Schuttersfeest loopt uit op drama In de brand WORTELTJES EN SPEKLARIES Vakbeweging voorspelt grote sociale onrust 2£'ï£<&796 .gyf-cfc' ""Latwiiks zwembad oor brand verwoest BINNENKORT GENETISCHE MANIPULATIE MOGELIJK Fiets numm —NWB-steunpunt Lyon Bejaarde pater met fiets onder trein KABINET WILIN198412 MILJARD SNOEIEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijlhoff Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur: U.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)l 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand i 20.41 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 61,25, jaar 1233,50 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lossenummersf 0,80. Maandag 18 juli 1983,74e jaargang no. 22630 Liesbeth den Uyl praat met kinderen op Ned. I om 19.25 uur. In „Brandpunt" reporta ges over straatartiesten en Bil ly Graham. Op Ned. II om 19.12 uur tv-spel „Catherina en Potemkinspelend in het oude Rusland. Doris Day op België 1 om 20.15 uur in film „Uitgesteld huwelijk". Wisselend bewolkt en in de loop van de dag een lokale re genbui. Minimumtemperatuur 15 graden, middagtemperatuur 18 graden op de Wadden tot 23 graden in Limburg. Matige wind. Zon op 05.42, onder 21.50. Schev. hoog water 11.23 en 23.59. Laag water 6.50 en 19.28. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees' in de aanbieding. Nieuwe oogst: Worteltjes, 1 QC 500 gram l<kj Speklapjes, 's L?nds grootste kruidenier btjft op de kleintjes letten. )00,^ adka app J ikoop TWIJK Een grote uitslaande brand heeft gistermorgen tg het zwembad De Miereweide in Katwijk verwoest. Het .xsbuw met het binnenbad, de kantine en kleedaccommodaties gilledig uitgebrand. De schade wordt geschat op zes tot zeven ^■^oen gulden. De oorzaak van de brand is nog onbekend, ^^jkzij snel handelen van de Katwijkse brandweer is de machi- amer gespaard gebleven, zodat het buitenbad morgen weer n kan gaan voor publiek. De politie is gistermiddag al gestart g515,l een buurtonderzoek om zo achter de oorzaak van de brand ^atomen. De ravage na 4: Zwembad is total-loss" de brand. BIRMINGHAM Het wordt binnenkort mogelijk de erfelijke eigenschappen van menselijke reageerbuis-embryo's te manipu leren. Bovendien zijn de medici spoedig in staat het geslacht van een reageerbuis-embryo vast te stellen, nog voor het in de baar moeder wordt ingeplant. Dit maakten de Britse artsen dr.Pa- trick Steptoe en dr.Robert Edwards bekend op een symposium in Birmingham. Steptoe en Edwards maakten destijds furore als medici achter de eerste geslaagde proef met een reageerbuisba by. Op het symposium werd ook bekend dat in Australië het eerste „diepvriesembryo" na een zwangerschap van slechts 24 weken geboren werd, maar enkele dagen later is overleden. Dit betekent dat de Nederlandse vrouw bij wie specialisten van het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam een ontdooid embryo hebben ingeplant wellicht de eerste vrouw wordt die na een volledige zwangerschap een diepvriesbaby ter wereld brengt. Het zieken huis in Rotterdam kon vanmorgen nog geen reactie geven op de laatste ontwikkelingen. Pag.5: „Artsen wachten op ethisch onderzoek". Geen verslagenheid in Nederlands Tourkamp TOUR-DE-FRANCE- De regionale brandweer van Midden-Limburg heeft het vannacht bijzonder moeilijk gehad. In minder dan geen tijd was men bij een brand in Melick aangekomen, waar een kantoorgebouw in lichterlaaie stond. Gauw werd de splinternieuwe brandweerwagen in bedrijf gesteld en de aanval op de brand begonnen. Helaas raakte daarbij de brandweerwagen 2elf in brand, zodat de brandweerlieden vóór zich een gebouw ter waarde van honderdduizend gulden zagen afbranden, terwijl hun brandweerwagen, ter waarde van drie ton, achter hen in vlammen op ging. Zulke berichten lezen we (helaas) ook in de Leidse Courant. "n/^VT De Leidse Courant wil ik best |^l 1 1^ 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Naam: Adres: Poetoode/Pbats: Telefoon: Postgiro: In een open envelop tonder poetzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestal, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. De „Kneet" is weer terug in de Tour. Hier heeft de en tertainer van de NOS de half ongelukkige hoofdrolspeler Henk Lubberding al weer aan het glimlachen gebracht. Verder onder meer in Sporttribune De verliezer wint. Bronzen plak voor Marion Goedhart. Nijboer slaagt voor laatste test. Hans Kroes faalt op specialiteit. SCHEVENINGEN Vermoedelijk soon bij gebaat geweest dat Joop geleden op het gebruik van doping werd neer A.C.F. van der Hulst uit Delft, woord op de vraag hoeveel maal op gebruik van doping: drie leverde bovendien een middels doping, leidt tot hij de 14e winnaar van de Gazelle-fiets van het type „Tour de France Race". Het antwoord op vraag 16 (Hoeveel keer deed Henk Lub berding mee aan de Tour de France en hoeveel etappes won hij daarin moet uiterlijk morgen in ons bezit zijn. Vraag 19 en al het andere sportnieuws vindt u in de sport bijlage. iad van State: Varkensrace mag HAAG/BENTELO In het Twentse Bentelo (op 21 augustus) een varkensrace worden gehou- «-"""i. Dat heeft de afdeling rechtspraak van de Raad I State beslist. De Nederlandse Vereniging tot Be- erming van Dieren had verzocht om de door de neente Ambt Delden gegeven vergunning voor die e in te trekken. Zo'n 70 tot 80 varkens zullen nu in rolging van hun Duitse soortgenoten knorrend en jsend proberen de 100 meter zo snel mogelijk af te gen. Dierenbeschermers vinden dat men straks in Stelo de gezondheid van de varkens op het spel zet. varkens worden nu al flink getraind voor de jchtmeting. 1 huk weekeinde voor 1619. n k |DN Het ANWB-steunpunt in Lyon ■■feft door de losgebarsten vakanties een druk ïekeinde achter de rug. De alarmcentrale 000 ide zo'n 120 zware pechgevallen waarbij de teru'igen naar Nederland moest worden terug- ntresleept. Zeventig maal heeft de ANWB een ii "(vangende auto ingezet, zodat de gedupeer- ,re^ïvakantiegangers hun reis toch konden ver- (Igen. _^Jde doorgaande route via Zwitserland naar Italië /^gen de vakantiegangers zaterdag te maken met de kiting van de 17 kilometer lange Gotthardtunnel. ^•Sjgens de politie gebeurde dat „om technische rede- F'. Dat betekende dus een fors aantal kilometers tra rijden. In eigen land bereikte de vakantiedruk- 75isi zaterdagmiddag tussen elf en twaalf uuur een ^aPgtepunt, met vijftien files van in totaal tachtig ki- OLfeeter. De taaiste en grootste file stond op de weg ^gllegatsplein Oude Tonge: drie uur lang een rij n twaalf kilometer. Verder is volgens de verkeers- Jntrale van de rijkspolitie in Driebergen de vakan te yd ruk te op de wegen redelijk meegevallen, mede >r de grote spreiding van het verkeers aanbod. DT N 1203 341 RS ij oo It Sche- pingse and op terdag: >e warm it was en ie vol Foto: Milan Konvalinka DODE EN 61 GEWONDEN MONTFORT Een schuttersfeest in het Lim burgse Montfort is gister avond op een drama uit gelopen, toen een grote tent, waarin zo'n 1000 be zoekers schuilden tegen de regen, door een wind hoos opgeblazen werd. Eén man, J. Scheeren (39) uit Brunssum, kwam on der een hoogspannings draad terecht en werd geëlektrokuteerd 61 Bezoekers raakten, onder meer door rondvliegende bal ken, gewond, waarvan 3 le vensgevaarlijk. Het instorten van de tent leidde tot een enorme chaos, waarbij zich hysterische taferelen voorde den. De verslagenheid in Montfort is groot. Veel mensen in het plaatsje hadden zich in gezet voor het feest. Vanochtend werden nog 20 slachtoffers in ziekenhuizen in Roermond, Sittard, Weert, Eindhoven en Heerlen ver pleegd. „Vast staat wel dat een De ravage na het instorten van de tent was enorm. aantal gewonden armen of be nen zal moeten missen", aldus burgemeester Gijsen van Montfort. De feesttent stortte rond half acht in. Er waren toen zo'n 1000 bezoekers van het federa- tiefeest van de Zuid- en Mid den- Limburgse schuttersbon- den. Meteen na het instorten was er al sprake van een onbe schrijfelijke chaos, aldus het hoofd van de regionale brand weer. Met 15 ambulances werden alle gewonden naar ziekenhui zen afgevoerd. Daarnaast wer den 20 brandweereenheden ingezet om hulp te bieden. De hulpacties kwamen echter traag op gang, mede omdat de toevoerwegen gestremd waren door omgewaaide bomen. Ook stonden een aantal stra ten onder water. Het duurde daardoor een uur voordat alle slachtoffers naar de ziekenhui zen konden worden vervoerd. Het verkeer was enkele uren totaal ontwricht. Er speelden zich op en om het feestterrein chaotische tafere len af, ook al omdat hoogspan ningslijnen waren gebroken en monteurs van de provincia le Limburgse elektriciteits maatschappij niet direct ter plaatse konden zijn om de elektriciteit af te sluiten. De windhoos heeft een enor me ravage aangericht. Tal van auto's zijn beschadigd door uit gerukte bomen, neervallende takken, balken en planken van feesttenten en consump tiestands. De windhoos waar mee het noodweer gepaard ging heeft het hele feestterrein als het ware opgeblazen. SASSENHEIM De 73-jarige pater B. Bartels M.S.F. uit Oegstgeest is zaterdagmiddag in Sassenheim door een trein gegrepen. Het slachtoffer was op slag gedood. Pater Bartels reed om vier uur met zijn fiets vanaf de Klinkenberg over de met automatische halve over wegbomen beveiligde spoor wegovergang bij Sikkens ter wijl de bomen waren gesloten en de lichten knipperden. Pa ter Bartels was rector van het bejaardenhuis Rustenborgh in Oegstgeest DEN HAAG Het was weer een bewogen Tour weekeinde. En opnieuw eis te Henk Lubberding een hoofdrol voor zich op. De Nederlander bleef in de rit van gisteren met Michel Laurent het complete pelo ton de baas, maar in de eindsprint ging de renner van de ploeg van Peter Post in de fout door de Frans man van de weg af te druk ken. Laurent ging vlak voor de streep keihard te gen het asfalt, maar de or ganisatie gaf hem later wel de overwinning in handen. Lubberding werd bestraft, in tijd en met een geldboete, maar bleek achteraf toch niet zo ongelukkig. In het algemeen klassement staat hij als beste Nederlander geklasseerd, met een ach terstand van bijna vijf mi nuten op Pascal Simon, de Franse drager van de gele trui, die het met de dag moeilijker krijgt. In het Nederlandse kamp heerst, na de tijdrit van za terdag, allerminst een stem ming van verslagenheid. Niemand minder dan Pim Jacobs, presentator van de Zon dagconcerten die elke week in het Scheveningse Circusthe ater worden gegeven, overhandigde gisteren de heer Van der Hulst de fonkelnieuwe Gazelle-fiets. Hierbij geholpen door drs. H. van de Weg. directeur van de Stichting Sche- veningen Bad. Op de foto van links naar rechts: Pim Ja cobs, de heer Van der Hulst, drs. H. van de Weg. redacteur Loek Moor en Evert Bos van fietsenhandel Claassen. Het kabinet vult de bezuinigingen zó in: 4,2 miljard: door sociale uitkeringen per 1 januari te verlagen met 3,5%. De kinderbijslag wordt bevroren; bovendien worden sommige uitkeringen per 1 juli 1984 blijvend gewijzigd (ww en wao naar 75% en wwv naar 70 65%, net laatste door middel van glijdende schaal) als voorschot op invoering van nieuw stelsel; 3 miljard: door salarissen van ambtenaren en trendvolgers per 1 januari te verlagen met 3,5% (plus aparte maatregelen voor trendvolgers); 2,8 miljard: door uitgaven van departementen om te buigen; 1,2 miljard: door te bezuinigen op volksgezondheid; 0,4 miljard: door de ziektewet te wijzigen (tijdens ziekte kunnen geen va kantiedagen meer worden opgebouwd iemand die drie maanden ziek is in een jaar, verliest kwart van zijn vakantie); 0,2 miljard: door extra vermindering van personeel bij provincies, gemeen- 0,2 miljard: door nog nader vast te stellen maatregelen. In totaal is dit 12 miljard gulden; maar doordat sommige maatregelen pas op 1 juli ingaan, zal de opbrengst volgend jaar ongeveer één miljard lager zijn. De eerder aangekondigde korting van 2% op salarissen van ambtenaren en trendvolgers, minimumloon en uitkeringen gaan overigens niet door, omdat de „latere" kortingen voldoende opbrengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vakbewe ging heeft ernstige sociale on rust voorspeld als het kabinet- Lubbers zijn plan om volgend jaar zo'n twaalf miljard gulden op de rijksuitgaven te bezuini gen, gaat realiseren. Tot deze operatie besloot de ministerraad zaterdag na vele uren vergaderen over de voor lopige opstelling van de mil joenennota voor het komende jaar. Van die twaalf miljard moet VA a twee miljard het be drijfsleven lastenverlichting bezorgen, tien miljard is nodig om het financieringstekort van de overheid wat te ver kleinen. De ondernemerswereld is re delijk tevreden, maar hoopt nog steeds, dat zij de volle twee miljard krijgt, die eerder (als lastenverlichting) was toe gezegd. De vakbeweging is verontwaardigd over de ma nier waarop de ombuiging wordt gerealiseerd. De bonden vinden dat de uitkeringstrek kers en ambtenaren te zwaar gepakt worden. „Bovendien zijn de plannen slecht voor de werkgelegenheid Na veel touwtrekken tussen de ministers van- CDA en VVD over het bezuinigings plan-Lubbers, kwam het kabi net zaterdag dan toch nog tot overeenstemming over de hoofdlijnen van de begroting. Na de vakantie moet de zaak nog worden afgerond, onder meer met een dekkingsplan (lees: belastingplan). Pagina 5: Sociale premies niet omhoog Fortunato niet zo fortuinlijk ACERENZA De 51-jarige vakbondsman Cosimo Calitri is in de Italiaanse gevangenis beland omdat hij had gepro beerd een oude schuld in te lossen met een handgekleurde fotokopie van een bankbiljet. Calitri, zo deelde de politie mee, had een schuld bij zijn tachtigjarige stadgenoot Anto nio Fortunato en dacht: De oude ziet toch niet al te best meer, die kan ik wel voor het lapje van vijftigduizend) hou den. Fortunato nam de kopie aan, maar ontdekte later dat hij niet zo „fortunato" was ge weest en stapte naar de politie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 12?248 en uw krant wordt no£r dezelfde avond nabe zorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1