'NV staakt niet op Prinsjesdag Nog geen haring akkoord in Brussel asunie acht 3fzet meer gas erantwoord Ambtenaren op tropenrooster CMHA: ambtenaren lopen ver achter Amsterdam koopt supercomputer voor landelijk gebruik Onbezorgd op vakantie? Dan eerst alles goed regelen bij de Rabobank. Rabobank NENLAND CeidócSotvumt DINSDAG 12 JULI 1983 PAGINA 7 |T inde arrestant in >nburg-affaire ■eRDAM Het onder- ~Van politie en justitie frauduleuze praktijken avenburg's Bank heeft n in Rotterdam tot de 2de arrestatie geleid. Het vaj de 50-jarige E.B.H. uit aag. Hij wordt verdacht alsheid in geschrifte, zo de Rotterdamse officier stitie mr. J. Schoonaard deeld. De verdachte in Rotterdam op het "«kantoor van Slaven de s Bank, die vorige week imgedoopt in Credit Ly- ■Pepit De Hagenaar, die in nji dienst trad, was werk- op het directoraat kre- Jongetje gedood door omvallend doel HARDENBERG De vijfjarige Friso Hoekstra uit Hardenberg is gistermor gen om het leven gekomen toen hij werd getroffen door een omvallend doel, dat op een trapveldje vlakbij het huis van zijn ouder stond. Het jongetje werd door het omvallende doel in de nek getroffen, waardoor hij zijn nek brak. De gemeente Hardenberg heeft alle losse doelen uit de parken en van de trapveldjes verwijderd. Ook de ge meentelijke sportraad heeft gisteren dergelijke doeltjes van de sportparken laten weghalen. Enkele maanden gele den kwam een jongetje uit de gemeente Hellendoorn ook al om het leven toen hij werd getroffen door een omvallend doel. Expositie Een open dag in de Oude Kerk in Amsterdam trok gisteren vele be langstellenden. Hun interesse ging uit naar de vele voorwerpen die onlangs bij opgravingen in een bouwput aan het Oudekerks- plein zijn gedaan. Tafels vol oude kruiken en scher ven dienden als illustratie bij de uitleg die door een gemeente ambtenaar werd gegeven. Ruding: aanzienlijke groei werkloosheid BRUSSEL Minister Ruding van Finan ciën verwacht dat de werkloosheid het vol gend jaar in Nederland nog aanzienlijk zal stijgen. Hij zei dat na afloop van een confe rentie van ministers van financiën in Brus sel en naar aanleiding van een EG-rapport, waarin gesteld wordt dat de economische groei in ons land volgend jaar een half pro cent zal bedragen. Ruding verwacht, dat de Nederlandse export in 1984 zal stijgen met ruim twee procent, maar desondanks was hij niet optimistisch over het werkloosheids cijfer. „We moeten, in tegenstelling tot an dere landen van de Europese Gemeenschap, voorlopig nog rekening houden met 70.000 nieuwkomers per jaar op de arbeidsmarkt", zei hij. „Ook al zou de produktie iets toene men, dan nog lossen we het probleem van zoveel extra banen per jaar niet in een han domdraai op". Diplomaten niet langer buitenbeentje DEN HAAG Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren de vor ming van een geïntegreerde buitenlandse dienst weer een stapje dichterbij gebracht. Hij heeft namelijk besloten, dat ambtenaren van de buitenlandse dienst - de „diploma ten" die in het algemeen op posten in het buitenland werkzaam zijn - en de depart- mentsambtenaren - die voornamelijk op het ministerie aan Het Plein werken - voortaan op identieke wijze zullen worden aangewor ven, geselecteerd en opgeleid. De nieuwe re geling is volgens het ministerie „een belang rijke voorbereidende stap" op weg naar de integratie, de vorming van één categorie personeel, dat zowel op posten in het buiten land als op het ministerie kan worden ge plaatst. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van oud-minister Schmelzer. Man rijdt 25 jaar zonder rijbewijs EMMEN Een aanrijding in Emmen heeft aan het licht gebracht dat een ze ventigjarige inwoner van het Drentse Nieuw-Dor- drecht vijfentwintig jaar lang zonder rijbewijs in een auto heeft rondgere den. De man was tegen een andere auto opgebotst, maar vond de schade zo gering, dat hij doorreed met de mededeling, dat hij ging vissen. De aangere den automobilist nam dit niet en schakelde de poli tie in, waardoor de zwart rijder kon worden gepakt. uiig JL J TERDAM On sterke aandrang haar leden heeft de ."i/jïntrale FNV gisteren •/rwten Prinsjesdag niet roepen tot nationale 1 ïgsdag. De vakcen- wil eerst proberen cabinet en politieke en via „goed over- op andere gedachten engen. Als de rege- vervolgens toch vast- t aan de kortingen op ^a%keringen en mini- „dan barst de meteen", zo ver fde Wim Kok gister- ei na afloop van een idering met de voor- s van de bij de FNV esloten bonden. ^Jinderstreepte, dat hij nog hoopt op steun van jevers en politici voor de standpunten die bij de demonstratie van 11 juni te Utrecht bekend werden ge maakt: het scheppen van nieu we banen, het creëren van meer werk via arbeidstijdver korting en een goed sociaal be leid met eerlijke lastenverde ling. Een delegatie van de FNV zal op 13 september een ontmoe ting hebben met vertegen woordigers van de grote poli tieke partijen, om met name te spreken over bezuinigingen en het te voeren sociale beleid. „We maken ons ernstig zorgen over de punten waarop en de mate waarin, bezuinigd zal gaan worden", aldus Kok. Voorts zal de FNV begin au gustus een nota publiceren over het te voeren sociaal be leid en daarover op 25 oktober een themadag houden. In de week na Prinsjesdag zullen overal in het land bijeenkom sten met de leden worden be legd om te horen wat de leden van het nieuw gepresenteerde regeringsbeleid vinden. Mede op grond daarvan zal de FNV zijn eigen houding gaan bepa len. „Wij hebben niet gekozen voor Prinsjesdag als stakingsdag, geen enkele bond heeft dit trouwens voorgesteld", zei Kok. „Dat neemt niet weg, dat wij vastberaden het grootst mogelijke verzet zullen voeren tegen door ons ongewenst ge achte kabinetsvoornemens. Maar eerst moeten we dat be leid wel kennen en met de le den overleggen, hoe we verder zullen handelen". Kok noemde de vorige week door CDA-voorzitter Bukman geuitte wens, om vóór 1990 de werkweek in te korten tot 32 uur, een op zichzelf aanspre kende gedachte. Maar Kok waarschuwde dat het inleve ren van loon voor een kortere werkweek kan leiden tot juist meer werkloosheid in andere sectoren van de economie. Bij de uitvoering van Bukman's plan moet de werkgelegenheid steeds centraal zijn, aldus de voorzitter. Enkele verontruste FNV-leden pleitten gistermorgen voor het FNV-gebouw In Amster dam voor het houden van een stakingsdag komende Prinsjesdag. kla "J otte vis Jen van de legroep „Rotte vis" >oneerden gisteren nuor het Brits consulaat ■"'Amsterdam een nul)ital vaten met visafval von krabben. De r", monstranten dfotesteerden op die ^nier tegen de Britse V0I|ingen van 5000 ton lsJ]hioactief afval voor de piaanse kust. Na het etaieven van een verfklaring werd de actie Pelëindigd en de rotte e3 met behulp van de Jlltle opgeruimd, nijgelljkertijd monstreerden leden n Greenpeace in lalingspakken voor de Btse ambassade in sDiin Haag. f^cpoi iNINGEN De Gasunie acht een ruimere afzet aardgas verantwoord, bijvoorbeeld door een hoge- rt in de negentiger jaren. De zekerheid van le- ig op langere termijn komt daardoor niet in ge- zo concludeert de Nederlandse Gasunie in het van gasafzet 1983. voor de conclusie is dat het verbruik sterk gedaald is en het niveau van 1972 heeft bereikt. De verwachting is dat ihoefte lager blijft, zodat de reserves langer beschikbaar Vorig jaar is al een begin gemaakt met een ruimere afzet de extra verkoop van 20 miljard kubieke meter aan de 'ïsche centrales. Het prijsvoordeel gaat via goedkopere i naar de industrie. scenario van de Gasunie wordt uitgegaan van matige eco- M sche groei die samengaat met vrijwel gelijkblijvende ener- nsumptie. Het olieverbruik van elektriciteitscentrales en de itrie zal afnemen, het kolenverbruik geleidelijk toenemen, iardgasaandeel in het energieverbruik zal in 2000 op 40 pro- liggen. De rol van alternatieve energiedragers zal zeer be- blijven. ia 7-9: Consument krijgt stookinstructies Tanzania ontkent arrestatie van vermiste Nederlandse DAR ES SALAAM De Tanzaniaanse autoriteiten hebben gisteren ontkend de 23-jarige Trix Oosthui zen uit Wormer te hebben gearresteerd. Dit meldt het Amerikaanse persbu reau UPI. De Nederlandse wordt samen met een Belg, een Ierse vrouw en een Deen sinds zaterdag 2 juli vermist nadat het viertal niet terugkeerde van een boot tocht op het Tanganyikameer. Volgens eerdere berichten zou Trix Oosthuizen in het plaatsje Mpulungu aan het Tangayika- meer door de autoriteiten zijn vastgehouden omdat zij ille gaal Tanzania binnengekomen zou zijn. Een woordvoerder van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken zei gisteravond niets te weten van de Tanzaniaanse ontkenning. IEMELS PIT iSEEKJ *E Bftit. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Terwijl de Nederlandse haringvissers gisteren aan de wal bleven, konden de EG-landbouwministers in Brussel nog steeds niet tot een akkoord komen over de hoeveelheden haring, die per lidstaat gevangen mogen worden. De Nederlandse minister Gerrit Braks voorzag dat het wel mor genochtend zal worden voor men elkaar op dit punt eventueel vindt. Nederland hield ook gisteren vast aan het „historisch aan deel", waarop ons land recht meent te hebben, hetgeen neer komt op 32 procent van de totale hoeveelheid haring 84.300 ton die dit jaar gevangen mag worden. Tot dusver ligt nog een voorstel van 21.600 ton op tafel voor Nederland, dat eind mei toestemming kreeg een voorschot van 3000 ton uit de Noordzee te halen. Als er vandaag geen akkoord komt, treedt om 24.00 uur een ver bod in werking van de Europese Commissie, waarbij niet meer op haring gevist mag worden. Vandaag dat de Nederlandse ha ringvloot gisteren niet uitvoer, omdat terugroepen een kostbaar dere aangelegenheid is dan twee dagen vissen kan opleveren. De Denen waren, net als bij voorgaande gelegenheden, gisteren weer de dwarsliggers. Volgens het voorstel van de Europese Commissie zouden zij 7.600 ton haring uit de Noordzee mogen ophalen, maar zij eisten, na hun voorschot van 1000 ton, aan zienlijk meer. Nederland heeft inmiddels het dubbele van het toegestane voor schot maatjes gevangen, aldus minister Braks, die daar de con clusie aan verbond-dat het uiterst noodzakelijk is, dat vandaag echte afspraken gemaakt worden. Surinamers mogen blijven op school DEN HAAG De vier Suri naamse studenten van de Ne derlandse Politie-academie te Apeldoorn kunnen voorlopig hun opleiding vervolgen. Eer der was gemeld dat de vier, die al enkele jaren aan de poli tie-academie studeren, hun op leiding niet mochten afmaken. Minister Rietkerk van binnen landse zaken had in dat ver band gewezen op de politieke situatie in Suriname. Zolang de minister echter nog geen definitief besluit in deze kwes tie heeft genomen, komt de studie niet in gevaar. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Ambtenaren in de Randstad zijn sedert gisteren „op tropenrooster", ze mogen zelf bepalen op welke tijden gewerkt wordt. Op de Nederlandse wegen was het volgens de rijkspolitie in Driebergen gisteren zo rustig „omdat mensen zich bij dit hete weer niet wil len inspannen". Er gebeuren ook tragische dingen als het zo warm is in ons landje. In Maastricht is de 61-jarige loodgieter M. Vrijns uit Heu- gum overleden na een val van tien meter van het dak van het gerechtsgebouw. Hij was daar aan het werk, en werd vermoede lijk door de hitte bevangen. En natuurlijk steekt het botulisme weer de kop op. Het dierge neeskundig instituut te Lelystad heeft de afgelopen dagen al vijftig dode watervogels ontvangen. De ANWB waarschuwt re creanten dan ook vooral kritisch te zijn bij de keus van de „bad plaats". Vooral stilstaand binnenwater kan snel met het botulis- me-virus besmet zijn. In Drenthe en Apeldoorn zijn gisteravond weer de jaarlijkse vierdaagse fietstochten begonnen. Ondanks de hoge temperatu ren verschenen in Assen toch ruim 26.000 fietsers aan de start, in luchtig tenue gestoken. Volgens weerbaas Pelleboer gaan deze de heetste vierdaagse uit hun leven tegemoet. DEN HAAG Volgens de CMHA (centrale voor hoge re ambtenaren) zijn de salarissen van middelbaar en hoger overheidspersoneel sinds 1977 tussen de 30 en 40 procent achtergebleven bij die van vergelijkbare werk nemers in het particuliere bedrijfsleven. Dat staat in het blad „Commentaar" van de CMHA. De ambtenarencentrale houdt het bovendien voor mogelijk, dat de vergelijking van ambtenarensalarissen met particuliere werknemers, die niet onder een cao vallen, nog grotere verschil len toont. Cijfers daarover zijn er niet, maar er is weinig aanlei ding te veronderstellen, dat de niet-cao-lonen (meestal zijn dat de hogere inkomens) meer achteruit zijn gegaan dan de cao-lo nen, meent de CMHA. Integendeel, bij de banken en in de me taal bij voorbeeld zijn er maatregelen genomen die de verschil len tussen hoge en lage inkomens hebben vergroot. AMSTERDAM De Stichting Academisch Re kencentrum Amsterdam (SARA) heeft besloten over te gaan tot de aan schaf van een supercom puter, waarmee een be drag van tussen de 20 en 30 miljoen gulden is ge moeid. Het ministerie van Onderwijs en Weten schappen zal hiervoor nog zijn toestemming moeten geven. De wetenschappe lijke instellingen hebben al grote belangstelling voor de supercomputer getoond. SARA zal met de machine fa ciliteiten voor groot weten schappelijk rekenwerk en voor onderzoek op het gebied van algorithmen en program matuur voor het doelmatig ge bruik van vector-processoren bieden aan door het ministerie van Onderwijs en Weten schappen gesubsidieerde in stellingen. Met name de uni versiteiten in Groningen en Utrecht hebben te kennen ge geven groot wetenschappelijk rekenwerk op de supercompu ter te willen laten uitvoeren. De CYBER 205 behoort tot de snelste rekenmachines ter we reld. Hij is speciaal ontworpen om snel met vectoren groo theden die niet alleen een ge talwaarde maar ook een rich ting hebben te rekenen. Hij kan met een enkele instructie bewerkingen uitvoeren op vectoren die honderden ele menten bevatten. Met name voor ingewikkelde technische en natuurwetenschappelijke problemen is dat nuttig. In andere Westeuropese lan den beschikt de wetenschap pelijke wereld al over appara tuur voor het grote reken werk. In West-Duitsland bij voorbeeld staan bij drie uni versiteiten supercomputers op gesteld. Drie andere hebben reeds toestemming er een aan te schaffen. Ook in Engeland beschikken twee universitei ten over een supercomputer. Voor mijn vakantie heb ik alles prima geregeld. Bij mijn eigen Rabobank. Peseta's voor mijn ver blijf in Spanje, wat franse francs voor de doorreis en reischeques als reserve. En niet te vergeten 'n goede reisverzekering. Bovendien past de Rabo bank, voor 'n kleine vergoeding, op waardevolle spulletjes, die ik niet graag kwijt raak. Doe daarom zoals ik en regel alle vakantiezaken bij de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7