Uitkeringen en minimumloon moeten 5 tot 10 net omlaag ANDIJVIE EN GEHAKT peratuur slaat record VOORSTEL DE KONING AAN KABINET: Jongeman op strand in hoofd geschoten Fiets nummer 8 Heen, niet weer A w§*CcidóC0ouocmt (Sowuvnt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpets. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsLdut.betaling),kwartaal f 61,25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcrae nummers f 0,80. is daarentegen al op een aangename veel dagjesmensen onderweg waren. Vooral iperatuur beland: 20 graden celcius. heeft een weekeinde vol metereo- HAAG Na een toch al warm week is vandaag een zomerrecord gevestigd, het binnenland werd 33 gFaden celcius ge- de hoogste temperatuur van dit jaar. kust was het iets koeler, maar het van overvolle wegen, goed gevulde treinen en druk bezochte attracties. De nationale vlootdagen in Den Helder trokken 125.000 bezoekers, 10.000 meer dan vorig jaar. De rijkspolitie heeft de indruk dat met name de kust werd opgezocht. Vanaf tien uur zater dagmorgen zaten de treinen van Amsterdam naar Zandvoort vol met strandgasten. Op de che verrassingen achter de rug. Nadat Zeelandroute stond gistermorgen een file van dagmiddag tienduizenden zonaanbidders zeven kilometer, een unicum in de laatste 10 de Nederlandse stranden plotseling in iaar: *n ™et randstadgebied was het eveneens mist gehuld werden, klom gisteren de druk- maa^ het verkeer bleef toch goed door- leratuur vastberaden naar 32 graden cel- stromen. De dichte mist heeft zaterdag grote Volgens het KNMI blijft het deze week hinder veroorzaakt voor de scheepvaart. In el, zonnig weer, dank zij een hogedruk- de monding van de Westerschelde kwamen boven de Noordzee. Er is deze dagen s avonds de Noorse gastanker Iglo-finn en inig kans op mist of onweer. Het begin het Duitse vrachtschip Holsterase met elkaar het vakantie-hoogseizoen bood het beeld 'n aanvar"ing. De schade bleef beperkt. Koningin Dorothy Paul Acket heeft het toch weer gered. Zijn North Sea Jazz Festival heeft naar zijn schatting weer de gewensterdertigduizend bezoekers getrokken. Een warm festival waarbij Dorothy Donegan in een paar con certen in haar eentje tegen de vierduizend man tot laaiend enthousiasme bracht (zie foto) en zichzelf in de rol van festivalkonin gin manoeuvreerde, waarbij Lionel Hamp ton hetzelfde pak aan bleek te hebben als vorig jaar, waarbij Han Bennink met hand en voeten drumde, de Fin Paakunainen met z'n neusgaten twee fluiten bespeelde, Ray Charles zijn „Georgia" kreunde, en waar tienduizend hamburgers en 200 va ten bier werden geconsumeerd. Meer over het achtste North Sea Jazz festival op pa gina 7. (Foto: Milan Konvalinka) Maandag 11 juli 1983, 74e jaargang no. 22624 TV-TIPS Bewust ongehuwde moeder aan het woord op Ned. I om 19.25 uur. Om 22.05 uur in „Brandpunt" het gevaar van bureaustoelen met gasvering en Amerikaanse verkiezings onthullingen. Op Ned, II om 20.30 uur tv-film „De danszaal der romantiek". Op België 2 om 21.00 uur film „Het einde van de reis". HET WEER Zonnig en zeer warm. Mini mumtemperatuur ongeveer 17, middagtemperatuur omstreeks 31 graden. Alleen op de Wad deneilanden koeler. Matige noordoosten wind, ongeveer kracht 3. Zon op: 05.34, onder: 21.57; hoog water Schev 04.53 en 17.36; laag water: 13.08. DEN HAAG Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid heeft zijn collega's» in het kabinet een plan voorgelegd om de socia le uitkeringen en mini mumlonen volgend jaar nog drastischer te verla gen dan dit jaar. Volgens De Koning zouden alle bestaande uitkeringen voor werkloosheid en ar beidsongeschiktheid, alsme de de minimumlonen op 1 januari vijf procent omlaag moeten. De uitkeringen voor „nieuwkomers" dienen vervolgens met tien procent te dalen. Verder wil de mi nister de ziektewetuitkerin gen verlagen door er een premie van anderhalf pro cent op in te houden. Deze plannen komen in de plaats van de eerste stappen tot vernieuwing van het sociale zekerheidsstelsel, waarover de SER nog advies moet uit brengen. De vernieuwing die volgend jaar zou ingaan, hield bijvoorbeeld een glij dende schaal in de uitkerin gen in. Het kabinet moet zich de komende dagen over het nieuwe plan van De Koning uitspreken. Van minister Ruding (Financiën) ligt een voorstel op tafel om naast de uitkeringen en mini mumlonen ook de ambtena rensalarissen verder te ver lagen en tevens flink té snoeien in de uitgaven voor de volksgezondheid. Behal ve deze algemene bezuini gingen moeten ook de af zonderlijke begrotingen van de verschillende departe menten met een fors bedrag worden verminderd. Als het aan Ruding ligt, wordt er trouwens nog méér ge snoeid op de uitkeringen en minumlonen dan De Ko ning wil. Een verlaging van de ziektenet-uitkeringen wil Ruding echter niet. Zo als bekend willen de CDA- ministers de begroting voor 1984 in totaal niet meer dan 12 miljard gulden naar be neden ombuigen. De VVD- ministers eisen daarentegen nog een extra bezuinigings bedrag van 1 a 2 miljard. Ook de volgende dagen zul len de ministers besteden aan het overleg over de be grotingen van de verschil lende departementen. doet beroep ontvoerders meisje onze correspondent Cees Manders) 3ME Paus Johannes Pau- II heeft gistermiddag in i toespraak tot de gelovigen het St. Pietersplein voor- jchtig door laten schemeren, kt het Vaticaan bereid is te elpen bij het oplossen van de ptvoeringszaak van Emanue- 1 Orlando. Deze 16-jarige in- ponster van Vaticaanstad prdt sinds 22 juni vermist, ponieme telefoontjes vorige leek hebben geleerd dat ze is jitvoerd door een persoon of .jen bende, die haar leven wil Men voor de vrijlating van jli Agca. Igca, de man die voor zijn aanslag op de paus in mei 1981 tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld, heeft ech ter laten weten niets voor een ruil met Emanuela te voelen. Hij wil trouwens de Italiaanse gevangenis niet verlaten, >om- dat ik het er naar mijn zin heb". Agca vertelde vrijdaga vond ook voor het eerst pu bliekelijk dat de geheime diensten van Bulgarije en de Sovjet-Unie zijn aanslag op de paus georganiseerd hadden. In zijn toespraak zei de paus gisteren „alles te zullen «doen wat menselijk mogelijk is om een goede afloop te bewerk stelligen". Deze (voor een paus opmerkelijke) uitspraak heeft in Rome grote belangstelling gewekt, omdat die duidt op een Vaticaanse bereidheid ac tief bij te dragen aan een op lossing voor deze zonderlinge zaak. Pagina 6: Politie gelooft niet in „Vaticaanse connectie". ?ermiste Nederlandse' Tanzania aangehouden ::S"1USAKA—De 23-jarige Trix ithuizen uit Wormer is te- :ht. Volgens een correspon- it van het Engelse persbu- Reuter in de Zambiaanse ifdstad Lusaka bevindt zij :h in Tanzania. Zij zou door plaatselijke autoriteiten of boorden vastgehouden in het jlaatsje Mpulungu aan het ranganjikameer omdat zij.ille- Tanzania binnengekomen >u zijn. Een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken kon gisteravond nog niet bevestigen of Trix Oosthuizen inderdaad in Tan zania wordt vastgehouden. Trix Oosthuizen werd sinds zaterdag 2 juli vermist in Zam bia. Zij keerde met haar gezel schap, een Belg, een Ierse vrouw en een Deen, niet terug van een boottocht op het Tan- ganjikameer. DEN HAAG Een 19-ja- rige Hagenaar is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een schietpartij op het strand bij Scheveningen. Volgens de politie hadden twaalf jongeren, in leeftijd va riërend van zestien tot negen tien jaar, op het strand een feestje. Toen zij naar huis te rug wilden keren werden zij aangevallen door twee nog on bekende mannen. Een van hen loste met een geweer on geveer tien schoten op de groep jongelui. Daarbij werd een 19-jarige jongeman in de linkerslaap getroffen. Hij werd overgebracht naar het zieken huis, waar de kogel uit zijn hersenen werd verwijderd. Volgens de politie is zijn toe stand redelijk. De politie heeft de dader van de schietpartij nog niet aan kunnen houden. Politie haalt peuter van balkon TOUR-DE-FRANCE-PRUSVRAAG 25281 Pteml erkop Ti. Inll^&j "•Q- "ES burg WO f alma -211$ Het liedje „Heen en weer, heen en weer" van drs. P. is voorlopig niet van toepassing op de veerdiensten tussen Groot-Brittanniê en het vasteland, voor zover ze worden onderhouden door Townsend Thorensen. Duizend zeelui kregen immers het „heen en weer" van hun bazen, die hun geen loonsverhoging wilden geven. De dienst tussen het Belgische Zeebrugge en Felixstowe viel daardoor uit en nog wel voor onbepaalde tijd. Wie dus onlangs voor zijn vakantie „heen" is gegaan en vandaag had willen „weer"- keren moet met een andere veerdienst oversteken om vanavond de oorzaak van zijn oponthoud nog in de Leidse Courant te kunnen lezen. 25.-.Ï ïlke IT leeg 5204,1 De Leid» Courant wil ik beet lilL J 1vl dagen proberen. 1/Gratis en geheel vrijblijvend Nairn: 5 Adres: p. J ar. 1 Postcode/Plaats: 18/ k rs, cd Telefoon: Postgiro: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leid» Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Indien daartoe Aanleiding bestaathn een verzoek om een proelabonnement worden geweigerd. treil aalert en v» en ft 0l7f Bordeaux weer „Nederlandse stad in Tour Alphenaar wereldkampioen zweefvliegen HOBBS Kees Musters uit Alphen aan den Rijn is gis teren in Hobbs (Nieuw- -Mexico) wereldkampioen zweefvliegen geworden in de 15 meter-klasse. De Amerikaan John Striedick eindigde op de tweede plaats. Staatssecretaris drs. J.J. van der Reijden heeft Musters vanmorgen per telegram gefeliciteerd met zijn we reldtitel. Bert Ooster bosch kijkt blij na zijn tweede ritze- ge in de Tour. Don derdag won hij de tijdrit en zaterdag de achtste etappe. Verder onder meer in Sporttribune: Kuiper content met tijdwinst Tennisteam wint alleen dubbelspel Wouter Raaphorst van Europese klasse Publiek blijft weg bij auto-motorrace Tennisjunior Leal verrast boze Doohan Rudy Koopmans toont karakter LEIDEN „Als ik Peter Post was, zou ik zelf de fiets maar eens pakken". Met deze zin en de wetenschap dat Jan Raas er 646 tourkilometers op had zitten voordat hij afstapte, legde de heer H. Zoetemelk uit Leiden beslag te leggen op de achtste fiets van onze dagelijks§.Tour-de- France-prijsvraag. Dank zij een uitgebreid archief over de Tq vult de heer Zoetemelk overigens vrijwel juiste antwoord in. Zijn voorliefde voor het w is niet vreemd, de heer Zoetemelk is namelijk de oom van „onze" Joop. Uit zijn slagzin wordt duidelijk dat hij niet zo heel veel vertrouwen heeft in de ploeg van Peter Post en liever zijn neef Joop de tour in het geel ziet beëindigen. Leidenaar is niet alleen een hartstochtelijk 1Ï4 de Tour de France, maar fietst zelf ook graa fiets vindt hij op zijn leeftijd iets te sportief „Ir wel gewoon een recht stuur op. Al mqet ik nu natuurlijk wel uitkijken dat ik m'n vrouw niet te veel op achterstand rij wanneer we samen gaan fietsen". Het antwoord op vraag 10 ui'tÜe krant van vrijdag (Wat heeft Henri Manders, de Nederlandse debutant, in de vijf de etappe verdiend moet uiterlijk morgen, dinsdag, in ons bezit zijn. De heer Zoetemelk met vrouw en dochter en de nieuwe fiets. Winkelen via staaldraad Na zijn stunt moest hij een trapje van twee treetjes afda len en struikelde. Niks aan de hand natuurlijk, maar wanneer de Franse koorddanser Claude Collins dit twee minuten eerder had gedaan was hij van dertig meter hoogte naar beneden geduikeld. Een ongeluk kan Raad van State eens met renovatie bejaardenhuis Hofwijck OEGSTGEEST De Raad van State heeft een verzoek afgewezen van omwonenden van het bejaardenhuis Hof wijck om de renovatie van dit centrum te stoppen. Het ter rein aan de Oegstgeestse Iris laan wordt sinds enkele dagen bouwrijp gemaakt voor een grote renovatie van het bejaar denhuis. Omdat de bouwacti viteiten voor veel bejaarden teveel overlast geeft, worden zij in september ondergebracht in wisselwoningen aan de Iris- laan. De bewoners van deze straat gebruiken het veld waar de tijdelijke huizen zijn ge plaatst echter als plaats om te zonnen. De bewoners hadden bij de Raad van State een schorsingsverzoek ingediend om zo te proberen eerst hun bezwaren te laten behandelen en dan pas de renovatie te la ten beginnen. De Raad van State heeft dit verzoek echter afgewezen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Gehakt, 500 g £484.48 7QQ kilo <2k3XSx§> 9 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG Bert Ooster bosch zorgde zaterdag voor een nieuw succes in Bor deaux door met zijn tweede en in totaal negende Neder landse zege in de Gironde- stad in een Touretappe te vens de honderdste rit in de historie te winnen. toch tn een klein hoekje zitten. Claude, die twee maal per dag In het Scheveningse Circusthe ater de meest ijzingwekkkende toeren uithaalt bij circus Ross Hansson, wilde er zaterdag even helemaal uit. Om toch een beetje in training te blijven liet Claude in de Haagse Grote Marktstraat een staaldraad Oosterbosch, die zijn tweede etappewinst boekte, rekende in een geheel Nederlands duel af met Hennie Kuiper, die met de renner van de ploeg van Post was meege- sprongen. Kuiper peurde met die poging bijna twee minuten winst in het alge meen klassement en klom op naar de achtóte plaats. Nieuwe leider en gele-trui- drager werd gisteren in de negende rit, die werd ge wonnen door de Fransman Chevallier, de Ier Sean Kel ly. Deze onttroonde mede dank zij bonificatieseconden de Deen Kim Andersen en leidt nu met het kleinst mo gelijke verschil, een seconde. Gerard Veldscholten ver keerde even in de veronder stelling dat hij de negende etappe op zijn naam had ge bracht, maar het was de Tukker ontgaan dat ruim voor hem Chevallier al over de meet was gereden. Bert Oosterbosch kondigde na zijn zege van zaterdag aan dat hij binnen afzienba re tijd een poging gaat doen het werelduurrecord van Eddy Merckx te breken. ADVERTENTIE tussen de Bijenkorf en C en A spannen. Op z'n dooie gemak je liep hij vervolgens vier maal over het koord van het ene ge bouw naar het andere. •(foto: Milan Konvalinka) LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht rond kwart over twee een meisje (4) mee naar het bureau genomen. De peuter had staan huilen op een balkon aan het Kwekerijplein. •De ouders waren niet thuis. Toen die korte tijd later thuis kwamen vernamen ze van de buren, dat de politie had inge grepen. De ouders waren een half uurtje weggegaan om kennissen naar huis te bren gen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1