Dr. E. Scott: Vertrouwen in Wereldraad gegroeid bij aangesloten kerken STTÏÏ71 TAFEL DE DANS OM DE MILJOENEN BIJ VOLVO NIEUWE STIJL Ceidoe Nederlanders in commissies wereldraad KORTE METTEN kerk wereld Dictatoriaal brutaal brieven ACHTERGROND CeidaeSomant DINSDAG 26 JULI 1983 PAGI ÜII De betrekkingen tussen de Wereldraad van Ker ken en de ruim driehon derd lidkerken zijn aan zienlijk beter dan in 1978. De kerken zijn eerder be reid met de staf en in het bestuur in discussie te gaan over de program ma's. Verder wijzen de stijgende bijdragen van de kerken op een groei end vertrouwen in de wereldraad. Tot deze con clusie kwam de angli caanse aartsbisschop van Canada, dr. Edward Scott, toen hij als voorzit ter van het Centrale Co mité (bestuur) van de we reldraad gisteren de alge mene vergadering in Vancouver verslag uit bracht over de periode sinds de vorige algemene vergadering in 1975. Bezorgd uitte Scott zich over het feit, dat bijna veertig pro cent van de lidkerken (113 van de 303) geen directe fi nanciële bijdrage aan de we reldraad geeft. Voor een deel is dit het gevolg van de ar moede in de derde wereld, voor een ander deel komt dit, doordat de Oosteuropese ker ken niet met harde valuta kunnen betalen. Zij compen seren dit onder meer door vergaderingen in hun land te laten houden waarvoor zij de kosten dragen. Het ledental van de raad is toegenomen. Twintig kerken op twee na allemaal uit de derde wereld zijn volledig lid geworden. Vijf andere ge associeerd lid. Betrekkingen met andere kerken, in het bij zonder met de r.-k. kerk, kon den gehandhaafd blijven en in veel gevallen verdiept. Drie kerken hebben hun lid maatschap opgeschort, nadat de wereldraad in 1978 besloot uit het speciale fonds van het PCR (programma ter bestrij ding van het racisme) een gift aan het Patriottisch Front van Zimbabwe te verstrekken. Nadat gesprekken met deze kerken waren gehouden, be sloot de Presbyteriaanse kerk van Ierland alsnog het lid maatschap op te zeggen. Het Leger des Heils deed hetzelf de, maar bleef in een broeder lijke relatie staan tot de raad in de zin van een christelijke wereldgemeenschap. Het is zelfs actief betrokken geweest in de voorbereiding van de assemblee. Als derde heeft de Evangelisch-Lutherse Kerk van Schaumberg-Lippe geen verdere formele stappen ge daan, nadat het lidmaatschap was opgeschort. Aan het eind van zijn toe spraak merkte dr. Scott op, dat de kerken thans het einde van een tijdperk meemaken. Ze hebben in de afgelopen ja ren vaak te weinig kritisch gestaan tegenover de cultuur. Kerken moeten zich steeds weer bewust worden, dat zij „in de wereld, maar niet van de wereld" zijn. De Zuidafrikaanse theoloog dr. Allan Boesak uit Zuid- Afrika, sinds augustus voor zitter van de WARC, de we reldbond van hervormde en gereformeerde kerken, wees er gisteren in zijn inleiding voor de assemblee op, dat veel christenen in de derde wereld vrezen, dat het vredesvraag stuk gescheiden wordt van de vraag naar gerechtigheid, doordat „vrede" vooral als een Noordatlantische zaak wordt beschouwd. Het vredes vraagstuk, aldus Boesak, mag niet als alibi worden gebruikt om de onopgeloste problemen van racisme, honger en ar moede te ontvluchten. Zou den we dat doen, dan zou onze aandacht voor de vrede een onderdrukkende ideolo gie worden waarmee onrecht zal worden gerechtvaardigd. De algemene vergadering van de wereldraad moet zich vol gens Boesak uitspreken over vrede, gerechtigheid en be vrijding. Het gaat de kerk ten diepste aan, dat deze wereld wordt bedreigd door militaris me, hebzucht en racisme. Hij verwierp de opvatting, dat het vredesvraagstuk uitsluitend een zaak voor politici en mili tairen is. De kerken hebben op basis van hun geloof, dat Jesus Christus het leven van de wereld is, een verantwoor delijkheid voor de toekomst van deze wereld. Boesak, die als een fervent te genstander van de apartheid geldt, constateerde, dat door de openlijke steun van het westen de apartheid in Zuid- -Afrika momenteel sterker is dan ooit. Het lijkt, zo zei hij, als of de machtigen in deze wereld het laatste woord heb ben. Het geloof, dat Jesus Christus de Heer van het le ven is, geeft velen daarente gen de moed zich tegen het onrecht te verzetten. In dit verband noemde hij de secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de angli caanse bisschop Desmond Tutu, die van de regering in Pretoria geen toestemming heeft gekregen de vergade ring van de wereldraad bij te wonen. In een boodschap aan de as semblee heeft paus Johannes' Paulus II geschreven, dat de contacten tussen het Vaticaan en de Wereldraad van kerken de zaak van de christelijke eenheid hebben bevorderd. De assemblee zal ons dichter bij het doel brengen waarnaar we allen verlangen, aldus de paus. De vele problemen op de weg naar eenheid moeten met geloof en volharding overwonnen worden. Acht tien waarnemers wonen na mens het Vaticaan de algeme ne vergadering bij. Een van hen is Pierre Duprey, secreta ris van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christenen. Vier Nederlandse deelnemers op de algemene vergadering van de wereldraad in Vancouver zijn benoemd in enkele commissies, die voor het werk van de wereldraad van belang zijn. De gereformeerde predikante mevrouw M. van der Veen-Schenkeveld (Rijswijk) krijgt zitting in de dertig perso nen sterke benoemingscommissie, die uit de 930 gedelegeer den in Vancouver de 130 leden van het Centrale Comité (be stuur) van de wereldraad aanwijst. De penningmeester van de Raad van Kerken in Nederland, mr. G. Ch. Kok (Rotterdam), gedelegeerde namens de oud- -katholieke kerk, komt in de financiële commissie van de we reldraad. Drs. G. H. Terpstra (Utrecht), een van de drie gere formeerde afgevaardigden, werd gekozen in de commissie, die op basis van de voorstellen uit de algemene vergadering algemene richtlijnen moet formuleren voor het werk van de wereldraad in de komende zeven jaar. Tenslotte komt de hervormde gedelegeerde dr. J. Bos (voor malig directeur van ICCO en thans werkzaam op het ministe rie van ontwikkelingssamenwerking) in de commissie, die verklaringen van de algemene vergadering zal voorbereiden. Een niet gering aantal Pool se ouders heeft volgens ker kelijke kringen geweigerd zijn kinderen te laten deelne men aan een vakantie-uitwis seling met de DDR. Volgens de plannen zullen rond hon derdduizend Poolse kinderen naar de DDR reizen om in va kantiekampen van de Freie Deutsche Jugend, de commu nistische jeugdorganisatie, op verhaal te komen. Rond 35.000 jeugdigen uit de DDR zullen vakantie in Polen gaan houden. Veel Poolse ouders hebben de vrees geuit voor communistische indoctrinatie van hun kinderen in die Duit se kampen. Ook werd vrees uitgesproken, dat de kinderen niet hun godsdienstplichten zouden kunnen vervullen en geen contact kunnen opne men met de rooms-katholieke kerk in de DDR. Dertien vooraanstaande persoonlijkheden uit de angli caanse, lutherse, doopsgezin de, rooms-katholieke kerk en de „Verenigde Kerk van Ca nada" hebben zich uitgespro ken tegen voortzetting van de uraniumwinning in Canada, die is geconcentreerd in de provincie Saskatchewan. De ondertekenaars van de oproep zeggen, dat het werken in uraniummijnen slecht voor de gezondheid is. De winning zelf moet als twijfelachtig worden beschouwd, gezien de behoefte aan uranium van de zijde van de wapenindustrie. De assemblee van de We reldraad van Kerken in Van couver zal door de IKON-Te- levisie op diverse manieren worden gevolgd. Via de actu aliteitenrubriek Kenmerk op de woensdagen 27 juli, 3 en 10 augustus met een verslag. Voorts op de vrijdagen 29 juli (inventarisatie van de belang rijkste zaken die aan de orde komen), 12 augustus (de ver houding tussen de eenheid van de kerk en de gerechtig heid in de wereld), 19 augus tus (in hoeverre zijn bij het voorgaande de kerkelijke or ganisatievormen van beteke nis) en 2 september (wat kwam op de conferentie aan de orde in verband met de vragen rond vrede en veilig heid). Binnen afzienbare tijd zal het priesterseminarie „Lux mundi" (licht der wereld), ge vestigd in een voorstad van Bangkok, worden omgezet in de eerste rooms-katholieke universiteit van Thailand. Achtergrond hiervan is het grote plaatsgebrek op de rijks universiteiten. Van de hon derdduizend studenten die zich jaarlijks aanmelden kun nen de elf rijksuniversiteiten er maar twintigduizend plaat- „Bid en werk", goed voor economie VS Herinvoering van het ge bed op de openbare scho len in de Verenigde Sta ten zou volgens staatsse cretaris Gary Bauer van het ministerie van On derwijs wel eens goed kunnen zijn voor verster king van de Amerikaan se economie. Op een conferentie in Louis ville in Kentucky verklaarde Bauer, dat velen in de VS te weinig oog hebben voor het feit „dat er een bepaalde sa menhang bestaat tussen per soonlijke ethiek en persoon lijke produktiviteit". Het schoolgebed zou ertoe kunnen bijdragen.dat er een generatie arbeiders opstaat dié verschil kan maken tus sen wat goed en wat fout is. Als kinderen, zo zei Bauer, niet de gelegenheid krijgen zich grondwaarden eigen te maken kan men niet ver wachten, dat zij later in staat zouden zijn als werknemers gedisciplineerd en naar de hoogste ethische maatstaven te werken. Het uitspreken van gebeden en het lezen uit de bijbel zijn naar het oordeel van het hooggerechtshof van de VS niet te verenigen met het principe van scheiding tussen kerk en staat. Deze uitspra ken uit 1982 en 1983 worden voortdurend aangevochten, niet het minst door president Reagan die zich meermalen in het openbaar voorstander heeft getoond van herinvoe ring van het gebed op de openbare school. Ovenschotel met mie en sla vruchtengruwel Voor twee personen hebt u nodig: 250 g mie, zout, ui, 20 g margarine, 1 paprika, 75 g gehakt, 2 eieren, 4 le pels melk, peper, 75 g ge raspte kaas; sla, zout, peper, suiker, mosterd, 2 lepels azijn, 2 lepels olie, verse tuinkrui den, 1 tomaat; water, 25 g gerstevlokkcn, halve citroen, 200 g vruch ten (bessen, frambozen, aardbeien, perziken), sui ker naar smaak. Kook de mie gaar zoals op het pak staat of zet een ruime pan halfvol water op met zout naar smaak, leg er de mie in zodra het water kookt en haal de slierten met een vork goed los, de kooktijd is dan circa vijf minuten. Schenk de pan leeg in een vergiet dat in de goot steen staat. Fruit in een ruime braadpan de fijngesnipperde ui in de margarine lichtbruin, bak ver volgens al omscheppend de kleingesneden paprika mee en na een paar minuten ook het gehakt. Roer tot het gehakt gaar is, schep er dan de mie door en vul met dit mengsel een ingevette ovenschaal. Klop de eieren los met de melk, zout en peper en schenk ze over de mie. Strooi er ge raspte kaas over. zet de schotel ongeveer een half uur in een oven die op 4 of 175 staat. Deze ovenschotel is eventueel ook geschikt om een dag van- tevoren te bereiden. Zorg'dan dat de schaal koud gevuld wordt, bewaar hem goed afge dekt en koud en reken voor 'het opwarmen drie kwartier a een uur in een oven, ook op stand 4 of 175. Strooi de gerstevlokken in het kokende water en laat ze een kwartier koken. Voeg vervol gens de eventueel kleiner ge sneden vruchten toe en zet de pan af. doe er suiker en ci troensap bij en laat de gruwel koud worden. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. HELMOND „Een belegger kan nu beter zijn geld op de bank zetten dan het in de Europese auto-industrie ste ken, wanneer hij alleen maar naar het rendement kijkt". Dit zei de topman van Ford Europa, Edward J. Blanch, kort nadat Volvocar B.V. in Helmond de jaarcijfers had bekend gemaakt. Jaarcijfers waaruit bleek dat het prach tige positieve resultaat toch negatief moest uitvallen, om dat er 52 miljoen gulden moest worden betaald aan ontwikkelingskosten voor een nieuw model, de G 1, dat mogelijk opvolger wordt van de 340- en 360-serie, maar mogelijk ook ernaast zal wor den gevoerd. In april werd door de staat (70 procent aan delen) en Volvo Zweden (30 procent) 618 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor dat doel. Daarbij moet worden bedacht dat sinds 1977 al ruim 2,2 miljard naar Volvo car toevloeide. Redding van de werkgelegenheid, ak koord, maar toch, als de woorden van Blanch waar zijn, lijkt het een slechte zaak. Het laatste nieuws op het Volvocar-front is dat de B.V. 12 miljoen gulden gaat inves teren in Van Doornes Trans missie (VDT) in Tilburg, en de Nederlandse staat bijna 4 miljoen. Eerder (12 juli) had Volvocar in VDT een meer derheidsbelang gekocht van 39,5 procent. VDT maakt de transmatic transmissies, de verbeterde versie van de va- riomatic, die in alle Dafjes - zaliger gedachtenis - voor kwam. Slechts zaken doen ten koste van de Nederlandse belastingbetaler? Overdreven geloof in de toekomst? Of op reële cijfers gebaseerd ver trouwen? President-directeur van Vol vocar B.V. is de Belg ir. A. Deleye. Hij is de drijvende kracht achter alle transacties van Volvocar B.V. Hij is ech ter ook de man met een rots vast vertrouwen in een sy steem van bedrijfsvoering, dat tot succes moet leiden. Hij noemde het „Volvocar Nieuwe Stijl". Maatregelen Toen Deleye in 1980 bij Vol- Sommige werknemers bij Volvocar klagen over stress en op- gejaagdheid, nu hun directeur de principes van industrie-pro feet Deming heeft toegepast. vocar kwam, stond het be drijf aan de rand van de af grond. Hij nam rigoureuze maatregelen. Ontslagen vie len, de staat gaf geld. Toen moest de produktie nog op gang komen, en beter dan ooit tevoren. De middelen daartoe vond hij in de theo rieën van een Amerikaanse professor, W. Edwards De ming, om de fabricagepro cessen te beheersen. De pro fessor legde zijn theorie vast in veertien artikelen, zo men wil de „veertien geloofsbrie ven" van Deming. Japan was het eerste land dat het Deming-geloof aanhing. De resultaten zijn ernaar. Misschien is het daarom niet verwonderlijk, dat in de pro jectgroep, die de Volvocar Nieuwe Stijl begeleidt, een Japanner zit, dr. H. Yamashi- na, hoogleraar aan de univer siteit van Kyoto. Deleye pakt de zaken meteen groots aan. Het hele perso neel wordt geïndoctrineerd met de nieuwe gedachte, die als doelstelling heeft vele tientallen miljoenen guldens te besparen. Het gehele per soneel wordt in cursussen bij gebracht hoe dat doel is te bereiken. Het valt niet te ontkennen: het systeem werkt. De bijna failliete Volvocar B.V. kwam uit de rode cijfers. Deleye had zijn „staatsexamen", het bewijs dat zijn zaak de vele staatsmiljoenen waard was, met goed gevolg afgelegd. Of hij in de praktijk de kennis, die uit dat examen blijkt, zal blijven waarmaken, zal de toekomst leren. Addertjes Er zitten wat addertjes onder het gras. Het nieuwe Volvo- model, de G 1, zal moeten aanslaan bij het grote pu bliek. Het oude model van de 340-360 serie kan tegelijker tijd nog worden geprodu ceerd, maar zal aanmerkelijk minder kopers trekken, om dat het nieuwe waarschijnlijk het oude zal verdringen. Er is nog een ander punt: niet alle werknemers vinden de Nieuwe Stijl even prach tig. Sommigen klagen dat ze van het nieuwe systeem hy pernerveus worden, ze voe len zich opgejaagd. De vak bonden moeten toegeven dat het systeem goed werkt, maar districtsbestuurder Henk van Rees van de In dustriebond FNV meent toch, dat het er alleen maar om gaat de kostprijs te druk ken, terwijl er toch genoeg aanknopingspunten zijn om de werknemers meer verant woordelijkheid te geven en de arbeidsomstandigheden te verbeteren. „De werknemers worden alleen serieus geno men voorzover het produk- tieproces dat vereist", zei hij in een interview. President-directeur Deleye, die ooit een aparte public-re- lationsman aanstelde, om de Nieuwe Stijl er maar zo goed mogelijk in te drammen bij ieder die straks zou moeten beslissen, hoeveel belasting geld er naar Volvocar toe zou moeten vloeien, is nu niet meer tot interviews bereid. Toch zou hij de enige zijn, die antwoord zou kunnen geven op vragen, die rijzen aan de hand van het bovenstaande. Volvo-voorlichter Heyligers: „De president-directeur wil nu eerst de zaak wat laten rusten. Nee, hij geeft geen in terviews meer". Conclusies Men mag daaruit geen con clusies trekken. Het gaat Vol vocar weer redelijk. Men kan dus niet zeggen, dat ir. De leye de boot afhoudt omdat hij bang is dat men zou gaan geloven, dat het staatsgeld in een bodemloze put terecht zou komen. Misschien zelfs zou kunnen blijken dat hij het bij het rechte eind heeft. Want om nog maar eens een citaat van Edward Blanch van Ford te gebruiken: „De kosten kunnen wel omlaag, maar dan moeten we een Ja panse levensstijl aannemen. Dat betekent een halvering van de loonkosten, twintig procent meer werk per jaar, en produkten die minder vei lig, lawaaieriger en meer vervuilend zijn. Het is dit of meer werkloosheid in Euro pa. Het ligt er maar aan waar je voor kiest. Eén ding is ze ker, met de huidige kosten- opbrengstverhouding is de winstgevendheid te laag om de benodigde financiële mid delen te verkrijgen". Dat gaat dus niet op voor Volvo car, want de benodigde fi nanciële middelen komen uit de belastinggelden. Volvocar B.V., met uitzonde ring van vele werknemers, is ervan overtuigd dat quitte spelen bij een produktie van honderdduizenden auto's per jaar mogelijk is. Geen winst, geen verlies. Vraag is, waar die auto's moeten worden af gezet. Moeder Volvo in Zwe den doet niet zoveel aan pro motie voor de 340-360-serie, zal dat ook wel niet doen voor de nieuwe G 1. De Ne derlandse markt is redelijk geporteerd voor de eigen Volvo, maar ondanks het feit dat er sprake is van een forse opleving van de automarkt, zal een groot gedeelte van de huidige 340-360-rijders voor lopig bij het oude blijven, of naar een ander merk over gaan, al was het alleen maar om de prijs. Gelukkig heeft Volvocar nog een paar ijzers in het vuur. De firma Tubantor bijvoor beeld, die onder meer elek tromagnetische inspuitingen maakt, en Vialle, LPG-gas- specialisten. En dan nu VDT, waar de eerste winst nog uit moet komen. Maar toch, het gaat, zolang er maar geld op tafel komt, goed. Dank zij de Nieuwe Stijl, die tegelijker tijd met de werknemers ver oudert. Hoop Er is "nog hoop dat alles „sal reg kom". Als Volvocar ge noeg transmatics zal weten te slijten bij de echt grote fabri kanten: de Amerikanen, de Japanners, de Duitsers, de Fransen, de Italianen. Mis schien zou ook de enige echte Nederlandse auto, via wat simpele ingrepen -zie Duits land, zie Frankrijk-, op de Nederlandse markt wat goed koper kunnen zijn. Dat zou tot wat meer omzet kunnen leiden, en de consument zou er in zoverre mee gebaat zijn, dat hij wat goedkoper een auto kan kopen, én weet dat zijn belastingcenten toch goed besteed zijn. Volvo waarheen? Het is alle maal wat duister. Het is ook wat griezelig. Het geheel doet denken aan de constellatie Verolme. De dans om de rin kelbom van de miljoenen. De Nieuwe Stijl zou wel eens een erg oude stijl kunnen blijken. GERARD CRONÉ Met de brutaliteit eigen aan elke dictatuur heeft de P(e^e| vice-premier Rakowski in vraaggesprekken met de El krant The Guardian en het Franse dagblad Le Figaro slr uitgehaald naar de westerse pers, het Westen in het jr meen en naar de Polen die twee jaar geleden in verzet ie bl< men tegen de dictatuur in hun land, in een poging altf enige vrijheid te verwerven. Lech Walesa, „door het We. ten onrechte tot nationale held verheven", is volgensLeu kowski uitgespeeld. Het bemoeizuchtige Westen heeft dt&r he len opgehitst en de westerse pers heeft volgens hem getflling mythen in stand te houden en de Polen gevoed met illu_ DaT het Westen de Polen in elk geval ook op een anrr^ wijze heeft gevoed is Rakowski kennelijk ontgaan: de s]*-"* tane voedseltransporten lijkt hij niet te hebben opgemi Wel weet hij zich te herinneren, dat voedselgebrek eenl de voornaamste oorzaken was van de onrust in 1981. W De strakke wetten, die het Poolse parlement heeft aang men alvorens de staat van beleg werd opgeheven, omscï Rakowski als maatregelen, die in de eerste plaats zijn doeld om „de economie te beschermen". Die opheffing de noodtoestand gebeurde vorige week op de Poolse nati le feestdag, die uiterst cynisch de „Dag van de grondi wordt genoemd. De werkelijke situatie is, dat de Poolse machthebbers wel gedwongen zagen de staat van beleg op te heffen onj trekking te bewerkstelligen van de economische sancties het Westen. Voor Polen is dat dringend noodzakelijk, n om de economie enigszins uit het slop te halen. Het land zich een verdere stijging van de buitenlandse schulden, inmiddels tot ruim 27 miljard gulden zijn opgelopen, niet ger veroorloven. Daar kwamen nog bij de onverschrok pleidooien van paus Johannes Paulus II tijdens diens bei^ aan zijn vaderland en de niet aflatende druk van de k^ID. lieke kerk in Polen. *6er 1-v f».gst JJE werkelijke situatie is echter ook, dat de sterke man ijkt Polen, generaal Jaruzelski, zich niet zonder meer een opitrei fing van de staat van beleg kon veroorloven. De havikeli Li zijn communistische partij waren er evenals Moskou o#>ud< gen. De verboden vakbeweging Solidariteit van Walesajn door Rakowski zo gebagatelliseerd, vormt een nog te kraindl ge machtsfactor in het land om er geen rekening mee te (lap den. Daarom heeft Jaruzelski de staat van beleg eenvott n verruild voor een aantal grondwetswijzigingen. Er verani ci de in feite zo weinig, dat Lech Walesa bitter opmerktejidsi de staat van beleg wat hem betreft had kunnen blijven.j sul MlSSCHIEN, zo merkt Rakowski glashard op tegen de jach slaggver van de Guardian, „is dit niet het soort Polen cUrcjv in het Witte Huis of in de Europese hoofdsteden verw| ten". Hij weet echter als geen ander, dat dit niet het at ze Polen is, waar de overgrote meerderheid van het Poolse i Tej in de afgelopen twee jaar zo moedig voor heeft gestred^s e Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Bisdom Rotterdam (2) Inhakend op de brief van de Leidse deken Schlatmann, die voorstelde de bisschoppenver gadering te Utrecht in per soonlijke brieven te vragen de voordracht van het Rotter dams kapittel voor de vacature in het bisdom Rotterdam se rieus te nemen, heb ik in zo'n brief onder meer gesteld: Als de Goede Herder kwam om te dienen, waarom willen sommi gen van zijn herders dan heer sen? Als Jezus een kruis, een doornenkroon en een spot mantel droeg, waarom zijn sommigen dan zo belust op een mijter, een staf en een ge kleurde sjerp? Wat hebben onze hoop en verrijzenis te maken met „eerbiedwaaij vé tradities"? Wie de hand aatiap. ploeg slaat en achterwiap ziet (tradities), zegt Jezun fu niet geschikt voor het Kororde: rijk Gods. Dan loopt de fff w< uit de voor, het werk Godijk. de war en de mensen uik al kerk, (óók mijn kerk en h. alleen de uwe, al gedraa^len zich meestal zo.) Laten weorde ver als gewone mensen det L ken van de Heer en zijn Cakei volk met elkaar besprekeieine regelen, net als in de apon bi tijd, en de jongeren eenzéssel stem geven als onszelf, opzigl zij niet getergd en geëq de weglopen en wegblijven. B5 - kwame en goed opgeimpt mensen, die God en de nét Lc van harte beminnen, zulle pastorale bewogenheid a bij ons zijn. Ja, velen van^gj, wachten reeds met onged Laten we hen inruilen voo hè rammelende en rinkeleidei bekkens en cymbalen. Is! verboden hierbij te vertj—- de poorten der hel ons zullen overweldigen? Laat toch samen kerk zijn, G volk onderweg, opdat wi] kerk rein gesnoeid worden en meer en vruchten mogen dragen. D van Fessem, DEN HAAI C vi m- mcM 1 KANS OP ONWEER DE BILT-KNMI" Onweer- storingen uit Frankrijk blijven ook morgen het weer bij ons beinvloeden. Daarbij blijft het nog warm, met middagtempe- raturen gemiddeld over het land rond 28 graden. Ook overmorgen is er nog kans op regen- of onweersbuien, maar het wordt dan een stuk koeler. Een hogedrukgebied boven de Oceaan breidt zich dan uit naar Engeland en Ierland, en geeft bij ons een noordenwind, waarmee koelere zeelucht wordt aangevoerd. De middag- temperatuur wordt dan onge veer 23 graden. Daarna, van vrijdag tot en met zondag, wordt het weer overal droog, met middagtemperaturen rond 21 graden, en flinke perioden met zon. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië en zuid- Finland: zonnige perioden, donderdag in Denemarken mogelijk on weer. Middagtemperatuur rond 24 graden, bij de Noorse fjorden koeler. Britse eilanden: perioden met zon en woensdag plaatselijk een bui. Middag- temperatuur van 17 graden in het noorden tot ongeveer 22 graden in het zuiden. Benelux: perioden met zon en enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur woensdag on geveer 27 graden, donderdag rond 23 graden. Frankrijk: veranderlijke bewolking enkele regen- en onweers£j£ en, aan de rivièra meest j nig en droog. Middagtemp' tuur 25 tot 32 graden, aar B atlantische kust rond 20 pit hie den. in Duitsland: zonnige perioden en enkele^ gen- of onweersbuien. Midi temperatuur rond 28 gra<ee in het noorden lager. ch< ;n Alpenlanden, noord-Itfear en noord-Joegoslavië: ue overwegend zonnig, in micf en avond plaatselijk onwfV»" Middagtemperatuur rond '1Z€ graden. iar< er Rest van Italië, Joegosl^ en Griekenland: ljj, overwegend zonnig en dr Middagtemperatuur 29 tor10 graden. a Waar Max Min Njn lamp lamp a zw.bew. 27 19 zw.bew. 18 14 onbew. 33 26 Bordeaux Frankfort Gen Ave zw.bew. 31 w.bew. 25 17

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2