Rechtbank gaat getuigen horen zaak- Herrenberg Oude grieven achtergrond ontvoeringen in Soedan Franse en Engelse atoommacht betrekken bij onderhandelingen mm tiiiiii Syrië onwrikbaar bij aankomst Shultz Van den Broek kritisch over Israëlisch nederzettingenbeleid BUITENLAND £cidóc@outfHit WOENSDAG 6 rULI1983 PAG1 Bush: Reagan wil tweede ambtstermijn DUBLIN President Ro nald Reagan is van plan zich opnieuw kandidaat te stellen voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 1984. Dit heeft de Amerikaanse vice-president George Bush gisteren verklaard op een persconferentie in Dublin, waar hij momenteel op be zoek is. Bush zei verder dat hij weer Reagans „running- mate", de kandidaat voor het vice-presidentschap, zal zijn. Onderzoek naar dood zwarte in politiecel PRETORIA De Zuida- frikaanse justitie zal een onderzoek moeten instel len naar de dood van een 23-jarige zwarte man, gis teren in cel op het politie bureau in Soweto, de zwarte woonstad bij Jo hannesburg. De man over leed aan een kogelwond. Niemand schijnt te weten hoe hij die wond heeft op gelopen. De politie wilde evenmin zeggen op grond waarvan de man werd vastgehouden. Anti-atoomkamp bij niemandsland Westduitse anti-atoom-acti visten hebben gisteren in de deelstaat Hessen, op de grens van het niemandsland tussen West- en Oost-Duits- land, een tentenkamp opge richt als protest tegen de voorgenomen bouw van een opwerkingsfabriek voor ver rijkt uranium. Vanuit hun kamp konden de demon stranten gisteren zien hoe de Westduitse politie per heli kopter manschappen aan voerde om de bouwplaats, waar binnenkort proefborin gen worden verricht, te be waken. Amnesty: Op Sri Lanka marteling gevangenen LONDEN Op Sri Lanka worden mensen die op politieke gronden zijn opgepakt door leger en politie gemarteld. Sommige verdachten worden meer dan acht maanden in eenzame opsluiting vastgehouden. Aldus Amnesty International, de organisatie die opkomt voor de rech ten van de mens, in een rapport over Sri Lanka. De schendigng van de mensenrechten die Amnesty constateert hebben bijna alle in het noorden van het land plaats, waar de Tamil-minder- heid woont. Hier is een kleine maar actieve autonomie-beweging ac tief, die onder meer bankovervallen en moorden op politie-agenten pleegt. Amnesty zegt daarom wel enig begrip te kunnen opbrengen voor het harde optreden van de autoriteiten, maar niet voor de schen dingen van de mensenrechten. De organisatie heeft de regering van Sri Lanka enige aanbevelingen gedaan die ertoe moeten leiden dat het martelen en mishandelen van gevangenen wordt voorkomen. De auto riteiten in de hoofdstad Colombo weigeren echter gehoor te geven i een verzoek het rapport met Amnesty te bespreken. Ziekenhuis personeel in Israël staakt g lerl; iaal TEL AVIV Nauw, een week na afloop v| 118-daagse staking ve H/ Israëlische ziekenfon<y°ost ters is het technische, )a nistratieve en dienstfede ningspersoneel van d?msl kenhuizen in stakingS°.ci' gaan. Het ziekenhuisj>>n'st neel eist loonsverhogiiHr0P betere arbeidsvoorwa^'j^ Door de staking zijn ii a^e hele land de operatMeV mers, keukens en was' en gesloten, is de toeljj en het ontslag van ten ontwricht. AMSTERDAM De pre sident van de Amsterdam se rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mul der, wil eerst getuigen ho ren in het kort geding, dat door de ambassadeur van Suriname in Nederland, H. Herrenberg, is aange- gisteren een nieuwe zit ting, dinsdag over een week. Herrenberg was overigens niet zelf ter zit ting aanwezig. Ambassadeur Herrenberg wil genoegdoening voor het feit, dat in. een aantal artikelen over een aanbod van de Co- spannen tegen de Amster- lombiaanse cocaïnemaffia aan damse krant Het Parool, de machthebbers in Suriname Om die reden hield hij de zaak aan, verschoof hij zijn uitspraak en bepaalde gens met twee pagina's verha len, waaruit de achtergronden van de door Herrenberg ge wraakte artikelen zouden moeten blijken. Hoofdrolspe lers zijn dr. Sedney, E. Wijn- gaarde, mr. A. Haakmat, W .Lionarons en drs. Chin A Sen. Dr. Sedney was presi- dent-direkteur van de Centra le Bank van Suriname. Hij zou in januari niet hebben willen ingaan op een aanbieding van een lening van -vijftig miljoen dollar van de Colombiaanse maffia, in ruil voor een vrije doortocht door Suriname. Her renberg zou tegen een forse provisie voor die lening heb ben gezorgd, aldus Het Parool. In die artikelen, geschreven door Suriname-specialist Grijpma, worden geen infor matiebronnen genoemd. Op zich begrijpelijk, zoals de ver dediger van Het Parool, mr. W. C. van Manen, gisteren zei, omdat die bronnen zich voor een groot gedeelte in Su riname bevinden waar geen persvrijheid bestaat en ieder een, die het niet met het regi me eens is, al snel wordt geli quideerd. Prof. dr. H. J. M. Boukema, die optrad voor Herrenberg,. be toogde dat Het Parool zich schuldig heeft gemaakt aan het publiceren van onwaarhe den, dat de artikelen voorbeel den zijn van journalistiek on benul en arrogantie. De president had het er moei lijk mee. Het ging hier niet om een simpel kort geding, maar om een zaak met politieke achtergronden. Dat was al dui delijk aan de kleine, rustige demonstratie die voor het ge rechtsgebouw werd gehouden door tegenstanders van het be wind Bouterse en Herrenberg. Voor de rechtbank in Amsterdam maakte een groepje Surinamers er geen gehi van, dat ambassadeur Herrenberg wat hun betreft niet snel genoeg uit Nederland 11 vertrekken. 11 Tsjaad vraagt militaire hulp van Frankrijk N'DJAMENA President Habré van Tsjaad heeft giste ren Frankrijk om directe mili taire steun verzocht zodat de „buitenlandse agressie" versla gen kan worden. Habré zei dat er hevige ge vechten woeden in het noord oosten van het land met de door Libië gesteunde opstan delingen. Hij voegde eraan toe dat de luchtbrug met militaire goederen van Parijs naar N'Djamena niet voldoende is met het oog op de steun die de opstandelingen van Weddeye krijgen uit Tripoli. Een woord voerder van de Franse rege ring weigerde commentaar te geven op het verzoek van Ha bré om directe interventie. Wel herinnerde hij eraan dat Parijs eerder al had uitgeslo ten dat het troepen of militaire adviseurs naar Tsjaad zou stu ren. Chileens oppositiefront kondigt nieuwe protestdag aan SANTIAGO Het Chileense democratische oppositiefront „Project voor Nationale Ont wikkeling" (Proden) heeft voor volgende week dinsdag opnieuw een nationale protest dag aangekondigd. Vertegenwoordigers van Pro den zeiden dat men met de ko mende actie druk wil uitoefe nen op het tien jaar oude mili taire regime van Pinochet ten einde de weg vrij te maken voor een terugkeer naar een burgerregering. „Het gaat nu niet langer om vijf of tien per cent loonsverhoging. Wij wil len democratie in plaats van dictatuur", zo zei advocaat Diego Portales, lid van het op positiefront. Wereld tentoonstelling Parijs gaat niet door PARIJS De wereldtentoon stelling die in 1989 in Parijs gehouden zou worden, gaat niet door. President Mitter rand heeft dit plan laten va ren, gezien het verzet van de burgemeester van Parijs, de gaullist Jacques Chirac. De stad Parijs vond de kosten voor het project te hoog en meende bovendien dat de be volking van Parijs te veel last zou ondervinden van de bouwwerkzaamheden, die ja ren zouden gaan duren. Mit terrand had ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van de Franse revolutie en het 100-jarige bestaan van de Eif- feltoren, gebouwd voor de we reldtentoonstelling die in 1889 in Parijs werd gehouden, de wereldtentoostelling graag in 1989 in Parijs georganiseerd. Een gespannen kijkende bondskanselier Kohl begint aan het gesprek met partijleider Andropov in een van de zalen van het Kremlin. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Staatssecre taris Philip Jenningen van de bondskanselarij noem de de afwijzing van het Westen over de Franse en Engelse systemen te pra ten „een zwak punt in onze argumentatie". Jen ningen vindt het reëel dat er onderhandeld wordt over een of andere com pensatie voor de Russen. Dat zou echter niet in Ge- nève moeten gebeuren maar bij andere onder handelingen over wapen beheersing. Kohl toonde zich tevreden over zijn gesprekken met de Russische leiders. Weliswaar is er niets gebeurd wat tot een doorbraak in Genève kan lei den, maar hij zei wel enkele „zeer interessante" details te hebben gehoord. Kohl beklemtoonde gister avond voor de pers dat het ge zien de internationale span ningen hoog tijd wordt voor een ontmoeting tussen Reagan en Andropov. Kohl geeft zich al geruime tijd moeite om zo'n ontmoeting tot stand te bren gen. Andropov toonde zich ge ïnteresseerd mits zo'n ontmoe ting „goed wordt voorbereid en niet gebruikt wordt voor propaganda-doeleinden". De bondskanselier reist vandaag door naar Kiew in de Oekrai- ne. Morgenavond keert hij te rug naar Bonn. Andropov heeft de uitnodiging voor een tegenbezoek aan Duitsland aanvaard. In een gesprek met journalis ten zei Kohl dat Andropov op hem de indruk maakte een man te zijn die zich „op bril jante wijze bewust is van alle politieke problemen". Het par tijblad Pravda bedreef getuige zijn weergave van de tekst van de rede van Kohl aan het diner maandagavond censuur op diens uitspraken over kern- raketten, Afghanistan en Duit se hereniging. Zonder de le zers op de inkorting te wijzen bleken zes hele delen te zijn weggelaten. VS benoemen adviseur voor Latijns-Amerika WASHINGTON De regering-Reagan heeft Otto Juan Reich benoemd als speciale adviseur voor Midden- en Latijns-Ameri- ka. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken GISTEREN bekendgemaakt. Reich, die de rang van ambassadeur zal bekleden, zal de minis ter van buitenlandse zaken bijstaan bij het „coördineren en ver duidelijken" van de regeringspolitiek in die gebieden. De nieu we adviseur werkte sinds 1981 bij het Amerikaanse Agentschap voor Internationale Ontwikkeling en was daar belast met La- tijns-Amerika en het Caribische gebied. RUITENHEER Spanje bijna uitgedroogd MADRID Nu Spanje het voor het vierde ach tereenvolgende jaar moet stellen met een minimum aan regenval, lijken som mige delen van het land bijna uitgedroogd. In het binnenland, maar ook in sommige grote steden, is het water op rantsoen. In Madrid dreigt een drasti sche rantsoenering, als het wa terverbruik niet snel met meer dan tien procent daalt. Ver spilling van drinkwater wordt streng gestraft. Alleen in het noorden van het land en de toeristenplaatsen aan de kust schijnt men nog voldoende water te hebben. Enkele dui zenden kilometers naar het noordoosten, in het Oosten rijkse Axams, is de situatie weer anders. Daar heeft men een teveel aan water. Deze toeristenplaats is getroffen door de zwaarste onweersbui en in twintig jaar. Het water verwoestte 50 huizen en boer derijen, muren werden wegge spoeld en modder en puin stond tot kniehoogte in de straten. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorge daan, maar de schade wordt geraamd op 1,7 miljoen gul den. NAIROBI De ontvoe ring in Soedan van vijf westerse hulpverleners, onder wie de Rijnsburger Wim Noort, heeft de aan dacht gevestigd op de toe nemende veiligheidspro blemen in dit gebied. De groep gijzelaars, naast Noort bestaande uit twee Amerikanen, een Cana dees en een Westduitser, werd vorige week ont voerd in het afgelegen na tuurreservaat Boma, vlak bij de grens met Ethiopië. Hun ontvoerders hebben zich bekend gemaakt als lede'n van het Bevrijdings front voor Zuid-Soedan, een organisatie die tot de ontvoering volslagen on bekend was. De autoriteiten gaan ervan uit dat de gijzelaars nog steeds worden vastgehouden in een kleine zendingspost op het bergplateau van Boma. In het gebied krioelt het van de wil de dieren die zich onbeperkt hebben kunnen voortplanten doordat het gebied zeven maanden per jaar onbereik baar is door de regens. De slechte communicatie en de af gelegen ligging scheppen idea le omstandigheden voor op standelingen die volgens wes terse diplomaten snel in aantal toenemen omdat ze het met het regeringsbeleid in Khar toum, de hoofdstad van Soe dan, niet eens zijn. Ondanks het aangeboren wan trouwen van de islamitische Arabieren in Noord-Soedan je gens de zwarte, grotendeels christelijke en animistische be volking in het zuiden, erken nen beide partijen de nood zaak om vreedzaam naast el kaar te leven. Niettemin is de vrede in het half-zelfstandige zuiden sinds het eind van de burgeroorlog tien jaar geleden verschillende keren in gevaar geweest. De littekens van die burgeroorlog die zeventien jaar heeft geduurd en grote schade aanrichtte in het zui den, zijn nog steeds niet gene zen.'De huidige onvrede valt terug te voeren op twee direc te grieven. De eerste grief be treft een poging van de rege ring om soldaten uit het zui den over te plaatsen naar pos ten in het noorden. Deze po ging is bij verscheidene mili taire eenheden in het zuiden op fel verzet gestuit. Ruim 200 man van een zuidelijk bataljon bijvoorbeeld weigerden zich te laten overplaatsen. Ze wilden hun huis en gezin in het zui den niet in de steek laten en ze waren bang dat ze naar Irak gestuurd zouden worden om tegen Iran te vechten. Ac ties van de regering tegen de rebellerende militairen zijn mislukt. Hoewel de reger^ bekendmaakte dat de opslf was gesmoord, zeiden ooi tuigen dat.de meeste opstas lingen waren ontsnapt riclf Ethiopische grens. Het is I waarschijnlijk dat de ontvl ders van de vijf hulpverlen. die in uniform gekleed g en goed bespraakt zijn, iet1 maken hebben met deze dei teurs. De tweede bron van onvr. is het besluit van presicfTour Numeiri om het zuiden in dZoet afzonderlijke regio's te veiieen len „in het belang van de (heel tionale eenheid en veilighei^ De president heeft ontk( dat deze nieuwe indeling (- eerste aanzet is tot beëin<| van het zelfbestuur in hetT den. De inwoners van het I den zijn er echter van ov tuigd dat hij dat wel wil eni hij alles van Khartoum willen regelen. RICK WED- t Sjaranski mocht zijn moeder spreken TEL AVIV De Russische dissident Sjaranski heeft gisteren voor het eerst in achttien maanden weer bezoek van zijn moe der en broer mogen ontvangen. Sjaranski's vrouw Avital die in Israël woont, zei dat haar schoonmoeder haar telefonisch had la ten weten dat Sjaranski twee uur vanachter een doorzichtige af scheiding met zijn familieleden had gesproken. Avital merkte op dat haar man die in 1978 „wegens spionage voor het westen" werd veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, nu 56 kilo woog en al zijn haar had verloren. Sjaranski beëindigde in janu ari een hongerstaking van vier maanden. Hij woog toen maar 36 kilo. UW VAKANTIE IS BELANGRIJKGENOEG OM'M BIJ DE ANWB TE BOEKEN. Duitsland. Kannelrodeck. Zwartewoud. Gemoedelijk pension. HaIJpension. Per nacht per persoon vanaf HS 34. - LS 27r Zwitserland. Engi, vlak bij Liechtenstein. Knus Hotel. HaIJpension. Per nacht per persoon vanaf HS 40.- LS 34r Nederland. Westerhoven, aan de Belgische grens. Luxe bungalow. Per week vanaf HS 790.-LS 370: Kanaaleilanden. Guernsey. St. Peter Port. Appartementen voor 2 tot 6 pers. 8 dagen per persoon vanaf HS 682.- LS 560: Spanje. Costa Brava. 10-daagse busreis. Hotel met volpension. 2 en 16 september p.p. 435.-14 oktober 395: Schotland. Edinburgh Taptoe. 3-daagse vliegreis. Volpension. Vertrek 26 augustus. Per persoon. 895: Oostenrijk. Zwerven met eigen auto. Verblijf in hotels. II of 13 dagen. Prijs per persoon vanaf 872: ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241. UIT EN THUIS MET DE ANWB ANWB Prijswijzigingen voorbehouden. (Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen.) Ti lister teld: irijze BEIROET/DAMASCUS De Amerikaanse minister van bfen; tenlandse zaken, Shultz, is gisteren in de Syrische hoofdstad Uiiver mascus aangekomen om met president Assad te praten over f035 rugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon. Enkt££; uren voor zijn aankomst liet Syrië echter nog weten dat I t vasthoudt aan het standpunt dat de Syrische manschappen ra uit Libanon worden teruggetrokken tenzij de Israëlische strif®"" krachten onvoorwaardelijk uit dat land verdwijnen. jmerii Shultz werd op het vliegveld van Damascus ontvangen doorO^ minister van buitenlandse zaken, Khaddam. Vandaag sprefi. in Shultz met president Assad. Vlak voor zijn vertrek uit Beirfcj^ onderstreepte Shultz dat hij zal praten over de terugtrekkilr. ira van alle buitenlandse troepen uit Libanon. |wi,s De minister had in de nacht van maandag op dinsdag een deem derhoud met koning Fahd van Saoedi-Arabië voordat hij nj?!" Beiroet vloog voor een gesprek met de Libanese president (Sr. di mayel. Libanon waarschuwde de overeenkomst met Israëli'"®0 zullen schrappen als de Israëlische troepen gedeeltelijk wordLT teruggetrokken. E JERUZALEM Zowel minister van buitenlandse ken, Van den Broek, als officiële bronnen binnen Israëlische regering hebben ontkend dat er sprake z(8 zijn van moeilijkheden of van een verkoeling in de iw latie tussen Nederland en Israël. Volgens van den Broek kon in de twee gesprekken, die hij gislt ren heeft gehad met zijn Israëlische ambtgenoot Shamir, vrijb lijk worden gesproken over elk verschil van mening zonder d dit de relaties tussen beide landen belastte. Tijdens de tafelredes van de beide bewindslieden, gedurende diner dat Shamir van den Broek aanbood, kwamen echter h duidelijk grote meningsverschillen tot uiting. Shamir wees oproep van Van den Broek van de hand om vertrouwenwe kende maatregelen te nemen bijvoorbeeld een herziening v de nederzettingenpolitiek op de westelijke Jordaanoever zo een dialoog met zijn Arabische buren op gang te breng Van den Broek zei geen begrip te kunnen opbrengen voor volstrekte afwijzing door Israël van de PLO als gesprekspartn Hij bepleitte ten aanzien van de PLO een afwachtende houdi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8