£eicUe (Boiua/ntlH Forse daling inkomens boeren door plan EG 4 „Suriname wilde kolonel Valk beslist handhaven" Lezers aan't woord BON: Dollar «tijgt naar ƒ3,01 LANDBOUWSCHAP HEKELT BEZUINIGINGSVOORSTELLEN Reagan geeft Castro voordeel van de twijfel Buit overval PTT-wagen minstens 2 Vi miljoen Immigratie daalt fors 'Ceidóe Couxcmt Uilgave Weslerpers. behorende tol Si|tholf Pers. Apolhekersdnk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. ie] 07 i 122244. Giro 103003 Bank: Anro- bank N.V. Leiden. Directeur hoofdrfttacteur: Hallewas, Chefredacteur: Vvim Puiitewec. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes I 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand I 20.41 (uitsl.aut.be!ahng).kwartaal f 61,25. jaar I 233.50. Klachten bezorging-maandag l/m vnjdag van 18:00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248 Losse nummers 10 £0 Zaterdag 30 juli 1983, 74e jaargang no. 22641 Grote goochelshow van Silvan op Ned. I om 22.30 uur. Op Ned. II om 20.35 uur het lief desleven van Charles en Dia na. Nachtfilm „Een brief van een onbekende vrouw" om 23.30 uur. Morgen op Ned. I om 20.45 uur film „Christus ging aan Eboli voorbij". Op Ned. II om 21.00 uur „Het le ven op het IJsselmeer". Droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 27 graden in Limburg. Ma tige wind. Zon op 05.59. onder 21.33. Schev. hoog water 7.33 en 20.09. Laag water 3.37 en 15.46. acteur David Niven (73) overleden CHATEAU D'OEX Na een langduri ge ziekte is giste renochtend rond ze- uur in zijn cha- n de Zwitserse Alpen de Britse ac teur David Niven overleden. De 73-ja- rige, slanke oscar winnaar bezweek ernstige zenu waandoeningen in zijn spieren, waar- hij al meer dan jaar leed. David Niven was in maart nog in de particulie re Wellington kli niek in Londen r behandeling indoeningen. De laatste maanden kon hij nog nauwe lijks lopen. Zijn neef Michael Wrangdadh, die aan sterfbed van oom aanwezig verklaarde la- Stierf vredig en konder pijn. Enige fninuten voor hij stierf stak hij als laatste gebaar zijn duim op". AMSTERDAM De dollar heeft zijn opmars ook gisteren weer voortgezet. In Parijs en Milaan be reikte het Ameri kaanse geld een ho ger peil dan ooit te voren. In Amster dam werd de hoog ste koers sinds 9'/i jaar genoteerd. Ne derlandse banken vragen maandag voor het eerst in lange tijd meer dan 3 voor een dollar. De verkoopkoers is op 3,01 gesteld, de •aankoopkoers op >2,89. Vooral de Franse frank heeft van de aanhouden de vraag naar dol lars te lijden. De dollar is er nu 2 keer zo duur als 3 terug. De Fran- regering klaagt ook steerl en n over het mo- vindt dat de 'feiten in de VS er- moeten zorgen r een eind aan koersstijging de komt, omdat dure dollar en de hoge rente het pril le herstel van de wereldeconomie in kiem kunnen Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd. Prins Claus nu ook in Italië DEN HAAG Prins Claus is in het weekeinde ge arriveerd in de Italiaanse plaats Tavernelle, waar koningin Beatrix en haar zoons Friso en Constantijn sinds 19 juli met vakantie zijn. Prins Willem-A- lexander is elders op vakantie. Hij zal zich mogelijk nog bij zijn ouders en broers voegen voor het begin van een in augustus geplande cruise, die op de Mid dellandse Zee begint. Voor hij naar Tavernelle is ge reisd, heeft prins Claus bezoeken gebracht aan enke le kennissen. Of hij na de vakantie, die tot in de tweede helft van augustus duurt, met zijn gezin naar Nederland zal komen, is nog niet bekend. Prins Claus is nog steeds onder behandeling van professor Nijdam. Over de gezondheidstoestand van prins Claus wilde de woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst alleen zeggen dat er geen nieuwe ontwik kelingen zijn. Onderwater mijnenlegger De augustus-uit- gave van het Franse blad We tenschap en Le ven bevat deze tekening van een onderwater-mij- nenlegger. Vol gens het blad zou dit voertuig de geheimzinni ge onderzeeër kunnen zijn, die eerder dit jaar in de Scandinavi sche wateren werd gezocht. Filmregisseur Bunuel overleden MEXICO STAD- De filmre gisseur Luis Bunuel is gisteren in het Engelse ziekenhuis in Mexico op 83-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn arts, dr. Casarman verklaard. Bu nuel werd verleden week in het ziekenhuis opgenomen we gens problemen met hart, le ver en nieren. Hij is overleden aan een hartstilstand, aldus de arts. DEN HAAG De voor stellen van de Europese Commissie om in drie jaar 21,5 miljard gulden te be zuinigen op landbouw in de EG betekenen een for se daling van het inkomen van de Nederlandse boe ren. De EG-uitgaven voor de landbouw zullen met eenvijfde worden derd, als de voorstellen worden uitgevoerd. Dit leidt tot een afbraak van de landbouwmarkt in de EG. Dat was gisteren de reactie van het Land bouwschap op het bezuini gingsplan van de Europe se Commissie. Met het bezuinigingsplan zet de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, het Europese subsidiesysteem voor de landbouw op de hel ling. Het plan moet de EG red den van een bankroet, dat vol gens de Commissie dreigt om dat dc landbouwuitgaven, die nu al tweederde van de EG- begroting opslokken, als ge volg van de automatische prijsaanpassing de komende jaren de pan uit zullen rijzen. Volgens het Landbouwschap treffen de maatregelen vooral de efficiënte en gespecialiseer de landbouwbedrijven, die met name in ons land voorkomen. Ook wijst het Landbouwschap erop dat de financiële proble men van de EG slechts ten dele door de landbouw worden veroorzaakt. De moeilijkheden zijn acuut geworden omdat de Britten weigeren hun aandeel in de kosten te betalen, aldus het Landbouwschap. Het Landbouwschap liet giste ren verder weten dat het natte voorjaar en de droge zomer het gemiddelde inkomen van de boeren sowieso al sterk aantasten. Met minister Braks (Landbouw en Visserij) gaat het Landbouwschap in sep tember praten om te bezien welke boeren voor financiële steun in aanmerking komen. Tientallen doden bij aard verschuiving in Colombia BOGOTA Een aardverschuiving bij een in aanbouw zijnde dam in Co lombia heeft aan zeker 150 mensen het leven gekost. De slachtoffersm waaronder zich Ita lianen en Joegosla- ven bevinden, wer den bedolven onder een laag modder en Volgens Colombi aanse autoriteiten kwamen tien arbei ders om toen zich donderdag een eer set aardverschui ving voordeed. De overige slachtoffers vonden de dood toen zij bezig waren hun collega's te red den en zich op nieuw een aardver schuiving voordeed. De omgekomen buitenlandse werk- dienst van een Ita liaanse firma, die de dam, een onder deel van een water krachtproject, bouwt. Colombiaanse red dingswerkers ber gen een van de 150 werknemers die tij dens een aardver schuiving omkwa- Bosbranden op Sardinië bedreigen NAVO-basis CAGLIARI De aanhoudende bos branden op Sardinië, die tot nu toe al aan zes mensen het leven hebben gekost, dreigen een NAVO-basis op het eiland in vuur en vlam te zetten. Op de basis is een radarstation en een telecommunicatiepost gevestigd. Het Italiaanse ministerie van defen sie heeft 1250 militairen en 28 vlieg tuigen ingezet ter bestrijding van de bosbranden. Ook heeft Italië hulp gevraagd aan onder andere Frank rijk en West-Duitsland. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren ver klaard, dat hij bereid is de Cubaanse president Castro het „voordeel van de twijfel" te geven, inzake diens uitspra ken over de crisis in Midden-Amerika. Castro had donderdag laten weten zijn militaire adviseurs uit Midden-Amerika te zullen terugtrekken en te zullen stop pen met de wapenleveranties aan Mid den-Amerika als „andere betrokken partijen" dat ook zouden doen. „Als hij dat werkelijk meent, dan vind ik dat prima", zo zei Reagan. Hij voegde eraan toe, dat de VS bereid zijn om deel te ne men aan onderhandelingen die erop ge richt zijn om door middel van een de mocratische gang van zaken een einde te maken aan de gevechten in Nicara gua en El Salvador. Castro had donderdag in een persconfe rentie verder gezegd, dat er op dit mo ment 200 Cubaanse adviseurs in Nicara gua verblijven. Hij waarschuwde de VS ervoor dat er een lange oorlog te wach ten staat als de regering-Reagan militair zou ingrijpen in Midden-Amerika. In Panama proberen de ministers van buitenlandse zaken van de Midden- Amerikaanse landen een oorlog tussen Honduras en Nicaragua te voorkomen. De conferentie is voorbereid door de Contadora-groep. (Mexico, Venezuela, Panama en Colombia). SCHIPHOL De daders van een overval op een post auto van de PTT, op 21 juli op Schiphol, blijken ten minste 2,5 miljoen gulden aan contant geld te hebben buitgemaakt. De politie heeft nog geen idee hoe groot de werkelijke buit is. „Misschien was dit alles, misschien is dit nog maar een fractie", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart gis teren. Van de daders ontbreekt tot op heden ieder spoor. Aan de hand van lege enveloppen die in de teruggevonden post zakken zijn aangetroffen en via aangiften van mensen die op zendingen wachtten, is vastgesteld dat in ieder geval voor 2,5 miljoen gulden aan contant geld in diverse valuta in de postzak ken moet hebben gezeten. In totaal werden 63 postzakken ontvreemd. Zo'n 20 zakken (de meeste leeg) zijn later op twee parkeerplaatsen, bij Harderwijk en bij Nunspeet, teruggevonden. Voor de PTT vertegenwoordi gen de gestolen poststukken maar een fractie van de werkelijke waarde. De hele partij was slechts tot 15.000 gulden aangetekend verzonden, en verder gaat de aansprakelijkheid van de PTT Alleen aangetekende stukken worden door de PTT vergoed als er iets misgaat. De maximale vergoeding bedraagt 50 gulden, tenzij het pakket aangetekend is verzonden „met vermelding van waarde". Dan wordt de aangegeven waarde vergoed. Dit al les betekent niet zonder meer dat de rest van de strop voor re kening van de afzenders komt. De PTT-woorvoerder sluit niet uit dat velen hun waardevolle zendingen langs andere weg heb ben verzekerd. DEN HAAG Het naar Nederland terughalen van kolonel Valk van de Ne derlandse militaire missie [in Suriname was zeer te lgen de zin van de Suri naamse autoriteiten. Zij deden de nodige moeite om Valk te handhaven in die missie. Valk zou be velhebber Bouterse heb ben geholpen bij het op zetten van de staatsgreep van februari 1980. Toen het Suriname niet lukte Valk te handhaven, werd de nieuwe militaire missie beticht van spionage, zij het niet rechtstreeks. Nederland be sloot mede daarom de missie voorgoed terug te trekken. Dat blijkt uit berichten die in april 1981 verschenen in het Suri naamse ochtendblad „De Ware Tijd". Volgens die berichten werd, kort nadat Valk (toen nog lui tenant-kolonel) was terugge trokken als leider van de Ne derlandse militiare missie in Suriname, door Nederland ge werkt aan de vervanging van vrijwel alle leden van de toen malige missie. „In die periode is van Suri naamse zijde een dringend be roep gedaan de leden van de „oude" missie te handhaven, wat geweigerd werd. De Ne derlandse militaire missie in Paramaribo werd ingevuld met andere mensen onder lei ding van luitenant-kolonel Maarseveen. Eerst drong de Surinaamse re gering aan op terugtrekking van enkele leden van de nieu we missie, terwijl het nationa le leger liet weten wel gebruik te willen maken van de dien sten van de twee nog aanwezi ge militairen uit de missie Valk. Toen dat niet lukte werd de Nederlandse militaire missie opgeheven. Officieel werd „de verzelfstandiging van het na tionale leger" genoemd als re den voor de overbodigheid van de Nederlandse militaire missie in Suriname. De werk zaamheden werden per 1 mei 1981 beëindigd, maar de missie bleef door allerlei omstandig heden nog enkele maanden in Suriname. 18 PAGINA'S W Walter met Willem van Oranje naar Delft Komende donderdag en vrijdag strijkt AVRO-tv-re- gisseur Walter v.d. Kamp met acteurs, technici en tv- trein in Delft neer om de levensgeschiedenis van Wil lem van Oranje te herhalen. Voorop uiteraard Jeroen Krabbé, die al een half jaar lang deze Vader des Vader lands in de studio en op lo- katies vertolkt met zulk een overgave, dat hij zich meer Willem dan Jeroen voelt. In de Delftse Oude Kerk zal opnieuw een (mislukte) waller v.d. Kamp. aanslag op hem worden ge pleegd, waarbij zijn derde vrouw, prinses Charlotte de Bourbon, het leven zal laten. Maar in die kerk zal ook het huwelijk voltrokken worden met deze prinses. Vrijdag 5 augustus zal in de Nieuwe Kerk zijn zoon uit zijn vierde huwelijk met Louise de Coligny, Frederik Hendrik, ge doopt worden, waarvoor vele figuranten te hoop zullen lo pen en waarvoor op dit moment nog de bevalling van een jonge moeder wordt afgewacht. Ook in Delft op donderdag en vrijdag opnamen van Leidens ontzet, waarvoor Walter v.d. Kamp Leiden zelf niet geschikt leek. Onze verslagge ver Ton Oliemuller volgde de opnamen op de voet en gaat ook donderdag weer kijken in het aan historie zo rijke Delft. Op de voorpagina van onze bijlage Finale heeft hij zijn indrukken alvast neergelegd. VERDER IN FINALE: Zuid-Korea verkoopt 38e breedtegraad als toeristische topper. Zwart-lessers met „elletje" doodsteek voor beroepsrijscholen. Joke Forceville wil jongeren niet i nis lastig vallen. Nederland eet zich ongans aan anti-hongerkoekjes. Visrubriek: het zilte nat Johnnie Rep, de goudvink die neerstreek in Zwolle. Buitenlandse waanzin in Italiaans voetbal. L geloofsbelijde- DEN HAAG Nederland heeft in het afgelopen half jaar min der buitenlandse immigranten te verwerken gekregen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Ook zijn er minder Neder landers naar het buitenland geëmigreerd dan in het eerste half jaar van 1982. In de eerste zes maanden van 1983 vestigden zich 16.400 buitenlanders in ons land, dat is 2.500 minder dan in het eerste halfjaar van 1982. Bovendien hebben in die periode 13.500 buitenlanders ons land verlaten, dat zijn er 1.400 meer dan in het eerste halfjaar van 1982. Het vestigingssaldo van vreemde lingen over de hele linie is dus ruimschoots gehalveerd (van 6.800 naar 2.900). De verminderde toestroom komt voor ruim tweederde deel voor rekening van Marokkanen en Turken. ADVERTENTIE Zondag 31 juli VERONICA DRIVE-IN-SHOW Aanvang 20.30 uur. ADVERTENTIE RESTAURANT PUCK Lisserdijk 96. Buitenkaag ONBEPERKT BARBECUEN in onze schitterende, gedeeltelijk per persoon25.' reserveringen Nog even en het is augustus: de achtste maand. Zeven maanden lang hebben wij op deze plaats geprobeerd aandacht te trekken voor (de inhoud van) de Leidse Courant. En niet zonder succes, want tal van abonnees, die vroeger nog een andere krant lazen of losse- nummer-lezers waren hebben zich na een kennismaking van veertien dagen bij onze lezerskring gevoegd. Wij houden er nu een maand lang mee op. In onze plaats komen van maandag af, voor de afwisseling, de lezers (aangevuld met een bijpassende cartoon) aan het woord. Want zeg nou zelf eens: wie kan nu beter weten waarom iedereen de Leidse Courant moet lezen, dan U zelf? De Leidse Courant wil tk best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar: urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1