Voorstel van Lubbers: 11 miljard ombuigen Bestolen Kust enWadden verwachten grote toeloop Huizenverkoop 22 gestegen Fiets nummer 12 !£?fim Noort /en terug Nederland Pluk 'mzelf KABINET MOET ER VANDAAG UITKOMEN RIJSWIJK Voor c rige José Peterauif, was er aan het einde schooljaar, waériw^tfj derd werd naa^'6 V* een verrassing, Door 1 beantwoorden! PU uit de krant van maa juli (de Deen VmbpH heeft zes dagéivde *»g Vrijdag 15 juli 1983, 74e jaargang no. 22628 TV-TIPS Discussie over humor in tv- spel „Comedians" op Ned. II om 21.55 uur. Terugkeer van „De Hulk" op Ned. II om 19.12 uur Om 22.45 uur nachtfilm „Back to Ba- taan". Op België 1 om 20.15 uur speelfilm „Come blow your horn". HET WEER Droog en zonnige perioden. Temperatuur rond 25 graden, op de Waddeneilanden 18 gra den. Zwakke, veranderlijke wind. In het weekeinde zonnig en droog, maandag af en toe regen. Daarna daling van tem peratuur. Zon op: 05.38; onder: 21.53. Hoog water Schev.: 8.07 en 20.49; laag w.: 4.04 en 16.12. Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsLaut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. (Van onze parlementaire redactie) 1 DEN HAAG Op de j uitgaven van de staat I moet volgend jaar voor elf miljard worden om gebogen. Dit staat in een voorstel dat pre- j mier Lubbers gisteren aan het kabinet heeft gedaan. De minister raad vergadert vandaag, vanaf 9.30 uur, voltallig over dit voorstel. De be doeling is vanavond of vannacht overeenstem ming te bereiken, i Het voorstel van Lubbers is formeel geen stuk, waar al leen ja of nee tegen kan worden gezegd, maar vol gens ingewijden kan er hooguit „in de marge" nog iets veranderd worden. Ook de elf miljard is een com promis tussen de ruim tien en de ruim dertien miljard, die volgens respectievelijk het CDA en de VVD het meest wenselijke bedrag Aangezien er volgens mi nister Ruding (Financiën) twaalf miljard nodig is om het financieringstekort niet verder te doen oplopen, wil Lubbers voor één miljard belastingmaatregelen ne men. Hij doet op dit punt overigens geen concrete voorstellen, maar volgens ïil, type 3il met' [Ml Het Motor huis vondellaan 80. Lelden. Tel071 -76 9313 Rijksarchief verbiedt publicatie boek over oorlog in Nieuw-Guinea DEN HAAG De Rijksarchiefdienst houdt al enkele maanden de publikatie tegen van het boek „Ons laatste oorlogje" van de auteur John Jansen van Galen. In het boek beschrijft de weekbladjournalist de gebeurtenissen die vooraf gingen aan de soevereiniteitsoverdracht van Nieuw-Guinea. Volgens directeur mr. A. Ribberink van de Rijksarchiefdienst heeft de schrijver zich niet gehouden aan de voorwaarden waaronder hij officiële stukken mocht inzien. „De privacy van ex-politici zou bij publicatie one venredig worden geschaad", aldus Ribberink. Het fraaie weer (foto boven) heeft ook zijn schaduwzijden. In Meteren bij Geldermalsen bijvoorbeeld, wachten - juist zoals elders - de aardbeien dringend op de oogst, anders dreigt verrotting. De kwekers grepen naar een laatste redmiddel om tenminste iéts te verdienen: Voor twee gulden mag men zelf een kilo zomerkoninkjes plukken. (Op de markt moet daar zeker vijf gulden voor worden neergelegd). In Hoorn (foto onder) wacht iets geheel anders: De Loc 16, een oude stoomlocomotief uit 1943. Het „ijzeren paard" is zojuist gerestaureerd en gaat dienst doen op de stoomlijn Hoorn-Medemblik. Apartheidswetten fataal voor jongen in Zuid-Afrika PIETERMARITZBURG Een zwart Zuida frikaans jongetje is aan zijn verwondingen overleden, omdat het niet is opgenomen in het dichtsbijzijnde ziekenhuis. De directeur van het ziekenhuis, dr. Dwarkapersad, wei gerde het gewonde negenjarige kind, dat van een vrachtwagen was gevallen, op grond van de Zuidafrikaanse wetgeving toe te laten. Volgens de Zuidafrikaanse wet mogen in het betreffende Northdale ziekenhuis alleen kleurlingen worden opgenomen. In noodge vallen wordt soms een uitzondering gemaakt. Maar dr. Dwarkapersad vond de verwondin gen van het zwarte jongetje niet ernstig ge noeg. De arts van het Northdale ziekenhuis had tevens geweigerd een ambulance te roe pen om het jongetje naar een ziekenhuis voor zwarte te brengen. demonstranten acties politie betalen AMERIKAANSE KERNCENTRALES BARSTENSVOL SCHEURTJES WASHINGTON In tenminste elf kerncentrales in de Vere nigde Staten heeft overbelasting van de buizen Jn het koelsys teem gezorgd voor talloze minimieme scheurtjes die tot lekkage van de buizen kunnen leiden. Dit is vastgesteld door deskundi gen van de Nuclear Regulatory Commission (NRC), de Ameri kaanse instantie die toezicht op de nucleaire industrie uitoefent. Door de scheurtjes kan een belangrijk verlies van koelwater op treden, waarmee het gevaar ontstaat van een „melt down" (ver smelting) van de reactorkern. Harold Denton, hoofd reactorvei ligheid van de NRC, stelde gisteren voor vijf andere kerncentra les binnen dertig dagen uit te schakelen om een onderzoek te kunnen instellen en eventuele reparaties te verrichten. Dezelfde soort slijtage van de buizen van in het koelsysteem is waargeno men in kerncentrales van hetzelfde type in Japan en West- -Duitsland. Volgens Denton is het verschijnsel lange tijd onopge merkt gebleven. Pas na het beschikbaar komen van speciale on derzoeksmethoden, konden de zeer kleine scheurtjes worden waargenomen. 2HEN Demonstranten die in het in :n worden aangehouden bij illegale of Jdadige betogingen zullen moeten op- n voor de kosten van politie-acties. Een van de deelstaatminister van ilandse zaken zei dat de conservatieve erheid in het deelstaatparlement hsdagavond een wet heeft aangenomen, ivereenkomt met regelingen die al gelden naburige staat Baden-Württemberg. De jis vooral gericht tegen „passief verzet" Jdemonstranten die zitstakingen houden militaire bases of openbare gebouwen, jens de socialistische oppositie in het Bei- |parlement is de nieuwe wet erop gericht jdzame demonstranten te ontmoedigen en j ongrondwettig. Postgiro: In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proelabonnemenl worden geweigerd. «S'Ceidóc^ouxcmt De Westduitse krantenuitgeefster Anna Magdalena Burda een modeblad is zelfs naar haar genoemd is in Frankrijk van haar juwelen bestolen. Zij ontdekte de diefstal zelf, staat in het wereldwijd verspreide bericht, toen zij in haar juwelenkistje keek. En wie kan zich niet voorstellen, dat ze daarbij raar heeft staan te kijken? En zo kwam zij automatisch niet alleen in haar eigen kranten terecht, maar uiteraard ook in de Leidse Courant. /N\T De Leidae Courant wil ik best 1 l\| 1 14 dagen proberen. JiJ 11 Gratis en geheel vrijblijvend Naam: mensen in zijn omgeving denkt hij aan met name een beperking van de inflatie correctie (belastingvergoe ding voor gestegen prijzen) en een geringe verhoging van de loon- en inkomsten belasting. Het merendeel van het om buigingsbedrag moet opge bracht worden door de zo geheten collectieve sector: ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers. Ge zamenlijk moeten zij zeven tig procent (7,7 miljard gul den) op tafel leggen. Aange zien dit aanzienlijk minder is dan de VVD heeft bepleit (ruim 9 miljard), wil Lub bers kennelijk tegemoet ko men aan het verlangen van Wout Holverda er nog voldoende plaatsen. In de hotels zijn over het hele land voldoende kamers be schikbaar. De zeer brandgevaarlijke Ve- luwe wordt dagelijks vanuit de lucht in de gaten gehouden door twee vliegtuigjes. Er zijn in verband met de extreme weersomstandigheden geen extra maatregelen getroffen. het CDA, dat de collectieve sector geen al te grote ach terstand qua koopkracht op loopt ten opzichte van de werknemers in het particu liere bedrijfsleven. Het zag er vanochtend niet naar uit dat het CDA zijn zin zou krijgen wat betreft een andere eis, namelijk dat de ambtenaren en trendvol gers enerzijds en de uitke ringstrekkers anderzijds volkomen gelijk behandeld worden. Lubbers lijkt in dit opzicht de VVD enigszins ter wille te zijn. De libera len menen dat de (semi- )ambtenaren minder behoe ven in te leveren, omdat zij een arbeidsprestatie leveren (en de uitkeringstrekkers niet). Hóe Lubbers dit denkt te verwezenlijken, was vanochtend niet be kend. Het is niet zo dat de (semi- )ambtenaren en uitkerings trekkers de genoemde 7,7 miljard via één algemene korting op hun inkomen moeten opbrengen. Een ge deelte van het bedrag wil Lubbers vinden door mid del van „sprokkelwerk", dat wil zeggen allerlei klei ne maatregelen. Daarbij is te denken aan het dichten van mazen in de sociale wetgeving, het verscherpen van de controle op misbruik van sociale voorzieningen en het wijzigen van regelin gen voor ambtenaren. im miiin miiii—n Wout Holverda naar Ri jnsburgse Boys LEIDEN/RIJNSBURG Wout Holverda heeft zich aangemeld als lid van Riinsburgse Boys. Dit betekent overigens niet dat Holverda ook bij de Rijnsburgse eersteklasser gaat spelen. Hol verda is nog steeds in onderhandeling met de eredivsie-club Sparta, waarvoor hij in de afgelopen seizoenen uitkwam. Wout Holverda, afkomstig van Roodenburg, verwierf zich vorig jaar een vaste plaats in de hoofdmacht van Sparta. Holverda werd topscorer van de ploeg, die in het komende seizoen uitkomt in het Europa Cup III toernooi. Aan het einde van het afgelopen seizoen moest het contract van Holverda worden verlengd. Het Sparta-bestuur en Holverda kunnen het echter niet eens wor den. Holverda vindt de aanbieding van Sparta veel te laag. aa' ^RONGEN De in gegijzelde en vori- op ijveek bevrijde ontwik- ingswerker Wim Noort 447,kijnsburg zal toch naar 1-15i7jeriand terugkeren om ens 3«e blazen". pen^lerste instantie zou Noort gnvrijifrika blijven. Na een ge- |t met één van de leden (het Tear Fund - de orga- TTZfie die Noort heeft uitge- en - in Nairobi, is echter }ten hem alsnog naar Ne- ind te halen. Volgens een <an,'e,rdvoerder van de ontwik- SaManijgsorganisatie komt Noort om half acht ur "ichihol aan. De verwach- iis dat Noort, als hij volle- pan het gijzelingsdrama is etrecr'men- weer naar Afrika r.so lofveren- Griekenland en VS eens over gebruik bases ATHENE Griekenland en de Verenigde Staten hebben een akkoord ondertekend over verlenging van de huurcon tracten van de Amerikaanse bases in Griekenland. Dit is vanochtend uit betrouwbare bron in Athene vernomen. De Griekse premier, Papan- dreou zal vandaag nog bijzon derheden over het akkoord bekendmaken. De Grieks- Amerikaanse onderhandelin gen, die in oktober vorig jaar waren begonnen, betreffen vier grote bases twee in de buurt van Athene en twee op Kreta en een twaalftal klei nere bases. DEN HAAG Als gevolg van het mooie weer en de goede weersverwachtin gen op langere termijn houden de bekende va kantiecentra aan de kust en op de Waddeneilanden rekening met een extra toeloop van vakantiegan gers uit eigen land. Van daag zijn ook de schoolva kanties in Noord- en Zuid-Holland begonnen. Daarom is in het nu be gonnen weekeinde een grotere drukte te ver wachten dan vorige week, aldus een woordvoerster van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Het weer blijft dit weekeinde goed, met enige kans op onweer op zondag. Het zal moeilijk zijn om vlak aan zee nog een vakantiehuisje of bungalow te huren voor de komende week. Voor kam peerders is nog beperkt plaats. Vooral Zeeland heeft te ma ken met een uitgesproken kampeerjaar. Maar zoals ook elders: over het algemeen is op enkele kilometers van de kust meer ruimte beschikbaar is dan direct aan zee. Op de Waddeneilanden is wei nig beschikbare kampeerruim- te. De bungalows zijn daar bij na vol. Hetzelfde geldt min of meer voor de Noordzeebad plaatsen. Ook aan de IJssel- meerkust is weinig kampeer- ruimte. Verder in het land zijn NIEUWEGEIN Gedurende het eerste halfjaar van 1983 zijn door bemiddeling van makelaars 21.000 wo ningen van eigenaar verwisseld. Dat is 22 procent meer dan in die periode vorig jaar. De gemiddelde verkoop prijs is met twee procent gestegen tot ruim 140.000 gul den. Dit heeft de Nederlandse vereniging van Make laars NVM gisteren bekendgemaakt. De makelaarsvereniging is het niet eens met de conclusies van „Eigen Huis", die deze week stelde dat de gemiddelde verkoop prijs landelijk gezien nog daalt, maar in de duurdere streken stijgt. Die cijfers zijn onjuist, zo meent de NVM, omdat het ka daster alleen steekproeven neemt en de gegevens van de make laars een langere periode bestrijken en dus betrekking hebben op meer woningen. „Eigen Huis" had zich gebaseerd op kadas- tergegevens. De lichte prijsstijging is volgens de makelaars het gevolg van de groter wordende vraag; het aanbod is gelijk. De NVM verwacht een verdere waardeverhoging van onroerend goed. UR DE FRANCE 3si„c,.vUSVRAAG tet goed 12 lijkse ;Tour- de-France-race". Zij maakte bovendien de volgende zin leuk af: „Wie met deze krant de Tour volgt krijgt uitsteken de informatie en ongemerkt een prettige relatie", al moet worden gezegd dat vader Pe ters daar ook wel met een knipoogje aan meegeholpen heeft. Boudewijn Keyser, di recteur van VVV Den Haag- /Scheveningen/Kijkduin, reikte gistermiddag de fiets uit. Want als er iemand op de hoogte is van dag- en fiest- tochtjes dan is hij het wel. Het antwoord op vraag 14, hoeveel keer is Joop Zoete melk betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen, uit de krant van woensdag 13 juli, moet mor- gen in ons bezit zijn. pudewijn Keyser overhandigt José, geflankeerd door haar vader en moeder, net boven de De nieuwe vraae en al het pagse Ooievaar de fiets. Naast Boudewijn Keyser, redakteur Han Nieuwmans en Duco van den tournieuws vindt «n w»»«rS jrgh (rijwielhandel Claassen). rTa ll P P e

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1