e veranderen je huis onder dat je het weet' Geen extra bus voor Zeeheldenkwartier ROVINCIE WIL MEER GRENSWIJZIGINGEN >PERS WONING EISEN GELD NOORD WIJKS BOUWBEDRIJF Leiden betaalt toch VUT-premie fDEN/REGIO CgidócSoiucmt ZATERDAG 23 JUU 1983 PAGINA 3 J^chting Welzijn edend over Hiinigingen |EN De Stichting Welzijn is fend over de plannen van de ente om de bij de stichting 6 flsplaatsen weg te bezuinigen, jns de stichting worden de las- jet eerlijk verdeeld. De stich- n deUjst erop dat tijdens de bezui- t vreten van 1982 325.000 gulden (3 m doétieplaatsen) moest worden in leg efrd- vorig jaar 225.000 gulden ja matieplaatsen) en nu nog eens gulden. „Wat de betreft de altijd samenlevingsopbouw is dit ese §90 procent van de bezuinigin- ?t deij ons terecht gekomen", aldus in Ejchting. Record aan tal deelnemers tobbetjesteken Kaagweek WARMOND Het aantal deelnemers aan het Tob betjesteken tijdens de Kaagweek was mede dankzij het mooie weer gisteren gestegen tot de recordhoogte van 113 dames en heren. Het aantal toeschouwers liep in de honderden. De eeste prijs werd gewonnen door Geko de Winter. De tweede prijs ging naar Henny van Dam en de derde naar Frans Verhagen. Eveneens in de Dorpsstraat vond het parapluhangen plaats. 98 Deelnemers waagden een poging om los van de grond te blijven. Marco Koppers hield dat 2.04 minuten vol en Lex van Klaveren werd tweede met 1 minuut 33. De barbecue in het park trok erg veel eetlustigen. De sfeer was prima mede dankzij de muzikale begeleiding van The Old Black Horse Sa loon Band. Ut Sloepie mocht zich eveneens in een enorme belangstelling verheugen. De in Warmond bekende groep Jen Rog zorde voor een goede sfeer in 't Trefpunt. Zwembad niet voor half augustus gesloopt KATWIJK De overblijfselen van het afgelo pen zondag door brand verwoeste zwembad De Mierenweide zullen niet voor de tweede helft van de maand augustus worden gesloopt. Dat heeft het gemeentebestuur bekend gemaakt. Aanvankelijk was er sprake van dat het staket sel eerder naar beneden zou worden gehaald. Volgens het gemeentebestuur voldoet de bewa king tot op heden goed. Bovendien speelt de bouwvakvakantie, die tot 15 augustus duurt een belangrijke rol en wil men ook zekerheid over hoeveel geld de verzekeringsmaatschappij uit keert. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Onderzoek van het Gerechterlijk Labo ratorium heeft wel duidelijkheid verschaft over waar de brand is ontstaan: in de linkerhoek van het gebouw bij de ingang. Bewoners Rijndijk hebben niets tegen Hoogvliet HAZERSWOUDE Uit een onderzoek van wijkcomité Rhynenburch blijkt dat de meeste Rijndijkers er geen moeite mee hebben als het cash and carry-be- drijf van Hoogvliet verhuist naar het voormalige Nestlé-pand. Dit gebouw staat tussen Rijndijk, Gemeneweg en Potgieterslaan. Van de 515 personen die een ingevuld formulier bij het wijkcomi té inleverden, meent driekwart dat de vestiging van Hoogvliet er moet komen. Uiterlijk in juni van het volgend jaar wil de grootgrutter het pand aan de Rijndijk tegenover het gemeentehuis verlaten om een grotere vestiging te betrekken. Het winkeloppervlak wordt dan verdrievou digd van 540 naar 1500 vierkante meter. In maart van dit jaar deelde direkteur Hoogvliet al mee dat de plannen ook de vestiging van een slagerij, een zuivel handel en een groentewinkel omvatten. Nu blijkt dus dat in tegenstelling tot de plaatselijke politici, van wie de meeste met de plannen van Hoogvliet niet ge lukkig zijn, de meeste Rijndijkers (Rhy- nenburchers en Zonnevelders) wel vrede met de komst van het nieuwe complex hebben. -r zj)RDWIJK De Ver- '^ng Eigen Huis vraagt e (en brief opheldering •het bouw- en aanne mersbedrijf De Raad ^dwijk B.V. over de >r m!j van zaken rond de w van twaalf vrije sec- wel^oningen aan de ?n tfhgodreef. Dat is het De Ataat van adviezen die eft gopers van een van de ia olingen, de familie Fru- leagj, hebben gevraagd, in Al isteif kopers hebben in- dels een aanklacht te- het bouwbedrijf inge- in Md, omdat hun woning een wordt onderheid, zo- ies 4n de eerste bouwbe- ;an ifijving (bestek) stond. iatst^ betonnen fundering Nitf de woningen is 1 juli prt, zonder dat er hei- ^Itzaamheden zijn uit- nsePerc*- kopers voelen lai| daardoor benadeeld •pk eisen een vergoeding g 10.000 gulden. Ge- ujtaft wordt dat dit bedrag de bouwer wordt uit kaard door niet te hei- JW jrdvoerder Van Loon van 1: m^iridische afdeling van De 0.30|niging Eigen Huis spreekt 4TiFt"een zeer ongebruikelijke van zaken. Er zijn fouten iu(p ^akt". Aan het bouwbe- ch en wordt daarom ophelde- rzeke gevraagd over de gang ell<feaken en met name over ïÈRSraaS bosten van het Aiplfi wel in de aanneemson 133. Opgenomen. In afwachting van een antwoord op die brief van de Vereniging Eigen Huis is door de kopers een klach tenprocedure bij de Raad van Arbiters voor de Bouwbedrij ven in Nederland voorlopig stopgezet. Ook de gemeente raadsfracties en B en W van Noordwijk en de Ombudsman zijn inmiddels door de familie Frumau over deze zaak bena derd. De familie tekende op 23 fe bruari op basis van het bestek met als dagtekening 28 januari het voorlopig koopcontract voor de woning aan de North- godreef schuin tegenover de trimbaan. Daar komen twaalf huizen, tien hoek- en twee tus senwoningen. In dat bestek is een uitvoerige beschrijving op genomen van hoe de heiwerk zaamheden zullen worden uit gevoerd. Volgens de kopers was dit noodzakelijk omdat zij van plan zijn later een kelder onder het huis te bouwen. Op 20 mei ondertekenden zij de definitieve koop-overeen komst bij een notaris. De ver rassing was groot in juli, toen bleek dat er helemaal niet werd geheid en dat het bouw bedrijf druk bezig was met het storten van beton voor de fun dering van de huizen. De kwestie blijkt terug te voe ren op tweev verschillende bouwbestekken. Op 22 april, dus nog voordat de definitieve koopovereenkomst werd ge sloten, blijkt door de aanne mer bij de notaris een nieuw bestek te zijn gedeponeerd. Daarin staat bij het hoofdstuk heiwerk: „niet van toepas sing". Dit bestek heeft als da tum echter juni 1983 meege kregen en is volgens de kopers daarom niet van kracht ge weest bij de ondertekening van het definitieve koopcon tract. Volgens het bouwbedrijf is dat echter wel het geval. Onfatsoenlijk Het gezin Frumau is Woedend over de handelswijze rond dat tweede bestek. „Ze verande ren je huis zonder dat je het weet. Het bouwbedrijf heeft ons niet verteld dat het nieu we bestek er was, de makelaar niet en ook de notaris niet. Hoe hadden wij dan moeten weten dat het er was, want het is ook niet in een openbare ge meentelijke commissie behan deld of officieel bekend ge maakt", aldus mevrouw -Fru mau. Zij voelt zich hierdoor onfatsoenlijk behandeld. „Het gaat ons erom dat wij het had den willen weten. Ze hadden wel van allerlei dingen kun nen veranderen of weglaten in het bouwplan, zonder dat de kopers daarvan op de hoogte waren", aldus mevrouw Fru mau. Zij en haar man hebben daar om het bouwbedrijf om ophel dering gevraagd. Volgens hen wilde het bouwbedrijf niet re ageren en daarom werd met publiciteit gedreigd. Bouwbe drijf De Raad reageerde op 14 juli schriftelijk op dat dreige ment: „Het zal u duidelijk zijn dat ons bedrijf zich door u niet laat chanteren. Het komt ons voor dat u, hetzij misbruik wilt maken van de pers om u per soonlijk te verrijken, hetzij geen enkel vertrouwen heeft in de aannemer. Indien het laatste het geval mocht zijn, kunnen wij u meedelen dat wij bereid zijn de aankoop van het woonhuis ongedaan te ma ken, alsmede alle kooppennin gen te restitueren onder bijtel- Per ongeluk Volgens woordvoerder drs. P.L.M. Brandjes heeft het bouwbedrijf niet te kwader trouw gehandeld. „Dat eerste bestek is gemaakt nog voor de bouwvergunning was ver leend". Hij stelt dat er een fout is gemaakt bij het opstellen van het bestek met een tekst verwerker. De bewuste alinea over het heien is er „per onge luk" in blijven staan. Boven dien heeft de firma De Raad de meeste andere woningen in de betreffende wijk, Duin- park, ook gebouwd en ook daar is niet geheid. „Maar voor de woningen aan de Northgo- dreef was er nog geen onder zoek naar de dichtheid van de grond gedaan en later bleek dat heien heel veel problemen zou opleveren. Daarom is na overleg met Bouw- en Wo ningtoezicht, gekozen voor een ander soort fundering". Overi gens kan er volgens hem wel een kelder onder de woning worden gebouwd, „alleen moeten er dan voorzieningen worden getroffen om te voor komen dat de fundering ver zakt". Volgens de heer Brandjes is de familie Frumau waarschijnlijk „alleen uit op narigheid". Hij voegt daaraan toe: „We heb ben aangeboden de woning te rug te kopen als ze geen ver trouwen in ons hebben en we willen zelfs nog de verloren rente vergoeden. Maar dat hebben ze niet geaccepteerd. Ik geloof dat wij eerlijk heb ben gehandeld en het recht zal zegevieren, maar op deze ma nier kunnen ze ons bedrijf wel veel schade berokkenen". Vereniging Tot slot meldt Brandjes dat in het bestek op de laatste blad zijde stond dat wijzigingen voorbehouden waren mits ze werden goedgekeurd door Bouw- en Woningtoezicht. De Vereniging Eigen Huis noemt dat „een veelgebruikte truc" door bouwbedrijven. Volgens woordvoerder Van Loon van de juridische afdeling van de vereniging kan die paragraaf alleen worden gebruikt als het om hele kleine veranderingen gaat, die de koper geen schade berokkenen. Bij grote wijzigin gen, die een besparing lijken in de bouwkosten, zoals in de constructie van een huis, gaat dat niet op. Dan moet het kos tenverschil, doordat er minder werk hoeft te worden ver richt, verekend worden in de bouwprijs. „Het is echter niet duidelijk of dat heiwerk ook in dat bedrag was opgenomen en daarom vragen wij het bouwbedrijf om opheldering. In afwachting van het ant woord ligt de procedure stil", aldus Van Loon. De vereni ging is overigens van plan aandacht aan deze kwestie in haar eigen blad te schenken. ASTRID SCHOORDIJK TIJDENS AFSLUITING ZIJLSINGEL Een bus van de NZH zoekt zijn weg over de Oude Heren gracht, om ver volgens een bijna onmogelijke draai de Vevers- brug op te ma ken naar de Lan- gegracht. LEIDEN De NZH is van het plan afgestapt om tijdelijk lijn 43 door het Zeehelden- kwartier te laten rijden. Het was de bedoeling dat vanaf vanmorgen een tijdelijke route voor bus 43 door deze wijk in gesteld zou worden in verband met de afsluiting van de Zijl singel voor alle verkeer. Deze afsluiting heeft tot gevolg dat het Zeeheldenkwartier voor auto's alleen nog via de Oos terkerkstraat is te bereiken. De busonderneming heeft deze week een proef genomen met een bus in de wijk en is tot de conclusie gekomen, dat het niet gaat. „De straten zijn te smal. Er zou teveel oponthoud zijn en de kans is groot dat de bussen geparkeerde auto's zou den beschadigen. Op die ma nier zou de Zeehelderiwijk meer last van het openbaar vervoer hebben dan gemak", zegt een woordvoerder van de busonderneming. In de tradi tionele wekelijkse advertentie van de gemeente in de krant van gisteren wordt nog mel ding gemaakt van de tijdelijke voorziening, maar dat is dus achtergehaald. De Zijlsingel is met ingang van vanmorgen afgesloten in verband met werkzaamheden aan de Schrijversbrug (de brug bij de kruising met de Lage Rijndijk) en aan de Singelbrug (de brug bij het Utrechtse Veer). Beide bruggen zullen twee weken lang met de klap pen omhoog staan in verband met zogenaamde gitstraal- werkzaamheden. Om de over last zoveel mogelijk te beper ken worden de bruggen met zeilen afgedekt. Als het goed is, zijn de werkzaamheden op 7 augustus achter de rug. De afsluiting van de bruggen heeft vooral voor het openbaar vervoer gevolgen. De NZH-lij- nen 13, 14. 15, 16, en 60 volgen tijdelijk de route Korevaar- straat, Hooigracht, Pelikaan straat, rechtsaf de Langegracht op, over de Verversbrug rechtsaf de Oude Herengracht op, dan over De Haven en om de Zijlpoort heen. De andere kant op rijden de bussen via de Herensingel, de Oude He rengracht en dan rechtsaf ook via de smalle Verversbrug naar de Langegracht. De lij nen 111 en 112 van Centraal Nederland rijden over de Lan gegracht en volgen verder de zelfde route als de bussen van de NZH. Voorschotense linden ontluisd De plantsoenendienst van Voorschoten heeft deze week de Linden aan de Voorstraat ontdaan van de luizen en de honingdauw door ze langdurig met wa ter te besproeien. De ho ningdauw die de luizen produceren, zorgt voor een glibberige en plakkerige massa. Normaal verdwijnt dit bij een regenbuitje. Omdat de weergoden het deze maand echter laten afweten, moest de ge meente ingrijpen. Ook al omdat de markt aan de Voorstraat op vrijdag er niet aantrekkelijker op wordt als je als wandelaar overal blijft kleven. Het plakkerige spul (dat vol gens een gemeentelijk woordvoerder overigens prima smaakt), is van de eeuwenoude bomen weg gespoten. De woordvoer der weet daarbij nog te melden dat het de laatste twintig jaar nog nooit no dig is geweest om de bo men en de straat schoon te spuiten. Gif gevonden in dode vissen uit Oude Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN In de dode vissen, die vorige week in grote getalen ter hoogte van Zwam- merdam in de Oude Rijn zijn aangetroffen, is een bepaald gif aan getroffen. Nog niet be kend is om welk gif het gaat, maar zeker is dat de vissterfte niet veroorzaakt is door de meest voorkomende botulisme-soort in ons land. Dat heeft het nog niet afgeronde on derzoek van het Dier geneeskundig Instituut in Lelystad inmiddels uitgewezen. Door dit resultaat gaan zo wel de politie als Provinci ale Waterstaat er nog steeds van uit dat de mas sale vissterfte, er werd drie ton dode vis gevon den, is veroorzaakt door een bedrijf dat illegaal gif heeft geloosd in het water van de Oude Rijn. Het vermoeden van het Hoog heemraadschap Rijnland dat de vissen zouden zijn gestorven door het lozen van zuurstofarm polder- water in de Oude Rijn, wordt nog steeds van de hand gewezen. Het Diergeneeskundig In stituut heeft het onderzoek nog niet geheel afgerond. Duidelijk is inmiddels wel dat de massale vissterfte niet te wijten is aan de meest voorkomende botu- lisme-variant in ons land. Er zijn in Nederland zeven botulisme-varianten be kend, ondergebracht in de categoriën A tot en met G. waarvan er vier gevaarlijk zijn voor mensen. De meest voorkomende va riant is botulisme-C, dat voor mensen geen gevaar oplevert maar wel voor vissen en vogels. Het onderzoek naar de oorzaak van de sterfte wordt nog steeds voortge zet. Het Instituut is nu aan het uitzoeken welk gif er in de vissen is aangetrof fen. Die proeven zullen enkele dagen in beslag ne men en men verwacht hel onderzoek maandag of dinsdag te kunnen afron den. Meer vrijheid voor taxi's LEIDEN/DEN HAAG Bus- en taxibedrijven krijgen in de toekomst veel meer vrijheid. Indien de ondernemer een vergunning heeft gekregen om als bus- of taxibedrijf te gaan werken mogen in de toekomst onbeperkt ritten uitgevoerd worden. Ten aanzien van het taxibedrijf zal het onbeperkte wel gekoppeld worden aan de provinciegrens. Dit voornemen heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) bekend gemaakt. De minister wil het geheel ver vatten in een nieuwe wet per sonenvervoer. Tot nu toe heeft een autobusbedrijf voor iedere rit die men wil gaan maken een aparte vergunning nodig. Deze eis wil de minister laten vervallen. Ten aanzien van het taxivervoer wil de minis ter taxi's wat het opnemen van klanten betreft niet langer binden aan de grens van de ei gen gemeente. Die grens zou verlegd moeten worden naar de provinciegrens. Via de nieuwe opzet wil de minister het vooral voor startende on dernemers gemakkelijker ma ken. Zij zullen niet langer her en der aparte vergunningen vandaan hoeven te halen. Ook denkt de minister dat door meer concurrentie de klant er beter van wordt met het nieu we systeem. elclerswoude los van Zoeterwoude EN Naast het sa- ivoegen van een groot il Rijnstreekgemeen- schi provincie ook m -] aantal grenswijzigin- 15 "f tussen gemeenten Eén van die belang- wijzigingen is dat nu tot Zoeterwoude rende buurtschap erswoude naar de -Jiw te vormen combi- |ie Benthuizen, Koude- fk en Hazerswoude jit. Volgens de provincie m Zoeterwoude vanuit Muzr^erswoude erg moei- osiit bereikbaar. De kern NDAjf Benthuizen ligt dich- Spij. Volgens GS ligt het f» ook „Voor de hand" om het buurtschap bij de drie nieuwe gemeenten te voegen. De Zoeterwoudse wethouder mevrouw Graniewski: „Dit komt volslagen uit de lucht vallen. Ik weet niet of de be woners van Gelderswoude het hiermee eens zijn. Ik heb bij hoorzittingen over de gemeen telijke herindeling overigens nooit gehoord of de bewoners van Gelderswoude persé bij Zoeterwoude willen blijven". Wel constateert zij dat het buurtschap erg georiënteerd is op Benthuizen. Het enige voordeel dat mevrouw Gra niewski in de grenswijziging ziet, is dat de gemeentegrens voor Zoeterwoude met minder uitstulpingen gaat lopen. Voor de andere kant van Zoe terwoude heeft de provincie nog een wijziging in petto. De Vlietlanden komen na de her indeling van de gemeenten he lemaal onder beheer van Leid- schendam. Dat betekent dat Zoeterwoude haar gedeelte moet afstaan. Hierdoor zullen ook enkele bewoners aan de Vlietweg van gemeente wisse len. Alkemade-Warmond Een andere grenswijziging is die van Warmond en Alkema de. De nieuw te vormen grote Braassemgemeente krijgt er een stuk van Warmond bij. Al kemade is al jaren bezig over een grenswijziging. De Zwei- landerpolder en de polder Bo- terhuis gaan van Warmond naar Alkemade. Door dit voor stel van Gedeputeerde Staten krijgt de nieuwe Braassemge meente de oostelijke oevers van de Kagerplas binnen haar gemeentegrenzen. Wethouder Verhaar van Alkemade: „De bewoners van die streek zijn erg gebaat met de grenswijzi ging. Ze zijn nu al helemaal op Alkemade aangewezen. De be woners moeten gebruik gaan maken van onze rioolwater zuiveringsinstallatie, van de reinigingsdienst en meer van dat soort zaken. Het is dan ook logisch om ze ook bij onze ge meente te laten komen". In het gebied wonen naar schat ting 200 mensen. In de zomer huist daar een veelvoud omdat er enkele campings zijn. Deze campings gaan ook over naar Alkemade. Wethouder Ver haar zegt over de gemeentelij ke herindelingsplannen: „Eén grote Braassemgemeente is een logische gedachte als je het gebied opnieuw wilt indelen. Maar persoonlijk had het voor mij niet gehoeven". Hij denkt de herindeling nog minstens tien jaar op zich zal laten wachten. „Ik ben niet zo opti mistisch als de gedeputeerde Boone die denkt dat het in '87 geklaard kan zijn". Leimuiden De derde wijziging die de pro vincie voorstelt is om de Pro vinciale Weg (nu nog Noord- Holland) van provincie te la ten verwisselen. Ook vindt de provincie dat de Leimuidens grens met Aalsmeer iets meer naar Noord-Holland moet w<*-den verschoven. De grens van Aalsmeer loopt nu vlak langs de Leimuidens bebou wing. Met bouwvergunningen en hinderwetvergunningen moet meestal ook Aalsmeer worden geraadpleegd. In de toekomst hoeft dat dus niet meer. Verder raakt Leimuiden aan de kant van Bilderdam een groot stuk grond plus de Geer- polderplas kwijt aan de nieu we combinatie Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhoven. Het kassengebied dat aan de plas ligt, sluit volgens de provincie goed aan op Ter Aar en Nieuwveen. Vandaar dat deze plaats ook van gemeente zal moeten veranderen. Ook Rijnsaterwoude moet grond inleveren. En wel aan de .kant van de Langeraarse- pla*sen. LEIDEN Het college van B en W is niet van plan zich iets aan te trekken van het dreigement van minister Rietkerk van binnenlandse zaken met betrekking tot de VUT-premie voor Leidse ambtenaren. De gemeente wil ambtenaren die van de VUT gebruik maken een premie van 200 gulden per maand geven. Volgens de minis ter is dat onaanvaardbaar. (De minister is het ook niet eens met soortgelijke plannen van de gemeente Arnhem.) Hij heeft het college van Ben W laten weten, dat hij er alles aan zal doen om dat voornemen tegen te gaan. Volgens de minister heeft de VUT-premie tot gevolg dat extra lasten worden doorgeschoven naar het rijk en dat zou niet kunnen. Er zouden verschillen ont staan met de rechtspositie van ambtenaren in andere gemeen ten. Het Leidse college van B en W is niet erg te spreken over het dreigement van de minister. Het college wijst erop. dat de Leidse ambtenaren de premie zelf betalen door het inleveren van een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden en dat de vak bonden het daarmee eens zijn. De minister zou zich onvoldoende hebben geïnformeerd over de Leidse plannen, voordat hij met zijn afwijzende reactie kwam. „De gemeente probeert zoveel mogelijk de afbraak van werkgelegenheid en gedwongen ontsla gen als het gevolg van door het rijk opgelegde bezuinigingen te gen te gaan", aldus B en W.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3