y \java-mens":als „rechtop"middelpunt in een geschiedenis van miljoenen jaren l •Theorie en Praktijk wil komen Jot stichting voor weefselkweek Milieuverenigingen betwisten noodzaak van zandwinning Vlietland WONINGPLANNEN IN SASSENHEIM Regionaal onderzoek Duin- en Bollenstreek verloopt volgens schema gaan even terug naar EN REDELIJK ONGRIJPBARE EXPOSITIE IN MUSEUM „GEOLOGIE" eer dan 83 jaar lang (eft hij onopvallend aan niksen tussen de "t?e.rPag van ket rijksmu- i c/e/jtim van Natuurlijke K?eYd-istorie aan de Raam- Sya-^eg in Leiden. Met z'n 1 va/1jeine schedel, lange ar- ^ex'jen en kromme tenen. halP keer dat men jr enini kon zien staren met it aapachtige blik, was de Parijse wereldten- önstelling van 1900, in ït paviljoen van Neder- nds Indië. Even tevo- stond hij nog korte jjesfjd in het museum van indjlunstnijverheid in Haar den- jm. Daarna verdween uit het gezicht, om wersze week tot 22 augus- ls weer op te duiken in ?t rijksmuseum van Ge- ,ogie en Mineralogie in de Leidse Hoogland- Ved.Kerkgracht. Gaat u ten-pm daar maar zien en 0°£ph aan hem staan ver- 'S!°~ ipen: de Java-mens ztjn ?.n0 700.000 jaar v. Chr., t en ijgenaamd Pithecant- itste ropus Erectus. U als urg. ,omo sapiens, zelfs zo we} ipiens, zo denkend, dat 1 Homo sapiens sapiens t de ënt lijkt al meer op leid em dan op de toch fa- liliaire oerang oetan en himpansee, maar Adam erkennen we er nog iet helemaal in, laat laan Eva met haar ap- ël. Deze Java-mens is •ijn et pronkstuk van de uw mtoonstelling „De mens ber Is jager", samengesteld por het museum voor et Onderwijs in Den [aag en aangevuld door Geologie", Leiden. 1891, 1892. De Nederlandse arts Eugène Dubois, kundig maar eigenwijs, vond toen aan de rivier Solo op Java het schedeldak, enkele kie zen en een dijbeen van een mensachtige, die door hem beschouwd werd als de „mis sing link" tussen mensaap en mens. De hersenomvang was groter dan die van een men saap, maar veel kleiner nog dan die van de tegenwoordi ge Homo sapiens sapiens. Wel bleek uit het dijbeen, dat deze voorloper van de mo derne mens rechtop gelopen had. In wetenschappelijke kringen ontstonden verhitte discussies over Dubois' „rechtop lopende aapmens". Vandaag erkennen we de Java-mens als een Homo erectus: de rechtop lopende mens. Niettemin boetseerde Dubois in kwetsbaar gips een recon structie van zijn Ja va,-mens, zijn half-aap. Het verhaal gaat, dat zijn zoon in Haar lem model gestaan heeft voor de Pithecanthropus. Dat is zo'n 90 jaar geleden. In de tussentijd zijn wetenschappe lijke opvattingen geëvo lueerd. Nu is vastgesteld, dat „die ouwe" van Dubois te lange armen heeft en een an dere verkeerde interpretatie van hem waren die grijpte- nen. Nee, zeggen we van daag, de tenen stonden naast elkaar, want Java-mensen liepen precies zoals wij en er viel nauwelijks iets meer te grijpen met tenen. Bombardemen t Maar een gouwe ouwe was het, die Java-mens van Du bois, met z'n niet overdreven royale beharing; voor het eerst sinds het begin van deze eeuw weer in het open baar te zien. In de laatste we reldoorlog, de tweede in elk geval, kroop het gipsen schepsel van Dubois door het oog van de naald, toen bij het geallieerd bombardement op de stationsbuurt een bom Een rondleiding door het museum van Geologie en Mineralogie. vlak voor zijn poten par don, benen insloeg, maar de Java-mens overleefde zelfs die aanslag. De expositie over de mens als jager, even wel, biedt nog veel meer. En dan rekent de geleerde we reld in miljoenen jaren; hon derduizend jaar is een schijn tje voor de geologie. Neem de Peking-mens, die is maar 200.000 jaar jonger dan zijn Javaanse evenbeeld. Driemil joen jaar geleden, ach, wat betekent dat tegenover de eeuwigheid? Er zijn nieuwe vondsten die tot viermiljoen jaren teruggaan. Wel, uit die krankzinnige oertijd stamt Lucy. Met lichaam. Met ziel? Zat ze volop onder de erfzon de? Viel ze ooit nog te verlos sen? Bij stukjes en beetjes is Lucy gevonden; een wezen tje, nauwelijks een meter lang en met een schedel die niet veel meer hersens kan Het pronkstuk van de tentoon stelling: de Java-mens anno 700.000 voor Chr., bijgenaamd Pithecan thropus Erectus. bevatten dan een mensaap heeft. Lucy staat vooraan in de rij van de stamboom van de mens: een kind van miljoe nen jaren. De alleroudste mensachtige. Ze leefde ooit in wat we nu Ethiopië noe men. Wat van haar overbleef waren een paar kiezen en een stük schedel, en 40 pet. van haar skelet. En ze liep rechtop, for sure. Een koste lijke en ongeëvenaarde vondst; in de schaarse botten leeft zij nu nog geconser veerd voort. Haar naamdag is de dag waarop de Beatles een evergreen eindeloos de we reld inslingerden, een song over „Lucy, in the sky with diamonds.." Lucy was een gedrogeerd meisje, dat in haar vervoerende staat de di amanten van de hemel pluk te. Dat zal de Lucy van vier miljoen jaren terug nog niet gedaan hebben. Viermiljoen jaren! Die plukte slechts wat haar als eetbaar voor de mond kwam. Onder het, mo gelijk, gekrijs van voorwe reldlijke monters. Het wordt eng. Aasgieren Prof. L. Louwe Kooijmans zei het al, bij de opening van deze ver teruggrijpende ex positie: „Als de mensen dit zouden weten, kwamen ze misschien niet naar de ten toonstelling over de mens als jager kijken, want bij onze al lereerste „voorouders" kwam het vlees aangewaaid". Ze maakten er geen jacht op, want het was aas wat ze aten: dooie dieren, en eieren. Dat was passief jagen!" Oermen sen als aasgieren. Nog geen verfijnde Franse keuken, nog geen oesters, geen paté's, maar een schepping in ont wikkeling en met valkuilen, want daarin vielen de mam moeten en oerossen die in het dagelijks levensonder houd moesten voorzien. Boei end om te zien, die vitrines, van tijdperk tot tijdperk. Maar zo ver weg, zo bijna ontmoedigend ver. Als je je realiseert, dat. die ontwikke ling vlak voor een potentiële fatale catastrofe staat. Drie minuten stilte, en nieuwe de monstraties. Miljoenen jaren hebben we overleefd, en waarom zouden we dat laat ste stukje niet even meepik ken? Daarop geven de tentoonstel ling en de inrichters geen antwoord. Wel vraag je je af, hoeveel moeite de eerste vleeseters (want we zijn met elkaar, net zoals de varkens, alleseters) gehad moeten heb ben met dat dierlijk(?) vlees. Immers, ze misten hun hoek tanden. Maar daarom ver vaardigden die apen van mensen gereedschappen uit steensoorten om stukken vlees van een dier af te kun nen snijden, en om botten kapot te maken om bij het merg te kunnen komen. En ze kenden al het vuur en verzamelden zaden van eet bare planten, maar kleedden zich nog lang niet met zijde en kant. Wat wil je?, met die miljoenen jaren. Onze Lieve Heer moet toch heel wat meegemaakt hebben, met al die schepsels van 'M. Maar het is nog steeds een schijntje in Gods hele bestel, denk ik Nog even de rechtop lopende Peking-mens van een jaar of 500.000 geleden. Dat is nog maar een jonkie. Hij kwam waarschijnlijk uit Afrika, veel en veel eerder, en moest enorme afstanden afleggen om tot bij Peking te geraken. Daar deed hij dan ook 15.000 jaar over: van Nairobi naar de Chinese hoofdstad. Nou ja. Dat betekent 16 km. per ge neratie. De Peking-mens was niet alleen een duidelijke ja ger, die het vooral op herten voorzien had, maar de speci mina van zijn soort spraken ook al een soort taal. Maar dan veel langzamer dan de tegenwoordige mens. Het doet denken aan een te lang zaam afgedraaide gramofoon- plaat: tienmaal langzamer dan wij spreken. Dat lag, on der andere, aan het nog niet geheel ontwikkelde strotten hoofd. De medeklinkers kwamen er heel traag uit. Maar dat was nog heel erg lang „vóór de Babylonische spraakverwarring". Tegen woordig worden t.v.-items gewijd aan mensen met cere brale stoornissen, die amper uit de voeten kunnen met hun uitdrukkingsvermogen. Nou, zoiets dus. Vanwege de toenmalige herseninhoud. Het is allemaal niet zo onre delijk... Niemand van „onze ontwik keling" heeft het ooit be leefd, maar men heeft gere construeerd en nageplozen. Met de meest geavanceerde methoden. Betrouwbaar. Maar de wetenschappelijke „betrachtingen" blijven zui ver menselijk en feilbaar. Onderdelen van deze ener verende tentoonstelling gis sen naar het antwoord op de vraag: „Waar komt de mens vandaan?" Mijn hemel: we zijn ergens fossiel; met onze lengte en breedte en herse ninhoud, en ziel en zaligheid. We wachten maar af en ho pen op een „verlossende" vo leinding. Maar de weten schap heeft zich, desondanks, een eind gevoegd in de reeks „Gods oneindige raadsbeslui ten". Daar houden we het dan maar op; met de mens als jager. Tot 22 augustus aan staande. Op mijn onïwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in; deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDSCHENDAM Uit stel met twee jaar van het ontgronden van de Mees- louwerpolder in het recre atiegebied Vlietland is geen redelijke termijn om het vervangende natuur gebied Starrevaart-Dam- polder in te richten. Dit stelt woordvoerder N.B. Visser van zeven milieu organisaties in antwoord op de provincie die vindt dat die twee jaar genoeg Uit een notitie van de pro vincie blijkt dat er in 1987 nog maar iets meer dan drie miljoen kubieke meter zand over is in de zandwinplassen de „Put van Menten" bij Warmond, 't Joppe en Vliet land. Dat is gebaseerd op de zandbehoefte. Volgens de provincie zal voor de nieuwe bouwlocatie LeiNo daarna bijna negen miljoen kubieke meter zand nodig zijn, zodat er dan een tekort ontstaat van 5,5, miljoen kubieke me ter. Dit argument betrekken de milieu-organisaties in hun pleidooi om de vergunning voor zandwinning in de Meeslouwerpolder niet te verlengen. Zij stellen dat er toch meer zand nodig is, dan er daar gewonnen kan wor den en dat er dus moet wor den uitgekeken naar een an dere winplaats. Daarnaast telt natuurlijk voor de mi lieu-organisaties de grote na tuurwaarden in het gebied en de belofte indertijd van de provincie dat niet voor ontgronding van de Meeslou werpolder zou worden over gegaan tot er een vervan gend natuurgebied zou zijn aangelegd in de naastgelegen polder. Volgens de destijds genoemde termijnen zou, volgens Visser, die aanleg nu al moeten zijn voltooid. Ge deputeerde drs. J. Borgma heeft daarop gezegd dat de provincie begrip heeft voor de milieuvrienden, maar vast zit aan een contract. SASSENHEIM In plaats van negen vrije sectorwoningen zul len in het woongebied Wasbeek III 28 kleinere premie-huurap- partementen worden gebouwd. De gemeenteraad van Sassen-, heim moet dit plan dinsdagavond goedkeuren. Voor het hele betreffende woongebied werd aanvankelijk ge dacht aan de bouw van 12 woningwetwoningen, 13 premie-A- en 22 premie-B-koopwoningen en negen vrije sectorhuizen. Met uitzondering van die laatste negen is het hele bouwplan vol tooid. Gezien de ontwikkelingen op de woningmarkt, vrije sec torwoningen blijken onverkoopbaar, heeft het Leiderdorps bouwbedrijf Meerburg een ander plan ontwikkeld. Voor de bouw hiervan is al een vergunning verleend en ook de rijksbij drage ervoor is al binnen. Bij de appartementen zullen parkeer plaatsen worden aangelegd. Een ander bouwplan dat de gemeenteraad dinsdag bespreekt is dat van vier vrijstaande woningen op het terrein op de hoek van de Hoofdstraat en de Carolus Clusiuslaan. De bestemming, agra rische bedrijven, van dat terrein moet daarom veranderd wor den. Het bouwbedrijf Castien Zonen uit Lisse heeft vier gega digden voor de woningen. Het wijkje zal voorlopig ontsloten worden via de Hoofdstraat, maar dat zal later moeten gebeuren via de toekomstige woonwijk „Over Teylingen". STREEK Het regionaal eco nomisch structuuronderzoek Duin- en Bollenstreek zoals dat is opgestart door het Sa- menwerkings Orgaan Bollen streek, de Kamer van Koop handel en de provincie Zuid- Holland, verloopt volgens schema. Men is nu vijf maan den onderweg en fase 1 is in- middeld voltooid. Het onder zoek is gestart óm te bekijken hoe het zit met de werkgele genheid in dit gebied. In die eerste fase werden eer der gevonden gegevens van onderzoeken geïnventariseerd en bijeen gebracht, als een fundament voor verder onder zoek. Door de verschillende bronnen te vergelijken is het mogelijk gebleken een samen hangend beeld samen te stel len van de struktuur en ont wikkeling van de regionale ekonomie van de bollen- en duinstreek, waarbij de ontwik kelingen van 1981 en '82 inge schat Konden worden. De tweede fase behelst een viertal detail-onderzoeken naar groepen van bedrijven die voor het gebied van bijzon dere betekenis zijn, waaronder de visserij, de bollen en bloe men en de toeristische sektie. Men zal trachten uit te vinden hoe deze sekties in elkaar ste ken, hoe de onderlinge samen hang tussen de bedrijven is, hoe men afhangt van externe ontwikkelingen, en in welke mate er in de regio iets gedaan kan worden ter ondersteuning van de sektie. Het betreft hier geen uitvoeri ge onderzoeken, maar eerder verkenningen die sneller kun nen worden uitgevoerd. In de volgende maanden zullen de gegevens uit de eerste twee fa sen bij elkaar worden gevoegd tot een totaalbeeld van de eko- nomische struktuur en ont wikkelingen van het onder zoeksgebied. Mede op die ge gevens worden gespreksron den voorbereid namelijk met vertegenwoordigers uit bedrij ven en instellingen in het ge bied. Deze gesprekken hebben enerzijds tot doel de informa tievergadering definitief af te ronden en anderzijds om die per in te kunnen gaan op de essentiële problemen van de regio en de mogelijke oplossin gen daarvoor. 1 1 i 9 gSIDEN/REGIO £eidae6otmtnt WOENSDAG 6 JULI 1983 PAGINA 5 goede spoor gezet zou kunnen worden. Via de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollenkwekers kwam men terecht bij het ministerie van Landbouw en Visserij. Daar bleek echter dat ook het ministerie het doel voor ogen had om de weefselkweekza ken te gaan coördineren. Het gevolg daarvan was het in le ven roepen van een landelijke commissie coördinatie weefsel kweek, waarin onder meer alle proefstations vertegen woordigd zijn, alsook institu ten uit Wageningen en het be drijfsleven. De groep vanuit T. en P. wil mogelijk in stichtingsvorm gaan samenwerken en met on derzoeken en vermeerderings opdrachten aan de slag gaan. Het doel daarbij is dat op drachten niet over de Neder landse grens verdwijnen. In Engeland is men bijvoorbeeld erg ver met weefselkweek. Daar krijgt men overheidssub sidie voor opdrachten, terwijl dat in Nederland niet het ge val is. De bedoeling is dat er een hea ring worden gehouden en dat dan de stichting wordt opge richt. Naar verwachting zullen ook andere andere tuinbouw- gewassen zich aansluiten. Dat beantwoordt ook aan het doel van de vermeerderingsdag in januari: een grotere, aktieve, belangstelling in het vak voor wat zich op het gebied van de weefselkweek aandient; het feit onder ogen zien dat in Ne derland nog heel wat moet ge beuren om een commerciële toepassing haalbaar te maken en dat men in het buitenland' op dat terrein al heel wat ver der is. De overheid heeft bij diverse gelegenheden (ook tij dens de onlangs gehouden Tuinbouwdagen) duidelijk la ten blijken dat men het onder werp Weefselkweek zeer hoog op de prioriteitenlijst heeft staan. PRATEN OVER BUSTELLING STREEKPLAN ALPHEN AAN DEN RIJN De streekcommissie Alphen aan den Rijn houdt op 30 augustus een voorlichtingsavond over de bijstelling van het streekplan Zuid-Holland Oost. Een maand la ter, op 29 september, is er voor de liefhebbers een discussiea vond over hetzelfde onderwerp. Het streekplan is onlangs bijge steld door de veranderde tuinbouwlocaties in de Rijnstreek en een anders geschatte behoefte aan woningen. Punten van dis cussie zijn ondermeer de plaats van de waterzuiveringsinstalla ties en de plaats van de CAI-masten. Wie mee wil doen, kan bellen naar het centraal secretariaat van de streekcommissies, telefoonnummer 070-997770. TDLLENSTREEK De in ja- ,ve|iari door een commissie van 'en'heorie en Praktijk georgani seerde Vermeerderingsdag t"W het bloembollenvak jjirijgt een vervolg. Dat was de bedoeling van de des- jjds georganiseerde dag. In- jiiddels hebben zich al 25 be- jngstellenden gemeld, die op 1 jasis van de informatie met 'jeze materie van weefsel kweek aan de slag willen aan. Degenen, die zich nog liet hebben aangemeld, kun- yien dat doen bij T. en P., post- jVjus 79 te Lisse. -er)oor de commissie van T. en be-r. is naar aanleiding van de eb-evindingen een innovatierap- K>-(ort geschreven om zodoende lo-jubsidie te krijgen voor een lenrermeerderingsproject. De De.'ommissie gaf in dat rapport lerian wat er in de loop der jaren -er>p dit terrein zoal fout is ge enlaan en wat door middel van >r-le weefselkweek weer op het Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgea Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Openingstijden: ma. t/mvrij. 8.00-12.30 uur 13.30-17.00 uur do.avond 19.00-21.00 uur za. 9.00-15.00 uur Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- specialist

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5