Scherpe mijn tussen oefenmunitie 'ASIE IN SURINAME 1 JULI AFGELAST EXPLOSIE DOODT ZES MILITAIREN Man overleden na politieschoten „Loslaten industrieprijzen voedingsmiddelen riskant'' Elektronisch gezakt BON ill Beatles-fans massaal naar Abbey Road studio Fiets nummer 15 Winnen klimt omhoog Olifantenrace in Chicago Elektronisch spieken £eidóe Sou/tont Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes I 0,40 per mm. Abonnementen: (inci.BTW) per maand f 20.41 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Dinsdag 19 juli 1983, 74e jaargang no. 22631 Terugblik op de Bananasplit- show op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.45 uur tv-spel Clara en Frederik". Op Ned. II gaat de EO om 21.10 uur nader in op de vraag in hoeverre het christendom joods is speciaal met betrekking tot de messi- aanse gedachte. Om 21.40 uur het Concertgebouworkest met Bartok. HET WEER Droog en zonnige perioden. Minimumtemperatuur 14, middagtemperatuur 19 graden op de Wadden tot 23 in het binnenland. Zwakke tot mati ge wind. Zon op 05.44, onder 21.49. Schev. hoog water 12.39, laag water 7.59 en 20.40. 1 was op de hoogte IHAAG Een invasie van 300 ex- jairen en huurlingen die op 1 juli in fme zou plaatsvinden, is op het laat- •nent afgelast. De afgelasting volgde [de organisatoren duidelijk was ge- ^en, dat de Binnenlandse Veiligheids- 1(BVD) van het plan op de hoogte bat is gebleken uit verklaringen te- Irer het ANP van betrokkenen, onder Jen van de coördinatoren van de ac- |?n van de financiers en enkele ande re Surinamers die aan de actie direct of indirect zouden meedoen. Voor de datum 1 juli was gekozen, omdat Suriname dan feest viert ter gelegenheid van de dag der vrijheden. Betrokken Surinamers konden niet zeggen of het plan nu volledig van de baan is. Zij maken forse verwijten naar Nederland dat „dubbelhartig is", omdat Den Haag het regime Bouterse kwijt wil en tegelijkertijd de BVD laat infiltreren in het Surinaams verzet. kFFAIRE EUNERS: Inklacht PC ;en ïcier Ro ititie twee HAAG Het terie van wel- 'olksgezond- 1 Kai en cultuur Gerswd contact zon<nen met ^et ïhav terie van justi- m tot vervol- over te gaan Utrechtse van justitie 13 Al A.A.van Ca- Capelle zou in het politie- icistisch heb- itgelaten over lers naar aan- tg van het rap- „Niet alle zi- spelen fiool" over de fa\kr/ding van zi* D:<Jers in de ge- Jte Epe. rcj it rapport wor- Vigeuners afge- lerd als „cri- len die con- geldgebrek zich niet in aan afspra- en alles ver in en vernie- het Lau Mazi- tonds, dat de 5 igen van zigeu- I behartigt, wil aanklacht in- in. De voorzit- fan het fonds, Rogier, zegt ir eerst nog deskundigen te Ég n horen om de laarheid van iroces te onder is nogal een bare zaak, dus i gint er niet aan je een redelij- ans van slagen Ik zie echter verschil tussen ttort uitlatingen over joden of lamers". De legendarische studio in de Londense straat Ab bey Road, waar The Beatles zeven jaar lang hun platen opnamen, is gisteren opengesteld voor het publiek. Talrijke fans uit Europa en de VS kwamen de eerste dag naar de opname-studio in de wijk St. Johns Wood om daar onder meer een film te zien, te luisteren naar interviews en naar Beatles composities die nooit werden uitgebracht. De toe loop was te groot om alle belangstellenden binnen te kunnen laten. De studio, waar The Beatles 188 nummers opnamen, blijft tot 11 september open. Abbey Road is ook de titel van een van de vele Beatles-elpees. Een zestienjarige jongen uit Cali- fornië liet weten: „Mijn moeder bracht mij op de wereld terwijl zij naar Sergeant Pepper (een elpee van The Beatles) luisterde. Vanaf dat moment ben ik een fan". Zware storm in Dordogne doodt Nederlandse vrouw DEN HAAG Een zware storm in de Dordogne (zuid oosten van Frankrijk), waardoor ontwortelde bomen op caravans, tenten en auto's terechtkwamen, heeft gister nacht het leven gekost aan de 36-jarige mevrouw Van Kasteren uit Zoetermeer. Haar zoontje ligt zwaarge wond in het ziekenhuis. Caravans en tenten van kam peerders op de camping waar de vrouw verbleef wer den verpletterd door ontwortelde bomen die door de zware storm van de berghellingen rolden. Twee dorpjes in de buurt van de camping, St. Julien de Laton en Rouffillac de Carlux, werden eveneens door de storm getroffen. Volgens de ANWB zijn vijftig gezinnen gedu peerd, waarvan zeker vijftien Nederlandse. De schade is voornamelijk van materiële aard. Helpers van de ANWB-Alarmcentrale zijn ter plaatse. Militairen in specteren tij dens oprui mingswerk zaamheden de grote ravage die de explo sie veroor- 't HARDE De ramp gis termiddag in het leslokaal van het Artillerie Schiet kamp Oldebroek in 't Harde, waarbij vijf dienst plichtige militairen en een beroepsinstructeur het le ven verloren, stelt de des kundigen vooralsnog voor een raadsel. In het leslo kaal wordt normaal ge bruik gemaakt van oefen materiaal. Op tot nu toe onverklaarbare wijze moet een scherpe mijn tussen de oefenmunitie zijn geraakt. De explosie deed zich gister middag voor rond half vijf, tij dens een instructie aan vijftien soldaten. Zes militairen wer den gedood, de tien andere raakten gewond. Twee van hen zijn er zeer ernstig aan toe. De dienstplichtigen waren pas drie weken in dienst. De zes slachtoffers zijn: de 22-jarige beroepsmilitair wachtmeester J. de Bakker uit Elburg, en de dienstplichtig militairen S. Adolfse (19) uit Laren (NH), J. Zuidema (18) uit het Friese Ferwerd, A. van Korven (20) uit Diessen in Noord Brabant, J. Kluwen (20) i4ft.Buss.urn en B. Fickers (22) uit Zierikzee. Generaal-majoor W.J. Poot, chef commando opleidingen van de Koninklijke Land macht, die samen met minister J. de Ruiter van Defensie gis teravond de ravage in ogen schouw nam, noemde de ge beurtenis onbegrijpelijk. Sabo tage acht hij niet reëel: „Een heel gevaarlijke en onmense lijke gedachte". Bij de Leger Voorlichtings Dienst is men trouwens woe dend over de suggestie van be stuurder A.Visser van de Al gemene Christelijke Organisa tie van Militairen, dat hij „sterke aanwijzingen heeft dat onder meer op 't Harde bij ge brek aan oefenmateriaal scherpe mortieren worden ge bruikt". Majoor M.Slingenberg van de Leger Voorlichtings Dienst: „Onfris en onfatsoen lijk. Uit zo'n drama moet je geen politiek voordeel zien te halen. En daar riekt het naar". Pag 7: Reeks fouten oorzaak van fatale explosie BREDA Een 32-jarige Belg is gistermiddag in het Brabantse Rijsbergen overleden na gerichte schoten uit een politiepistool. Dat gebeurde na een wilde achtervolging door de politie, nadat de man in Breda twee politie mannen had gedwongen hun pistolen en portofoon af te geven. De rijks politie van Breda heeft dit vanmorgen meegedeeld. De auto van de man nad de aandacht van beide agenten getrokken, omdat er zich folders over vuurwapens in bevonden, plus een groot pak. De Belg in de auto bevool daarop onder bedreiging van een semi-automatisch vuurwapen de pisto len en de portofoon af te geven. Telefonisch meldden de agenten het voorval waarop groot alarm werd gegeven. Na een achtervolging vluchtte de man in Rijsbergen te voet verder waar hij gericht op de inmiddels ge arriveerde politie schoot. Deze sommeerde de Belg het wapen neer te leg gen, waarbij een waarschuwingsschot werd gelost. Daarna vielen de ge richte schoten op de benen van de Belg met de fatale gevolgen. 1UR-DE-FRANCE- j. lUSVRAAG LEIDEN/RIJPWETERING Voor de 15-jarige Puck Straathof uit Rijpwetering was het gisteren een heugelij ke dag. Zij is de winnares van ■fiets nummer 15 uit onze Tour-de-France-prijsvraag. Zij gaf het goede antwoord op de vraag „Wieris de ploeglei der van Joop Zoetemelk". Dat de vraag niet al te moeilijk was, bleek uit de vële~Tnzen- dingen en de antwoorden. Bij na iedereen wist dat Dangui- laume de gevraagde ploeglei der is. Puck Straathof maakte de li merick „Een vuilnisman uit 'sGravenhage die dorst Levi- tan 't te vragen: Waarom moet een vent, die de cols zo kent..." af met „daar steeds zijn leven wagen". De Gazelle-fiets van het mo del Tour de France Race werd gistermiddag door de heer J.S. Wagenaar, de burge meester van de gemeente Al kemade waartoe Rijpwetering behoort, in Leiden aan Puck overhandigd. De antwoorden op vraag 17 en 18 uit de krant van zater dag moeten uiterlijk morgen in ons bezit zijn. (rechts) feliciteert Puck Straathof met De nieuwe vraag en al het nieuwe fiets. Op de foto ook Pucks moeder en een vrien- tournieuws vindt u op pagi na 11. gemeester Wagenaar r® r nie ALPE D'HUEZ Voor de tweede maal in zijn car rière heeft Peter Winnen de Koninginnerit van de Tour de France op zijn naam geschreven. In een zinderende rit naar de top van de Alpe d'Huez sloeg Winnen keihard toe. Bo vendien schudde hij in de laatste honderd meter ook nog eens de Fransman Bernaudeau - met wie hij er samen vandoor was ge gaan - in de eindsprint van zich af. Daardoor heeft Peter Winnen zijn kansen op een goede eind klassering behouden. Met nog twee bergritten voor de boeg, is de Limburger zeker nog niet uitgescha keld voor de eindzege. In het algemeen klassement klom hij in elk geval knap omhoog naar een vierde klassering. Voor Pascal Si mon, de Franse houder van de gele trui, was het gisteren definitief over. Hij moest door zijn blessu re opgeven en zag zijn landgenoot Fignon het be geerde kledingstuk over nemen. Ook Michel Lau rent, die zondag in de eindsprint met Henk Lub- berding ten val kwam, moest voortijdig de Tour beëindigen. Zie verder pag. 11. Diana Migala, commercieel directrice van het Chicago Radio Station, zit met een verkrampt gezicht maar nog veilig op de rug van een olifant. Even later viel zij van het dier, waardoor Diana niet alleen licht gewond raakte, maar tevens uitgeschakeld was voor een ereprijs in de olifantenrace die gisteren in het centrum van Chicago werd gehouden. DEN HAAG „Een riskante onderneming", zo betitelt het Konsumenten Kontakt het be sluit van Economische Zaken om in de tweede helft van '83 nog meer sectoren van de voe- dings-en genotmiddelenindus trie vrij te laten van het prijs beleid. De prijzen die de win kelier mag berekenen zijn in deze sector overigens al vrij. De industrieprijzen van voe- dings- en genotmiddelen zul len grotendeels vrij worden, met uitzondering van belang- riikp nroHuktpn al<: «suiker margarine, brood, koffie, thee en bier, gedistilleerd, sigaren, sigaretten en kerftabak, „om dat de concurrentie hier be perkt is", aldus EZ. „Minister Van Aardenne heeft het afgelopen halfjaar welis waar de wind in de zeilen ge had met meevallende prijsstij gingen". aldus KK, „maar die gunstige ontwikkeling is nu ten einde". De dollarkoers ont wikkelt zich in zeer negatieve zin en ook de grondstoffenr- prijzen trekken weer aan. In iuli 7iin al veel nrndukten De consumentenorganisatie wijst op de prijsstijging van koffie met zes cent, van brood en suiker met ieder vijf cent en van benzine met vijftien cent: 11,5 Cent aan accijns en vier cent door het eindigen van de kortingsacties. Marga rine wordt binnen een tot twee weken door de stijgende prijs voor olie en vetten min stens drie tot vier cent duur der, verwacht Konsumenten Kontakt. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze correspondent Fred Hogezand) BERN Een eindexamen kandidate van een gymnasi um in de Zwitserse stad Frei burg heeft een nieuwe va riant bedacht op het aloude thema spieken Tijdens het mondeling examen maakte zij namelijk gebruik van een mini-microfoon met zender tje en een mini-koptelefoon, zodat zij in voortdurend con tact stond met personen bui ten het examenlokaal, die haar bij het antwoorden op de vragen hielpen. Het meis je had echter pech. De exa minator kwam het technolo gisch bedrog op het spoor, zodat het meisje haar diplo ma dit jaar wel kan verge ten. Het is in deze technologische tijd wellicht-raadzaam In het Zwitserse Freiburg heeft een meisje namelijk geprobeerd door middel van een mini-microfoon met zendertje en een mini-koptelefoon door haar examen heen te komen. Buiten stonden personen klaar om het antwoord op knellende vragen te geven. Het meisje had echter pech, want deexaminator had het bedrog in de gaten. Ze mag dan dit jaar niet voorkomen in de h jst van geslaagden in de Freiburger Zeitung, maar ze haalt in elk geval wel de voorpagina van de Leidse Courant. De Leid» Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leid» Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek cm een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1