Ramp 't Harde gevolg van .♦omruiling Vijf Armeniërs dood bij actie in Lissabon /Hitte in Europa breekt records Dure hobby BON NEDERLANDSE MILITAIREN DKTEN STAATSGREEP BOUTERSE UIT "leiders Solidariteit aelden zich bij politie Afval met dioxine in Antwerpse haven Ccidoe (Bowia/nt Donderdag 28 juli 1983,74e jaargang no. 22639 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betahng).kwartaal 161,25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f De houding van Amerika te genover Zuid-Amerika in ..Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 19.30 uur ondervragen kinderen Aad v.d. Heuvel en om 20.00 uur Amerikaanse speelfilm „Het spook van de opera". Om 21.30 uur documentaire over de maffia. Op België 1 om 20.15 uur show met Orbison. Droog weer met wolkenvel den. Middagtémperatuur 23 graden. Matige wind. Zon op: 05.56; onder: 21.36. Schev. hoog water: 6.20 en 18.55; laag water: 2.32 en 14.32 uur. n Uyl wil opheldering over geheim rapport SN HAAG PvdA-fractieleider Den Uyl zal vandaag de minister van Defensie opheldering vragen over een eim rapport, waarin de rol geschetst wordt van de Ne- landse militaire missie in Suriname bij de staatsgreep h Desi Bouterse op 25 februari 1980. Den Uyl doet dit in p kwaliteit van voorzitter van de vaste Kamercommissie br de inlichtingen- en veiligheidsdiensten, it is afhankelijk van de informatie die de regering geeft, |t Den Uyl verder doet. Den Uyl is bevoegd de betref- ide Kamercommissie, die voorts bestaat uit de fractielei- rs van CDA, VVD en D'66, bijeen te roepen voor een rgadering; de minister is verplicht daarbij aanwezig te ji. Den Uyl vindt de zaak te belangrijk om te volstaan met schriftelijke vragen. Minister De Ruiter van Defensie is overigens met vakantie; zijn waarnemer is vice-premier Van Aardenne. Het weekblad Vrij Nederland publiceert deze week uit een „tot dusver zorgvuldig geheim gehou den" rapport van de Contra Inlichtingen Dienst (CID), die ressorteert onder Defensie. De essentie van dit in 1981 ge schreven rapport is dat de Nederlandse militairen kolonel H. Valk en kapitein A. Clements de coup van Bouterse en de andere sergeants hebben uitgelokt. Beide militairen wa ren indertijd verbonden aan de Nederlandse militaire mis sie in Paramaribo. Valk, die aan het hoofd van de missie stond, zou zelfs de „geestelijke vader" van de machtsover name zijn geweest. Goedkope merken bier smaken vaak hetzelfde DEN HAAG De smaken van de grote merken bier verschillen van elkaar, maar dat geldt nauwelijks voor minder bekende merken. Dit schrijft de Consumentenbond in de jongste Consumentengids. Veel van de 30 geteste merken zijn fa milie van elkaar, komen uit de zelfde brouwerij en smaken in veel gevallen ook hetzelfde. Dat is overigens niet het geval bij Heine- ken, Amstel, Skol, Grolsch, Bava ria, Stella Artois, Brand en Gul pen. De proevers van de consu mentenbond merkten geen ver schil tussen (bijvoorbeeld) Skol en Oranjeboom en Skol en Brouwers- bier. „Misdadige" hond in dodencel Curtis Anthony Knight zit in de gevan genis van King County in de Ameri kaanse staat Washington en loopt de kans op een gevangenisstraf van maximaal 20 jaar omdat hij een roofo verval heeft gepleegd. Zijn hond, de terriër Rocky, zit in een dodencel om dat hij zijn meester in de misdaad met zijn tanden hielp. „De hond zal worden afgemaakt want het is bewezen dat hij vals is", aldus een functionaris. Curtis Knight gaf zijn hond opdracht aan te vallen, toen het slachtoffer van de overval weigerde zijn geld af te geven. Hij liep beten aan wang, dij en enkel op. Het was overigens niet de eerste keer dat Rocky met zijn baas op boe- venpad ging. agelbui richt grote schade aan i hevige hagelbui heeft gisteren grote schade aangericht aan t en tuinbouwprodukten in en om de Zuidlimburgse gemeente jden. De hagelstenen waren anderhalf tot twee centimeter dik. de gens de meteorologische dienst op het vliegveld Beek zijn ha- buien in deze tijd van het jaar een zeldzaam verschijnsel. De 1 iders in het betrokken gebied zeggen dat de aangerichte j- iade zeker enkele honderdduizenden guldens bedraagt. Per- inlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De bui was plaatselijk. AMBURG - Heel Euro- zucht in deze laatste ?ek van juli onder de tte en in veel plaatsen n record-temperaturen meten. Zo registreerden g! weerkundigen in Mün- r>:ien gisteren 37 graden, hoogste thermometer- ind aldaar sedert het ;in van de waarnemin- rond 200 jaar geleden. Roth bij Neurenberg bm het kwik zelfs tot gen de 39 graden. Iter was het echter nog in llië: Florence stond aan de 000 M met circa 43 graden. In DO.-, bnje schommelen de huidige hperaturen rond de 35 gra- h en dat is voor dat land rmaal. Een week geleden Is het echter ook in Spanje graden. Ik Tsjecho-Slowakije beleef de warmste juli van de ln, uw. De aanhoudende droog- 7g wordt daar een groot pro- dem aangezien het er ook ifig jaar erg weinig geregend f i«ft. Ook Oostenrijkers en ifitsers hebben het warm. jrn meldde 35 graden, We- graden en Salzburg 35 3h 34 g Iden. f 4i.de F Franse Provence steeg kwik gisteren naar 41 gra- 2,n en het eind van de hitte- f 3jf is in dit land nog niet in f 2iht. Frankrijk heeft als extra bbleem dat het onweer irantMar^oor *™tte °u en dan k "rdt onderbroken met zo'n kj j.Jveld gepaard gaat dat hier- 3 or tot nu toe al 12 mensen 3het leven zijn gekomen. In gebied van Tours werden iren tijdens een storm op- ïuw twee mensen door val- s jnst>de bomen gedood. Dit weekeinde 8,9 miljoen reizigers op Franse wegen DEN HAAG Neder- landers die dit weekein de per auto naar of door Frankrijk willen rijden, zullen rekening moeten houden met grote ver keersdrukte op de Fran se wegen. De Franse ver- keerscentrale verwacht dat het komende week einde het drukste van de zomer zal worden. Naar schatting 8.9 miljoen mensen zullen daar dan op pad zijn om zich van en naar hun vakantiebe stemmingen te verplaat sen. Zo'n 4.4 miljoen Fransen en 800.000 buitenlanders gaan in het komende weekeinde met vakantie en 3,1 miljoen Fransen en 600.000 buitenlanders keren over de Franse wegen terug naar huis. In Frankrijk vertrekken in het weekeinde voor namelijk automobilisten uit de regio's ten noorden van de lijn St. Malo-Gre- noble (inclusief Parijs). Pag. Ook in België veel drukte •k<ARSCHAU Drie hooggeplaatste leiders van de verboden ter olse vakbond Solidariteit hebben zich gisteren bij de politie in 1 D irschau gemeld om te praten over de ontbinding van hun ge- stelijke ondergrondse organisatie. Ze deden dat als antwoord een amnestie-aanbod van de regering in het kader van de leffing van de staat van beleg. De drie zijn Andrzej Mazur, szard Bogacz en Jerzy Nowak, die door het interregionale co- té van Solidariteit waren aangewezen om met de Poolse over- Ikair te on(lerhandelen. Het drietal had later op de dag een ont- ,amc>eting met de minister van justitie, Sylwester Zawadzki. De L^olse autoriteiten lieten vrijwel gelijktijdig een vroegere isbu ordvoerder van Solidariteit, de 45-jarige Janusz Onyszkie- |cz, vrij. TE WEINIG VERSCHIL TUSSEN OEFEN EN ECHTE MUN DEN HAAG De rampzalige explosie in de legerplaats 't Harde vorige week maandag die het leven kostte aan zeven militairen, is het gevolg geweest van „omruilingen". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie vanochtend verklaard. In een muni tiewerkplaats zijn scherpe mortiermijnen aangemerkt als onge vaarlijke oefenmijnen. Uit het onderzoek is verder gebleken dat de instructeur die zelf bij de explosie omkwam geen blaam treft. Het rapport betreffende de ramp. waarin deze conclusie wordt getrokken, zou. zo werd vanochtend meege deeld. aan het einde van de dag in een brief aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Het stuk heeft de goedkeuring van minis ter De Ruiter. Een aantal hpge ambtenaren van De fensie was gisteren onder leiding van secretaris-gene raal drs. G Peijnenburg in Italië, om het concept met de bewindsman te bespre ken op diens vakantieadres. De twee soorten mijnen mortiermijnen van het type AP 23 konden worden verwisseld, doordat oefen munitie vaak niets anders is dan scherpe munitie, waar uit de explosieve lading is verwijderd. Het leger maakt deze oefenspullen zelf in ei gen werkplaats(en). Het zou dan ook heel moeilijk zijn zijn het verschil te zien tus sen de ene of de andere mijn. Ook zou er in tegen stelling tot eerdere berich ten geen kleurverschil zijn; scherpe en oefen-exempla ren zijn beide groen. Zie verder pag.6 Omge komen instructeur treft geen blaam. Peuter krijgt nieuwe lever HANNOVER Westduitse chirurgen hebben een deel van een volwassen lever geïm planteerd in een tweejarig meisje. Volgens de artsen ver richt de nieuwe lever alle functies naar behoren. Het is alleen nog onzeker of de lever met het kind zal meegroeien. De operatie, die twaalf uur duurde, zou een doorbraak kunnen betekenen op het ge bied van het helpen van klei ne kinderen met leverafwij kingen. Veel van die patiëntjes zijn ten dode opgeschreven door het gebrek aan jeugdige donorlevers. Vlammen en rook slaan uit de Turkse ambassade, na dat brand was ontstaan als gevolg van een explosie waarmee de Armeense terroristen zichzelf van het leven beroofden. LISSABON Een actie van Armeense terroristen bij de Turkse ambassade in Lissabon heeft gisteren aan alle vijf aanvallers het leven gekost. Verder kwa men bij de actie de vrouw van de Turkse zaakgelas tigde Osman Ozturk en een Portugese politieman om het leven, zo deelde het ministerie van bin nenlandse zaken in Lissa bon vandaag mee. Voorts vielen er drie gewonden. De verantwoordelijkheid van de actie is opgeëist door het „Armeense Re volutionaire Leger" die het niet een zelfmoordac tie noemde „maar meer een offer op het altaar van de vrijheid". De actie begon gisterochtend, toen de overvallers poogden de kanselarij van de Turkse ambassade binnen te drin gen. Toen dit niet lukte gin gen ze de ernaast gelegen woning van de ambassadeur binnen. Daar werd een van de aanvallers gedood en raakte een bewaker gewond. Met schoten in armen en be nen werd hij opgenomen in een ziekenhuis. Toen de bezette ambassa deurswoning door de politie was omsingeld, dreigde een der aanvallers het hele ge bouw te zullen opblazen, als de politie het zou bestormen. Er deed zich een ontploffing voor waardoor brand ont stond. Daarna bestormde een uit tachtig leden bestaande anti-terreurgroep van vier kanten het gebouw. Op de eerste verdiepeing troffen zij vier verkoolde lijken aan. De terroristen bleken zichzelf te hebben opgeblazen. Pag.7: Actie derde in droe ve reeks Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Zwaarbewapende leden van de Portugese anti-ter- reurbrigade, uitgerust met gasmaskers en kogelvrije vesten, ondernemen hier een geslaagde poging om via het dak van de ambas sade binnen te komen. BRUSSEL In Antwerpen is hevige beroering ont staan nadat bekend geworden is dat de haven daar zit opgescheept met een lading giftig afval waarin zich 250 gram dioxine bevindt. Dat is meer dioxine dan er zat in de 41 vaten uit het Italiaanse Seveso, die lange tijd spoorloos waren. Het dioxine in Antwerpen zit in een lading van 25 ton afval, die uit de Poolse havenstad Szczecin naar Antwerpen is verscheept. De dioxine in dat afval komt voor in een concentratie van 10 milligram per kilo. Volgens deskundigen heeft 1/25-miljoenste gram van het vergif al een dodelijke uitwerking op proefdieren. Tijdens een zitting van de Antwerpse gemeenteraad gisternacht hoorden de raadsleden tot hun verbijstering dat het levensge vaarlijke gif al vanaf 14 juli in Antwerpen ligt. De Antwerpse schepen (wethouder) voor Milieuzaken, John Mangelschots, zei gisteren dat in de Poolse havenstad nog vier containers met dioxine-bevattend afval gereed staan om naar Antwerpen te worden verscheept. De Antwerpse havenautoriteiten hebben maatregelen genomen om te voorkomen dat dit gebeurt. Pag 7: Beschuldigende vinger naar Rotterdams bedrijf China heeft kernduikboot TOKIO China heeft zijn eerste op kernenergie aange dreven onderzeeër in gebruik en een tweede is in aanbouw. Dit heeft de gepensioneerde Britse admiraal John Moore gezegd in een vandaag gepu bliceerd vraaggesprek met de Japanse krant Asahi Shimbun. Volgens Moore streeft China naar een vloot van acht kern duikboten. Moore werkt op het moment voor het gezag hebbende militair onderzoeks instituut Janes Fighting Ships. Hij was in China op uitnodi ging van de regering voor een bezoek aan een internationale beurs voor marine-technologie in Shanghai. Het speuren naar het wrak van de Titanic het schip dat niet kon vergaan, maar desondanks op de bodem van Atlantische Oceaan terecht kwam is stopgezet. De oliemiljonair lack Grimm uit Texas heeft voor de derde keer zijn speurtocht naar het wrak, datnaar hi j zegt hij alleen precies weet te liggen, moeten opgeven. Nu waren moeilijkheden mei de technische apparatuur en het stormachtige weer de oorzaak van het falen van de expeditie. De Leidse Courant blijft de lezers telkens weer op de hoogte houden. Ook zij, die van de Titanic wellicht hun hobby hebben gemaald, al hebben ze daar dan beslist geen 2,5 miljoen dollar voor over, zoals Jack Grim. I De Leid* Courant wil ik beat 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend ln een open envelop sonde: postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan oen verzoek

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1