bewoners van Het Dorp n financiële problemen Dioxine luikt op in msterdam Meer subsidie voor opknappen oude huizen Meeste werknemers (64%krijgen geen prijscomensatie Mensheid verandert jach tgedrag tegenover walvis ■g'SIJTHOFF PERS i^TNNENLAND Ceid^cSommit 1 'RIJDAG 15 JULI 1983 PAGINA 7 I schranzen I Schiphol rIPHOL Wat het en drinken betreft yjrt Schiphol tot de hoogst aangeschreven \thavens van Europa, hebben fijnproevers de „Lucas Guide", een Michelin -handboek internationale reizi- vastgesteld. Volgens Is is het op Schiphol iair zeer goed toeven, eten en drinken is van goede kwaliteit voor een luchthaven <lijk geprijsd, zo staat nieuwe „Lucas Gui- Man bekent na zes jaar moord op prostituee AMSTERDAM De 27-jarige P.J.M. uit Amsterdam heeft zich deze week bij de politie in de hoofdstad gemeld met de mededeling dat hij in september 1977 de 18-jarige prostituee Ingrid Deen heeft vermoord. De man meldde zich met een advocaat bij het hoofdbu reau van de hoofdstedelijke politie. Volgens een woordvoerder weet M. en kele details van de moord en onder zoekt de recherche of dat gegevens zijn die alleen de moordenaar zou kunnen weten. De man verklaarde de prosti tuee in de Eendrachtspolder in zijn auto gewurgd te hebben. Hij had het half ontklede lijk daarna op de Haar lemmerweg in Amsterdam uit de auto Dat het tijdens een Vierdaagse, zoals in dit geval die van Apel doorn, niet alleen maar loppn geblazen is, bewijzen deze twee mannen. Met een pilsje in Öe hand lekker onderuit gezakt op een camingstoel bekijkt het tweetal de mede-wandelaars. Nijmegen trekt ruim 22.000 wandelaars NIJMEGEN Het aantal deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse, die van 19 tot en met 22 juli wordt gehouden, is dit jaar opnieuw tot re cordhoogte gestegen. Voor de sinds 1909 met slechts enkele onderbrekingen jaarlijks georga niseerde massale wandeltocht hebben zich vol gens marsleider A. van Dongen inmiddels meer dan 22.000 deelnemers uit binnen- en buiten land ingeschreven. Vorig jaar werd ook al een record gebroken, toen ruim 20.000 wandelaars meeliepen, van wie er 19.341 de feestelijk ver sierde eindstreep haalden. De stijging van het aantal deelnemers wordt volgens de organise rende Koninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding (KNBLO) vooral veroor zaakt door een toeneming van het aantal deel nemende jongeren uit eigen land. Glasbak in opmars DEN HAAG De glasbak is in opmars. Slechts elf ge meenten in Nederland doen nog niet aan de aparte inza meling van glas. Al met al staan er nu 6.500 glasbakken in Nederland. Daarmee is het doel van één glasbak ge middeld per 2000 inwoners bijna bereikt. Ook dit jaar zullen bedrijfsleven en over heid een glasbakkencampag- ne houden, onder het motto „Glas het inzamelen waar, hup in de glasbak". In 1981 werd 27 procent van het eenmalig gebruikte glas apart ingezameld, vorig jaar was dat percentage al geste gen naar 35 procent. Gemeente mag bepalen waar huisarts komt DEN HAAG De gemeenten krijgen, waarschijnlijk begin '84, de bevoegdheid vestigingsvergunningen uit te reiken aan huisartsen. De norm daarbij is één huisarts op 2600 inwoners. Dat valt vandaag te lezen in de Staatscourant. Ook kan de gemeente rekening houden met bijvoorbeeld „deeltij dartsen" die een kleinere praktijk wensen. De minimum praktijkgrootte wordt 800 pa tiënten, het maximum ligt op 3000 patiën ten. Het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur is het al geruime tijd niet eens met de grote invloed van de Lan delijke Huisartsen Vereniging (LHV) en de plaatselijke huisartsenverenging op de „ei- gen"vestigingsregeling, vandaar de be voegdheid voor de gemeenten. va ÏRHOGING EIGEN BIJDRAGE KOMT HARD AAN NHEM De drasti- verhoging van de ei- bijdrage in het kader de Algemene Wet Bij- dere Ziektekosten ^BZ) heeft een fors van de bewoners van Dorp in grote finan- moeilijkheden ge- cht. De verhoging treft iral degenen die wer ken of gewerkt hebben en dat is tweederde van de bewoners. In sommige ge vallen is het besteedbare inkomen met de helft te ruggelopen. In Het Dorp, zo werd gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag meegedeeld, is nu een bijstandsteam ge vormd om de meest acute gevallen te helpen. Volgens vice-voorzitter A. Rinkel van het Dorpsbestuur hebben veel bewoners op lou ter financiële gronden zaken aan de kant moeten zetten die juist voor een weinig mobiele gehandicapte erg belangrijk zijn, zoals de krant en de tele foon. „Dat versterkt het isole ment van de gehandicapte en plaatst hem weer buiten de sa menleving", aldus Rinkel. Ook zijn er bewoners die overwe gen Het Dorp te verlaten om dat het wonen daar voor hen te duur is geworden. Sinds december 1982 is Het Dorp voor het eerst in zijn twintigjarige historie gecon fronteerd met leegstaand. Twintig van de 396 woningen zijn niet bewoond en het ziet er niet naar uit dat daar bin nenkort verandering in zal ko- Direct gevolg daarvan is een achteruitgang van inkomsten van Het Dorp. Bij de begroting van 1983 is hiermee rekening gehouden. Zonder dit jaar tot ontslag over te hoeven gaan, zijn maatregelen zoals een per soneelsstop genomen. In de eerste vijf maanden van 1983 is ondertussen als gevolg van daarvan 250.000 gulden op sa lariskosten bezuinigd. Nederlandse studenten in Moskou aangehouden AMSTERDAM/MOSKOU Twee Nederlandse studenten zijn gisteren in Moskou aange houden omdat zij op een me trostation plastic tassen uit deelden waarop een foto van de 24-jarige Russische vrede sactivist Oleg Radzinsky, die in oktober was aangehouden. De twee Amsterdamse studen ten geschiedenis Eric Brassem (24) en Inger Elzinga (21), be horen tot de Nederlandse steungroep van de Russische vredesorganisatie „Groupa Do- verija" (Group of Trust). On der de foto stond de Engelse tekst „who next" (wie volgt De twee slaagden erin zo'n honderd plastic tassen in de handen van metroreizigers te drukken, voordat zij door de politie werden meegenomen. MD ^STERDAM Dioxine, een van de giftigste chemi- stoffen die de mens kan maken, is nu ook in de 1 Amsterdam opgedoken. In vier bodemmonsters i de voormalige stortplaats aan de Diemerzeedijk, is gif in verontrustend hoge concentraties aangetrof- Tevens bleek dat Volgermeerpolder ten noorden rrangeifi de stad veel ernstiger met dioxine verontreinigd is aanvankelijk werd aangenomen. Het gif werd daar Ier meer aangetroffen in bramen, konijnen, muizen, rmen en vis. eigenschap van dioxine is dat het zich ophoopt in de voedsel- i. Het wordt dus niet door het lichaam afgebroken. Aange- ïen wordt dat het gif al in geringe concentraties leidt tot ker en erfelijke afwijkingen, maar statistisch is dit nooit Dorzien getoond. Dioxine is een ongewenst bijprodukt van het insec- wek./|de 2-4-5-T. Die verbinding werd vroeger geproduceerd door 198,- ,,r Rofht iid-Fra ite lux s incl. t( lips-Duphar. monsters die het centraal ieulaboratorium nam op de i mer-stortplaats, werd 3 tot iggi microgram dioxine aange- l. fen per kilo grond. Vol- het gemeentelijk milieu- liratorium moet nader on- zoek uitwijzen of er sprake an ernstig gevaar voor de ^rcfcsgezondheid. Volgermeerpolder werd in 1 door de gemeente afgeslo- en voor veel geld „opge- nd". Verontreinigde grond d in stalen containers op lagen. Een onderzoek van universiteit van Amster- n wijst evenwel uit, dat het zich al in de voedselketen ankerd heeft. Risico's voor gezondheid zijn er volgens universiteit voor minder dertig mensen die de laat- twintig jaar regelmatig rfdingsmiddelen uit de pol- geconsumeerd hebben. i medisch onderzoek vin- de onderzoekers niet zin- omdat kleine concentra- van het gif moeilijk aan te en zijn. Er bestaat boven- n geen behandeling tegen gif. Er wordt nog onder- it of het dioxine voorkomt de paling die rond de Vol- meerpolder gevangen rdt. In 1981 werd begonnen met de opruiming van het gif dioxine in de Volgermeerpolder. Nu blijkt dat de polder veel ernstiger verontreinigd is dan destijds werd aangenomen. krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 8 en uw krant wordt nog dezelf- ond nabezorgd. 1RIEMELS DEN HAAG Bijna tweederde van de werknemers (64 pet), die 'op 1 januari j.l. krachtens hun cao recht hadden op prijscompensatie krijgen die 2.06 pet niet. Het geld is gebruikt voor alternatieve zaken. De werk geversorganisatie VNO heeft dit berekend naar de stand van 1 juli. Er waren 483 cao's voor ruim twee miljoen werknemers, prijscompensatie was overeengekomen. Voor 1,3 miljoen van hen werd een ander gebruik ervan overeengekomen. In de meeste gevallen werd daarbij tegelijkertijd afgesproken, dat ook in de komende jaren de lonen bevroren zullen blijven waar te genover een verkorting van de arbeidsduur staat dan wel een andere afspraak tot verdeling van bestaande werkgelegenheid. In sommige cao's is het systeem van prijscompensatie volledig afgeschaft. Een analyse van de afgesloten contracten toont voorts aan, dat vrijwel overal de vakantiebijslag is hersteld tot het oude percen tage van acht zonder aftopping. Verder blijkt men steeds meer te gaan werken met een systeem van jaarinkomen. De vakantie bijslag wordt dan als zodanig afgeschaft en ingebouwd in het sa laris dan wel vervangen door (een) uitkering(en) onder een an dere naam. ADVERTENTIE Duindigt Dag van het Paard een bezoek echt waard DEN HAAG „We staan aan het begin van een nieuwe periode in onze houding ten opzichte van de walvissen. De nieuwe generatie walvisvaarders zal niet met harpoenen achter de dieren aanjagen, maar met fototoestel en filmcamera en genieten van deze reuzen van de zee, waarvan nog zo wei nig bekend is". Dit zegt Pieter Lagendijk die voor het Wereldnatuurfonds volgende week de jaarver gadering van de interna tionale walviscommissie in het Engelse Brighton zal bijwonen. De jarenlang en intensief ge voerde campagne voor het be houd van de walvissen heeft volgens Lagendijk resultaat gehad. De jacht op deze be dreigde dieren is in haar laat ste fase, maar om om de ver anderde houding ook in de laatste landen met walvisja gers te laten doordringen is nog enkele jaren nodig. Van de bijeenkomst ih Brigh ton mag worden verwacht dat het jaarlijkse aantal te doden dieren wordt verlaagd. Slechts vier landen hebben vorig jaar de volledige staking van de jacht na 1985 naast zich neer gelegd: Noorwegen, Japan, de Sovjet-Unie en Peru. De Vere nigde Staten hebben met eco nomische sancties gedreigd te gen landen die toch walvissen blijven vangen. Noorwegen zegt dat het aantal dwergvin vissen waarop gejaagd wordt, in de zuidelijke ijszeeën zo groot is dat een vangstverbod niet gerechtvaardigd is. Maar dit wordt door wetenschappers ontkend. Dwergvinvissen wor den met niet-explosieve har poenen geschoten, een zeer wrede vangétmethode die voor de dieren een lange doodstrijd betekent. Kapitale brand De kapitale vila Bel vedere aan de Bloe- mendaalse weg in Overveen is van nacht volledig uitge brand. De schade bedraagt ongeveer een miljoen. Vol gens de brandweer moet de brand zijn aangestoken, want er werden in het huis vier brandhaar den aangetroffen. Met groot materieel op zoek naar surfer ROTTERDAM Met behulp leerd, kwam gisteren overi- twee reddingsboten, een poli van „groot materieel" is giste- gens ongedeerd aan op het tieschip, een vaartuig van de ren uren gezocht naar een ver- strand van Goedereede. Om- havendienst en zowel een heli- dwenen zeesurfer. De 23-jarige dat h>j zijn terugkeer direct bij copter als twee schepen van de man, die woensdag het laatst de politie meldde, kon de marine waren ingeschakeld bij vijf kilometer voor de kust grootscheepse reddingsactie het zoeken naar de surfer, van Oostvoorne was gesigna- worden gestopt. Maar liefst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De subsidies voor het opknappen van vooroorlogse woningen worden met onmiddellijke in gang fors verhoogd. Vooral de bijdragen die particulie ren kunnen krijgen voor het opheffen van bouwtech nische gebreken aan een woning, zoals verbetering van de fundering, het dak of de gevel zijn flink gestegen. In iets mindere mate zijn de subsidies voor het aan brengen van zogeheten „woontechnische verbeterin gen" (o.a. het bouwen van een douche of een nieuw toilet of het vernieuwen van de elektrische bedrading) verhoogd. De eigenaar van een vooroorlogse woning kan nu bijna in totaal f 47.000 subsidie krijgen als hij alle in aanmerking komende ver beteringen laat uitvoeren. Het maakt niet uit of de eigenaar het huis zelf bewoont of verhuurt. De subsidies worden uitgekeerd nadat de verbeteringswerken zijn uitgevoerd. Voor het opknap pen van woonhuizen die een waarde als historisch monument hebben geldt een afwijkende regeling. Wil men daarin bouw technische verbeteringen aanbrengen, dan kan men een bedrag van f 30.000 ineens krijgen. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft tot de verhoging van de subsdidies besloten omdat de laatste jaren de particuliere woningverbetering onvoldoende van de grond is gekomen. Ver der is gebleken dat veel woningbezitters wegens de hoge kosten nogal huiverig zijn voor het aanbrengen van ingrijpende verbe teringen zoals herstel van dak of fundering. Voorts kunnen gemeenten en coöperaties kunnen voortaan 10.000 gulden van het rijk krijgen voor elke particuliere woning van ten minste vijftig jaar oud die ze hebben aangekocht. Rijkspolitie wil afkoop tot 140 kilometer per uur DEN HAAG De algemene verkeersdienst van de rijkspolitie wil dat de grens waarbinnen snelheidovertredingen op de auto wegen kunnen worden afgekocht, wordt opgetrokken. Die grens ligt nu op 130 kilometer per uur en de rijspolitie wil daar 140 kilometer van maken. Automobilisten die momenteel tot 30 ki lometer harder rijden dan de toegestane 100 kilometer per uur, krijgen een acceptgirokaart als ze zijn gefotografeerd tijdens hun overtreding. Op die manier kan de boete dan worden betaald, c.q. afgekocht. De rijkspolitie hoopt tevens, dat er binnenkort ongeveer dertig procent meer van dergelijke overtredingen kunnen worden op gespoord. Dat zou dan moeten gebeuren met het nieuwe sy steem, het zogenaamde BAS, waarmee op dit moment alleen nog in Heerlen wordt gewerkt. Als over enige tijd alle dertig distric ten van de rijkspolitie erop zijn angesloten, kan dat dertig mil joen gulden aan bekeureingen opleveren. ADVERTENTIE 8 dagen met uw krant naar ZWITSERLAND Vertrekdata 8 t/m 15 aug. a.a. en 15 t/m 22 aug. a.a. Aan de zonzijde van de imposante RIGI. beschut tegen het noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke Hora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTE- DENMEER het rustieke plaatsie GERSAU. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door o.a dé componist Brahms. ÉS!! Het is de standplaats van onze unieke 8-daagse vakantiereis per luxe tou ringcar van MAASKANT REIZEN. Hiervoor blijkt zoveel belangstelling te bestaan dat we voor onze reis op 9 juli velen hebben moeten teleurstellen. We hebben kans gezien een herhaling van deze reis op een tweetal nieuwe data te realiseren, n.l. van MAANDAG 8 t/m MAANDAG 15 AUGUSTUS a.a. MAANDAG 15 t/m MAANDAG 22 AUGUSTUS a.a. Als verblijf voor 6 volle dagen is gekozen voor het comfortabele hotel llge Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen, een volle dag tocht door het imposante Berneroberland en Grindelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vier- woudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waar onder Interlaken Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten en gelegenheid tot winke len en een bezoek aan o.a. het grootste automuseum van Zwitserland Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wandelingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. De prijs voor deze mooie vakantietrip bedraagt slechts ƒ595.- per persoon op basis van VOLPENSION en een 2-persoonskamer met douche en toilet Toeslag 1-persoonskamer 75 - Inbegrepen alle vervoer incl excursies per luxe touringcar alsmede het af scheidsdiner In Nederland Uitgezonderd zijn alleen de lunches op de heen- en terugreis Gecombineerde reisverzekering 16 - per persoon 5 - polis- kosten Annuleringskosten 3 1/2% van de reissoa 6 - poliskosten Tijdig boeker) wordt dringend aangeraden. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS i6bso 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7