LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT Zomerbloemen te kust en te keur Ruud Warmerdam kandidaat voor drie Yoorhoutse titels Masterstoernooi op park Unicum IN EN OM DE KAS Binnen enkele weken topaanvoerblauwe besseri- re LAND EN TUINBOUW/SPORT £etdóc Courant DINSDAG 26 JULI 1983 PAGING N STERK C-VELD OP KATWIJKS ZEE EN DUIN KATWIJK/VOORHOUT Ivar de Jong is in het tennistoernooi van Zee en Duin als de te kloppen speler van start gegaan. De Alphense Unicum-spe ler voert in Katwijk de ranglijst der B-spelers aan voor club- en teamgenoot Frans Grimbergen en Duitse tennistoeristen Hardy Mans en Ralph Tepper. Een plaatsing die een interessante confron tatie tussen Grimbergen en Mans in de halve finale in de hand werkt. Tot nu toe was de Duitser twee maal te sterk voor Frans Grimbergen, ongetwijfeld een reden voor de Lisse- naar die achterstand in Katwijk tot 1-2 terug te brengen. Een andere aar dige ontmoeting die eer der deze week had moe ten plaatsvinden, die tus sen De Jong en Axel Goi- ke, zal geen doorgang vin den. De Duitser die in Hillegom nog tot de laat ste vier doordrong, moest zich wegens een „verlet- zung" terugtrekken. Bij de B-dames begint Tine Langeveld als favoriete aan het karwei. Thuisspeelster Ma rijke Guyt volgt hier op de tweede plaats, terwijl ook Maureen Meijer (3) en Rose- marie Verdegaal (4) op be schermde posities zijn neerge zet. Een plaatsing die door Maureen Meijer niet kon wor den waargemaakt. Talentvolle Annemarie Jünger bleef haar immiddels al met 6-1, 6-4 de baas. Overigens verdween ook echtgenoot Har uit het toer nooi. De aan zijn schouder ge blesseerde dokter had geen verweer tegen Duitser Peter Meis?: 3-6, 0-6. Zowel in het herendubbel als in de B-mixed wordt in Kat wijk een hoofdrol voorzien van Frans Grimbergen. Met Jan Willem Lugthart wordt Grimbergen in de eindstrijd tegen Har Meijer en Philip van der Kwast verwacht, ter wijl hij met Marijke Guyt als papieren winnaar aan het ge mengd dubbelspel begint. De heren in C kennen relatief de sterkste bezetting. Tim van Dijk eerder eerste in Noordwijk en Hillegom staat niet ten onrechte als reekshoofd nummer één op de lijst. Michael van der Berg, Guido Roth en Ron Peters (Heerhogowaard) zijn de grootste concurrenten in het veld van vierenzestig deelne mers. Bij de C-dames wordt een reprise van de finale van vorig jaar verwacht. Annema rie Jünger en zusje Jeanine zijn derhalve de twee geplaat ste speelsters. In beide D-categorieën heeft de organisatie wijselijk afge zien van een echte plaatsing. Desondanks mag de bovenaan de D-lijst geposteerde Harry Brandenburg van Zee en Duin best als de favoriet worden ge zien, terwijl Johan van der Lippe zich als meest waar schijnlijke finalist in het on derste gedeelte van het sche ma bevindt. Bij de D-dames zijn Petra Guyt (bovenaan) en Nelleke Guyt (onderaan) ver van elkaar op de lijst gezet. Ook dat zou best wel eens een soort plaatsing kunnen zijn. Beide zusjes van Marijke ver dienden dit seizoen immers al de nodige punten voor het Leidse Courant Circuit. Voorhout Het toernooi van SV Voorhout moet Ruud Warmerdam maar liefst drie titels gaan opleve ren. De Hillegomse tennisser staat niet alleen in het heren enkelspel C als eerste ge plaatst, maar weet zich ook in de herendubbel (met Paul Da- men) en de mixed (met Riet van Balen) de favoriet. In de singlestrijd mag War merdam de meeste tegenstand gaan verwachten van Olav ten Bosch. Jan Baan en Erik de Graaf (samen als tweede ge plaatst in de dubbel) zijn als mogelijke halve finalisten op de plaatsen drie en vier be land; Han de Jong begint der halve slechts als outsider aar het immer gezellige Voorhout se gebeuren. Marja Kuijpers bij de dames de papieren num mer één. Noordwijkse Winne ke den Otter moet haar van een triomf gaan afhouden. Bij de dubbelende dames in C voeren Liesbeth Hoogervorst en Ellen de Jong voor Riet van Balen en Anneke van Overloop de lijst aan. Het herenenkelspel D is in Voorhout dit jaar sterk bezet. Teus van de Tonnekreek (1), Kees van Velzen (2). Ben Dek ker (3) en Jan Willem Vrees wijk (4) toonden eerder dit sei zoen al aan een zeer redelijke bal te kunnen slaan. Heidi La- keman (SVV) begint ondanks haar plaatsing als tweede bij de D-dames als de favoriete nu nummer één Mandy Oostlan- der zich (erg laat) „wegens va kantie" heeft teruggetrokken. GERT-JAN ONVLEE 'iillllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIr j Russisch staatscircus twee maanden in Nederland AMSTERDAM Het Russisch staatscircus be- gint vrijdag in het daarvoor omgebouwde Carré s i in Amsterdam aan een tournee van twee maan- den door Nederland. Van 23 tot en met 29 au- i gustus zal het spektakel te zien zijn in de Hout- rusthallen in Den Haag. E Met 130 medewerkers 72 Russen en de rest Neder- landers brengt het circus een programma van onder meer hondendressuur, vatenspringen, vliegende trape- ze, narrenbal op de trampoline, actie op een eenwielige fiets, ballet, een kamelen-nummer, een muzikaal inter- 5 mezzo, virtuoze ruiters te paard, de vrolijke schoor- E steenveger, berendressuur en vliegende acrobaten. Centrale figuur in het circusprogramma is de clown E Andre Nikolajew. Hij breit alle nummers aan elkaar en E treedt zelf in vrijwel elk nummer op. Nikolajew, die E ook alle teksten voor het circus schreef, heeft boven- E dien de regie in handen. Dit Russische circus onderscheidt zich van de andere circussen uit dat land, die de afgelopen jaren in Neder- land optraden, door de humor, aldus Nikolajew gisteren E op een persconferentie in Amsterdam. E E Aan het programma werken verder mee vijfentwintig E E honden, tien paarden, zes beren, twee kamelen, een E E stier en een ezel. Het circus-orkest is op de Russische E dirigent na geheel samengesteld uit Nederlandse musi- E ci. E E Het circus blijft tot en met 21 augustus in Carré in Am- E E sterdam en komt dan naar Den Haag. Daarna is het nog E E te zien in Ahoy te Rotterdam, de Rijnhal in Arnhem, E E het Philips Ontspanningscentrum in Eindhoven, de E E Frieslandhal in Leeuwarden en de IJsselhal in Zwolle. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï LEIDEN Het aan het Leidse Courant Circuit verbonden Masterstoer- nooi zal definitief op het tennispark van Unicum worden verspeeld. De na afloop van de toernooien- reeks hoogstgeklasseerde acht spelers en speelsters in de B, C en D-catego rieën worden op 15, 16, 17 en 18 september op Uni cum verwacht om daar te gaan strijden om de zes vakante Master-titels en de aan die kampioen schappen verbonden eer én prijzen. Hoewel er, voor de definitieve deelnemerslijsten kunnen worden gemaakt, nog negen voor het LC-Circuit meetel lende toernooien in het Leidse District dienen te worden af gewerkt, begint er in sommige klassen toch duidelijk teke ning in het klassement te ko men. Bij de heren in B bijvoor beeld, lijken de eerste zes van dit moment nu al vrijwel ze ker van een plekje op het Mas- tersgebeuren. En ook in de resterende categorieën zijn er al diverse zekere spelers en speelsters aan te wijzen. Nancy Toole is dat bij de da mes in B nog niet. Toole zette afgelopen week echter wel een goede stap in de richting door naar de vijfde plaats op te klimmen. Ook C-heer Dick Zaadnoordijk tenniste zich een aardig eind in de juiste koers door TeHaDo op zijn naam te schrijven. Tim van Dijk zou in deze klasse best wel eens de vreemnde eend in de bijt kun nen gaan worden. De Zeeuw Van Dijk won na Noordwijk ook Hillegom en start deze week als favoriet op Zee en Duin. Irma van den Oudenrijn tenslotte, nam bij de D-dames de koppositie over van Joyce Keuning. Standen aan kop HEB: 1. Hans Tönjann (Unicum) 472; 2. Ivar de Jong (Unicum) 320; 3. Her man van der Capellen (Unicum) 237; 4. Bub van der Zee (Roomburg) 235; 5. Frans Grimbergen (Unicum) 217; 6. Freek van der Capellen (Unicum) 210; 7. Marcel Vink (Hillegom) 120; 8. Bob van Overbeeke (Unicum) 110; 9. Jos Koemans (Metselaars) 100; 10. Norbert Salari (Victoria) 87; 11. Mar cel van Rijn (Leidse Hout) 80; 12. Adriaan Panmann (Mijdrecht) 75; 13. Anne Jan van der Meer (Unicum) 70; 14. Marco Winter (Metselaars) 65; 15. Hans van Scheppingen (Mijdrecht) 52; 16. Leon Damen (Hillegom). Axel Goike (Duitsland) en Hardy Mans (Duitsland) 50; 19. Henk Janssen (De Munnik) 40; 20. Edwin Westraten (TEAN) 35. DEB: 1. Ingelise Driehuis (Unicum) 289; 2. Jacqueline van Wijk (Unicum) 195'; 3. Tine Langeveld (TEAN) 142; 4. Margot van Overloop (De Munnik) 120; 5. Nancy Toole (OLTC) 105; 6. Manon Beltgens (TV Sittard) en Pa tricia van der Steen (Breda) 100; 8. Henny Fehling (Unicum) 92; 9. Ma rijke Guyt (Unicum) en 10. Marion Hoogeveen (Nieuw Vennep) 90; 11. Spijker (Mijdrecht) 125; 17. Rob tien (Groenendaal) en Cees va ren (Zoeterwoude) 117; 19. Brandenburg (Zee en Duin), Castien (Groenendaal) en Ja lem Vreeswijk (Hillegom) 104. HED: 1 Karl van Uden (Nieuwkoop) 672; 2. John van Overloop (De Mun nik) 337; 3. Teus van Tonnekreek (Nieuw Vennep) 285; 4 Piet Hein Dekker (WOC) en Jan de Ridder (NIJC) 150; 6. Arno Vonk (Artesia) 145; 7. Mare Euser (Seghwaert) en Gerard Otto (Ter Aar) 137; 9. Rob Koeleman (Ter Aar) 130; 10. Maarten Esselink (Maneskamp). Marcel van Gaaien (Alkemade). Michiel Kareis (Kieviten). Jeroen Koppert (Sik- kens). Joost Moerel (TV De Hartel), Coen van Santen (ALTV) en Wilco DED: 1. Irma van den Oudenr (Botesa) 300; 2 Joyce Keuning (Si senheim) 212; 3 Suzanne Vissfan i (OLTC) 200. 4. Petra Guyt (Zee iicc Duin) en Ariénne de Vos (OLTT. 165; 6. Annemiek Kalf (TEAN) ifibOL 7 Tilly van Overloop (De Munnjldt 150; 8. Mattie Hofland (Botesa) jstë Bernadette Kortmann (Boskoop) liert 10. Jacqueline Paauw (De MunnL h en NoClIa Tieken (Groenendaal) lf 12. Margot van de Haak (Boekhon^' 120; 13. Roxane Beumers (MLT(moj Cateleine Kranendonk (Buijtenweg- et en Karin van Reeuwijk (HTC) l]ancj 16 Yvonne Snellenberg (Artesia) C i 17 Wil van der Meer (NIJC) en J?eel quelien Verbakei (Waddinxveen) 19. Nelleke Guyt (Zee en Duyn) f. Lycea Voorham (Noordwijk) 87. Christel Verwoert (De Munnik) 77; 12. Inge van der Loo (Nieuwesloot) 75; 13. Conny Lugt (Leimonias) en Sylvia Steenvoorden (Zandvoort) 70; 15. Annette Hins (Leidse Hout) 55; 16. Meggi Tas (Victoria) 40; 17. Hanneke Rother (Noordwijk) 35; 18. Elly Hen- neman (Juliana). Brigitte van der Maarel (De Munnik). Maureen Meijer (Unicum). Annette Meininger (Nw. Vennep) en Sandy Wenderholt (Cas- tricum) 30. HEC: 1. René Cardinaal (TEAN) 429; 2. Michael van der Berg (Unicum) 325; 3. Rien Booy (TEAN) 307; 4. Dick Zaadnoordijk (Leidse Hout) 270; 5. Ruud Warmerdam (Hillegom) 252; 6. Tim van Dijk (Animo) en Lode- wijk Kallenberg (Unicum) 250; 8. Freek Tanis (Merenwijk) 224; 9. Wil Albers (Lisse) 207; 10. Olav ten Bosch (OLTC) 180; 11. Thomas Koemans (Artesia) 172; 12. Rob van Marwijk (Roomburg) 160; 13. Rob Ubink (TEAN) en Karl van Uden (Nieuw koop) 115; 15. Harold van Offeren (ZTC) 110; 16. Jan Baan (SV Voor hout). Erik de Graaf (SV Voorhout) en Peter Hölger (Duitsland) 100; 19. Frank Bennemeer (TEAN) 95; 20. Wijnand Nuyts (TV Roozendaal) 87. DEC: 1. Brigitte van der Maarel (De Munnik) 525; 2. Margot van den Ou denrijn (Botesa) 187; 3. Annemarie Jünger (Zee en Duin) 150; 4. Marion Post (De Munnik) 127; 5. Hetty Bosch (Unicum) 115; 6. Suzanne Veismann (Duitsland) 105; 7. Willie den Hollan der (Zee en Duin). Ellen de Jong (Hillegom), Winneke den Otter (Noordwijk) en Martine Steinberg (Essen) 100; 11. Nelleke Weijermans (Roomburg) 95; 12. Madeion Verde gaal (STV). Trees van der Voort (Me renwijk) 90; 14. Simone den Hollan der (Rijnkanters) 87; 15. Tiny van Velzen (Zoeierwoudse TC) 85; 16. Marja Kuipers (Lisse) 75; 17. Jeanine Jünger (Zee en Duin). Judith Rollka (Duitsland). Connie Vreeswijk (Hille- Dick Zaadnoordijk bereikte mede door zijn zege op TeHaDo vierde plaats op de ranglijst van de C-heren. 11de let PARIJS De Franse schrijver Rene Falliet i is gisteren op 55-jarige leeftijd in een zin o kenhuis in Parijs aan de gevolgen van kanon ker overleden. Dit heeft zijn uitgever bnee kend gemaakt. Fallet heeft een twintigtften romans op zijn naam staan, waarvan er e*an paar werden bewerkt voor de film. iet jaag Rene Fallet werd op 4 december 1927 geb|'et ren in Villeneuve-Saint-Georges in Val <lalal Marne onder Parijs. Zijn formele onderw?an ging niet verder dan de lagere school. Ma«rer J in 1964 al kreeg hij een prijs voor „Paris a.aa' overledenmois d'aout". Hij werkte van 1945 tot 19? voor het dagblad Liberation en van 1952 t/ur' 1955 voor het satirische blad Canard Er^P chaine. Zijn bekendste roman was en ble£r. 1 „Le beaujolais nouveau est arrive". K Franse auteur Rene Fallet Houdbaarheid steeds meer bepalend bij bloemenkeus De toenemende wereldwijde concurrentie in de bloemenhan del laat zich niet alleen gelden in het leveren van een geva rieerd en goedkoop produkt, maar doet zich ook gevoelen in de houdbaarheid van het produkt. De bloemenkopende klant gaat steeds meer aandacht besteden aan de houdbaarheid van de bloemen en planten waardoor mede de keus wordt be paald. Men weet steeds meer uit ervaring, welke bloemsoor ten en planten gauw „weg" zijn en welke langere tijd houd baar zijn. Er zijn „sterke" bloemen met de chrysant als eerste in de rij gevolgd door anjers en diverse andere algemeen be kende soorten. Op die keus van de klanten gaan kwekers en handelaren steeds meer inspelen, niet slechts door bepalen van de keus, maar ook met betrekking tot de verzorging en de verpakking. Op dat terrein bestaat een nauwe samenwerking tussen be trokken partijen, waarbij de exporteurs niet achterblijven. Vooral bij export over lange afstanden en dus ook meer tijd rovend, speelt de houdbaarheid van bloem en plant een be langrijke rol. De Vereniging Bloemenveilingen Nederland (VBN) heeft dan ook diverse voorschriften opgesteld waaraan de ter veilingen aangevoerde produkten moeten voldoen. Die bevatten onder meer een kwaliteitsvoorschrift, sorteringsvoorschrift en ver pakkingsvoorschrift. Zo zijn er minimumeisen gesteld aan rijpheid, versheid, beschadiging, niet krimpend, lengte en ste vigheid van de stelen. Dat alles is in verschillende klassen in gedeeld. Een bos bloemen moet uniform zijn, aantal staat vast. bepalingen inzake „ontbladeren" etc. Over verpakking van bloemen bestaat regelmatig een strijd, ook wat betreft de bloemsoort. De handel stelt zich op het standpunt dat met herhaaldelijk en onnodig „ompakken" van bloemen niet al leen veel tijd verloren gaat, maar het produkt ook te lijden heeft. Een Westduitse supermarkt klaagde er enige tijd gele den over dat al het ompakken veel geld kost. In Rijnsburg is een speciale ompakkingsgelegenheid, die zich speciaal richt op de produkten bestemd voor supermarkten, vooral in West- duitsland. Daar zijn tienduizenden winkeliers bij aangesloten. De problemen liggen voor wat de potplanten betreft minder zwaar, omdat men hier de beschikking heeft over een uitste kende en beschermende emballage. Onlangs werd in Utrecht een speciale en internationale verpakkingsbeurs gehouden met allerlei soorten bloemen- en plantenverpakkingsmateri- aal. Ook de diverse veilingen schaffen zich regelmatig nieuw ver pakkingsmateriaal aan. In het Proefstation te Aalsmeer worden speciale proeven ge nomen voor verlengen van de houdbaarheid van bloemen en planten. Men heeft daartoe de beschikking over een kas met dubbel dek. teneinde de verschillen in teelt- en houdbaarheid vast te stellen. Veel verschil in houdbaarheid heeft men tot dusver nog niet kunnen vaststellen, maar het onderzoek wordt voortgezet. Het betekent dus, dat het niet blijft met zo op goed geluk kweken van bloemen en planten, doch wel aan de hand van verbetering van het produkt op verschillend gebied. Sommige produkten gaven een beter houdbaarheid te zien. Genoemd Proefstation heeft een aantal adviezen samenge steld met betrekking tot groter houdbaarheid van bloemen. Plaats de bloemen in verpakking enkele uren in een schone emmer in schoon water. De bloemen kunnen dan goed water opnemen. Alvorens dit te doen moet eerst een stukje van de steel worden afgesneden of geknipt, gebruik altijd een schone vaas. Na gebruik enkele uren met een chlooroplossing de vaas weer weg zetten. Vervolgens wassen met zeep en goed nas poelen. Snij voordat de bloemen in een vaas gaan met een scherp mes een stuk van de steel schuin af. Dit geldt ook voor houtige stelen. Het is weer volop de tijd van de zomerbloemen. „Zomergoed" is erg popu lair. Vorig jaar vonden meer dan driehonderd miljoen zomerbloemen hun weg van de bloe- menkwekers naar de huishoudens. Deze zomer wordt een zo mogelijk nog grotere vraag en een daarmee gepaard gaand aanbod verwacht. Door de sterk toenemende be langstelling voor zomer bloemen is het assorti ment dit jaar breder dan ooit. In totaal worden in Nederland zo'n driehon derd verschillende zo merbloemen geteeld. Hoewel in de volksmond over zomerbloemen als groep bloe men wordt gesproken, is het grote aantal soorten nauwe lijks meer onder één noemer te vatten. Veel zomerbloemen zijn de afgelopen jaren zo in belangrijkheid toegenomen, dat ze zeker een aparte ver melding waard zijn. Hierbij komt dat een aantal bekende „zomer"bloemen, zoals gips- kruid en Liatris, niet alleen in de zomer, maar tegenwoordig het hele jaar door te koop zijn. Naar grootte van het aanbod zijn echter juli en augustus zo merbloemenmaanden bij uit stek. De prijzen zijn in deze maanden bijzonder aantrek kelijk. Juist de grote variatie in kleuren en vormen maken zomerbloemen zeer geschikt voor het zelf maken van bloemstukjes. Informeer wel of de verschillende zomer bloemen die in het bloem- Volop zomerbloemen, ook om zelf eens een bloem stukje of zomerboeket te maken. stukje verwerkt worden een even goede houdbaarheid hebben. Het is immers zonde als na een week de helft van het stukie is uitgebloeid en de Behalve gebruik voor bloem- kleine witte, roze of rode andere helft nog niet. Over stukjes zijn ze veerl gevraagd bloemejtes de bekendste „zo- het algemeen zijn zomerbloe men echter goed houdbaar. voor gemengde boeketten. mer"bloem. Die wordt veel- Gipskruid is met zijn vele vuldig verwerkt in onder meer bossen rozen en alle mo gelijke gemengde boeketten. Ook de om zijn dieppaarse I aarvormige bloeiwijze bekend staande Liatris is zeer gechikt voor gemengde boeketten. Voorts is er bijvoorbeeld de beter onder denaam Statice bekend staande Limonium, een goed houdbare zomer bloem, die in verschillende kleuren te krijgen is. Ook de violier of Matthiola is een welbekende snijbloem. Ze zijn er in wit, roze en rozerood. Om er nog een te noemen: de duizendschoon. Behalve keiu ren van wit tot donkerrood wordt ook de tweekleurige duizendschoon geteeld. Ge middeld hebben ze wel twin tig bloemen per steel. Zowel voor gemengde boeket ten, bloemstukjes als grote bloemarrangementen is ook de Allium veel gevraagd. Deze zomerbloem heeft een bolvormige bloeiwijze met op de bol tientallen kleine bloe metjes. Naar groottel van de bloeiwijze en lengte van de steel is Allium in verschillen de maten te koop. Zo ziin er nog veel meer zo merbloemen, teveel om op te noemen. Voor alle zomerbloe men gelden dezelfde verzor- gingstips als voor andere snij bloemen: gebruik schoon wa ter, een schone vaas en voeg altijd snijbloemenvoedsel toe aan het water. Snij een stukje schuin van de steel en zorg dat er geen bladeren of knop pen in het water komen. Dit vervuilt het water en zorgt dat de bloemen minder goed water kunnen opnemen. Zet zomerbloemen nooit in de zon en op de tocht. De eerste blauwe bessen zijn geveild. Binnen enkele weken wordt de topaanvoer ver wacht. Opnieuw is een toene ming van het aantal blauwe bessen waargenomen. Vorig jaar werden aan de Limburg se veiling CVV in Grubben- vorst 193 ton blauwe bessen geveild, hetgeen toen goed was voor een omzet van 1,25 miljoen gulden. De CVV is verreweg de belangrijkste bessenveiling. Ongeveer ne gentig procent van de Neder landse blauwe bessen worden daar voor de klok gebracht. Niet alleen in aanbod, maar ook in prijs zijn blauwe bessen de laatste jaren gestegen. Dit komt doordat de vraag naar blauwe bessen in het korte seizoen ook groter is gewor den. Nog maar onlangs brach ten de blauwe bessen zo'n vijftien gulden per kilo op. verpakkingen. Men kan de met de hand geplukte schoon heden aantreffen in bakjes van tweehonderd gram, in pondsdozen (bij een grotere aanvoer) of los in tomatenkis- tjes (bij topaanvoeren). De aanvoer van blauwe bessen nam in 1982 met 61 procent toe ten opzichte van het jaar daarvoor. De omzet werd in 1982 tweemaal zo groot als twee seizoenen voordien. licht bedauwde veredelde bos bes. Behalve als smaakmaker in de yoghurt, op pannekoe ken, in vla, brandewijn of je never, is de blauwe bes ook erg gezond. Teler en bosbes- pionier Piet van der Well, die zijn bedrijf op de grens van Brabant en Limburg heeft, zei ooit: „Voor kleine kinderen die aan diarree lijden, helpt niets beter dan bosbessen. Ie mand met een zware ver koudheid of keelontsteking is De blauwe bes is eigenlijk een met bosbessen snel weer 'ü- ter. Is je maag van streek: met bosbessen is het zo weer over". Blauwe bessen werden in het begin van de jaren vijftig in ons land in cultuur gebracht. Een consulent bracht de plan ten mee uit de Verenigde Sta ten, waar de blauwe bes een „groot" produkt is. De eerste planten werden gezet in de buurt van Helenaveen. De Peelgronden zijn bijzonder gechikt voor de teelt van de blauwe bes. De struik groeit W goed op humusrijke gronden i_ met een wat zuur karakter. Bij de blauwe bes is sprake van een biologische teelt. Ge- i wasbeschermingsmiddelen worden nauwelijks gebruikt, omdat het aantal plagen en j ziekten bij de blauwe bes ge ring is. Het blauwe bessenseizoen in ons land is helaas kort. Half i september loopt de aanvoer b" weer af. \J

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6