Reagan: Geen ingrii pen in Midden-Amerika De laatste fiets Spanning op Westoever stijgt na aanslag op Palestijnse studenten 5*901 sar 7.96 Geen bom BON: /Vleesmarkt Levend ingeblikt jïaringvangst verboden tot oktober Woensdag 27 juli 1983, 74e jaargang no. 22638 Uitgave Weslerpere. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdi)k 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank.Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties. (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes I 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand I 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar f 233.50 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Losse nummers f 0 80 Documentaire over horror films en Andy Warhol's „Dra- cula" op Ned. I om resp. om 20.28 en 21.30 uur Op Ned. II om 20.00 uur ge dramatiseerde film over de Russische inval in Tsjecho-Slo- wakije in 1968. Op Duitsland 3 om 22.15 uur speelfilm ..A foreign affair" van Billy Wilder. Af en toe zon en vrijwel over al droog. Temperatuur om streeks 23 graden. Tot matig (kracht 4). aan de kust tot krachtig (kracht 6) toenemen de noordwesten wind. Zon op: 5.55; onder: 21.37; hoog water Schev.: 5.43 en 18.20; laag w.: 1.55 en 13.56. fc ■ME Een hittegolf, Irme bos- en heide- Inden en een bijna ca- trofaal watertekort be en ook dit jaar weer beeld van de Italiaan- lome is al 40 graden geme en op het eiland Sardinië 42 graden in de schaduw. Teen loopt te hijgen en te fen. zichzelf enige koelte uivend met een echte of proviseerde waaier, rdag zijn op de bekende men en straten van de stad fhts toeristen te zien, die Üanks de mediterrane tem- raturen onvermoeibaar van t ene monument naar het dere snellen om vaak te ein- •en in een van Rome's koele iteinen. Vele buitenlanders jn daarbij zo schaars ge- >ed dat de Romeinen er lande van zijn gaan spre- h. Maar hitte breekt wet, en politieagenten doen (in de laduw) een oogje dicht. Voi- ns de weersvoors pellers jurt de hittegolf voorlopig voort, en zit er zelfs een ;ing van de temperatuur in. tglna 9: Italië staat in lur en vlam. (midden) vanmorgen op Schiphol in gesprek met jour- Nederlandse ambassadefunctionaris terug, Surinaamse vertrokken SCHIPHOL Op Schiphol is vanmorgen vroeg het hoofd van de afdeling ontwikkelingssamenwerking van de Nederlandse ambassade in Paramaribo, drs. R.A. Schermel, aangekomen. Hij werd 20 juli door de Suri naamse regering uitgewezen en kreeg zes dagen de tijd Suriname te verlaten. Schermel zou „oneerlijke en on juiste informatie" over Suriname hebben verstrekt. Ge lijk met de aankomst van drs. Schermel, vertrok de eerste secretaris van de Surinaamse ambassade in Den Haag, G.A. Alvarez, die nog geen 24 uur nadat dr. Schermel gelast was Suriname te verlaten door de Ne derlandse regering werd uitgewezen. De Nederlandse en de Surinaamse ambassade-functionarissen kruisten elkaar op Schiphol. Zowel Schermel als Alvarez zeiden teleurgesteld te zijn over de wijze waarop zij het land moesten verlaten. Zeer grote opdracht NKF voor telefoonkabels RIJSWIJK De Maleisische PTT heeft Phi- lips-dochter NKF Kabel Telecommunicatie- kabelsystemen en haar Maleisische partner Binafon Telecommunications een principe- -opdracht gegeven van 750 miljoen gulden voor de levering en installatie van telefoon kabels. Het gaat om het ontwerpen en het le veren van kabels alsmede het uitvoeren van de civiele werken ten behoeve van een nieuw telefoon kabel net van 444.000 lijnen. Dit net wordt geïnstalleerd in vier provin cies. De levering zal geschieden op „basis van normale commerciële kredieten en zonder steun van de Nederlandse overheid, aldus de NKF Groep. Pagina 10: Opdracht welkome aanvulling orderpakket. „EEN PRESIDENT MAG NOOIT „NOOIT" ZEGGEN" WASHINGTON/MANA GUA/HAVANNA De Verenigde Staten streven er niet naar hun aanwe zigheid in Midden-Ameri- ka uit te breiden. Ook hebben de VS geen plan nen voor een militaire in terventie in dat gebied. Dit zei gisteravond presi dent Reagan tijdens een een door de televisie uit- gezonden persconferentie. Reagan ontkende dat de ko mende militaire oefeningen in het Caribisch gebied en in Midden-Amerika zullen leiden tot een nieuw Vietnamconflict. „Midden-Amerika is geen nieuw Vietnam. Maar het zou het kunnen worden als wij het nu niet krachtig verdedigen", aldus de Amerikaanse presi dent. Reagan verzekerde het Amerikaanse volk dat de rege ring geen voorbereidingen treft voor een oorlog. Wel be nadrukte hij nog eens dat „de ellende ginds vanuit het bui tenland komt, vanuit Cuba, de Sovjet-Unie en zijn bondgeno ten". Hoewel Reagan herhaaldelijk verklaarde dat de VS geen oorlog voorbereiden, wilde hij het sturen van troepen naar Midden-Amerika niet volledig uitsluiten. „President moeten nooit „nooit" zeggen", aldus Reagan. De minister van defensie van Nicaragua, Ortega Saavedra, heeft gisteren verklaard dat op nog geen 20 kilometer van de Nicaraguaanse kust Ameri kaanse oorlogsschepen „in een dreigende houding" liggen. Hij noemde de situatie in Midden- Amerika, in het bijzonder in Nicaragua, ernstig. Volgens hem is er sprake van „een dreiging van oorlog met Hon duras, of een Noord-Ameri kaanse interventie". President Castro heeft gisteren in een rede ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de Cubaanse revolutie fel uitgehaald naar de VS. Naar aanleiding van de militaire oe feningen in Midden-Amerika zei Castro, dat de VS een „ver gissing met onberekenbare ge volgen" dreigen te begaan. opluchting £n veel agrariërs il er gisteren an eindelijk weer ïns een lekker Jitje, al dan niet ipaard met on- 5er. Voor ande- n was de plot- linge verstoring n het wekenlan- i zomerse weer n minder aan- iname verras- ig. Zoals voor ize schoolkinde- n. die in hun va- 7 mtie de Kenne- erduinen eens Ide verkennen, werden over- len door een Drtbui en maak- n daardoor een it troosteloze __druk. Het weer ^^apte snel daar- H echter weer op blijft ook de fct van de week Hngenaam. Het r»rdt weliswaar séi tikkeltje koe- maar de kans regen is mini on aal. /at He' Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Een Japans meisje kijkt hier in een zojuist geopend blikje waarin drie levende Japanse rijstvisjes rond zwemmen. De visjes, die in zuurstofrijk water worden ingeblikt, kunnen daarin zo'n twee weken in leven blij ven. Deze aanwinst voor het aquarium kost ongeveer zes gulden. Weinberger verbiedt schieten op honden WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie. Caspar Weinberger, heeft het Pen tagon gisteren verboden nog langer op honden te laten schieten voor medische experimenten of voor opleidingsdoeleinden. De „Washington Post" meldde eerder die dag dat een militair medisch instituut van het Pentagon in Maryland binnen kort een schietbaan zou openen waar op honden en andere dieren geschoten zou worden zodat we tenschapsmensen de schotwonden zouden kun nen bestuderen. Op twee andere schietbanen ge beurde dit al. TEL AVIV De span ning op de door Israel be zette westelijke Jordaan- oever is sterk gestegen, nadat gisteren een aanslag werd gepleegd op de Ara bische Universiteit van Hebron. Drie Palestijnse studenten werden hierbij gedood en meer dan der tig raakten gewond. Tij dens een demonstratie in Nabloes, die werd gehou den uit protest tegen de aanslag, schoten Israëli sche militairen een Pale stijnse vrouw dood. Vier gemaskerde inzittenden van een voorbijrijdende auto schoten gisteren rond het mid daguur met automatische wa pens op een groep studenten, die voor de universiteit in He- bron stonden. Tevens gooiden zij een handgranaat naar de studenten. Direct na de aan slag brak er onder de Pale stijnse bevolking van Hebron een algemene staking uit. Is raëlische autoriteiten versper den vervolgens de uitvalswe gen van Hebron en voerden troepenversterkingen aan. De onrust verpsreidde zich snel over de gehele westelijke Jordaanoever. In diverse ste den werd door de Palestijnse bevolking gedemonstreerd. In Nabloes schoten Israëlische militairen met scherp toen woedende Palestijnen met ste nen gooiden. Een vrouw werd doodgeschoten. De afgelopen tijd is het bijzon der onrustig geweest in he- bron. Twee weken geleden werd een Israëlische kolonist door Palestijnen doodgestoken uit protest tegen de vestiging van Israëliërs in Hebron. Uit wraak doden joodse kolonisten toen een Palestijn en staken zij een deel van de markt in het centrum van Hebron in brand Pagina 9:PLO wil spoedzit ting van Veiligheidsraad. sreRUSSEL De Neder- gende keer vastgelopen its|ndse vissers mogen tot 1 overleg tussen de minis- ichjrtober oktober geen ha- ters van landbouw van de ng meer vangen. Dat is EEG. ;t gevolg van het voor De Nederlandse haringvissers vierde achtereenvol- hebben hun voorschot op de niet te regelen quota in het -ItTT EN DMDÉRMQl noordelijk en centraal deel van de Noordzee opgesoupeerd en zullen moeten wachten tot 1 otkober, als er in het zuide lijk deel van de Noordzee mag worden gevangen. De minis ters van de EEG komen op 3 en 4 oktober weer bij elkaar om de quota voor dat deel van de Noordzee vast te stellen. Komt de raad dan opnieuw niet tot overeenstemming, dan is dat voor de Nederlandse vis sers wél gunstig. Volgens be paling uit het gemeenschappe lijk visserijbeleid dat begin dit jaar tot stand kwam, mogen ze dan 19.000 ton haring vangen in plaats van de gebruikelijke 12.700 ton. Met het oog daarop deed minister Braks een be roep op de vissers momenteel niet tot acties over te gaan. De Nederlandse haringvissers overwegen namelijk toch te gaan vissen om zo, na opge bracht te zijn door de Britse kustwacht, de zaak voor het Europese Hof te brengen. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA TOUR-DE-FRANCE-PRUSVRAAG nog een onverwacht vervolg gekregen. Op het Binnenhof in Den Haag kreeg hij name lijk uit handen van oud-mi nister T. Gardeniers de 22e en laatste fiets van onze Tour-de- France-prijsvraag overhan digd Peter Joosse heeft de Gazelle- fiets van het model Tour de France Race te danken aan de goede beantwoording van de vraag hoe vaak de Belg Lu- cien van Impe het bergklasse- ment heeft gewonnen: zes keer. Vele deelnemers gaven datzelfde antwoord en daar om moest de slagzin weer de doorslag geven bij de toeken ning van de prijs. De door Pe ter bedachte zin luidt: Een renner telt pas echt mee als hij 'Triomphe'ert op de Champs Elysées". Mevrouw Gardeniers felici teert Peter Joosse met zijn fiets. Een pakket folders heeft gisteren in Amsterdam niet alleen het Turks verkeersbureau in rep en roer gebracht, maar ook de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) vier uur werk bezorgd. Men dacht dat het een bombrief betrol, omdat het pakket een nogal vreemde vorm had. De hele omgeving werd afgezet, waarna bleek dat het om folders van de Raad van Europa ging. Goed nieuws dus in de Leidse Courant. Beter dan dat een pakket folders achteraf een bom blijkt te aim De Leidae Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend uanl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. LEIDEN: Korte Raamsteeg 75 Rosmolen 30 Bevrijdingsplein 19

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1