godlozen, maar hij ontmoet niet graag kritische rooms-katholieke theologen". Hoewel de paus kritiek heeft op kapitalisme en communisme staat hij, aldus de theo loog, „gezien zijn verleden erg kritisch tegenover de westerse democratie. Daarom is hij erg progressief over be paalde maatschappelijke zaken maar erg conservatief wanneer het gaat over democratie binnen de kerk. In plaats van echte collegialiteit in de kerk bele ven we een nieuwe aanbidding van de persoon". Volgens Küng is er weinig verband tussen de kerkelijke politiek met be trekking tot Latijns-Amerika en Polen. „Als de Poolse geestelijkheid zich mag uitspreken over politieke zaken, waar om dan de Latijnsamerikaanse niet?" Pastoraal werkenden in brief aan paus bezorgd en verontwaardigd „Verontwaardiging" en „bezorgd heid" wordt uitgesproken in de brief, die zoals eerder gemeld, de Vereniging van Pastoraal Wer kenden-Rotterdam na haar jong ste vergadering heeft gestuurd aan paus Johannes Paulus II, naar aanleiding van de benoeming van mgr. Simonis van Rotterdam tot aartsbisschop-coadjutor met recht van opvolging in Utrecht. De ver eniging heeft de tekst van de brief nu gepubliceerd. Ze noemt de benoeming het resultaat van overleg van een beperkt aantal personen voor wie noch de stem van het Utrechts kathedraal kapittel noch die van de meerderheid van de Neder landse bisschoppen betekenis heeft ge had. Erkend wordt, dat de kerk geen democratie is, maar zij mag evenmin een dictatuur zijn. Eeuwenlang, aldus de brief, heeft de kerk in haar ritueel van priesterwijding en bisschopsconse cratie de instemming van de aanwezi gen gevraagd. „Dat bewijst hoeveel waarde gehecht moet worden aan die aanvaarding door de gemeenschap. Maar hoe kunnen de gelovige mensen een bisschop aanvaarden van wie zij weten, dat hij door bijna niemand uit hun midden is voorgedragen", aldus de brief, die ook spreekt van ernstige be zorgdheid van velen over de aanvaar ding van de nieuwe bisscop van Rotter dam in de plaatselijke geloofsgemeen schappen. De brief zegt, dat er ook, veelal uitspro ken traditionalistische, katholieken zijn, die dit soort benoemingen toejui chen en gemakkelijk gehoor vinden bij nuntiatuur en curie. „Vermoedelijk omdat zij gesteund worden door in vloedrijke personen uit maatschappelij ke kringen, die hopen bisschoppen aan hun kant te krijgen ter bescherming van de gevestigde orde, hoe onrecht vaardig die orde dikwijls ook wezen mag." De brief besluit: „U komt binnenkort naar Nederland. We hopen, dat het ons en vele anderen niet onmogelijk wordt gemaakt u van harte in ons land wel kom te heten. We vertrouwen, dat u ons op de moeizame tocht naar het Be loofde Land verdere onnodige beproe vingen zult besparen." Pelgrimage in Slowakije groeide uit tot manifestatie Naar eerst nu in het westen is vernomen uit de mond van deelnemers is de pelgrimage naar Levoca in het oosten van Slowakije in het eerste weekeinde van juli een nachtmerrie geworden voor de autoriteiten. Levoca, het vroegere Leutschau, is geen nationaal heiligdom zoals Czestochowa in Polen, maar toch ontwikkelt het zich de laatste jaren tot een belang rijk oord ter manifestatie van het rooms-katholieke geloof. Aan de pelgrimage van dit jaar hebben 150.000 gelovi gen. meest jeugdigen, deelge nomen. Dat waren er vijftig duizend meer dan verleden jaar. De pelgrims kwamen voor het grootste deel in georgani seerde processies aan. In de stoeten werden kruisen en vaandels meegedragen. Geü niformeerde politieagenten en leden van de geheime po litie, hadden aan beide zijden van de toegangswegen post gevat om de deelnemers te fotograferen. Vooral de kruis- en vaandeldragers wa ren het doelwit. Vijftien priesters hebben in de openlucht de hele nacht en de volgende ochtend biecht gehoord. Het zouden er meer zijn geweest als de autoriteiten dat niet verbo den hadden. Van midder nacht tot de feestelijke mis viering op zondagochtend werd elk uur een mis opge dragen. Sedert 1951 is het be trokken bisdom Zips (in het Duits: Spis) zonder bisschop. De kapittelvicaris Stefan Ga- raj, die samen met dertig priesters de hoogmis cele breerde, heeft in zijn preek de huidige toestand van de katholieke kerk in Tsjecho- slowakije geschetst. Hij zei woordelijk :„Ik ben zeer ver heugd te kunnen verklaren, dat de kerk tussen Donau en Tatra blijk geeft van het gro te heldendom van het geloof, dat zo dicht in de buurt komt van wat de eerste christenen bezielde. Hun bloed werd in dertijd tot het zaad voor nieuwe christenen van de volgende generaties". De reusachtige mensenme nigte op de Mariaberg zong tot slot de Slowaakse paus hymne. De autoriteiten had den, net als voorgaande ja ren, elke medewerking aan de pelgrimage achterwege gelaten. Zelfs was de lengte van treinen verminderd. Op de wegen naar Levoca deden zich enorme files voor. Macaroni met gehaktsaus en sla chocolade- bananevla. Voor twee personen heeft u nodig voor twee: 250 g ma caroni, zout, 1 lepel olie, flinke ui, 30 g margarine, 150 g gehakt, 1,5 dl water, 5 tomaten, 1 bouillonblok je, basilicum, marjolein, zout, suiker, peper; sla, 0,5 dl yoghurt, zout, mosterd, suiker, borage- blad en -bloemetjes, hard gekookt ei; 0,5 Iter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 1 banaan. Zet een ruime pan halfvol wa ter op met voldoende zout (proeven!), en strooi er al roe rende macaroni in als het wa ter kookt. Blijf roeren tot het water weer kookt en temper dan het vuur zo dat het nét blijft koken. (De kooktijd staat op het pak of is circa een kwartier). Leeg de pan met gare macaroni in een vergiet dat in de gootsteen staat, schud het water eruit en doe de ma caroni in een schaal. Fruit grove uisnippers in de margarine lichtbruin, bak ver volgens al omscheppende het gehakt even mee en doe er dan het water bij met de ont velde en kleingesneden toma ten, het bouillonblokje, de ba silicum en marjolein. Laat de saus tien minuten sudderen, doe er dan naar smaak zout, suiker en peper bij en schenk haar over de macaroni. Maak de sla aan met een saus je gemaakt van yoghurt, zout, mosterd, suiker en fijngeknip te borage (wie dat niet in de tuin heeft, neemt peterselie of bieslook). G'arneer de sla met de (eetbare) blauwe bloemetjes van de borage en met ei. Zet de helft van de melk op. Meng een klontvrij papje van cacao, suiker, maizena en wei nig koude melk. Schenk wat hete melk bij dit papje en doe het in de pan. Laat de vla steeds roerende even koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en koel de vla af. Meng kort voor de maaltijd plakjes banaan door de vla. JEANNE „ONS IMAGE IS BEZOEDELD, DAT IS NU EENMAAL ZO" AMERSFOORT Een zo merse consternatie of doelbe wuste malversatie? Vandaag zal wellicht in bredere kring bekend worden of aan recen te onroerend-goedbeleggin- gen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen inderdaad een kwalijk luchtje zit of niet. Dan komt minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken, on der wie het ABP ressorteert, na veel aandringen hoogst persoonlijk praten met de toezichtshouders. Van hen staat nu al vast dat ze een ge brekkig inzicht hebben in de handel en wandel van 's lands grootste institutione le belegger. Doodgewoon om dat de topmannen van het ABP de noodzakelijke infor matie niet geven. Waar alles om draait in deze zaak is het rapport-Gruyters, genoemd naar het gelijkna mige lid van de Centrale Be- leggingsraad, die krachtens de wet het beleggingsbeleid van het ABP per proiekt moet controleren. Van half 1982 tot medio 1983 zou het ABP volgens dit rapport elf dubieuze transacties hebben afgesloten. Uit publikaties tot nu toe blijkt, dat Gruyters zélf voor het overige bur gemeester van Lelystad óók een merkwaardige advi serende rol heeft gespeeld. Premieplichtigen De opschudding over de praktijken van het ABP komt niet zomaar uit de lucht vallen. Per slot van rekening beheert de instelling de pen sioengelden van zo'ri 926.000 ambtenaren, die braaf elke maand hun premie aan „Heerlen" afdragen. Mocht er dus iets bij het pensioen fonds fout gaan, dan raakt dat niet alleen de medewer kers zelf, maar vooral het le ger pensioengerechtigden en premieplichtigen, of deelge- rechtigden, zoals ze bij het ABP heten. Ruim 356.000 ge pensioneerden krijgen hun pensioen van het ABP uitge keerd. Nu belegt het ABP bij lange na niet alle gelden in onroe rend goed, net zo min als dat de andere instutitionele be leggers doen. Volgens de cij fers van 1981 (het jaarverslag over 1982 zal pas het komend najaar verschijnen) beloopt het totale belegde vermogen van het ABP rond de 83 mil jard gulden. waarvan „slechts" zo'n 4 miljard in de exploitatie van onroerend goed is gestoken. Risicospreiding Beleggers als het ABP rich ten hun beleid op het zoveel mogelijk spreiden van risi co's, waarbij leningen aan de staat hoog genoteerd staan en door de groeiende financie ringstekorten almaar toene men. In dit verband is wel de waarschuwing geuit, dat de staat steeds meer afhankelijk wordt van pensioenfondsen, banken en verzekerings maatschappijen. Ook verleg gen fondsen als het ABP hun aktiviteiten steeds meer naar de aandelensektor. Hiermee is weliswaar Hsicodragend kapitaal gemoeid, maar dat schijnt in deze tijd van lichte economische opleving en stij gende koersen geen bezwaar te zijn. Het pensioenfonds staat on der toezicht van twee licha men: de Raad van Toezicht en de Centrale Beleggings- raad. In Hierin zijn dan weer de ambtenarenbonden verte genwoordigd. Dat lijkt een aardige formule maar, zo blijkt uit de ABP-beleggings- affaire, nog steeds wordt veel geld achter de schermen ge maakt. De ambtenarenbon den hebben het idee dat hun vertegenwoordigers er voor spek en bonen bij zitten. Ook vier Tweede-kamerleden is de beleggingsaffaire in het verkeerde keelgat geschoten. Zij hebben er de afgelopen dagen ruim 35 vragen over aan de minister gesteld. Bescheiden bedragen Het gaat bij de ABP-affaire Koos Rietkerk om naar verhouding „be scheiden" bedragen en een relatief kleine sector van het beleggingsterrein. De gepen sioneerden zouden zich daar om geen zorgen hoeven te maken. Het gaat er eerder om, zo zei voorzitter W. Wie- ringa van de Raad van Toe zicht, dat de reputatie van het ABP is bezoedeld. Uit publikaties is naar voren gekomen dat het bij de ABP- affaire in om totaal elf onroe- rend-goedprojekten gaat, waaronder: het industrieel centrum Halfweg bij Haar lem, een transactie met de Westland-Utrecht Hypo theekbank betreffende over neming van commerciële projekten, de jachthaven Ma rina in Lelystad, overname door het ABP van onroerend goed van de Westland- Utrecht Hypotheekbank, waaronder het kantoorge bouw Westblaak in Rotter dam, aankoop van Babyion in Den Haag, bouw van het kantoorgebouw Binckhorst- laan in Den Haag en aankoop van het Weena-gebouw in Rotterdam. Dubbelrol Bij deze beleggingen zou sprake zijn van projekten met weinig vooruitzichten zoals winkelcentra; te dure transacties; onjuiste progno ses en veronderstellingen; eigenmachtig optreden van de direktie en duistere ver goedingen bij bemiddeling en overschrijding van bevoegd heden door leden van de be- leggingsraad. In opspraak ge komen is onder meer het Haagse makelaarskantoor Van Zadelhoff, dat als taxa teur-bemiddelaar en als on derhandelaar voor het ABP en derde partijen een merk waardige dubbelrol zou heb ben gespeeld. Voorzitter Wieringa van de Raad van Toezicht zag tot op de dag van vandaag nog geen reden om aan de integriteit van de direktie te twijfelen, maar dat zijn instantie van niets wist moest ook hij bea men. Zelfs van het rapport- Gruyters was hij aanvanke lijk niet op de hoogte. Of zijn uitspraak dat „er geen sprake is van steekpenningen of chantage" na het gesprek van vandaag nog staande is te houden, moet worden af gewacht. Onderzoek Minister Rietkerk heeft al aangekondigd dat hij op grond van het rapport-Gruy ters een oriënterend onder zoek zal laten instellen, om na te gaan of er redenen zijn voor een opsporingsonder zoek. Bovendien gaat de offi cier van justitie in Den Bosch een onderzoek instellen naar de bedrijfsvoering door de ABP-top. Er komt ook, zo heeft Rietkerk aangekon digd, een commissie van on derzoek. Al eerder heeft, zo is gebleken, de Maastrichtse officier van justitie de handel en wandel van het ABP on derzocht. Dit onderzoek is nog gaande. Rietkerk en ook zijn justitie- collega Korthals Altes moe ten wel in een moeilijk par ket zitten, getuige het gehan nes met het rapport-Gruy ters, dat nooit openbaar is ge maakt. Hierover zijn de amb- tenarencentrales woedend. Zij eisen volledige openbaar making van het rapport, des noods door middel van een kort geding. Eind vorige week nog wilde minister Rietkerk het rap port alleen aan de heer Wie ringa ter inzage geven. Na grote druk komt hij er dan vandaag toe de voltallige Raad van Toezicht over het rapport te informeren. Hij is er speciaal voor van vakantie teruggekomen. De betrokkenen zélf: Gruy ters en de direktie van het ABP weigeren in dit stadium elk commentaar, al zegt di- rekteur administratief beheer G. Soeteman dat de direktie over enige tijd wellicht be reid zal zijn toelichting en commentaar te geven over de voorliggende feiten. Hij is te vens voorzitter van het geor ganiseerd overleg bij het ABP, de ambtelijke tegen hanger van de onderne mingsraad. Volgens Soeteman heeft dit overlegorgaan nog niet ver gaderd over de onroerend- goedaffaire. Een afgevaardig de van het ABP-personeel acht het niet uitgesloten, dat nog vóór de normale verga dering in september, over deze kwestie zal worden ge sproken. Op de vraag of het personeel niet ongerust is over de kennelijke tegenstel lingen binnen de ABP-top, met name tussen Masson en Van der Dussen en het drei gende rollen van koppen, zegt hij, dat er van onrust geen sprake is. „Zo gauw een en ander ge volgen zal hebben voor het personeel zélf, komen wij pas in aktie. Deze hele zaak is een kwestie van de bonden in het georganiseerd overleg met de minister. Of er wat fout is gegaan, weet ik niet. Voor ons is wel het probleem dat het image van het ABP bezoedeld is. Dat is nu een maal zo. Maar als blijkt dat er niets aan de hand is, hopen we ook weer in ere te wor den hersteld". WILLEM FRANSSEN Ongefundeerde conclusies Een enquête die de Atlantische Commissie onlangs or| de Nederlandse bevolking heeft gehouden, blijkt in somrH publikaties nog steeds stof op te leveren voor discussies. slag van die enquête: 77 procent van de bevolking heeft i voorkeur voor tweezijdige ontwapening, boven eenzijd stappen van de NAVO alleen. t\ Gei JU AT was geen verwonderlijke uitkomst. Zij was zelfs vc spelbaar; wie wil er immers niet liever wapenvermindeijf^jj zowel in Oost als in West, in plaats van alleen in het West Daarom is het verwonderlijk, dat uit deze weinig zegge) enquête bijvoorbeeld de vergaande conclusie wordt getP)e ken: de Nederlandse bevolking steunt de NAVO. ip 12 ip d< EeN dergelijke gevolgtrekking is onvoldoende gefunde^^j Dat blijkt bijvoorbeeld al als het resultaat van een andere|6n r cente enquête ernaast wordt gelegd. De uitslag daarvan Ming dat een meerderheid van de Nederlandse bevolking „neU m antwoordt op de vraag, of men vindt dat de NAVO nieü?.3^- middellange-afstandraketten moet gaan plaatsen. Ook JJn vraagstelling was versimpeld en de conclusies ervan deugj^g daarom ook al niet. Sijke [en t De Nederlandse samenleving en de opvattingen van de derlanders zitten ingewikkelder in elkaar dan men uit deLoej sultaten van dit soort enquêtes denkt te kunnen herleic^an Een meerderheid van de Nederlanders sprak zich er Ie i eens voor uit, dat alle Nederlandse kernwapentaken zou|roc< moeten worden afgestoten. Vlak daarna kregen bij de afan mene verkiezingen die politieke partijen, die zich vóór afstoten hadden uitgesproken, bij lange na geen meerq^n heid. »et p Ie ri Gelukkig kennen wij in Nederland ons genuancee^g"|. politiek-democratische systeem. Dat systeem is wel eens rerz< doorzichtig en daarom aan kritiek onderhevig, maar /erw weegt uiteindelijk wel alle nuanceringen mee waar de sierdi plistische enquêtes botweg overheen walsen. Het is daaiJ^S- verstandig ons niet keer op keer door die enquêtes het ho^1^ op hol te laten brengen. GELEIDELIJK MEER ZON DE BILT (KNMI) De war- me lucht is nu tot Oost- en Zuid-Europa teruggedrongen. De depressie die bij ons het weer deed omslaan ligt boven Scandinavië en stuurde van daag koele lucht in onze rich ting. Op de Atlantische Oceaan ligt echter een hoge- drukgebied, dat in de loop van deze week naar ons toekomt. Morgen zal dit al merkbaar zijn aan een onderdrukking van de buien en wat meer zon. De temperatuur zal dan nog wat onder normaal zijn: om streeks 19 graden in de mid dag. Daarna draait de wind echter naar zuidwest; wordt zwak en zal de bewolking ver der afnemen. In het weekeinde kan de tem peratuur weer opgelopen zijn tot iets boven normaal, dus tot ongeveer 23 graden. Vooral in Noorwegen en Zweden is het weer tijdelijk van de kook. Verder komen onweerscom plexen voor in een strook van Polen tot de oostelijke Alpen en het Noorden van de Bal kan. In Schotland is het vrij koel. Evenals bij ons zal echter ook in de rest van Europa het zomerweer zich deze week herstellen, zij het met minder extreme temperaturen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI geldig voor morgen en donderdag. Zuid-Scandinavië: zonnige perioden en plaatselijk wat re gen, middagtemperatuur tus sen 16 en 20 graden. Zuid-Finland: zonnige perio den en vrijwel overal droog, middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Britse Eilanden: zonnige pe rioden maar in Schotland en Noord-Engeland enige tijd re gen, middagtemperatuur van 14 graden in Noord-Schotland tot 22 graden in Zuid-Enge- land. Benelux en Duitsland: droog weer met flinke zonnige perio den, middagtemperatuur van 18 tot 22 graden. Frankrijk: zonnig, middag temperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 30 graden in het zuidoosten. Alpenlanden: zonnige perio den na regen- en onweersbui en, middagtemperatuur rond 20 graden. Spanje en Portugal: overWe^ gend droog en zonnig. mid<icht< temperatuur van 20 graj^j v langs de Golf van Biscajejjstei 30 graden elders. Leid^ Italië en Joegoslavië: af^itua ling met zwaar onweer, h^rott( en windstoten, in de loop |jver donderdag weersverbeter|jeste middagtemperatuur tussen,en en 25 graden. bfge! lerk be b; Brieven graag kort er duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Onduidelijkheid (2) jroe Zou de briefschrijver, die Weet twijfelt of de lieden die bij bOvei tenlanders te Arnhem bedrbroe gende en discriminerertief, brieven in de bus hebben pok. stopt wel leden van de C^oen trumpartij waren, kennis hecht ben genomen van de brochffnan van de Anne FrankstichtWas over deze partij? Daarin wofnarl o.a. melding gemaakt van efle ge leden en ex-leden van egen partij, die buitenlanders hjvan: ben bedreigd en in elkaar ptoej slagen (Mozes en Aronkerki.Er Amsterdam). Beseft bricont schrijver, dat het partijpdeelt gramma en uitlatingen yRecl fractievoorzitter Janmaat hitsend en beledigend voor mensen van andere turen? Voorbeeld: de ma waarop gesproken wordt olverv buitenlanders wat betreft ffaak turalisaties, volksgezondhatoraj huisvesting, werkloosheid der i criminaliteit is ronduit disqdena minerend en racistisch. Is briefschrijver bekend dat W.J. Bruyn, voorzitter van curatorium van het wel schappelijk bureau van Centrumpartij, zoals blijkt een artikel in Vrij NederlaJ*:~ een overtuigd voorstande van het apartheidssysteem Zuid-Afrika? Is briefschrij nu voor of tegen racisme? Hugo Gijsen, lid Initiatief gen Fascisme en Discrimin DEN HAAG. ^ang 'e v eig

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2