VS^ogrenmilitaii^ hulp aan Tsjaad op Hillegom wil via Hoge Raad miljoenen- strop teniet doen Nederlands gezin verloor bezittingen op Sri Lanka Politie zoekt motief reeks brandstichtingen Stel u eisen! BON NOG GEEN LICHT IN MYSTERIEUZE MOORDZAAK VERONA Basisschool op vrijdagmiddag dicht [taliaanse branden s? met te blussen Banken maken eind aan koersstijging van dollar Souocmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 2 augustus 1983, 74e jaargang no. 22643 Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoif Pers Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2 300 AA, tel .071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) I 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ].41 (uitsl^ut.betaling),kwartaal f 61.25. jaar l 233,50. e nummers f 0.80. In „Aktua-tv" wordt verder ingegaan op de Duitse drugs zaak op Ned. I om 22.05 uur. Om 22.40 uur een muzikaal portret van jazzvibrafonist Lionel Hampton. Op Ned. II om 20.45 uur gos pelfestival en om 21.05 uur portret van moeder Theresa. Op Duitsland 2 om 19.30 uur film „Wir machen Musik". HET WEER Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur 19 graden. Matige wind. Zon op: 06.03; onder: 21.28. Schev. hoog water: 10.15 en 22.44; laag water: 5.42 en 18.14 De familie Schiks bij terugkeer op Schiphol den M- SCHIPHOL Op Schiphol nd- is gistermiddag het in Colom- and bo wonende Nederlandse ge- ren- zin Schiks aangekomen, die ard bet door hevige onlusten ge- itje, jteisterde eiland Sri Lanka is en" lontvlucht. Het echtpaar am. jSchiks en hun kinderen Na- en ,tascha en Jean-Paul, zijn bij zwaar door de bloedige on lusten getroffen. Hun huis en '1de 'bezittingen zijn volkomen pte vernield. De leiding van het en- confectiebedrijf, waarvan de het Iheer Schiks eigenaar is, heeft el" jhij aan plaatselijke krachten 7de moeten overlaten. De familie iSchiks woont al acht jaar op ran Sri Lanka. De onlusten van nu hebben gevolgens de heer Schiks een mf andere achtergrond dan de vorige. Volgens hem hebben communistische Singhalezen de hand gehad in de onlus ten, met het doel een revolu tie op gang te brengen. De gevechten van de afgelopen weken hebben volgens hem vele tienduizenden mensen werkloos gemaakt. „Twaalf grote bedrijven, waaronder banken, zijn verwoest. Onge veer veertig tot vijftigdui zend mensen zijn dakloos", zo vertelde hij. Het huis van de familie Schiks, waarvan de bovenverdieping werd be woond door twee Tamil-fa- milies, is door woedende Singhalezen geheel verwoest. „Alles was kapot en ver brand. Met een antieke sabel, die ik in de puinhopen vond, heb ik mij de plunderaars van het lijf kunnen houden", aldus de heer Schiks. Op Sri Lanka is een arresta- tiegolf aan de gang tegen linkse leiders. De regering in Colombo beschuldigd hen er van met behulp van een bui tenlandse mogendheid de re- gering-Jayawardene ten val te willen brengen. Vanoch tend is al het werk neerge legd in de Zuidindiase staat Tamil Nadoe. De algemene staking is een protest tegen „de volkerenmoord" op de Tamilminderheid op Sri Lan ka. De Indiase regering- Gandhi staat welwillend te genover de staking in Tamil Nadoe. Pag 8: Noodhulp voor Sri Lanka. „Centrum van Co lombo is een puinhoop" (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een analyse van de inhoud van een medicijnflesje moet vandaag opheldering verschaffen over de mysterieuze dood van twee Nederlanders op een camping bij de Noorditali- aanse stad Verona. De doodsoorzaak van de 35-jarige Utrechtse universiteitsdocent Bert Tieke staat vast. Hij is doodgestoken. Over de dood van de 25-jarige Antilliaan Coffi is nog niets be kend. Zijn lichaam vertoonde geen enkele verwonding. Elders in de tent zijn enkele injectiespuiten en enige medicijnflesjes ge vonden, en daarop concentreert zich nu het gerechtelijk onder zoek. Een raadsel blijft intussen waar de derde Nederlander, een 27-jarige Antilliaan, is gebleven. Zijn papieren werden in de tent van het tweetal aangetroffen. CHRISTELIJKE SCHOOLHOOFDEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle basisscholen zouden op vrijdagmiddag dicht moeten en tegelijkertijd zouden de onderwijskrachten een evenredig deel van hun salaris moeten inleveren. Als de klassen dan ook nog kleiner worden, kunnen er op die manier tal van nieuwe banen ontstaan voor onderwijzend personeel in het basisonder- Dit voorstel heeft de Vereniging van school hoofden in het protestants-christelijk kleuter-, lager en buitengewoon lager onderwijs" deze week aan minister Deetman (onderwijs) voor gelegd. Het plan van de schoolhoofden is bedoeld als bijdrage in de discussie over de nieuwe kortin gen op de onderwijssalarissen. Verwacht wordt dat de onderwijzers volgend jaar tien procent van hun salaris moeten inleveren. De hoofden vinden dat de onderwijsvakbonden tot nu toe met onvoldoende constructieve voorstellen voor de dag zijn gekomen om die tien procent in te vullen. De nieuwe banen die volgens het plan van de protestants-christelijke schoolhoofden zullen ontstaan, zijn bestemd voor leerkrachten die net van de pedagogische akademie zijn geko men. De hoofden stellen voor, deze jonge leer krachten slechts een contract voor drie jaar te geven. Daarna zouden ze plaats moeten maken voor nieuwe afgestudeerden, in de hoop dat ze zelf elders weer een baan kunnen krijgen. Brandweer korps had slechte dag UNION CITY ledere en heeft wel eens een slechte dag", luid de het commen taar van Ed Wea ver uit Union City in de Amerikaanse staat Pennsylvania na een pijnlijke flater van de vrij willige brandweer. Weaver had een nieuwe schuur ge bouwd. Het leek hem passend de brandweer de oudé in brand te laten steken. De commandant en zijn on de re om - mandant hielden er een lucifer bij. Maar een gelukki ge hand hadden ze daarbij niet. Behal ve de oude brand de ook de nieuwe schuur tot de grond toe af. AMERIKAANSE ZESDE VLOOT PARAAT VOOR MOGELIJKE ACTIE WASHINGTON/PA RIJS/KHARTOEM De Verenigde Staten voeren met andere landen, in het bijzonder met Frankrijk, besprekingen over de ge vechten in Tsjaad en de Libische aanvallen op de Noordtsjadische stad Faya-Largeau. De Ameri kaanse regering heeft reeds besloten een aantal marineschepen in de Mid dellandse Zee paraat te houden voor een mogelij ke actie in Tsjaad. Zowel Parijs als Washington gaan de militaire hulpver lening aan de Tsjadische regering drastisch opvoe ren. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van defen sie hebben gisteren laten we ten, dat het op kernbrandstof varende vliegdekschip „Eisen hower" „meteen tot handelen kan overgaan" in het geval Li bië de luchtaanvallen op het zuidelijke buurland Tsjaad mocht hervatten. De Penta- gon-functionarissen, die ano niem wilden blijven, wezen er echter wel op dat voor de schepen van de zesde vloot niet de alarmtoestand is afge kondigd. De afgelopen drie dagen heb ben Libische bommenwerpers stellingen van het Tsjadische leger in het noorden van Tsjaad gebombardeerd. Dit heeft gisteren de Tsjadische zaakgelastigde in Parijs, Ah mad, verklaard. Volgens hem hebben Libische MIG-23 toe stellen tevens fosforbommen op de stad Faya-Largeau ge worpen. Het Libische persbu reau JANA maakte bekend dat Libië stellingen van het le ger van de Tsjadische presi dent Habré in die stad heeft gebombardeerd en dat de re geringstroepen op het punt staan zich over te geven. Zowel Tsjaad als het oostelijke buurland Soedan hebben giste ren Washington en Parijs om militaire hulp gevraagd, ten einde het door Libië gesteunde opstandelingenleger, dat onder leiding staat van de voormali ge Tsjadische president Oued- dei, te kunnen verdrijven. <e. OME Volgens de weer de aart moet er vandaag of mor- z0 en een eind komen aan de re- prd hittegolf die Italië de atste drie weken in een haast ïdelijke omknelling heeft ge- ouden. Het hemelwater mag n proberen al die bossen- en idebranden blussen, waartoe (Italiaanse) mens niet in lat is gebleken, et is overdreven te zeggen it heel Italië de laatste we- n in brand heeft gestaan. Aar nog nooit waren de t-anden zo enorm en zo talrijk s dit keer. Sardinië, Sicilië Calabrië hebben hun mooi- e bossen verloren, maar ook de andere streken is kost- lar bosbezit in rook opge- p andere plaatsen in Zuid- I uropa waar de afgelopen J^eek bosbranden woeddeh jjkt men het vuur inmiddels nigzins onder controle te heb- |en, al blijft het gevaar van r al|'euwe branden er8 groot. In li'Joegoslavie zijn de branden t Jjjie het afgelopen weekeinde viJog de stad Dubrovnik be- tagireigden bedwongen. Voor de Oi0]enduizenden toeristen in dit bied bestaat geen gevaar 8: Italië nauwelijks in it bosbranden te bestrij- Van het overdekte zwembad in Groningen kon alleen het technische In Zutphen heeft vanmorgen vroeg een korte maar hevige brand het gedeelte gered worden. Op de foto de troosteloze resten van het gebouw van de bovenbouw van de plaatselijke Vrije School verwoest, zwembad. GRONINGEN De Gro ningse politie tast nog vol ledig in het duister om trent de daders en het motief van de brandstich tingen waarbij vier scho len en een zwembad giste ren voor een deel in de as werden gelegd. De totale schade bedraagt ongeveer zes miljoen gulden. De ge troffen gebouwen zijn het overdekte zwembad De Parrel (schade vijf mil joen), waar vooral veel schoolzwemmen werd ge geven, het tweeklassig noodlokaal van de kleu terschool „Klavertje Vier" en een lokaal van de Al- bert Schweitzerschool. In de christelijke pedagogi sche academie en de ITO- school daarnaast kon een beginnende brand op tijd worden geblust. Vanochtend brandde ook de bovenbouw van de Vrije School in Zuthpen volledig af en ook daar is vrijwel zeker sprake van brandstichting. Omwonenden hebben bij de ontdekking van de brand mensen bij een personenauto zien rondscharrelen. De auto,- afkomstig uit Drenthe, werd achtergelaten. Of dit geval iets te maken heeft met de Gro ningse branden, was vanmor gen nog niet bekend. In Groningen is het afgelopen jaar zeker zo'n tien keer brand gesticht in schoolgebouwen of dependances. Die gevallen werden meestal uitgelegd als een vorm van vandalisme, waardoor in Groningen jaar lijks voor miljoenen schade wordt aangericht. De systema tische aanpak van de brand stichtingen van gisteren stelt de politie evenwel voor een raadsel. wijken geïntensiveerd. De po litie hield een 19-jarige jongen aan, toen deze zich ophield op het plein van de kleuterschool „Klavertje Vier". Volgens ge tuigen zou hij ook zijn gezien bij de andere branden. Na ver hoor moest hij echter weer worden vrijgelaten. Diverse andere getuigen verklaarden twee jongens op een bromfiets te hebben gezien, die een fles met vermoedelijk spiritus of benzine bij zich hadden. Na 40 jaar weerzien De 79-jarige Harold 'I Schmidlin uit het I Amerikaanse San I Bernardino kon be- j gin deze week zijn 1 vrouw Bea, met wie hij in 1967 is ge trouwd, voor het eerst in de ogen I zien. In 1939 verloor Harold als gevolg van grauwe staar het licht in beide ogen. De doktoren vertelden hem toen, dat hij nooit meer zou kunnen zien. Onlangs kreeg hij echter te horen dat hij door middel van een hoornvlies transplantatie toch weer zou kunnen zien. Eind vorige week onderging Ha rold de operatie, en met succes. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ge meenten Hillegom, Mon ster, Urk en Nieuwegein hebben bij de Hoge Raad in Den Haag aangeklopt in de hoop een strop van miljoenen guldens onge daan te maken. De vier gemeenten hadden geld belegd bij de Amsterdam- American Bank, die in oktober 1981 failliet werd verklaard. Monster had zes miljoen uitstaan, Urk drie miljoen, Nieuwegein ongeveer één miljoen en Hillegom zes ton. De gemeenten willen de Ne- derlandsche Bank verant woordelijk stellen voor het. verlies dat zij hebben geleden door het faillissement van de Amsterdam-American Bank. Zij menen dat de Nederland- sche Bank als centrale bank onvoldoende controle heeft uitgeoefend op het doen en la ten van de Amsterdam-Ameri can Bank. De Nederlandsche Bank wijst iedere verantwoor delijkheid af. Bovendien is zij niet bereid, nadere gegevens te verstrekken over de Amster dam-American Bank. Het Am sterdamse gerechtshof heeft onlangs uitgesproken dat de Nederlandsche Bank zich te recht op zijn geheimhoudings- recht beroept. Tegen deze uit spraak hebben de vier ge meenten nu cassatie aangete kend bij de Hoge Raad. Nancy Reagan heel verre nicht van prinses Diana BOSTON Nancy Reagan, Amerika's First lady, is ver want aan zowel prinses Diana als koningin Elizabeth van Groot-Brittannië. Volgens Gary Roberts van het Genea logisch Genootschap in Boston gaat de connectie tussen de presidentsvrouw en de Britse monarchie duizend jaar terug, tot koning Ethelred, Willem de Veroveraar en Hendrik de Eerste, allemaal van Engeland. De connectie met Diana is van recenter datum en gaat terug tot een Engelse immigrant die zich tussen 1630 en 1640 in Massachusetts vestigde. „Nan cy Reagan is een nicht van Di ana in de tiende graad en een verder verwant van koningin Elizabeth", volgens Roberts. Overigens hebben „miljoenen andere Amerikanen voorou derlijke banden met het Britse koningshuis". TOKIO De centrale banken van de Verenigde Staten, Japan en West-Duitsland hebben de afgelopen nacht een eind gemaakt aan de koersstijging van de dollar. Ze boden op de wisselmark ten in het Verre Oosten dollars te koop aan ter ondersteuning van valuta's als de Franse frank en de Japanse yen, die de laat-, ste tijd sterk van de koersstijging van de Amerikaanse valuta te lijden hebben. Toen het ingrijpen van de centrale banken be kend werd begonnen ook de handelsbanken en andere bezitters van dollars meteen te verkopen, zodat de koersdaling een snel ler verloop kreeg. In Amsterdam werd vanmorgen kort nadat de valutahandel op gang gekomen was een dollarkoers van 2,9750 gulden opgege ven. Gisteren vroegen de banken voor een dollar voor het eerst in een jaar of tien meer dan drie gulden, namelijk 3,01 gulden. Gistermiddag werd voor vandaag nog een verkoopkoers van 3,04 gulden geadviseerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. A Ben! U geen Leidse Courant-abonnee? Dan is u vast heel gauw tevreé. Want mensen die hun eisen stellen, laten de Leidse Courant vertellen het vele nieuws uit eerste hand. Stel ook uw eisen! Probeer deze krant! Aldus abonnee T. Hofhuis. i De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1