Grote has jvangsten aan Belgische kust Veel kritiek op Italiaanse justitie Weduwe probeert oud-SS-arts opnieuw aan te pakken •c Turkse diploma in Brussel doodgeschoten BUITENLAND ZzidócQowiarit VRIIDAG 15IULI1983 PA Westduitse uitgeefster bestolen ANTIBES Uit de villa in het Zuidfranse Cap d'Antibes van de West duitse krantenuitgeefster Anna Magdalena Burda zijn juwelen ter waarde van een kleine drie mil joen gulden gestolen. De diefstal werd door de 74-jarige mevrouw Burda. uitgeefster ook van het in ternationale modeblad ..Burda". zelf ontdekt toen zij in de kamer kwam waar de juwelen in een kistje hadden gezeten. ISRAËLISCHE MINISTER: „Joodse wijk in Hebron wordt herbouwd,'> JERUZALEM De oude joodse wijk in de stad Hebron, op de bezette westelijke Jordaanoever, zal worden herbouwd „zoals de joodse wijk in de oude stad Jeruzalem werd herbouwd". Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Arens, gezegd tijdens een debat in de Knesset (parlement). Arens nam het woord tijdens een spoeddebat, dat was aange vraagd door zes afgevaardigden van de oppositie naar aanleiding van de ernstige incidenten die zich vorige week hebben voorge daan in Hebron. Daarbij kwamen een joodse kolonist en een Pa lestijn om het leven. In Hebron is het de afgelopen jaren her haaldelijk tot felle botsingen gekomen, omdat kolonisten zich in de oude joodse wijk willen vestigen. De Palestijnse bevolking ziet hierin een bewijs dat de Israël de bezette westelijke Jor daanoever wil inlijven. Loodvrije benzine verplicht in W-Duitsland BONN In West-Duitsland wordt met in gang van 1986 loodvrije benzine verplicht. In Bonn wordt er vanuit gegaan, dat Neder land, België, Luxemburg, Zwitserland en Oostenrijk het Westduitse voorbeeld zullen volgen. Frankrijk en Italië hebben zich uitgespro ken tegen loodvrije benzine. Voor het lood vrij maken moeten in personenauto's kata lysatoren worden ingebouwd, die de wagens ruim 1300 gulden duurder maken. Beide landen vrezen flinke klappen voor hun au to-export, als zij op loodvrije benzine over stappen. De regering-Kohl heeft besloten dat de verplichting in het begin alleen voor nieuwe auto's geldt. Pas in een later stadium zullen ook oudere wagens aangepast moeten worden. Senaat houdt produktie neutronenbom tegen WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft geweigerd faciliteiten be schikbaar te stellen voor de produktie van de neutronenbom. Een meerder heid van de senatoren vindt dat West- Europa beter verdedigd kan worden met conventionele wapens. De Senaat verwierp met 67 tegen 30 stemmen het voorstel faciliteiten te bouwen voor de produktie van een nieuwe nucleaire granaat voor de korte afstand, die kan worden omgebouwd tot een neutronen bom. Dit wapen produceert een ver hoogde radioactieve straling maar heeft een geringe explosiekracht. Met het be sluit van woensdag draaiden de senato ren een beslissing terug die zij een dag tevoren hadden genomen. Khomeini vetrouwt pol ik, testament toe aan Raad van Deskundigen kve TEHERAN Ayatollah Khomeii n gisteren zijn politiek testament trouwd aan de Raad van Deskundig*e s Raad die een opvolger of een colle(®vl derschap moet aanwijzen voor „de zal het testament na zijn dood openbre ken. „Ik vertrouw deze zes pagina's, 31 de mijn testament, toe aan de Raad v kundigen, die het openbaar mag m; mijn dood", zo stond in een korte boe van de leider van de islamitische n en l De boodschap werd voorgelezen d ng zoon Ahmad, die daarbij in snikkeror barstte. De leden van de Raad van lfench digen begonnen eveneens te huilen irmi aanhoren van deze verwijzing naar scheiden van de Rahbar (Leider). or (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgi sche marine en kustwacht patrouilleren met ver hoogde waakzaamheid voor de Belgische kust sinds daar in twee dagen tijd 4000 kilo hasj werd onderschept. De hasj ver tegenwoordigt een waarde van ruim 40 miljoen gul den. De Belgische rijkswacht is er van overtuigd te maken te hebben met een internationale bende. Er zijn drie arrestaties verricht. Enkelen wisten te vluchten. Een van de gearres teerden is een Nederlander, die volgens de Belgische rijks wacht een bekende drughan delaar is. De eerste vangst werd dins dagavond gedaan door de mij- nenvanger Spa van de Belgi sche marine. Het schip schoot een rubberboot te hulp, die met motorpecht kampte. Bij nadering van het schip begon de inzittende, een 37-jarige Antwerpenaar, in paniek zak ken overboord te gooien. Dui kers haalden 's nachts bijna 1000 kilo hasj naar boven. De volgende ochtend werd bij een routine-controle op de weg Oostende-Brussel een Neder landse caravan aangehouden, waarin zich hajs van dezelfde soort bevond. De gearresteerde Nederlander gaf bij verhoor een vakantie-adres op in Oost duinkerken. Op dat adres vond de politie nog eens 3000 kilo van dat spul. Ze kon slechts een persoon arresteren. De anderen waren gevlucht, nadat ze op de politie-radio hadden gehoord dat de politie in aankomst was. Getuige van de aanhouding en de hajsvondst was de Neder landse familie Sannen uit Box tel, die met vakantie in het na burige huis verbleef. De va kantiegangers constateerden dat op 4 juli eerst een gezin in het naburige huis arriveerde en later een groot aantal jon gelui tussen de 20 en 25 jaar, onder wie een Amerikaan en verscheidene Nederlanders. De jongelui beschikten over vier wagens met Belgisch ken teken, waaronder twee ter reinwagens. Een van die wa gens kon er nog met een la ding hasj vandoor gaan. België heeft kei. Voor de men. de hulp van Interpol gevraagd bij het onderzoek naar een uitgebreide hasjmok- Belgische kust is de afgelopen dagen enkele duizenden kilo's hasj in beslaggeno- Chileense jusjlif erkent recht op afwijkende en mening SANTIAZGO Gabr des, de gisteren uit h<>vej vrijgelaten christenden^g* sche politicus in Chili, 1 Santiago gezegd dat de bank die zijn invrijheid 0jS{ gelastte, het recht he erj. kend om van mening schillen. Hij noemde spraak „bewonderei _[jr dig". Valdes zei dat de door hem te arresteren dig, onrechtmatig e was opgetreden. De democratische partijleiding eind vorige week aen den en beschuldigd overtreden van de wetfr binnenlandse Hij zou betrokken zijn bij het opstellen vanor schriften, waarin werdnge roepen tot een derde d JL, protest. h V' ;rv< >ekt csser imp (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Bij de spectacu laire jacht van de laatste weken op leden van de Camorra, de Napolitaanse onderwereld, heeft de Ita liaanse justitie een groot aantal fouten gemaakt. Van de ruim 700 perso nen, die zijn opgepakt, blijken er nu meer dan 100 ten onrechte te zijn gearresteerd. Zeventig Mensen gaan vrijuit, om dat de beschuldigingen te gen hen niet door vol doende bewijzen kunnen worden gestaafd. In 30 ge vallen heeft de justitie zich gewoon vergist: De arrestanten hadden de pech naamgenoten te zijn van de gezochte onderwe reldfiguren. Deze omonimia of gelijkna migheid blijkt nu pas. Omdat nog lang niet alle 700 arres tanten zijn ondervraagd, worden meer gevallen van omonimia verwacht. De jus titie (in Italië niet ongevoelig voor publiciteit) had zo'n grote haast een zo groot mo gelijk aantal Camorristen op te pakken, dat ze zich waar schijnlijk van het telefoon boek heeft bediend om het adres van de verdachten te achterhalen. De verlegenheid bij de Napo litaanse justitie (onlangs zelf ook genoemd in verband met corruptie) is groot, maar toch verdedigt men zich met de opmerking „wie werkt maakt fouten". Bij het uit voeren van zoveel opspo ringsbevelen in een nacht, zijn gevallen van naamsver wisseling of persoonsverwar ring nu eenmaal niet te voor komen, zo redeneert men. Voor de slachtoffers van het zeer snelle justitiële werk zal het verblijf van twee, drie weken in de beruchte Napo litaanse Poggioreale-gevan- genis een ervaring zijn, die hen nog lang zal heugen. Sommigen hebben verklaard dat ze ondanks het besef van hun onschuld in de cel toch tot de overtuiging kwamen dat ze wel schuldig moesten zijn, omdat niets anders die verschrikkelijke belevenis kon rechtvaardigen. Koffieschandaal Dat de Italiaanse justitie over zwak ijs gaat, is dezer dagen ook weer gebleken in ver band met het zogenaamde koffie-schandaal. Dit schan daal barstte los in maart, toen de officier van Justitie van Rome een strafvervol ging instelde tegen leden van de Italiaanse Hoge Raad. Ze zouden op kosten van de ge meenschap teveel kopjes kof fie hebben gedronken. Nu, maanden later, toont een „diepgaand onderzoek", dat de leden van de Hoge Raad geheel vrijuit gaan: Het nüt- tigen van kopjes koffie ten koste van de gemeenschap „bestaat juridisch niet". Amnesty International heeft zich deze week uiterst nega tief over de Italiaanse justitie uitgelaten. De alom gerespec teerde Londense organisatie is „zeer bezorgd" over de lange duur van het voorar rest en over de af en toe slechte behandeling in de Italiaanse gevangenis. Van terrorisme verdachte perso nen kunnen in Italië tot 10 jaar achter de tralies ver dwijnen, voordat het tot een proces in hun zaak komt. Amnesty International vindt deze praktijk een rechtstaat als Italië onwaardig. ,,Parachuteuses" Ook in Frankrijk staan vrouwen hun mannetje, zelfs bij de luchtlandingstroepen. De martiale dames op de foto marcheerden parade in Parijs, ter gelegenheid van de Quatorze Juillet, de Franse nationale feestdag. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Bijna veertig jaar is haar man nu dood. Vergiftigd door de Neder landse SS-arts Abe Jan Koldijk, zo meent de 87-jarige weduwe Maria Knipping. Met taaie vast houdendheid blijft zij pro beren Koldijk, die in het Limburgse Susteren een praktijk heeft, veroor deeld te krijgen. Bij de of ficier van Justitie in Bonn heeft Maria Knipping nu het verzoek ingediend een nieuw onderzoek te be ginnen tegen Koldijk. Volgens Maria Knipping is bij de vorige rechtzaak en onder RUITENHEER zoeken ervan uitgegaan dat haar man Wilhelm Knipping op 9 oktober 1944 vrijwillig naar het SS-feest in het Duitse plaatsje Morsbach nabij Bonn is gegaan dat hij 'niet meer le vend zou verlaten. De weduwe meent nu echter aanwijzingen te hebben dat hij onder dwang naar het „festijn" gebracht is. Koldijk, SS-arts bij de divisie Leibstandarte Adolf Hitler, was indertijd in Morsbach in gekwartierd. Hij werd door de plattelandsarts Wilhelm Knip ping aangetrokken als zijn as sistent. De samenwerking werd echter geen succes. De anti-nazi Knipping en de over tuigde nazi Koldijk lagen el kaar in het geheel niet. Na de zoveelste ruzie zette Knipping Koldijk uit zijn huis. Volgens Maria Knipping nam Koldijk die negende oktober wraak. Hij zou Knipping tijdens het SS-feest gedwongen hebben te drinken uit een fles wodka, waar 30 opium-tabletten in vermengd zaten. De arts stierf nog diezelfde avond. In zijn bloed werd een alcohol-pro millage van 5 aangetroffen. „Dat drinkt niemand vrijwil lig", zegt advocaat dr. Meinec- ke uit Freiburg, die mevrouw Knipping jarenlang heeft bij gestaan. Naar opium werd bij de sectie echter niet gezocht. Knippings jas, waarin grote hoeveelheden opium werden aangetroffen, bleek later ver dwenen. Maria Knipping kreeg bij de processen die ze voerde geen poot aan de grond. In 1959 be gon het eerste proces voor het Landesgericht in Bonn. Maria Knipping en haar dochter hadden 32 SS-ers en vrouwen die aan het feest hadden deel genomen opgespoord. De SS-ers zwoeren voor de rech ter dat ze allemaal uit dezelfde fles hadden gedronken als Knipping. De conclusie van de rechtbank: Wilhelm Knipping had zich doodgedronken. Ma ria Knipping ging niet bij de pakken neerzitten. In 1962 be gon zij in Keulen een nieuw proces. Zij kreeg een schade vergoeding toegewezen. Kol dijk ging echter in beroep in Karlsruhe. Hij won. Dat was in 1966. „De opiumfles werd niet verraden", zegt Maria Knipping, Sindsdien heeft de weduwe hemel en aarde be wogen om een nieuw proces te krijgen. Vier jaar geleden leek er weer schot in de zaak te ko men toen de oud-SS-er Karl Menke, onder de indruk van de televisie-serie Holocaust, zijn vroegere getuigenissen herriep. Hij zei nu dat Koldijk zijn slachtoffer met geweld had gedwongen te drinken uit een fles wodka, waarin 30 opi um-tabletten waren opgelost. Bij de Duitse justitie was ech ter inmiddels aanzienlijke twijfel gerezen over de be trouwbaarheid van deze getui ge. Ook de pogingen van de vast houdende weduwe om Koldijk aan te pakken via de Neder landse justitie hebben schip breuk geleden. De landelijke officier van Justitie, belast met de opsporing van oorlogsmis daden mr. P. Brilman: „Moord is in Nederland verjaard. We zouden alleen nog kunnen vervolgen als sprake was van een oorlogsmisdaad, maar dat is niet het geval. Het enige dat deze kwestie met de oorlog te maken heeft is dat het zich heeft afgespeeld in de jaren 1940-1945", aldus Brilman. Op grond van de stapels dossiers die in Duitsland inmiddels in deze zaak zijn aangelegd, komt hij bovendien tot de conclusie dat er onvoldoende bewijzen zijn voor een strafrechterlijke vervolging van Koldijk. Dr. Meinecke, jarenlang aan Maria Knippings zijde in Duitslands rechtszalen, heeft eveneens de handdoek in de ring gegooid. „Ik geloof persoonlijk dat me vrouw Knipping groot onrecht is aangedaan, maar juridisch is er niets meer aan te doen", zegt hij. Ook het verzoek dat de weduwe nu in Bonn heeft ingediend is kansloos. „Me vrouw Knipping heeft ons geen nieuwe aanwijzingen ge geven die een nieuw onder zoek rechtvaardigen", zegt woordvoerder KIqz van het parket in Bonn. De 87-jarige weduwe gaat echter door. „Het enige wat ik wil is mijn man rehabiliteren. Hij ligt in het graf als een zelfmoordenaar, als iemand die zich heeft doodgedronken. Dat is onver draaglijk", aldus Maria Knip- ping. ffici - e ac 5+oals C [fici (Van onze correspondent) hi/k i BRUSSEL Op klaarlichte dag is gisteren in Bnèr een attaché van de Turkse ambassade in zijrf,urel doodgeschoten. In een anoniem telefoontje heej^1] Geheime Leger voor de Bevrijding van ArmeniëJaag la) de verantwoordelijkheid opgeëist. De Arman verwijten de Turken dat ze verantwoordelijk zijden de dood van enkele honderdduizenden Armeni»ng 1915. edu; fge\ Het is niet de eerste keer dat Turken in Brussel het doelfj van operatie van het Asala. In 1978 ontplofte een boni Turkse ambassade, in 1980 was het kantoor van de 1 luchtvaartmaatschappij het doelwit en in mei van dit jaa den aanslagen gepleegd op het Turkse toeristenbureau en bureau dat reizen naar Turkije organiseert. Na de aansl gistéren werden twee revolvers gevonden, maar de poltiti 4.00-1 nog niemand kunnen arresteren. 10 DAGEN COSTA BRAVA CCA vertrekdata 29 juli en 5 aug. a.s. voor slechts pvVl U verblijft in MALGRAT DE MAR, een gezellige, gemoedelijke badpla welke nog niet door het massatoerisme is aangetast. Het fraaie hotel R MAR (met zonneterras, zwembad, lounge, t.v.. lift en internationale keuk ligt 50 meter van het strand aan een ca. 2 km lange boulevard, waaraan W meeste hotels, bars. restaurants, nachtclubs en winkels liggen en waarr'- - "s avonds gezellig druk Is. Malgrat heeft een mooi zandstrand met spreide groepjes pijnbomen. U kunt er vele takken van watersport beoefenen. Tildens uw verblijf worden een aantal.excursies georganiseerd (waarvan prijs in de reissom is begrepen). Er is een dagtocht naar Barcelona If Montserrat. een mlddagtocht naar de botanische tuinen van Blanes i V' mede op zondagmorgen een bezoek aan de sfeervolle markt in Tordera. Y|i U vertrekt per luxe touringcar van MAASKANT REIZEN op vrijdag 01 1 uur. resp. 6.30 uur vanuit Den Haag of Rotterdam. De eerste dag is de lunchpauze te Parijs en wordt doorgereden vla Auxe naar Chagny voor diner en overnachting. Na het ontbijt gaat het de vMké gende dag vla Lyon door het Rhónedal naar de omgeving van Montpellil voor de lunchpauze. In de namiddag via Perpignan de grens over bij fc» Perthun en langs Gerona naar Malgrat voor een verblijf van 6 volle In hotel REYMAR. De terugtocht vangt de daarop volgende wéék aan zaterdag en is in omgekeerde volgorde, zodat u zondagavond weer bent. De vertrekdata zijn VRIJDAG 29 juli en 5 auguatua 1963. Anrtuleringsvi kering 3 1/2 van de reissom 6.- poliskosten. Gecombineerde réi zekering f 20.- per persoon 5.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070*190 882 (van mat dag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Sf> it 71. Den Haag of Coolsingel 67. Rotterdam. i8"SIJTHOFFPERi POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Bi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8