Nieuwe bezuinigingen bij remeente komen hard aan v£ miim Gemeenten voorzichtiger met verhogen onroerend goed-belasting Nieuwe Stichting helpt veertig school verlaters aan leerplaats in de bouw TT^DËÏÏ" URPRIJZEN NIEUWE KLEINE NINGEN IN OUDE WIJKEN OMLAAG JZINGSRECHT NAAR 150 GULDEN, 100 GULDEN VOOR BLUSSEN BRAND H Ook Leiden wil opbrengst parkeerbonnen zelf houden I lestauratie i/ebstercollege oltooid Archeologisch onderzoek op terrein Hartebrugschool CajdoaQowumt DONDERDAG 21JULI1983 PAGINA 3 )EN/DEN HAAG De jjrijs van nieuwe of ingrij- I verbouwde woningen voor pstaanden en tweepersoons- eldierihoudens in saneringswijken t voot iets omlaag met terugwer- e zonje kracht tot 1 juli. Afhanke- ifgestij/an de stichtingskosten van jn di^00116®0^16^ komt de begin- llen to maandelijks 2,60 gulden tot lei gb 6ulden laeer uit lingerjgggppgjgpjg Brokx van Volks- want jesting liet gisteren weten dat e bez%ze maatregel heeft genomen en wee bouw van woonruimte voor heven de: „r~ kleine huishoudens in het kader van de stadsvernieuwing te kun nen bevorderen. Hij heeft de ge meenten hierover een brief ge stuurd. De lagere huren gelden alleen voor woningen die minimaal 63.000 gulden en hooguit 92.000 gulden kosten. De jaarhuur van deze wooneenheden bedraagt voortaan vier procent van die kosten. Tot nu toe bedroeg de huur tussen 4,05 procent en 4,75 procent. De hoogste huur van zo'n woninkje zal dus (zonder subsidie) 306,65 gulden per maand bedra gen. Wooneenheden die minder kosten dan 63.000 gulden, moeten jaar lijks tussen 3,75 procent en vier procent opbrengen. Behalve voor geheel nieuwe woningen is de nieuwe huurberekening van toe passing op verbouwde panden die ouder zijn dan vijftig jaar. Eerder al heeft de bewindsman de beginhuren van grotere nieuwe woningen in oude wijken met driekwart procent op jaarbasis verlaagd. De nieuwe maatregel is hierop een aanvulling. Agressief na aanrijding LEIDEN Een 47-jarige Leidenaar, die onder invloed van alcohol verkeer de, was gisteravond betrokken bij een aanrijding op de kruising Jan van Houtkade/Doezastraat. Een 23-jarige Leidenaar reed in zijn auto op de Jan van Houtkade. Bij de kruising met de Doezastraat remde hij. De 47-jarige Leidenaar, die achter hem reed, had dat niet op tijd in de gaten en een aanrijding was het gevolg. De 47- jarige Leidenaar weigerde de blaastest en ook voor de bloedproef was hij niet te vinden. Uiteindelijk nam de politie de zeer agressief reagerende man mee naar het bureau en sloot hem ter ont nuchtering in. Auto ramt vlet LEIDEN Een 28-jarige man uit War mond veroorzaakte gisteravond om kwart over zeven op het Rapenburg een merkwaardige aanrijding. De man kwam met de voorkant van zijn wagen bovenop een in het water van het Ra penburg afgemeerde vlet terecht. Ter hoogte van Rapenbrug 46 wilde de man zijn auto aan de waterkant parke ren. Hij trapte echter door de rem, zo dat hij zijn auto met de voorwielen op het dek van een houten vlet parkeerde; de achterwielen bleven op het droge. De boot kon het gewicht niet dragen en de voorplecht verdween onder water. Een kraanwagen heeft de auto op de kant getakeld. De mast van de vlet sneuvelde en een zijpaneel brak af. De motor van de auto liep waterschade op. g zij^ de i ookDEN Een vermin- van de dienstverle- dergj, een (soms flinke) stoging van tarieven eh iet ses en dus een verdere dijk hnverzwaring voor de »er, een forse aanslag je werkgelegenheid en wertfer onderhoud aan laar Jen en groenvoorzie- rbeidJen- Dat zijn de gevol- egenivan de nieuwe en aag o'mee derde binnen idelijl jaar bezuinigings- n veile van de gemeente. Dee derde ronde is nodig •jecteieen tekort van zo'n 12 ellicioen gulden op de ge- n. Vdntelijke begroting in zenpte dichten, het verder invoeren het profijtbeginsel moet de E®r00t dee' van ^et keno" e bedrag opleveren. Door voorgestelde bezuinigingen °P jaarbasis 1868 uren g ^gelegenheid bij de ge- 8 gr'lte verl°ren- Dat zij" 46,7 temfdige banen. Door de eer- 4 gj bezuinigingen vervielen winc. VOrig ^aar dacht de ge~ 1 Wjhte nog de begroting tot jie^1 sluitend te hebben ge- rd^1' maar sindsdien zijn er éuw forse gaten geslagen, v grotendeel het gevolg zijn verdere bezuinigingsmaat- len van het kabinet Lub- Dat het college van B en W het volstrekt niet eens is met dit beleid, maar zich gedwon gen ziet nieuwe bezuinigingen door te voeren, blijkt overdui delijk uit de „Bezuinigingsnota 1983", die vanmorgen door wethouder P. Bordewijk van financiën werd gepresenteerd: „Door het rijk wordt eerder bezuinigd op uitgaven van an deren, dan op de eigen uitga ven en dat in een tijd dat de gemeenten door de crisis toch al met toenemende tekorten op de begroting worden gecon fronteerd". Aftreden als een vorm van protest wordt „geen alternatief" genoemd. Aftre den van wethouders zou alleen maar een symbolische daad zijn. zolang de gemeenteraad blijft zitten en weer nieuwe wethouders kiest, filosofeert het college. En aftreden van de gehele gemeenteraad als een symbolische daad, zou be tekenen dat de democratie op gemeentelijke niveau wordt opgeheven, omdat in dat geval een regeringscommissaris be noemd zou worden, die niet meer door en gekozen raad wordt gecontroleerd. „V/ij ach ten dat niet in het belang van de gemeente", constateren B en W: .In de nota wordt uitgegaan van een bezuiniging van totaal bijna 16 miljoen gulden. Dat is bijna 4 miljoen meer dan vol gens de cijfers nodig is, maar deze ruimte mag door de „in spraak" worden benut om al ternatieven te bedenken en hiermee wordt de gemeente raad de mogelijkheid geboden keuzes te maken. Ook zelf heeft het college nog geen keuzes uit de opgesomde mo gelijkheden gemaakt. Dat ge beurt pas in september, nadat iedereen de kans heeft gehad om schriftelijk zijn mening te geven en nadat op 2 september een hoorzitting is gehouden over de bezuinigingen. Overi gens wijst het college erop dat de ruimte van 4 miljoen gul den nog eens „aanzienlijk" zou kunnen afnemen door nieuwe kortingen van het rijk op de uitkeringen aan de gemeenten. In de nota worden tientallen voorstellen gedaan om de ge meentelijke inkomsten te ver hogen en de uitgaven te verla gen. Een greep daaruit: Een „echte" brand laten blussen kost voortaan 100 gul den en bij de brandweer ver dwijnen vier arbeidsplaatsen. („Verhoogde kans op verlies mensenlevens", schrijft het college in een toelichting op deze maatregel.) De controle op de hondenbe lasting (72 gulden per hond) wordt strenger. Dat moet 2.400 extra betalers opleveren. Het lozingsrecht (alleen voor huiseigenaren) wordt volgend jaar 60 gulden en zou kunnen stijgen tot 150 gulden in 1987. Goed voor bijna 4 miljoen gul den. Het reinigingsrecht gaat ver der omhoog, dat moet in 1987 LEIDEN Nadat al eerder de gemeente Dordrecht aan kondigde voortaan de opbrengst van parkeerbonnen in de eigen zak te willen steken, is nu ook de gemeente Lei den dat met een juridische truc van plan. Op talloze ma nieren schuift het rijk de begrotingstekorten door naar de gemeenten en in de parkeerbonnen zien veel gemeen ten nu een manier om wat terug te halen. In de afgelopen jaren gingen binnen de gemeente Leiden geregeld stem men op om een constructie te bedenken, die het mogelijk zou maken om de opbrengst van de parkeerbonnen in de gemeentelijke kas te stoppen. Tot dusver draaien de ge meenten wél op voor de kosten die zijn verbonden aan het innen van parkeerbonnen (de administratie, de con troleurs, het onderhoud van de meters), maar gaat de 35 gulden per betaalde bon naar het rijk. Om daar een eind aan te maken, wil de gemeente het fenomeen „parkeer bon" opheffen. Daarvoor in de plaats worden „gemeente lijke leges" ingesteld wegens het overtreden van een par keerverbod. Wanneer de leges op hetzelfde tarief worden vastgesteld als de landelijke parkeerbon, verandert er voor de overtreder dus niets. Tenzij de geschate op brengst van 230.850 gulden per jaar wordt gebruikt om meer parkeercontroleurs aan te stellen. een tientje per Leidenaar ex tra opleveren en het afval wordt nog maar één keer in de week opgehaald. Een bouwvergunning wordt 25 procent duurder; een ge meentegarantie op een hypo theek gaat een half procent van het gegarandeerde bedrag kosten; wanneer de gemeente bemiddelt bij de koop van een premiewoning in de vrije sec tor kost dat 250 gulden en be geleiding van particuliere wo ningverbetering kost 5 procent van het gesubsideerde bedrag. Bijstandstrekkers krijgen één keer per maand en niet meer een keer per week hun uitke ring van de sociale dienst. De gemeente gaat minder adverteren en ook op andere manieren op allerlei gebied minder aan voorlichting doen. De dienstauto waarin B en W worden rondgereden, wordt afgeschaft; de gemeentelijke ambtenaren krijgen hun koffie niet meer op het bureau, er komen automaten. De gemeentelijke gebouwen worden minder goed schoon gemaakt en er moet meer op energie worden bespaard. De VVV krijgt 30.000 gulden minder subsidie. De VVV moet een en ander te compen seren naar een goedkopere huisvesting omzien of minder actief zijn. De straatverlichting wordt verminderd. Dat moet 100.000 gulden per jaar opleveren. Bij de onkruidbestrijding worden chemische middelen ingezet. De Rechtswinkel, de Sociaal Raadsman en het Instituut Burgerraadlieden moeten het mogelijk met minder perso neel doen. WSW-werknemers moeten maximaal 46 gulden per maand betalen voor vervoer naar hun werk. De Openbare Bibliotheek krijgt 100.000 gulden minder, waarschijnlijk gaat het filiaal Houtkwartier dicht; K&O wordt met 16.000 gulden ge kort, maar voor de peuter speelzalen wordt daarentegen 100.000 gulden meer beschik baar gesteld Bij de Stichting Welzijn ver dwijnen 6 van de ruim twintig arbeidsplaatsen. De Schooladviesdienst moet nog eens 100.000 gulden inle veren. b restauratie van het lebstercollege aan de pommarkt is voltooid. ethouder P. Bordewijk Qff het opknappen van )t gebouw gistermiddag in officieel tintje door laatste hand aan de Stauratie te leggen. Het ébstercollege is onder bracht in de voormali- t school aan de Boom- arkt. Het Webstercolle- is een Amerikaanse Qriiversiteit met vestigin- o)n in Wenen en Genève. 5 universiteit is met ime bedoeld voor kin- ïren van in Nederland irblijvende Amerikanen sluit aan op het onder lijs van de Amerikaanse "gh School. Het onder lijs richt zich voor het Jootste deel op econo- |ie en financiën. De leuwe Leidse onderwijs- btelling opent na de zo- jervakantie haar poor- (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Gemeenten worden voorzichtiger met ver hogingen van de onroerend- goedbelasting. Deze indruk be staat op het ministerie van Binnenlandse Zaken, zo blijkt uit antwoorden van staatsse cretaris Van Amelsvoort op vragen van het D'66-Kamerlid Engwirda over de onroerend- goedbelasting. Van Amelsvoort wijst een idee van Engwirda van de hand om de onroerend-goedbelasting per maand te gaan innen. Dit zou enorm veel extra werk voor de belastingdienst bete kenen aldus de bewindsman. Engwirda was met zijn idee gekomen om de achterstanden in betalingen van de belasting op te heffen. Van Amelsvoort geeft in zijn antwoorden aan dat het aantal verzoeken tot uitstel van beta ling van de onroerend-goedbe lasting tot nu toe gering is. Tussen 1980 en 1982 steeg het aantal verleende uitstellen van betaling van ruim 51.000 naar ruim 79.000. Het aantal kwijt scheldingen van de belasting steeg in dezelfde periode van ruim 20.000 naar ruim 30.000. Het daarmee gemoeide bedrag liep op van 1,6 naar 2,8 mil joen gulden. De achterstand bij het invorderen van de belas ting die in 1980 92 miljoen gul den beliep, was eind 1982 203 miljoen gulden. Van Amelsvoort zegt in zijn antwoorden dat nog een voor stel van de commissie Christi- aanse bekeken wordt om de onroerend-goedbelasting via een voorlopige aanslag te gaan innen en een verruiming van de betalingstermijn in te voe ren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Fototentoonstelling De Leidse kunstenaar Wim Lamboo, tevens mede-oprichter van de Leidse kunstenaarsgroep Reflex '82, exposeert in café Scarabee aan de Pie- terskerkchoorsteeg 24 een serie van zijn nieuwste bewogenfoto's onder de titel „Epicentrum van een brainstrom". De expositie is gisteren geopend en is dagelijks tot eind augus tus te bezichtigen. Filmhuis LVC (1) Eén van de foto's van Wim Lamboo. In het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66 wordt morgen de film ...Bof" van Claude Faraldo gedraaid. De film beschrijft een anarchistische commune, waarin werk. jalouzie en bezitsdrang taboe zijn. Een film die wil laten zien hoe aangenaam en zorgeloos het leven kan zijn. De film wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur een vanaf half elf. Filmhuis LVC (2) Het filmhuis van het LVC draait donderdag 28 juli de film „Aurelia Steiner" van Marguerite Duras. Zoals zo vele films van Duras gaat ook deze over de onbereik bare of verloren gegane liefde. Duras behandelt dit thema op een volstrekt eigen manier, waarbij woorden en beelden elkaar soms aanvullen en soms een eigen leven leiden. De film wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur een vanaf kwart over tien. Wandelorgelconcert In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt za terdagmiddag een „wandelorgelconcert" gegeven door de organist Arend van der Heiden. Op het propgramma staan werken van Lefébure-Wély, Clérambault en Widor. Het concert begint om drie uur. Archeologen zijn al drie weken druk bezig met een grondig onderzoek in de de bodem van het terrein, waarop eens de Hartebrugschool stond. De onder zoekers zijn vooral geïnteresseerd in het profiel van de grondlagen. Men heeft inmiddels fundamenten van vier stenen huisjes uit de zestiende eeuw ge vonden. Tevens zijn een aantal waterputten en een beerput blootgelegd en hebben de archeologen ge bruiksvoorwerpen gevonden. De interesse gaat echter vooral uit naar houten huizen uit de Middel eeuwen. Deze huizen, waarvan al sporen zijn ge vonden, stammen uit 1300. Om de resten van deze houten bebouwing te kunnen blootleggen, moet men dieper in de grond doordringen. LEIDEN De nieuwe stich ting Opleidingsinstituut NVOB Leiden en Bollen streek heeft een plan ont wikkeld om veertig school verlaters aan een praktij kleerplaats in de bouw te helpen. Men verwacht, dat de eerste leerlingen in sep tember aan de slag kunnen. De kosten van dit project be dragen één miljoen gulden. Door de hoge werkloosheid en malaise in de bouw is het aantal leerlingenplaatsen in de bouw sterk teruggelopen. Een aantal aannemers uit de regio, betrokken bij de oplei ding in de bouw, heeft het initiatief genomen om hier iets aan te doen. In nauwe samenwerking met de afde lingen Leiden en Bollen streek van het NVOB (Ne derlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid), de regionale oplei dingscommissie voor de bouw, de Streekschool voor beroepsbegeleidend onder wijs Leiden, de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en het Regionaal Economisch Overleg Rijn- en Bollen streek werd de stichting Opleidingsinstituut NVOB Leiden en Bollenstreek opge richt. Begeleiding Het doel van de stichting is, dat de leerlingen bemidde ling en begeleiding wordt ge boden bij het vinden van een praktijkleerplaats. De leer lingen komen in dienst varr de stichting en krijgen een tw^jarige leerarbeidsove- reenkomst. De aangesloten bedrijven kunnen tegen be taling aan de stichting leer lingen aannemen voor een periode van minstens vier aaneengesloten weken. Lukt het niet de leerlingen aan een plaats te helpen dan zal de stichting als praktijk school optreden. De stichting krijgt de beschikking over een eigen werkplaats en een staf met een coördinator en een leermeester. De exploitatie-kostèn bedra gen één miljoen gulden. Er lopen subsidie-aanvragen bij het Provinciaal Werkgele- genheidsfonds, bij het minis terie van Sociale Zaken en de Stichting Opleidings- en Ontwikkelingsfonds Bouw nijverheid. Een eventueel te kort wordt gedragen door de NVOB-afdelingen Leiden en Bollenstreek. Bij deze afde ling zijn honderd bedrijven aangesloten, maar ook de af deling Katwijk heeft zich be reid verklaard leerlingen aan te nemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3