Overheidssteun voor kleine ondernemer ruim gehalveerd Damrak scherp in reactie Verolme-Brazilië werpt zich op wapenproduktie MIDDENSTAND WOEDEND OP VAN ZEIL 7 Beurs van Amsterdam ICONOMIE CeidócSowuvnt VRIJDAG 15 JULI 1983 PAGINA 9 lavcnwerkers positief iver sociaal akkoord snik! tuilen i OTTERDAM De FNV-leden in stukgoedsector van de Rotterdamse aven lijken over het algemeen rede- jk positief te oordelen over het door "jj erkgevers en kaderleden van de >nd overeengekomen principe-ak koord voor de cao en aanvullende erkgelegenheidsgaranties. Dit heeft i Vervoersbond FNV gisteren mee- ideeld, nadat 90 procent van de le- »n bij de stukgoedbedrijven monde- ng was geïnformeerd. De informa- :l<eronden gaan vooraf aan het refe- Iindum, waarvoor vorige week de irmulieren zijn verstuurd en waar in de uitslag op 15 augustus bekend il worden. Faillissementen verdubbeld in grafische industrie AMSTERDAM Tussen januari en juni zijn in de grafische industrie 28 ondernemingen fail liet gegaan, waardoor bijna vierhonderd werk nemers naar de sociale dienst moesten. In de eerste vijf maanden vorig jaar waren het veer tien drukkerijen die hun persen moesten stop zetten, waarbij 94 werknemers ontslag kregen. Dit heeft het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen gisteren meegedeeld. Het verbond voegde eraan toe „nog geen duidelijke tekenen van een conjunctureel herstel" te be speuren. Waren het in 1982 hoofdzakelijk klei nere bedrijven die over de kop gingen, dit jaar voor het eerst hebben ook grotere het loodje ge legd. Het percentage werklozen in de grafische industrie bedraagt thans 8,5 ver onder het landelijk gemiddelde. Brazilië krijgt toch lening terug van IMF BRASILIA Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zal Brazilië leningen blijven verstrekken. Dit is gisteravond laat be kendgemaakt na langdurige onderhandelingen tussen Brazilië en een IMF-delegatie. Blijkbaar zijn de nieuwe bezuinigings maatregelen die de Braziliaanse overheid deze week heeft aan gekondigd, in goede aarde gevallen bij het IMF. Brazilië zal de prijscompensatie verlagen van 100 tot 80 procent, de pensioenen verlagen en werknemers van verlieslijdende bedrijven voorlo pig geen loonsverhoging geven. Omdat Brazilië niet voldeed aan bezuinigingsvoorwaarden vertraagde het IMF de terugbetaling van een lening aan het land. Hierdoor was Brazilië niet in staat een andere lening, van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) van 400 miljoen dollar, terug te betalen. De BIB wilde dat geld uiterlijk vandaag krijgen. De Braziliaanse minister van fi nanciën, liet weten het vertrouwen te hebben dat er met de BIB overeenstemming zal worden bereikt over verlenging van de termijn. Nakasone stelt tijdslimiet voor versoepeling invoer TOKIO Om te voorkomen dat Europa en Amerika weer klagen over de slechte toegankelijkheid van de Japanse markt heeft de Japanse premier Nakasone, zijn liberaal-democratische partij twee maanden de tijd gegeven om nieuwe manieren te bedenken voor de verruiming van de im port. Nakasone heeft al herhaal delijk gezegd dat Japan meer moet gaan importeren om het overschot op de Japanse handels balans te verkleinen. Het is de de eerste maal dat hij een tijdslimiet maatregelen. stelt i jusilienk Kamer eist ien miljoen lollar van de staat ht nd< EN HAAG Namens Rienk amer en de investeerders in ens American Land Pro- ■am (ALP) heeft de Haagse jvocaat mr A. Oomen een hadevergoeding van tien r iljoen dollar ingediend bij de aat. Justitie heeft gisteren d< ivestigd dat een brief met •jêze innoud op het ministerie ontvangen. endei -hili. Jat de ijheid olgens Oomen i zijn ^eerdamse officier in'n8 e met het onde ™de ak-Kamer is be.~, iderei uitermate onvoorzichtig i ondoordacht te werk ge- laan. Door beslag te leggen op de r t bankrekening waarop de teren ervoigbetaiingen werden ge- Jljjekt en vervolgens het fail- /'ssement van het ALP c ra8en zorgde hij erve beleggers hun aanbetalin- kwijtraakten, aldus mr. nen. Tot overmaat van imp zagen de Amerikaan- i hypotheekhouders zich ''oor het uitblijven van beta- j j ngen gedwongen het land te dteilen. „Het is dus eigenlijk zo at het geld niet door Kamer weggemaakt, maar door de Eficier van justitie," zo meent Je advocaat. O oals bekend onderzoekt de C4CJfficier van justitie in Amster- am de handel en wandel var Earner bij de grondspeculaties de VS. In verband hiermee verd hij begin dit jaar gearres- eerd en op 11 april weer vrij- elaten. Het openbaar ministe- e verdenkt de zakenman uit ioergestel van oplichting, erduistering en valsheid eschrifte. Hij zou beleggers innen- en buitenland onder L alse voorwendsels tot grond- jjeculatie in de VS hebben ierleid. Volgens de Amster- Lmse persofficier, mr Wool- drik, gisteren zal het gerechte er vooronderzoek tegen Ka- in Bier nog wel enkele maanden (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De mid denstandsorganisaties KNOV en NCOV zijn woedend op staatssecreta ris Van Zeil (Economische Zaken). Zij verwijten hem het midden- en kleinbe drijf de nek om te draai en. Van Zeil heeft name lijk besloten, het ontwik kelingsfonds voor hulp aan kleine bedrijfjes in moeilijkheden volgend jaar meer dan te gehal veerd, door het beschik bare bedrag terug te bren gen van 8,8 miljoen tot 4 miljoen. De organisa ties hebben gepoogd de staatssecretaris alsnog tot andere gedachten te bren gen, maar Van Zeil had geen zin in een gesprek. De verlaging van het ontwik- kelings- en saneringsfonds (in de wandeling „O- en S-fonds" genoemd) lijkt onafwendbaar omdat het kabinet de begro ting voor 1984 deze week in hoofdlijnen rond wil hebben. Het fonds, dat wordt beheerd door een stichting, bestaande uit vertegenwoordigers van werknemersorganisaties, vak bonden en overheid, is volgens de middenstandsbonden de af gelopen jaren van zeer groot nut geweest. Mr. E. Kruiderink van het KNOV zei gisteren tijdens een persconferentie, waar de orga nisaties lucht gaven aan hun boosheid, dat dank zij het fonds in 1982 ongeveer 8900 arbeidsplaatsen in het midden- en kleinbedrijf zijn gehand haafd en gecreëerd. Als het O- en S-fonds namelijk een on derzoek naar de levenskansen van een klein bedrijf instelt en de uitslag daarvan is positief, dan krijgt zo'n bedrijfje niet alleen geld uit het fonds, maar op voorspraak van het fonds ook op een gemakkelijke ma nier krediet van de banken. „Omdat het kabinet kenbaar heeft gemaakt het midden- en kleinbedrijf te willen steunen en stimuleren zou je verwach ten dat het fonds hoog op het verlanglijstje zou komen", al dus de teleurgestelde heer Kruiderink. Door de aange kondigde bezuiniging wordt het fonds en daarmee ook een groot aantal bedrijfjes direct in het bestaan bedreigd, zo meent hij. Secretaris W. de Graaf van de werkgeversorganisatie NCW (bestuurslid van het O- en S- fonds) noemde het fonds met een gehalveerd budget een halve auto. „En daarin kun je niet rijden", aldus De Graaf. SAO PAOLO De Verolme- -werf fe Brazilië gaat zich werpen op de fabricage van oorlogsschepen en zware wa pens. Peter Landsberg, de pre sident van het bedrijf, maakte dit gisteren bekend. De Brazi liaanse Verolme-werf gaat een gevarieerd pakket wapens fa briceren, waaronder bazooka's, pantserwagens, kanonnen, on derzeeboten, kruisers en torpe- dobootjagers. Een eerste voor stel voor de bouw van twee mijnenvegers is reeds gedaan aan de Braziliaanse Verolme-Brazilië, die de laat ste jaren ruime winsten boek te, is voorts in onderhandeling voor de export van tien sche pen. De werf is inmiddels overge gaan in Braziliaanse handen, want Landsberg bevestigde voorts dat het uiteengevallen Nederlandse concern Rijn- -Schelde-Verolme (RSV) zijn Braziliaanse bezittingen voor bijna 180 miljoen heeft ver kocht. De Braziliaanse Centra le Bank zal de koopsom bin nen zestig dagen in harde va luta overmaken. Het is voor het eerst dat de Braziliaanse overheid instemt met een der gelijke transactie, welk het te rugvloeien betekent van al het geïnvesteerde buitenlandse kapitaal. De overeenkomst werd gesteund door verschei dene internationale bankgroe- pen als de Comind Interconsul (gelieerd aan Rothschild), de Hollandse Bank Unie (ABN), de City, de Montreal en de Economico-Bank. Ugjivenals de Haagse rechtbank ...leeft het gerechtshof in Den ïeniejaag, gisteren, het verzoek Arrnjan Kamer om beslag te mo lt zijljen leggen op de bankreke- neniiin8 van de Stichting van zich ledupeerd voelende beleggers, Subsidie voor niet bestaande olijfolie doelt! MARKTEN 3U en IERMARKT BARNEVELD aansl ARNEVELD 14 lul1 - De p DOltiti '"00-15.08.'einde verbeterli 10. goud en zilver De goud- en zilverprijzen zijn gistermiddag als volgt vastge steld: (tussen haakjes de vorige noteringen). Goud onbewerkt: 39.300-39.800 (39.580-40.080). Bewerkt verkoop: 41.790 (42.090). Zilver onbewerkt: 1095-1165 (1095-1165). Bewerkt verkoop: 1230 (1230) buitenlands geld DEN HAAG Italiaanse olij folieproducenten hebben de afgelopen jaren 540 miljoen gulden EG-subsidie ontvan gen, voor niet bestaande olijf- ïlie. De europese commissie leeft gisteren met zoveel voorden toegegeven, dat sub sidies werden aangevraagd (en verleend) voor dertig procent meer olijfolie dan in werke lijkheid werd geproduceerd. Het woord „fraude" heeft de Europese Commissie bij de be antwoording van vragen uit het parlement zorgvuldig ver meden. Volgens de commissie viel de produktie lager uit dan de raming wegens ongunstige weersomstandigheden. In de subsidie-aanvragen werden de cijfers echter niet zoals te doen gebruikelijk gecorri geerd. Nog sneller Het Japanse persubureau Kyodo en de camerafabriek Nikon hebben een nieuw soort apparaat ontwikkeld voor het oversei nen van foto's. Tot nog toe konden alleen afgedrukte foto's over geseind worden door middel van een lichtsignaal dat in elektri sche impulsen wordt omgezet. Met het nieuwe apparaat is het echter mogelijk om gelijk het negatief te gebruiken. De ontvan ger krijgt dan zowaar een afgedrukte foto, doordat de zoomlens het negatief „opblaast". Tropische temperaturen, gebrek aan inspirerend lieuws en een ongéani- neerde stemming op de oeurs van New York heb ben deze week voor scherpe koersreacties ge zorgd op het Damrak. De handel verminderde zien derogen, waardoor slechts weinig aanbod uit hoofde van winstnemingen -vol doende was om de koer sen omlaag te drukken. Het is het gebruikelijke pa troon in de zomermaanden. Jaarverslagen en jaarvergade ringen zijn achter de rug. Het wachten is nu op de halfjaar berichten, die in de loop van augustus zullen worden gepu bliceerd. De internationals en de financiële instellingen zul len het eerst voor het voetlicht Bij de Amsterdamse effec tenbeurs was gisteren een opleving te bespeuren. Na dat het door de zomerslap- te al een paar dagen suk kelen was geblazen, was gisteren de stemming op gewekt. Dit gebeurde op eigen kracht, want Wall Street was nagenoeg on veranderd, evenals de dol lar. Zowel de aandelen- als de obligatiesektor deelden in het herstel. Onze beurs medewerker gaat na wat hieraan voorafging, einde kader verschijnen, waarna in sep tember de stroom tussentijdse mededelingen zal volgen. Ver rassingen in gunstige en on gunstige zin zijn dan zeker niet uitgesloten. De vraag voor de beleggers is, wat er zoal in de koersen zit verwerkt. De afgelopen krachtige hausse heeft, zo kan worden aangeno men, al een belangrijk voor schot genomen op de betere economische tijden en daar mee op rendementsverbeterin gen in het bedrijfsleven. Dat het beursklimaat is verbe terd, blijkt uit het gegeven, dat er met succes nieuwe aandelen worden uitgegeven. Ook de zogenaamde warrant-lening (Philips) is in opkomst. Voor het eerst heeft zelfs een com missionairshuis recent een be roep gedaan op de kapitaal markt. Van de hoofdfondsen beland de het aandeel Philips onder de vijftig gulden. Akzo, Ko ninklijke Petroleum, KLM en Unilever moesten eveneens terrein afstaan. Zwak in de markt lagen de financiële in stellingen, terwijl van de uit geverijen vooral Elsevier- NDU en VNU goedkoper wer den. Voor flinke opschudding zorg de een uitgelekte publikatie Nederlandsche Midden- standbank over Holec. Daarin werd een vernietigend beleg gingsoordeel gegeven. Welis-, waar ging het hier om een in tern bericht, en gaf de bank terstond toe dat het een mis verstand betrof, maar dat nam niet weg dat de beleggers he vig reageerden. De Amerikaanse effecten- markt moest deze week wat veerkracht prijsgeven. Ge ruchten over een spoedige verhoging van het disconto brachten de koersen van aan delen en obligaties omlaag. Het Dow Jones-industriege- middelde kwam beneden de grens van 1200 terecht. De laatste keer dat dit gebeurde was begin juni. In het midden van dezelfde maand steeg de index tot bijna 1250, waarna een geleidelijke daling volgde. De Amerikaanse obligatie-in dex zakte in dezelfde periode van 75 naar 72. In Amsterdam brokkelden de obligatienoteringen eveneens af. Opvallend was het bericht, Hat Hp NpHerlanHschp MiHHen- standsbank de voorwaarden voor de tienjarige obligatiele ning moest aanpassen. De cou ponrente werd namelijk ver hoogd van 9 procent tot 9,25 procent, terwijl de uitgifte- koers werd bepaald op 99,5 procent. Angst voor hernieuwde rente stijging blijft de gemoederen bezig houden. De koers van de Amerikaanse dollar schoot omhoog tot circa 2,90. De vraag naar dit betaalmiddel werd gestimuleerd door de veronderstelling, dat ondanks de meevallende gegevens over de geldgroei het disconto in de Verenigde Staten toch omhoog zou gaan. De korte rentetarie ven lopen namelijk al enige tijd op, terwijl over een lange re periode bezien de geldhoe- veelheid toch meer is gegroeid dan het bestuur van de Ameri kaanse Centrale Bank gewenst achtte. Een en ander is voor de beleggers duidelijk aanleiding, om momenteel het kruit droog te houden. Betalingsproblemen van enkele landen in Zuid- Amerika, met name Brazilië, waren mede van stimulerende invloed op de vraag naar dol lars. De koers van de vastgoedbe leggingsmaatschappij Wereld- have steeg deze week naar een nieuw hoogtepunt. De twee grote pensioenfondsen bera men zich over een eenzijdig bod van 150 gulden op We- reldhave, nadat eerdere over namebesprekingen niet tot overeenstemming leidden. De parallelmarkt werd deze week opgeschrikt door het be richt over het onzekere voort bestaan van de in 1979 opge richte energiemaatschappij Elaion. De maatschappij heeft een negatief eigen vermogen, waardoor onvoldoende midde len beschikbaar zijn om te vol doen aan de financiële ver plichtingen. De belangrijkste oorzaak voor de problemen is gelegen in de daling van de ontvangen prijzen voor olie en gas. Certificaten Elaion wer den in 1980 geïntroduceerd op de toen nog bestaande incou rante markt Sinds een iaar worden zij genoteerd op de of ficiële parallelmarkt. Een aantal internationale in stanties, waaronder IMF en OESO hebben zich de laatste tijd gewaagd aan economische prognoses. De vraag is in hoe verre Europa straks profijt zal trekken van de nu duidelijk aantrekkende economie in de Verenigde Staten. Recente voorspellingen van de Europe se Commissie in Brussel hou den het voor dit jaar op een gemiddelde economische groei in de Europese Gemeenschap van 0,5 procent. In 1984 zal het tempo toenemen tot 1,5 pro cent. Duitsland, het Verenigd Koninkrijk ert Italië zullen vooroplopen met een groei tempo van 2 procent. In ons land zal de economische groei slechts 0.5 procent bedragen. Nederland loopt daarmee ach terop. Wanneer de ontwikkeling on verhoopt tegenvalt, zit er nau welijks vooruitgang in. De groei zal namelijk moeten ko men uit de particuliere sector, maar die krijgt nauwelijks ruimte doordat de overheid kampt met een nog altijd stij gend begrotingstekort. De vraag is of dit tekort in de ko mende jaren werkelijk zal ver minderen. Voorlopig ziet het daar niet naar uit. Niet voor niets heeft minister Ruding van financiën inmiddels nieu we forse bezuinigingen aange kondigd. De minister ver klaarde deze week in Brussel dat 1984 voor ons land nauwe lijks economische groei zal brengen, en dat de werkloos heid volgend jaar sterk zal toe- Twee economische deskundi gen hebben er onlangs op ge wezen, dat het tijd wordt dat de Europese landen zelf maat regelen nemen om het econo misch herstel te bevorderen. Langer wachten op de signa len uit Amerika heeft geen zin. Een extra groei-impuls om de vaart erin te krijgen is ge wenst, maar daarvoor is wel meer samenwerking en eens gezindheid nodie in Eurona hoofdfondsen Idem petr pref overige aandelen Blydenst C 1535.00 1548.0' 376.00 382.00 Schuppen 225.00 225.00 Alg. Fondsenb. Woliers Sam som Beleggingsfondsen 203.00 204,0! 297.00 303.00 138.50 142.00e 0 82-89-2 104.6 d 78-88 d 73-98 92.70 94i80 beurs van New York Canadian Pacific Chrysler Citicorp Cons Edison General Electric Goodyear

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9