Marcel van Rijn imponeert Ivar de Jong in topvijf LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT Zes fluitisten eren Spartaan Tom d Koning op jacü naar clubrecorcï van broer Paul - Burgemeester Chirac wil illegale buitenlanders uit Parijs zetten LEIDSE HOUT SPELER LAAT BUB VAN DER ZEE KANSLOOS nieuwe klassieke platen SPORT LEIDEN £eidóc6otvumt VRIJDAG 15 JULI 1983 PAGIN LEIDEN Het hoofd- nummer van het Noord- wijkse tennistoernooi, het herenenkelspel B, raakte gisteren opnieuw twee ge plaatste spelers kwijt. Na dat Hardy Mans (4) en Frank Verhoef (8) een ronde eerder al uit het toernooi waren gekegeld, werden nu Bub van der Zee en Ralph Tepper vroegtijdig uit het gebeu ren geslagen. Met name de wijze waarop de als pa pieren nummer vijf aan het toernooi begonnen Districtskampioen Van der Zee werd geëlimi neerd, sprak zéér tot de verbeelding. Marcel van Rijn immers, gunde Van der Zee in totaal slechts drie games: 6-3, 6-0. Een wel zeer duidelijk aanwij zing dat de speler van de Leidse Hout in Noordwijk in uiterst goede doen is. Duitse badgast/tennisser Ralph Tepper schoot min der tekort tegen Rolink, maar verloor toch. De Rotterdammer maakte het karwei in de beslissende derde set gedegen af: 6-4, 2-6, 6-4. Waar eerstgeplaatste Norbert Salari (6-1, 6-1 tegen Noord- wijker Erik Jan Schreuder), Marco Winter (6-2, 6-3 tegen Axel Geuke) en Ivar de Jong (6-2, 6-2 tegen Freek van der Capellen) weinig problemen ontmoetten op hun weg naar de kwartfinales, had Hans Tönjann het heel wat lastiger in zijn partij tegen Johan Frank Geuse. De Drentse Dis trictskampioen tot en met achttien slaagde er dan wel niet in de gedoodverfde num mer twee een set afhandig te maken, de wijze waarop Tön jann zich met 6-3, 7-5 bij de laatste acht speelde kan toch niet anders dan als „moei zaam" worden gekwalificeerd. Race Georg Nogay bleef als enige Duitser in de race om de hoofdprijzen. Nogay, eerder te sterk voor Verhoef, wees Mau rice van den Donk in drie sets terug: 5-7, 6-2, 6-2. Bob van Overbeeke en Frans Grimber gen werden het gisteravond nog niet eens over de bezetting van de achtste en laatste kwartfinaleplek. Na de eerste twee sets eerlijk te hebben ge deeld, werd de strijd wegens de invallende duisternis bij 2-2 in de derde gestaakt. De win naar van de afgebroken partij mag vanavond direct door te gen Marcel van Rijn. Salari (in het dubbelspel met partner Carlo Post verrassend versla gen door het Duits/Ameri kaanse dubbel Dirk Kalie- be/Ingo Maier) dient een ein de te gaan maken aan de zege- reeks van Nogay en Tönjann zal Rolink tegenkomen op zijn route naar de halve eindstrijd. De meest interessante kwartfi nale lijkt die tussen Marco Winter en Ivar de Jong te zul len gaan worden. Bij de heren in C plaatste lijst aanvoerder Tim van Dijk zich als eerste voor de halve fina les. G. van Heteren werd met 6-1, 7-6 teruggewezen. De ook in C acterende Geuse tenniste zich bij de laatste acht, maar deed dat niet overtuigend. Noordwijker Roy de Groot won de eerste set met 6-4, ging in de tweede met 2-6 onderuit, maar bleef in het beslissende gedeelte lang in de buurt van de speler die het Tönjann even later zo lastig zou maken: 4-6. Ook de C-dames beschikken op dit moment over een speel ster die zich van een plek bij de laatste vier heeft verze kerd. Suzanne Veismann, de nieuwe favoriete na het ge blesseerd wegvallen van Bri gitte van der Maarel, was overtuigend te sterk voor An- nemarie van Gemund: 6-2, 6-0. Hoewel de wedstrijdleiding voor de vijf D-onderdelen heeft afgezien van een echte plaatsing, lijkt Roxane Beumer bij de dames niet ten onrechte hoog op de lijst te vertoeven. Mevr. Van Marwijk was in ie der geval volstrekt kansloos tegen de eerste kwartfinaliste: tweemaal 6-1. Bij de D-heren speelden zich tot nu toe twee man bij de laatste acht. Joost Moerel gunde A. Eisses slechts drie games. Frank Pistoor had het tegen R. van Rooijen wat moeilijker: 7-5, 6-1. Leids Districtskampioen Bub van der Zee moest gisteren in Noordwijk diep buigen voor de zeer sterk spelende Marcel van Rijn: 3-6, 0-6. Alkemade Lodewijk Kallenberg, in Alke made na het wegvallen van Ed Hedeman dé favoriet voor de titel in het herenenkelspel C, ondervond gisteren meer te genstand dan verwacht. OLT- Cer Hans Schiphorst slaagde er zelfs in Kallenberg de eer ste set te ontfutselen, maar moest vervolgens lijdzaam toe zien hoe Kallenberg zichzelf alsnog naar de winst en de laatste acht „spinde": 5-7, 6-1, 6-2. Bij die C-heren klasseerde Karl van Uden zich overigens zeer verrassend al onder de sterkste vier. Evert Arbman werd door D-topper Van Uden in drie lange sets naar verlies gespeeld: 3-6, 7-5, 7-5. Ook bij de dames in C is er al een hal ve finaliste. Karin Berg won een rondje (met tweemaal 6-2 van Petra Regoor) en dat was op de zeer kleine lijst voldoen de voor een dergelijke plaat sing. Bij de heren in D zijn op dit moment vier kwartfinalisten bekend. Nico van der Ham men (Zevenhoven) ontdeed zich van Wim Hendriksen (6- 4, 6-4), Marcel van Gaaien liet Nico van Leeuwen kansloos (6-2, 6-1), Gerard Otto versloeg Gerard van der Meer (6-7, 6-3, 6-1) en Bart van de Bosch gun de John Stelck slechts de tweede set: 6-1, 6-7, 6-2. Hoe wel eerstgeplaatste Annemiek Kalf met een 6-0, 6-3 winst op Ilonka Lek een goede vorm toonde, maakt Yvonne Hooge- ven bij de D-dames meer in druk. Op haar weg naar de halve finales verspeelde de Ter Aarse tot nu toe nog geen game. Bij de dubbelende heren in C sloegen Dirk Drijver en Erik Weenink zich als eersten in de halve eindstrijd. Henk van Duijn en Harry van Veen bleven wel lang goed bij: 6-0, 2-6, 6-4. De Munnik Jan Siemerink tekende tijdens het jeugdtoernooi dat op De Munnik wordt gehouden, tot nu toe voor de grootste verras sing. De bij de jongens tot en met zestien jaar niet geplaatste Rijnkanter maakte wel zeer korte metten met de papieren nummer drie, Peter Paul Leertouwer. De Unicummer werd met 6-2, 6-1 aan de kant gezet. Thomas Koemans, zowel in de groep t/m veertien als in de categorie t/m zestien de favo riet, ontmoette nog maar wei nig tegenstand van betekenis. Anders was dat met Willie den Hollander. De speelster van Zee en Duin, evenals Koemans op die beide onderdelen als eerste geplaatst, diende in Lei derdorp al de nodige drieset ters af te werken. Ploon Wam- steeker (6-4, 3-6, 4-6) en Mar- got van den Haak (3-6, 6-3, 2- 6) werden echter nog wel door Den Hollander teruggewezen. Bij de jongens tot en met veer tien jaar drong Philip Nagte- geller inmiddels reeds door tot de halve finales. Nagtegeller won met tweemaal 6-4 van Tjarco van Raad. GERT-JAN ONVLEE De deze week in het, niet voor het LC-Circuit meetellen de, jeugdtoernooi van De Munnik uitkomende John van Overloop consolideerde bij de heren in D zijn tweede positie door op Forescate de finale te bereiken. LEIDEN De superieure zege op Forescate heeft Ivar de Jong bij de B-heren direct in de top vijf van het Leidse Courant Tennis Circuit ge bracht. De Alphense Unicum- speler belandde op de vierde plek. Freek van der Capellen staat, nu de verliezende fina list in Voorschoten, Bub van der Zee, hem is gepasseerd, echt op de derde plaats. Bij de B-dames werd de groot ste sprong door Marion Hooge- veen gerealiseerd. De speelster van Nieuw Vennep klasseerde zich net achter Henny Fehling op de zesde stek. C-heer René Cardinaal won weer eens een toernooi en bouwde met die zege zijn voorsprong op Mi chael van der Berg nog verder uit. Thomas Koemans en Rob van Marwijk stegen in deze klasse tot in de top acht. Bij de C-dames heeft de op dit mo ment aan de pols geblesseerde Brigitte van der Maarel een wel zeer grote voorsprong op de rest van het veld. Achter de nummers twee en drie, Margot van den Oudenrijn en Anne- marie Jünger, is het in deze klasse overigens echt dringen geblazen voor de op het Mas- ters-toernooi rechtgevende plaatsen. In D belooft het bij de heren, achter het oppermachtige tweetal Karl van Uden en John van Overloop eveneens een uiterst spannende aangele genheid te gaan worden, ter wijl Suzanne Vissers zich bij de D-dames op een gedeelde tweede plaats nestelde. De standen aan kop HEB: 1. Hans Tönjann (Unicum) 297; 2. Bub van der Zee (Roomburg) 235; 3. Freek van der Capellen (Unicum) 210; 4. Ivar de Jong (Unicum) 170; 5 Herman van der Capellen (Unicum) 150; 6. Frans Grimbergen (Unicum) 142; 7. Marcel Vink (Hillegom) 120; 8. Jos Koemans (Metselaars) 100; 9. Bob van Overbeeke (Unicum) 85; 10. Adriaan Panmann (Mijdrecht) 75; 11. Anne Jan van der Meer (Unicum) 70; 12. Marcel van Rijn (Leidse Hout) 55; 13. Hans van Scheppingen (Mij drecht) 52; 14. Henk Janssen (De Munnik) en Marco Winter (Metse laars) 40; 16. Edwin Westraten (TEAN) 35; 17. Roy Mooijman (Sas- senheim), M. Parteina (Duitsland) en René van der Wilk (Zee en Duin) 30; 20. Leon Damen (Hillegom) 25. DEB: 1. Ingelise Driehuis (Unicum) 289; 2. Jacqueline van Wijk (Unicum) 175; 3. Margot van Overloop (De Munnik) 120; 4. Tine Langeveld (TEAN) 102; 5. Henny Fehling (Uni cum) 92; 6. Marion Hoogeveen (Nieuw Vennep) 90; 7. Christel Ver- woert (De Munnik) 77; 8. Inge van der Loo (Nieuwesloot) 75; 9. Nancy Toole (OLTC) 65; 10. Annette Hins (Leidse Hout) 55; 11. Marijke Guyt (Unicum) 50; 12. Sandy Wenderholt (Castricum), Maureen Meijer (Uni cum), Annette Meininger (Nw. Ven nep). Brigitte van der Maarel (De Munnik) en Elly Henneman (Juliana) 30; 17. Ingrid Chaudron (TEAN) 20. HEC: 1. René Cardinaal (TEAN) 429; 2. Michael van der Berg (Unicum) 275; 3. Rien Booy (TEAN) 237; 4. Freek Tanis (Merenwijk) 224; 5. Olav ten Bosch (OLTC) 180; 6. Thomas Koemans (Artesia) 172; 7. Rob van Marwijk (Roomburg) 160; 8. Lode wijk Kallenberg (Unicum) 150; 9. Wil Albers (Lisse) 137; 10. Ruud Warmer dam (Hillegom) 125; 11. Rob Ubink (TEAN) 115; 12. Harold van Offeren (ZTC) 110; 13. Jan Baan (SV Voor hout) en P Holger (Duitsland) 100; 15. Frank Bennemeer (TEAN) 95; 16. Dick Zaadnoordijk (Leidse Hout), Richard Oskam, Udo Hahn (Duits land) en Mark Nagelkerken (TEAN) 70; 20. Robbert van Splunter (TEAN) 65. DEC: 1. Brigitte van der Maarel (De Munnik) 425; 2. Margot van den Ou denrijn (Botesa) 152; 3. Annemarie Junger (Zee en Duin) 150; 4. Hetty Bosch (Unicum) 115; 5. Ellen de Jong (Hillegom) 100; 6. Marion Post (De Munnik) 97; 7. Nelleke Weijermans (Roomburg) 95; 8. Simone den Hol lander (Rijnkanters) 87; 9. Winneke den Otter (Noordwijk), Jeanine Jun ger (Zee en Duin) en Trees van der Voort (Merenwijk) 70; 12. Annemiek Oi^dshoorn (S'70) 67; 13. Marja Kui pers (Lisse), Willie den Hollander (Zee en Dyin) en Alie Snellenberg (Artesia) 60; 16. Corinne Bandmann (Duitsland) 52; 17. Connie Vreeswijk (Hillegom), Anne Jongkind (TEAN) en Tiny van Velzen (Zoeterwoudse TC) 50; 20. Ank Burgers (Roomburg) 45. HED: 1. Karl van Uden (Nieuwkoop) 585; 2. John van Overloop (De Mun nik) 337; 3. Teus van Tonnekreek (Nieuw Vennep) 225; 4. Arno Vonk (Artesia) 145; 5. Gerard Otto (Ter Aar), Mare Euser (Seghwaert) 137; 7. Rob Koeleman (Ter Aar) 130; 8. Mi- chiel Kareis (Kieviten), Coen van Santen (ALTV), Wilco Spijker (Mij drecht) en Jeroen Koppert (Sikkens) 125; 12. Jan Willem Vreeswijk (Hille gom), Harry Brandenburg (Zee en Duin) 104; 14. Rob Castien (Groenen- daal), John Manuputty (Unicum), Fred Stierum (De Munnik), F. Riet veld (Cromwijk), Peter Spierenburg en K. Karten (Uithoorn) 87; 20. Ted Steenvoorden (Noordwijk) 75. DED: 1. Joyce Keuning (Sassenheim) 212; 2. Irma van den Oudenrijn (Bo tesa) en Suzanne Vissers (OLTC) 200; 4. Tilly van Overloop (De Munnik) 150; 5. Mattie Hofland (Botesa) en Bernadette Kortmann (Boskoop) 140; 7. Jacqueline Paauw (De Munnik) 125; 8. Margot van de Haak (Boek horst) 120; 9. Karin van Reeuwijk (HTC) en Cateleine Kranendonk (Buijtenwegh) 100; 11. Yvonne Snel lenberg (Artesia) en Ariënne de Vos (OLTC) 95; 13. Nelleke Guyt (Zee en Duvn) 87; 14. Annemiek Kalf (TËAN) 80; 15. Mandy Oostlander (OLTC) 75; 16. Rennie Spruitenburg (Zoetermeer), Ineke van der Ploeg (De Munnik), Jacquelien Verbakei (Waddinxveen) en Esther de Boer (Nieuwkoop) 70. Uhuis i. Ur nd s< rijd TIJDENS NATIONALE MEERKAMP- cin KAMPIOENSCHAPPEN IN LISSE LeI] m 11 irtag )te y vai en 1 seerde, zal .mpioenschaf eiden. Ondel Ie Wit en Tidf^ ad— er oovenaan mp vooral cUp inki de 8000"^' is na de W LISSE De Lisser atletiekvereniging de Spartaa dit jaar uiterst actief in het organiseren van grote strijden. De vereniging, die tijdens de opening 1 nieuwe baan al een nationale wedstrijd hield en I de districtskampioenschappen organiseerde, mend weekeinde de meerkamp-kampioenschap voor senioren in goede banen gaan leiden, deelnemers de recordhouders Robert de v" Hidding, die al zeker zijn van deelname aan de wen kampioenschappen in Helsinki en enkele junioren willen proberen een ticket voor de Europese je\ kampioenschappen te veroveren. Zeventien heren hebben in twee dagen tijd achter elkaar U. werken de 100 meter, het verspringen, kogelstoten, hoogs}?* gen en de 400 meter, op de tweede dag gevolgd door de ll(>m ter horden, het diskuswerpen, polsstokhoog springen, speer pen en de 1500 meter. Onder die zeventien deelnemende h ook Spartaan Tom de Koning, die in Utrecht laatst het cl« cord van broer Paul (6631 punten) tot op 40 punten benad"— en dat nu wil verpulveren. Tegenstand heeft hij in ieder i genoeg. Van de deelnemende all round atleten hebben er i ven meer dan 7000 punten gescoord en zijn er een aantal op weg daar naar toe. Bovenaan Op de ranglijst prijkt uiteraard Robert de Wit ver bovenaan-— 7932 punten. De Wit wil tijdens deze meerkamp v eerste dag voluit gaan om te zien of hij in Helsinki c tengrens kan doorareken. Guido van der Sluis is n man met de hoogste score achter zijn naam (7654 punten heeft een betere eerste dag dan de Wit zodat die zich aardig optrekken aan de Monde Amsterdammer. Vooral bij het K springen (aanvang rond 15.30 uur) zal dit een boeiende stri zien geven, waarin Dok de Wit's clubgenoot Felix van der j' (PSV) zich zal menjen met als resultaat dat de 2.00 meter L overschreden zal w»rden. Van der Meer is een van de junk die nog naar „Wenen" wil en zal deze wedstrijd aangrijpet. de op 6900 punten gtstelde limiet te halen. Op de tweede d< de „veteraan" van cfe groep, Frans van der Ham, sterk ka. opzetten door vooral een sterke polsstokhoog score. Hij f daarbij veel te verduien van Hagenaar Chris Leeuwenburg momenteel iedere pdsstokwedstrijd aangrijpt om het NL landse record (5.05 meier) van Eltjo Schutter (ook een voorf 10 kamper) te verbeteren. f Tusen al deze cracks vdt Tom de Koning haast niet op, ha hij uitermate gemotiveerd de tien nummers af wil gaan wen Broer Paul heeft een aantal jaren geleden het clubrecord op punten gebracht, nu Tori\ klaar is met zijn studie heeft hij pe b juist dat clubrecord ten doel gïsteld. Ten opzichte van vorig» de ren is vooral de snelheid van de Koning sterk vooruit geLs. wat direct resultaat oplevert '»ij uiteraard de 100 en de 400jjjjjc. ter, maar ook bij het ver- ea het polsstok springen en dbpge meter horden. Vooralsnog meet Tom de Koning in staat gt zo\ worden om het record van bner Paul ruim te verbeteren, !g P. een tienkamp duurt twee large dagen... Recordhoudster r De meerkamp bij de dames bestaat uit zeven atletiek onder<fl"6 die ook in twee dagen tijd verwerkt moeten worden (100 n^_ horden, kogelstoten, hoogspiingen en de 200 meter op de dag en verspringen, speerwg-pen en de 800 meter op de twet M Slechts negen dames hebber voor dit kampioenschap ingesarper ven, maar daarbij wel Tindce Hidding de recordhoudstern et 6061 punten. Zij wil hier ne'als Robert de Wit haar vorm tc dt in haar opbouw naar de wireldkampioenschappen in Helshdn Ook juniorenkampioene Majon Wijnsma (5660 punten) isïrui wezig. Zij gaat naar de Eiropese Jeugdkampioenschappen ai Wenen en komt dus ook on de vorm te testen. Niet vocfrr v vorm, maar voor de medailes komen Els Stolk (5593 pun) mc vooral sterk op de 100 meer horden en de werpnummeijzyr AAV-atlete Marjan Goedhal (5638 punten) die vooral veel t vc ten vergaart met het springn en de 800 meter. Hoeveel corie oi rentie deze twee te duchten hebben van de overige, grotentd, jonge of onervaren,- meerlampsters is door die onbekende/er met de heptathlon moeilijkte zeggen. Om de wedstrijden vooral tijdens de uren durende hoog polshoogspring sessies enigsins te verlevendigen, heeft de taan een aantal andere antere wedstrijden ingesteld. Wedi den over 10 km en over 401 meter horden bijvoorbeeld, w» Ingrid Stoot (nederlands jeigdrecord houdster op de 400 nfeLI vlak) uit zal komen. Zondaj staat er een 800 meter voor d(jn gepland die opgefleurd zal vorden door Saskia Brouwer er de Monsma uit de nationale seectie. kt. De tweede wedstrijd is een «nderlinge wedstrijd om de Nicqen Steyn beker, die uitgereikt gaat worden aan de atleet of ajè d die, in zijn of haar leeftijdskasse, de beste prestatie levert bij pu verspringen of het hinkstappringen. lan GERT VELTHUlfn s H (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De neo-gaullisti- sche burgemeester van Parijs Jacques Chirac, heeft bekend gemaakt dat hij de strijd zal aanbinden tegen de tiendui zenden in de Franse hoofdstad illegaal verblijvende vreemde lingen. H,et voorstel van Chirac komt, terwijl de Fransen de afgelo pen dagen zijn geconfronteerd met een aantal dramatische si tuaties in de oude verkrotte wijken van de grote steden waar de meeste gastarbeiders dichtopeen gepakt wonen. In de Parijse voorstad La Cour- neuve werd een negenjarig Al gerijns jongetje, dat met rotjes had gespeeld om het einde van de Ramadan te vjeren doodge schoten door een Fransman die genoeg had van het lawaai. Vooral dit incident heeft een golf van emoties losgeslagen. Parijs tolt meer dan een half miljoen buitenlanders die daar legaal verblijven maar even eens tienduizenden, misschien honderdduizenden vreemde lingen die geen papieren heb ben, zwart werken, vaak on derbetaald worden en ook geen belasting betalen, maar vaak wel van de Franse socia le voorzieningen profiteren. Nadat de socialisten in mei 1981 aan de macht waren ge komen, vaardigden zij een zeer grootmoedige maatregel uit waardoor de clandestien in het land verblijvende vreem delingen enkele maanden de tijd hadden om hun situatie aan te zuiveren zonder dat daarover moeilijkheden wer den gemaakt. Maar veel vreemdelingen maakten geen gebruik van de mogelijkheid deels uit onwetendheid, deels om andere redenen. Elke maand komen er naar schat ting ruim 6.000 vreemdelingen Parijs illegaal binnen. Volgens Chirac is de door de sociologen vastgestelde tole rantiedrempel allang over schreden; in vele scholen in de hoofdstad is het percentage vreemde leerlingen dertig tot zestig en dit dreigt volgens de burgemeester van Parijs tot een racistische explosie te lei den. Vanaf september wil hij streng gaan optreden om, zoals hij dat noemt, het kaf van het koren te scheiden. De clandes- tienen zullen dan niet meer van de Franse sociale voorzie ningen gebruik kunnen ma ken. De aangekondigde maat regelen moeten ook gezien worden tegen de achtergrond van het conflict tussen Chirac als leider van de neo-Gaullisti- sche oppositiebeweging en de linkse regering. Chirac be schuldigt de overheid van laksheid, maar om zelf niet van racisme beschuldigd te worden heeft hij de slagzin ge lanceerd: „Noch laxisme (slap heid), noch racisme.' Zouden al die jongelui die nu zo graag les op de dwarsfluit willen hebben, ook zo staan te dringen als het instrument te gen het midden van de vorige eeuw geen revolutionaire ver andering had ondergaan? Het lijkt onwaarschijnlijk. Wel had de dwarsfluit van de pre historie af al een lange, zij het weinig spectaculaire ontwik keling achter de rug, maar tot in de 16e eeuw bleef het in strument ondergeschikt aan de blokfluit. Mozart had niet veel op met de dwarsfluit met zes toonga ten zonder kleppen en Beet hoven schreef nog in 1809 aan een Schote uitgever, dat hij het instrument onvolkomen vond en de mogelijkheden er van zo beperkt dat hij er geen solostuk voor kon en wilde le veren. Had hij de tegenwoor dige Böhm-fluit gekend, mis schien had hij dan anders ge oordeeld, misschien, want het is zeer de vraag of de klank en de klankkleur van de Böhm-fluit de Weense klas sieken wel zou hebben be haagd. De onmiskenbare technische vooruitgang, die Böhms cilindrische construc tie en zijn ingewikkeld, maar heel doelmatig kleppenme- chanisch betekende, hadden als onvermijdelijke bijver schijnselen dat bepaalde es- Theobald Böhm op de plaat geëerd. thetische eigenschappen van vroegere fluiten verloren gin gen. Tijd Dit alles neemt niet weg, dat rond 1830 in Engeland zowel als in Duitsland de tijd rijp was voor een nieuwe dwars fluit. Hoewel in dit verband de Britten Nicholson en Gor don en de Duitser Schafhautl óók een rol speelden, was het toch vooral de wonderbaarlij ke technische fantasie van Theobald Böhm die de verwe zenlijking van de nieuwe in strumentale en akoestische ideeön bewerkstelligde. Böhm was een wonderkind, dat zich tot wonderman ont wikkelde en handhaafde. Als knaap al een volleerde gouds mid, was hij de voornaamste medewerker in het bedrijf van zijn vader. Veertien jaar oud bouwde hij naar een be staand model zijn eerste dwarsfluit, waar zijn buur man, die fluitist was bij de Münchense hofopera, zo van onder de indruk kwam, dat hij de van muziek bezeten jongen een degelijke muzikale opleiding gaf. Zeventien jaar oud betaalde hij zijn leermees ter met nieuwe, verbeterde dwarsfluiten, waarvoor nie mand minder dan Carl Maria von Weber hem in de krant de grootst mogelijke lof toe zwaaide. Publikaties Theobald Böhm werd zelfs fluitist aan het hof, maakte grote buitenlandse tournees en deed alom van zich spre ken door zijn publikaties en zijn lessen. Tussen de bedrij ven door deed hij ook nog eer aantal opmerkelijke industrië le uitvindingen, maar hi bleef de muziek trouw, ooi als componist. Hoewel hij aar manuscripten 1800 bladen na liet, werd daar in zijn vader land nauwelijks aandacht aan besteed, waarschijnlijk omdal men zijn muziek te frivool vond en niet ernstig nam. In Frankrijk, Engeland en Ame rika had men voor deze char mante speelstukken des te meer belangstelling. Uiter aard is Böhms muziek afge stemd op de dwarsfluiten die hij zelf maakte. Als ze goed wordt uitgevoerd - en dat is helemaal niet zo gemakkelijk - komen de instrumenten op hun voordeligst uit. Ze zijn voornamelijk gebaseerd op de bel canto-virtuositeit van de vroeg negentiende eeuwse opera en in die trant heel on derhoudend. Toen het eind 1981 honderd jaar geleden was dat Theobald Böhm op 88-jarige leeftijd HA lal stierf, hebben zes fluitistton rond hun meester Aurèle K Sp colet, in het Cuvilliés-Theatj ja in München een herdenkingms concert aan hem gewij ve Daarvan is ruim een jaar latje v op het Engelse label Orefj (nr. S 018822-H) een fraai uk»- gevoerd, goed gedocumerr teerd dubbelalbum versclipl nen. Op de voortreffelijk1 live-opgenomen en digitiEF verwerkte platen staan, 1! halve een curieus, anachï I nistisch toegiftje van de lie k eeuwer Bodin de Boismortiü d, negen composities van Böhfc t Er zijn kostelijke bewerkEra gen voor vier fluiten en vin d altfluiten van twee pianostiion. jes van Weber en een duetti^^ van Rossini, voor kleine Igc zettingen een briljante po&j naise, een reekss variaties een operathema van PaisieM" een innemende fantasie oi een populair Duits liedje, e JP' boeiende fantasie over e treurwals van Schubert lf.R twee heel fijne, poëtische binetstukjes: een pastoraal af) dante en een innerlijk bev gen, mysterieuze elegie DA zwanezang van de hoog 1 ketj jaarde meester. ,qu Alles bij elkaar een bijzone kba document, waaraan de flu is-F liefhebbers veel plezier zuil beleven. JOHN KASAND1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10