(Sowiant Vangst verbod haring raakt consument niet >5.901 É^7.90 VtEESMAqflT i 53 Universitaire studies verdwijnen Vakmanschap herken je zo. f Fiets nummer 10 Vervelend... BON: Nederland loopt achterop bij herstel wereldeconomie Paraplu-fiets Definitief plan Deetman: ^|al$ de centjes «ellen!! Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apolhekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank :Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: j.j.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.dut.beldling),kwartaal f 61,25. iaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Woensdag 13 juli 1983, 74e jaargang no. 22626 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Catherine Deneuve in de angstfilm „Repulsion" van Ro man Polanski ingeleid door in terview op Ned. I om 20.28 uur. Op Ned. II om 20.00 uur film „De beide vriendinnen" over gifmoord. Om 21.50 uur in „Cinevisie" terugblik op Bergmanfilms. Op België 2 om 20.15 uur internationaal opera festival. HET WEER Droog en flinke zonnige perio den. Temperatuur ongeveer 24 graden, aan zee iets koeler Zwakke tot matige wind, kracht 2 tot 3. voornamelijk uit noordwest. In het weekein de iets warmer. Zon op: 05.36; onder: 21.55; hoog water Schev.: 6.30 en 19.14; laag w.: 2.34 en 13.44. lustig rijden is er voor oetemelk, die tien straf- linuten kreeg, nu niet teer bij. fa doping reinig kans oor Zoetemelk jLEURANCE Voor de erde maal in zijn wieler- opbaan is Joop Zoete- lelk betrapt op het ge- iruik van verboden stimu lerende middelen. Een on- erzoek had uitgewezen, at de Nederlander in de weede etappe van de 'our de France van Sois- naar Fontaine-au- een ploegentijdrit an 100 km, doping moet ebben gebruikt. Dit werd isteren na de elfde etappe an de Tour in Fleurance lekend gemaakt, let gevolg was, dat Zoete- nelk een boete van 1000 Zwitserse franken, een Cr roorwaardelijke schorsing ran een maand en tien itrafminuten kreeg, de in e tweede etappe verdien- bonificatieseconden - ploeg won de tijdrit - ijtraakte en derhalve een 27e plaats in het al- klassement te- ihtkwam op 19 minuut seconden van de gele- idrager Pascal Simon, gisteren na een val zijn 'houderblad brak maar toch niet opgaf. Zoetemelk fas niet de enige, die was itrapt op het gebruik van pvimulerende middelen. 1^ pe dopingcontroles van 'n ploeggenoot Pierre izzo en Rodrigues van de van Marcel Boishar- hadden ook een „posi- if" resultaat opgeleverd. gina 11: Zoetemelk: Hoofd omhoog en ge- on doorgaan" INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA krant ontvangen? Bel tussen .00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur. telefoonnr. 071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. Uitverkoop voortaan altijd toegestaan DEN HAAG Winkeliers die de uitverkoop- wet overtreden, zullen voortaan niet meer wor den vervolgd. Tot voor kort mochten uitverko pen slechts tweemaal per jaar tijdens speciaal aangegeven data worden gehouden of als een zaak werd opgeheven. Het openbaar ministerie heeft nu besloten overtredingen niet meer aan te pakken, omdat het kabinet akkoord is gegaan met een voorsel van de commissie-Van der Grinten om de wet af te schaffen. Naast het openbaar ministerie zal ook de economische controledienst niet meer letten op overtredingen van de wet. Vele detaillisten trokken zich al weinig aan van de bepalingen en gingen vrije lijk door met het houden van illegale uitverko pen. Als gevolg daarvan werden er jaarlijks zo'n 2000 pórcessen-verbaal opgemaakt. Kwelling van zeventien uur LONDEN Twee musici uit Wales hebben begin deze week in het dorpje Presteigne in Wales voor een zeventien uur durende kwelling gezorgd. Bij een poging geld in te zame len voor een artistiek doel na men de twee, de 27-jarige mu ziekleraar Adrian Fish en een van zijn leerlingen, de 16-jari- ge Dawn Pye, om de beurt plaats achter een orgel. Zij speelden zonder ophouden „Vexation" (Kwelling), een 89 jaar oud orgelwerk van Erik Sa tie dat algemeen wordt be schouwd als „het vervelendste stuk ter wereld". Duitse agenten laten zich „boete" in natura uitbetalen (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De justitie in het Westduitse Münster is een groot omkoopschandaal op het spoor gekomen bij de verkeerspo litie. Bij hun patrouilles op autosnelwegen zouden politie beambten vrachtwagenchauffeurs, bij wie kleine overtre dingen werden vastgesteld, te verstaan hebben gegeven dat ze aan een proces-verbaal konden ontkomen door een schenking van een klein gedeelte van de vracht, meestal levens- of genotsmiddelen. Wellicht heeft een aantal poli tiemensen zich ook met geld laten betalen. Het onderzoek richt zich voorlopig tegen 40 politiemensen van de snel- weggroepen in Münster en Hagen. De verdenking bestaat zelfs dat de snelwegpatrouilles vrachtwagenchauffeurs aangehouden hebben om als een soort „tol" presentjes uit de lading te vragen. Bij weigering werd de chauffeurs ge dreigd met uiterst gedetailleerd onderzoek van de wagen. PARIJS De verwachtingen van een half jaar geleden, dat een econo misch herstel in de lucht zit, worden bevestigd door het jongste half jaarlijkse rapport van de OESO (Organisatie voor economische Samen werking en Ontwikkeling). Uit dat rapport blijkt, dat de OESO optimis tischer is dan een halfjaar geleden over de economische vooruitzichten voor de 24 aangesloten landen voor de rest van dit jaar en voor volgend jaar. Het ziet ernaar uit dat er een verbetering van de vraag en de pro- duktie in de OESO-landen in aantocht is. VOLDOENDE „MAATJES" IN VOORRAAD BRUSSEL Het is afgelopen met het haringvissen op de Noordzee. Vanaf vannacht twaalf uur ligt de Nederlandse haringvloot werkeloos voor de kust. Het verbod is inge steld omdat de Europese ministers van landbouw het opnieuw niet eens konden worden over de verde ling van de vangsten over de diver se landen. Dit jaar mocht er voor het eerst sinds zes jaar weer op de Noordzee op haring gevist worden. Sedert de traditionele vlaggetjes dag (28 mei) hebben de 20 Nederlandse haringkotters 5400 ton Hollandse nieuwe binnengesleept. Volgens het voorlopig vis serij-akkoord zou Nederland 21.000 ton mogen vangen. Daar komt nu weinig meer van terecht. Een en ander betekent overigens niet, dat de Nederlandse haring de komende maanden onbetaalbaar zal worden. Vol gens Loek Ouwehand, voorzitter van de Redersvereniging Nederlandse Zeevisserij in Katwijk, is voldoende haring in voor raad om de komende maanden door te ko men. Ouwehand: „Gelukkig waren de vangsten de afgelopen weken goed. Maar het is toch zeer triest dat we er juist nu mee moeten stoppen. Juli is normaal een topmaand voor de haringvissers. De kwa liteit van de haring loopt daarna langzaam terug". Pag.9: Denemarken blokkeert akkoord haringvangst De Drentse rijwielvierdaagse ging gisteren van start bij tropische temperaturen. Eén deelne mer had er iets op gevonden: met een paraplu op je stuur kun je pas echt ontspannen van de natuur genieten. Pag.7 .Hitte laat aporen na (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/LEIDEN Door sluiting of fusie zullen in totaal 53 studierichtingen bij de universiteiten en hogescho len verdwijnen. Samen met de opheffing van afdelingen van academische ziekenhuizen en opheffing van een aantal klei nere studierichtingen zal uit eindelijk 317 miljoen gulden per jaar op het wetenschappe lijk onderwijs worden bezui nigd. Daarvan wordt 38,7 mil joen weer bestemd voor ver nieuwingen bij de wetenschap pelijke instellingen, zodat de universiteiten netto 278 mil joen gulden inleveren. Dit blijkt uit de definitieve nota over de taakverdeling en concentratie in het weten schappelijk onderwijs, die van ochtend samen met het wets ontwerp door minister Deet man werd gepresenteerd. Af gelopen vrijdag publiceerde de L.C. al de definitieve plannen van de bewindsman ten aan zien van de Leidse universi teit. In de definitieve nota is de hoogte van het bezuini gingsbedrag onveranderd ge bleven, vergeleken met de voorlopige plannen die Deet man in mei van dit jaar be kend maakte. De totale bezui niging is na aftrek van de ver nieuwingsgelden echter hoger uitgevallen dan de 268 miljoen, die eerder door de Taakverde lingscommissie werd voorge steld. Ook heeft Deetman een groot aantal veranderingen aange bracht in de op te heffen stu dierichtingen, waarbij het aan tal op te heffen studierichtin gen ook is gestegen. Nieuw in de plannen is, dat de studie Fries niet alleen in Leiden, maar ook in Utrecht en Am sterdam wordt opgeheven. Bo vendien zullen alle vijf vesti gingen andragogie (aanvanke lijk nog wel in Amsterdam) worden opgeheven. Maar liefst vier vestigingen wijsbegeerte (waaronder Leiden en Gronin gen) worden stopgezet. Aan de andere kant heeft Deetman besloten de ophef fing van de faculteit godge leerdheid aan de Universiteit van Amsterdam ongedaan te maken. Op de studierichtingen geneeskunde en tandheelkun de wordt daarentegen zwaar gekort: resp. 55 en 25 miljoen gulden. De sociale weten schappen worden met 35 mil joen ingekrompen, de letteren studies leveren een kleine 20 miljoen aan besparingen op. Pagina 7: Academische zie kenhuizen mogen bezuini gingen onderling verdelen LEIDEN: Korte Raamsteeg 75 Rosmolen 30 Bevrijdingsplein 19 Die groei zal zich echter be halve in de VS voornamelijk voordoen in Japan en Canada Nederland staat zo ongeveer onderaan de ranglijst; dit jaar zal de groei met een kwart procent afnemen, terwijl er volgend jaar niet meer dan een stijging van een kwart procent in zit. De OESO-deskundigen nemen aan dat het herstel van de eco nomie in de Verenigde Staten, de gang van zaken in de ande re OESO-landen gunstig kan beïnvloeden. Zij hebben echter geen enkel idee over de groot te van het herstel en de mate waarin het zich zal handha ven. De werkloosheid neemt in elk geval niet af. Op dit punt ziet het er vooral voor Europa, met name Nederland, niet best uit. Nederland be hoort tot de landen met de hoogste werkloosheid. Volgens de OESO-schattingen zullen in de 24 aangesloten industrielan den volgend jaar 35 miljoen mensen zbnder werk zitten, drie miljoen meer dan in het midden van '82. Pag.9: Economisch herstel nog zeer onzeker. Voor dertien miljoen Kanaaleiland te hoop LONDEN Sinds begin deze week is in het Kanaal het eiland Brechou te koop, een onafhankelijk leengoed van 1.200 meter lang en 500 meter breed gelegen tussen de eilan den Guernsey en Jersey. Als uitvloeisel van de verovering van Engeland door de Noor mannen in 1066 is het eiland alleen trouw verschuldigd aan de Britse troon, maar valt het niet onder Brits bestuur of wet. De prijs bedraagt ruim dertien miljoen gulden, maar daarvoor krijgt men dan een eiland zonder belastingen, geen wetten, geen misdaad en zes werknemers (de totale be volking van het eiland). Ver der staan er een groot land huis, vier kleinere huizen en wat landbouwschuren. De ei genaar en absoluut heerser is alleen verplicht ter verster king van de defensie twee man met musketten naar het naastgelegen Sark te sturen, mocht dit ooit worden aange vallen. De huidige eigenaar is de 72-jarige zakenman Leo nard Matchan, die er na acht tien jaar weg wil omdat zijn gezondheid achteruit gaat. Verkopen wil hij het eiland al leen aan de juiste persoon. „Een aardige zonderling, zoals ik", zei hij gisteren. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. u iflo&cA manschap is Meesterschap TOUR-DE-FRANCE PRIJSVRAAG DEN HAAG Berry Vrij burg lijkt gemaakt voor de Gazelle-fiets van het type „Tour de France Race", de prijs behorend bij tourprijs vraag 10. De 21-jarige HTS er uit Wassenaar is sportman in hart en nieren. Lopen, voetballen en vooral schaatsen houden hem „op de been". Afgelopen winter reed hij zelfs de alternatieve elfstedentocht in Amerika uit. En omdat Berry Vrij burg goed antwoordde, dat Henri Manders 1000 gulden verdiende in de vijfde etap pe en de derde tourzin leuk (maar lang) afmaakte, is de blonde atleet nu ook nog be vorderd van toer- tot tour- fietser. En van de ene stunt viel Berry Vrijburg in de andere, toen hij de fiets mocht ont vangen uit handen van stuntshow-directeur Horst Klaas. „En", kondigde Klaas bij die gelegenheid handig aan, „wie deze krantefoto meeneemt, krijgt twee gul den korting voor onze stuntshow". Les Aranis- Klaas is nog tot en met zon dag actief op het Adriaan Maasplein in Scheveningen Om het héle team van Les Aranis rond winnaar Berry Vrijburg op de foto te krijgen, bleek een te grote stunt. Maar gezéllig werd het wel. V.l.n.r. Duco van den Bergh (rijwielhandel Claassen), sportredacteur Herman Jansen, stuntmeisje Carmen, Berry Vrijburg (met zijn nieuwe fiets), show-directeur Horst Klaas, Sijtko Zonneveld en tweede stuntmeisje Sarah (vier jaar). (zuid-boulevard). Andersen in de gele trui ge- Voor meer tournieuws en Het antwoord op vraag 12 reden?") moet uiterlijk mor- de nieuwe vraag zie pagi- uit de krant van maandag gen, donderdag, in ons bezit na U („Hoeveel dagen heeft Kim Zjjn. Als iemand iets vervelend vindt, zal hi j er niet gauw toe geneigd zijn zich er mee bezig te houden of mee in te laten. Laat staan, dat hij dat zelfs meer dan één keer wil doen. Zo niet twee musici uit Wales. Zij hebben een orgelwerk, dat algemeen bekend staat als het „vervelendste stuk ter wereld" niet minder dan 840 keer herhaald en wel zevenhen uur lang. Vervelender kon zeker niet. Nee, dan deze stukjes op de voorpagina van de Leidse Courant. Nu al 135 keer sinds 1 januariwijzen zeop de gevarieerde inhoud van deze krant. En dat verveelt nooit! i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek cm een proefabonnement worden geweigerd. •S^CcidócSouoant i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1