Industrie leeft op: investeringen nemen weer toe Fiets nummer issinger wil geen tweede ietnam in Midden-Amerika -^1 BEDREIGINGEN TEGEN DE PAUS lN ONTVOERINGSZAAK EMANUELA Hagelwijn BON rua Meisje overleden na aanrijding Hagel richt ravage aan in Franse wijn gebieden Westduitse narcotica-politie werkt illegaal in Nederland «S'Eeidóe (Soma/nt 0omotitH Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijlhotf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 BankiAmro- bank N. V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hailewas, Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ^Qsse nummers g gg Dinsdag 26 juli 1983,74e jaargang no. 22637 Slot van Matthew Star op Ned. I om 19.03 uur. Nederlandse speelfilm „Heb meelij. Jet" om 20.28 uur. Op Ned. II om 21.40 speelt speelt Ida Haendel het voool- concert van Sibelius. Op Duitsland 1 om 21.45 uur misdaadfilm „Diamanten voor de dame". Af en toe zon. Ook enkele re gen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur omstreeks 18, in de middag circa 28 gra den. Matige noordoostenwind, kracht 4. Morgen zon op: 5.53 uur; on der: 21.38 uur. Schev. hoogw.: 5.08 en 17.44 uur. Laag: 1.16 en 13.19 uur. ,SHINGTON President Reagan gisteren een eerste gesprek ge- |rd met de ex-minister van buiten- Ise zaken. Kissinger, over de crisis Midden-Amerika. Kissinger, die irzitter is van een vorige week door igan benoemde comissie die aanbe- ngen moet doen over het beleid ten izien van Midden-Amerika, heeft igekondigd binnenkort een bezoek Nicaragua te zullen brengen. Verder zei Kissinger dat hij een tweede Vietnam in Midden-Amerika wil voor komen. Hij liet weten zich te zullen in zetten voor een nationale consensus in dat gebied. Ook zei Kissinger dat hij zich alleen aanbevelingen ovder alge mene doelstellingen van de buitenland se politiek van de VS in Midden-Ameri ka. Pag 8: VS-troepen nemen deel aan militaire oefening Borg overweegt rustige rentree NEW YORK Björn Borg overweegt volgend jaar weer enkele, kleine re tennistoernooien te spelen. Dat maakte zijn zaakwaarnemer Bob Kain bekend in een in terview in een New Yorks weekblad. Borg mist namelijk de compe titie. De inmiddels 27-ja- rige, in Monaco levende Zweed deed voor het laatst in 1981 mee aan een werkelijk belangrijk evenement. Amerikaanse marinier overleeft op dieet van mieren, mos en gras JACKSON Een jonge Amerikaanse mari nier, die op 15 juni in een ravijn in Californië viel. is gisteren eindelijk gered. Hij heeft het er levend van af kunnen brengen dank zij een dieet van mieren, mos en gras. De 22-ja- rige Karl Bell is in de vijf weken die hij op de bodem van het ravijn verbleef 34 kilo lichter geworden. Hij heeft brandwonden, kneuzin gen en lijdt aan uitdroging maar is geestelijk ongebroken. Na 15 juni heeft men vier dagen lang naar Karl Bell gezocht. De marinier heeft wel helikopters zien overvliegen, maa slaagde er niet in hun aandacht te trekken Op eigen kracht is hij uiteindelijk uit het ra vijn geklommen, waarna hij volkomen uitge put werd gevonden door wandelaars. Franciscanen nodigen Reagan en Andropov uit ASSISI De Minderbroeders, de minder stren gen in de orde der Franciscanen, hebben zowel de Amerikaanse president Reagan als de Russi sche partijleider Andropov uitgenodigd voor vre desbesprekingen in Assisi. De uitnodiging voor een ontmoeting in het geboorteplaatsje van de oprichter van de orde. de heilige Franciscus, volgt op een bijeenkomst van het generale kapit tel van de minderbroeders. Daarin riep het de twee staatshoofden op hun werk ten behoeve van de vrede voort te zetten pn als broeders naar Assisi te komen voor overleg over vrede en ont wapening. „Om een voorbeeld te stellen voor de hele menseheid op deze kleine planeet", aldus de verklaring, die verder een beroep op beiden doet het voorbeeld te volgen van Franciscus van Assi si. die in de 13e eeuwe leefde en universele vre de predikte. VS nemen succesvolle proef met laserwapen WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht heeft met succes een proef genomen met een laserwapen. Voor het eerst werd een luchtdoelraket vanuit de lucht met een laserwapen uit geschakeld. Het laserwapen was geplaatst aan boord van een omgebouwde Boeing 707. Een gevechtsvliegtuig vuurde vijf Sidewin der-raketten op de Boeing af. Met een laserstraal werd het stuurmechanisme van de raketten zodanig buiten werking gesteld, dat zij hun doel misten. Nadere bijzonderheden wilde de Amerikaanse luchtmacht niet geven. Een woordvoer der wilde bijvoorbeeld niet zeggen hoe groot de afstand was tussen het ge vechtsvliegtuig en de Boeing op het mo ment dat de raketten afgevuurd werden. n W noo DEN HAAG De Neder landse industrie leeft weer wat op. Dit blijkt uit gege vens van het het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor dit jaar en voor 1984 wordt een toeneming ver wacht van de investeringen. Verder is gebleken dat steeds meer ondernemers de vraag naar hun produk- ten bevredigend vinden. Voor 1983 wordt een toene- mening verwacht van in vesteringen met 9 procent. Vorig jaar daalde de inves teringen met 5 procent en in 1981 met zelfs 11 procent. Die daling kwam vooral op rekening van de aardolie industrie (-41 procent in 1982) en de voedings- en ge notmiddelen-industrie (-8 procent); alleen de chemi sche industrie gaf toen nog een stijging te zien (plus 22 procent). De nu verwachte stijging heeft alweer vooral te ma ken met de aardoliesector (plus 99 procent in 1983) en de voedings- en genotmid delen (plus 16 procent); de chemie neemt nog steeds toe (plus 16 procent). Ook de openbare nuts-bedrijven investeren weer iets meer: van 2,6 miljard gulden in 1982 tot 2,8 miljard gulden dit jaar. De investeringen in de metaal- en electrotechni- sche industrie zullen afne men (-7 procent). Over de bouwnijverheid die, vorig jaar nog slechts voor 0,9 miljard gulden investeerde, zijn geen recente gegevens bekend. ,Het herstel in de industrie 'is van het laatste half jaar. In december vond nog 43 procent van de bedrijven dat er te weinig 'belangstel ling bestond voor hun goe deren. In juni was het per centage ontevredenen ge daald tot 35, zo blijkt uit de maandelijkse conjunctuur- test van het CBS, waarvan de uitkomsten gepubliceerd worden door het ministerie van economische zaken. Het toenemen van de vraag wordt geheel veroorzaakt doordat de export van zoge heten investeringsgoederen en intermediaire-goederen (bestemd voor verder ge bruik in het produktiepro- ces) zich positief ontwikkel de. De uitvoer van con sumptiegoederen daalde enigszins. Het aantal werknemers zal echter naar verwachting het komende half jaar blij ven afnemen. Gisteren bleek uit EG-cijfers dat in Europa Nederland behoort tot de landen waar de werkloosheid het sterkst toeneemt. In een jaar tijd is het aantal werklozen in ons land 25 procent gestegen, terwijl dit percentage in Eu ropa op 13.3 proent uit kwam. Uit de door de EG- commissie verstrekte cijfers blijkt dat ons land het hoog ste werkloosheidspercenta ge van de gehele EG heeft. Wat de inflatiebetrijding betreft slaat ons land een beter figuur. Met een stij ging van 1 procent in de eerste zes maanden, heeft Nederland het laagste per centage van alle tien lidsta ten. Over een jaar genomen ligt het inflatiepercentage in de EG gemiddeld op 8,2 procent. eei^l '[Van onze correspondent) 'K<„ S"5 Steeds benauwender rdt de ontvoeringszaak van Vaticaanse meisje Ema- la Orlandi, nu de moge- ontvoerders niet al- n opnieuw hebben gedreigd meisje te doden als de rk Ali Agca niet wordt vrij- aten, maar bovendien heb- gezegd. dat als Agca niet jkomt. een nieuwe aanslag worden gepleegd op de telefoontje aan een krant uit gaf voor de woordvoerder van de ontvoerders. Hij zei, dat de uiterste datum waarop Agca kan worden vrijgelaten 31 juli is. Zit Agca op 1 augustrus nog steeds in de gevangenis, dan wordt eerst Emanuela „geëli mineerd" en vervolgens zal de paus zelf weer doelwit zijn van een aanslag. De Romeinse politie is er niet zeker van of deze boodschap echt van de ontvoerders af komstig is. Gisteren belde na melijk nog iemand op, die zei namens de ontvoerders te spreken. Een van de twee tele foontjes moet volgens de poli tie vals zijn, afkomstig van een zogenaamde .jakhals", een persoon die opbelt naar politie, Emanuela's familie of naar het Vaticaan, zo maar voor „de grap" of om zichzelf wat aflei ding te bezorgen, dan wel uit de behoefte het onderzoek te bemoeilijken. Sinds het begin van de ontvoering heeft de po litie liefst vijfduizend „jakhal zen" geteld. Als het eerste telefoontje echt is. zal de politie haar onder zoek weer moeten omgooien. De laatste dagen werd al min der rekening gehouden met het bestaan van een interna tionaal politiek complot om Agca vrij te krijgen. Gedacht werd aan een crimineel plan om het Vaticaan in moeilijk heden te brengen. De ontvoer ders zouden dan geld kunnen vragen of inzage in bepaalde financiële geheimen kunnen eisen. In dit verband is de naam genoemd van de Milane se bankier Calvi, die vorig jaar in Londen op mysterieuze wij ze omgekomen. ubbelt je i duurder !N HAAG Een pakje si- retten wordt midden augus- een dubbeltje duurder. v ize prijsverhoging heeft vol- aPIns mr R. Toet van de Stich- aaiig Sigaretten Industrie te r e iken met kostenstijgingen in bedrijfstaK. Zo is de in- en opprijs van ruwe tabak ge- gen. aldus mr Toet. Het mi- iterie van economische za- n gaf een maand geleden (stemming voor de prijsver- ging. Een pakje van 25 siga- a b'"tv 1 tten gaat 3,60 gulden kosten, in n pakje van 20 sigaretten ge- n ddeld 3,10 gulden. Hallo allemaal Dit zijn ze dan, de ongeveer duizend deelnemers aan de 25e strandzes- daagse. Na de hitte op de eerste dag, die van Hoek van Holland naar Wasenaar voerde, vonden ze ver koeling in het zwembad van at tractiepark Duin- rell. Vandaag ho pen ze met z'n al len Noordwijk te halen om uitein delijk in Den Hel der te finishen. Te zien aan het en thousiasme waar mee ze onze foto graaf Milan Kon- valinka begroet ten, zal dat geen probleem zijn. KATWIJK De 4-jarige L.N van M. uit Katwijk is gisteren overleden na een aanrijding. Het meisje zat achterop ,de fiets van haar moeder. Deze stond rond half twee op de Tulpstraat te wachten voor het verkeerslicht om over te ste ken naar de Wassenaarseweg. Naast haar stond een vracht wagen te wachten, die rechtsaf de Molentuinweg op wilde rij den. Toen het licht op groen sprong, begonnen beide te rij den. De vrachtwagen zag moe der en kind, die rechtdoor gin gen en derhalve voorrang hadden, niet. Het meisje kwam onder de vrachtwagen terecht en was op slag dood. TOUR-DE-FRANCE- PRUSVRAAG Loco-burgemeester Benito Boer van Madurodam feliciteert de heer Harberts met zijn fiets. Henk Kalkman, alias Arie Théünisse, houdt de prijswinnaar in het zadel. Links op de foto Madurodamdirecteur Gossink, met naast hem de heer Claassen van de gelijknamige Haagse rijwielhandel. DEN HAAG berts uit Den Hj nummer 21 de-France-prij: nen. Hij beant' 21 (Wie is de de win naar was deze keer overigens verre van eenvoudig. Ge vraagd was immers het ant woord op vraag 21 zo orgineel mogelijk te verpakken. Onze redactie werd prompt „over stroomd" met fietsbanden, ge reedschap, flessen wijn (waar voor dank!), vreemdsoortige stukken textiel, waaronder uiteraard gele truien, versier de broodjes en bananen; kort om een scala aan creatieve uitspattingen. De heer Harberts zond een velocipède van krantepapier in en heeft daaraan zijn prijs, een Gazelle-fiets van het mo del Tour de France Race, te danken. De loco-burgemeester van Madurodam, Benito Boer, reikte gisteren de fiets uit. Hij werd daarbij bijgestaan door de directeur van het minia tuurstadje, de heer Gossink. Ook Arie Théünisse, de ver maarde Haagse smaakmaker uit Radio Tour de France (of tewel Henk Kalkman, chef- sport NOS-teletekst) was van de partij. PARIJS Vijf minu ten zware hagel zijn' voldoende geweest om de oogst van dit jaar van een aantal van de grootste wijnen van Frankrijk voor meer dan 95 procent te ver nietigen. De totale schade bedraagt vol gens de eerste schat tingen in de miljoenen guldens. De hoop op een uitzonder lijk goed wijnjaar, op grond van het regenrijke voorjaar en de lange zon neschijn tijdens de voorzo mer, is met een hagelbui de grond in geslagen. Met name de voorname wijn gaarden van Vosne-Roma- nee, die tot de meest ge waardeerde Bourgogne be horen, zijn door hagelkor rels ter grootte van dui- veëieren vrijwel geheel fijn gehakt. In de Elzas heeft zich in de wijnstreek van Colmar een soortgelijke ramp voorgedaan en de druiven zijn daar voor 80 procent vernield. Ook elders heb ben hagel, storm en regen veel schade aangericht. Pag 8: Bourgogne '84: duur met de smaak van hagel. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Westduitse politiemensen hebben zich in Neder land recent schuldig gemaakt aan (het uitlokken van) handel in verdovende middelen. Een functionaris van het Bundeskrimina- lamt, de federale politie-organisatie van de Bondsrepubliek, ver telt vanavond in het tv-programma TROS-Aktua dat hij zich in ons land heeft uitgegeven voor „dealer" om echte drugshandela ren uit hun tent te lokken. Het gaat hier om activiteiten, die zijn verricht zonder voorken nis van de Nederlandse politie of justitie. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag heeft daartegen protest aangetekend bij het Bundeskriminalamt (BKA) in Wiesbaden. De mensen van het BKA is te verstaan gegeven dat zij, als ze betrapt worden in Nederland, „zonder pardon" worden opge pakt en behandeld als gewone overtreders of misdadigers. Ook heeft de CRI het ministerie van Justitie ingelicht. Een woord voerster vertelde dat het departement bekijkt of het de federale regering in Bonn over deze1 zaak moet benaderen. De woordvoerster wees erop dat dit soort werk door de Neder landse politie vrijwel niet wordt gedaan. Als het al gebeurt, is het met toestemming van de officier van justitie en wordt pre cies bekeken hoever de politie kan gaan. „En dat is zeker niet zover als hier is gebeurd," aldus de woordvoerster. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Wie volgend jaar een fles Bourgognewijn te pakken kan krijgen is een spekkoper. Nagenoeg de hele oogst is door hagelstenen vernietigd. De duurste wijnsoort ter wereld, de Romanee-Conü, zal mogeli jk niet eens te verkrijgen zijn en van de andere soorten is zeventig procent weggehageld. Ook in de omgeving van Bordeaux en de Elzas is veel schade aangericht. De ramp heeft één bijzonderheid opgeleverd voor mensen, die gek zijn op hagel. De wijnboeren denken de Leidse Courant meldt dit voor de fijnproevers dat de binnengehaalde oogst „naar hagel smaakt". De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1