Extreme stijging aantal studenten |telt stichting voor problemen Voorlopig geen geld _/oor restauratie van lasteel Endegeest Rembrandt-festival jaarlijks evenement „Gemeente verzwijgt subsidie- mogelijkheden fieidócgotvttwi De geschiedenis van de man in De Lakenhal Verkrachter aangehouden AMERS IN NOORDWIJKSE HOTELS NIET TOEREIKEND "TART helpt 'ietiizendste pn werk BUURTHUIS GROENOORD: PAÊIDEN VRIJDAG 15 JULI 1983 PAGINA 3 rj Je's door Jyjliiiten liispunt I station IDEN File's op de Rijns- gersingel en rond het sta- pleidtT waren gisteravond het r iedJte van het afsluiten van frpiri, kruispunt Schuttersveld- ireKKj en Schipholweg. Vanaf een ac^t gjng <jit kruispunt de ecjt voor asfalteringswerk- dannheden. De verkeersdruk- ns birfie door vijf agenten werd an de1"*1 was omstreeks negen afgelopen. Het kruispunt pndaag weer opengesteld. LEIDEN De afgelopen jaren zijn er in een aantal mu sea tentoonstellingen geweest over vrouwen. Exposities in onder meer Apeldoorn, Den Haag en Haarlem maak ten duidelijk dat de vrouwenbeweging en de emancipa tie-problematiek ook zijn doorgedrongen tot de musea. Maar door de opkomst van de feministische cultuur, vooral in de jaren zeventig, is ook de plaats van de man nen in de cultuur ter discussie komen te staan. Rolpatro nen, die eeuwenlang leken vast te staan, worden schoor voetend doorbroken. Verreweg het grootste deel van de geschiedenis is op een of andere manier de geschiedenis van de man. Het gaat dan vooral om de man als krijger, handelaar en heer. De geschiedenis van de man als zodanig en het mannenle ven komen meestal niet aan bod. Een logisch vervolg op tentoonstellingen waar de vrouw centraal stond, is dan een tentoonstelling over de man. De Koninklijke Bibliotheek in de Deense hoofdstad Ko penhagen stelde in 1981 de tentoonstelling 'Beelden uit de geschiedenis van de man' samen die tot 3 oktober in de de Lakenhal is te zien. De expositie is een reconstruc- 'tie van de geschiedenis van de man. Uitgangspunt is de huidige situatie van de man en zijn problemen. Dit alles is in een historisch perspectief geplaatst. Onderwerpen die worden behandeld zijn de man als vader, de man als minnaar, zonen en moeders, helden en anti-helden, de mannelijke lichaamstaal en 'de nieuwe man'. Aan de hand van illustraties en teksten worden de traditionele mannenrol en de ontwikkeling naar nieuwe vormen van mannelijkheid getoond. LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een 20-jari- ge Leidenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht in de nacht van vrijdag 8 op za terdag 9 juli een 21-jarige Leids meisje te hebben ver kracht. De jongen had het meisje ontmoet in een uit gaansgelegenheid en zij was nog even met hem mee gegaan naar zijn kamer aan de Van der Werffstraat. Daar heeft hij het meisje overweldigd en ver kracht. t in <f bij de DEN De Stichting |dse Studentenhuisves- heeft dit jaar te ma- t met een extreem -e °Pbt aantal studenten dat egen jnruimte zoekt. De irnaathting spreekt van een iet dkmatjsche drukte" en ude Rvordt naarstig gezocht ir tijdelijke opvangmo- jjkheden. Ook dit jaar dffdt weer in samenwer- s in g met de Noordwijkse een beroep gedaan weiNoordwijkse hoteleige- of zij bereid zijn ka- stands beschikbaar te stel- de studenten. De nsonthting verwacht op die ben pier aan ongeveer 60 70 kamers te komen, ■^r toereikend zal dat niet zijn om uit de proble men te komen. Een ver klaring voor de enorme stijging kan de Stichting niet geven. Door de invoe ring van de twee-fasen structuur en de bezuini gingen had de Stichting juist verwacht dat de toe loop wel mee zou vallen. Op de wachtlijst van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting stonden begin deze maand al 2009 zogenaamde 'enkelin gen' en 269 echtparen inge schreven. Vorig jaar waren het 1726 'enkelingen' en 188 echtparen. Van de dit jaar ge noteerde 2009 'enkelingen' zijn er 796 aanstaande eerste jaars. Dit waren er vorig jaar nog 563. „De noodzaak tot huisves ting van de eerstejaars is voor een flink deel bijzonder drin gend omdat van die 796 er maar liefst 475 meer dan drie uur moeten reizen om van huis naar de universiteit te ko men. Daar er via het natuurlij ke verloop nog geen 100 ka mers per maand vrij komen, is de opvang van deze urgente groep erg moeilijk. We moeten ons beraden op tijdelijke voor zieningen, zo stelt adjunkt di recteur A.H.F.J. Htlbben van het bureau Stichting Leidse Studentenhuisvesting. De Stichting verwacht vol gend jaar voor minder grote problemen te staan. Voor de aanvang van het studiejaar 84/85 zullen er namelijk weer verschillende nieuwe woon projecten gerealiseerd zijn. Zo wordt binnenkort begonnen met de bouw van 85 eenper soons wooneenheden aan de Wassenaarseweg. Het is de be doeling dat dit nieuwbouwpro ject voor het studiejaar 84/85 gereed is. De plannen voor de bouw van 47 tweepersoons eenheden aan de Kaiserstraat zijn in een vergevorderd sta dium. Na jaren lange strijd met de buurtbewoners is nu tot een overeenstemming ge komen en ook Gedeputeerde Staten heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De Stichting wil zo spoedig mogelijk de bouwvergunning aanvragen en starten met de bouw. Aan de Middelste gracht/Hooigracht wil de Stichting snel beginnen met de bouw van 12 twee-persoons eenheden. Op de hoek van de Koningstraat is men begonnen met de bouw van 9 tweeper soonsappartementen en dit project is ook voor het volgen de studiejaar gereed. In Haaswijk in Oegstgeest is een bouwplan ontwikkeld voor 148 eenheden voor een persoons- en 27 eenheden voor tweepersoonshuishoudens. Hoe snel met de dit project begon nen kan worden, is nog niet te zeggen, omdat nog niet hele maal duidelijk is hoeveel wo ningen er de komende tijd met overheidssteun gebouwd mo gen worden. Ook heeft de Stichting plannen voor appar- tementenbouw op het voorma lige barakkenkamp in Leider dorp, maar gewacht moet nog worden op een bestemmings planwijziging. Met de verbouwing van pan den aan Rapenburg, Bree- straat, Hogewoerd, Lange Mare en Nieuwe Rijn komen er 58 eenpersoons kamers en 53 tweepersoons kamers bij. In voorbereiding zijn verbouwin gen aan de panden Hooigracht 38, Bilderdijkstraat 3 en Zoe- terwoudse singel 39. Hierbij zijn dan 11 eenpersoons en 13 tweepersoons wooneenheden gepland. Tenslotte zijn er bij Studentehuisvesting plannen in voorbereiding tot bouw van 27 eenpersoons- en 13 twee persoons huishoudens aan de Maredijk. Sinds enige jaren worden alle nieuw te bouwen wooneenhe den in samenwerking met de Stichting Werkende Jongeren opgezet en is 50 procent van de woonruimte bestemd voor werkende jongeren. noord perati erkloze In kun' gelDEN De Leidse vest- van START, het niet ec^merciëie arbeidsbureau met de overheid, heeft in haar en- sjarig bestaan precies dui- d mensen aan een al dan srgen t tijdelijke baan geholpen. ■mpt«BCteur C. Tibbe noemde 21 \RT gisteren „een groot £es" al constateerde hij dat 22 ibedrijfsleven nog te weinig jde hoogte is van het be- >2 *n van dit uitzendbureau. >2 1 1 Leidse vestiging van iRT aan de Herengracht op 1 januari 1981 officieel 1 start. Het uitzendbureau Jgeen winst maakt, is ver- ]den aan het arbeidsbureau geen het mogelijk maakt ^g en aanbod optimaal op jar af te stemmen „want hebben het grootste aan- i wat er te vinden is waar indien mensen uit alle be- j~7 jpsgroepen in voorkomen", 1 as Tibbe. De bedoeling van ^RT is werklozen aan tijde- 3 1 werk te helpen om hen ^e arbeidservaring op te la- De duizendste tijdelijke arbeidskracht, de 19-jarige Lei derdorper Adri van Leeuwen (r), werd gistermiddag door de twee START-medewerksters M. Beelen en J. Broekarts met een bloemetje binnengehaald. ten doen. Men hoopt dat de ondernemer bereid zal zijn de tijdelijk arbeidskracht in vaste dienst te nemen. Dat die hoop ook werkelijkheid kan wor den, blijkt uit de cijfers. Vorig jaar kreeg 45 procent van de mensen die via START aan werk waren geholpen, een vaste baan aangeboden. Vooral in de huidige, voor het bedrijfsleven, onzekere tijden blijken werkgevers nauwelijks bereid te zijn nieuw personeel in vaste dienst aan te nemen. Ze moeten, zo zegt Tibbe, eni ge schroom overwinnen. Wel is er een redelijke bereidheid tijdelijke arbeidskrachten een kans te geven om hen, wan neer men wederzijds tevreden is over het werk, te zijner tijd een vaste betrekking aan te bieden. Momenteel telt Neder land 70 vestigingen van START die vorig jaar tesamen 24.000 mensen aan werk hiel pen. Plannen om ook in Lisse een vestiging op te richten zijn in voorbereiding. DEN De restauratie durige zaak worden. Sub- J het kasteel Endegeest sidieverzoeken zijn door flhet terrein van het het ministerie van WVC chiatrisch ziekenhuis voorlopig afgewezen. Megeest, zal een lang- De directie Monumentenzorg gaat wel accoord met het ver zoek, maar heeft het subsidie verzoek uit geldgebrek moeten afwijzen. Ook Volksgezond heid' zegt geen middelen ter beschikking te kunnen stellen. De restauratie, die ongeveer 8 miljoen gulden moet kosten, kan dus voorlopig geen door gang vinden. De gemeente gaat nu pogen op andere manieren aan geld te komen. Om verval te voorko men wordt zoveel mogelijk conserverend gewerkt. Kosten hiervoor moeten uit de norma le post onderhoud van de ge meente komen. Een groot gobelin in het kas teel wordt alvast gerestau reerd. Hiervoor is een bedrag van 50.000 gulden nodig. Ver der wil wethouder P.H. Schou- te, voorzitter van de commissie Endegeest, proberen alsnog geld voor een deel van de res tauratie los te krijgen uit de Werk Verruimende Maatregel. De gemeente blijft overigens aandringen op subsidie bij Mo numentenzorg en Volksge zondheid en wacht op finan cieel betere tijden. In het kasteel is momenteel de administratie, de afdeling per soneelszaken en de directie ge huisvest. Ook na een eventue le restauratie blijft het gebouw deze bestemming houden. VANDAAG GEBOORTEDAG REMBRANDT LEIDEN In navolging van het initiatief van de Leidse VVV en de gemeente, om Rembrandt van Rijn in zijn ei gen geboortestad meer be kendheid te geven, gaat ook de stichting Orgelstad deelne men aan een jaarlijks terugke rend „Rembrand-festival". Dit festival wordt in het vervolg elk jaar op Rembrandt's ge boortedag, vandaag 15 juli, ge houden, eventueel uitgebreid met nog een dag. Het Rembrandtfestival moet volgens VVV-directeur C. Hu- gens een spektakel worden met landelijke betekenis. „Ik denk erover om elk jaar iets geks te doen in de Stadsge hoorzaal. Hoe één en ander in gevuld moet worden, is nog niet bekend, maar het moet iets aantrekkelijks worden. Misschien eens een expositie van alle nagemaakte nacht wacht-schilderijen uit Neder land ofzo. Nou ja, het is maar een idee", aldus de heer Hu- gens. De stichting Orgelstad Leiden heeft al plannen voor het fes tival. Zo wil de stichting in een kerk, die aan de Rem- brandtroute is gelegen, een or gelconcert geven. Er wordt dan muziek gespeeld uit de tijd dat Rembrandt leefde, zoals orgelwerken van Bach, Han del, Teleman, Scarlatti enz. Elk jaar zal een andere kerk binnen de Rembrandtroute, aan de beurt zijn voor een con- Deze Rembrandtroute is ver krijgbaar bij het Leidse VVV en voert behalve langs histori sche herinneringen aan Rem brandt, zoals de Weddesteeg waar hij is geboren, de Latijn se School waar hij van 1614 tot 1620 onderricht kreeg, de Mus- kadelsteeg waar zijn zuster woonde en waar Rembrandt lange tijd verbleef, ook langs andere bezienswaardigheden in de stad. Als jaarlijks terugkerend vast programmapunt in het Rem brandt-festival wil de Stich ting Orgelstad een zogenaam de 'Rembrandt-cantate' laten uitvoeren. Het komende jaar wordt dan nog de reeds be staande „Amsterdamse" Rem brandt-cantate' van Richard Hol (1825-1904) ten gehore ge bracht, maar in de jaren daar na is het de bedoeling dat de stichting een eigen 'Leidse Rembrandt-cantate' laat ho ren. Eigentijdse componisten zullen daartoe een opdracht krijgen. Het eerste Rembrandt-festival wordt vandaag over precies een jaar voor het eerst gehou den. Het is vandaag dus Rem brandt's geboortedag en ter ge legenheid daarvan is vanmid dag de Rembrandtbrug over het Galgewater officieel geo pend. Deze brug vormt de ver binding tussen Weddesteeg en het voormalige terrein van de Morspoortkazerne. Op de hoek van de Weddesteeg, waar zich nu de ziekenboeg van het voormalige Marinecomplex bevindt, zal ter zijner tijd een pleintje met de naam „Schil dersplaats" komen. Gedenkspeld voor C. Sweris LEIDEN De heer C. Sweris, voorzitter van de Commissie voor de Be- drijfstechnische School, heeft gistermiddag we gens bijzondere verdien sten de gedenkspeld van de gemeente Leiden in goud mogen ontvangen. Wethouder J. Peters speldde hem de onder scheiding op. De heer Sweris ontving de speld ter gelegenheid van zijn afscheid. De heer Sweris heeft sinds juli 1967 ononderbroken deel uit gemaakt van de Commissie voor de Bedrijfstechnische School, waarvan een groot aantal jaren in de functie van voorzitter. Hij heeft zich bij zonder ingespannen voor de tot stand koming van de huidi ge moderne, goed geoutilleer de school aan de Vondellaan. De heer Sweris was verder 60 jaar voorzitter van de Vereni ging Oud Leerlingen van het Koninklijk Genootschap M.G.S. en heeft door talloze activiteiten op sociaal-econo misch terrein in Leiden en omgeving grote verdiensten gehad. Hiervoor werd heer Sweris reeds in 1950 tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. In 1964 werd hij Wethouder Peters spelt de onderscheiding op bij de heer Sweris. nogmaals benoemd en dit maal tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Vanaf 1950 was hij verder voorzitter en vice-voorzitter van de Bdrijfs- vereniging voor de Steenin dustrie en was hij vertegen woordiger in het Overleg van het GAK, alsmede in de Alge mene Ledenvergadering van het GAK. Sinds 1951 is de heer Sweris de motor achter de jaarlijkse landelijke metsel- wedstrijden. Medaille (1) Voor de derde keer wordt morgen en zondag de Inter nationale Holland-Israël wandelmars gehouden. Vorig jaar deden 1500 wandelaars uit 17 landen aan deze tweedaagse tocht mee. Zaterdag wordt gestart vanaf het station Ede/Wageningen en zondag vanaf het sta tion Driebergen/Zeist. Op beide ochtenden kan men vanaf acht uur van start gaan, de finish sluit 's avonds om half zes. De deelnemers kunnen kiezen uit de af standen 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Medaille (2) Wandelaars, die met de trein naar Ede en Zeist reizen, krijgen op vertoon van een enkele reis een gratis retourbil jet. Alle wandelboekjes worden afgestempeld. Als herinne ring aan deze wandeltocht is er voor alle deelnemers een medaille. Het bijzondere aan deze medaille is, dat de beel tenis van het Academiegebouw van de Leidse universiteit er linksbovenop staat. Hiervoor is gekozen omdat in Lei den de oudste universiteit van Nederland staat. Medaille (3) Rechtsboven op de medaille staat een afbeelding van de oudste universiteit van Israël, die in Jeruzalem. Voorts staan op de medaille de Dokwerker (herinne ring aan de februaristaking van 1941), een beeld met twee handen (een herinnering aan hen die de concen tratiekampen overleefden) en zes lichtende kande laars, die de zes miljoen oorlogslachtoffers voorstel len. 11 LEIDEN Buurthuis Groenoord verwijt de gemeente dat het niet op de hoogte is gebracht van de mogelijkheid om subsidie te krijgen voor het geven van Nederlandse lessen aan buitenlan ders. Dit is een subsidie in het kader van de Circulaire Intensie ve Programma's van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen (O en W). Het buurthuis heeft nu alsnog een aanvraag voor subsidie ingediend. De gemeente ontkent deze beschuldi ging, men zegt dat de circulaire deze week pas van het ministe rie op het stadhuis is ontvangen. In Buurthuis Groenoord worden sinds 1979 lessen gegeven aan buitenlandse buurtbewoners. Men is bezig met de voorbereidin gen voor het seizoen 1983/84 en vraagt zich onder meer af of er een vervolgcursus Nederlands moet komen voor buitenlanders, die al drie jaar Nederlands leren. Via het ministerie van WVC kwam men op de hoogte van de mogelijkheid om van het minis terie van O en W subsidie te krijgen. Dit in het kader van de circulaire intensieve programma's Nederlandse taal en oriëntatie op de samenleving. Het Buurthuis zegt het vreemd te vinden, dat de gemeente Lei den niets van deze mogelijkheid heeft verteld. Volgens Groe noord worden er dit jaar in Leiden al cursussen gegeven, die worden gefinancierd door het ministerie van O en W. Volgens het Buurthuis worden maar weinig instanties door de gemeente van deze subsidie-mogelijkheid op de hoogte gebracht, omdat er dan te veel aanvragen zouden worden ingediend. Buurthuis Groenoord is van mening, dat er een heroverweging van de te verdelen subsidie-gelden voor '83-'84 moet plaatsvinden. Het Buurthuis wil alsnog in aanmerking komen voor een subsi die van het ministerie van O en W. Deze week heeft men bij de gemeente een aanvraag voor een subsidie van ruim 12.000 gul den ingediend. Het gaat om een jaarwerkplan voor een groep buitenlandse vrouwen waarvan er veel de cursussen in Buurt huis Groenoord al volgen. Gemeente Mevrouw I. Koning van de Directie Onderwijs zegt, dat er in Leiden momenteel drie instellingen zijn, die geld krijgen in het kader van de circulaire van het ministerie van O en W. Dit zijn Troef, Avondscholengemeenschap Boerhaave en het Vormings centrum voor Werkende jongeren. Deze instanties hebben vorig jaar geld gekregen voor een twee jaar durend project. Aan deze projecten is dit jaar begonnen, komend seizoen worden ze beëin digd. Deze projecten moeten worden voortgezet, aldus mevrouw Koning. Zij zegt, dat vorig jaar in één week moest worden be slist aan wie subsidie moest worden gegeven. Ook dit jaar is er geen sprake van een open inschrijving. Dit omdat men de circu laire voor 83/84 pas deze week heeft ontvangen. „Wij staan niet onwelwillend tegenover de cursus van Buurthuis Groenoord. Of het kan doorgaan is afhankelijk van de toewijzing van het mi nisterie," aldus mevrouw Koning, die zegt, dat de zaak „vastzit". „We kunnen de andere projecten niet onderbreken, dus is de cursus van Groenoord alleen mogelijk als het ministerie wat ex tra geeft. Als er geen andere mogelijkheid is, dan kunnen we de cursisten van Groenoord verwijzen naar Troef."

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3